TECHNONICOL z nową fabryką wełny mineralnej

Roman Milewski, CEO Technonicol Polska; fot. Technonicol Polska
Roman Milewski, CEO Technonicol Polska, mówi o możliwościach nowej fabryki wełny mineralnej w Wykrotach oraz przyszłości rynku materiałów izolacyjnych.
W marcu 2021 roku nastąpiło uruchomienie fabryki wełny mineralnej w Wykrotach. Czy tego samego dnia rozpoczęli Państwo na dobre produkcję wełny mineralnej? Jak wygląda harmonogram uruchomienia zakładu?
Budowa fabryki rozpoczęła się w lutym 2020 r. Na samym początku stanęliśmy przed olbrzymim wyzwaniem, jakim była koordynacja pracy i dbanie o bezpieczeństwo setek ludzi na placu budowy w czasie pandemii COVID-19. Wiele razy musieliśmy walczyć o to, aby prace były prowadzone bez przestojów. Pomimo wielu ograniczeń daliśmy radę. 25 marca 2021 r. nastąpił techniczny rozruch fabryki, a 30 marca, dzień przed planowanym terminem, z linii produkcyjnej zjechała pierwsza paczka wełny, która została podpisana przez cały zespół. We wrześniu 2021 r. nastąpi uroczyste otwarcie zakładu.
Jaka będzie zdolność produkcyjna zakładu i kiedy zostaną wykorzystane jej pełne moce?
14 kwietnia 2021 r. zaczęliśmy testową produkcję seryjną oraz proces certyfikacji wyrobów. Fabryka planuje produkcję na poziomie 1,3 miliona metrów sześciennych wełny mineralnej rocznie. To znacząca ilość zarówno na europejską, jak i światową skalę.
Co wyróżniać będzie zakład w Wykrotach na tle innych podobnych obiektów w Polsce i za granicą?
Fabryka wełny mineralnej w Wykrotach to pierwszy zakład firmy Technonicol w Polsce i jedna z największych inwestycji w historii spółki. Fabryka znajduje się na terenie o powierzchni 20 hektarów, co pokazuje skalę przedsięwzięcia i wielkość planowanej produkcji.
Co istotne, zadbaliśmy o zapewnienie maksymalnej ochrony środowiska naturalnego – zgodnie z misją firmy Technonicol fabryka w Wykrotach jest w pełni samowystarczalna i bezodpadowa. Powstałe odpady są przetwarzane i wykorzystywane w dalszej produkcji. Stosujemy także systemy dopalania gazów oraz liczne filtry, aby wyemitować jedynie minimalne ilości zanieczyszczeń. Ściśle trzymamy się zasad związanych z emisją zanieczyszczeń i odpadów.
Wyjątkowy jest także zespół – tworzą go ludzie doświadczeni i pełni pasji. To dzięki nim oferujemy naszym klientom produkty najwyższej jakości.
Jaka część produkcji będzie trafiała na polski rynek?
Połowa produkcji jest przeznaczona na rynek Polski. Pozostały materiał zamierzamy eksportować do Unii Europejskiej, przede wszystkim do sąsiednich Niemiec, Czech, Słowacji, a także Austrii.
Czy planowane są dalsze inwestycje w Wykrotach?
Tak, już niebawem zaczniemy budowę fabryki membran dachowych PVC w Wykrotach. Zakład ma stanąć nieopodal naszej działki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Docelowo pracę w obu fabrykach znajdzie kilkaset osób.
Jakie produkty produkowane w Wykrotach będą oferowane na polskim rynku i co to będą za produkty w kontekście ich zastosowania?
Nowy zakład będzie dostarczał pełną gamę asortymentu. Mam tu na myśli zarówno produkty ogólnobudowlane do izolacji poddaszy czy ścian działowych, jak i wełny do elewacji wentylowanych oraz ocieplanych metodą ETICS. Oczywiście nie może w tym zestawieniu zabraknąć produktów do izolacji dachów płaskich, z których jesteśmy szczególnie dumni.
Firma Technonicol od zawsze stawia sobie za cel dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań w bardzo rozsądnych cenach. Nasz udział w rynku materiałów budowlanych, rosnący z każdym rokiem, tylko potwierdza te słowa.
Przyszłość sektora sprzedaży materiałów izolacyjnych na polskim rynku i w Europie – jakie prognozy?
Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Ekologia oraz odpowiedzialność za klimat – te czynniki coraz mocniej wpływają na decyzje klientów zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Ponadto bardzo istotną kwestią jest ekonomia – dobra izolacja budynków po prostu się opłaca. Sektor sprzedaży materiałów izolacyjnych stale rośnie. Pomimo niepewności i nieprzewidzialności związanej z pandemią – ten trend nie powinien ulec zmianie.
Co ma wyróżniać wełnę Technonicol od konkurencji?
Na nasze produkty warto spojrzeć przez pryzmat zastosowanych w zakładzie najnowszych technologii. Mam tu na myśli nie tylko samą linię produkcyjną, która jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych w Europie, ale również wyposażenie laboratorium i działu kontroli jakości. Mając do dyspozycji wysokiej klasy urządzenia badawcze i pomiarowe, sprawniej wykonujemy badania i dopracowujemy receptury produkcyjne.