Izolacja budynków pomoże sprostać wyzwaniom obecnego świata
Romuald Chrapek, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, w rozmowie z Jarosławem Guzalem
Romuald Chrapek, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO, fot. MIWO
Czy Warunki Techniczne powinny się zmienić w kontekście bezpieczeństwa pożarowego i akustyki? Przeczytaj rozmowę z Romualdem Chrapkiem – członkiem zarządu Stowarzyszenia MIWO.
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji...
Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji na rynku budowlanym.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Leca Polska: Nasz sukces opiera się na solidnych fundamentach
50 lat minęło od położenia fundamentów pod Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu, które wrosło w krajobraz Gniewu i stało się jego przemysłową wizytówką. W rozmowie z Michałem Bąkowskim, obecnym dyrektorem...
50 lat minęło od położenia fundamentów pod Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu, które wrosło w krajobraz Gniewu i stało się jego przemysłową wizytówką. W rozmowie z Michałem Bąkowskim, obecnym dyrektorem firmy przekształconej na Zakład Produkcji Kruszyw Leca Polska, przybliżamy fakty z jej historii i wybrane szczegóły drogi do sukcesu.
Zacznijmy od tego, że całkiem niedawno w ramach Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej – MIWO powołano władze na lata 2021–2023.
Tak, to prawda, jednocześnie wprowadzone zostały zmiany w statucie Stowarzyszenia. Zmiany podyktowane były usprawnieniami w naszej codziennej działalności. Walne Zebranie Członków MIWO powołało na trzyletnią kadencję Radę Stowarzyszenia, organ kierujący Stowarzyszeniem. W skład Rady wchodzą przedstawiciele firm członkowskich i obecnie jest to 10 osób. Następnie Rada wybrała spośród swoich członków trzyosobowy zarząd, który reprezentuje naszą organizację na zewnątrz.
W skład zarządu wchodzą: Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu, Łukasz Glapa, sekretarz zarządu, oraz moja osoba w funkcji członka zarządu.
Nad czym obecnie pracuje MIWO w ramach swojej działalności?
Zgodnie z naszymi celami statutowymi działamy intensywnie nad promowaniem izolowania budynków, bierzemy udział w konsultacjach publicznych, wypowiadamy się w ramach różnych stowarzyszeń i organizacji na temat zmieniających się warunków technicznych, całego procesu związanego z efektywnością budynków. Na przykład, podczas konsultacji dotyczących Krajowego Planu Odbudowy staraliśmy się wykorzystać okazję, by wypowiedzieć się, jaki wpływ powinna mieć branża budowlana, a dokładniej branża termoizolacyjna na to, jak ma wyglądać nasze życie, nasz świat.
Staramy się stale promować rozwiązania i materiały izolacyjne, głównie z wełny mineralnej. Chcemy zwiększać świadomość inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, jak ważne jest stosowanie dobrej izolacji w całym procesie funkcjonowania budynków. Na korzyść materiałów izolacyjnych przemawia fakt, że to one umożliwiają ograniczenie zużycia energii wykorzystywanej do ogrzewania czy chłodzenia budynków, więc płacimy za energię mniej, bo mniej jej zużywamy. Mają też one istotny wpływ na nasz komfort i ochronę środowiska.
Ostatnio dużo się dzieje w zakresie zmian przepisów dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska. Dążenie do neutralności klimatycznej nakłada na nas wymogi prowadzenia określonych działań. Czy MIWO również tu widzi swoje pole do działania?
Widzimy, że ten trend w ostatnich kilku latach naprawdę bardzo przyspieszył. I jest to pewnie pokłosiem tego, że bardzo dużo zmian zachodzi zarówno w środowisku, jak i w naszym otoczeniu, dlatego musimy działać już w tej chwili. Jednocześnie uważamy, że budownictwo będzie kluczowym elementem w uzyskaniu neutralności klimatycznej.
Jak w tej nowej rzeczywistości, która nakłada spore wyzwania na producentów materiałów budowlanych, odnajdują się wyroby z wełny mineralnej? Nasz rynek idzie w kierunku rozwiązań, w których ważne jest to, z czego produkujemy, jak przetwarzamy i co z tym robimy po zastosowaniu danego wyrobu.
Jestem przekonany, że wełna mineralna jest tym materiałem, który w procesie produkcji niejednokrotnie przewyższa standardy w tym właśnie obszarze. Surowce i materiały, których używamy, w dużej mierze pochodzą ze źródeł podlegających recyklingowi. Nasz wkład w odciążanie środowiska jest z roku na rok coraz większy. Specyfika wełny mineralnej pozwala nam zastosować ją ponownie. Przykładem są tu wszelkiego rodzaju granulaty czy komponenty gotowe później do wykorzystania w materiałach budowlanych.
To, o czym pan wspomniał w zakresie działań na rzecz neutralności klimatycznej, to oczywiście początek. Cały proces legislacyjny dopiero się zaczyna. Nikt jeszcze nie wymaga od producentów, żebyśmy zbierali materiały czy odpady z budowy i transportowali je do zakładów do ponownego przetworzenia. Natomiast wiemy, że ten proces nastąpi w ciągu kilku lat. W tej chwili każdy z producentów wyrobów z wełny mineralnej przygotowuje się do tego.
Wspomniał Pan o działaniach związanych z Warunkami Technicznymi. Jakich zagadnień dotyczą te prace? Czy uważają Państwo, że przepisy w tym zakresie należy zmienić?
Aby budynki były rzeczywiście komfortowe i bezpieczne, trzeba dokonać dalszych zmian w prawie, przede wszystkim w zakresie izolacji akustycznych i bezpieczeństwa pożarowego. W tych dziedzinach obecne przepisy są niewystarczające i branża izolacji budowlanych zgłasza już do ustawodawcy swoje postulaty. Ważna jest np. zmiana przepisów dotyczących materiałów używanych do budowania kanałów i przewodów wentylacyjnych.
Co do ewentualnych zmian w Warunkach Technicznych, to nie jesteśmy jedynym partnerem do rozmów na ten temat, bo przecież przepisy te dotyczą szerokiego obszaru, a my staramy się wypowiadać tylko na temat izolacji. Mamy na uwadze dobro naszej branży, ale też korzyści społeczne, na przykład bardzo ważne bezpieczeństwo pożarowe w budynkach.
Oprócz tego tworzy się regulacje związane z charakterystyką energetyczną budynków, które też wymagają zmian, chociażby w zakresie certyfikacji budynków.
To jest temat, który warto odświeżyć. Oczywiście działania prowadzone przez wiele lat, a związane z charakterystyką energetyczną budynków bardzo pomogły w zwiększeniu świadomości społecznej w zakresie zwiększenia energooszczędności domów.
W tej chwili certyfikat energetyczny jest dokumentem, który raczej nie wnosi nic dodatkowego na rynku. Moim zdaniem, został zdeprecjonowany.
Jak Pan ocenia aktualną sytuację na rynku budowlanym? W tym wymiarze dużo się dzieje, wspominając chociażby tylko to, jak rosną ceny materiałów budowlanych.
Wciąż obserwujemy zwiększającą się liczbę pozwoleń na budowę nowych domów. Widzimy, że ten rynek od kilku lat rośnie, a liczba mieszkań oddawanych do użytkowania stale wzrasta. Obserwujemy ten trend i wydaje się, że w ciągu najbliższego roku czy dwóch lat nadal będziemy na fali wznoszącej z dużym zapotrzebowaniem na materiały i fachowców. Bardzo możliwe, że jest to efekt związany z ograniczeniami covidowymi, ale na pewno nie tylko to jest powodem.
Jak to, o czym Pan mówi, przekłada się obecnie na rynek izolacji technicznych?
Wydaje się, że są to naczynia połączone. Od kilku lat w budownictwie mieszkaniowym widoczny jest trend zwiększonego wykorzystania izolacji technicznych. Większość budynków już dziś ma systemy wentylacji mechanicznej, rekuperacji czy dodatkowych systemów, które wymagają izolacji. Trudno mi się oczywiście wypowiadać na temat całego rynku izolacji technicznych w kontekście przemysłu, ale wydaje się, że w dalszym ciągu ten sektor będzie się rozwijał.
Ostatnio w naszym kraju uruchomiono nową fabrykę wełny mineralnej. Mam tu na myśli inwestycję firmy Technonicol w Wykrotach. Czy już Państwo rozmawiali o jej członkostwie w MIWO?
Odnotowaliśmy ten fakt. Przyglądamy się nowemu producentowi na rynku i jesteśmy otwarci na rozmowy i współpracę. W ramach stowarzyszenia MIWO mamy niepisaną regułę – firma, która chciałaby być członkiem naszego stowarzyszenia, musi zapewnić odpowiednią jakość swoich wyrobów i bezpieczeństwo produkcji. Szczegółowe zasady są zawsze prezentowane kandydatowi na członka stowarzyszenia.
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie pożarowym. Ostatnio w tym obszarze dyskusja jest naprawdę gorąca.
Bezpieczeństwo pożarowe budynków to sprawa niezwykle istotna i nasza branża zwraca na to uwagę, również w kontekście dyskusji w obszarze prawa czy różnych badań. Na rynku budowlanym obecnie są różne materiały izolacyjne i każdy ma prawo dokonać wyboru, a my tylko podkreślamy fakt, że wełna mineralna jest niepalna, co ją wyróżnia na tle innych izolacji. Oznacza to, że w przypadku wybuchu pożaru, jest to najbezpieczniejszy wybór i tę właściwość wskazujemy w proponowanych przez nas rozwiązaniach.
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zleciło Instytutowi Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie wykonanie badań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Doszło do różnych interpretacji wyników tych badań – SSO miało inne stanowisko niż przedstawiciele branży wełny mineralnej. Jakie macie zdanie w tej sprawie?
To co my, jako MIWO, zawsze podkreślamy, to fakt, że bezpieczeństwo pożarowe budynków jest niezwykle ważne i staramy się pokazywać wełnę mineralną jako tę izolację, która ma istotny wkład w zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego. A jeśli chodzi o branżę izolacji, to wspólnie zrobiliśmy już wiele dobrego na rzecz promowania korzyści wynikających z izolacji budynków i myślę, że jest wiele obszarów do współpracy.
Przejdźmy do innego istotnego tematu, czyli akustyki. Jakie w tym zakresie MIWO obecnie prowadzi działania?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że komfort akustyczny z roku na rok będzie coraz bardziej istotny dla użytkowników budynków. Nie ukrywamy, że pracujemy nad rekomendacjami w sprawie zmian w Warunkach Technicznych w zakresie akustyki.
Aby ten temat na dobre zaistniał, potrzebne jest budowanie świadomości wśród potencjalnych klientów i przyszłych odbiorców. Jakie działania w tym zakresie prowadzi MIWO?
Przede wszystkim informujemy opinię publiczną o tym, jakie jest nasze stanowisko w zakresie różnych legislacji. Bierzemy udział w konsultacjach publicznych. Prowadzimy też kampanie reklamowe o właściwościach wełny mineralnej. Od ponad dwóch lat mamy kampanię „Bądź mądry, wybierz wełnę mineralną”, gdzie pokazujemy korzyści związane z izolacją budynków. W przyjazny, graficzny sposób mówimy m.in. o izolacji termicznej, akustycznej czy o bezpieczeństwie pożarowym.
Oprócz tego wszyscy uczestnicy rynku już dziś, w dobie powszechnej digitalizacji naszego życia, muszą tworzyć nowe narzędzia dla inwestorów indywidualnych, których również w tej formie należy edukować. Szczególnie te młodsze pokolenia.
Uważam, że nasza branża dość szybko dostosowuje się do wymogów współczesnej komunikacji, by finalni użytkownicy mogli zrozumieć, jak ważna jest izolacja budynków, by sprostać wyzwaniom obecnego świata.
Ponadto, jeśli chodzi o przemysł wełny mineralnej, to tzw. „Industry 4.0” nie jest pojęciem teoretycznym, bo poddajemy się konsekwentnie coraz głębszej cyfryzacji. Wyroby budowlane muszą się też wkomponować w projektowanie BIM, bo to ogromna szansa, aby w szybki sposób dostarczyć komplet informacji – nie tylko jak zaprojektować izolację, ale także jak ją zamówić, zainstalować i ewentualnie wymienić.
Na zakończenie rozmowy chciałem się zapytać o plany. Ukonstytuował się nowy zarząd i w związku z tym jakie cele przed sobą Państwo postawili?
Nasze główne zadania to promowanie właściwości wełny mineralnej i korzyści z izolacji budynków, a także udział we wszystkich możliwych procesach zmian na rynku i legislacjach. Planujemy więcej działań na rzecz efektywności energetycznej budynków, bezpieczeństwa pożarowego, dostosowania przepisów polskich do wymagań unijnych, a także w zakresie wyrobów budowlanych (CPR). Ważne są też prace nad dalszymi zmianami w WT, przede wszystkim w zakresie izolacji akustycznych i bezpieczeństwa pożarowego budynków.