Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Critical places in aerated concrete walls that require insulation

Attyka ocieplona od góry i od strony dachu; fot.: T. Rybarczyk

Attyka ocieplona od góry i od strony dachu; fot.: T. Rybarczyk

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Zobacz także

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr inż. Wojciech Mazur , mgr inż. Remigiusz Jokiel Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego

Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego Badania wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów z autoklawizowanego betonu komórkowego

Celem badań przedstawionych w artykule jest określenie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego.

Celem badań przedstawionych w artykule jest określenie wpływu wzmocnienia powierzchniowego systemem FRCM na wytrzymałość na ściskanie murów wykonanych z autoklawizowanego betonu komórkowego.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

*****
W artykule przedstawiono specyfikę autoklawizowanego betonu komórkowego. Podano newralgiczne miejsca budynku, których ocieplenie jest konieczne, a może sprawiać trudności. Wyjaśniono, jak ocieplić każde z nich.

Critical places in aerated concrete walls that require insulation

The article presents the specificity of autoclaved aerated concrete. Critical places in the building are listed, the insulation of which is necessary but may be difficult. It is explained how to insulate each of them.
*****

W konstrukcji murów trudnych miejsc jest dużo, więc aby wykonać budynek prawidłowo, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ujęcie rozwiązań tych miejsc w projekcie oraz dopilnowanie wykonawstwa na budowie. Takie miejsca występują również w murach z autoklawizowanego betonu komórkowego, chociaż materiał ten jest najcieplejszym materiałem konstrukcyjnym.

Czytaj też: Jakość cieplna ścian zewnętrznych z pustaków niejednorodnych cieplnie

Specyfika betonu komórkowego

W kontekście izolacyjności cieplnej beton komórkowy jest najcieplejszym materiałem wśród materiałów konstrukcyjnych i to nie tylko wśród materiałów murowych. Dobrą izolacyjność cieplną autoklawizowany beton komórkowy (ABK) zawdzięcza swojej strukturze. Niewielka gęstość betonu komórkowego, a więc duża, sięgająca 80% porowatość powoduje, że materiał ten jest również materiałem o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. W zależności od klasy gęstości ABK współczynnik przewodzenia ciepła dla bloczków waha się od 0,08 do 0,170 W/(m·K) (TABELA 1).

tabela1 rybarczyk

TABELA 1: Warianty murów z ABK z ociepleniem spełniające wymagania warunków technicznych [4]

Elementy murowe z ABK mają jeszcze jedną bardzo istotną cechę – to bloczki, a więc pełne elementy murowe, bez drążeń i otworowania. Mają one tę samą izolacyjność cieplną w każdym kierunku: w poziomie – w kierunku strona wewnętrzna – strona zewnętrzna muru, w kierunku w bok (czyli po długości muru) i w pionie. Przepływ strumienia ciepła nie jest jednokierunkowy, więc ma to znaczenie. W tym kontekście beton komórkowy jest znacznie lepszym materiałem niż jakiekolwiek elementy murowe, a tym bardziej jeśli te elementy są drążone (np. pustaki).

Z betonu komórkowego produkuje się również zbrojone prefabrykowane belki nadprożowe. Aby zapewnić współpracę zbrojenia z betonem komórkowym, belki nadprożowe są produkowane z betonu komórkowego o wysokich klasach gęstości (np. 650), co przekłada się na współczynnik przewodzenia ciepła dla nadproży wynoszący 0,180 W/(m·K). To dosyć dużo, jednak i tak lepiej niż w przypadku innego rodzaju elementów murowych i znacznie lepiej niż dla nadproży z innych materiałów.

Newralgiczne miejsca w murze

Zazwyczaj mury budynków ociepla się metodą ETICS, wykonując ocieplenie murów na całych powierzchniach murów za pomocą styropianu fasadowego lub wełny mineralnej. Miejsca narażone na wilgoć ociepla się polistyrenem ekstrudowanym XPS lub styropianem wodoodpornym. Najczęściej, jeśli nie ma problemów z wilgocią i wymagań przeciwpożarowych, to ociepla się budynki styropianem. W murach z ociepleniem to głównie warstwa ocieplenia decyduje o właściwościach izolacyjnych murów.

rys1 rybarczyk

RYS. Współczynniki przenikania ciepła U dla ścian z różnych materiałów ocieplonych warstwą termoizolacji o obliczeniowym współczynniku przewodzenia ciepła wynoszącym 0,035 W/(m·K)

Obecnie stosuje się coraz grubsze warstwy ocieplenia. W przypadku miejsc ocieplonych cienką warstwą ocieplenia znaczenie mają właściwości termoizolacyjne materiału, z którego wykonane są mury (co widać na RYS.).

Jeśli chodzi o ściany jednowarstwowe, to ociepla się najsłabsze miejsca, czyli elementy żelbetowe (wieńce, trzpienie żelbetowe). Są one rozwiązywane systemowo przy zastosowaniu płytek z betonu komórkowego lub kształtek U jako elementów traconego szalunku. W ścianach jednowarstwowych o właściwościach termicznych decyduje materiał konstrukcyjny.

W obu przypadkach, bo zarówno w ścianach z ociepleniem oraz ścianach jednowarstwowych, są jednak miejsca, które szczególnie narażone są na powstanie mostków termicznych i które należy prawidłowo zaprojektować i wykonać. Takimi trudnymi miejscami w murach w kontekście izolacyjności termicznej są:

  • pierwsza warstwa muru, która jest posadowiona na żelbetowej ścianie fundamentowej lub fundamentowej płycie żelbetowej,
  • węgarki, czyli miejsca w przekroju muru w miejscach wstawienia stolarki okiennej lub drzwiowej,
  • ocieplenie za skrzynkami na zewnętrzne rolety i żaluzje okienne,
  • ocieplenie muru/dachu za ukrytymi rynnami i rurami spustowymi,
  • ocieplenie wystających z muru elementów np. żelbetowych, które należy zlicować z ociepleniem docelowym elewacji,
  • ocieplenie ścian szczytowych od góry,
  • ocieplenie ścian attyki,
  • ocieplenie progów,
  • inne miejsca, w których nie ma możliwości zachowania ciągłości termoizolacji o odpowiedniej grubości.

Jak widać są to miejsca, w których najczęściej nie ma możliwości zastosowania grubej standardowej warstwy ocieplenia. Miejsca te należy odpowiednio zaprojektować i użyć do ich ocieplenia materiałów termoizolacyjnych o lepszych właściwościach niż standardowe materiały termoizolacyjne.

Warstwa startowa muru

Pierwsze warstwy muru kondygnacji naziemnych wykonuje się na ścianach fundamentowych z bloczków betonowych lub żelbetowych albo na żelbetowej płycie fundamentowej, murując je na zaprawie cementowej i warstwie hydroizolacji poziomej. Zarówno ściany fundamentowe, jak i płyta żelbetowa są ocieplone z zewnątrz zazwyczaj polistyrenem XPS, który charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością. Pomimo tego, że elementy podziemne budynku są zazwyczaj dobrze zaizolowane termicznie, to jednak duża masa tych elementów powoduje, że strumień ciepła z pomieszczeń ogrzewanych na parterze przenika w kierunku pionowym w dół. Dlatego korzystne jest wykonanie pierwszej warstwy muru z elementów o dobrej izolacyjności termicznej, które to będą stanowić barierę dla strumienia ciepła.

fot1 rybarczyk

FOT. 1 W przypadku ścian z betonu komórkowego nie ma potrzeby stosowania specjalnych elementów do pierwszej warstwy; fot.: T. Rybarczyk

Często w tym celu stosuje się tzw. bloczki startowe, które mają lepszą izolacyjność cieplną niż elementy murowe, z których wykonywane są ściany. W przypadku murów z betonu komórkowego nie ma takiej potrzeby, ponieważ bloczki mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną również w kierunku pionowym.

Bardzo często bloczki z betonu komórkowego stosowane są nawet na warstwę startową dla murów wykonywanych z innych materiałów murowych. To właśnie pierwsza warstwa muru sięgająca do wysokości wykończonej podłogi na parterze powinna stanowić barierę dla strumienia ciepła szczególnie w kierunku pionowym w dół. Mając na uwadze, że wysokość posadzki na płycie z chudego betonu lub na płycie fundamentowej to około 20–25 cm, to widać, że pierwsza warstwa ma znaczenie dla termoizolacyjności w strefie przyziemia. TABELA 2 zestawia współczynniki przenikania ciepła dla muru z bloczków z ABK 24 cm w różnych kierunkach przepływu strumienia ciepła. Wynika z niej, że bloczki z betonu komórkowego zarówno najlżejszej klasy gęstości do ścian jednowarstwowych, jak i bloczki klas gęstości stosowanych do murów z ociepleniem stanowią bardzo dobrą barierę dla strumienia ciepła.

tabela2 rybarczyk

TABELA 2: Współczynniki przenikania ciepła dla murów z ABK dla różnych kierunków przepływu strumienia ciepła [3]

Węgarki i miejsca mocowania stolarki

Krawędzie murów przy otworach okiennych i drzwiowych, które stykają się z wnętrzem i zewnętrzem budynku, to również miejsca narażone na straty ciepła. Ze względu na to, że występują po obwodzie stolarki, to niedostatecznie ocieplone mogą stanowić długie liniowe mostki termiczne. Dlatego w tych miejscach stosuje się ocieplenie glifów. Ze względu na niewielką ilość miejsca zazwyczaj wykonuje się je za pomocą cienkiej wklejki z polistyrenu XPS lub styropianu. Zastosowany materiał termoizolacyjny powinien mieć możliwie najlepszą izolacyjność cieplną, ze względu na to, że na ocieplenie jest niewiele miejsca. W tym przypadku znaczenie ma również udział w izolacyjności cieplnej materiału zastosowanego na warstwę konstrukcyjną muru.

Podwalina pod stolarkę

Kolejnym miejscem jest podwalina pod stolarkę sięgającą do poziomu podłogi. Co prawda w trakcie zamawiania stolarki jest możliwość zamówienia stolarki ze specjalnym tzw. ciepłym profilem montażowym, na którym ustawia się i montuje stolarkę. Jednak nie jest to potrzebne, ponieważ można to wykonać za pomocą podmurówki wykonanej z ABK. Podmurówka z bloczków pod stolarkę będzie wystarczająco mocna, by przenieść masę dużej i ciężkiej witryny. Podwyższy też izolacyjność cieplną podproża w trudnym do ocieplenia miejscu. Jest to rozwiązanie często stosowane (chociaż wielu wykonawców boi się zrobić to w ten sposób, bo obawia się, że podmurowana warstwa bloczków nie wytrzyma nacisku ciężkiej stolarki, która będzie oparta w fazie montażu na klinach). Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ najpopularniejsze bloczki z betonu komórkowego mają wystarczającą wytrzymałość na ściskanie (2,5 N/mm2 (MPa)). Z przeliczeń: wytrzymałość na ściskanie bloczków wynosząca 2,5 N/mm2 to 25 kg/cm2.

Jeśli założymy, że jeden punkt podparcia w trakcie montażu jest realizowany przez klin o powierzchni styku 5 cm2, oznacza to, że jeden punkt podparcia na klinach może przenosić obciążenie nawet 5 x 25–125 kg. Tego typu witryny montażowo podpiera się na trzech, czterech lub większej liczbie punktów, a więc stolarka może ważyć nawet 3 x lub 4 x 125 kg, a więc nawet więcej niż 300 kg. To jest tylko przykład obliczeniowy, w jaki sposób można oszacować, czy podmurówka z betonu komórkowego będzie miała wystarczającą wytrzymałość na ściskanie. To jest też dowód na to, że to dobre rozwiązanie.

Podmurówka oczywiście powinna być dodatkowo ocieplona od strony zewnętrznej. Najczęściej do tych celów stosuje się XPS, który jest przyklejony od zewnątrz. Od wewnątrz można zastosować np. folię Aluthermo.

Attyka

fot2 rybarczyk

FOT. 2 Ocieplenie attyki od strony elewacji; fot.: T. Rybarczyk

Ściany attykowe, czyli ściany wystające ponad stropodach lub dach ociepla się od zewnątrz jako elewację i jest to zazwyczaj wykonywane przez wykonawcę elewacji. Natomiast górne powierzchnie ścian attykowych oraz wewnętrzne powierzchnie są ocieplane najczęściej przez dekarzy, którzy po stronie wewnętrznej ścian attykowych wykonują również pokrycie dachowe, a od góry wykonują obróbkę blacharską attyki.

Dosyć często na attykach występuje wieniec wieńczący attykę, więc rozwiązaniem standardowym jest ocieplenie attyki z trzech stron. W kontekście tego, że attyka ma przeważnie wysokość ponad 50 cm, a więc jeśli będzie wykonana z materiału o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej (w pionie), to teoretycznie z góry nie musi być ocieplona. Takie możliwości daje wykonanie muru z ABK. W ścianach jednowarstwowych z ABK attyk nie trzeba ocieplać dodatkową warstwą termoizolacji.

Ocieplanie ścian szczytowych i kolankowych

Analogicznie jak w przypadku attyk, dodatkowego ocieplenia od góry wymagają również ściany szczytowe w miejscu występowania wieńca obwodowego oraz ściany kolankowe. Nad ścianami kolankowymi jest zawsze miejsce na ocieplenie połaci – miejsce pomiędzy murłatą a pokryciem i nie ma z tym problemu, by zachować ciągłość ocieplenia na styku ściana zewnętrzna – ocieplenie dachu. Czasami jednak zapomina się o prawidłowym wykonaniu wieńca obwodowego w ścianach szczytowych, a więc z pozostawieniem miejsca na wykonanie ocieplenia ściany szczytowej od góry, czyli na wieńcu obwodowym.

To bardzo ważne, by zostawić miejsce na odpowiednią grubość ocieplenia pomiędzy ścianą szczytową a połacią dachową. W murach jednowarstwowych wieńce w ścianach szczytowych od góry również należy ocieplić. W tych przypadkach istotną rolę odgrywa izolacyjność cieplna warstwy konstrukcyjnej ścian zewnętrznych. Im materiał ma lepszą izolacyjność cieplną w kierunku pionowym, tym lepiej.

Nadproża

fot4 rybarczyk

FOT. 3 Nadproża o szerokości 18 cm zamontowane w murach 24 cm pozwalają na zastosowanie dodatkowego ocieplenia; fot.: T. Rybarczyk

Nadproża najczęściej wykonuje się jako elementy żelbetowe wylewane na budowie lub stosuje się prefabrykaty żelbetowe, strunobetonowe lub ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego. Wśród tych nadproży niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem pod względem izolacyjności termicznej są prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego.

fot5 rybarczyk

FOT. 4 Nadproża ocieplone XPS oraz folią Aluthermo to dobre rozwiązanie ocieplenia nadproży w miejscu montażu rolokasety; fot.: T. Rybarczyk

Jeśli nadproża się ociepla warstwą izolacyjną o takiej samej grubości jak całą ścianę, to jest już połowa sukcesu. Dodatkowo tylko trzeba zadbać o dodatkowe ocieplenie glifu od spodu, więc trzeba zastosować możliwie najlepszy pod względem izolacyjności cieplnej materiał.

W przypadku nadproży jednak newralgiczne jest, jeśli przewiduje się zamocowanie do nich rolet, które lokuje się w rolokasetach przymocowanych do nadproży. Niektóre rolokasety mają dodatkowe ocieplenie, którego tak naprawdę nie jest wiele, a więc w efekcie powodują, że nadproża te nie są prawidłowo ocieplone. Dlatego dosyć często nad otworami montuje się nadproża o szerokości mniejszej niż grubość muru. To pozwala na ocieplenie nadproża w miejscu montażu rolokasety. Dzięki temu, że nadproże jest cofnięte kilka centymetrów względem lica muru, to jest to miejsce na doklejenie dodatkowej warstwy ocieplenia, które będzie ukryte za rolokasetą.

W murach jednowarstwowych stosuje się nadproża z betonu komórkowego lub wykonuje się belki żelbetowe w kształtkach U, które są ocieplone od wewnątrz za pomocą polistyrenu XPS lub hydrofobowej wełny mineralnej. Można też zastosować nadproże o mniejszej szerokości od grubości muru jednowarstwowego (np. montując nadproża 2x18 cm). Porównanie takich rozwiązań zestawiono w TABELI 3.

tabela3 rybarczyk

TABELA 3: Warianty rozwiązania nadproży w murach 18 cm z ociepleniem pod rolokasetę

Jak widać z TABELI 3, nawet 6 cm ocieplenia jest znaczącym ociepleniem muru w miejscu występowania nadproża, do którego jest zamontowana rolokaseta. Trzeba też być świadomym, że w takim przypadku nadproże z ABK w murze ma słabszą izolacyjność cieplną niż pozostała część muru z ABK. Jest to jednak i tak o wiele lepsza izolacyjność cieplna od rozwiązania, gdyby zastosowało się nadproże żelbetowe, a jeszcze lepsza od współczynnika przenikania ciepła dla stolarki, która ma współczynnik przenikania ciepła U około U = 0,90 W/(m2·K).

Podsumowanie

Ściany zewnętrzne w budynkach są złożonymi elementami, które nie są jednorodne. Są w nich miejsca słabsze pod względem izolacyjności cieplnej, które trzeba prawidłowo rozwiązać. Niestety nie ma jeszcze ogólnodostępnych „kosmicznych” materiałów termoizolacyjnych, których 1 cm zastępuje kilkanaście centymetrów tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Dlatego trzeba je rozwiązywać za pomocą materiałów, które są dostępne. W takich miejscach znaczenie mają nie tylko materiały termoizolacyjne o możliwie najlepszej izolacyjności cieplnej, ale również duże znaczenie mają materiały zastosowane na mury. W tym kontekście autoklawizowany beton komórkowy jest bezkonkurencyjny i sprawdza się od wielu lat.

Literatura

1. PN-EN 771-4+A1:2015-10, „Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 4: Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”.
2. PN-EN 1745:2020-12, „Mury i wyroby murowe. Metody określania właściwości cieplnych”.
3. PN-EN ISO 6946:2017-10, „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metody obliczania”.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami).

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.