Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

Jak używać płyt warstwowych? »

Jak używać płyt warstwowych? » Jak używać płyt warstwowych? »

Wybierz kolor – przyokienne listwy PVC »

Wybierz kolor – przyokienne listwy PVC » Wybierz kolor – przyokienne listwy PVC »

Kratownica z kształtowników giętych z połączeniami na wkręty samowiercące

Cold-formed steel truss with self-drilling screw joints

Belki kratowa z ceowników giętych na zimno, fot. S. Swierczyna

Belki kratowa z ceowników giętych na zimno, fot. S. Swierczyna

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie zrezygnować ze spawania, co znacząco ogranicza koszt ich wytwarzania.

*****
W artykule przedstawiono przykład obliczeniowy kratownicowej belki stropowej o rozpiętości 9 m, w której pasy i krzyżulce zaprojektowano z ceowników C150x42x10x1,5 giętych na zimno ze stali gatunku S235. Przyjęto, że pręty skratowania są łączone z pasami za pomocą blach węzłowych oraz wkrętów samowiercących o średnicy 5,5 mm. Pokazano różne sposoby modelowania połączeń oraz wpływ ich podatności na wartości sił wewnętrznych oraz ugięcie kratownicy. Zaprezentowano tok obliczeń przy sprawdzaniu stanu granicznego nośności pasa górnego, weryfikację stanu granicznego użytkowalności kratownicy oraz sprawdzenie nośności połączeń na wkręty samowiercące.

Cold-formed steel truss with self-drilling screw joints

The paper presents a design example of a latticed floor beam with a span of 9 m, in which the chords and diagonals were designed from cold-formed C150x42x10x1.5 channels made of S235 steel. It was assumed that the web members are connected to the chords with gusset plates and self-drilling screws with a diameter of 5.5 mm. Various methods of connections modeling and the effect of their rigidity on the values of internal forces and deflection of the truss are shown. The calculation procedures for checking the ultimate limit state of the upper chord, verification of the serviceability limit state of the truss and checking the load capacity of connections with self-drilling screws are presented.
*****

Przy projektowaniu tego rodzaju dźwigarów należy odpowiednio uwzględnić szczegółowe wymagania Eurokodu 3, część 1–3 [1], w tym nośność oraz sztywność połączeń, którą w przypadku wkrętów samowiercących należy ustalić eksperymentalnie [2]. Ogólne zasady kształtowania i obliczania tego rodzaju konstrukcji opisano w [3], zaś w niniejszym artykule wskazówki te zilustrowano na przykładzie kratowej belki stropowej o rozpiętości 9 m. Pokazano różne sposoby modelowania konstrukcji na potrzeby obliczeń statycznych, szczegóły konstrukcyjne połączeń, sposób wymiarowania pasa ściskanego oraz połączeń na wkręty, a także wpływ podatności połączeń na ugięcie belki kratowej.

Założenia projektowe

Przyjęto, że wszystkie pręty kratownicy o pasach równoległych zostaną wykonane z ceownika C150x42x10x1,5 mm (RYS. 1) giętego na zimno ze stali gatunku S235, której granica plastyczności materiału wyjściowego (przed gięciem) ƒyb = 235 MPa.

Ze względów konstrukcyjnych zarys geometryczny kratownicy ustalono wstępnie w oparciu o linię środkową pasa ceownika (por. RYS. 1), przyjmując rozpiętość równą 9 m i wysokość 0,6 m. Wymiary pokazane na RYS. 2 i uwzględnione następnie w obliczeniach statycznych odnoszą się do osi przekroju brutto.

rys1 kratownice

RYS. 1. Wymiary przekroju poprzecznego prętów kratownicy z C150x42x10x1,5; rys.: S. Swierczyna

Względy konstrukcyjne są również powodem wprowadzenia w węzłach niewielkich mimośrodów, które w rozumieniu normy [4] wynoszą: w pasie górnym eg = +7 mm, w pasie dolnym ed = -28 mm (por. RYS 2). Rozwiązanie takie pozwala na ujednolicenie wymiarów blach węzłowych oraz ułatwia trasowanie osi łączników, które instaluje się na linii środkowej pasa ceownika.

rys2 kratownice

RYS. 2. Schemat statyczny belki kratowej; rys.: S. Swierczyna

Blachy węzłowe zaprojektowano z materiału tego samego gatunku i tej samej grubości co pręty kratownicy, z którymi mają być one łączone przy użyciu wkrętów samowiercących typu GT5 o średnicy nominalnej 5,5 mm. Nośność obliczeniową Rd = 4,52 kN ścinanego połączenia na jeden wkręt oraz jego sztywność translacyjną (na przesuw) Sδ,1 = 4620 kN/m ustalono wg [5] na podstawie badań doświadczalnych, które szczegółowo opisano w [2].

Założono, że dźwigary kratowe stanowiące główny element nośny stropu pomieszczenia socjalnego zostaną ułożone w rozstawie co 0,6 m. Przyjęto, że konstrukcja jest obciążona ciężarem własnym o wartości gk = 0,4 kN/m2 oraz obciążeniem użytkowym qk = 2,0 kN/m2, które są przyłożone bezpośrednio do pasa górnego (por. RYS. 2). W zestawieniu obciążeń wg [6] uwzględniono kombinacje w Stanie Granicznym Nośności (1,15gk + 1,5qk) oraz w Stanie Granicznym Użytkowalności (gkqk). Przyjęto, że pas górny jest konstrukcyjnie zabezpieczony przed wyboczeniem z płaszczyzny kratownicy.

Modele kratownicy

Na potrzeby analizy wykonano trzy modele kratownicy. Na RYS. 3–5 pokazano szczegóły konstrukcyjne węzłów. Dla uproszczenia obliczeń przyjęto, że wszystkie węzły pośrednie będą miały taką samą liczbę wkrętów.

rys3 kratownice

RYS. 3. Węzeł w1: szczegóły konstrukcyjne i modele węzła; rys.: S. Swierczyna

rys4 kratownice

RYS. 4. Węzeł w2: szczegóły konstrukcyjne i modele węzła; rys.: S. Swierczyna

rys5 kratownice

RYS. 5. Węzeł w12: szczegóły konstrukcyjne i modele węzła; rys.: S. Swierczyna

W modelu A założono, że pręty w węzłach są połączone w sposób przegubowo-nieprzesuwny. W modelu B w połączeniach krzyżulec–blacha węzłowa uwzględniono sprężystą sztywność translacyjną na kierunku działania sił osiowych NEd wg wzoru [3, 7]:

gdzie m oznacza liczbę wkrętów w połączeniu.

W modelach A i B pominięto lokalne mimośrody związane z położeniem wkrętów względem osi przekroju brutto ceowników i nie uwzględniono sztywności połączeń pas–blacha węzłowa. Efekty te uwzględniono w modelu C, w którym lokalne mimośrody połączeń krzyżulec–blacha i pas–blacha węzłowa wprowadzono za pomocą dodatkowych elementów sztywnych (por. RYS. 3–5). W modelu tym uwzględniono ponadto sztywność połączeń na obrót, którą obliczono według zależności [3, 7]:

gdzie ri oznacza odległość i-tego wkrętu od środka ciężkości rozpatrywanej grupy łączników.

Przykładowo dla połączenia pas–blacha węzłowa pokazanego na RYS. 4 sztywność na przesuw wynosi 27 900 kN/m, a sztywność obrotowa 46,5 kNm/rad, zaś w połączeniach krzyżulec–blacha odpowiednio 18 600 kN/m i 4,2 kNm/rad. Sztywności te uwzględniono w programie Robot Structural Analysis za pomocą zwolnień sprężystych założonych w punktach oznaczonych na RYS. 3–5 jako G1, G2 i G3, które odpowiadają położeniu środków ciężkości poszczególnych grup wkrętów.

Wyniki obliczeń statycznych

Wyniki obliczeń statycznych uzyskane dla modeli A, B i C pokazano dla wybranych prętów kratownicy. Na RYS. 6–7 zilustrowano schematycznie wykresy sił wewnętrznych, których wartości dla kombinacji w SGN zestawiono w TABELACH 1–2.

rys6 7 kratownice

RYS. 6–7. Schematyczne wykresy sił wewnętrznych dla pręta p5 (pas górny) i p11 (pas dolny); rys.: S. Swierczyna

tab1 kratownice

TABELA 1. Siły wewnętrzne w pasie górnym, pręt p5, kombinacja SGN

Różnice wartości siły osiowej NEd oraz ścinającej VEd w pasach dla poszczególnych modeli nie są znaczące. Istotne są natomiast zmiany wartości momentu zginającego Mz,Ed. W pasie górnym jest on największy według modelu C zarówno w przekroju przywęzłowym, jak i przęsłowym. Biorąc pod uwagę, że zginanie następuje względem słabszej osi przekroju, moment zginający w pasie może mieć istotny wpływ na wytężenie tego elementu. Moment w pasie dolnym (pręt p11, przekrój 4–4) dla modelu A wynosi -0,36 kNm, co odpowiada iloczynowi NEd,p11·ed (por. RYS. 4). Jest to wartość dwukrotnie większa od momentu Mz,Ed = -0,18 kNm odczytanego w modelu C, w którym szczegółowo uwzględniono geometrię i sztywność obrotową połączeń.

tab2 kratownice

TABELA 2. Siły wewnętrzne w pasie dolnym, pręt p11 i p15, kombinacja SGN

Różnice wartości siły osiowej NEd w krzyżulcu ściskanym k21 (por. RYS. 2) dla poszczególnych modeli są niewielkie i wahają się w zakresie od 10,17 kN dla modelu B, przez 10,19 kN dla modelu C do 10,24 kN dla modelu A. Moment zginający Mz,Ed = -0,11 kNm w krzyżulcu k21 można odczytać wprost jedynie z modelu C. Ze względu na stosunkowo niewielką sztywność obrotową połączeń krzyżulec–blacha węzłowa moment zginający w krzyżulcu można wyznaczyć w przybliżeniu jako NEd,k21·ek. (por. RYS. 5).

Sprawdzenie nośności pasa górnego

Weryfikację nośności elementu zaprojektowanego z kształtownika giętego należy rozpocząć od ustalenia efektywnych cech jego przekroju z uwzględnieniem utraty stateczności lokalnej oraz dystorsji [1]. Procedury te przedstawiono szczegółowo w materiałach Access Steel [89] dostępnych na stronie Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. Przekrój efektywny należy wyznaczyć oddzielnie dla ściskania osiowego i zginania. Zginanie następuje względem słabszej, niesymetrycznej osi przekroju, a moment zginający zmienia znak na długości pasa (por. RYS. 6), dlatego przekrój efektywny należy wyznaczyć dla przypadku, gdy naprężenia ściskające od zginania powstają w fałdach krawędziowych oraz gdy ściskany jest środnik ceownika. Przekroje efektywne pokazano na RYS. 8–10.

rys8 10 kratownice

RYS. 8–10. Przekrój efektywny: ściskanie osiowe (8), zginanie (ściskanie w usztywnieniach krawędziowych) (9) oraz zginanie (ściskanie w środniku ceownika) (10); rys.: S. Swierczyna

W przekroju 1–1 należy przede wszystkim zweryfikować warunek nośności przekroju (6.25) wg [1] przy ściskaniu ze zginaniem. Uwzględniając siły wewnętrzne uzyskane dla modelu C, warunek ten zapisano następująco:

gdzie:

Nośność na zginanie przekroju efektywnego Mcz,Rd,com obliczono dla wskaźnika odpowiadającego krawędzi ściskanej (punkt 2 na RYS. 9), zaś dodatkowy moment zginający ΔMz,Ed wynika z przesunięcia środka ciężkości przekroju efektywnego (por. RYS. 8).

W przekroju 1–1 nie ma konieczności sprawdzania warunku interakcyjnego przy zginaniu ze ścinaniem i siłą podłużną wg wzoru (6.27), ponieważ VEd = 0,95 kN < 0,5Vw,Rd = 16,6 kN, gdzie Vw,Rd wg wzoru (6.8) w [1].

Dla sił wyznaczonych w przekroju 2–2 należy sprawdzić warunek stateczności pasa. Ze względu na to, że przekrój jest monosymetryczny oraz narażony na dystorsję, nie mają zastosowania wzory interakcyjne wg p.6.3.3 normy [10].

W tym przypadku należy wybrać jedną z dwóch możliwości:

  • pierwszą jest przeprowadzenie dokładnej analizy drugiego rzędu z uwzględnieniem imperfekcji oraz efektywnych cech przekroju.
  • drugą możliwością jest zastosowanie uproszczonej formuły interakcyjnej wg wzoru (6.36) w [1]

gdzie:

Współczynnik wyboczenia χz w płaszczyźnie kratownicy ustalono dla krzywej wyboczenia b przy założeniu, że długość krytyczna jest równa odległości między węzłami pasa górnego.

Smukłość względną wyznaczono jak dla elementów klasy 4 wg [10], przy czym siła krytyczna Ncr,z = 198 kN przy wyboczeniu giętnym okazała się tylko nieznacznie mniejsza od siły Ncr,TF = 206 kN przy wyboczeniu giętno-skrętnym.

Nośność na zginanie obliczono, przyjmując wskaźnik zginania Weff,z,1, który w przekroju 2–2 odpowiada krawędzi ściskanej (punkt 1 na RYS 10).

Weryfikacja ugięcia

Badając ugięcie kratownicy, można zauważyć istotne różnice między poszczególnymi modelami. Przemieszczenie pionowe węzła w16 (por. RYS. 2) dla kombinacji SGU w modelu A wynosi 9 mm, w modelu B 14 mm, zaś w modelu C, który w najpełniejszym stopniu uwzględnia deformacje połączeń, ugięcie jest równe 17 mm.

Zgodnie z normą [1] p.7.1(2) weryfikację SGU konstrukcji wykonanej z kształtowników giętych należy wykonać, przyjmując efektywne cechy przekroju. Z tego powodu wykonano dodatkowy model C2, w którym we wszystkich prętach ściskanych przyjęto przekroje efektywne jak na RYS. 8.

W tym wypadku ugięcie kratownicy okazało się równe 19 mm, co stanowi 1/473 jej rozpiętości. Należy zwrócić uwagę, że efektywne cechy przekroju wg [1] ustala się przy założeniu, że naprężenia ściskające osiągają granicę plastyczności, co odpowiada sytuacji w SGN. Ugięcie wyznaczone w modelu C2 jest więc określone bezpiecznie od góry, tj. z pewnym naddatkiem.

Sprawdzenie nośności węzła w pasie dolnym

Sprawdzenie nośności połączenia na wkręty wykonano dla węzła w12 w pasie dolnym (patrz RYS. 2 i 5), przyjmując obciążenia wyznaczone w modelu C dla kombinacji SGN.

W połączeniu blachy węzłowej z pasem dolnym, w środku ciężkości grupy wkrętów G1 działają siły Fx = 0,35 kN, Fz = NEd,p11 = 12,64 kN oraz My = 0,04 kNm.

Wypadkową siłę Fw ścinającą najbardziej wytężony wkręt w połączeniu obliczono wg sposobu zaproponowanego w p. 6.2.4.2 normy [11]:

gdzie ri i m – jak we wzorach (1) i (2), Rd – nośność wkręta [2].

Warto zauważyć, że siła wypadkowa Fw = 2,12 kN wyznaczona z uwzględnieniem drugorzędnych sił w węźle niewiele różni się od wartości Fz/m = 2,11 kN, która wynika z działania tylko siły osiowej NEd,p11 w pasie dolnym (por. TABELA 2).

W analogiczny sposób można zweryfikować wytężenie wkrętów w grupie G2 i G3. Również w tym wypadku decydującym obciążeniem jest siła osiowa w łączonym pręcie.

Podsumowanie

Efekty związane z lokalnymi mimośrodami w węzłach oraz sztywnością połączeń na wkręty okazały się istotne przede wszystkim przy określaniu wytężenia pasów oraz ugięcia kratownicy.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wartość ugięcia jest też zmniejszenie się sztywności prętów ściskanych na skutek niestateczności lokalnej oraz dystorsji kształtowników giętych. Należy przy tym podkreślić, że przy uwzględnieniu powyższych efektów ugięcie kratownicy okazało się stosunkowo niewielkie i wyniosło zaledwie 1/473 jej rozpiętości.

Masa kratownicy, włączając blachy węzłowe, wynosi 98 kg, co w przeliczeniu na jednostkę powierzchni stropu stanowi jedynie 18 kg/m2.

Najbardziej czasochłonną czynnością przy wytwarzaniu kratownicy będzie z pewnością osadzenie blisko 300 szt. wkrętów, których potrzeba do scalenia jej elementów. Pracę tę można znacząco przyspieszyć, stosując w blachach węzłowych tzw. otwory pilotujące oraz optymalizując liczbę wkrętów.

Wykonanie i montaż kratownicy nie wymagają wysoko wykwalifikowanego personelu ani specjalistycznego sprzętu, co sprawia, że tego rodzaju konstrukcja może być ciekawą alternatywą dla elementów wykonanych metodami tradycyjnymi.

Literatura

1. PN-EN 1993-1-3:2008, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1–3, Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno”.
2. S. Swierczyna, „Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące”, „IZOLACJE” 4/2023.
3. S. Swierczyna, „Wprowadzenie do projektowania lekkich kratownic stalowych z kształtowników giętych”, „IZOLACJE” 3/2021.
4. PN-EN 1993-1-8:2006, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1–8: Projektowanie węzłów”.
5. ECCS TC7 TWG 7.10, „Connections in Cold-formed Steel Structures. The testing of connections with mechanical fasteners in steel sheeting and sections”, ECCS No 124, 2nd edition, 2009.
6. PN-EN 1990:2004, „Eurokod. Podstawy projektowania konstrukcji”.
7. J. Zamorowski, W. Wuwer, S. Swierczyna, „Lap joints stiffness according to Eurocode EC3 and experimental investigations results”, Archives of Civil and Mechanical Engineering 12(1):95–104, 2012.
8. V. Ungureanu, A. Ruff, „Przykład: Obliczanie efektywnych charakterystyk przekroju ceownika giętego na zimno z usztywnieniami poddanego ściskaniu”, Acces Steel SX023a-PL-EU (www.piks.com.pl).
9. V. Ungureanu, A. Ruff, „Przykład: Obliczanie efektywnych charakterystyk przekroju ceownika czterogiętego poddanego zginaniu”, Acces Steel SX022a-PL-EU (www.piks.com.pl).
10. PN-EN 1993-1-1:2006, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-1, Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
11. PN-B-03200:1990, „Konstrukcje stalowe. Obliczenia statyczne i projektowanie”.

Komentarze

Powiązane

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Wybrane dla Ciebie

Jakie pokrycie elewacji? »

Jakie pokrycie elewacji? » Jakie pokrycie elewacji? »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz » Farby krzemianowe – na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.