Poznaj rodzaje stropów w domach jednorodzinnych, fot. Steico
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...
Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], lokale mieszkalne w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym...
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], lokale mieszkalne w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym należy chronić m.in. przed hałasem powietrznym oraz uderzeniowym pochodzącym od lokali usługowych oraz instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku.
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Oprócz podziału domu na kondygnacje strop musi także przenosić obciążenia. Są to nie tylko obciążenia użytkowe (wynikające z obecności przebywających w pomieszczeniach ludzi czy znajdującego się w nich wyposażenia), lecz także obciążenia warstw podłogowych i ścian działowych. Strop, który spina wszystkie ściany nośne, usztywnia ponadto całą konstrukcję budynku oraz przenosi część obciążeń wywieranych przez dach. Ta pozioma przegroda musi również zapewnić mieszkańcom pełen komfort użytkowania domu. Jednocześnie powinna być możliwie tania i nieskomplikowana w budowie.
***
Ciepły i cichy strop
Gdy strop oddziela od siebie dwie kondygnacje mieszkalne, ważna jest jego zdolność tłumienia dźwięków – zarówno uderzeniowych (np. odgłosów kroków czy przesuwanego krzesła), jak i powietrznych (np. rozmowa czy muzyka). Izolacyjność akustyczna zależy od masy stropu – najlepszymi barierami będą więc stropy monolityczne żelbetowe i prefabrykowane z płyt kanałowych. Ponadto, jeżeli strop oddziela pomieszczenia o podobnej temperaturze, to musi być dobrze ocieplony. Strop żelbetowy najłatwiej zaizolować, układając materiał ociepleniowy bezpośrednio na konstrukcji i wylewając wylewkę podłogową.
Innym rozwiązaniem jest montaż podłogi na legarach, między którymi umieszcza się wełnę mineralną. Dodatkowo można wykonać ocieplony sufit podwieszany lub przykleić termoizolację od spodu stropu. Natomiast izolując strop drewniany, materiał ociepleniowy (zazwyczaj wełnę mineralną) umieszcza się między belkami stropowymi. Aby zwiększyć grubość warstwy ociepleniowej, należy zwiększyć przekrój stropu, układając poprzecznie do belek legary i dopiero na nich wykonać podłogę.
***
Ważne parametry stropów
Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj stropu, warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Najważniejsza jest wytrzymałość, bo przecież strop musi przenosić duże obciążenia – przyjmuje się, że samo obciążenie użytkowe wynosi 2,0 kN/m2 (czyli około 200 kg/m2). Ta pozioma przegroda powinna być również sztywna – widocznym skutkiem jej ugięcia jest popękany tynk na suficie niższej kondygnacji, będzie także skrzypiała podłoga. Ponadto strop musi dobrze tłumić hałasy, zarówno te uderzeniowe (na przykład odgłosy przesuwanego krzesła czy kroków), jak i powietrzne (na przykład rozmowy czy muzyka). Jest to szczególnie ważne, gdy strop rozdziela pomieszczenia mieszkalne, natomiast schodzi na drugi plan w przypadku przegród nad piwnicą.
Wybierając strop, powinniśmy wziąć pod uwagę również łatwość jego montażu oraz dostępność materiałów budowlanych. Do realizacji niektórych stropów niezbędne będzie użycie dźwigu, a nie na wszystkich placach budowy jest to możliwe.
Stropy monolityczne – w dowolnym kształcie
Stropy monolityczne przygotowywane są w całości na placu budowy. Te płyty z żelbetu projektowane są indywidualnie dla każdego budynku. Konstruktor określa sposób zbrojenia, grubość i klasę betonu – jakiekolwiek samodzielne zmiany są zakazane.
Atutem stropów monolitycznych jest to, że materiały do ich wykonania są ogólnodostępne, do montażu przegród nie potrzeba również używać ciężkiego sprzętu. Ponadto mają niewielką grubość i nie zachodzi zjawisko klawiszowania – pojedyncze elementy nie uginają się i stropy nie pękają od spodu.
Stropy monolityczne można wylewać nad pomieszczeniami w dowolnych kształtach. Stosuje się je do rozpiętości 6 m, zazwyczaj mają grubość od 12 do 18 cm. Jednakże takie stropy wymagają wykonania solidnego deskowania i szalunku. Oczywiście należy zadbać o prawidłowe zbrojenie – pręty o odpowiedniej średnicy układa się zgodnie z wytycznymi projektanta. Po wylaniu betonu musi nastąpić przerwa technologiczna – dalsze prace budowlane można wznowić dopiero gdy beton zwiąże (po około 20 dniach).
FOT. Rector Polska
Stropy monolitycznemożna wylewać nad pomieszczeniami w dowolnych kształtach. Stosuje się je do rozpiętości 6 m, zazwyczaj mają grubość od 12 do 18 cm. Jednakże takie stropy wymagają wykonania solidnego deskowania i szalunku. Oczywiście należy zadbać o prawidłowe zbrojenie – pręty o odpowiedniej średnicy układa się zgodnie z wytycznymi projektanta. Po wylaniu betonu musi nastąpić przerwa technologiczna – dalsze prace budowlane można wznowić dopiero gdy beton zwiąże (po około 20 dniach).
Stropy filigran – wysoka izolacyjność akustyczna
Strop filigran jest odmianą stropu monolitycznego. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie wymaga deskowania, gdyż wykonywany jest ze zbrojonej prefabrykowanej płyty o grubości 5–7 cm (układa się na nią jeszcze dodatkowe zbrojenie) która zalewana jest warstwą nadbetonu.
Strop filigran może mieć rozpiętość do około 8 m, rzadziej 12 m. Można go dowolnie kształtować. Odznacza się również dużą izolacyjnością akustyczną. Montaż przegrody nie jest skomplikowany, ale wymaga użycia dźwigu. Ponadto firm produkujących elementy prefabrykowane nie jest zbyt dużo, a na gotowe elementy trzeba czekać. Musimy także liczyć się z wysokimi kosztami transportu.
Stropy gęstożebrowe – dostępne od ręki
W Polsce dużą popularnością cieszą się stropy gęstożebrowe, które są bodaj najczęściej wybierane przez inwestorów. Technologia ich budowy polega na tym, że przestrzenie pomiędzy stalowo-betonowymi belkami (rozmieszczonymi co 40–60 cm, opartymi na ścianach i innych podporach konstrukcyjnych oraz na drewnianych belkach podtrzymywanych przez strop) wypełnia się pustakami ceramicznymi, z kermazytobetonu lub kształtkami z lekkiego styropianu.
Zazwyczaj belki i pustaki oferowane są w ramach jednego systemu. Taką konstrukcję zalewa się betonem, który spina wszystkie elementy stropu, zapewniając wymaganą sztywność. Grubość betonowej warstwy i klasa betonu określone są w projekcie domu – minimum to 3–4 cm z mieszanki klasy nie niższej niż C20/25.
Stropów gęstożebrowych jest kilka rodzajów, w zależności od zastosowanego materiału wypełniającego. Inwestorzy zazwyczaj wybierają stropy Teriva, rzadziej Ackermann (najstarszy rodzaj stropu gęstożebrowego), Fert czy Ceram. Technologia budowy tych przegród jest doskonale znana wykonawcom, trudno więc o błędy montażowe, a ponadto elementy prefabrykowane są ogólnodostępne i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów.
FOT. Rector Polska
Stropy gęstożebrowe nie stanowią zbyt dobrej bariery dla hałasów, mogą również sprawiać trudności podczas wykonania. Niestety także w tym przypadku niezbędna jest trwająca 2–3 tygodnie przerwa technologiczna potrzebna na związanie betonu.
Należy pamiętać, że z belek i pustaków trudno jest uzyskać inny kształt niż kwadrat czy prostokąta. Maksymalna rozpiętość stropów gęstożebrowych wynosi 11 m.
Stropy z płyt prefabrykowanych – szybko i bez problemu
Elementy prefabrykowane zazwyczaj przybierają formę żelbetowych płyty kanałowych okrągłootworowych, najczęściej o grubości 24 cm, szerokości 60–150 cm i długości do 600 cm. Płyty przeważnie są prostokątne, ale mogą być docięte po skosie lub w inny sposób. Opiera się je bezpośrednio na ścianach nośnych oraz podciągach, a połączenia między nimi oraz wieniec zalewa się warstwą nadbetonu.
Montaż płyt wymaga użycia dźwigu (ważą one od 150 do 300 kg), ale za to trwa zaledwie kilka godzin, co oznacza, że stropy z płyt prefabrykowanych powstają najszybciej. Co ważne, nie ma konieczności wykonywania deskowania, a często nawet podpór. Poziomą przegrodę można obciążać zaraz po ułożeniu. Jednak z dalszą budową domu należy się wstrzymać do momentu osiągnięcia pełnej wytrzymałości przez wieniec. Stropy prefabrykowane są w stanie przenosić duże obciążenia, a ściany działowe można rozmieszczać dowolnie. Nie jest to technologia zbyt popularna, z dostępnością płyt prefabrykowanych może być więc różnie.
Uwaga! Każdy producent elementów stropowych powinien przekazać odbiorcy dokumenty potwierdzające ich dopuszczenie do stosowania w budownictwie oraz instrukcję wykonania stropu.
Stropy drewniane – lekkie przegrody
Zazwyczaj wykonuje się je w przypadku domów drewnianych (zarówno szkieletowych, jak i z bali), jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydzielały kondygnacje również w domu murowanym.
Na stropy drewniane wykorzystuje się belki o dużym przekroju, na przykład 8×24 cm. Elementy te rozstawia się co 40–100 cm. Od dołu drewniane belki można zasłonić sufitem podwieszanym – z desek lub płyt gipsowo-kartonowych. Natomiast jako poszycie można zastosować deski lub płyty OSB.
Przestrzeń między belkami wypełniana jest materiałem izolacyjnym – standardowo wełną mineralną. Bardzo często belki od spodu pozostawia się nieosłonięte, są bowiem bardzo dekoracyjne. W takim przypadku ocieplenie układa się na deskowaniu, między wysokimi legarami stanowiącymi podparcie podłogi. Stropy drewniane są lekkie (nie stanowią więc dużego obciążenia dla ścian), a także łatwe i szybkie w budowie. Osiągają duże rozpiętości – w przypadku stropów z drewna klejonego nawet 15 m.
Warto podkreślić, że przy tego typu konstrukcjach nie ma konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac mokrych, nie ma więc przerw technologicznych. Dobrze ocieplone drewniane stropy odznaczają się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Niestety niezbyt skutecznie izolują od hałasów. Ponadto drewno to materiał palny i podatny na korozję biologiczną. Do pewnego stopnia możemy jednak temu zapobiec, stosując odpowiedni układ warstw podłogi (między innymi posadzkę pływającą i sufit podwieszany) czy wykańczając strop ognioodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Oczywiście niezbędne jest wówczas odpowiednie zaimpregnowanie drewna konstrukcyjnego.
Koszt stropu
Trudno jednoznacznie stwierdzić, który strop będzie najtańszy w budowie, szczególnie w tych niepewnych czasach, gdy ceny materiałów budowlanych nieoczekiwanie rosną. Ponieważ materiały na strop – ze względu na wysokie koszty transportu – zazwyczaj kupuje się od lokalnych wykonawców, ich cena uzależniona jest także od regionu kraju. Na ostateczny koszt wpływa również projekt domu. Wszelkie nietypowe rozwiązania, duża rozpiętość czy skomplikowany kształt stropu podnoszą koszt.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.