Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Naprawy i wzmocnienia obiektów budownictwa ogólnego według przepisów Prawa budowlanego

Repairs and reinforcements of general construction facilities in accordance with the provisions of the Construction Law

Poznaj przepisy Prawa budowlanego dot. napraw i wzmocnień obiektów budowlanych, fot. Pixabay

Poznaj przepisy Prawa budowlanego dot. napraw i wzmocnień obiektów budowlanych, fot. Pixabay

Ocena stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych lub ich części jest przeprowadzana w kilku przypadkach. Dokonuje się jej z powodu niewłaściwego zachowania się, awarii lub wystąpienia oznak zagrożenia bezpieczeństwa podczas użytkowania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne źródła.

Zobacz także

dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ Problemy podczas eksploatacji budynków

Problemy podczas eksploatacji budynków Problemy podczas eksploatacji budynków

Zapewnienie właściwego stanu technicznego jest jednym z najważniejszych zadań występujących podczas eksploatacji każdego obiektu technicznego. Obiekty budowlane podlegają ciągłym procesom destrukcyjnym,...

Zapewnienie właściwego stanu technicznego jest jednym z najważniejszych zadań występujących podczas eksploatacji każdego obiektu technicznego. Obiekty budowlane podlegają ciągłym procesom destrukcyjnym, a utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym narzuca obowiązek prowadzenia działalności naprawczej. Z kolei optymalne planowanie przedsięwzięć remontowych wymaga ustalenia diagnozy. Trafne określenie stanu technicznego budynku, przyczyn zniszczeń oraz prognozy niekorzystnych zmian pozwoli na...

Przemysław Gogojewicz Izolacje w praktyce obiektu budowlanego

Izolacje w praktyce obiektu budowlanego Izolacje w praktyce obiektu budowlanego

Obiekty budowlane jako całość oraz ich poszczególne części muszą nadawać się do użycia zgodnie z ich zamierzonym zastosowaniem, przy czym należy w szczególności wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo...

Obiekty budowlane jako całość oraz ich poszczególne części muszą nadawać się do użycia zgodnie z ich zamierzonym zastosowaniem, przy czym należy w szczególności wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo osób mających z nimi kontakt przez cały cykl życia tych obiektów.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna

Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna Pomiary wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych – metoda higrometryczna

W diagnostyce zawilgoconych budynków obok najbardziej miarodajnych, bezwzględnych metod oceny zawilgocenia [1] oraz szeroko stosowanych względnych metod elektrycznych [2] stosowany jest szereg mniej rozpowszechnionych...

W diagnostyce zawilgoconych budynków obok najbardziej miarodajnych, bezwzględnych metod oceny zawilgocenia [1] oraz szeroko stosowanych względnych metod elektrycznych [2] stosowany jest szereg mniej rozpowszechnionych urządzeń i sposobów określania ilości wody w materiałach i elementach budowlanych. Jedną z nich jest metoda pomiaru higrometrycznego, nazywana również metodą wilgotności równowagowej.

*****
W artykule poruszono kwestię napraw i wzmocnień obiektów budownictwa ogólnego w kontekście przepisów Prawa budowla-
nego. Wymieniono obowiązki właścicieli i zarządców obiektów budowlanych oraz kompetencje organów administracji publicznej podczas ich użytkowania. Podano definicje remontu, naprawy, wzmocnienia konstrukcji, a także modernizacji budynków oraz różnice między tymi pojęciami. Zwrócono uwagę na formalne aspekty napraw budynków zabytkowych.

Repairs and reinforcements of general construction facilities in accordance with the provisions of the Construction Law

The article discusses the issue of repairs and reinforcement of general construction facilities in the context of the provisions of the Construction Law. The obligations of owners and managers of building structures and the competences of public administration bodies during their use are listed. The definitions of renovation, repair, structure reinforcement and modernization of buildings, as well as the differences between these concepts are given. The formal aspects of historic buildings repairs were also discussed.
*****

Naprawy i wzmocnienia jako elementy utrzymania obiektów budowlanych

Konieczność wykonania napraw lub wzmocnień może być spowodowana błędami ludzkimi, popełnionymi w procesach projektowania, realizacji i użytkowania, a także wadami materiałów bądź uszkodzeniami od nieprzewidzianych oddziaływań wyjątkowych. Oceny stanu konstrukcji dokonuje się także w celu oszacowania możliwości adaptacji, przebudowy obiektów lub dostosowania ich do nowych potrzeb. Przeprowadzenie napraw i wykonanie wzmocnień może mieć także charakter prewencyjny, kiedy to najczęściej właściciel lub zarządca obiektu budowlanego decyduje się na przeprowadzenie robót budowlanych, które mają zapobiec pogorszeniu stanu tego obiektu. Nie można także pominąć, że obowiązek przeprowadzenia określonych prac budowlanych może wynikać z decyzji właściwego organu administracji publicznej.

Poznaj też: Nowe regulacje budowlane dla budynków inwentarskich i gospodarczych

Obowiązki właścicieli i zarządców obiektów budowlanych

W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2023 r., poz. 682 ze zm., dalej jako: „Pr. bud.”) utrzymaniu obiektów budowlanych poświęcono cały Rozdział 6.

Z analizy przepisów wynika jednoznacznie, że to na właścicielu lub zarządcy obiektu spoczywa obowiązek utrzymywania i użytkowania obiektu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska, a także utrzymywania go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej (art. 61 pkt 1 Pr. bud.).

Przepisy ustawy nie definiują, co należy rozumieć przez zwrot „niedopuszczenie do nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej obiektu”. W tej sytuacji można przyjąć, że odpowiednie działania prowadzone w tym względzie przez podmioty określone w cytowanym przepisie, oparte na normach techniczno-budowlanych i zasadach wiedzy technicznej, powinny zapewnić użytkowanie obiektu zarówno w okresie przewidzianym w projekcie budowlanym, jak i podczas budowy obiektu. Warto także zauważyć, że przy ocenie należytego stanu technicznego orzecznictwo nakazuje porównanie stanu istniejącego nie tylko w przepisach prawa, ale także z wyjściowym stanem obiektu.

WSA we Wrocławiu wyjaśnił, że pojęcie „należytego stanu technicznego” jest pojęciem ustawowym i niedookreślonym. Jego istotą jest ochrona obiektu przed „nadmiernym pogorszeniem jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej”, co jednoznacznie wskazuje, że dla określenia zakresu obowiązków właścicielskich związanych z użytkowaniem budynku nie bez znaczenia jest stan wyjściowy obiektu. Pojęcia „należytego stanu technicznego” nie można więc sprowadzać do prostego zestawienia stanu budynku z obowiązującymi w chwili kontroli przepisami techniczno-budowlanymi. Ocena budynku w tym zakresie nie może bowiem abstrahować od uwarunkowań, jakie towarzyszyły jego powstaniu i stanu, w jakim kiedyś został oddany do użytku.

W praktyce często pojawia się wątpliwość, czy odpowiedzialność właściciela oraz zarządcy nieruchomości jest solidarna. Użycie przez ustawodawcę w art. 61 Pr. bud. spójnika „lub” wskazuje, że podmioty te (właściciel lub zarządca) są zobowiązane niezależnie, a spełnienie przez jednego z nich obowiązku utrzymania budynku w należytym stanie technicznym wyłącza odpowiedzialność drugiego. Większość organów nadzoru budowlanego prezentuje stanowisko, zgodnie z którym zastosowana w art. 61 Pr. bud. kolejność zobowiązanych podmiotów nie jest przypadkowa.

Omawiana norma kieruje odpowiednie obowiązki i powinności w pierwszej kolejności do właściciela obiektu, a dopiero następnie do jego zarządcy. Nieco inaczej rzecz się ma w sytuacji, gdy obiekt budowlany (z reguły dotyczy to budynku) objęty jest współwłasnością. W tym wypadku obowiązek utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym i estetycznym ciąży bowiem na wszystkich współwłaścicielach łącznie lub na zarządcy, natomiast nie można nim obciążyć tylko jednego ze współwłaścicieli nawet wówczas, gdyby tylko on ponosił winę za zaistniały stan rzeczy. Wszelkie spory pomiędzy współwłaścicielami wynikłe na tym tle, łącznie z problemem rozliczenia związanych z tym kosztów, nie należą do administracyjnej drogi postępowania i podlegają kognicji sądów powszechnych.

W ocenie autorów niniejszej publikacji obowiązek utrzymywania obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym nie został uzależniony od legalności powstania danego obiektu. Przepis art. 61 Pr. bud. dotyczy wszystkich obiektów budowlanych oddanych do użytkowania, niezależnie od tego, czy do ich budowy wymagane było uzyskanie pozwolenia, dokonanie zgłoszenia czy też nie wymagały one ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Przepis ten będzie miał również zastosowanie do obiektów budowlanych stanowiących samowolę budowlaną, w odniesieniu do których nie zakończyło się postępowanie administracyjne i nie został wydany nakaz rozbiórki.

Trzeba jednak zauważyć, że w orzecznictwie i literaturze funkcjonuje mało popularny pogląd, że przepis art. 61 Pr. bud. ma zastosowanie wyłącznie do obiektów budowlanych, które zostały zbudowane i są użytkowane zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Z takim poglądem nie sposób się zgodzić. Powszechnie znany jest fakt, że podmioty, o których mowa w tym przepisie, niejednokrotnie użytkują obiekty budowlane, co do których legalności mogą pojawić się wątpliwości. Do czasu jednak, kiedy wątpliwość dotycząca legalnego istnienia (wybudowania) obiektów budowlanych nie przybierze formy postępowania administracyjnego, a tym bardziej orzeczenia np. rozbiórki, nie ma żadnych podstaw, aby wyłączyć zastosowanie art. 61 Pr. bud.

Obowiązek przeprowadzenia kontroli okresowej może wynikać nie tylko z przepisów prawa, ale również z decyzji organu nadzoru budowlanego wydanej na podstawie art. 62 ust. 3 Pr. bud. Decyzja ta może być jednak wydana po spełnieniu dwóch przesłanek: organ ten musi wcześniej stwierdzić nieodpowiedni stan techniczny obiektu lub jego części, przy czym stan ten powinien zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska. W sytuacji, w której przesłanki te zostaną spełnione i organ wyda decyzję nakazującą przeprowadzenie kontroli, może on w decyzji dodatkowo zażądać przedstawienia przez właściciela lub zarządcę ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.

Poznaj kompetencje organów administracji publicznej podczas użytkowania obiektów budowlanych

Literatura

  1. M. Behnke, B. Czajka-Marchlewicz, D. Dorska, „Odpowiednie stosowanie przepisów o umowie o roboty budowlane do remontu obiektu budowlanego” [w:] M. Behnke, B. Czajka-Marchlewicz, D. Dorska, „Umowy w procesie budowlanym”, Warszawa 2011.
  2. M. Bursztynowicz, „Obszar oddziaływania obiektu”, LEX/el. 2020.
  3. M. Bursztynowicz, „Pozwolenie czy zgłoszenie – nowa kwalifikacja robót budowlanych”, LEX/el. 2020.
  4. M. Bursztynowicz, „Treść, zakres i forma postanowienia nakładającego na inwestora obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości w projekcie budowlanym”, LEX/el. 2021.
  5. M. Bursztynowicz, „Uprawnienia osób dokonujących przeglądów nieruchomości – praktyczny przewodnik”, LEX/el. 2019.
  6. M. Cherka, P. Antoniak, F.M. Elżanowski, K.A. Wąsowski [w:] M. Cherka, P. Antoniak, F. M. Elżanowski, K.A. Wąsowski, „Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz”, Warszawa 2010.
  7. R. Dziwiński, P. Ziemski [w:] R. Dziwiński, P. Ziemski, „Prawo budowlane. Komentarz”, wyd. II, Warszawa 2006.
  8. T. Gawroński, „Postępowanie przed organami AAB w świetle zmian dotyczących ostateczności decyzji administracyjnej”,
    LEX/el. 2023.
  9. A. Ginter, A. Michalak [w:] A. Ginter, A. Michalak, „Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz”, Warszawa 2016.
  10. M. Janiszewska-Michalska, „Podstawowe pojęcia prawa budowlanego w orzecznictwie sądów administracyjnych”, ZNSA 2013, nr 5.
  11. A. Kosicki [w:] „Prawo budowlane. Komentarz aktualizowany”, red. A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, LEX/el. 2023.
  12. M. Kowacki, „Naprawa i wzmacnianie budowli, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne”, maj–czerwiec 2019.
  13. M. Król, „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”, „Przegląd Budowlany” 3/2009.
  14. A. Plucińska-Filipowicz, A. Despot-Mładanowicz, „Wszczęcie postępowania według prawa budowlanego” [w:] „Proces inwestycji budowlanych”, red. A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, Warszawa 2015.
  15. E. Radziszewski [w:] „Prawo budowlane. Przepisy i komentarz”, Warszawa 2006.
  16. M. Sługocka, „Obowiązek dołączenia opinii, uzgodnień i pozwoleń do wniosku o pozwolenie na budowę po 19 września 2020 r.”, LEX/el. 2020.
  17. J. Suchy, „Kompetencje organu nadzoru budowlanego w stosunku do obiektów wpisanych do rejestru zabytków”, LEX/el. 2023.
  18. D. Sypniewski [w:] R. Godlewski, M. Goss, J. Góralski, W. Ł. Gunia, D. Sypniewski, „Prawo budowlane. Komentarz”, Warszawa 2022.
  19. S. Szuster [w:] Z. Cieślik, S. Szuster, „Prawo budowlane. Komentarz do zmian wprowadzonych ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw”, LEX/el. 2003.
  20. M. Wincenciak, „Odpowiedzialność prawna w prawie budowlanym” [w:] „Odpowiedzialność administracji i w administracji”, red. Z. Duniewska, M. Stahl,
    Warszawa 2013.
  21. C. Woźniak [w:] „Prawo budowlane z umowami w działalności inwestycyjnej. Komentarz”, wyd. II, red. H. Kisilowska, Warszawa 2010.
  22. K. Zalasińska, „Zalecenia konserwatorskie na tle prawnych form działania administracji”, PPP 2009, nr 6.
  23. P. Ziółkowski, „Remont a ulepszenie – różnice podatkowe na przykładach”, ABC.

Orzecznictwo

1. Wyrok NSA w Warszawie z 24.09.1999 r., IV SA 1530/97, LEX nr 47837.
2. Wyrok NSA z dnia 28.04.2005 r., OSK 1250/04, LEX nr 819229.
3. Wyrok NSA z 5.04.2006 r., II OSK 704/2005, LEX nr 209107.
4. Wyrok WSA w Warszawie z 21.11.2007 r., I SA/Wa 881/07, LEX nr 463729.
5. Wyrok NSA z 15.07.2008 r., II OSK 844/2007, LEX nr 484978.
6. Wyrok WSA w Opolu z 24.07.2008 r., II SA/Op 190/08, LEX nr 516718.
7. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 10.09.2008 r., II SA/Bd 488/08, LEX nr 526412.
8. Wyrok NSA z 8.01.2009 r., II OSK 1727/07, LEX nr 537704.
9. Wyrok NSA z dnia 2.02.2009 r., II OSK 73/08, LEX nr 516088.
10. Wyrok WSA w Kielcach z 4.02.2009 r., II SA/Ke 2/09, LEX nr 533183.
11. Wyrok WSA w Warszawie z 23.04.2009 r., I SA/Wa 48/09, LEX nr 550267.
12. Wyrok NSA z 16.07.2010 r., II OSK 1253/09, LEX nr 706012.
13. Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25.08.2010 r., II SA/Gd 180/10, LEX nr 752415.
14. Wyrok WSA we Wrocławiu z 16.11.2010 r., II SA/Wr 412/10, LEX nr 755594.
15. Wyrok WSA we Wrocławiu z 15.06.2011 r., II SA/Wr 130/11, LEX nr 994043.
16. Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 5.10.2011 r., II SA/Go 608/11, LEX nr 966362.
17. Wyrok NSA z dnia 6.03.2012 r., II OSK 2474/10.
18. Wyrok WSA w Łodzi z 15.03.2012 r., II SA/Łd 47/12, LEX nr 1139083.
19. Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26.07.2012 r., II SA/Po 493/12.
20. Wyrok NSA z 9.04.2013 r., II OSK 2285/11, LEX nr 1559555.
21. Wyrok NSA z 17.12.2014 r., II OSK 961/13, LEX nr 1643782.
22. Wyrok WSA w Warszawie z 13.03.2015 r., VII SA/Wa 2155/14, LEX nr 1817456.
23. Wyrok NSA z 19.04.2016 r., II OSK 1972/14, LEX nr 2081353.
24. Wyrok NSA z 16.09.2016 r., II OSK 3103/14, LEX nr 2143540.
25. Wyrok NSA z dnia 23.10.2017 r. II OSK 225/16, LEX nr 2432933.
26. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 24.01.2018 r., II SA/Bd 613/17, LEX nr 2453490.
27. Wyrok WSA w Warszawie z 18.04.2018 r., VII SA/Wa 1749/17, LEX nr 2542942.
28. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 16.10.2018 r., II SA/Bd 323/18, LEX nr 2583587.
29. Wyrok WSA w Poznaniu z 30.05.2019 r., IV SA/Po 20/19, LEX nr 2703706.
30. Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5.06.2019 r. VII SA/Wa 9/19, LEX nr 2737074.
31. Wyrok WSA w Krakowie z 14.11.2019 r., II SA/Kr 659/19, LEX nr 2749391.
32. Wyrok WSA w Warszawie z 3.12.2019 r., VII SA/Wa 1377/19, LEX nr 2761405.
33. Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 19.12.2019 r., II SA/Go 575/19, LEX nr 2763698.
34. Wyrok WSA we Wrocławiu z 9.01.2020 r., II SA/Wr 404/19, LEX nr 3010853.
35. Wyrok NSA z 18.05.2020 r., II OSK 2784/19, LEX nr 3058886.
36. Wyrok NSA z 16.06.2020 r., II OSK 3747/19, LEX nr 3052032.
37. Wyrok WSA w Krakowie z 30.03.2021 r., II SA/Kr 631/20, LEX nr 3190416.
38. Wyrok NSA z 20.05.2021 r., II OSK 2375/18, LEX nr 3218931.
39. Wyrok WSA w Warszawie z 29.06.2021 r., VII SA/Wa 953/21, LEX nr 3279550.
40. Wyrok NSA z 9.11.2021 r., II OSK 3319/18, LEX nr 3278727.
41. Wyrok NSA z 15.12.2021 r., II OSK 1612/21, LEX nr 3304661.
42. Wyrok NSA z 12.04.2022 r., II OSK 932/19, LEX nr 3343908.
43. Wyrok WSA w Krakowie z 25.08.2022 r., II SA/Kr 718/22, LEX nr 3417594.
44. Wyrok WSA w Olsztynie z 1.09.2022 r., II SA/Ol 293/22, LEX nr 3409276.
45. Wyrok WSA w Warszawie z 19.10.2022 r., VII SA/Wa 1051/22, LEX nr 3508753.
46. Wyrok NSA z 15.11.2022 r., II OSK 3526/19, LEX nr 3503293.
47. Wyrok WSA w Gdańsku z 16.11.2022 r., II SA/Gd 450/22, LEX nr 3439258.
48. Wyrok WSA w Białymstoku z 13.12.2022 r., II SA/Bk 656/22, LEX nr 3446993.
49. Wyrok NSA z 16.05.2023 r., II OSK 1662/20, LEX nr 3588799.
50. Wyrok WSA w Gliwicach z 15.09.2023 r., II SA/Gl 593/23, LEX nr 3608197.
51. Wyrok WSA w Krakowie z 11.10.2023 r., II SA/Kr 772/23, LEX nr 3621222.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne...

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne mające na celu odpowiedzieć na to wyzwanie. Instrumenty stosowane przez poszczególne państwa różnią się pod wieloma względami, jednocześnie jednak można dostrzec pewne trendy, takie jak dążenie do integracji poszczególnych narzędzi, czy wzmocnienie zachęt dla kompleksowych inwestycji. W polskim systemie...

mgr inż. Henryk B. Łoziczonek, dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. pk Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo,...

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo, które należy do największych odbiorców wyprodukowanej energii, zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i późniejszej ich eksploatacji.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Krystyna Stankiewicz Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r. Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji...

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji ciepła i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez masowe wdrażanie technologii energii słonecznej w europejskich budynkach i przemyśle.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.