W diagnostyce zawilgoconych budynków obok najbardziej miarodajnych, bezwzględnych metod oceny zawilgocenia [1] oraz szeroko stosowanych względnych metod elektrycznych [2] stosowany jest szereg mniej rozpowszechnionych urządzeń i sposobów określania ilości wody w materiałach i elementach budowlanych. Jedną z nich jest metoda pomiaru higrometrycznego, nazywana również metodą wilgotności równowagowej.
Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł...
Problem zabezpieczenia budynków lub ich części narażonych na działanie wody i wilgoci zawartych w gruncie sprowadza się z reguły do dwóch czynności technicznych: odseparowania od elementów budynku źródeł powodujących dopływ wilgoci, względnie stworzenie w murach odpowiedniej bariery przeciwwilgociowej – po czym do regeneracji uszkodzonych lub zagrożonych elementów [1].
Najbardziej miarodajnymi metodami oceny zawilgocenia materiałów budowlanych są metody bezwzględne [1]. Ich podstawową i najważniejszą wadą jest jednak konieczność pobrania próbki materiału, co wiąże się...
Najbardziej miarodajnymi metodami oceny zawilgocenia materiałów budowlanych są metody bezwzględne [1]. Ich podstawową i najważniejszą wadą jest jednak konieczność pobrania próbki materiału, co wiąże się z mniejszą lub większą ingerencją w strukturę przegrody. Ingerencja taka w wielu przypadkach jest niepożądana, a częstokroć wręcz niemożliwa, na przykład w budynkach stanowiących nieruchome dziedzictwo kulturowe. Ingerencji w strukturę przegród budowlanych można uniknąć, stosując nieinwazyjne, względne...
Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...
Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?
***** Artykuł jest kontynuacją cyklu o pomiarach wilgotności w diagnostyce obiektów budowlanych. Tym razem autor omawia metodę pomiaru higrometrycznego.
Humidity measurements in the diagnosis of building structures – hygrometric method
The article is a continuation of the series on humidity measurements in the diagnostics of buildings. This time the author discusses the hygrometric measurement method. *****
Metoda pomiaru higrometrycznego opiera się nie na ustaleniu wilgotności masowej materiału, lecz na pomiarze względnej wilgotności powietrza zamkniętego w znajdującej się wewnątrz lub na powierzchni materiału budowlanego małej kieszeni powietrznej, w której utrzymuje się równowaga z wilgotnością tego materiału. Metodę tę wykorzystuje się do kontroli zawilgocenia murów, niemniej z równym powodzeniem stosowana jest do kontroli procesu wysychania (z tzw. wilgotności resztkowej) betonów oraz jastrychów [3–5].
Zarówno organiczne, jak i nieorganiczne materiały budowlane mają zdolność wiązania wody z powietrza w celu kompensacji wilgoci. Gdy zmienia się wilgotność względna otoczenia, na skutek sorpcji wody na powierzchniach wewnętrznych może nastąpić znacząca zmiana masy porowatego materiału budowlanego. Zjawisko to uzależnione jest od wilgotności względnej powietrza z jednej strony, z drugiej od właściwości sorpcyjnych materiału i jego struktury porów. Dlatego też materiały budowlane o właściwościach sorpcyjnych praktycznie nigdy nie pozostają całkowicie suche, ponieważ zawsze zawierają pewną ilość wilgoci, o której decyduje wilgotność otaczającego powietrza.
Wartość wilgotności masowej, która ustala się w materiale budowlanym przy określonej wilgotności względnej powietrza otoczenia, nazywana jest wilgotnością równoważną, wilgotnością równowagową lub wilgotnością higroskopijną. Dla drewna pojęcie to zostało zdefiniowane w normie PN-EN 1995-1-1:2010 [6] jako wilgotność, w której materiał nie zyskuje i nie traci wilgoci w wymianie z otaczającym je powietrzem. Zasada stopniowego dopasowywania się wilgoci materiału do wilgotności otaczającego powietrza dotyczy również porowatych materiałów budowlanych innych niż drewno. Równowaga zachodzi, gdy materiał budowlany absorbuje wodę (sorpcja) i uwalnia ją (desorpcja) z lub do powietrza. Czas, w którym to następuje, różni się w zależności od materiału. Wartości higroskopijne wilgotności równowagowej wybranych materiałów w powiązaniu ze względną wilgotnością powietrza zestawiono w TABELI [8]. W przypadku dwóch ustalonych par wartości względnej wilgotności powietrza i temperatury powietrza (tj. 23°C/50% oraz 23°C/80%) wartości wilgotności równowagowej niektórych materiałów budowlanych można również znaleźć w tablicy 4 („Właściwości wilgotnościowe i ciepło właściwe materiałów i do izolacji cieplnej i materiałów murowych”) normy PN-EN ISO 10456:2009 [7].
Wilgotność równowagowa może jednak ulegać zmianom, ponieważ wpływają na nią procesy czasowe, wahania temperatury i względna wilgotność powietrza. Jeśli wilgotność względna spada, materiał budowlany uwalnia wodę. Jeśli wilgotność względna otaczającego powietrza wzrasta, materiał budowlany pochłania wodę z otaczającego powietrza, a zawartość wody w materiale budowlanym wzrasta. Zawartość wody wyrażoną w wilgotności masowej można przedstawić za pomocą izotermy sorpcji tego materiału budowlanego w funkcji wilgotności względnej powietrza. Izotermy sorpcji porowatych materiałów budowlanych mają typowy przebieg zakrzywiony lub w kształcie litery S i rosną wraz ze wzrostem wilgotności otoczenia (RYS. 1) [4, 5, 9].
W nawiązaniu do debaty, którą prowadzą producenci płyt warstwowych na temat poprawnego sposobu określania właściwości cieplnych, wybrano do analizy dane katalogowe jednego producenta płyt warstwowych.
W nawiązaniu do debaty, którą prowadzą producenci płyt warstwowych na temat poprawnego sposobu określania właściwości cieplnych, wybrano do analizy dane katalogowe jednego producenta płyt warstwowych.
Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.
Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.
Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących...
Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących pleśnienie. Istotne jest więc rozpoznanie ich odporności w tym zakresie.
W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.
W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.
Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano...
Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano na próbkach stwardniałego betonu wykonanych zgodnie z recepturami o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym.
Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.
Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach...
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych, tj. jak najmniejszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ.
Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.
Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.
O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami...
O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami obliczeniowymi tego parametru?
Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych...
Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań.
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.
Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem...
Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem tego produktu?
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.
Projektanci poszukują dzisiaj rozwiązań materiałowych zapewniających nie tylko niskie zapotrzebowanie na energię, lecz także zdrowy klimat wewnętrzny. Jednym z takich materiałów jest glina, dlatego w krajach...
Projektanci poszukują dzisiaj rozwiązań materiałowych zapewniających nie tylko niskie zapotrzebowanie na energię, lecz także zdrowy klimat wewnętrzny. Jednym z takich materiałów jest glina, dlatego w krajach wysokorozwiniętych budownictwo gliniane przeżywa swój renesans.
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.
Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...
Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.
Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości,...
Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości, niezachowaniem przerw technologicznych przy wykonywaniu poszczególnych warstw systemu, a także czynnikami technologiczno-materiałowymi.
Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.
Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.
Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę....
Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę. Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu łatwiej ustrzec się przed chwytami marketingowymi stosowanymi przez niektórych handlowców.
Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.
Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.
1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.
1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.
Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy....
Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy. Zapomina się przy tym o postępującej w czasie deformacji materiału.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.