Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Skuteczność środków iniekcyjnych

RYS. 9. Schemat badania skuteczności przepony iniekcyjnej metodą próby wodoszczelności (opis oznaczeń str. 4)
Rys. archiwum autora

RYS. 9. Schemat badania skuteczności przepony iniekcyjnej metodą próby wodoszczelności (opis oznaczeń str. 4)


Rys. archiwum autora

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość uzyskania tzw. dokumentów dobrowolnych.

Zobacz także

Metody osuszania budynków

Metody osuszania budynków Metody osuszania budynków

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

Środki iniekcyjne do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej w murze stosowane są w budownictwie od dziesięcioleci. Nie znalazły się jednak w wykazie mandatów udzielonych przez Komisję Europejską na opracowanie europejskich norm zharmonizowanych oraz wytycznych do europejskich aprobat technicznych.

Jedną z możliwości potwierdzenia ich jakości jest rekomendacja techniczna wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej na podstawie opracowanych przez ITB Zaleceń Udzielania Rekomendacji Technicznych ZURT-15/IV.21/2008 [1].

Bardzo popularne są też certyfikaty niemieckiej instytucji WTA czyli Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie na rzecz Konserwacji Budynków oraz Ochrony Zabytków (niem. Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege), wydawane na podstawie znowelizowanej w 2015 r. instrukcji nr 4-10-15/D [2] (wcześniej 4-4-04/D).

Alternatywą dla tych instrukcji są wytyczne BuFAS-IM-01/2009 [3], opracowane przez inną niemiecką organizację, czyli Krajowe Zrzeszenie ds. Zawilgocenia i Renowacji Starego Budownictwa (niem. Bundesverband Feuchte &Altbausanierung).

Mur doświadczalny

  • W metodzie ITB mur doświadczalny wykonywany jest z cegły ceramicznej klasy 150, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej. Proporcje wagowe składników zaprawy murarskiej wynoszą 1:1:6 (cement portlandzki : wapno hydratyzowane : piasek).

Wytyczne nie precyzują wymiarów muru, niemniej na podstawie zamieszczonego w dokumencie rysunku poglądowego można domniemywać, iż powinien być to dziesięciowarstwowy mur grubości jednej cegły, długości ok. 1,03 m (RYS. 1). Po wymurowaniu mur należy poddać sezonowaniu przez miesiąc.

RYS. 1. Mur doświadczalny według ITB; rys. ZURT-15/IV.21/2008 [1]; rys. archiwum autora

RYS. 1. Mur doświadczalny według ITB; rys. ZURT-15/IV.21/2008 [1]; rys. archiwum autora

  • Metoda WTA przewiduje wykonanie dwóch rodzajów muru doświadczalnego.

Mur doświadczalny "mały" może być stosowany w przypadku iniekcji grawitacyjnej, natomiast mur doświadczalny "duży" może być używany zarówno w przypadku sprawdzania skuteczności iniekcji ciśnieniowej, jak i bezciśnieniowej.

Do pojedynczego badania należy przygotować trzy mury.

Do wznoszenia murów należy używać cegły pochodzącej od jednego producenta, o parametrach podanych w TABELI 1.

 

TABELA 1. Właściwości cegły do wznoszenia murów doświadczalnych w metodzie WTA 4-10-15 [2]

TABELA 1. Właściwości cegły do wznoszenia murów doświadczalnych w metodzie WTA 4-10-15 [2]

TABELA 2. Proporcje objętościowe zaprawy do wznoszenia murów doświadczalnych w metodzie WTA 4-10-15 [2]

TABELA 2. Proporcje objętościowe zaprawy do wznoszenia murów doświadczalnych w metodzie WTA 4-10-15 [2]

Przed przystąpieniem do murowania cegłę należy zwilżyć. Rodzaj i proporcje zaprawy uzależnione są od typu muru badawczego (TABELA 2). Konsystencja zaprawy powinna umożliwiać aplikację kielnią.

RYS. 2-3. Schemat muru badawczego dla iniekcji grawitacyjnej w metodzie WTA [2]; rys. archiwum autora

RYS. 2-3. Schemat muru badawczego dla iniekcji grawitacyjnej w metodzie WTA [2]; rys. archiwum autora

Mały mur doświadczalny składa się z 5 warstw cegieł i należy go wykonać według schematu przedstawionego poniżej (RYS. 2-3).

Spoiny wsporne powinny mieć gr. ok. 12 mm, spoiny pionowe ok. 10 mm.Jeżeli mur ma być transportowany, należy go odpowiednio zabezpieczyć.

RYS. 4. Schemat muru badawczego dla iniekcji ciśnieniowej w metodzie WTA [2]; rys. archiwum autora

RYS. 4. Schemat muru badawczego dla iniekcji ciśnieniowej w metodzie WTA [2]; rys. archiwum autora

Duży mur doświadczalny składa się z 7 warstw cegieł układanych (na grubość jednej cegły) w wiązaniu łączonym (pospolitym), według schematu przedstawionego na RYS. 4. Spoiny wsporne oraz poziome powinny mieć grubość odpowiednio 12 mm oraz 10 mm.

W celu umożliwienia transportu dolna warstwa cegieł powinna być umieszczona na ruszcie stalowym w dopasowanym profilu U.

Oba rodzaje muru należy przechowywać przez 28 dni w temp. ok. 23°C i wilgotności względnej powietrza ok. 50%. Po tym okresie, a jeszcze przed zawilgoceniem, należy wykonać otwory iniekcyjne.

  • Otwory należy nawiercać pod kątem nieprzekraczającym 45° w osiowym rozstawie 10-12,5 cm.
  • W przypadku dużego muru dopuszczone jest nawiercanie dwurzędowe.
  • Nawierty nie mogą naruszać najniższej oraz najwyższej warstwy cegieł, a ich średnica nie może być większa niż 30 mm.
  • Zwierciny należy usuwać, przedmuchując otwory niezaolejonym powietrzem.

Wytyczne BuFAS, w odróżnieniu od instrukcji ITB oraz WTA, przewidują badania na elementach o niewielkich rozmiarach.

  • Do badań należy przygotować dwanaście próbek składających się z sześciu cegieł połączonych zaprawą (RYS. 5), tak aby na każde cztery próbki można było uzyskać co najmniej trzy punkty badawcze.

Wytyczne nie precyzują, jakiego rodzaju cegieł oraz zaprawy należy użyć, natomiast, jak podaje publikacja poprzedzająca wydanie wytycznych [5], stosowano dostępne w handlu cegły o porowatości 12,5-13,0% oraz zaprawę cementowo-wapienną klasy 2,5 MN/m2.

Po wymurowaniu próbki przechowywane są przez okres czterech tygodni w temperaturze pokojowej (20°C, ok. 50% wilgotności powietrza), a następnie suszone przez 48 godz. w temp. 35°C do 40°C [6]. Kolejnym krokiem jest określenie współczynnika absorpcji wody próbek niezaimpregnowanych (w24, przed) zgodnie z normą PN-EN ISO 15148:2004 [7]

Zawilgocenie muru

RYS. 5. Budowa próbki do badań według wytycznych BuFAS; rys. archiwum autora

RYS. 5. Budowa próbki do badań według wytycznych BuFAS; rys. archiwum autora

Zawilgocenie muru w metodzie ITB należy prowadzić przez ok. 28 dni poprzez zanurzenie muru w wodzie, której poziom należy ustabilizować na poziomie ok. 30 cm od spodniej płaszczyzny poziomej muru. Proces ten należy prowadzić aż do uzyskania stanu pełnego nasycenia, przy czym, z uwagi na sposób zawilgacania muru, należy przyjąć, że chodzi tu o maksymalna wilgotność, jaką materiał może uzyskać w wyniku kapilarnego wysycenia wodą.

Poziom zanurzenia muru w wodzie należy utrzymywać nie tylko w okresie zawilgacania, ale przez cały okres trwania badania.

Z uwagi na zróżnicowane właściwości dostępnych na rynku środków iniekcyjnych instrukcja WTA umożliwia przeprowadzenie badań w trzech stopniach zawilgocenia DFG (od niem. Durchfeuch­tungsgrad):

  • DFG 60%,
  • DFG 80%
  • oraz DFG 95%.

Mury przeznaczone do badania przy DFG 60% oraz DFG 80% należy osuszyć w temp. 60°C aż do uzyskania stałej masy, a następnie schłodzić do temperatury pokojowej.

Następnie wszystkie mury należy doprowadzić do stanu pełnego nasycenia, po czym próbki DFG 90% zabezpieczyć przed wysychaniem (np. owijając folią), a pozostałe próbki osuszyć do wymaganego stopnia zawilgocenia i również zabezpieczyć przed wysychaniem.

Tak zabezpieczone mury należy przechowywać przez okres 28 do 56 dni. W przypadku wytycznych BuFAS badania prowadzi się dla trzech różnych stopni zawilgocenia (DFG) równocześnie.

Po określeniu wilgotności w stanie pełnego nasycenia próbki dzieli się na trzy grupy, a następnie doprowadza do stopnia zawilgocenia odpowiednio 60(± 5)%, 80(± 5)% oraz 95(± 5)%.

Tak przygotowane próbki należy zabezpieczyć przed wysychaniem (owinąć folią) i pozostawić na 7 do 14 dni w celu uzyskania jednolitego rozkładu wilgoci w próbce.

Przeprowadzenie iniekcji

W metodzie Instytutu Techniki Budowlanej iniekcję prowadzi się według zaleceń zleceniodawcy badań. Zalecenia te powinny obejmować przede wszystkim sposób aplikacji (grawitacyjna lub ciśnieniowa) oraz sposób nawiercania otworów (iniekcja jedno- lub dwurzędowa).

Dolny rząd otworów należy wykonać na wysokości ok. 100 mm powyżej poziomu wody. Odstęp między rzędami nawiertów, osiowy rozstaw otworów, ciśnienie aplikacji (w przypadku iniekcji ciśnieniowej), czas trwania aplikacji, sposób napełniania oraz zamykania otworów powinny odpowiadać zaleceniom producenta środka iniekcyjnego.

Iniekcję obu rodzajów muru badawczego w metodzie WTA należy prowadzić zgodnie z wytycznymi producenta preparatu iniekcyjnego. Wszelkie parametry iniekcji, takie jak ciśnienie, zużycie itp. powinny być odnotowywane w protokole iniekcji.

Bezpośrednio po przeprowadzeniu iniekcji boczne i tylne części muru należy zabezpieczyć powłoką paroszczelną lub folią. Ta strona muru, od której prowadzono iniekcję, pozostaje niezabezpieczona.

Przed przystąpieniem do badania skuteczności iniekcji mury badawcze należy przechowywać przez okres 28 dni w temperaturze pokojowej, przy czym próbki DFG 95% (w tym również próbki referencyjne) należy zanurzyć w wodzie na głębokość połowy grubości pierwszej warstwy.

W przypadku próbek DFG 60% oraz DFG 80% ustawienie w wodzie nie jest wymagane.

Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch metod, w przypadku instrukcji BuFAS proces iniekcji należy prowadzić według zaleceń producenta preparatu. Zlecający badania musi jednak określić, czy aplikacja ma być prowadzona grawitacyjne, czy pod ciśnieniem, a w przypadku iniekcji ciśnieniowej należy określić czas i warunki prowadzenia iniekcji.

Po upływie 4 do 5 tygodni od wykonania iniekcji można przystąpić do wykonania badań.

Badanie efektywności działania przepony

Ocena działania efektywności przepony w metodzie ITB prowadzona jest na podstawie zmian wilgotności muru będących efektem wykonania iniekcji, w stosunku do wilgotności w stanie kapilarnego wysycenia przed wykonaniem wtórnej izolacji poziomej.

Wilgotność muru w każdym punkcie pomiarowym należy określić metodą wagowo-suszarkową. Próbki do badania wilgotności pobierane są z muru obok otworów iniekcyjnych:

  • przed wykonaniem iniekcji, lecz po całkowitym nasyceniu wodą,
  • kolejno po 30, 60 oraz 90 dniach od daty wykonania iniekcji.

Ocena efektywności przeprowadzonej iniekcji wyrażona jest przez średnią wartość spadku zawilgocenia w poszczególnych poziomach badawczych po kolejnych okresach badawczych (30, 60, 90 dni od dnia przeprowadzenia iniekcji), w porównaniu do średniej wartości zawilgocenia muru w stanie pełnego wysycenia, tj. bezpośrednio przed wykonaniem przepony.

Dodatkowym kryterium oceny skuteczności iniekcji według Instytutu Techniki Budowlanej jest obserwacja rozchodzenia się preparatu w murze. Obserwację należy przeprowadzić w trakcie wykonywania iniekcji (wstępnie) oraz po okresie jednego miesiąca od jej zakończenia.

Ocena polega na ustaleniu, czy poszczególne obszary dystrybucji preparatu wokół otworów iniekcyjnych nachodzą na siebie oraz czy nasycenie preparatem nastąpiło na całej grubości muru, co przejawia się poprzez wystąpienie śladów preparatu po stronie muru przeciwnej do tej, po której nawiercono otwory.

Efektywność działania wtórnej izolacji poziomej można według wytycznych WTA ocenić na trzy sposoby:

  • przez pomiar parowania,
  • metodą mikrofalową
  • oraz poprzez próbę wodoprzepuszczalności.

Pomiar parowania prowadzi się po umieszczeniu na górnej powierzchni muru badawczego specjalnego klosza ("dzwonu"), tworzącego zamkniętą, szczelną przestrzeń, dzięki czemu wilgoć może się do niej dostać wyłącznie z górnej powierzchni próbki (RYS. 6).

RYS. 6. Schemat stanowiska badawczego przy pomiarze parowania; rys. WTA Merkblatt 4-10-15/D

RYS. 6. Schemat stanowiska badawczego przy pomiarze parowania; rys. WTA Merkblatt 4-10-15/D 

RYS. 7-8. Rozmieszczenie punktów kontrolnych przy nieniszczącym badaniu wilgotności; rys. WTA Merkblatt 4-10-15/D

RYS. 7-8. Rozmieszczenie punktów kontrolnych przy nieniszczącym badaniu wilgotności; rys. WTA Merkblatt 4-10-15/D

Kontrolę ilości wilgoci, jaka wyparowuje z muru, prowadzi się przez umieszczenie pod kloszem pojemnika z substancją do pobierania wilgoci z otoczenia (np. żelem krzemionkowym, określanym potocznie jako silikażel lub silica gel) i przez regularne ważenie zasobnika.

Dodatkowo, w celu rejestracji warunków klimatycznych, pod kloszem umieszcza się również specjalny rejestrator.

W przypadku metody mikrofalowej wykonuje się pomiary wilgotności muru przy użyciu wilgotnościomierza elektronicznego. Aby pomiary wykonywane były zawsze w tym samym miejscu, jeszcze przed rozpoczęciem badania na murze doświadczalnym, należy oznaczyć 30 (po 15 na każdej stronie) (RYS. 7-8).

Wynik badania stanowi średnia z dziesięciu pojedynczych pomiarów wykonanych w każdym z punktów kontrolnych. Pomiar zawilgocenia należy prowadzić w tym samym czasie na murach zainiektowanych oraz próbce referencyjnej.

Przed przystąpieniem do kolejnej serii pomiarów należy przeprowadzić kalibrację na próbce z trzech warstw cegieł, grubości i szerokości jednej cegły, której faktyczną wilgotność należy określić metodą wagowo-suszarkową.

PARAMETRY WILGOTNOŚCIOWE MURU

Wilgotność masowa, wm

Wyrażony procentowo stosunek masy wody znajdującej się w materiale do masy suchego materiału, wyznaczany wg wzoru:

gdzie:

mw - masa próbki wilgotnej,
ms - masa próbki po wysuszeniu do stałej masy

Wilgotność próbki wysyconej kapilarnie, wmax,kap.

Maksymalna wilgotność masowa, jaką materiał może uzyskać w wyniku kapilarnego wysycenia wodą, określona wzorem:

gdzie:

mw,kap. - masa próbki wysyconej kapilarnie,
ms - masa próbki po wysuszeniu do stałej masy

Wilgotność maksymalna (nasiąkliwość), wmax

Wilgotność masowa materiału w stanie pełnego nasycenia wodą (maksymalna wilgotność masowa), wyrażona wzorem:

gdzie:

mn - masa próbki w stanie pełnego nasycenia wodą,
ms - masa próbki po wysuszeniu do stałej masy

Stopień przesiąknięcia wilgocią, DFG

Parametr pozwalający ocenić stopień zawilgocenia muru, określający, jaki procent porów został wypełniony wodą, wyrażony wzorem:

gdzie:

wm - wilgotniość masowa próbki,
wmax - wilgotność w stanie pełnego nasycenia wodą

Próba wodoprzepuszczalności, określana również jako metoda WDL (od niem. Wasserdurchlassenversuch) lub pomiar objętościowy, bazuje na rejestracji ilości wody, jaka odparowuje z przekroju muru w jednostce czasu. Schemat działania metody obrazuje RYS. 9 (patrz: zdjęcie główne).

RYS. 9. Schemat badania skuteczności przepony iniekcyjnej metodą próby wodoszczelności

RYS. 9. Schemat badania skuteczności przepony iniekcyjnej metodą próby wodoszczelności: 1 – mur doświadczalny, 2 – powłoka paroszczelna (żywica epoksydowa), 3 – zbiornik z tworzywa sztucznego z zamknięciem, 4 – woda, 5 – uszczelnienie spoin (masa silikonowa), 6 – ruszt metalowy, 7 – cylinder pomiarowy z podziałką objętościową umożliwiający ustalenie ilości odparowanej wody w l/m2·d (zarówno z muru, jak i z cylindra), 8 – cylinder referencyjny do pomiaru parowania powierzchniowego

Pomiarom podlega tu ilość wody (w litrach lub mililitrach), jaka dyfunduje w ciągu doby z jednego metra kwadratowego horyzontalnego przekroju muru.

Aby uwzględnić parowanie swobodne z lustra wody w cylindrze pomiarowym, rejestruje się również parowanie wody w cylindrze referencyjnym o takich samych wymiarach co cylinder wchodzący w skład stanowiska.

Potwierdzenie skuteczności środka iniekcyjnego zgodnie z WTA Merkblatt 4-10-15/D [2] możliwe będzie dopiero wówczas, gdy spełnione będą następujące kryteria:

  • ilość odparowanej wody, wilgotność (średnia z 30 punktów pomiarowych) lub wodoprzepuszczalność muru poddanego iniekcji musi po upływie 60 dni od rozpoczęcia badania zostać zredukowana co najmniej o 50% w stosunku do próbki referencyjnej;
  • ilość odparowanej wody, wilgotność lub wodoprzepuszczalność muru poddanego iniekcji w czasie prowadzenia badań nie może wzrastać w stosunku do próbki referencyjnej.

W ramach badań prowadzonych według wytycznych BuFAS ocenie poddane zostają:

  • współczynnik redukcji R
  • oraz stopień rozchodzenia się preparatu w murze.

W przypadku hydrofobizujących środków iniekcyjnych sprawdza się również stopień hydrofobizacji (tzw. testem kropli) oraz mierzy kąt zwilżalności.

Współczynnik redukcji R (niem. Reduzierungskoeffizient) pozwala ocenić, w jaki sposób przeprowadzona iniekcja wpłynęła na zdolność absorpcji wody przez mur. W tym celu należy zbadać współczynnik absorpcji wody zaimpregnowanej próbki (w24, po), a współczynnik redukcji obliczyć według wzoru:

gdzie:

  • w24,przed - współczynnik absorpcji wody próbki przed wykonaniem iniekcji,
  • w24, po - współczynnik absorpcji wody próbki po przeprowadzeniu iniekcji.

W celu oceny stopnia rozchodzenia się preparatu w murze próbkę należy rozdzielić mechanicznie w taki sposób, aby uzyskać przekrój przez jeden z nawiertów iniekcyjnych.

  • Promień penetracji środka iniekcyjnego w murze należy ocenić wizualnie w min. 6 miejscach przełomu.
  • Jako wynik badania podaje się wartość uśrednioną ze wszystkich 6 pomiarów.

Jeżeli stosowany środek iniekcyjny jest środkiem hydrofobizującym, stopień penetracji, a dokładniej rzecz ujmując to, jaka cześć próbki uległa hydrofobizacji, można dodatkowo określić za pomocą tzw. testu kropli. W tym celu w różnych miejscach przełomu nanosi się tej samej wielkości krople wody. W miejscach, gdzie uzyskano efekt hydrofobizacji, tworzą się kształtne sferyczne krople, a kąt zwilżalności jest większy niż 90°.

Podsumowanie

  • Spośród opisanych metod kontroli jakości wtórnych izolacji poziomych pierwsze dwie (ITB oraz WTA) służą przede wszystkim do uzyskania dokumentu (certyfikatu) potwierdzającego jakość produktu. Wytyczne WTA pozwalają jednak dokładniej skontrolować procesy zachodzące w zawilgoconym murze poddanym iniekcji chemicznej. Wiąże się to jednak ze zdecydowanie większymi nakładami finansowymi, szczególnie w przypadku, gdy zleceniodawca zdecyduje się na kilka wariantów badań (iniekcja grawitacyjna lub ciśnieniowa, różne stopnie zawilgocenia).
  • Z kolei metoda BuFAS jako jedyna zakłada prowadzenie badań przy różnych poziomach zawilgocenia muru. Może też stanowić natomiast ciekawą alternatywę dla pozostałych dwóch metod z uwagi na mniejsze gabaryty próbek oraz krótszy czas trwania samych badań. Sposób ich prowadzenia pozwala również na dostosowanie parametrów iniekcji do konkretnego obiektu (np. poprzez optymalizację rozstawu otworów iniekcyjnych).
  • Podkreślenia wymaga jednak fakt, że jedynie wytyczne WTA podają sztywne kryterium, które pozwala uznać środek iniekcyjny za skuteczny lub nieskuteczny.
  • TABELA 3 przedstawia porównanie wszystkich trzech opisanych powyżej sposobów badania skuteczności środków do wykonywania wtórnych izolacji poziomych w murze metodą iniekcji chemicznej.
TABELA 3. Porównanie sposobów badania skuteczności środkówiniekcyjnych wg ITB, WTA oraz BuFAS

TABELA 3. Porównanie sposobów badania skuteczności środkówiniekcyjnych wg ITB, WTA oraz BuFAS

Literatura

  1. ZURT-15/IV.21/2008, "Wyroby przeznaczone do wykonywania poziomych izolacji przeciwwilgociowych metodą iniekcji", Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2008.
  2. WTA Merkblatt 4-10-15/D, "Injektionsverfahren mit zertifizierten Injektionsstoffen gegen kapillaren Feuchtetransport, Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege e.V", München 2015.
  3. BuFas-IM-01/2009, "Injektionsmittel – Horizontalabdichtungen, Bundesverband Feuchte & Altbausanierung e. V.", Groß Belitz 2009.
  4. PN-EN 196-1:2016-07, "Metody badania cementu. Część 1: Oznaczanie wytrzymałości".
  5. PN-EN 197-1:2012, "Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące cementów powszechnego użytku".
  6. H. Venzmer, M. Ryschtschenko, N. Lesnych, E. Fedorenko i L. Koss, "Zur Prüfung der Effizienz von Injektionsmittel-Horizontalabdichtungen", w: Europäischer Sanierungskalender 2008, Berlin 2008, s. 7-40.
  7. PN-EN ISO 15148:2004, "Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe materiałów i wyrobów budowlanych. Określanie współczynnika absorpcji wody przez częściowe zanurzenie".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Bartłomiej Monczyński Metody iniekcyjnego uszczelniania rys i złączy

Metody iniekcyjnego uszczelniania rys i złączy Metody iniekcyjnego uszczelniania rys i złączy

Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia...

Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia oraz wilgotnością gruntu [1].

Materiały prasowe Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Płyn iniekcyjny do osuszania murów Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze,...

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze, gdzie pod wpływem związków alkaicznych krystalizuje się, blokując dalsze pociąganie wilgoci oraz transport wody.

dr inż. Maciej Trochonowicz Hydrofobizacja strukturalna metodą iniekcji materiałów drobnoporowatych

Hydrofobizacja strukturalna metodą iniekcji materiałów drobnoporowatych Hydrofobizacja strukturalna metodą iniekcji materiałów drobnoporowatych

Brak informacji dotyczących możliwości i skuteczności hydrofobizacji strukturalnej materiałów ze skał wapiennych wynika przede wszystkim z lokalności stosowania tego kamienia jako materiału budowlanego....

Brak informacji dotyczących możliwości i skuteczności hydrofobizacji strukturalnej materiałów ze skał wapiennych wynika przede wszystkim z lokalności stosowania tego kamienia jako materiału budowlanego. Dodatkowo problemem jest jego drobnoporowata budowa, a to pociąga za sobą trudność wykonania iniekcji.

dr Bogumiła Chmielewska, mgr inż. Jerzy Koper Konstrukcje żelbetowe - naprawa rys metodą iniekcji Cz. 1. Powstawanie rys i metody ich naprawy

Konstrukcje żelbetowe - naprawa rys metodą iniekcji Cz. 1. Powstawanie rys i metody ich naprawy Konstrukcje żelbetowe - naprawa rys metodą iniekcji Cz. 1. Powstawanie rys i metody ich naprawy

Aby zapewnić przyjęty w projekcie okres użytkowania konstrukcji, należy zabezpieczyć ją przed oddziaływaniami mogącymi wpłynąć na trwałość. Dotyczy to m.in. naprawy rys.

Aby zapewnić przyjęty w projekcie okres użytkowania konstrukcji, należy zabezpieczyć ją przed oddziaływaniami mogącymi wpłynąć na trwałość. Dotyczy to m.in. naprawy rys.

dr Bogumiła Chmielewska, mgr inż. Jerzy Koper Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji

Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji

W pierwszej części artykułu dotyczącego problemu naprawy rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji omówiono klasyfikację i przyczyny powstawania rys w betonie. Wymieniono także możliwości naprawy...

W pierwszej części artykułu dotyczącego problemu naprawy rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji omówiono klasyfikację i przyczyny powstawania rys w betonie. Wymieniono także możliwości naprawy ze szczególnym uwzględnieniem metody iniekcji.

news Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych

Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych

Przedmiotem książki jest poznanie zjawiska kapilarnego transportu wilgoci w przegrodach budowlanych oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku, jak również analiza stosowanych dotychczas w kraju i na...

Przedmiotem książki jest poznanie zjawiska kapilarnego transportu wilgoci w przegrodach budowlanych oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku, jak również analiza stosowanych dotychczas w kraju i na świecie metod oceny szeroko rozumianej skuteczności wtórnych izolacji poziomych wykonywanych w technologii iniekcji chemicznej. Celem książki natomiast jest zaproponowanie parametru pozwalającego ocenić i porównać skuteczność stosowanych środków iniekcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Szlamy uszczelniające w izolacji typu wannowego – zastosowania, ograniczenia, problemy

Szlamy uszczelniające w izolacji typu wannowego – zastosowania, ograniczenia, problemy Szlamy uszczelniające w izolacji typu wannowego – zastosowania, ograniczenia, problemy

Na wybór rozwiązania konstrukcyjnego wtórnych izolacji fundamentów ma wpływ wiele czynników, począwszy od stopnia obciążenia wilgocią (wilgoć gruntowa, kondensacyjna, woda pod ciśnieniem, woda opadowa...

Na wybór rozwiązania konstrukcyjnego wtórnych izolacji fundamentów ma wpływ wiele czynników, począwszy od stopnia obciążenia wilgocią (wilgoć gruntowa, kondensacyjna, woda pod ciśnieniem, woda opadowa itp.), a skończywszy na stanie obiektu (zarysowania i pęknięcia elementów konstrukcji, konieczność wykonania wzmocnień itp.) oraz innych działających na niego obciążeniach czy występujących czynnikach agresywnych (np. obecność agresywnych substancji w wodzie gruntowej).

dr inż. Bartłomiej Monczyński Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

Wtórną izolację poziomą przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie można wykonać w technologii iniekcji chemicznej [1] lub też przy wykorzystaniu tzw. metod mechanicznych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej

Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej Zawilgocenie muru a skuteczność iniekcyjnej przepony hydroizolacyjnej

Metody odtwarzania izolacji poziomych wciąż nie są tak skuteczne, jak mogłyby być. Wynika to z tego, że mechanizmy oraz zasady działania stosowanych środków są dla większości planujących oraz prowadzących...

Metody odtwarzania izolacji poziomych wciąż nie są tak skuteczne, jak mogłyby być. Wynika to z tego, że mechanizmy oraz zasady działania stosowanych środków są dla większości planujących oraz prowadzących tego typu prace nieznane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej

Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody. Aplikacja preparatu iniekcyjnego może być prowadzona na trzy sposoby: penetracyjny, ciśnieniowy i pulsacyjny w postaci aerozolu [1, 2]. Technologia iniekcji najczęściej stosowana jest do wykonywania w murach wtórnych hydroizolacji poziomych przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie....

dr inż. Bartłomiej Monczyński Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach

Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody. Mimo iż to metody mechaniczne pozwalają stworzyć ciągłą i całkowicie nieprzepuszczalną dla wilgoci barierę w murze, szacuje się, że ich udział w rynku wtórnych izolacji poziomych kształtuje się na poziomie jedynie 10 do 15% [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu...

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu (tj. najczęściej tych bezpośrednio stykających się z gruntem) do wyżej położonych stref, w wyniku czego nierzadko dochodzi do zawilgacania obszarów położonych nawet do kilku metrów powyżej poziomu terenu (fot.). Właśnie dlatego szczególnie istotnym elementem szeroko rozumianych robot osuszeniowych jest...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych Nienormowe metody oceny wyrobów iniekcyjnych

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej...

Choć metoda iniekcji chemicznej przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci w murach jest znana i z rosnącym powodzeniem stosowana od ponad sześćdziesięciu lat [1, 2], wciąż nie doczekała się międzynarodowej normy lub chociażby sposobu oceny, który zostałby uznany za standard międzynarodowy. Co więcej, przed 1 stycznia 2017 roku produkty te w ogóle nie były wyrobami budowlanymi w myśl Ustawy o wyrobach budowlanych [3].

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Osuszanie zalanej piwnicy

Osuszanie zalanej piwnicy Osuszanie zalanej piwnicy

W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych....

W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych. Skutkiem tego mogą być zawilgocone ściany po podtopieniu, spękanie murów w wyniku podmycia fundamentów, odpadające tynki, złuszczenia farby na wilgotnych ścianach czy wykwity soli podczas osuszania murów.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Tynki stosowane na zawilgoconych przegrodach – tynki renowacyjne

Tynki stosowane na zawilgoconych przegrodach – tynki renowacyjne Tynki stosowane na zawilgoconych przegrodach – tynki renowacyjne

Wykonanie nowych tynków jest jednym z nieodzownych elementów prac renowacyjnych prowadzonych w zawilgoconych obiektach budowlanych. Z uwagi na właściwości tzw. tynków tradycyjnych w takim przypadku zalecane...

Wykonanie nowych tynków jest jednym z nieodzownych elementów prac renowacyjnych prowadzonych w zawilgoconych obiektach budowlanych. Z uwagi na właściwości tzw. tynków tradycyjnych w takim przypadku zalecane jest stosowanie specjalistycznych tynków przeznaczonych do prowadzenia prac renowacyjnych.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.