Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?
Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju.
Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach.
Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.
Renovario - ciepło, sucho i zdrowo
Profesjonalny system renowacyjny do usuwania wilgoci i pleśni z Twojego domu i izolacji termicznej od wewnątrz.
Takie miejsca charakteryzują się stałą podwyższoną wilgotnością, która sprawia, że łatwo przylegają do nich mikrocząsteczki organiczne (kurz, tłuszcz itp.) i tworzą znakomite warunki dla rozwoju pleśni.
Osadzające się na takim podłożu zarodniki pleśni szybko wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę, a obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych zwiększa obecność substancji organicznych, stanowiących podłoże dla rozwoju innych organizmów.
Pozbądź się pleśni raz na zawsze z izolacją wewnętrzną
W miarę wzrostu kolonii pleśni rośnie dodatkowo stopień absorbowanej przez nią wilgoci bytowej unoszącej się z prądami konwekcyjnymi powierza. W rezultacie powiększa się zakres oddziaływania pleśni na ścianę, a warunki mieszkaniowe zdecydowanie ulegają pogorszeniu. Wyjściem z takiej sytuacji jest ocieplenie ściany.
Mogą też występować inne przyczyny zawilgocenia, np. przebiegające w murze nieocieplone rury wodociągowe, które również na powierzchni ściany tworzą mostki termiczne. Ich otulenie usuwa problem.
Przyczyna utrzymywania się wilgoci w ścianie może też być skutkiem zacieków, które spowodowane są wadliwie działającymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, niewłaściwymi systemami odprowadzania wód deszczowych, ich uszkodzeniami, błędnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi budynku powodującymi podcieki (np. brakiem lub złym wykonaniem okapów, niespełnieniem wymogów technologicznych dotyczących spadków połaci dachowych, powierzchni tarasów i balkonów), złym wykonawstwem lub brakiem konserwacji (zapchaniem) instalacji odprowadzających wodę itp.
Takie usterki bezwzględnie wymagają usunięcia.
Pojawianie się kolonii pleśni może również wynikać z przyczyn prozaicznych: braku wentylacji w pomieszczeniu, zwłaszcza takim, gdzie występują zjawiska podwyższonej emisji pary wodnej.
Prądy konwekcyjne unoszą ją do stref, gdzie ulega skraplaniu. Wyjściem z sytuacji jest zmiana warunków klimatycznych w pomieszczeniu (zwiększenie cyrkulacji powietrza, optymalizacja wentylacji grawitacyjnej itp.).
Warunki termiczne wewnątrz pomieszczenia także wpływają na rozwój pleśni. Niskie temperatury ograniczają ruchy konwekcyjne powietrza, a więc spowalniane zostają procesy osuszania miejsc "mokrych" na ścianach. Niedogrzewanie pomieszczeń może więc stanowić czynnik wspomagający ich wegetację.
Jak więc usunąć pleśń ze ściany, żeby już nigdy nie wychodziła na powierzchnię?
Jedynym sposobem jest usunięcie pleśni z powierzchni ściany wraz z usunięciem przyczyn zawilgocenia. W żadnym innym przypadku gwarancji takich nie ma.
Usuwanie pleśni najprościej daje się przeprowadzać metodami mechaniczną i chemiczną: mechanicznie zdziera się warstwę pleśni wraz z grzybnią, a chemicznie oczyszczoną powierzchnię odkaża odpowiednimi preparatami pleśnio- i grzybobójczymi.
W trakcie wykonywania takich prac bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń ich producentów, aby nie doszło do przypadkowych zatruć. Tak przygotowaną powierzchnię ściany wykańcza się zgodnie z regułami sztuki budowlanej.
gosc552
gosc552, 17.11.2015r., 14:18:16
Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci .
jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm
Maciej
Maciej, 21.04.2016r., 19:41:57
Ciekawy temat, choć prostszym rozwiązaniem jest użycie masy aerotherm, która ma w środku aerożel. Oszczędza się powierzchnię, bo nakładasz tylko 1 milimetr. Faktycznie usuwa mostki termiczne i grzyb nie powstanie. Wcześniej trzeba go oczywiście usunąć jakimś grzybobójczym sprayem.
Krzysztof
Krzysztof, 25.04.2016r., 11:57:17
uciążliwe bardzo, szczególnie w starych domach
qba
qba, 27.04.2016r., 09:26:44
ja kładłem rygipsy, które mialy byc świetnym rozwiązaniem, ale po roku znowu wylazł grzyb na suficie
DawidHager
DawidHager, 05.08.2016r., 09:02:43
Kolego niżej, jeśli ktoś ma problem z grzybem na ścianie, to niekoniecznie chce skuwać całe ściany i kłaść na nowo izolację w całym domu ;) w dzisiejszych czasach mamy dostęp do takich środków, które zarówno zwalczą pleśń jak i zaimpregnują miejsce, aby w przyszłości nie było takich problemów :) z autopsji mogę polecić środek od firmy Subiopolska.
pikol
pikol, 30.08.2016r., 05:56:12
Pleśń w moim mieszkaniu całkowicie wyeliminowało dopiero ozonowanie.
Edward
Edward, 23.09.2016r., 12:57:41
Ozonowanie to bardzo nowoczesna metoda na takie problemy, ale tak bardzo skuteczna, że naprawdę warto je zrobić chociaż raz.
witek
witek, 28.09.2016r., 10:49:04
To prawda, że trzeba działać od środka. Jeśli nie zwalczy się przyczyny to można grzyba hodować i kilka lat. A przecież wszystko co z niego wychodzi może być rakotwórcze. Zaczyna się od zwykłego kaszlu (u alergików i astmatyków może być zagrożeniem dla zdrowia), a później moze być tylko gorzej. Dlatego trzeba się go pozbyć jak najszybciej. U mnie zadziałało ozonowanie. Przy ozonowaniu oczywiście trzeba wyjść z pomieszczenia w którym wszystko się odbywa, ale to największy minus, reszta to same korzyści.
Bunia
Bunia, 15.12.2016r., 11:12:49
U mnie problem pojawil sie przy oknach i drzwiach balkonowych szczegolnie gdy ocieplilismy z mezem skosy mieszkania z ktorych bardzo wialo. Teraz woda zbiera sie na oknach mamy pochlaniacze ktore co prawda zbieraja wode jednak chyba nie nadanrzaja. Przy myciu okien szurujemy plesn woda z plynem a pozniej pryskamy preparatem o takich rzeczy co jeszcze mozemy zrobic zeby pomoglo mamy dziecko alergika .
Kinga
Kinga, 14.01.2017r., 11:00:39
Wcale nie zastosowalismy aerozel..kup kasy to kosztowało ani ocieplenie ściany ani ochrona przed grzybem..sciana mma temperature 9c i tylko wypatrywac grzyba...mimo ze w domu 20c
dertyserwis
dertyserwis, 07.02.2017r., 18:31:32
Polecam usługi usuwania grzyba ze ścian metodami ekologicznymi - wycena jest darmowa kontakt 504 928 205
Piotr
Piotr, 15.02.2018r., 23:13:41
W końcu artykuł, w którym trochę prawdy napisali, jednakże:
1) ozonowanie - polecam super sprawa usuwa grzyba i jego zarodniki, dezynfekuje mieszkanie.
2) wietrzenie - nawiewniki okienne jeśli w domu brak przewiewu powietrza to grzyb się będzie tworzył zawsze!! 3) ocieplenie - na pewno nie od wewnątrz!! grzyb murowany
4) płyty Karton-gips tzw. rygips itp. zerwać!! tylko przykryjecie grzyba a on bedzie was truł pokryjomu!
5) zalewanie ścian zew. np przez nieszczelne rynny itp. - wyeliminować przecieki!!
6) brak izolacji fundamentów - przyczyna podciągania wilgoci a w następstwie tworzenie grzyba
7) ocieplenie od wewnątrz - jeszcze raz piszę, że nie ponieważ to bardzo częsty błąd u tzw. fachowców po zawodówkach lub innych przebranżowionych...
Kicha
Kicha, 02.05.2018r., 08:43:28
My walczyliśmy z pleśnią używając Pufas działający na bazie chloru. Pomagało błyskawicznie, ale niestety problem wracał. Dopóki nie wyeliminowywaliśmy źródła pleśni to była taka robota głupiego.
error
error, 03.09.2018r., 15:11:14
Próbowałem długi czas pozbyć się sam grzyba, ale ciągle wracał i to po chwili.. postanowiłem zatrudnić profesjonalistów, może to kwestia produktów z których korzystali, jeśli dobrze pamiętam była to marka boramax. Grzyb nie wrócił, a już minęło sporo czasu.
Elfriede
Elfriede, 05.11.2018r., 20:00:19
Kiedy mamy do czynienia z pleśnią w mieszkaniu najlepiej sięgnąć po środki pochodzenia naturalnego, które nie zagrażają zdrowiu naszej rodziny; dopiero w ostateczności kiedy mamy do zlikwidowania naprawdę dużego grzyba stosujmy preparaty chemiczne więcej plesniewdomu.blogspot.com
Inspektor
Inspektor, 24.01.2019r., 08:47:51
Na pleśń na ścianach polecam Bielinkę, ACE lub inne wybielacze do prania na bazie chloru.
Nasączyć gąbkę ścianę lub sufit - następnie poczekać 3 minuty - i grzyba nie ma :)
Czasem trzeba powtórzyć kilkakrotnie.
Podobnie jest ze sylikonami przy brodziku czy wannie - zmoczyć Bielinką kilkakrotnie, poczekać godzinę i pleśń w sylikonach i akrylach znika.
Uwaga na oczy i skórę - wybielacz to środek żrący !!!
Drymat Polska
Drymat Polska, 01.07.2019r., 12:59:52
Grzyby, pleśnie i wykwity na ścianach - Skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?
Grzyby i pleśnie potrzebują niewiele do rozwoju i potrafią się rozwijać na większości powierzchni - Potrzebują jedynie wysokiej wilgoci, zacienionego miejsca i temperatury pokojowej.
Zazwyczaj powstają w pierwszej kolejności w niewentylowanych pomieszczeniach jak piwnice lub w tak zwanych punktach skraplani rosy i mogą być oznaką kilku sytuacji :
1. Wysokiego zawilgocenia ściany muru przez np. podciąganie kapilarne - pleśni wtedy pojawiają się gdy już mur jest praktycznie bardzo mocno nasiąknięty i wilgoć "przebiła się" do ściany wewnątrz mieszkania
2. Jeżeli pojawia się w rogach danego pomieszczenia, w tak zwanych punktach skraplania rosy może to oznaczać brak dobrej wentylacji, często taka sytuacja pojawia się gdy wymieni się okna na szczelne plastikowe okna w mieszkaniach.
3. Nadmierną wilgoć ogółem spowodowaną np. wietrzeniem piwnicy o niewłaściwych porach. Ludzie często z samego rana otwierają okna w piwnicy wpuszczając wilgoć, rosę a następnie zamykają ją, tworząc idealne warunki dla rozwijania się grzybów i pleśni czyli wilgotne, zaciemnione, nie wentylowane pomieszczenie.
Powodują wiele chorób oraz utrzymują nieprzyjemny, nieraz ostry zapach.
Można się ich pozbyć używając równie szkodliwej chemii lub nawet przecierając miejsca ich wykwitu mokrą gąbką jednakże są to działania krótkotrwałe.
Aby pozbyć się na dobre wszelkich grzybów czy pleśni powinno się odciąć je od źródła pokarmu czyli wilgoci - Osuszyć dany obiekt, zabezpieczyć go przed pojawianiem się nowej wilgoci oraz na końcu wytłuc pleśni i grzyby które już się rozwinęły skutecznie wraz z ich zarodnikami w powietrzu, np. poprzez potraktowanie całego domu czy mieszkania ozonem, wtedy dopiero pozbędziemy się ich raz na dobre.
Jak tego dokonać? Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia przyczyny zawilgocenia a tych może być sporo - od wydawałoby się trywialnej wymiany na niewłaściwe za szczelne okna po przerwanie izolacji wodnych czy w skrajnych przypadka powodzie.
Następnie trzeba usunąć przyczynę pojawiania się zawilgocenia - tutaj metodę dobiera się już do konkretnego przypadku. Czasem wystarczy zamontować wentylatory łazienkowe w miejsce wentylacji mechanicznej, czasem pomoże wyrobienie nawyku nie domykania do końca okien ( delikatne rozszczelnienie ) lub zamontowanie nawiewników okiennych.
Ważne jest by zrozumieć, że bez usunięcia przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni pozostałe działania będą jedynie doraźne i w efekcie mało skuteczne.
Nieraz klienci dzwonią do nas po samotnej, kilkumiesięcznej walce sfrustrowani ponieważ zmywają grzyby i pleśnie a te znów się pojawiają, dlatego też warto postawić na doświadczenie osób zajmujących się takimi sprawami od wielu lat.
Pozdrawiamy, Zespół Drymat.
telimena
telimena, 01.07.2019r., 13:17:28
Nie ma środka grubości 1 mm który zlikwiduje mostek termiczny na ścianie ...
Rozumiem że ludzie chcą wszystko sprzedawać ale nie dajmy się zwariować:)
Jeśli termoizolacja jest wadliwa to należy ją poprawić ale od zewnątrz a nie od środka.. i nie preparatem gr. 1 mm
tri
tri, 07.07.2019r., 16:41:11
Masa o grubości 1 mm jako ocieplenie mostków termicznych do stosowania od środka ?? Jakieś żarty..
Norbert Ww
Norbert Ww, 20.05.2020r., 11:33:51
Stosowałam już różne środki do spryskiwania grzyba na ścianie ale neistety problem powraca.. Widzę, że sporo osób poleca ozonowanie wiec chyba pora na tą metodę. Mam nadzieje, że usunie problem raz na zawsze
greg
greg, 29.11.2020r., 13:08:58
niestety ci, ktorzy i na tym beda chcieli oszczedzic usuna problem na chwile...
Samonośne płyty warstwowe w okładzinach metalowych przeznaczone do zastosowań w obiektach budowlanych podlegają, jak każdy wyrób budowlany, odpowiednim procedurom normalizacyjnym. Procedury te informują,...
Samonośne płyty warstwowe w okładzinach metalowych przeznaczone do zastosowań w obiektach budowlanych podlegają, jak każdy wyrób budowlany, odpowiednim procedurom normalizacyjnym. Procedury te informują, na ile i w jakim zakresie można gwarantować poprawne funkcjonowanie produktu w budowli w przewidywanym okresie użytkowania. Udzielane aprobaty oznaczają, że określone właściwości użytkowe we wskazanych warunkach eksploatacyjnych oraz w poprawnie zaprojektowanych i wykonanych obiektach, przy zachowaniu...
W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części...
W artykule zostanie przedstawione ujęcie trwałości murów licowych w opracowywanym do wdrożenia w Polsce Eurokodzie EN 1996 „Projektowanie konstrukcji murowych” [1]. Problematyka ta ujęta jest w części II „Uwarunkowania projektowe, dobór materiałów i wykonawstwo konstrukcji murowych”, która wskazuje również wiele norm związanych (m.in. grupy norm EN 771 [2], EN 998 [3] i pośrednio EN 845 [4]). Jednak w tej grupie norm zawarte są tylko ogólne wytyczne dotyczące zasad doboru materiałów. Doświadczenia...
Tynki wewnętrzne, zwane także wyprawami tynkarskimi, to powłoki wykonane z zapraw przeznaczonych do pokrywania lub kształtowania powierzchni ścian i stropów. Należy jednak pamiętać, że tynk to nie tylko...
Tynki wewnętrzne, zwane także wyprawami tynkarskimi, to powłoki wykonane z zapraw przeznaczonych do pokrywania lub kształtowania powierzchni ścian i stropów. Należy jednak pamiętać, że tynk to nie tylko element zwiększający estetykę i wytrzymałość powierzchni ściany, lecz także czynnik zapewniający odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, stanowiący o komforcie jego użytkowania. Aby te funkcje mógł pełnić w każdym wnętrzu, jego rodzaj należy starannie dobrać w zależności od podłoża oraz przewidywanego...
Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?
Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?
Gładź jest ostatnią wierzchnią warstwą powierzchni tynkowanej, nadającą jej wysoką estetykę, wykonywaną z zaprawy lub masy tynkarskiej. Najbardziej szlachetna odmiana gładzi do wykonywania powłok wewnętrznych...
Gładź jest ostatnią wierzchnią warstwą powierzchni tynkowanej, nadającą jej wysoką estetykę, wykonywaną z zaprawy lub masy tynkarskiej. Najbardziej szlachetna odmiana gładzi do wykonywania powłok wewnętrznych w obiektach budowlanych to suche zaprawy tynkarskie wytwarzane na spoiwie gipsowym – tzw. gładzie gipsowe. Gładzie gipsowe stosuje się na powierzchniach ścian i sufitów w celu ich wyrównania, a dzięki temu uzyskania wysokiej jakości podłoży gładkich przeznaczonych do malowania lub tapetowania.
Historia obecności płyt gipsowo-kartonowych w Polsce ma już pięćdziesięcioletnią tradycję. Należy jednak zaznaczyć, że ten pierwszy okres stosowania (od 1957 do 1990 r.) bardzo zaszkodził opinii o przydatności...
Historia obecności płyt gipsowo-kartonowych w Polsce ma już pięćdziesięcioletnią tradycję. Należy jednak zaznaczyć, że ten pierwszy okres stosowania (od 1957 do 1990 r.) bardzo zaszkodził opinii o przydatności płyt gipsowo-kartonowych na polskich budowach. W tym pierwszym okresie była dostępna jedynie płyta, nie było natomiast żadnych akcesoriów ani kleju gipsowego czy gipsu szpachlowego, nie mówiąc już o profilach. Płyta g-k miała zastępować mokre tynki wewnętrzne, co dobitnie podkreśla obowiązująca...
Materiały zmiennofazowe (PCM, ang. phase change materials) wkomponowane w różny sposób w strukturę budynku zwiększają jego pojemność (bezwładność) cieplną. Duża pojemność cieplna konstrukcji budynku (zdolność...
Materiały zmiennofazowe (PCM, ang. phase change materials) wkomponowane w różny sposób w strukturę budynku zwiększają jego pojemność (bezwładność) cieplną. Duża pojemność cieplna konstrukcji budynku (zdolność do akumulacji ciepła) przyczynia się zaś do poprawy jego efektywności energetycznej, co przejawia się zmniejszeniem zużycia energii niezbędnej do zapewnienia i utrzymania komfortu cieplnego. Pozwala też na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych.
Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych...
Rosnące koszty wytwarzania energii konwencjonalnej oraz polityka UE zmierzająca do ograniczania zużycia energii i emisji gazów w krajach członkowskich skłaniają do poszukiwania coraz bardziej efektywnych termoizolacji, nawet mimo stosunkowo dużego kosztu ich wytwarzania. Takim materiałem izolacyjnym, który wydaje się spełniać rosnące wymagania, jest aerożel – materiał nanoporowaty, ultralekki i transparentny.
Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego były powszechnie stosowane w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały za zadanie chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych...
Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego były powszechnie stosowane w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały za zadanie chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiska, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Po ich ponad 100-letniej eksploatacji można stwierdzić, że w przeważającej większości obserwowanych obiektów wygrały próbę czasu i zachowały funkcję wypraw bez specjalnych reperacji. Jednakże w wielu wypadkach wpływy atmosferyczne...
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie [12]. Ustawodawcy zaprezentowali w nim m.in. nowe podejście...
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny opowiadać budynki i ich usytuowanie [12]. Ustawodawcy zaprezentowali w nim m.in. nowe podejście do oceny wilgotnościowej przegród. Jako właściwą wskazali normę PN-EN ISO 13788 [11], która od momentu jej wprowadzenia w 2001 r. miała status normy dobrowolnego stosowania. W związku z tym już wcześniej została wdrożona do procesu dydaktycznego na wielu uczelniach technicznych. Prowadzono również...
Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a...
Uzyskanie rzetelnej informacji o jakości i prawidłowości wykonanej w budynku izolacji termicznej może nie być proste. Istniejące budynki bardzo często nie mają dokumentacji lub jest ona niekompletna, a dodatkowy problem mogą stanowić dokonane w trakcie realizacji zmiany technologii czy materiałów w stosunku do zaplanowanych w projekcie. Aby zatem dokonać poprawnej oceny, należy wykonać dodatkowe badania, najlepiej metodą bezinwazyjną. Taka bezinwazyjna weryfikacja prac izolacyjnych nie jest możliwa...
Jedną ze współczesnych tendencji europejskich jest ograniczanie zużycia energii cieplnej w sektorze budowlanym, a co za tym idzie minimalizacja strat ciepła i zaostrzanie wymogów izolacyjności cieplnej....
Jedną ze współczesnych tendencji europejskich jest ograniczanie zużycia energii cieplnej w sektorze budowlanym, a co za tym idzie minimalizacja strat ciepła i zaostrzanie wymogów izolacyjności cieplnej. Zwiększenie parametrów izolacyjnych przegród budynku jest często bardzo trudne do uzyskania (przy istniejących grubych ścianach powoduje ograniczenie dopływu światła dziennego) lub wiąże się z wieloma kompromisami architektonicznymi i funkcjonalnymi (np. zmniejszeniem powierzchni użytkowej lub wysokości...
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań...
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań jest wpływ wibracji, czyli drgań mechanicznych (zwanych dalej krótko drganiami), na budynki i ludzi w nich przebywających (tzw. wpływy dynamiczne).
Zapewnienie należytej ochrony przed hałasem jest jednym z podstawowych wymagań użytkowych stawianych obiektom budowlanym. Zostało ono sformułowane w Dyrektywie Unii Europejskiej 89/106/EEC92 oraz w Dokumencie...
Zapewnienie należytej ochrony przed hałasem jest jednym z podstawowych wymagań użytkowych stawianych obiektom budowlanym. Zostało ono sformułowane w Dyrektywie Unii Europejskiej 89/106/EEC92 oraz w Dokumencie Interpretacyjnym „Wymaganie podstawowe nr 5. Ochrona przed hałasem”. Podobne zapisy, włączające ponadto ochronę przeciwdrganiową, znajdują się w podstawowych aktach prawnych dotyczących budownictwa, do których należą: ustawa Prawo budowlane i związane z nią Rozporządzenie Ministra Infrastruktury...
Podstawowym problemem w procedurach obliczeniowych jest sposób uwzględniania liniowych mostków cieplnych. Z tego względu zjawisko występowania mostka cieplnego jest zwykle niedostrzegane i pomijane przez...
Podstawowym problemem w procedurach obliczeniowych jest sposób uwzględniania liniowych mostków cieplnych. Z tego względu zjawisko występowania mostka cieplnego jest zwykle niedostrzegane i pomijane przez projektantów, architektów i konstruktorów.
W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia powodowanym przez azbest wprowadzono w Polsce wiele przepisów regulujących postępowanie z wyrobami zawierającymi ten materiał.
W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia powodowanym przez azbest wprowadzono w Polsce wiele przepisów regulujących postępowanie z wyrobami zawierającymi ten materiał.
Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i chłodzenia stanowi istotny składnik ogólnej charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto wiele wskaźników opartych na zapotrzebowaniu na energię netto...
Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i chłodzenia stanowi istotny składnik ogólnej charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto wiele wskaźników opartych na zapotrzebowaniu na energię netto jest podstawą do porównywania koncepcji architektonicznych i szacowania przyszłych kosztów eksploatacji obiektów, w szerszej perspektywie zaś – do oceny wpływu budynków na środowisko. W wybranych przypadkach (dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego) wskaźniki zapotrzebowania...
Celem ochrony przeciwdźwiękowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej jest zapewnienie takich warunków akustycznych, „aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy [budynku – B.S.]...
Celem ochrony przeciwdźwiękowej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej jest zapewnienie takich warunków akustycznych, „aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy [budynku – B.S.] lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach”. Ten cel, zacytowany z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [20, 24], przedstawiony...
"Aerożel jest stosunkowo starym materiałem – wynaleziono go w 1931 r. jego objętość stanowi w ponad 90% powietrze, co czyni go najskuteczniejszym izolatorem o najniższej wartości współczynnika przewodzenia...
"Aerożel jest stosunkowo starym materiałem – wynaleziono go w 1931 r. jego objętość stanowi w ponad 90% powietrze, co czyni go najskuteczniejszym izolatorem o najniższej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ" - tłumaczą Jarosławowi Guzalowi Szymon Markiewicz – dyrektor handlowy, i Dariusz Krakowski – przedstawiciel handlowy firmy Aerogels Poland Nanotechnology Sp. z o.o.
Wysadzina zmarzlinowa to zjawisko polegające na podnoszeniu się ku górze powierzchni przemarzającej gruntu spoistego (gliny, iłu) wskutek zamarzania wody gruntowej podciąganej kapilarnie do strefy przemarzania,...
Wysadzina zmarzlinowa to zjawisko polegające na podnoszeniu się ku górze powierzchni przemarzającej gruntu spoistego (gliny, iłu) wskutek zamarzania wody gruntowej podciąganej kapilarnie do strefy przemarzania, a dokładniej: na skutek kolejno tworzących się w podłożu soczewek lodu.
Wentylacja ścian zewnętrznych ocieplanych w technologiach lekkich-suchych pozornie stanowi niewiele znaczący fragment globalnego systemu wentylacji obiektu. W rzeczywistości jest to istotny jego składnik,...
Wentylacja ścian zewnętrznych ocieplanych w technologiach lekkich-suchych pozornie stanowi niewiele znaczący fragment globalnego systemu wentylacji obiektu. W rzeczywistości jest to istotny jego składnik, bo w takich strefach zachodzą skomplikowane zjawiska klimatyczne związane ze zmianami tempa dyfuzji powietrza suchego i pary wodnej oraz migracją wilgoci, adekwatne do warunków cieplno-wilgotnościowych panujących po obu stronach ścian. Zjawiska te rzutują na jakość konstrukcji obiektu i kształtują...
Inwestor czy właściciel budynku powinien zadbać o to, by budynek spełniał minimalne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002...
Inwestor czy właściciel budynku powinien zadbać o to, by budynek spełniał minimalne wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). W jego interesie jest jednak rozważenie zastosowania lepszej ochrony cieplnej, niż wymagana w przepisach, tzn. wyboru takich rozwiązań, których efektywność ekonomiczna...
Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych,...
Pręt kompozytowy KOMPRET to polski produkt o wielu zastosowaniach i zaletach. Charakteryzują go m.in. wysoka wytrzymałość na rozciąganie i trwałość, odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych, a także sprężystość i bardzo niska waga.
Hałas dobiegający do mieszkania, pomieszczenia, w którym pracujemy, pokoju hotelowego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Ochrona przed hałasem jako przepis...
Hałas dobiegający do mieszkania, pomieszczenia, w którym pracujemy, pokoju hotelowego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Ochrona przed hałasem jako przepis znalazła się w ustawie Prawo budowlane (Art. 5) jako jedno z siedmiu wymagań podstawowych przyjętych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego.
Na funkcjonalność i estetykę wnętrz pod płaskim dachem wpływa to, jak zaplanujemy w nich dostęp i rozkład światła dziennego. W głębokich i dużych pomieszczeniach, w których okna fasadowe nie mogą zapewnić...
Na funkcjonalność i estetykę wnętrz pod płaskim dachem wpływa to, jak zaplanujemy w nich dostęp i rozkład światła dziennego. W głębokich i dużych pomieszczeniach, w których okna fasadowe nie mogą zapewnić optymalnej powierzchni przeszkleń, najlepszym rozwiązaniem są okna do płaskich dachów. Sprawdzają się one zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych.
Po wielu miesiącach skoków temperatur, porywów wiatru, opadów deszczu i śniegu może okazać się, że pokrycie dachowe, szczególnie to wykonane z blachy, wymaga odświeżenia. Najszybszą metodą jest odmalowanie...
Po wielu miesiącach skoków temperatur, porywów wiatru, opadów deszczu i śniegu może okazać się, że pokrycie dachowe, szczególnie to wykonane z blachy, wymaga odświeżenia. Najszybszą metodą jest odmalowanie takiego pokrycia. Z systemem EUROTBOND firmy STEP możesz zacząć wiosenne porządki już teraz.
Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za...
Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za ogrzewanie ciągle rosną, a ty nie możesz utrzymać komfortowej temperatury w mieszkaniu?
Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie...
Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie prostokąta, przekryte dwuspadowymi dachami. Na takich dachach najlepiej prezentują się stosunkowo proste i regularne kształty pokrycia. Minimalizm wpływa także na kolorystykę – zazwyczaj wybierane są materiały pokryciowe w odcieniach szarości. Na szczęście, nie wszyscy podążają ślepo za modą, więc...
Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!
Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!
Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.
Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.