Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Jak usunąć pleśń ze ściany, żeby już nigdy nie wychodziła na powierzchnię?

Jacek Sawicki | 2015-11-29
Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju.

Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach.

Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.

Renovario - ciepło, sucho i zdrowo

Profesjonalny system renowacyjny do usuwania wilgoci i pleśni z Twojego domu i izolacji termicznej od wewnątrz.

Likwiduje wilgoć, pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny, poprawia komfort cieplny budynku.

Sprawdź nas i nasze referencje >>

Takie miejsca charakteryzują się stałą podwyższoną wilgotnością, która sprawia, że łatwo przylegają do nich mikrocząsteczki organiczne (kurz, tłuszcz itp.) i tworzą znakomite warunki dla rozwoju pleśni.

Osadzające się na takim podłożu zarodniki pleśni szybko wytwarzają grzybnię, która systematycznie wrasta w ścianę, a obumieranie starych komórek i mnożenie się nowych zwiększa obecność substancji organicznych, stanowiących podłoże dla rozwoju innych organizmów.

Pozbądź się pleśni raz na zawsze z izolacją wewnętrzną

W miarę wzrostu kolonii pleśni rośnie dodatkowo stopień absorbowanej przez nią wilgoci bytowej unoszącej się z prądami konwekcyjnymi powierza. W rezultacie powiększa się zakres oddziaływania pleśni na ścianę, a warunki mieszkaniowe zdecydowanie ulegają pogorszeniu. Wyjściem z takiej sytuacji jest ocieplenie ściany.

Mogą też występować inne przyczyny zawilgocenia, np. przebiegające w murze nieocieplone rury wodociągowe, które również na powierzchni ściany tworzą mostki termiczne. Ich otulenie usuwa problem.

Przyczyna utrzymywania się wilgoci w ścianie może też być skutkiem zacieków, które spowodowane są wadliwie działającymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, niewłaściwymi systemami odprowadzania wód deszczowych, ich uszkodzeniami, błędnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi budynku powodującymi podcieki (np. brakiem lub złym wykonaniem okapów, niespełnieniem wymogów technologicznych dotyczących spadków połaci dachowych, powierzchni tarasów i balkonów), złym wykonawstwem lub brakiem konserwacji (zapchaniem) instalacji odprowadzających wodę itp.

Takie usterki bezwzględnie wymagają usunięcia.

Pojawianie się kolonii pleśni może również wynikać z przyczyn prozaicznych: braku wentylacji w pomieszczeniu, zwłaszcza takim, gdzie występują zjawiska podwyższonej emisji pary wodnej.

Prądy konwekcyjne unoszą ją do stref, gdzie ulega skraplaniu. Wyjściem z sytuacji jest zmiana warunków klimatycznych w pomieszczeniu (zwiększenie cyrkulacji powietrza, optymalizacja wentylacji grawitacyjnej itp.).

Warunki termiczne wewnątrz pomieszczenia także wpływają na rozwój pleśni. Niskie temperatury ograniczają ruchy konwekcyjne powietrza, a więc spowalniane zostają procesy osuszania miejsc "mokrych" na ścianach. Niedogrzewanie pomieszczeń może więc stanowić czynnik wspomagający ich wegetację.

Jak więc usunąć pleśń ze ściany, żeby już nigdy nie wychodziła na powierzchnię? 

Jedynym sposobem jest usunięcie pleśni z powierzchni ściany wraz z usunięciem przyczyn zawilgocenia. W żadnym innym przypadku gwarancji takich nie ma.

Usuwanie pleśni najprościej daje się przeprowadzać metodami mechaniczną i chemiczną: mechanicznie zdziera się warstwę pleśni wraz z grzybnią, a chemicznie oczyszczoną powierzchnię odkaża odpowiednimi preparatami pleśnio- i grzybobójczymi.

W trakcie wykonywania takich prac bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń ich producentów, aby nie doszło do przypadkowych zatruć. Tak przygotowaną powierzchnię ściany wykańcza się zgodnie z regułami sztuki budowlanej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • gosc552 gosc552, 17.11.2015r., 14:18:16 Na grzyba najbardziej sprawdzoną metodą jest zapobieżenie występowania mostków termicznych a tym samym źródeł kondensacji wilgoci . jest super docieplenie ścian od środka za pomocą masy aerogelowej o grubości powłoki jedynie 1 mm 
  • Maciej Maciej, 21.04.2016r., 19:41:57 Ciekawy temat, choć prostszym rozwiązaniem jest użycie masy aerotherm, która ma w środku aerożel. Oszczędza się powierzchnię, bo nakładasz tylko 1 milimetr. Faktycznie usuwa mostki termiczne i grzyb nie powstanie. Wcześniej trzeba go oczywiście usunąć jakimś grzybobójczym sprayem.
  • Krzysztof Krzysztof, 25.04.2016r., 11:57:17 uciążliwe bardzo, szczególnie w starych domach
  • qba qba, 27.04.2016r., 09:26:44 ja kładłem rygipsy, które mialy byc świetnym rozwiązaniem, ale po roku znowu wylazł grzyb na suficie
  • DawidHager DawidHager, 05.08.2016r., 09:02:43 Kolego niżej, jeśli ktoś ma problem z grzybem na ścianie, to niekoniecznie chce skuwać całe ściany i kłaść na nowo izolację w całym domu ;) w dzisiejszych czasach mamy dostęp do takich środków, które zarówno zwalczą pleśń jak i zaimpregnują miejsce, aby w przyszłości nie było takich problemów :) z autopsji mogę polecić środek od firmy Subiopolska.
  • pikol pikol, 30.08.2016r., 05:56:12 Pleśń w moim mieszkaniu całkowicie wyeliminowało dopiero ozonowanie. 
  • Edward Edward, 23.09.2016r., 12:57:41 Ozonowanie to bardzo nowoczesna metoda na takie problemy, ale tak bardzo skuteczna, że naprawdę warto je zrobić chociaż raz.
  • witek witek, 28.09.2016r., 10:49:04 To prawda, że trzeba działać od środka. Jeśli nie zwalczy się przyczyny to można grzyba hodować i kilka lat. A przecież wszystko co z niego wychodzi może być rakotwórcze. Zaczyna się od zwykłego kaszlu (u alergików i astmatyków może być zagrożeniem dla zdrowia), a później moze być tylko gorzej. Dlatego trzeba się go pozbyć jak najszybciej. U mnie zadziałało ozonowanie. Przy ozonowaniu oczywiście trzeba wyjść z pomieszczenia w którym wszystko się odbywa, ale to największy minus, reszta to same korzyści.
  • Bunia Bunia, 15.12.2016r., 11:12:49 U mnie problem pojawil sie przy oknach i drzwiach balkonowych szczegolnie gdy ocieplilismy z mezem skosy mieszkania z ktorych bardzo wialo. Teraz woda zbiera sie na oknach mamy pochlaniacze ktore co prawda zbieraja wode jednak chyba nie nadanrzaja. Przy myciu okien szurujemy plesn woda z plynem a pozniej pryskamy preparatem o takich rzeczy co jeszcze mozemy zrobic zeby pomoglo mamy dziecko alergika .
  • Kinga Kinga, 14.01.2017r., 11:00:39 Wcale nie zastosowalismy aerozel..kup kasy to kosztowało ani ocieplenie ściany ani ochrona przed grzybem..sciana mma temperature 9c i tylko wypatrywac grzyba...mimo ze w domu 20c
  • dertyserwis dertyserwis, 07.02.2017r., 18:31:32 Polecam usługi usuwania grzyba ze ścian metodami ekologicznymi - wycena jest darmowa kontakt 504 928 205 
  • Piotr Piotr, 15.02.2018r., 23:13:41 W końcu artykuł, w którym trochę prawdy napisali, jednakże: 1) ozonowanie - polecam super sprawa usuwa grzyba i jego zarodniki, dezynfekuje mieszkanie. 2) wietrzenie - nawiewniki okienne jeśli w domu brak przewiewu powietrza to grzyb się będzie tworzył zawsze!! 3) ocieplenie - na pewno nie od wewnątrz!! grzyb murowany 4) płyty Karton-gips tzw. rygips itp. zerwać!! tylko przykryjecie grzyba a on bedzie was truł pokryjomu! 5) zalewanie ścian zew. np przez nieszczelne rynny itp. - wyeliminować przecieki!! 6) brak izolacji fundamentów - przyczyna podciągania wilgoci a w następstwie tworzenie grzyba 7) ocieplenie od wewnątrz - jeszcze raz piszę, że nie ponieważ to bardzo częsty błąd u tzw. fachowców po zawodówkach lub innych przebranżowionych...
  • Kicha Kicha, 02.05.2018r., 08:43:28 My walczyliśmy z pleśnią używając Pufas działający na bazie chloru. Pomagało błyskawicznie, ale niestety problem wracał. Dopóki nie wyeliminowywaliśmy źródła pleśni to była taka robota głupiego.
  • error error, 03.09.2018r., 15:11:14 Próbowałem długi czas pozbyć się sam grzyba, ale ciągle wracał i to po chwili.. postanowiłem zatrudnić profesjonalistów, może to kwestia produktów z których korzystali, jeśli dobrze pamiętam była to marka boramax. Grzyb nie wrócił, a już minęło sporo czasu.
  • Elfriede Elfriede, 05.11.2018r., 20:00:19 Kiedy mamy do czynienia z pleśnią w mieszkaniu najlepiej sięgnąć po środki pochodzenia naturalnego, które nie zagrażają zdrowiu naszej rodziny; dopiero w ostateczności kiedy mamy do zlikwidowania naprawdę dużego grzyba stosujmy preparaty chemiczne więcej plesniewdomu.blogspot.com
  • Inspektor Inspektor, 24.01.2019r., 08:47:51 Na pleśń na ścianach polecam Bielinkę, ACE lub inne wybielacze do prania na bazie chloru. Nasączyć gąbkę ścianę lub sufit - następnie poczekać 3 minuty - i grzyba nie ma :) Czasem trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Podobnie jest ze sylikonami przy brodziku czy wannie - zmoczyć Bielinką kilkakrotnie, poczekać godzinę i pleśń w sylikonach i akrylach znika. Uwaga na oczy i skórę - wybielacz to środek żrący !!!
  • Drymat Polska Drymat Polska, 01.07.2019r., 12:59:52 Grzyby, pleśnie i wykwity na ścianach - Skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć? Grzyby i pleśnie potrzebują niewiele do rozwoju i potrafią się rozwijać na większości powierzchni - Potrzebują jedynie wysokiej wilgoci, zacienionego miejsca i temperatury pokojowej. Zazwyczaj powstają w pierwszej kolejności w niewentylowanych pomieszczeniach jak piwnice lub w tak zwanych punktach skraplani rosy i mogą być oznaką kilku sytuacji : 1. Wysokiego zawilgocenia ściany muru przez np. podciąganie kapilarne - pleśni wtedy pojawiają się gdy już mur jest praktycznie bardzo mocno nasiąknięty i wilgoć "przebiła się" do ściany wewnątrz mieszkania 2. Jeżeli pojawia się w rogach danego pomieszczenia, w tak zwanych punktach skraplania rosy może to oznaczać brak dobrej wentylacji, często taka sytuacja pojawia się gdy wymieni się okna na szczelne plastikowe okna w mieszkaniach. 3. Nadmierną wilgoć ogółem spowodowaną np. wietrzeniem piwnicy o niewłaściwych porach. Ludzie często z samego rana otwierają okna w piwnicy wpuszczając wilgoć, rosę a następnie zamykają ją, tworząc idealne warunki dla rozwijania się grzybów i pleśni czyli wilgotne, zaciemnione, nie wentylowane pomieszczenie. Powodują wiele chorób oraz utrzymują nieprzyjemny, nieraz ostry zapach. Można się ich pozbyć używając równie szkodliwej chemii lub nawet przecierając miejsca ich wykwitu mokrą gąbką jednakże są to działania krótkotrwałe. Aby pozbyć się na dobre wszelkich grzybów czy pleśni powinno się odciąć je od źródła pokarmu czyli wilgoci - Osuszyć dany obiekt, zabezpieczyć go przed pojawianiem się nowej wilgoci oraz na końcu wytłuc pleśni i grzyby które już się rozwinęły skutecznie wraz z ich zarodnikami w powietrzu, np. poprzez potraktowanie całego domu czy mieszkania ozonem, wtedy dopiero pozbędziemy się ich raz na dobre. Jak tego dokonać? Przede wszystkim warto zacząć od ustalenia przyczyny zawilgocenia a tych może być sporo - od wydawałoby się trywialnej wymiany na niewłaściwe za szczelne okna po przerwanie izolacji wodnych czy w skrajnych przypadka powodzie. Następnie trzeba usunąć przyczynę pojawiania się zawilgocenia - tutaj metodę dobiera się już do konkretnego przypadku. Czasem wystarczy zamontować wentylatory łazienkowe w miejsce wentylacji mechanicznej, czasem pomoże wyrobienie nawyku nie domykania do końca okien ( delikatne rozszczelnienie ) lub zamontowanie nawiewników okiennych. Ważne jest by zrozumieć, że bez usunięcia przyczyny pojawiania się grzybów i pleśni pozostałe działania będą jedynie doraźne i w efekcie mało skuteczne. Nieraz klienci dzwonią do nas po samotnej, kilkumiesięcznej walce sfrustrowani ponieważ zmywają grzyby i pleśnie a te znów się pojawiają, dlatego też warto postawić na doświadczenie osób zajmujących się takimi sprawami od wielu lat. Pozdrawiamy, Zespół Drymat.
  • telimena telimena, 01.07.2019r., 13:17:28 Nie ma środka grubości 1 mm który zlikwiduje mostek termiczny na ścianie ... Rozumiem że ludzie chcą wszystko sprzedawać ale nie dajmy się zwariować:) Jeśli termoizolacja jest wadliwa to należy ją poprawić ale od zewnątrz a nie od środka.. i nie preparatem gr. 1 mm
  • tri tri, 07.07.2019r., 16:41:11 Masa o grubości 1 mm jako ocieplenie mostków termicznych do stosowania od środka ?? Jakieś żarty..
  • Norbert Ww Norbert Ww, 20.05.2020r., 11:33:51 Stosowałam już różne środki do spryskiwania grzyba na ścianie ale neistety problem powraca.. Widzę, że sporo osób poleca ozonowanie wiec chyba pora na tą metodę. Mam nadzieje, że usunie problem raz na zawsze
  • greg greg, 29.11.2020r., 13:08:58 niestety ci, ktorzy i na tym beda chcieli oszczedzic usuna problem na chwile...
  • Ecovario Ecovario, 24.07.2024r., 13:16:30 Najważniejsza jest diagnoza, czyli znalezienie przyczyny powstawania wilgoci i następstwa jaką jest pleśń czy zagrzybienie. Sam zabieg zastosowania środka grzybobójczego jest zabiegiem często chwilowym, nietrwałym i usuwa tylko skutek. Przyczyny zawilgocenia i zapleśnienia mogą być bardzo różne, jak choćby niedostateczna wentylacja lub jej całkowity brak, uszkodzony odpływ wody deszczowej z dachu i rynien. Poważniejsze i trudniejsze do usunięcia może się okazać podciąganie kapilarne wody z gruntu, choć od dawna są już dostępne na rynku rozwiązania i systemy. Kolejna przyczyna to brak lub niedostateczna izolacja termiczna przegrody ( ściany, stropu, ościeży okiennych i drzwiowych ). Wówczas na chłodnej powierzchni ściany dochodzi do kondensacji pary wodnej. Rozwiązaniem może być ocieplenie ścian od zewnątrz. Jednak nie zawsze jest to możliwe, choćby ze względów na charakter obiektu np. zabytkowy budynek, ceglana elewacja, ozdobna fasada itp., brak porozumienia wspólnoty na ocieplenie budynku lub zgody sąsiada na przeprowadzenie prac, jeśli budynek jest w linii granicy lub inne przyczyny. Od 20 lat stosujemy w takim przypadku mineralne i naturalne płyty sylikatowo-wapienne Renovario. Oprócz właściwości izolacyjnych posiadają one bardzo wysoką aktywność kapilarną, dzięki której wchłaniają wodę, powstałą w wyniku kondensacji pary wodnej, podciągają ją na powierzchnię płyty i samoczynnie oddają w powietrze. W ok. 90% struktura materiału to mikro-pory otwarte, stąd szybkie pochłanianie i odparowanie wody. Oczywiście sprawna wentylacja jest zawsze pożądana. Grzyby domowe i pleśnie powstają w warunkach wilgotnych poniżej pH=7. Wysoce zasadowy odczyn płyty Renovario to pH =10, który dodatkowo uniemożliwia powstawanie pleśni. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi rozwiązaniami. Pozdrawiamy, zespół Ecovario

Powiązane

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Wybrane dla Ciebie

Źródło OZE z dopłatą 50% »

Źródło OZE z dopłatą 50% » Źródło OZE z dopłatą 50% »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz » Zatrzymaj cenne ciepło wewnątrz »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz » Trwałe drzwi na zewnątrz i do wnętrz »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.