Od Centrum Szkolenia Zawodowego do Branżowego Centrum Umiejętności

Ośrodek szkoleniowy kształcący kadrę monterów i blacharzy izolacji przemysłowych; fot.: M. Galli
Stowarzyszenie Centrum Szkolenia Zawodowego z Krapkowic, działające przez wiele lat pod nazwą R&M Centrum Szkolenia Zawodowego, stanowi fundament polskiego szkoleniowego sektora izolacji przemysłowych. Zanim jednak położono kamień węgielny pod branżę izolacji przemysłowych, potrzebna była oddolna inicjatywa grupy osób, która nie tylko widziała braki kadrowe, ale przede wszystkim szukała systemowego rozwiązania problemu. Tym długofalowym rozwiązaniem słało się otwarcie ośrodka szkoleniowego, które miało wykształcić kadrę fachowców: monterów i blacharzy izolacji przemysłowych.
Zobacz także
Redakcja miesięcznika IZOLACJE BCU w Krapkowicach reprezentatywną jednostką szkoleniową branży izolacji przemysłowych

O działalności Branżowego Centrum Umiejętności oraz potrzebach branży izolacji przemysłowych mówią Marian Siwon oraz Katarzyna Kłosok.
O działalności Branżowego Centrum Umiejętności oraz potrzebach branży izolacji przemysłowych mówią Marian Siwon oraz Katarzyna Kłosok.
Materiały prasowe news 300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują...
Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Branża wykonawcza mierzy się jednak z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej...
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Monter izolacji przemysłowych

Podręcznik stanowi wsparcie dla uczniów szkół branżowych oraz kursantów uczących się zawodu montera izolacji przemysłowych. Jest dostosowany do obecnych trendów w technikach montażu izolacji przemysłowej...
Podręcznik stanowi wsparcie dla uczniów szkół branżowych oraz kursantów uczących się zawodu montera izolacji przemysłowych. Jest dostosowany do obecnych trendów w technikach montażu izolacji przemysłowej i pomaga w pracy aktywnym wykonawcom.
Kilkuletnia determinacja i praca na rzecz powstania nowych zawodów została zwieńczona sukcesem, przypieczętowanym wpisem do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Samo powstanie zawodów montera i blacharza izolacji przemysłowych to wciąż za mało, aby mówić o profesjonalnym kształceniu. Stowarzyszenie znało jednak potencjał swoich członków – nie brakowało wśród nich skutecznych dydaktyków oraz doświadczonych praktyków, którzy opracowali programy nauczania, adekwatne do potrzeb branży.
Kolejny etap polegał na nawiązaniu współpracy ze szkołą zawodową oraz przedsiębiorstwem zajmującym się wykonawstwem projektów izolacyjnych, w którym uczeń odbywał praktyczną naukę zawodu. W tym miejscu rozpoczyna się edukacja młodzieży w zawodach: monter izolacji przemysłowych oraz blacharz izolacji przemysłowych. Młoda kadra ucząca się ww. profesjach po zakończeniu szkoły zawodowej musiała zmierzyć się z egzaminem zewnętrznym, które CSZ przeprowadzało przy współudziale Izby Rzemieślniczej. Potwierdzeniem nabytych kwalifikacji było świadectwo czeladnicze. Osoby, które wiązały swoją przyszłość z branżą izolacji przemysłowych, po zdobyciu cennego, kilkuletniego, doświadczenia niejednokrotnie decydowały się na przystąpienie do kolejnego egzaminu zawodowego, tym razem mistrzowskiego. Tytuł mistrza z jednej strony potwierdzał wysokie kwalifikacje, z drugiej – dawał podstawy do oczekiwania wyższego wynagrodzenia i konkurowania o lepsze stanowiska pracy.
Czytaj także: Monter izolacji przemysłowych
Wykonawcy izolacji przemysłowych spory potencjał kadrowy upatrują również wśród osób dorosłych chcących się przebranżowić. W przypadku tej grupy, niemożliwym jest podjęcie kształcenia w szkole branżowej (dawnej szkole zawodowej), osiągalny jest za to udział w kursie: montera izolacji przemysłowych. Centrum Szkolenia Zawodowego, jako pierwszy i prawdopodobnie jedyny ośrodek szkoleniowy uzyskało Akredytację MEN, na prowadzenie tego kursu. Czy dwutygodniowe szkolenie, bo taki czas trwania przypisany jest do kursu montera izolacji przemysłowych, może równać się z ukończeniem 3-letniej szkoły branżowej? Oczywiście, że nie. Zapewnienia firm szkoleniowych o wykształceniu specjalisty w dwa tygodnie raczej mijają się z rzeczywistością. 10 dni praktycznego szkolenia to absolutne minimum, w czasie którego możemy przekazać podstawową wiedzę i umiejętności, aby dany kandydat mógł rozpocząć swoją przygodę z izolacjami przemysłowymi. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Z doświadczenia odpowiadamy: zdecydowanie tak. Do najtrudniejszych należą początkowe miesiące, gdzie świeżo wyniesione doświadczenie warsztatowe trzeba skonfrontować z rzeczywistością kontraktową. Determinacja i chęć do pracy kształtują izolacyjny charakter, a posiadanie planu na własny rozwój w branży i jego konsekwentna realizacja, przekładają się na coraz pewniejszą pozycję na rynku.
Monter i blacharz izolacji przemysłowych to nie jedyny branżowy twór naszego Stowarzyszenia. Kolejnym, powstałym z inicjatywy CSZ, zawodem jest technik izolacji, będący specjalistą w zakresie wykonywania płaszczy ochronnych z blachy, konstrukcji wsporczych i nośnych, izolacji przemysłowych, a także w zakresie kosztorysowania, organizacji i kontroli robót izolacyjnych.
Poza kształceniem młodzieży i przebranżawianiem dorosłych, Centrum Szkolenia Zawodowego wspiera i rozwija branżę izolacji przemysłowych na arenie międzynarodowej. Jest to możliwe dzięki członkostwu w dwóch branżowych organizacjach: Polskim Stowarzyszeniu Wykonawców Izolacji Przemysłowych (PSWIP) oraz European Federation of Associations of Insulation Contractors (FESI). Członkostwo, zgodnie z wyznawaną przez CSZ filozofią, oznacza rzeczywistą partycypację w działaniach podejmowanych przez ww. organizacje. Przejawia się to m.in. we współorganizacji imprez branżowych: Mistrzostw Polski Monterów Izolacji Przemysłowych oraz Mistrzostw Europy Monterów Izolacji Przemysłowych. Celem tych wydarzeń jest nie tylko wyłonienie najlepszego, monterskiego zespołu, ale przede wszystkim popularyzacja zawodu montera wśród młodego pokolenia. Wartością dodaną rozgrywek jest promowanie zdrowej rywalizacji, zasad fair play czy równego dostępu. Pomimo tego, że zawód montera odgórnie został przyporządkowany do zawodów męskich, to cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet i dziewczyn, które także zgłaszają się do rywalizacji o tytuł izolacyjnego mistrza.
Kolejnym wyznacznikiem rozwoju jest budowa przez CSZ jedynego w Polsce Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie izolacji przemysłowych. Pierwsze informacje o BCU ukazały się na łamach styczniowego numeru miesięcznika „IZOLACJE”. Na ten moment zbliżamy się do końca pierwszego etapu związanego z budową BCU. Otwarcie placówki, a tym samym rozpoczęcie drugiego – szkoleniowego etapu zostanie zapoczątkowane w czerwcu br. Tak jak donosiliśmy wcześniej, Branżowe Centrum Umiejętności koncentruje się na ścisłej współpracy świata nauki ze światem biznesu. Tym samym chcemy zaprosić zarówno placówki oświaty, jak i przedsiębiorców, związanych z wykonawstwem robót izolacyjnych czy też produkcją materiałów izolacyjnych do aktywnej współpracy. Jesteśmy otwarci na realizację kolejnych, rozwojowych pomysłów. Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnych szkoleniach z branży izolacji przemysłowych, zachęcamy do obserwowania strony internetowej: https://bcu-izolacjeprzemyslowe.pl, za pośrednictwem której będzie można aplikować na kursy. Rekrutacja rusza w drugiej połowie 2025 r.
Na przestrzeni lat w Polsce powstało wiele firm szkoleniowych, prowadzących kursy w zakresie montażu izolacji przemysłowych, każda z nich miała lub ma charakter komercyjny. Centrum Szkolenia Zawodowego wciąż jako jedyne realizuje swoją misję kształcenia kadr, a tym samym doskonalenia branży. Jako jednostka samofinansująca się, wypracowany zysk przeznaczamy na polepszanie warunków nauczania młodzieży i osób dorosłych. Odbywa się to w atmosferze dialogu ze środowiskiem branżowym, po to, by treści nauczania, były dostosowane do potrzeb rynku pracy. Takie podejście idealnie wpisuje się w filozofię funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności, na grunt którego przeniesiemy najlepsze praktyki stosowane w Centrum Szkolenia Zawodowego.