BCU w Krapkowicach reprezentatywną jednostką szkoleniową branży izolacji przemysłowych
Rozmowa z Marianem Siwonem – Wiceprezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych i Katarzyną Kłosok – Wiceprezes Zarządu Centrum Szkolenia Zawodowego

Marian Siwon – Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych; fot. BCU
O działalności Branżowego Centrum Umiejętności oraz potrzebach branży izolacji przemysłowych mówią Marian Siwon oraz Katarzyna Kłosok.
Zobacz także
Paweł Siemieniuk Zrównoważone budynki przemysłowe

Pod szerokim hasłem budownictwo przemysłowe kryją się przede wszystkim wielkopowierzchniowe hale. Obiekty te wykorzystywane są np. do celów produkcyjnych, logistycznych, handlowych czy magazynowych. Ich...
Pod szerokim hasłem budownictwo przemysłowe kryją się przede wszystkim wielkopowierzchniowe hale. Obiekty te wykorzystywane są np. do celów produkcyjnych, logistycznych, handlowych czy magazynowych. Ich konstrukcja i technologia budowy zależą w dużym stopniu od przeznaczenia.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Monter izolacji przemysłowych

Podręcznik stanowi wsparcie dla uczniów szkół branżowych oraz kursantów uczących się zawodu montera izolacji przemysłowych. Jest dostosowany do obecnych trendów w technikach montażu izolacji przemysłowej...
Podręcznik stanowi wsparcie dla uczniów szkół branżowych oraz kursantów uczących się zawodu montera izolacji przemysłowych. Jest dostosowany do obecnych trendów w technikach montażu izolacji przemysłowej i pomaga w pracy aktywnym wykonawcom.
Monika Gali Branża izolacji przemysłowych będzie miała swoje BCU

Od niedawna w polskim systemie oświaty możemy spotkać się z nowym terminem, jakim jest BCU. Skrót ten odnosi się do Branżowego Centrum Umiejętności, czyli jednostki, która ma zrewolucjonizować kształcenie...
Od niedawna w polskim systemie oświaty możemy spotkać się z nowym terminem, jakim jest BCU. Skrót ten odnosi się do Branżowego Centrum Umiejętności, czyli jednostki, która ma zrewolucjonizować kształcenie zawodowe w Polsce. Jakich zmian możemy się spodziewać?
Latem br. nastąpi otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w Krapkowicach. Proszę opowiedzieć o początkach, tzn. o działalności Centrum Szkolenia Zawodowego oraz o potrzebie powstania BCU.
MS: Centrum Szkolenia Zawodowego jako Stowarzyszenie zostało założone w 2003 r. przez 15 osób z firmy R&M Industrial Services Polska, obecna nazwa to Bilfinger ISP Poland.
Początkowo Stowarzyszenie było wyodrębnioną organizacją do szkolenia w zawodzie monter izolacji przemysłowych i blacharz izolacji przemysłowych dla firmy Bilfinger ISP Poland. Jednak zwiększające się zapotrzebowanie na fachowców w branży izolacji przemysłowych w Polsce i konieczność uzyskiwania certyfikatów w celu wykonywania zawodu montera izolacji przemysłowych w Norwegii i Holandii spowodowały całkowite usamodzielnienie się i rozwój Stowarzyszenia.
Od 2005 r. Centrum Szkolenia Zawodowego rozpoczęło starania o wpis zawodów monter izolacji przemysłowych i blacharz izolacji przemysłowych do klasyfikacji zawodów dla potrzeb rynku pracy, co miało miejsce w 2007 r. W 2009 r. Ministerstwo Edukacji wprowadziło ww. zawody do klasyfikacji zawodów szkolnych. Od tego momentu Centrum Szkolenia Zawodowego rozpoczęło szkolenie i certyfikowanie w zawodach monter izolacji przemysłowych i blacharz izolacji przemysłowych czeladników i mistrzów z egzaminami, razem z Cechem Rzemiosł w Opolu. Reforma systemu oświaty w 2019 r. doprowadziła do pozostawienia zawodu monter izolacji przemysłowych, w ramach którego jest kwalifikacja blacharz izolacji przemysłowych. Zawód blacharz izolacji przemysłowej dalej został zawodem dla potrzeb rynku pracy i do egzaminów można przystępować w Cechu Rzemiosł.
Warto podkreślić, że w ostatnich latach Centrum Szkolenia Zawodowego jest partnerem Ministerstwa Edukacji w branży izolacji przemysłowych dla działań w ramach zawodu monter izolacji przemysłowych.
Od samego początku Centrum Szkolenia Zawodowego wraz ze Szkołą Zawodową w Krapkowicach kształcą uczniów w zawodach monter izolacji przemysłowych i blacharz izolacji przemysłowych, z którymi przedsiębiorstwo Bilfinger ISP Poland podpisało umowy o kształcenie praktyczne nauki zawodu.
Czytaj także: Jak prawidłowo zamontować izolację w stolarce okiennej?
Na kursy skrócone, dwutygodniowe, w tych zawodach zgłaszają się chętni z całej Polski, którzy planują w zawodzie montera izolacji przemysłowych pracować w kraju lub zagranicą.
Coraz większe zainteresowanie kształceniem zawodu monter izolacji przemysłowych spowodowało potrzebę zwiększenia potencjału Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach i bazy szkoleniowej. Centrum Szkolenia Zawodowego zaaplikowało w grudniu 2022 r. do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, o przyznanie środków na budowę BCU w Krapkowicach, co przyniosło pozytywny efekt i w kwietniu 2023 r. została ogłoszona decyzja, a w październiku 2023 r. została podpisana umowa o wsparcie finansowe projektu.
Na czym będzie polegać działalność Branżowego Centrum Umiejętności? Czym będzie się różnić od innych firm prowadzących szkolenia w zakresie izolacji przemysłowych?
MS: BCU ma stać się partnerem dla wszystkich firm chętnych do przeszkolenia swoich pracowników, w celu podniesienia ich kompetencji czy zdobycia odpowiedniego certyfikatu.
Dla Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych (PSWIP) ma być partnerem nie tylko w szkoleniach, ale również w opracowywaniu wszelkich materiałów szkoleniowych dla zawodów w izolacjach przemysłowych.
BCU ma być również partnerem dla Ministerstwa Edukacji w opracowywaniu programów szkoleniowych dla zawodu montera izolacji przemysłowych i wszystkich kwalifikacji związanych z tym zawodem. Na forum europejskim BCU w Krapkowicach będzie reprezentatywną organizacją szkoleniową dla izolacji przemysłowych.
Proszę opowiedzieć o sytuacji kadrowej wykonawców izolacji przemysłowych. Czy są to zawody z dobrymi perspektywami? Czy na rynku pracy są braki kadrowe w tym obszarze? Jeśli tak, czym są one spowodowane?
MS: Zawody monter izolacji przemysłowych i blacharz izolacji przemysłowych są zawodami niszowymi, a więc bardzo poszukiwanymi na rynku pracy.
Zawodu montera izolacji nie da się zrobotyzować, prace montażowe są często wykonywane z rusztowań, na wysokościach, czy w trudno dostępnych miejscach i ciężko zastąpić pracę dobrego fachowca. Z jednej strony zawód daje stabilną pracę w kraju czy zagranicą przez całe życie, z drugiej – jest trudnym zawodem i młodzież nie garnie się do nauki tego zawodu. Dobrym przykładem stają się klasy patronackie – dofinansowanie przedsiębiorców do stypendium dla uczniów zwiększa możliwości rekrutacji do nauki zawodu.
Zawód blacharza izolacji przemysłowych jest zawodem trudniejszym do nauczenia, praca wykonywana jest jednak na warsztatach blacharskich w stałych i lepszych warunkach. W ostatnich latach coraz bardziej dostępne są maszyny sterowane numerycznie do wycinania różnych kształtów w cienkich blachach, co znacznie przyspiesza produkcję oblachowań dla płaszcza ochronnego izolacji przemysłowych.
Zmienia się przez to podejście do szkolenia w zawodzie blacharza izolacji przemysłowych. Maszyny zastąpiły umiejętności wykonywania rozwiązań i rozwinięć blacharskich, dużo większy nacisk w kształceniu kładzie się obecnie na obmiarowanie na instalacjach oraz na prawidłową obróbkę plastyczną blach na maszynach. Bardzo niska chęć kształcenia się w tych zawodach i mała liczba ośrodków kształcących w Polsce powoduje ciągłe braki kadrowe dla przedsiębiorców.
Drugim problemem jest drenaż polskich fachowców do krajów Europy Zachodniej, gdzie są jeszcze większe braki kadrowe, a dla polskich fachowców wciąż lepsze zarobki aniżeli w Polsce.
Na co będą Państwo stawiać szczególny nacisk w BCU? Z kim planują Państwo współpracę?
KK: W pierwszej kolejności będziemy kłaść nacisk na realizację zadań projektowych, które nie ograniczają się do wybudowania i uruchomienia nowego obiektu, jakim jest Branżowe Centrum Umiejętności dla Izolacji Przemysłowych.
Projekt zakłada również realizację cyklu bezpłatnych szkoleń, adresowanych do przedstawicieli branży izolacji przemysłowych. Wsparciem zostaną objęte następujące grupy osób: uczniowie, studenci, nauczyciele i osoby dorosłe.
Poza realizacją szkoleń będziemy stawiać na szeroko pojętą współpracę placówek oświatowych ze środowiskiem branżowym – to z jednej strony wyzwanie, a z drugiej ogromna potrzeba naszych czasów. Edukacja musi iść w parze z biznesem, doskonale to rozumiemy i jako BCU będziemy wspierać tę ideę. Pierwsze działania rozpoczynamy już w szkołach podstawowych, w których będziemy promować zawód montera izolacji przemysłowych, a skończymy na uczelniach wyższych.
Z drugiej strony mamy zróżnicowany rynek przedsiębiorców – od producentów po wykonawców izolacji przemysłowych – to ogromny potencjał, który w drodze współpracy możemy przekuć w rozwój branży izolacji przemysłowych.
Kilka lat temu Centrum Szkolenia Zawodowego wydało podręcznik „Monter izolacji przemysłowych” Pana autorstwa. Proszę opowiedzieć o tej pozycji.
MS: W Polsce nie ma podręczników do nauki zawodu montera izolacji przemysłowych i blacharza izolacji przemysłowych. Ze względu na to, że dużo wcześniej istniał zawód montera izolacji budowlanych, w latach 80. ubiegłego wieku powstały podręczniki dla tego zawodu, gdzie zawarte są szczątkowe informacje w temacie izolacji przemysłowych.
Wszelkie materiały szkoleniowe służące organizacjom szkoleniowym wywodzą się z tłumaczeń, przekładów z zagranicznych książek czy materiałów szkoleniowych. Podręcznik „Monter izolacji przemysłowych” jest prostą formą przekazania najistotniejszych informacji z dziedziny materiałoznawstwa, narzędzi, maszyn i urządzeń, technologii wykonawstwa oraz bezpieczeństwa podczas pracy w zawodzie.
Podręcznik w swojej prostej formie ma zachęcić do nauki, a jednocześnie uzbroić przyszłych monterów w podstawowe informacje – jak w prosty, szybki i bezpieczny sposób wykonywać swoje zadania podczas montażu izolacji.
Aktualnie pracuję nad podręcznikiem dla zawodu blacharz izolacji przemysłowych, który ma być wydany jeszcze w tym roku i będzie miał podobną prostą formę poprzedniego podręcznika.
Budowa BCU to duża inwestycja. Jakie ma Pani w związku z jego powstaniem nadzieje i plany?
KK: Zgadza się, budowa BCU to inwestycja, której ogrom poznaliśmy w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zbliżamy się do zakończenia pierwszego etapu, związanego z powstaniem obiektu.
Branżowe Centrum Umiejętności zlokalizowane jest na terenie Centrum Szkolenia Zawodowego, będącego liderem projektu. Ówczesne budynki ośrodka szkoleniowego: administracyjny i warsztatowy miały swoje ograniczenia, a stare budownictwo nie dawało nam zbyt wielkiego pola manewru. Udział w projekcie był dla nas wielką szansą na rozwój, jest też wielkim potencjałem dla branży izolacji przemysłowych.
To nie przypadek, że Centrum Szkolenia Zawodowego z Krapkowic jest realizatorem tak wielkiego przedsięwzięcia. Naszą markę budowaliśmy przez ponad 22 lata, opierając się na strukturze Stowarzyszenia, które nigdy nie było nastawione na zysk, ale na realizację celów statutowych. W branży izolacji przemysłowych to ewenement. Dlatego tak dobrze rozumiemy ideę funkcjonowania BCU, bo jest ona niemal kontynuacją naszej dotychczasowej działalności.
Powstanie naszego BCU jest doskonałą wizytówką branży izolacji przemysłowych na arenie międzynarodowej – wreszcie nie mamy się czego wstydzić. Zamierzamy korzystać z możliwości i potencjału tego miejsca i realizować projekty, które są istotne dla rozwoju całego środowiska branżowego. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkich przedstawicieli branży do podjęcia współpracy.