Skutkami mocowania ocieplenia z wyprawą cienkowarstwową przez warstwę kleju zbrojoną siatką mogą być pęknięcia elewacji.
P. Gaciek
Referat zamykający Konferencję IZOLACJE 2012 dotyczący problematyki stosowania ociepleń na ścianach budynków ocieplonych* spotkał się z dużym zainteresowaniem. Temat, tak aktualny w związku z potrzebą renowacji obiektów ocieplonych w latach 90., wywołał gorącą dyskusję. Szczególną uwagę słuchaczy zwróciła kwestia sposobu mocowania ocieplenia na ociepleniu już istniejącym.
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...
W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.
Wprowadzenie zmian nowych wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku wg rozporządzenia [1] spowodowało m.in. konieczność dostosowania istniejących budynków...
Wprowadzenie zmian nowych wartości maksymalnych współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku wg rozporządzenia [1] spowodowało m.in. konieczność dostosowania istniejących budynków do obecnie obowiązującego wymagania w zakresie kryterium cieplnego: U ≤ Umax (gdzie: U – współczynnik przenikania ciepła przegrody zewnętrznej, Umax – maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła wg rozporządzenia [1]). W związku z powyższym wiele budynków poddawane jest termomodernizacji,...
Abstrakt
Artykuł nawiązuje do dyskusji, jaka rozgorzała podczas Konferencji IZOLACJE 2012 po wygłoszeniu przez autora referatu „Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń”. Autor odnosi się w nim do najważniejszych aspektów swojego wystąpienia oraz przedstawia argumenty przemawiające za opisanym w referacie sposobem mocowania ocieplenia na ociepleniu istniejącym.
The article refers to the discussion which took place during the IZOLACJE 2012 Conference, after the author of the paper “Thermal insulation methods for buildings which utilise old thermal insulation systems” had read its contents aloud. The author refers here to the most important aspects of his speech, as well as presents arguments which support the method of affixing new thermal insulation to already existing thermal insulation, described in the paper.
Czas wystąpienia konferencyjnego nie pozwolił na dogłębne przedstawienie tego zagadnienia i rozmowa kontynuowana była w mniejszym gronie, dlatego w tym miejscu chciałbym podsumować jego najistotniejsze aspekty. Chciałbym również odnieść się do innych tez negujących przedstawione w moim wystąpieniu wymagania technologiczne.
Co wynika z doświadczeń…
W przypadku ponownego ocieplania wcześniej ocieplonej ściany zawsze wymagane jest mocowanie mechaniczne – jego brak może stwarzać zagrożenie uszkodzenia warstw zewnętrznych, a nawet odpadnięcia całości ocieplenia (starego i nowego).
Dlaczego?
Ocieplenia z lat 90. rzadko są przyklejone właściwie, zgodnie z instrukcjami technicznymi, wątpliwa też była jakość wielu klejów dostępnych na rynku. Także sposób przygotowania podłoża przed przyklejaniem płyt termoizolacyjnych pozostawia wiele do życzenia. Świadczą o tym chociażby badania odkrywkowe wykonywane obecnie na ocieplonych w tamtym okresie elewacjach.
…i jakie są zalecenia formalne
Aby nie bazować jedynie na własnych doświadczeniach z placów budowy i robót remontowych, przytoczę zalecenia formalne dotyczące mocowania mechanicznego termoizolacji.
W Instrukcji ITB nr 447/2009 [1] na s. 13 czytamy, że w systemach ociepleniowych z zastosowaniem styropianu i wełny mineralnej można stosować trzy wersje mocowania płyt do powierzchni ścian, w tym:
„mechaniczne (za pomocą łączników mechanicznych) – zawsze z dodatkowym zastosowaniem zaprawy/masy klejącej – przy którym przyjmuje się, że wszystkie obciążenia działające na system izolacji cieplnej przenoszą na konstrukcję nośną łączniki mechaniczne, a zaprawa/masa klejąca spełnia funkcje mocowania dodatkowego i stanowi wypełnienie uszczelniające pomiędzy płytami i podłożem”.
Dalej czytamy, że mocowanie wyłącznie klejowe zaleca się stosować np. przy dociepleniu budynków o wysokości do 12 m, z odpowiednio pewnym podłożem. Zapis na s. 60. z kolei informuje że „w przypadku mocowania płyt styropianowych na istniejącym ociepleniu stosowanie łączników mechanicznych jest bezwzględnie konieczne. Zaleca się także, aby przy grubości styropianu powyżej 15 cm stosować dodatkowe mocowanie łącznikami”.
Identyczne wymagania zawarto również we wszystkich wydanych dotychczas aprobatach technicznych na systemy ociepleń przeznaczone do stosowania przy ponownych ociepleniach. Obecnie dostępnych jest kilka takich rozwiązań.
Przykładowo, jedno z nich zostało określone w aprobacie jako system mocowany mechanicznie, „tzn. że obciążenia są przenoszone całkowicie przez połączenia mechaniczne. Zaprawa klejąca zapewnia przede wszystkim płaskie przyleganie systemu do podłoża. Łączniki mechaniczne muszą przechodzić przez wszystkie warstwy styropianu, aż do podłoża i być w nim zakotwione” [2]. I cytat z innej aprobaty:
„W tym przypadku płyty styropianowe mocowane są wyłącznie za pomocą łączników mechanicznych z trzpieniem stalowym. Zaprawa klejąca pełni jedynie funkcję montażową. Łączniki mechaniczne muszą przechodzić przez wszystkie warstwy styropianu do podłoża nośnego i być zakotwione na głębokość” [3].
Zapisy we wszystkich wydanych przez Instytut Techniki Budowlanej dokumentach są podobne.
Warto też dodać, że z kolei w przypadku wełny mineralnej w postaci płyty o laminarnym (zaburzonym i równoległym do powierzchni płyty) układzie włókien zawsze istnieje konieczność mocowania mechanicznego łącznikami z trzpieniem stalowym w liczbie od 6 szt./m² nawet do kilkunastu szt./m² zależnie od warunków.
Formalnie można zrezygnować z mocowania mechanicznego wełny do wysokości 20 m w przypadku tzw. wełny lamellowej, dlatego że jest klejona na tzw. grzebień (jak płytka ceramiczna) – wówczas powierzchnia efektywnego styku klejonego wynosi zawsze więcej niż 60%. Ponadto ten rodzaj wełny jest lżejszy od płyty (wełny fasadowej) i jego wytrzymałość na odrywanie prostopadłe jest wyższa z uwagi na prostopadły do powierzchni płyty układ włókien.
Czy można kotwić przez warstwę zbrojoną?
Chciałbym się jeszcze odnieść się do wysuniętego podczas konferencyjnej dyskusji stwierdzenia, że kotwienie zawsze należy wykonywać przez warstwę kleju zbrojoną siatką z włókna szklanego.
Jak najbardziej takie rozwiązanie ma sens, jeśli ocieplenie wykańcza się ciężką warstwą zewnętrzną, np. okładziną gresową, klinkierową czy z płytek kamiennych, i konieczne jest uzyskanie dużej odporności ocieplenia na ścinanie.
Nie sposób się jednak z tym zgodzić w wypadku ociepleń ponownych z wykończeniem standardowym, w systemie ETICS, czyli z wyprawami cienkowarstwowymi. Na fot. 1–3 widać efekt takiego mocowania przez warstwę zewnętrzną ocieplenia.
Jeśli przy ponownym dociepleniu zastosuje się kotwienie przez warstwę kleju zbrojoną siatką, nie uniknie się deformacji warstwy zbrojonej, a nawet jej miejscowego uszkodzenia.
W przypadku zastosowania okładziny z płytek nie ma to większego znaczenia, bo talerzyki łączników są przykryte. Ale w przypadku cienkowarstwowych tynków trudno to sobie wyobrazić bez dodatkowych zabiegów np. polegających na wykonywaniu kolejnej warstwy zbrojonej.
Jeśli zastosowany łącznik nie dociska odpowiednio tarczą talerzyka do powierzchni warstwy zbrojonej, może się po niej przesuwać, a więc należałoby mocno go docisnąć. Jednak kiedy warstwa jest zbyt sztywna, a docisk bardzo duży, można uszkodzić zarówno łącznik, jak i warstwę zbrojoną.
Pojawia się wówczas pytanie: czy z uwagi na duże naprężenie nie dojdzie do zerwania talerzyka lub uszkodzenia warstwy zbrojonej, np. podczas spadku temperatury do bardzo niskiej?
To szczególnie ważna sugestia dla łączników z możliwością mechanicznego dociągania. Należy pamiętać również o konstrukcji łącznika – często pod talerzykiem znajdują się żeberka wzmacniające lub poszerzenia stabilizujące oraz tulejki, które nie służą przyleganiu do warstwy zbrojonej.
Podsumowanie
Wykonanie nowego docieplenia na istniejącej już warstwie ocieplenia to skomplikowany proces, oparty głównie na trafnej ocenie stanu ocieplenia istniejącego oraz skutecznym mocowaniu, w tym oczywiście za pomocą łączników mechanicznych. Nie ma w nim miejsca na żadne odstępstwa od wymogów technologicznych zawartych w projekcie.
Pomocą mogą być również zalecenia Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zawarte w publikacji „Ocieplenia na ocieplenia” [4].
Literatura
Instrukcja ITB 447/2009, „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków. ETICS. Zasady projektowania i wykonywania”.
Aprobata Techniczna ITB: AT-15-8477/2010.
Aprobata Techniczna ITB: AT-15-2693/2011.
„Ocieplenia na ocieplenia”, Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń, wyd. I, Warszawa 2012, http://www.systemyocieplen.pl.
* Referat został opublikowany w marcowym numerze miesięcznika IZOLACJE. Zob. P. Gaciek, „Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń”, „IZOLACJE”, nr 3/2012, s. 26–29.
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...
W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...
Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...
Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...
Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...
Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami:
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.);
2. Ustawa z dnia 7 lipca...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...
Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...
Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...
Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...
Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...
Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....
Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...
Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...
W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...
Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...
W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...
Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....
W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.