Poznaj właściwości tynków hybrydowych, fot. Dolina Nidy
Początek lat 90. ubiegłego wieku to okres, gdy na polskim rynku pojawiły się pierwsze materiały związane z chemią budowlaną. Motorem ich rozwoju była chęć stosowania nowych rozwiązań technologiczno-materiałowych (stanowiły wówczas i stanowią nadal alternatywę do rozwiązań tradycyjnych).
Czy można przewidzieć, jak długo zastosowany na elewacji zewnętrznej tynk będzie wyglądał estetycznie? To pytanie nurtuje wielu inwestorów, spółdzielnie mieszkaniowe oraz właścicieli domów jednorodzinnych...
Czy można przewidzieć, jak długo zastosowany na elewacji zewnętrznej tynk będzie wyglądał estetycznie? To pytanie nurtuje wielu inwestorów, spółdzielnie mieszkaniowe oraz właścicieli domów jednorodzinnych i pojawia się w branży budowlanej coraz częściej, m.in. ze względu na wdrażanie idei budownictwa zrównoważonego bazującego na materiałach pochodzenia naturalnego [1]. Wykorzystanie tego typu materiałów ma zmniejszyć wpływ sektora budowlanego na środowisko i obniżyć emisję dwutlenku węgla, ale nie...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Powszechność tego typu materiałów wynika z coraz większych oczekiwań wykonawców związanych nie tylko z parametrami samych materiałów, ale i innymi właściwościami (nie zawsze w pełni mierzalnymi), mającymi na celu [1] poszerzenie możliwości aplikacyjnych produktów i nadanie im szeroko rozumianej uniwersalności. Z tym wiąże się także nadanie cech (zasadniczych charakterystyk) wykraczających poza typowy obszar związany z konkretną grupą produktową. To z kolei przekłada się na rozbudowanie właściwości użytkowych, zwiększających niezawodność i trwałość zastosowanych rozwiązań oraz zwiększenie bezpieczeństwa ich stosowania nawet w ekstremalnych warunkach.
Od pewnego czasu na rynku chemii budowlanej pojawiły się materiały określane mianem „hybrydowych”. Jedne z pierwszych to tzw. masy hybrydowe [2], czyli hydroizolacje łączące w sobie zalety szlamów i mas KMB.
Obecnie materiałami hybrydowymi nazywane są tynki i podkłady na bazie cementu i gipsu. Mamy tu do czynienia ze swoistą „symbiozą” dwóch spoiw, które cechują się niekiedy wręcz przeciwstawnymi właściwościami, a połączone w sposób przypadkowy mogą prowadzić wręcz do rozwoju procesów destrukcyjnych (powstawanie ettringitu).
RYS. 1. Podział spoiw budowlanych ze względu na sposób wiązania; rys.: www.gorazdze.pl
Podstawowa klasyfikacja spoiw obejmuje podział ze względu na rodzaj surowca, skład chemiczny i właściwości fizyczne, a także sposób zachowania się w środowisku wodnym i wynikający z tego zakres stosowania. Ten ostatni podział jest najczęściej spotykany i dzieli mineralne spoiwa budowlane na dwie grupy: powietrzne i hydrauliczne. Spoiwo powietrzne po zarobieniu wodą może wiązać i następnie twardnieć tylko na powietrzu, poddane zaś po związaniu i początkowym stwardnieniu działaniu wody traci swoje właściwości wiążące i wytrzymałościowe. Spoiwo hydrauliczne wiąże i twardnieje zarówno na powietrzu, jak i w wodzie bez dostępu powietrza [1] (RYS. 1).
Trwałość właściwości obu tych rodzajów spoiw ilustruje RYS. 2 [2].
RYS. 2. Trwałość właściwości spoiwa powietrznego i hydraulicznego; rys.: www.gorazdze.pl
Spoiwo gipsowe należy do spoiw powietrznych, zaś cement – do hydraulicznych.
Na rynku chemii budowlanej dostępna jest już dość spora gama produktów, które są produktami opierającymi się na technologii hybrydowej. Na co dzień stykamy się z określeniem hybryda, a czy tak naprawdę wiemy, czym owa hybryda jest? Otóż jest to połączenie dwóch związków chemicznych/spoiw/materiałów, których wzajemnie działanie jest na pozór niekorzystne (inhibitor/katalizator), ale dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków i – co ważne – w odpowiednich proporcjach pozwala je ze sobą połączyć i uzyskać parametry, których żaden z tych materiałów nigdy nie osiągnąłby w pojedynkę. Taką nowoczesną alternatywą dla produktów tradycyjnych, takich jak np. tynk cementowo-wapienny, jest wspomniana hybryda cementu i gipsu. Powstaje ona z połączenia dwóch spoiw: gipsu syntetycznego oraz cementu portlandzkiego, a także odpowiednio dobranych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków chemicznych.
Aby dobrze zrozumieć mechanizmy, które pozwalają uzyskać produkt o tak dobrych parametrach roboczych i aplikacyjnych, należy jeszcze przypomnieć, czym są spoiwa budowlane. Pod ogólną nazwą spoiwa wiążące kryje się grupa materiałów, które rozdrobione do postaci pyłu i zarobione wodą dają plastyczny zaczyn, łatwo układający się i formujący się oraz wiążący i twardniejący na powietrzu lub w wodzie [3].
Aby stworzyć układ hybrydowy o projektowanych parametrach aplikacyjnych i wytrzymałościowych, prócz odpowiednich dodatków zwykle stosujemy regulatory czasu wiązania, czyli domieszki, które są podstawowym narzędziem regulacji szybkości wiązania zaprawy. Zgodnie z normą PN-EN 934-2 „Domieszki do betonu, zaprawy i zaczynu – Część 2: Domieszki do betonu – Definicje, wymagania, zgodność, oznakowanie i etykietowanie” [4] domieszką jest materiał dodawany podczas wykonywania mieszanki betonowej/zaprawy w ilości nieprzekraczającej 5% masy cementu w betonie, by zmodyfikować jej właściwości.
Celem modyfikacji może być:
przyspieszenie wiązania, czyli skrócenie czasu do rozpoczęcia przechodzenia mieszanki ze stanu plastycznego w stan sztywny,
opóźnienie wiązania – domieszki przedłużają czas do rozpoczęcia przechodzenia mieszanki ze stanu plastycznego w stan sztywny.
Wszystkie powyższe sposoby wpływania na zmianę szybkości wiązania rzutują na finalne parametry produktu.
Technologia hybrydowa bazuje na domieszkach, które znacznie wydłużają czas narzutu i obróbki tynku, a także podwyższenie jego parametrów roboczych i aplikacyjnych w stosunku do tynków tradycyjnych. Są to modyfikatory opóźniające wiązanie, a ich działanie polega przede wszystkim na blokowaniu powierzchni ziaren cementu, co utrudnia dostęp wody i rozpuszczanie składników spoiwa. Na powierzchni cementu adsorbują się duże cząsteczki organiczne albo w przypadku domieszek nieorganicznych – wytrącają się warstewki trudno rozpuszczalnych związków wapnia. Tym samym cząsteczka cementu jest niereaktywna i w pierwszej kolejności reaguje gips. Opóźniacze stwarzają warunki, w których gips ulega całkowitemu przereagowaniu, a zbudowana sieć krystaliczna jest na tyle mocna, że nabudowujący się w luki między kryształami cement nie jest w stanie zniszczyć tej struktury. Układ hybrydowy, który powstaje, jest stabilny, a jego wytrzymałość rośnie w jednostce czasu, uzyskując dużo wyższe wartości w porównaniu do tynku cementowo-wapiennego. Na RYS. 3 przedstawiono sposób powstania układu hybrydowego.
RYS. 3. Sposób powstania układu hybrydowego; rys. archiwum J. Chojnackiej
Jak to się ma do cech i właściwości tynków na spoiwie cementowym i gipsowym/anhydrytowym? Ewidentnym mankamentem gipsu jest wrażliwość na wilgoć i wodę. Nie można mówić, że jest to wada – jest to cecha (oczywiście w pewnych warunkach niepożądana i ograniczająca możliwość stosowania) wynikająca z zastosowania gipsu jako spoiwa.
Jastrychy anhydrytowe mogą być stosowane wyłącznie wewnątrz i tylko w suchych pomieszczeniach. Jedynym ewentualnym dopuszczalnym wyjątkiem są łazienki i pomieszczenia sanitarne z wannami lub brodzikami, w których woda odprowadzana jest bezpośrednio do kanalizacji (brak wpustów w podłodze) oraz aneksy kuchenne w lokalach mieszkalnych.
Zastosowanie tynków gipsowych w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, jakkolwiek spotykane, także obarczone jest dużym ryzykiem i absolutnie nie może być bezkrytyczne.
Z drugiej strony materiały gipsowe są pod względem aplikacyjnym „bardziej przyjazne dla wykonawcy”. Mamy więc z jednej strony parametry i cechy eksploatacyjne (mierzalne), z drugiej strony – aplikacyjne (często niemierzalne, ale mające istotny wpływ na łatwość pracy z produktem). Zastawienie podstawowych cech i właściwości tynków cementowych i gipsowych w odniesieniu do tynków hybrydowych (na spoiwie gipsowym i cementowym) pokazano w TABELACH 1–2.
TABELA 1. Porównanie cech tynków gipsowych, cementowych i hybrydowych * tak, ale wymaga zatarcia ** wymagane odcięcie – możliwość pojawienia się ettringitu i w ograniczonym zakresie *** ograniczenia, wymagane dodatkowe zabiegi
TABELA 2. Cechy tynków cementowych/cementowo-wapiennych, gipsowych oraz hybrydowych * w ograniczonym zakresie ** wykluczone oddziaływanie wilgoci w trakcie eksploatacji
Tynk hybrydowy łączy w sobie cechy tynku gipsowego (gładkość, brak skurczu, z czego wynika brak spękań) i cementowego (wysoka wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne) oraz:
komfortową aplikację,
bardzo krótki okres sezonowania i szybszą utratę wilgotności,
wytrzymałość i twardość porównywalną z tynkami cementowymi,
szersze możliwości zastosowania – jeden produkt do pomieszczeń mokrych i suchych, oczywiście w rozsądnym zakresie.
Podsumowanie
Obecnie do dyspozycji mamy dwa rodzaje tynków: powszechnie znane tynki tradycyjne, czyli wielowarstwowe tynki cementowe i cementowo-wapienne, oraz nowoczesne jednowarstwowe tynki gipsowe. Ponadto, na rynku dostępne są również tzw. tynki suche – płyty gipsowo-kartonowe, gdzie rdzeń stanowi sprasowany gips, a papier obustronnie go zabezpiecza. Biorąc pod uwagę cechy wszystkich ww. tynków, można śmiało wywnioskować, że tynki hybrydowe mają duże szanse na zastąpienie tradycyjnych tynków z racji bardzo dobrych parametrów zarówno aplikacyjnych, jak i wytrzymałościowych, które zawdzięczają zastosowaniu dwóch spoiw: gipsu i cementu.
Literatura:
1. M. Garecki, M. Rokiel, „Kreowanie parametrów i właściwości materiałów a potrzeby rynkowe i możliwości zastosowań”, „Inżynier Budownictwa” 12/2020. 2. M. Rokiel, „Hybrydowe (reaktywne) masy uszczelniające” cz. I i cz. II, „IZOLACJE” 9/2019, „IZOLACJE” 10/2019. 3. „Budownictwo ogólne – materiały i wyroby budowlane” t. 1, praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Bogusława Stefańczyka, Wydawnictwo Arkady 2009. 4. PN-EN 934-2, „Domieszki do betonu, zaprawy i zaczynu – Część 2: Domieszki do betonu – Definicje, wymagania, zgodność, oznakowanie i etykietowanie”. 5. Strona internetowa: www. gorazdze.pl
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...
Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...
Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...
W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...
Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...
Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...
Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....
Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...
Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...
Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...
W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu.
Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...
Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...
Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....
Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...
Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...
Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...
Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...
Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.