Izolacje.com.pl

Koelner Polska: Marka Rawlplug świętuje swoją setną rocznicę

Jarosław Bienas, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Koelner Polska, w rozmowie z Jarosławem Guzalem

Jarosław Bienas - wiceprezes zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Koelner Polska
Koelner Polska

Jarosław Bienas - wiceprezes zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Koelner Polska


Koelner Polska

O sytuacji na rynku zamocowań i przyszłości branży mówi Jarosław Bienas - wiceprezes zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Koelner Polska.

Zobacz także

Henryk Ziobro Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS

Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS

Łączniki mechaniczne są jednym z podstawowych elementów systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona warstwy ocieplenia przed siłami ssącymi wiatru. Łączniki...

Łączniki mechaniczne są jednym z podstawowych elementów systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona warstwy ocieplenia przed siłami ssącymi wiatru. Łączniki przenoszą też obciążenia termiczne spowodowane nagrzewaniem i chłodzeniem się ocieplonej elewacji. Chronią ponadto przed skutkami niewłaściwego przygotowania podłoża do klejenia płyt izolacyjnych, takimi jak brak gruntowania podłoża czy pozostawienie starych tynków albo łuszczących się farb elewacyjnych.

Jarosław Guzal TECHNONICOL z nową fabryką wełny mineralnej

TECHNONICOL z nową fabryką wełny mineralnej TECHNONICOL z nową fabryką wełny mineralnej

Roman Milewski, CEO Technonicol Polska, mówi o możliwościach nowej fabryki wełny mineralnej w Wykrotach oraz przyszłości rynku materiałów izolacyjnych.

Roman Milewski, CEO Technonicol Polska, mówi o możliwościach nowej fabryki wełny mineralnej w Wykrotach oraz przyszłości rynku materiałów izolacyjnych.

Jarosław Guzal Kingspan na rynku nowoczesnych fasad

Kingspan na rynku nowoczesnych fasad Kingspan na rynku nowoczesnych fasad

Michał Pieczyski, Dyrektor Zarządzający Kingspan Fasady, o kierunku rozwoju rozwiązań fasadowych oraz specyfice rynku fasadowego w Polsce.

Michał Pieczyski, Dyrektor Zarządzający Kingspan Fasady, o kierunku rozwoju rozwiązań fasadowych oraz specyfice rynku fasadowego w Polsce.

Jarosław Guzal: Proponuję, abyśmy zaczęli naszą rozmowę od prezentacji firmy Koelner. Od niej to wszystko się zaczęło…

Początki firmy sięgają roku 1982. Dynamiczny rozwój polskiego przedsiębiorstwa sprawił, że w 2004 roku firma debiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Rok później ówczesna firma Koelner SA zakupiła brytyjskie przedsiębiorstwo produkcyjne Rawlplug Ltd. Przejęcie lidera na brytyjskim rynku zamocowań było genezą zmiany nazwy firmy na Rawlplug SA w roku 2013.

Tak więc wszystko zaczęło się od firmy Koelner, czyli od rodziny Koelner: Krystyny, Przemka, Radosława, który jest obecnie u nas prezesem w całej grupie i głównym udziałowcem tej firmy.

Ja mam zaszczyt współzarządzać spółką Koelner Polska, która dała początek całemu naszemu biznesowi, i na równi z Koelner Łańcucką Fabryką Śrub wiedzie prym wśród spółek grupy rozsianych na całym świecie. Trzonem działania Koelner Polska jest oferta oparta na trzech brandach: Rawplug jako produkty premium, Koelner oraz Modeco z narzędziami Ekspert i Home.

Rawlplug jest jednym z liderów wśród producentów zamocowań w Europie i na świecie. Produkowany asortyment produktów to zamocowania, elementy złączne, śrubowe, narzędzia i elektronarzędzia. Rawlplug to marka premium. Potwierdzają to opinie wykwalifikowanych wykonawców, posiadane aprobaty, certyfikaty oraz materiały najwyższej klasy, z których wytwarzamy nasze produkty sygnowane literką R.

Co w praktyce firmie Koelner dało przejęcie firmy Rawlplug? Jaka była pozycja firmy przed przejęciem tego brytyjskiego potentata?

Przed tym wydarzeniem byliśmy na pewno liderem na polskim rynku. Obsługiwaliśmy wówczas nasz rynek i prowadziliśmy sprzedaż w krajach ościennych, w Rosji, Czechach, na Słowacji.

Jak przejmowaliśmy Rawlpluga, to wiele osób w Polsce stukało się w głowę, że kupujemy firmę, której nikt w Polsce nie zna. W Polsce owszem nie, ale na świecie Rawlplug to 100 lat tradycji. Marka ta jest rozpoznawalna wszędzie tam, gdzie sięgało Imperium Brytyjskie na przełomie wieków. To niemal cały świat. Radosław Koelner jest wizjonerem. Nie kupował kota w worku. Jednego dnia kupił 100 lat tradycji i dostęp do globalnego rynku zamocowań. Obecnie jesteśmy w niemal każdym kraju w Europie, na Bliskim i Dalekim Wschodzie, Azji, Afryce, a nawet w USA.

W skali rynku europejskiego jak się pozycjonujecie pod względem udziału w rynku?

Myślę, że na pewno jesteśmy w top 3-4, jeśli chodzi o rynek europejski, a na światowym - w top 8-10. Nie ma wątpliwości też, że z każdym rokiem mocno rośniemy. Rozwijamy się bardzo dynamicznie.

Waszą codzienną działalność charakteryzuje to, że oferujecie swoje produkty w różnych kanałach dystrybucji. Jesteście w sieciach DIY, w hurtowniach, macie swoich dystrybutorów.

Tak jak Pan mówi. Obsługujemy kilka kanałów sprzedaży. To nic dziwnego przy ponad 20  000 produktach, których przeznaczenie różni się od siebie. Proszę pamiętać, że mamy obecnie kilka swoich fabryk, które różnią się od siebie produkowanym asortymentem oraz docelowym odbiorcą. Dlatego nasz rynek to zarówno inwestycje, trade, hurtownie, sieci, automotive, jak i OEM.

Odnoszę wrażenie, że przy tej skali dotarcia przy różnego rodzaju inwestycjach może zdarzyć się, że wpadacie na siebie, na swoich partnerów handlowych przy składaniu ofert na konkretne przedsięwzięcia?

Taki model sprzedaży faktycznie nie jest łatwy. Niemniej z punktu widzenia firmy jedyny dla nas słuszny. Rawplug to innowacje. Nikt za nas ich nie wdroży. Tym bardziej na rynku inwestycyjnym czy OEM. Podstawą jest jasno określona polityka handlowa wobec lojalnych, sprawdzonych partnerów. Ich wciąż przybywa, więc o błędzie nie może być mowy. Pomimo 120 osób, handlowców, tylko na polskim rynku, potrafimy współpracować niemal z każdym partnerem. To spora sztuka, w której pomaga nam to, że nigdy nie byliśmy korporacją. Wyrośliśmy z rodziny i nadal nią jesteśmy. W rodzinie podstawą jest dialog, a na nim właśnie opieramy naszą współpracę z partnerami handlowymi.

Pan w dużej mierze zajmuje się sprzedażą tego, co wyprodukujecie. Jak ta kwestia zmienia się na przestrzeni lat? Obecnie wiele firm, nawet w budownictwie, mocno idzie w kierunku e-handlu. Czy Państwa również podążają tą drogą?

E-commerce to sprawa nieunikniona. W tym kierunku idzie świat i raczej nikt tego nie zmieni. My również jesteśmy przygotowani na zmiany modelu handlu na świecie i nowe kanały sprzedaży, które pojawiają się wraz z digitalizacją świata. Przykładowo, gdy tylko dostrzegliśmy możliwości dostarczania swoich produktów poza naszą planetę, momentalnie stanęliśmy na wysokości zadania. Od sierpnia 2012 roku, od kiedy łazik NASA eksploruje powierzchnię Marsa, Rawlplug ma możliwość przetestowania swoich produktów w najbardziej wymagających warunkach. Śruby produkowane przez naszą polską fabrykę w Łańcucie należącą do Rawlplug, posłużyły do scalenia wysoko zaawansowanych technologicznie elementów łazika Curiosity, zbierającego już prawie 4 lata różnego rodzaju dane na powierzchni czerwonej planety. Produkty Rawlplug są po prostu nie z tej ziemi. Wracając jednak do pytania o internet, to tak oczywiście odrabiamy lekcje na bieżąco w tym temacie.

Nad czym obecnie pracują Państwo w firmie? Jak są plany na ten rok?

Dużo czasu poświęcamy na reorganizację firmy. Zmiany też zachodzą w dziale handlowym. Widzę bardzo dużą wartość dodaną w specjalizacji. W ciągu dwóch lat sprzedaż w Koelner Polska będzie dedykowana usługa handlowa do danego kanału sprzedaży. Mało tego, jeżeli jedziemy na inwestycję, to musi jechać tam handlowiec inwestycyjny przy wsparciu inżyniera.

Jestem zdania, że to przyniesie nam określone korzyści. Przy tylu kanałach sprzedaży musimy postawić na specjalizację. Tego obecnie wymaga od nas klient.

Problem nie tkwi w ilości kanałów nachodzących czasem na siebie, a na serwisie, jaki producent proponuje każdemu z tych kanałów. Na tym się obecnie skupiamy.

Jednym z czynników, które kreuje budownictwo, jest wykonawstwo. Dla firmy Koelner jest to szczególnie ważne, gdyż kierują Państwo swoją ofertę głównie do wykonawców. Clue Państwa działalności polega na tym, aby ułatwiać życie tej grupie zawodowej. Tylko w ten sposób można zdobyć klienta i wyróżnić się na tle konkurencji.

W branży systemów zamocowań bardzo istotne jest to, żeby patrzeć, co się dzieje w budownictwie. Dlatego mamy różnego rodzaju mechanizmy i usługi polegające na wsparciu wykonawcy. Mamy też programy autorskie do liczenia, ile na przykład potrzebujemy kołków na dachu, a ile na izolacje. Mamy programy, które wpisują nasze produkty w procesie projektowania. Klientom dajemy nie tylko produkt, ale doradztwo, szkolenie. Staramy się kompleksowo rozwiązać problemy wykonawcy.

Ważne jest to, aby odpowiednio wsłuchać się w potrzeby tych osób. Jak sądzę w Państwa firmie jest specjalny dział, który opracowuje te wszystkie nowe koncepcje i udoskonalenia?

Przeważnie zapłonem dla nowych projektów jest nasz CEO Radosław Koelner. Czasem zapala tak dużo, że trudno za tym nadążyć (śmiech). Ale oczywiście wspiera go liczny zastęp tęgich głów z R&D oraz wiceprezes Koelner Rawlplug IP Joanna Burzyńska z całym sztabem produkt menadżerów. Cały czas jesteśmy też obecni na największych światowych inwestycjach, robiąc rozeznanie w temacie i reagując na potrzeby rynku budowlanego. Jak się słucha klienta, to posiada się też rozwiązania.

Duża część Państwa oferty jest przeznaczona do izolacji. Mam tu na myśli głównie systemy mocowań do izolacji na fasadach, dachach itd. W związku z tym, że reprezentuję właśnie taki tytuł, chciałbym porozmawiać o rynku bliższym izolacjom. Mam na myśli ocieplenia, fasady wentylowane i sposoby mocowania…

Mamy całą linię produktów do tych zastosowań. Ale też mamy na przykład kołki do izolacji kompletnie innej generacji. Sprzedajemy ich dużo głównie na zachodzie Europy. W Polsce sprzedaje się tego mniej. To mentalność ceny. W zamocowaniach odpowiedzialnych to zła droga. Na szczęście na przestrzeni kilku ostatnich lat to się w Polsce zmienia i coraz częściej na budowie nie rozmawiamy o pieniądzach, a o wartościach w tej branży nadrzędnych, tj. bezpieczeństwie, nośnościach i ergonomii pracy. To ostatnie to oczywiście nic innego niż cena, ale takie jej pojmowanie stawia Rawlplug w rzędzie firm pierwszego wyboru zarówno przez małych, jak i dużych inwestorów. Świadomych inwestorów.

W tych wszystkich rozwiązaniach przeznaczonych do izolacji gdzie jest miejsce na rozwój? W którym kierunku te technologie będą się rozwijały?

Szybkość montażu, niemal dożywotnia gwarancja niezmiennych parametrów nośnych, wspomniana już ergonomia pracy. Do tego istotne są parametry typu minimalizacja mostków termicznych.

Jak wspomniał Pan na początku rozmowy w ramach firmy są takie marki jak Koelner, Rawlplug i Modeco. Czy mają Państwo w planach, aby uzupełnić ofertę o coś nowego?

Proszę pamiętać, że w naszych strukturach mamy jeszcze Łańcucką Fabrykę Śrub. To obecnie najnowocześniejsza fabryka tego typu w Europie i chyba nie tylko w Europie. Wspominałem wcześniej o dostarczonych produktach z naszej fabryki do NASA. Dla uważnych obserwatorów rynku samochodowego nie jest zaskoczeniem, gdy widzą w najnowszych i najbardziej luksusowych markach samochodowych śruby z naszym logo.

Poza tym mamy sporo planów. W tym roku osobiście nadzoruję projekt mający na celu zdobycie całkiem nowego rynku zbytu na nasze produkty. Na razie jednak nie będę zdradzał więcej szczegółów, ponieważ konkurencja nie śpi (śmiech).

Kończąc temat, dodam, że obecnie prowadzimy wstępne rozmowy z przemysłem lotniczym. Ale na tym zakończę ten wątek. Przynajmniej na razie.

To niesamowite, ale w tym roku Państwa firma obchodzi jubileusz 100 lat istnienia. Tyle lat dokładnie ma firma Rawlplug.

Z tej okazji na targach BUDMA w Poznaniu zadebiutował, a tym samym rozpoczął europejską trasę RawlTruck, czyli mobilne centrum edukacyjno-treningowe Rawlplug. Ta ciężarówka umożliwia teoretyczną i praktyczną prezentację trzech filarów oferty Rawlplug: produktów, usług i szkoleń w ramach Rawlplug Academy.

W 1919 roku nastąpiło odkrycie pierwszego na świecie kołka rozporowego przez Rawlplug. Z tej okazji RawlTruck wyrusza w niezapomnianą dla świata trasę, pozwalając klientom doświadczać innowacyjności naszych produktów.

RawlTruck jest kolejnym elementem skierowanego do klientów programu rozwojowego Rawlplug Academy, a jednocześnie doskonałym narzędziem do bezpośredniego dotarcia do klientów, a tym samym budowania i utrzymywania świadomości i wizerunku marki.

W Państwa biznesie istotne jest bezpieczeństwo i niezawodność. Te 100 lat chyba dobrze oddziałuje na klientów?

100 lat istnienia mówi samo za siebie. Nie ma na świecie firmy, która tak długo jest w naszej branży. Czy trzeba lepszej rekomendacji? Nie sądzę. Przypomnę jednak, że i marka Koelner ma już za sobą 30 lat istnienia. Powstała od razu, gdy w Polsce tego typu firmy powstawać mogły i trwa do dzisiaj. Odpowiadając na Pana pytanie, tak - mając dwa najdłużej istniejące w branży zamocowań brandy zarówno na świecie, jak i w Polsce, klienci nam po prostu ufają. Nie osiadamy jednak na laurach. Każdego dnia nieustannie pracujemy na zaufanie naszych klientów, by ich nigdy nie zawieść. I nie zawiedziemy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Henryk Ziobro Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS

Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS Mocowanie mechaniczne materiału termoizolacyjnego w ETICS

Łączniki mechaniczne są jednym z podstawowych elementów systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona warstwy ocieplenia przed siłami ssącymi wiatru. Łączniki...

Łączniki mechaniczne są jednym z podstawowych elementów systemu ocieplenia ścian zewnętrznych (ETICS). Ich podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona warstwy ocieplenia przed siłami ssącymi wiatru. Łączniki przenoszą też obciążenia termiczne spowodowane nagrzewaniem i chłodzeniem się ocieplonej elewacji. Chronią ponadto przed skutkami niewłaściwego przygotowania podłoża do klejenia płyt izolacyjnych, takimi jak brak gruntowania podłoża czy pozostawienie starych tynków albo łuszczących się farb elewacyjnych.

dr inż. Małgorzata Niziurska Systemy ociepleń ETICS - rozprzestrzenianie ognia przez ściany

Systemy ociepleń ETICS - rozprzestrzenianie ognia przez ściany Systemy ociepleń ETICS - rozprzestrzenianie ognia przez ściany

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego dla systemów ociepleń są zróżnicowane w zależności od przyjętej specyfikacji technicznej. Wytyczne ETAG 004:2013 [1] w zakresie bezpieczeństwa pożarowego odnoszą...

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego dla systemów ociepleń są zróżnicowane w zależności od przyjętej specyfikacji technicznej. Wytyczne ETAG 004:2013 [1] w zakresie bezpieczeństwa pożarowego odnoszą się wyłącznie do klasyfikacji w zakresie reakcji na ogień zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13501-1+A1:2010 "Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień" [2]. System klasyfikacji opisany w tej normie definiuje...

mgr inż. Paweł Gaciek Innowacyjne cechy systemów ETICS

Innowacyjne cechy systemów ETICS Innowacyjne cechy systemów ETICS

Ocieplenie ścian budynków istniejących lub nowo wznoszonych od wielu lat jest koniecznością zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie. Do kanonu technologii używanych do tego celu na stałe wpisała...

Ocieplenie ścian budynków istniejących lub nowo wznoszonych od wielu lat jest koniecznością zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie. Do kanonu technologii używanych do tego celu na stałe wpisała się technologia ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System), znana u nas również pod nazwami BSO, a jeszcze wcześniej metoda lekka mokra.

Adam Buszko, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO Ocieplanie ścian wełną mineralną

Ocieplanie ścian wełną mineralną Ocieplanie ścian wełną mineralną

Przez ściany, łącznie z oknami, ucieka najwięcej ciepła z budynków mieszkalnych. Dzięki termomodernizacji obiektów możemy docieplić ściany i zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

Przez ściany, łącznie z oknami, ucieka najwięcej ciepła z budynków mieszkalnych. Dzięki termomodernizacji obiektów możemy docieplić ściany i zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

dr inż. Paweł Krause Uszkodzenia elewacji z kompozytów akrylowych

Uszkodzenia elewacji z kompozytów akrylowych Uszkodzenia elewacji z kompozytów akrylowych

Kompozyty akrylowe imitujące tradycyjne elementy wykończeniowe są coraz powszechniejsze. Podobnie jak w przypadku innych systemów ociepleń, tego typu materiały wymagają zastosowania określonych reżimów...

Kompozyty akrylowe imitujące tradycyjne elementy wykończeniowe są coraz powszechniejsze. Podobnie jak w przypadku innych systemów ociepleń, tego typu materiały wymagają zastosowania określonych reżimów technologicznych, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do uszkodzeń, skutkujących obniżeniem trwałości ocieplonej elewacji.

dr inż. Małgorzata Niziurska Wpływ warunków atmosferycznych w trakcie montażu i sezonowania styropianu białego i grafitowego w systemach ETICS

Wpływ warunków atmosferycznych w trakcie montażu i sezonowania styropianu białego i grafitowego w systemach ETICS Wpływ warunków atmosferycznych w trakcie montażu i sezonowania styropianu białego i grafitowego w systemach ETICS

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne wyroby izolacyjne. Podstawowym celem staje się więc uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach...

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne wyroby izolacyjne. Podstawowym celem staje się więc uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych. Obniżanie współczynnika przewodzenia ciepła stosowanych materiałów jest niezbędne, aby uniknąć stosowania bardzo grubych warstw materiału izolacyjnego. W związku z tym ciągle trwają prace i badania zmierzające do zastosowania w ociepleniach nowych rozwiązań i materiałów mogących...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Andrzej Dylla , mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak Wstępne badania czynników determinujących trwałość i estetykę elewacji budynków

Wstępne badania czynników determinujących trwałość i estetykę elewacji budynków Wstępne badania czynników determinujących trwałość i estetykę elewacji budynków

Ochrona przed zagrożeniami biologicznymi obiektów budowlanych należy do trudnych zagadnień ze względu na interdyscyplinarny charakter problemu. Aby zmniejszyć zagrożenia spowodowane występowaniem glonów...

Ochrona przed zagrożeniami biologicznymi obiektów budowlanych należy do trudnych zagadnień ze względu na interdyscyplinarny charakter problemu. Aby zmniejszyć zagrożenia spowodowane występowaniem glonów na elewacjach budynków mieszkalnych, potrzeba m.in. dokładnego poznania i zbadania odporności materiałów budowlanych i systemów elewacyjnych.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Tomasz Steidl Dylatacje w systemach ETICS - projektowanie i wady wykonawcze

Dylatacje w systemach ETICS - projektowanie i wady wykonawcze Dylatacje w systemach ETICS - projektowanie i wady wykonawcze

Rozwiązania materiałowe zabezpieczające dylatacje powinny być wykonane w sposób niepogarszający trwałości użytkowej całego systemu ociepleń. Jak projektować dylatacje w budownictwie mieszkaniowym podlegającym...

Rozwiązania materiałowe zabezpieczające dylatacje powinny być wykonane w sposób niepogarszający trwałości użytkowej całego systemu ociepleń. Jak projektować dylatacje w budownictwie mieszkaniowym podlegającym termomodernizacji?

dr inż. Małgorzata Niziurska, dr inż. Wojciech Drożdż Ocieplanie ścian w technologii szkieletowej - prawo a technologia

Ocieplanie ścian w technologii szkieletowej - prawo a technologia Ocieplanie ścian w technologii szkieletowej - prawo a technologia

Ok. 40% ciepła uciekać może bowiem przez ściany. Jak izolować ściany o konstrukcji szkieletowej?

Ok. 40% ciepła uciekać może bowiem przez ściany. Jak izolować ściany o konstrukcji szkieletowej?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Systemy ociepleń - ze styropianem czy z wełną?

Systemy ociepleń - ze styropianem czy z wełną? Systemy ociepleń - ze styropianem czy z wełną?

Prawidłowo zaprojektowane, dobrane,wykonane i eksploatowane systemy ociepleń pozwalają nawet o połowę zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. Skuteczne ocieplenie ścian zewnętrznych jest zatem...

Prawidłowo zaprojektowane, dobrane,wykonane i eksploatowane systemy ociepleń pozwalają nawet o połowę zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. Skuteczne ocieplenie ścian zewnętrznych jest zatem bardzo ważne w racjonalizacji zużycia energii.

dr inż. Piotr Konca, inż. Aleksandra Zawadowska, dr hab. inż. Marcin Koniorczyk Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS

Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS

Głównym zadaniem warstwy zbrojonej w systemach ETICS jest zapewnienie odporności na siły uderzeniowe oraz na oddziaływania termiczne powstające na elewacji. Na parametry mechaniczne tej warstwy duży wpływ...

Głównym zadaniem warstwy zbrojonej w systemach ETICS jest zapewnienie odporności na siły uderzeniowe oraz na oddziaływania termiczne powstające na elewacji. Na parametry mechaniczne tej warstwy duży wpływ mają właściwości poszczególnych komponentów.

dr inż. Piotr Konca, inż. Aleksandra Zawadowska, dr hab. inż. Marcin Koniorczyk Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS

Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS Wytrzymałość na rozciąganie warstwy zbrojonej siatką pancerną w systemach ETICS

Głównym zadaniem warstwy zbrojonej w systemach ETICS jest zapewnienie odporności na siły uderzeniowe oraz na oddziaływania termiczne powstające na elewacji. Na parametry mechaniczne tej warstwy duży wpływ...

Głównym zadaniem warstwy zbrojonej w systemach ETICS jest zapewnienie odporności na siły uderzeniowe oraz na oddziaływania termiczne powstające na elewacji. Na parametry mechaniczne tej warstwy duży wpływ mają właściwości poszczególnych komponentów.

mgr Grzegorz Burzyński Mocowanie mechaniczne systemów ETICS

Mocowanie mechaniczne systemów ETICS Mocowanie mechaniczne systemów ETICS

Jak prawidłowo mocować systemy ociepleń ETICS do elewacji za pomocą łączników mechanicznych?

Jak prawidłowo mocować systemy ociepleń ETICS do elewacji za pomocą łączników mechanicznych?

mgr inż. Andrzej Wanat Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz

Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz Izolacje termiczne zewnętrznych ścian budynków wykonywane od wewnątrz

Wykonanie izolacji termicznej na zewnętrznej powierzchni ściany nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach czasami ociepla się mury od strony wewnętrznej.

Wykonanie izolacji termicznej na zewnętrznej powierzchni ściany nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach czasami ociepla się mury od strony wewnętrznej.

Jarosław Guzal Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

dr inż. Sławomir Chłądzyński Klej do styropianu czy klej do siatki?

Klej do styropianu czy klej do siatki? Klej do styropianu czy klej do siatki?

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

W systemach ociepleń na styropianie stosowane są dwa rodzaje klejów - do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki. Ich jakość bywa różna. Dlaczego tak jest i jaki klej najlepiej wybrać?

dr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Michał Wieczorek Bezpieczeństwo pożarowe ścian zewnętrznych budynków

Bezpieczeństwo pożarowe ścian zewnętrznych budynków Bezpieczeństwo pożarowe ścian zewnętrznych budynków

Zgodnie z aktualnymi wymaganiami przepisów prawnych ocieplenia ścian zewnętrznych budynków powinny być wykonane z materiałów nierozprzestrzeniających ognia (NRO), a na wysokości budynku powyżej 25 m od...

Zgodnie z aktualnymi wymaganiami przepisów prawnych ocieplenia ścian zewnętrznych budynków powinny być wykonane z materiałów nierozprzestrzeniających ognia (NRO), a na wysokości budynku powyżej 25 m od poziomu terenu okładzina elewacyjna, jej mocowanie mechaniczne, a także izolacja cieplna ściany zewnętrznej powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Co jednak dokładnie znaczą te terminy?

dr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Krzysztof Nosal, mgr inż. Barbara Chruściel, mgr inż. Witold Charyasz, mgr inż. Krzysztof Szafran Przyczepność klejów cementowych do styropianu w systemach ETICS

Przyczepność klejów cementowych do styropianu w systemach ETICS Przyczepność klejów cementowych do styropianu w systemach ETICS

Jednym z najistotniejszych wymagań stawianych klejom do przyklejania płyt styropianowych jest odpowiednia przyczepność do betonu i do materiału termoizolacyjnego. Spełnienie wymogu przyczepności do podłoża...

Jednym z najistotniejszych wymagań stawianych klejom do przyklejania płyt styropianowych jest odpowiednia przyczepność do betonu i do materiału termoizolacyjnego. Spełnienie wymogu przyczepności do podłoża betonowego nie jest zazwyczaj problemem, ponieważ do przyklejania izolacji cieplnej stosuje się głównie kleje cementowe. Problematyczne natomiast jest spełnienie wymagań przyczepności do styropianu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. uczelni Docieplenie budynku wielorodzinnego – wady i uszkodzenia

Docieplenie budynku wielorodzinnego – wady i uszkodzenia Docieplenie budynku wielorodzinnego – wady i uszkodzenia

W krajobrazie dużych osiedli mieszkaniowych ciągle dominują budynki z lat 60. i 70. wykonywane z wielkiej płyty i w różnych systemach. Charakteryzują się one małą izolacyjnością termiczną przegród zewnętrznych,...

W krajobrazie dużych osiedli mieszkaniowych ciągle dominują budynki z lat 60. i 70. wykonywane z wielkiej płyty i w różnych systemach. Charakteryzują się one małą izolacyjnością termiczną przegród zewnętrznych, a stan ich instalacji c.o. i c.w.u. oraz źródeł ciepła w znacznym stopniu odbiega od obecnych standardów, dlatego wymagają termomodernizacji.

mgr inż. Paweł Gaciek Renowacja ocieplonych ścian

Renowacja ocieplonych ścian Renowacja ocieplonych ścian

Systemy ociepleniowe, nazywane obecnie ETICS (External Thermal Insulation Composite System), są z powodzeniem stosowane w Polsce od ponad 20 lat na ścianach zewnętrznych budynków. Ich podstawowym zadaniem...

Systemy ociepleniowe, nazywane obecnie ETICS (External Thermal Insulation Composite System), są z powodzeniem stosowane w Polsce od ponad 20 lat na ścianach zewnętrznych budynków. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększanie izolacyjności termicznej ścian. Nie bez znaczenia jest również poprawa estetyki elewacji.

mgr inż. Paweł Gaciek Jak mocować ocieplenie na ociepleniu istniejącym – reminiscencje pokonferencyjne

Jak mocować ocieplenie na ociepleniu istniejącym – reminiscencje pokonferencyjne Jak mocować ocieplenie na ociepleniu istniejącym – reminiscencje pokonferencyjne

Referat zamykający Konferencję IZOLACJE 2012 dotyczący problematyki stosowania ociepleń na ścianach budynków ocieplonych spotkał się z dużym zainteresowaniem. Temat, tak aktualny w związku z potrzebą renowacji...

Referat zamykający Konferencję IZOLACJE 2012 dotyczący problematyki stosowania ociepleń na ścianach budynków ocieplonych spotkał się z dużym zainteresowaniem. Temat, tak aktualny w związku z potrzebą renowacji obiektów ocieplonych w latach 90., wywołał gorącą dyskusję. Szczególną uwagę słuchaczy zwróciła kwestia sposobu mocowania ocieplenia na ociepleniu już istniejącym.

mgr inż. Paweł Gaciek Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń

Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń Metody docieplania budynków na starych systemach ociepleń

Ponowne docieplanie ocieplonych wcześniej ścian zewnętrznych jest coraz częściej braną pod uwagę metodą przy planowaniu tzw. renowacji. Wynika to z potrzeby naprawy usterek ocieplenia istniejącego albo...

Ponowne docieplanie ocieplonych wcześniej ścian zewnętrznych jest coraz częściej braną pod uwagę metodą przy planowaniu tzw. renowacji. Wynika to z potrzeby naprawy usterek ocieplenia istniejącego albo zwiększenia jego izolacyjności.

dr inż. Magdalena Grudzińska Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można...

Poziom zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania w dużym stopniu zależy od izolacyjności cieplnej obudowy, a więc od wartości wspłczynnika przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wartość U można obniżyć dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów i metod ociepleń. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie konstrukcje ścian zewnętrznych polecane są do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.

mgr inż. Karol Bednarczyk Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego...

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego systemu ociepleń. Elementy systemu nie mogą być bowiem stosowane wybiórczo. Na co więc zwracać uwagę przy doborze termoizolacji?

Wybrane dla Ciebie

Korzyści z czyszczenia urządzeniami wysokociśnieniowymi ▶️

Korzyści z czyszczenia urządzeniami wysokociśnieniowymi ▶️ Korzyści z czyszczenia urządzeniami wysokociśnieniowymi ▶️

Prawidłowe ocieplenie elewacji

Prawidłowe ocieplenie elewacji Prawidłowe ocieplenie elewacji

Wszystko na temat dachów »

Wszystko na temat dachów » Wszystko na temat dachów »

Jaką geomembranę PVC wybrać?

Jaką geomembranę PVC wybrać? Jaką geomembranę PVC wybrać?

Kredyty preferencyjne ze środków unijnych? »

Kredyty preferencyjne ze środków unijnych? » Kredyty preferencyjne ze środków unijnych? »

Jest nowa receptura hydroizolacji! »

Jest nowa receptura hydroizolacji! » Jest nowa receptura hydroizolacji! »

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Kiedy fotowoltaika się opłaca? Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Ciepło zimą, zimno latem - poprawna izolacja

Ciepło zimą, zimno latem - poprawna izolacja Ciepło zimą, zimno latem - poprawna izolacja

Kompleksowa ceramika dla domu

Kompleksowa ceramika dla domu Kompleksowa ceramika dla domu

Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Skuteczna izolacja dachu płaskiego » Skuteczna izolacja dachu płaskiego »

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu? Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » »

Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » » Indywidualne usługi w zakresie produkcji dowolnych elementów z tworzyw sztucznych » »

Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj »

Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj » Porównaj ceny styropianu i oszczędzaj »

Zalety ocieplania styropianem pasywnym »

Zalety ocieplania styropianem pasywnym » Zalety ocieplania styropianem pasywnym »

Izolacja natryskowa budynków »

Izolacja natryskowa budynków » Izolacja natryskowa budynków »

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych Uprawnienia budowlane 2021 Część 1. Poradnik z kluczem. 523 pytania i 20 testów egzaminacyjnych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych Część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 17: Podłogi zewnętrzne z desek kompozytowych

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021 Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2021

Najnowsze produkty i technologie

homebook.pl Trendy wnętrzarskie przydatne w urządzaniu sypialni. Czego nie może w niej zabraknąć?

Trendy wnętrzarskie przydatne w urządzaniu sypialni. Czego nie może w niej zabraknąć? Trendy wnętrzarskie przydatne w urządzaniu sypialni. Czego nie może w niej zabraknąć?

Każdego roku projektanci wnętrz i designerzy prezentują nowe trendy, które wyznaczają kierunki zmian, dokonywanych w wystroju naszych mieszkań i domów. Nie inaczej jest w 2021 roku. Zobacz, co w trawie...

Każdego roku projektanci wnętrz i designerzy prezentują nowe trendy, które wyznaczają kierunki zmian, dokonywanych w wystroju naszych mieszkań i domów. Nie inaczej jest w 2021 roku. Zobacz, co w trawie piszczy i które tendencje okażą się godne tego, aby zaimplementować je również w swoich czterech ścianach. Przed Tobą kilka najciekawszych tendencji, którym zdecydowanie warto bliżej się przyjrzeć.

Kingspan Profesjonalne systemy barier ochronnych

Profesjonalne systemy barier ochronnych Profesjonalne systemy barier ochronnych

Prawidłowo zaprojektowany system ścieżek komunikacyjnych w dużych obiektach przemysłowych to podstawowa zasada bezpiecznej pracy oraz poruszania się po fabryce czy magazynie. Systemy wytrzymałych oraz...

Prawidłowo zaprojektowany system ścieżek komunikacyjnych w dużych obiektach przemysłowych to podstawowa zasada bezpiecznej pracy oraz poruszania się po fabryce czy magazynie. Systemy wytrzymałych oraz odpornych na uderzenia słupków i barier ochronnych pozwalają zmniejszyć ryzyko wypadków i poprawiają komfort pracowników.

Bauder Polska Sp. z o. o. BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Xella Polska Sp. z o.o. Multipor ETICS  - materiał nowej generacji do ocieplania ścian domu

Multipor ETICS  - materiał nowej generacji do ocieplania ścian domu Multipor ETICS  - materiał nowej generacji do ocieplania ścian domu

Większość nowo budowanych domów - zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych - ma dwuwarstwowe ściany zewnętrzne, składające się z muru i ocieplenia. Do wykonania warstwy termicznej takich ścian stosuje się...

Większość nowo budowanych domów - zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych - ma dwuwarstwowe ściany zewnętrzne, składające się z muru i ocieplenia. Do wykonania warstwy termicznej takich ścian stosuje się przeważnie płyty styropianowe. Rzadziej do tego celu wykorzystuje się - droższe od nich - płyty z wełny mineralnej. Od połowy 2019 roku oba te materiały ociepleniowe mają dużą konkurencję w postaci mineralnych płyt izolacyjnych Multipor ETICS.

merXu Chemia budowlana do wypełniania pęknięć i rys

Chemia budowlana do wypełniania pęknięć i rys Chemia budowlana do wypełniania pęknięć i rys

Uszczelniacze i silikony to produkty chemii budowlanej przydatne podczas remontu albo wykańczania mieszkania, a także podczas codziennego użytkowania budynku, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia...

Uszczelniacze i silikony to produkty chemii budowlanej przydatne podczas remontu albo wykańczania mieszkania, a także podczas codziennego użytkowania budynku, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia drobnych napraw w domu lub ogrodzie. Zobacz ofertę z kategorii chemii budowlanej na merXu.

Kärcher PRO Korzyści dla branży budowlanej tej wiosny

PRO Korzyści dla branży budowlanej tej wiosny PRO Korzyści dla branży budowlanej tej wiosny

Branża budowalna dynamicznie rozwija się w naszym kraju. Jest to specyficzny biznes, który wymaga rozwiązań dopasowanych do trudnych warunków pracy na budowie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Nasze sprzęty...

Branża budowalna dynamicznie rozwija się w naszym kraju. Jest to specyficzny biznes, który wymaga rozwiązań dopasowanych do trudnych warunków pracy na budowie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Nasze sprzęty właśnie takie są. Tej wiosny Kärcher oferuje budowlańcom najlepsze modele swoich urządzeń w atrakcyjnych, obniżonych cenach. Oferta PRO Korzyści to szeroki wybór sprzętów – urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody HDS oraz bez niego HD, odkurzacze NT do suchych i mokrych zabrudzeń radzące...

STYRMANN Sp. z o. o. Ocieplenia dla nowoczesnego budownictwa

Ocieplenia dla nowoczesnego budownictwa Ocieplenia dla nowoczesnego budownictwa

Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.

Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.

merXu Izolacja cieplna i hydroizolacje na merXu

Izolacja cieplna i hydroizolacje na merXu Izolacja cieplna i hydroizolacje na merXu

Oprócz wyboru wysokiej jakości materiałów budowlanych do wzniesienia ścian czy budowy dachu ważna jest także odpowiednia izolacja przegród – zarówno termiczna, jak i przeciwwilgociowa.

Oprócz wyboru wysokiej jakości materiałów budowlanych do wzniesienia ścian czy budowy dachu ważna jest także odpowiednia izolacja przegród – zarówno termiczna, jak i przeciwwilgociowa.

SUEZ Izolacje Budowlane Wpusty dachowe - skuteczne odprowadzenie wody opadowej

Wpusty dachowe - skuteczne odprowadzenie wody opadowej Wpusty dachowe - skuteczne odprowadzenie wody opadowej

Twój klient zdecydował się na dach płaski? Świetna wiadomość! Dla Ciebie to możliwość wcielenia w życie ciekawego projektu, dla niego m.in. wygoda, bo unika skosów we wnętrzu. Żeby jednak dach dobrze spełniał...

Twój klient zdecydował się na dach płaski? Świetna wiadomość! Dla Ciebie to możliwość wcielenia w życie ciekawego projektu, dla niego m.in. wygoda, bo unika skosów we wnętrzu. Żeby jednak dach dobrze spełniał swoją funkcję, nie zapominaj o zastosowaniu odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Martwisz się, jak zrobić to skutecznie? Spokojnie, są na to sposoby.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.