Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Austrotherm: 25 lat zmagań o jakość styropianu

Rozmowa z Anną Śpiewak, prezesem zarządu firmy Austrotherm

Anna Śpiewak, prezes zarządu firmy Austrotherm
Austrotherm

Anna Śpiewak, prezes zarządu firmy Austrotherm


Austrotherm

O sytuacji na rynku styropianu oraz o tym, czy jakość styropianu się poprawia, mówi Anna Śpiewak - prezes zarządu firmy Austrotherm.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię

BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię BAUMIT: Innowacje to nasze drugie imię

Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji...

Prezes zarządu BAUMIT Zbigniew Kaliciński podsumowuje 30 lat działalności firmy, mówi też o planach inwestycyjnych, strategii oraz perspektywach rozwoju kierowanego przedsiębiorstwa w kontekście tendencji na rynku budowlanym.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Leca Polska: Nasz sukces opiera się na solidnych fundamentach

Leca Polska: Nasz sukces opiera się na solidnych fundamentach Leca Polska: Nasz sukces opiera się na solidnych fundamentach

50 lat minęło od położenia fundamentów pod Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu, które wrosło w krajobraz Gniewu i stało się jego przemysłową wizytówką. W rozmowie z Michałem Bąkowskim, obecnym dyrektorem...

50 lat minęło od położenia fundamentów pod Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu, które wrosło w krajobraz Gniewu i stało się jego przemysłową wizytówką. W rozmowie z Michałem Bąkowskim, obecnym dyrektorem firmy przekształconej na Zakład Produkcji Kruszyw Leca Polska, przybliżamy fakty z jej historii i wybrane szczegóły drogi do sukcesu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Jarosław Guzal: Chciałbym, abyśmy zaczęli naszą rozmowę od faktu, że w tym roku firma Austrotherm w Polsce świętuje swoje 25-lecie. Zapewne Pani podzieli się z naszymi Czytelnikami swoimi refleksjami z tym związanymi, ale chyba jedno nie ulega wątpliwości, że powinniście być dumni z tych 25 lat. Aktualnie firma chyba nie ma powodów do narzekań.

Anna Śpiewak: Tak, na pewno nie mamy powodów do narzekań. Bardzo dobrze Pan to ujął, jesteśmy dumni z tego, w którym miejscu jesteśmy po tych 25 latach. Myślę, że główną zasługą było obranie kierunku rozwoju firmy w oparciu o jakość. Od samego początku byliśmy postrzegani jako firma, która jakością wygrywa z innymi producentami styropianu, i nie chcielibyśmy, aby ta opinia uległa zmianie.

J.G.: Moim zdaniem firmie Austrotherm należą się gratulacje za te wszystkie lata. Uważam, że nie lada osiągnięciem jest stworzenie firmy, która słynie z jakości produktów na rynku, który - delikatne rzecz ujmując - nie popisuje się w tym zakresie. W ciągu tych 25 lat musieliście konkurować z firmami, które szły na skróty, co na pewno nie było dla Państwa łatwe. Czy były w ciągu tych wszystkich lat jakieś szczególnie trudne momenty lub decyzje, które trzeba było podjąć?

A.S.: W okresie tych 25 lat były oczywiście trudne momenty. Po zmianie normy PN-EN 13163 na wyroby ze styropianu, która stała się nieczytelna dla klientów, styropian gorszy zaczął wypierać styropian lepszy. Towarzyszyła temu walka cenowa, która jest najprostszym sposobem pozyskiwania klientów. Znane do tej pory typy styropianu, które miały określone przeznaczenie, a jednocześnie kojarzyły się z wagą, czyli FS 12, FS 15, FS 20, zastąpiono nazwami własnymi producentów i wyeliminowano wskaźnik gęstości. Ponieważ dużo łatwiej jest wyprodukować styropian o niższej wadze pojawiły się produkty typu λ 0,044 czy 0,045. Producent decydujący się na taki asortyment zaspokaja potrzeby wykonawców i nieświadomych klientów, dzięki możliwości oferowania niskich cen, ale także zwiększa swój wolumen sprzedaży, gdyż sezonowanie takich płyt jest o wiele krótsze. To był bardzo trudny moment i była pokusa, która podpowiadała, aby iść na skróty i dopasować się do sytuacji na rynku. Jednak postawiliśmy sobie pytanie, czy chcielibyśmy sami ocieplić swoje domy takimi styropianami i odpowiedź brzmiała: nie!

Przypominam sobie, gdy podczas debaty na Konferencji IZOLACJE 2015 pan Piotr Andrzejewski z Izby Architektów RP mówił w kontekście izolacji, że chciałby mieć na rynku produkt, który będzie tak wytrzymały jak cegła, z której budujemy. Żeby te produkty się uzupełniały i żeby nie było sytuacji, w której jeden element muru jest mocny, ale drugi słaby i pogarsza właściwości całej przegrody itd. My poszliśmy w tym kierunku - mamy w ofercie produkty cechujące się dobrą trwałością i jakością.

Najtrudniejsza zawsze była ta niepewność, czy to jest właściwy kierunek prowadzenia firmy. Były momenty, kiedy generowaliśmy straty i wtedy było po prostu ciężko. Ale okazuje się, że jednak była to słuszna droga.

J.G.: Kiedy zdała sobie Pani sprawę z tego, że opowiedzenie się za jakością jest jednak dobrym kierunkiem?

A.S.: Mentalność wielu ludzi skłania ich do poszukiwania tanich wyrobów. Na tym bazuje wielu producentów i to w każdej branży. Doskonale rozumiem dylematy osób budujących swoje domy, gdy oferta produktów jest tak szeroka, a środki finansowe bardzo ograniczone. Jednak budując obiekt, który ma służyć kilkadziesiąt lat, warto przeanalizować czy "pozorna oszczędność" przy zakupie nie "zemści się" w użytkowaniu. Udział wydatków na styropian w całej budowie wbrew pozorom (objętość materiału sugeruje, że jest inaczej) jest kilkuprocentowa. Zaś różnica w wydatkach na styropian wyższej jakości to czasem kwestia miesięcznych kosztów papierosów. Coraz więcej klientów potrafi to dostrzec i docenić. Dzięki tej świadomości i zaufaniu, jakim nas obdarzają, stale rośnie popyt na nasze produkty.

Zmusiło nas to do kolejnej rozbudowy, tym razem, zakładu w Skierniewicach. Nadal jednak największy popyt odnotowujemy na południu Polski, tu, gdzie wszyscy przekonali się, że domy ocieplone naszym styropianem są po prostu cieplejsze.

J.G.: Skoro jesteśmy przy kwestii produkcji, to uporządkujmy. Firma obecnie ma dwa zakłady?

A.S.: Tak, w Oświęcimiu i Skierniewicach. W obu oddziałach posiadamy po dwie linie do spieniania i blokowania oraz po trzy linie cięcia bloków. Zakład w Oświęcimiu wyposażony jest także w automaty do produkcji styropianów fundamentowych typu EXPERT. Oprócz EPS produkujemy także, na bazie styropianu, fasadowe profile do ozdoby elewacji. Do sprzedaży oferujemy również izolacje typu XPS, które pochodzą z Austrii i Niemiec, a także płyty rezolowe, charakteryzujące się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ 0,022 W(m·K).

J.G.: Zapewne lwia część przychodów firmy pochodzi jednak ze sprzedaży izolacji EPS. Jak w tej grupie kształtuje się proporcja sprzedaży białego i szarego styropianu? Niejednokrotnie słyszałem, że są już takie miejsca w Polsce, gdzie ta produkcja jest na poziomie pół na pół.

A.S.: W naszym przypadku zależy to od miejsca, gdzie zlokalizowany jest zakład. Jeśli chodzi o fabrykę w Skierniewicach, to faktycznie można powiedzieć, że jest tam blisko 50% produkcji szarego styropianu. Nowa hala i linia dedykowane są właśnie szaremu EPS.

J.G.: Bierze Pani pod uwagę sytuację, w której szary styropian ostatecznie wypiera z rynku biały styropian? W mojej ocenie całkiem realne jest osiągnięcie w niedługim czasie pułapu nawet 80%.

A.S.: Nie sądzę, aby biały styropian został całkowicie wyparty z rynku. Wydaje mi się, że nie ma nawet potrzeby, żeby tak się stało. Białe styropiany bardzo dobrze sprawdzają się w aplikacjach, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na ściskanie, typu Dach/Podłoga czy Parking. Warto zaznaczyć jednak, że do niedawna w zasadzie tylko firma BASF miała patent na produkcję grafitowego polistyrenu oraz korzystający z jej sublicencji producenci. To się ostatnio zmienia. Także inne koncerny chemiczne oferują szary polistyren. To z kolei powoduje obniżenie cen szarego styropianu, a tym samym coraz powszechniejsze jego zastosowanie. Jest jednak przykład, gdzie produkcja szarego styropianu sięga 90%, a jest nim Austrotherm Turcja.

J.G.: Porozmawiajmy o jakości styropianu. Przeanalizowałem komunikaty wyników badań próbek różnych materiałów budowalnych zamieszczone na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Cofnąłem się parę lat wstecz i trzeba przyznać, że jakość styropianu się poprawia.

A.S.: Tak. Kiedy podejmowaliśmy walkę z nieuczciwością niektórych producentów, to w 85% przypadków styropian nie spełniał w mniejszym lub w większym stopniu parametrów, potwierdziły to badania rynku GUNB.

J.G.: A obecnie jakby to Pani szacowała?

A.S.: Według badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego waha się to na poziomie 60%, czyli mamy stopniową poprawę. A co bardzo istotne, skala pojedynczych odchyleń jest zdecydowanie niższa. W poprzednich latach mieliśmy do czynienia z sytuacją, że producent potrafił nie doważyć nawet 2-3 kg surowca, dzięki temu uzyskiwał rewelacyjną cenę, kuszącą każdego klienta. Parametry opisywał w taki sam sposób jak ktoś, kto robił to w sposób rzetelny. Przy cenie około 7 zł za 1 kg, każdy kilogram pozwala obniżyć cenę już o 7 zł/m3. Jeżeli ktoś się decyduje na oszustwo na poziomie 3 kg, to łatwo policzyć - ma 21 zł/m3, oszczędzając na samym wsadzie do produkcji. Do tego trzeba doliczyć VAT i marżę dystrybutora. I nagle różnica w cenie na rynku robi się kilkudziesięciozłotowa. Musieliśmy podjąć walkę, gdyż brak wiedzy w społeczeństwie, że "styropian styropianowi nierówny", nie tylko naraża ludzi na dokonywanie złych wyborów, ale powoduje także, że producent, który chce uczciwie pracować, uczciwie ludzi wynagradzać i spełniać wszystkie wymagania prawa, niestety będzie się stopniowo eliminował z rynku.

J.G.: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego od wielu lat zapowiada i realizuje program badań materiałów budowlanych, które oferowane są na rynku. Czy Pani, jako osoba zarządzająca firmą produkującą izolacje ze styropianu, czuje rękę państwa i nieuchronność tego, że jak będziecie postępować nieuczciwie, to w końcu spotkają Was konsekwencje?

A.S.: Nigdy świadomie nie pozwolilibyśmy sobie na nieuczciwe postępowanie! Jednak przy masowej produkcji błąd ludzki może się zdarzyć, więc każdy z nas się obawia, żeby nie odnotować tego rodzaju wpadki. Nieraz sobie myślę, że tak bardzo wszyscy się staramy, a gdyby jednak coś się stało, to byłby dla nas cios. Nie można zbadać każdej paczki, bo badanie ma charakter niszczący. Bada się próbki z bloku. Blok styropianowy charakteryzuje się rozrzutem gęstości, ale nawet to najsłabsze miejsce, musi spełniać parametry - zawsze do tego dążymy. W związku z tym nasze produkty mają dużo wyższe wsady, wyższe niż minima, które przewidują normy ustalone przez Polskie Stowarzyszanie Producentów Styropianu. Dlatego nasze ceny są wyższe, ale jest też gwarancja, że parametry produktów są lepsze.

J.G.: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego już od wielu lat bada rynek. Wielokrotnie przy tym zapowiadał, że kary za nieuczciwość w tym zakresie będą odstraszały nieuczciwych producentów. Na przykładzie branży styropianu zna Pani przypadek jakiejś spektakularnej kary nałożonej ze strony nadzoru budowlanego?

A.S.: Mamy informacje, że niektóre firmy zostały obciążone karami finansowymi. Nie znam jednak skali tych kar, ale nie sądzę, żeby to były jakieś spektakularne sumy.

J.G.: Czyli dalej jest trochę tak, że ta nieuczciwość się opłaca?

A.S.: Tak, na oszustwie więcej się zarobi. Są to sumy większe od kar, które należy później zapłacić. Jeśli nie ma konsekwencji, to nie najlepiej świadczy o kontrolach. Najczęstszym elementem nacisku jest wycofanie produktu z rynku. Ale często nie da się go już wycofać, bo przecież bardzo często ten produkt jest już zabudowany. Oddzielna sprawa to produkty, które idą bezpośrednio na budowę. Cieszy mnie informacja ze strony Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że w tym roku minimum 30% wszystkich badań ma pochodzić z budów. Uważam, że instytucje jeszcze bardziej powinny się skupić na badaniu tego, co jest na budowach, niż na tym, co jest w składach czy hurtowniach budowlanych. Tym bardziej, jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej - to są nasze pieniądze, inwestycje w nie finansuje społeczeństwo. Jeśli ze źle rozumianych oszczędności zastosowano bardzo tani produkt, to nie będzie on spełniał rosnących wymagań izolacyjności ścian. W konsekwencji więc użytkowanie będzie droższe, a finansowane jest przecież z naszych podatków. Jak to mówią "w przyrodzie nic nie ginie", jeśli więc ktoś zyska, ktoś inny straci. Mimo wszystko jednak uczciwe prowadzenie firmy, uczciwe wynagradzanie ludzi i całej rzeszy innych współpracujących z nią ludzi oraz patriotyzm wyrażany w uczciwym płaceniu podatków, choć dużo kosztuje, i czasem się nie opłaca (były przecież straty), to w wieloletnim wymiarze buduje wartość firmy, której wielu może pozazdrościć.

J.G.: Ostatnio analizując sytuację na rynku izolacji i rozmawiając z osobami zarządzającymi firmami produkującymi termoizolacje, dochodzę do wniosku, że ewidentnie jest w tym przyszłość. Posada szefa firmy produkującej termoizolacje jest dosyć dobrym stanowiskiem pod kątem perspektyw i prognoz sprzedaży w tym segmencie rynku budowlanego. Podziela Pani ten pogląd, że mamy tu ogromny potencjał, chociażby w kontekście samego ocieplania budynków, jak i w kontekście tego wszystkiego, co się dzieje obecnie w kwestii termomodernizacji i smogu?

A.S.: Podzielam Pana pogląd. Na pewno nie trzeba sięgać do zaawansowanych analiz. Z autopsji wiem, że ocieplenie domu daje ogromne oszczędności. Dobranie właściwego produktu to bardzo istotna kwestia. Budowałam i ocieplałam trzy domy i mogę to porównać. Wiem, jakie korzyści można osiągnąć z tego tytułu. Coraz więcej domów jest docieplonych i wygląda lepiej. Ale są takie miejsca, gdzie naprawdę jest biednie i należałoby znaleźć jakieś możliwości wsparcia tych ludzi, żeby im ulżyć w ich sytuacji.

Myślę, że na pewno trend antysmogowy zafunkcjonuje wtedy, kiedy będzie wsparcie ze strony państwa. Każdy najpierw myśli o sobie i kalkuluje własne możliwości. I nie przejmuje się tym, czym pali, bo nie stać go na wymianę pieca, a tym bardziej na ocieplenie i wymianę okien. Uważam, że kampania antysmogowa poskutkuje tylko wtedy, gdy ludzie będą mogli sięgnąć po dofinansowanie, jakieś wsparcie. Tak było np. w Austrii. Tam powietrze jest o wiele czystsze.

J.G.: Jak Pani obecnie ocenia ceny rynkowe styropianu? Z Pani puntu widzenia te ceny są dobre dla Was?

A.S.: Jeśli chodzi o ceny, to na rynku jest bardzo duże zróżnicowanie. Cena generalnie jest wysoka w porównaniu z tym, co miało miejsce w poprzednich latach. Dzieje się tak głównie dlatego, że cena polistyrenu jest obecnie bardzo wysoka. Na rynku polskim zlokalizowanych jest ok. 100 fabryk styropianu. Niektórzy producenci nadal nie wykorzystują swojego potencjału w 100%. Aby to osiągnąć i pozyskać klientów, decydują się na bardzo niskie ceny. Jest pewna grupa przedsiębiorców, którzy oferują styropian na bardzo zaniżonym poziomie cenowym. Analiza i wiedza na temat kosztów skłania do podejrzeń.

J.G.: Myślę, że doskonale wiemy, jak to możliwe….

A.S.: No więc właśnie. Rynek na szczęście weryfikuje ceny w porównaniu z jakością. Często jednak obawiam się, że duża część tej produkcji może bezpośrednio trafiać na budowy, do wykonawców, gdzie, jak już mówiłam, bywa z tym różnie. No cóż, ja analizuję nasze możliwości. Pragnę, żeby ludzie, którzy tutaj pracują, zarabiali godnie i uczciwie, żeby ich rodziny mogły godnie żyć i nie szukać szczęścia zagranicą. Także by firmy, z którymi współpracujemy, były naszymi zadowolonymi partnerami handlowymi.

W tym momencie zmienia się trend na rynku i tworzy się rynek pracownika. Zapewne będzie to wymuszało kolejne wzrosty cen. Zapowiadane są też podwyżki cen paliw. Czas pokaże jak rynek zachowa się w tej sytuacji.

J.G.: Mam informację, że wkrótce oferta firmy Austrotherm może się rozszerzyć o wełnę. Czy może Pani to potwierdzić?

A.S.: W naszej ofercie pojawi się ten produkt dopiero wtedy, gdy nasza firma-matka na dobre uruchomi fabrykę, która jest już gotowa. Chodzi tu o firmę Isobasalt GmbH, która jest powiązana kapitałowo z naszą centralą. Profil produkcji ma dotyczyć izolacji bazaltowej, która jest rodzajem wełny kamiennej wykonanej ze stopionego i zwłóknianego kamienia.

Niebawem mam zwiedzać to nasze "nowe dziecko". Jeszcze tam nie byłam. Na dziś wiem tylko tyle, że rozruch zakładu trwa i już w niedalekiej perspektywie mają być gotowe produkty do sprzedaży.

J.G.: Czy fakt wprowadzania na rynek nowego produktu robi na Pani jakieś wrażenie i budzi jakieś emocje?

A.S.: Raczej nie. Ja mam taką naturę, że generalnie nie boję się wyzwań. Trzeba sobie z problemem po prostu radzić. Troszkę było to dla nas zaskoczeniem, że nasi właściciele jednak decydują się na uruchomienie fabryki wełny. Z drugiej strony, kiedy zaczynamy się do tego przygotowywać myślę, że na pewno i dla wełny i dla EPS-u jest określone miejsce. Otwieramy fabrykę, bo jest przestrzeń, w którą wełna może się wpasować i jest na nią zapotrzebowanie. To uczciwy sposób konkurowania, w przeciwieństwie do działań niektórych producentów wełny, którzy za wszelką cenę próbują dyskredytować EPS. Straszenie ludzi, jakie miało miejsce w Niemczech, że rocznie dochodzi tam do 180 tys. pożarów i w związku z tym stosowanie izolacji EPS wiąże się z ryzykiem, jest nieuczciwe. Tych z udziałem EPS był promil. Badania potwierdzają, że prawidłowo wykonany system ETICS nie stwarza wyższych zagrożeń, gdy oparty jest na styropianie, w porównaniu z tym na wełnie. Warunkiem jest bardzo dobre wykonawstwo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Slawek Slawek, 09.04.2019r., 16:27:43 Piekne peany na temat firmy a jakość kuleje, GUNB złapał ich styropiany podczas kontroli, wyszło że mają inne parametry niż te które deklarują na opakowaniu, Nie raz, dwa, czy nawet trzy, w 2018 6 razy!!

Powiązane

dr Artur Miros Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem...

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

dr inż. Tomasz Steidl, dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie

Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie Docieplanie przegród zewnętrznych od wewnątrz – materiały, technologie i projektowanie

Metoda docieplania obiektów od strony zewnętrznej stosowana jest z powodzeniem od wielu lat. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii, np. w budynkach zabytkowych. W tego typu obiektach rozwiązaniem...

Metoda docieplania obiektów od strony zewnętrznej stosowana jest z powodzeniem od wielu lat. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii, np. w budynkach zabytkowych. W tego typu obiektach rozwiązaniem może być wykonanie ocieplenia od strony wewnętrznej.

dr inż. Leszek Dulak Akustyka budowlana ścian i stropów

Akustyka budowlana ścian i stropów Akustyka budowlana ścian i stropów

Projektowanie budynków wymaga m.in. wiedzy na temat izolacyjności akustycznej rozwiązań stosowanych do wznoszenia ścian i stropów, a co za tym idzie – także spełnienia przez nie wymagań normowych.

Projektowanie budynków wymaga m.in. wiedzy na temat izolacyjności akustycznej rozwiązań stosowanych do wznoszenia ścian i stropów, a co za tym idzie – także spełnienia przez nie wymagań normowych.

dr inż. Jan Sikora, dr inż. Jadwiga Turkiewicz Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu

Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu Ocena właściwości dźwiękochłonnych styropianu

Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma...

Dosyć często w publikacjach technicznych oraz prospektach reklamowych określa się styropian jako materiał do izolacji akustycznej, a nawet używa się nazwy „styropian akustyczny”. Czy jednak styropian ma właściwości dźwiękochłonne? Czy można go stosować w zabezpieczeniach przeciwhałasowych?

mgr inż. Krzysztof Patoka Dzicy lokatorzy pod dachem

Dzicy lokatorzy pod dachem Dzicy lokatorzy pod dachem

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

Każdego lata powracającym problemem użytkowników domów jest pojawienie się dzikich lokatorów – owadów, ptaków i ssaków. Zwierzęta te zasiedlają dachy, a ich obecność jest przyczyną różnych zniszczeń.

dr inż. Jan Lorkowski Silnie obciążona posadzka na styropianie

Silnie obciążona posadzka na styropianie Silnie obciążona posadzka na styropianie

W chłodni zaprojektowano posadzkę obciążoną ruchomymi regałami wysokiego składowania ustawionymi na szynach. Na etapie realizacji okazało się, że zamiast styropianu EPS 200 ułożono styropian podposadzkowy...

W chłodni zaprojektowano posadzkę obciążoną ruchomymi regałami wysokiego składowania ustawionymi na szynach. Na etapie realizacji okazało się, że zamiast styropianu EPS 200 ułożono styropian podposadzkowy typu EPS 150.

mgr inż. Karol Bednarczyk System ze styropianem czy z wełną mineralną?

System ze styropianem czy z wełną mineralną? System ze styropianem czy z wełną mineralną?

Inwestorzy planujący ocieplenie budynku powinni się zastanowić, jakich właściwości, poza termoizolacyjnymi, oczekują od całego systemu ociepleniowego. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej...

Inwestorzy planujący ocieplenie budynku powinni się zastanowić, jakich właściwości, poza termoizolacyjnymi, oczekują od całego systemu ociepleniowego. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest bowiem podobna, porównywalne więc będą oszczędności w zużyciu energii.

dr inż. Aleksander Byrdy, dr inż. Czesław Byrdy Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary...

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary wodnej pod pokryciem i w efekcie nie występuje kondensacja pary wodnej.

dr inż. Elżbieta Nowicka Właściwości akustyczne płyt warstwowych

Właściwości akustyczne płyt warstwowych Właściwości akustyczne płyt warstwowych

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta problem rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku i jego wpływu na zdrowie ludzi, dlatego ochrona przed hałasem zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę podczas realizacji...

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta problem rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku i jego wpływu na zdrowie ludzi, dlatego ochrona przed hałasem zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę podczas realizacji wielu inwestycji. Coraz bardziej przydatna staje się więc wiedza dotycząca właściwości akustycznych poszczególnych materiałów budowlanych.

mgr inż. Krzysztof Patoka Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu? Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Większość polskich dachów ocieplonych jest wełną mineralną (skalną lub szklaną) albo styropianem. Dachy skośne – prawie wyłącznie wełną. W prawidłowo wykonanej wentylacji materiał ten, dobrze osłonięty...

Większość polskich dachów ocieplonych jest wełną mineralną (skalną lub szklaną) albo styropianem. Dachy skośne – prawie wyłącznie wełną. W prawidłowo wykonanej wentylacji materiał ten, dobrze osłonięty przed penetracją pary wodnej, działa znakomicie. Jeżeli jednak zostanie on zawilgocony, zamiast izolować, zacznie przewodzić ciepło.

mgr inż. Karol Bednarczyk Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego...

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego systemu ociepleń. Elementy systemu nie mogą być bowiem stosowane wybiórczo. Na co więc zwracać uwagę przy doborze termoizolacji?

dr inż. Andrzej Konarzewski Zasady oceny zgodności wyrobu ze styropianu (EPS) przeznaczonego do stosowania w zespolonych i złożonych systemach ociepleń ETICS (1)

Zasady oceny zgodności wyrobu ze styropianu (EPS) przeznaczonego do stosowania w zespolonych i złożonych systemach ociepleń ETICS (1)

Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) według wytycznych normy PN-EN 13172:2008 [1] podlegają trzeciemu systemowi oceny zgodności, którego przeprowadzenie należy głównie do producenta....

Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) według wytycznych normy PN-EN 13172:2008 [1] podlegają trzeciemu systemowi oceny zgodności, którego przeprowadzenie należy głównie do producenta. Zadania laboratorium notyfikowanego ograniczają się do wykonania najważniejszych badań dotyczących np. wartości oporu cieplnego/współczynnika przewodzenia ciepła, wytrzymałości na ściskanie oraz reakcji na ogień. Pozostałe badania powinien wykonać producent lub jego upoważniony przedstawiciel...

Jacek Sawicki Jak docieplać elewacje metodą BSO? (cz. 1.)

Jak docieplać elewacje metodą BSO? (cz. 1.)

Prosta technologia, trwałość wykonanych prac oraz estetyczny końcowy wygląd fasady budynku stanowią o popularności bezspoinowych systemów ociepleniowych (BSO) określanych też mianem ociepleń wykonywanych...

Prosta technologia, trwałość wykonanych prac oraz estetyczny końcowy wygląd fasady budynku stanowią o popularności bezspoinowych systemów ociepleniowych (BSO) określanych też mianem ociepleń wykonywanych metodą lekką-mokrą. Wszystkie – choć różnią je składniki, które dla danego systemu muszą być zgodne z aprobatą techniczną – mają wspólną zasadę montażu. Przestrzeganie każdego z jej etapów gwarantuje spełnienie pożądanych wartości izolacyjności termicznej i akustycznej, a także zapewnia bezpieczeństwo...

Hanna Czerska Materiały termoizolacyjne w pigułce

Materiały termoizolacyjne w pigułce

Materiały termoizolacyjne odgrywają w budownictwie niezmiernie ważną rolę. Między innymi dlatego, że najcieplejsze, a zatem najbardziej energooszczędne są domy, których ściany mają właściwe ocieplenie....

Materiały termoizolacyjne odgrywają w budownictwie niezmiernie ważną rolę. Między innymi dlatego, że najcieplejsze, a zatem najbardziej energooszczędne są domy, których ściany mają właściwe ocieplenie. Izolacje są jednak także używane również w innych miejscach budynku. Popularność poszczególnych materiałów termoizolacyjnych jest różna, różne są także ich ceny i zastosowanie.

Jarosław Guzal Kalmatron wreszcie w Polsce

Kalmatron wreszcie w Polsce Kalmatron wreszcie w Polsce

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir...

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir Kułakowski - prezes zarządu Kalmatron EU.

Jarosław Guzal Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Jarosław Guzal Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jarosław Guzal KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

KFB Polska: Rozwiązujemy problemy KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jarosław Guzal PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Jarosław Guzal MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jarosław Guzal Fakro: 25 lat i co dalej?

Fakro: 25 lat i co dalej? Fakro: 25 lat i co dalej?

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Jarosław Guzal Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Jarosław Guzal Nowy sternik w Schomburg Polska

Nowy sternik w Schomburg Polska Nowy sternik w Schomburg Polska

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

Jarosław Guzal quick-mix: Stawiamy na partnerstwo i pracę zespołową

quick-mix: Stawiamy na partnerstwo i pracę zespołową quick-mix: Stawiamy na partnerstwo i pracę zespołową

Jak wygląda sytuacja na rynku ociepleń? O nowych produktach i rozwiązaniach oraz strategii działania na najbliższe lata mówi prezes zarządu quick-mix Waldemar Pilczek.

Jak wygląda sytuacja na rynku ociepleń? O nowych produktach i rozwiązaniach oraz strategii działania na najbliższe lata mówi prezes zarządu quick-mix Waldemar Pilczek.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.