Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Modern methods of inventory and non-destructive testing of the structures of objects and buildings

Przykład użycia twardościomierza do badania stalowej głowicy słupa żelbetowego, fot. Grupa 4M

Przykład użycia twardościomierza do badania stalowej głowicy słupa żelbetowego, fot. Grupa 4M

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie musi być w takich sytuacjach poprzedzone rozpoznaniem stanu istniejącego [1].

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

W artykule omówiono: metodę inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej za pomocą skanera laserowego 3D oraz wybrane nieniszczące metody badań betonu i stali.

Modern methods of inventory and non-destructive testing of the structures of objects and buildings

The article discusses: the method of architectural and construction inventory using a 3D laser scanner and selected non-destructive testing methods for concrete and steel.

***

Zmiany dotyczące użytkowania obiektu lub przepisów normowych powodują najczęściej zmianę wielkości oddziaływań na konstrukcję, co prowadzi do konieczności wykonywania nowych obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i określenia nośności oraz odkształceń konstrukcji, a w konsekwencji często również wykonania projektów wzmocnienia. Wymaga to znajomości parametrów technicznych zastosowanych materiałów. Brak dokumentacji wymusza określenie ich na podstawie zaplanowanych i przeprowadzonych badań wytrzymałościowych lub innych, jeżeli wymaga tego specyfika analizowanej konstrukcji. Badania wytrzymałościowe można przeprowadzić w laboratorium, poddając badaniom próbki uzyskane z istniejącej konstrukcji, wykorzystując liczne dostępne metody badań nieniszczących lub stosując obie te metody równocześnie przy jednoczesnej analizie korelacji między uzyskiwanymi wynikami.

Metoda inwentaryzacji za pomocą skanera 3D

Inwentaryzacje budowlane są próbą odtworzenia dokumentacji projektowych, szczególnie w przypadkach, kiedy jest ona niedostępna, np. zaginęła czy uległa zniszczeniu. Jej posiadanie jest często niezbędne w przypadkach przebudowy, rozbudowy lub odtworzenia obiektów budowlanych. Szczególnie ma to duże znaczenie w obiektach zabytkowych, dla których musi być zachowana duża precyzja odtworzenia. Tradycyjne metody inwentaryzacyjne bazujące na pomiarach zwykłą taśmą mierniczą lub co najwyżej z wykorzystaniem dalmierzy laserowych zastępowane są obecnie skanowaniem w technologii 3D [2, 3].

fot1 badania

FOT. 1. Skaner laserowy 3D; fot.: Grupa 4M

Metoda inwentaryzacji za pomocą skanera 3D jest coraz powszechniej stosowaną metodą w inwentaryzacji obiektów budowlanych. W dużym uproszczeniu można wskazać, że jej istotą jest zbieranie informacji o bryle obiektu za pomocą wiązki lasera wysyłanej ze skanera (FOT. 1) i gromadzeniu ich w tzw. chmurze punktów.

Uzyskane wyniki stanowią zatem zbiór informacji dotyczących współrzędnych w przestrzeni trójwymiarowej dla ogromnej ilości punktów. Technologia pomiaru polega na analizie odbicia promieni laserowych na napotkanych przeszkodach i pomiarze ich odległości od punktu centralnego zlokalizowanego w skanerze. Powstała w ten sposób chmura punktów jest bazą danych stanowiącą bezcenne źródło informacji przechowywanych w czasie. W zależności od potrzeb zdefiniowanych w różnych okresach, może być wykorzystywana np. do budowy modeli przestrzennych dla BIM, analiz graficznych, wizualizacji itp. Obraz rezultatów skanowania otrzymany za pomocą urządzenia laserowego 3D oraz aparatu cyfrowego widać na FOT. 2–3.

fot2 badania

FOT. 2. Obraz składający się z chmury punktów pochodzący z nieprzetworzonego skanu wnętrza hali logistycznej wykonanego laserem 3D firmy FARO FOCUS obrazujący ilość pomierzonych punktów; fot.: Grupa 4M

fot3 badania

FOT. 3. Fotografia cyfrowa skanowanego obszaru; fot.: Grupa 4M

Można zatem powiedzieć, że podstawowymi zaletami technologii skanowania 3D są łatwość wykonania skanu oraz precyzja pomiaru. Skaner 3D kilkakrotnie zmniejsza czas potrzebny na realizację inwentaryzacji, jednocześnie praktycznie wyklucza możliwość pominięcia jakichkolwiek informacji. Większa szczegółowość, dokładność i pokrycie punktami pomiarowymi całej analizowanej powierzchni sprawiają, że skanowanie 3D dostarcza pełnej i dokładnej informacji o kształcie obiektu. Zapis danych w postaci cyfrowej ułatwia możliwość ich przetwarzania przy zastosowaniu dowolnych narzędzi cyfrowych. Otrzymane cyfrowe dane można przechowywać dowolnie długo, w bezpieczniejszej formie niż standardowa dokumentacja papierowa. Ponadto, posługując się danymi pozyskanymi dzięki skanowaniu laserowemu 3D, można przygotować modele BIM.

Badanie wytrzymałości na ściskanie betonu metodą sklerometryczną

Analiza stanu technicznego istniejących budynków i obiektów budowlanych, a także analiza statyczno-wytrzymałościowa, której celem jest określenie nośności (oddziaływań dopuszczalnych), wymaga znajomości parametrów wytrzymałościowych wbudowanych materiałów.

Metody badania betonu wbudowanego w istniejących konstrukcjach można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą jest ocena wytrzymałości na ściskanie za pomocą badań laboratoryjnych próbek rdzeniowych – badania niszczące, do drugiej zaś zaliczyć możemy szereg tzw. metod nieniszczących, np. metody sklerometryczne, ultradźwiękowe czy radiologiczne.

Metody sklerometryczne są jedną z najczęściej stosowanych metod badania wytrzymałości betonu [46]. Ich największą zaletą jest możliwość bardzo szybkiej oceny jednorodności betonu oraz szacunkowej jego wytrzymałości. Wadą natomiast stosunkowo mała wiarygodność np. w porównaniu z badaniami rdzeniowymi. Należy też mieć na uwadze, że ocenie za pomocą tej metody podlega tylko przypowierzchniowa warstwa betonu. Zakłada się, że jest to warstwa ok. 4 cm, dlatego też wiarygodność metody zależy w dużym stopniu od jednorodności betonu. Stąd też np. ograniczenie grubości badanych elementów do 20 cm przy jednostronnym dostępie do badanego elementu.

fot4 5 badania

FOT. 4–5. Młotek Schmidta DRC ETHA PRO z oprzyrządowaniem; fot.: Grupa 4M

W badaniach sklerometrycznych wykorzystuje się związki pomiędzy twardością stwardniałego betonu, a jego wytrzymałością na ściskanie. W najczęściej wykorzystywanych urządzeniach do badań sklerometrycznych, tj. młotkach Schmidta (FOT. 4–5), istotą pomiaru jest określenie wielkości odskoku bijaka wyrażonej przez tzw. liczbę odbicia, która jest reakcją materiału na przyłożone obciążenie dynamiczne. W tym celu należy przyłożyć urządzenie prostopadle do powierzchni ze zlokalizowanym punktem pomiarowym i uruchomić przyrząd (zwolnić bijak). Najnowsze urządzenia są wyposażone w automatyczny rejestrator wyników i wyświetlacz, pozwalający na bieżące śledzenie uzyskiwanych rezultatów.

fot6 badania

FOT. 6. Przygotowane do badań miejsce pomiarowe przy użyciu sklerometru; fot.: Grupa 4M

W celu dokładnej analizy danej konstrukcji konieczne jest odpowiednie wyznaczenie miejsc pomiarowych (FOT. 6). Sposób doboru miejsc jest efektem indywidualnej oceny projektanta, który uwzględnia szereg czynników, w tym analizę sposobu obciążenia, rozkładu sił wewnętrznych, stanu technicznego elementu itp. Uzyskanie wiarygodnego oszacowania liczby odbicia w danym miejscu pomiarowym, według aktualnej normy PN-EN 12504-2:2021 [7], wymaga wykonania co najmniej dziewięciu odczytów. Przy dobrej jakości betonu (współczynniku zmienności poniżej 0,1) można ograniczyć liczbę miejsc pomiarowych do sześciu.

Efektem wykonanych pomiarów jest tabela zbiorcza wyników (RYS. 1) pozwalająca na ocenę wytrzymałości na ściskanie w punkcie pomiarowym z uwzględnieniem standardowych metod do oceny wytrzymałości betonu, bazujących na analizach statystycznych.

rys1 badania

RYS. 1. Przykładowe rezultaty badania parametrów wytrzymałościowych metodą sklerometryczną; rys.: Grupa 4M

Określenie parametrów zbrojenia w konstrukcjach żelbetowych

Wśród istniejących konstrukcji budowlanych jedną z najczęściej występujących są oczywiście konstrukcje żelbetowe. Konstrukcje te wykonane są z materiału stanowiącego kompozyt betonu i stali, czyli materiałów o różnej charakterystyce wytrzymałościowej i odkształceniowej. Analiza wytrzymałościowa konstrukcji żelbetowych (określenie np. nośności przekroju, krzywizny elementu, obciążeń rysujących) wymaga znajomości nie tylko cech betonu (którego sposoby nieinwazyjnych metod diagnostycznych zostały wcześniej opisane), ale także parametrów stali, które decydują np. o nośności elementów zginanych.

Trudność w określeniu parametrów stali jest związana z jej dostępnością, gdyż to materiał zlokalizowany wewnątrz przestrzeni betonowej. Tradycyjną metodą badania stali jest jej odsłonięcie za pomocą tzw. odkrywek. Metoda taka pozwala na określenie geometrii zbrojenia, liczby prętów, ich średnic i grubości otulenia. Widząc sposób użebrowania, możliwe jest też określenie klasy stali, a co za tym idzie – jej pozostałych parametrów, tj. wytrzymałości czy granicy plastyczności, jak również określenie stanu technicznego prętów, w szczególności stopnia ich skorodowania. Metoda ta, w wyjątkowych przypadkach, pozwala również na wycięcie próbek do wykonania badań laboratoryjnych. Wadą tego typu badań, w przypadku dużych obiektów, jest konieczność wykonania bardzo dużej liczby odkrywek. W takich sytuacjach bardzo przydatne stają się nieniszczące badania zbrojenia, które mogą być prowadzone równolegle do badań tradycyjnych [8].

Nieniszczące badania geometrii zbrojenia przeprowadzić można metodą:

  • radarową,
  • elektromagnetyczną,
  • radiologiczną (radiograficzną),
  • ultradźwiękową,
  • termograficzną.
fot7 badania

FOT. 7. Widok Ferroscanu PS 300 firmy Hilti; fot.: Grupa 4M

Przykładem nowoczesnego urządzenia wykorzystującego metody elektromagnetyczne jest Ferroscan PS 300 ze zintegrowanym wyświetlaczem (FOT. 7), dzięki któremu możliwy jest pomiar otuliny oraz szacowanie średnicy prętów w czasie rzeczywistym podczas skanowania konstrukcji.

W prezentowanym urządzeniu maksymalna głębokość wykrywania położenia obiektów wynosi 200 mm. Rezultatem badań jest obraz rozłożenia i grubości prętów w diagnozowanej konstrukcji. Przykładowe wyniki badań zbrojenia dla elementu prętowego – belka (skan dotyczy zbrojenia poprzecznego) oraz płyty krzyżowo zbrojonej przedstawiono na RYS. 2–3.

rys2 badania

RYS. 2. Wynik skanu zbrojenia dla belki; rys.: Grupa 4M

rys3 badania

RYS. 3. Wynik skanu zbrojenia dla płyty krzyżowo zbrojonej; rys.: Grupa 4M

Określanie parametrów dynamicznych konstrukcji

Bardzo duża grupa projektowanych obiektów budowlanych związana jest z budownictwem przemysłowym. Charakteryzuje się ona bardzo dużą różnorodnością obiektów w porównaniu z innymi gałęziami budownictwa. Duża część z nich poddana jest silnym obciążeniom dynamicznym [9] wywołującym drgania konstrukcji, mające negatywny wpływ zarówno na bezpieczeństwo i trwałość samej budowli, jak i na komfort jej użytkowania. Do najczęściej występujących konstrukcji o tym charakterze obciążeń zaliczyć możemy hale przemysłowe, konstrukcje wsporcze i estakady pod suwnice, kominy przemysłowe, wieże radiowo-telewizyjne, fundamenty pod maszyny i inne. Oczywiście grupę obiektów poddanych obciążeniom dynamicznym można rozszerzyć na inne dziedziny budownictwa, np. mosty, budynki wysokie czy obiekty sportowe.

Prawidłowe projektowanie takich konstrukcji polega na maksymalnie ścisłym określeniu odpowiedzi konstrukcji na zadane obciążenia dynamiczne. Pozwala to na optymalne zaprojektowanie samej konstrukcji, jak też rozwiązań towarzyszących, np. wibroizolacji i innych zabezpieczeń (ekrany akustyczne). Samo określenie parametrów tych obciążeń może być utrudnione ze względu na ich złożoność oraz często na ich nieprzewidywalny charakter.

O ile parametry obciążeń związanych z projektowaną technologią (np. drgania maszyn, obciążenia suwnicami) są łatwe do określenia, o tyle dla szeregu obciążeń typu obciążenie wiatrem, obciążenia sejsmiczne i parasejsmiczne, ruch drogowy i kolejowy, parametry te są trudniejsze do wyznaczenia ze względu na ich losowy charakter. Nie bez znaczenia jest tu też sposób przenoszenia tych obciążeń przez inne ośrodki, np. podłoże gruntowe czy wodę.

Projektowanie konstrukcji obciążonych dynamicznie odnosi się zarówno do obiektów nowych, jak i często do inwestycji z wykorzystaniem substancji istniejących, np. starych hal i innych obiektów przemysłowych, które podlegają zmianie funkcji, przebudowie czy rozbudowie, ale często także wzmocnieniu w sytuacjach awaryjnych [10]. W pierwszym przypadku projektant bazuje na rozwiązaniach teoretycznych, wykorzystując szeroko dostępne obecnie na rynku narzędzia informatyczne, pozwalające na budowanie precyzyjnych modeli obliczeniowych. Ich analiza daje możliwość określenia podstawowych parametrów dynamicznych, takich jak częstotliwość drgań własnych, amplituda przemieszczeń, wielkości sił wewnętrznych i naprężeń. W przypadku obiektów istniejących analiza dynamiczna konstrukcji może być wspomagana przez badania doświadczalne na obiekcie. Badania te polegają na rzeczywistym pomiarze wybranych wielkości dynamicznych za pomocą urządzeń nazywanych ogólnie rejestratorami drgań.

fot8 9 badania

FOT. 8–9. System rejestracji drgań ALITEC – urządzenie pomiarowe z czujnikiem; fot.: Grupa 4M

rys4 badania

RYS. 4. Przykładowe wyniki rejestracji drgań; fot.: Grupa 4M

Na FOT. 8–9 zaprezentowano system pomiaru drgań firmy ALITEC, składający się z urządzenia rejestrującego drgania QACQ z czterema wejściami, które w zależności od potrzeb można łączyć w bardziej złożone układy oraz systemy czujników do pomiarów przyspieszenia drgań (jedno- lub trzykierunkowych) wraz z metodą mocowania do konstrukcji. Do obsługi systemu przeznaczony jest program MVidia, który pozwala na przejrzysty sposób magazynowania danych oraz ich obróbki, w zależności od oczekiwanego rezultatu. Przykładowe rezultaty rejestracji drgań dot. przyspieszeń i ich widma przedstawiono na RYS. 4.

Badanie wytrzymałości stali za pomocą twardościomierza

W przypadku prowadzonych analiz statyczno-wytrzymałościowych istniejących konstrukcji stalowych podstawowym parametrem, który wymaga określenia, jest wytrzymałość stali. Wielkość ta jest niezbędna np. do określenia nośności poszczególnych profili, a w konsekwencji do określenia obciążeń dopuszczalnych dla całej konstrukcji i warunków jej bezpiecznej pracy.

Pomijając bezpośrednie metody określenia wytrzymałości stali, tj. zbadania w laboratorium próbki wyciętej z konstrukcji, można zastosować badania nieniszczące, bazujące na pomiarze twardości stali w miejscu jej wbudowania. Twardość jest istotną cechą materiałową, którą można skorelować z wytrzymałością stali. Do jej pomiaru służą urządzenia zwane twardościomierzami.

Do pomiaru twardości wykonywane są dwie metody [5]:

  • metoda ultradźwiękowej impedancji kontaktowej (UCI),
  • metoda dynamiczna Leeba.

Pomiar twardości za pomocą sondy UCI oparty jest na zmianie częstotliwości drgań sondy przyłożonej do materiału. Porównanie pomierzonej częstotliwości polega na pomiarze zmiany częstotliwości z wartością bazową oraz zastosowanie specjalnych aplikacji w urządzeniu pozwalających na sprowadzenie wyniku do najczęściej stosowanej skali twardości Brinella (HB). Niewątpliwie zaletami tej metody są szybkość pomiaru, dostępność zastosowania w terenie, możliwość wykorzystania w trudno dostępnych miejscach i niskie koszty eksploatacyjne.

Metoda dynamiczna Leeba, znana również jako dynamiczna próba twardości, polega na pomiarze sprężystości materiału. Twardość jest określana na podstawie pomiaru prędkości przed i po zderzeniu bijaka wystrzeliwanego w kierunku badanej powierzchni. Metoda przypomina nieco metody sklerometryczne badania wytrzymałości betonu. Podstawową jednostką twardości jest w tym przypadku jednostka Leeba oznaczana jako HL. Metoda ta ma szerokie zastosowanie dzięki wielu praktycznym zaletom, głównie z powodu krótkiego czasu wykonywanych badań.

fot10 badania

FOT. 10. Widok twardościomierza NOVOTEST T-UD3 z dwiema sondami; fot.: Grupa 4M

Przykładem nowoczesnego twardościomierza jest NOVOTEST T-UD3 (FOT. 10), który łączy dwie metody pomiaru twardości metodą pośrednią: ultradźwiękowej impedancji kontaktowej i Leeba. Dzięki temu jest ono najbardziej wszechstronnym i uniwersalnym urządzeniem przenośnym.

Możliwość połączenia obu sond łączy zalety obu metod i daje użytkownikom możliwość wykorzystania tej, która jest najbardziej odpowiednia do rozwiązania konkretnego zadania (FOT. główne).

Dzięki aplikacji przeznaczonej do zastosowanego urządzenia, rezultaty badań są przedstawiane w formie gotowego do wydruku arkusza analizy danych (RYS. 5).

rys5 badania

RYS. 5. Przykładowy wydruk analizy danych; fot.: Grupa 4M

Podsumowanie

Przedstawione w artykule metody inwentaryzacji obiektów i badań nieniszczących materiałów są bardzo przydatne w przypadkach projektowania i analizy wytrzymałościowej istniejących obiektów. Pozwalają na uzyskanie informacji, które są niedostępne szczególnie w przypadku braku dokumentacji projektowych.

Badania materiałów pozwalają na wykonanie różnorakich analiz i obliczeń statyczno-wytrzymałościowych obiektów zmieniających funkcję użytkową i obciążenia. Stanowią one niezbędne narzędzie dla projektantów i rzeczoznawców zajmujących się wykonywaniem opinii technicznych i ekspertyz. Pozwalają na uzyskanie niezbędnych danych, ale przede wszystkim dzięki zapisom cyfrowym na bezpieczne ich archiwizowanie i dowolne przetwarzanie w czasie.

Przedstawiony materiał nie wyczerpuje omawianych zagadnień, a jest tylko próbą przybliżenia metod, technologii i sprzętu dostępnych na rynku.

Literatura

 1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2021 r., poz. 2351 ze zm.).
 2. H. Markowski, „Zastosowanie skanowania laserowego 3D w inwentaryzacji budynków zabytkowych”, „Builder” 6/2020.
 3. Ł. Uchański, K. Karsznia, „Pomiar inwentaryzacyjny obiektów przemysłowych przy użyciu naziemnego skaningu laserowego w aspekcie wdrażania technologii BIM”, „Architektura” 2017.
 4. L. Runkiewicz, „Badania konstrukcji żelbetowych”, Biuro Gamma, Warszawa 2002.
 5. L. Brunarski, „Nieniszczące metody badań. Budownictwo betonowe t. 8”, Warszawa 1970.
 6. L. Brunarski, L. Runkiewicz, „Podstawy i przykłady stosowania metod nieniszczących w badaniach konstrukcji z betonu”, Wydawnictwa ITB, 1983.
 7. PN-EN 12504-2:2021, „Badania betonu w konstrukcjach. Część 2: badania nieniszczące. Oznaczenie liczby odbicia”.
 8. Ł. Drobiec, R. Jasiński, A. Piekarczyk, „Diagnostyka konstrukcji żelbetowych. Metodologia, badania polowe. Badania laboratoryjne betonu i stali”, PWN, Warszawa 2010.
 9. T. Chmielewski, Z. Zembaty, „Podstawy dynamiki budowli”, Arkady, Warszawa 1998.
10. Z. Wójcicki, J. Gozel, W. Sawicki, „Eksperymentalne badania dynamiczne budowli”. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, 2014.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.