Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną

Thermal conditions in the area of mechanical fasteners in walls with a ventilated façade

Poznaj warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną
J. Sawicki

Poznaj warunki cieplne w obszarze łączników mechanicznych przegród z elewacją wentylowaną


J. Sawicki

Rozwiązania konstrukcyjne ścian z elewacyjnymi wentylowanymi coraz częściej pojawiają się w projektach architektonicznych budynków. Układy te charakteryzują się wieloma zaletami, wśród których jedną z najcenniejszych jest możliwość efektywnego przejmowania pary wodnej dyfundującej z pomieszczeń na zewnątrz budynku przez powietrze wentylujące pustkę powietrzną, dzięki czemu można skutecznie ochronić wnętrze ściany przed ewentualną kondensacją pary wodnej. Pozwalają one na zastosowanie różnorodnych rozwiązań materiałowych na warstwę osłonową, w tym np. systemów wykorzystujących energię odnawialną promieniowania słonecznego w panelach fotowoltaicznych. System wpływa korzystnie na wymianę ciepła w przegrodach zewnętrznych w okresie intensywnego nasłonecznienia elewacji dzięki wentylacji pustki powietrznej.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

ABSTRAKT

Systemy elewacyjne z przestrzeniami wentylowanymi na ścianach zewnętrznych coraz częściej wybierane są przez projektantów, przede wszystkim do nowych budynków. Nadają się one również do wykorzystania przy modernizacji istniejących obiektów. Charakterystyczną właściwością tych konstrukcji, nie do końca właściwie uwzględnianą w obliczeniach bilansu cieplnego pomieszczeń i całego budynku, są łączniki mechaniczne przechodzące przez izolację cieplną, stanowiące punktowe mostki cieplne. Oddziaływanie tych punktowych mostków cieplnych, z reguły wykonanych z aluminium, czyli materiału o bardzo wysokiej przewodności cieplnej, na wymianę ciepła okazuje się znaczące. Mostki te radykalnie powiększają straty ciepła przez tego rodzaju przegrody budowlane i generują zwiększone zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń dla pokrycia tych strat. W artykule zaprezentowano wyniki analizy wpływu łączników mechanicznych w systemach elewacji wentylowanych na wymianę ciepła w przegrodzie zewnętrznej. Zwrócono uwagę na wpływ różnych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych na warunki cieplne kształtujące się w tych elementach.

Thermal conditions in the area of mechanical fasteners in walls with a ventilated façade

Designers increasingly often choose facade systems with ventilated layers on external walls, especially for new buildings.
They are also usable for upgrades of existing buildings. A characteristic feature of these structures, incorrectly taken into account in the calculation of the heat balance of rooms and the whole building, are mechanical fasteners.
They pass through the thermal insulation layer and cause point thermal bridges. The impact of point thermal bridges, usually made of aluminium, i.e. a material with very high thermal conductivity, on heat transfer turns out to be significant.
Such thermal bridges greatly increase heat losses through a building partitions. This situation increases the heat demand of rooms to compensate for heat losses.
The results of the analysis of the impact of mechanical fasteners in ventilated facade systems on the heat transfer in the building partition are presented in the article.
The influence of various material and structural solutions on the thermal conditions in these walls has been noted.

Konstrukcje te umożliwiają stosowanie różnorodnych materiałów na warstwę izolacji cieplnej, pojawiają się na przykład propozycje wykorzystania materiałów o zmiennych właściwościach fazowych. Z kolei wloty powietrza do pustki powietrznej pozwalają na stosowanie regulacji przepływu powietrza.

Elementy elewacyjne mogą być wykonywane ze stali, kamienia naturalnego, szkła i innych materiałów. Mocowane są one na konstrukcji szkieletowej (ruszcie), która utrzymywana jest za pomocą kotew, konsol i itp. komponentów, mocowanych w warstwie konstrukcyjnej (RYS. 1).

Ruszty mogą być wykonywane ze stali, aluminium lub mieszane, np. stal–drewno, aluminium–drewno.

RYS. 1. Schemat ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną; rys.: archiwa autorów

RYS. 1. Schemat ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną; rys.: archiwa autorów

Ruszt mocowany jest z reguły do warstwy konstrukcyjnej za pomocą metalowych wsporników, aluminiowych w przypadku elewacji lekkiej, zaś stalowych w wypadku elewacji ciężkiej.

W celu ograniczenia efektu mostka cieplnego punktowego w miejscu mocowania wspornika (konsoli rusztu) do konstrukcji nośnej ściany zaleca się stosowanie podkładek termicznych, nazywanych również termostopami (RYS. 1). Mogą one być wykonane z PVC, HPL lub innego tworzywa o grubości w przedziale 2-10 mm.

Szkielet nośny, wykonany z metalu, zastosowany na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych, powinien zapewniać możliwość regulacji w trzech osiach. Jest to szczególnie ważne w wypadku montażu na niezbyt równych powierzchniach.

System powinien również zapewniać możliwość przesuwu elementów, związanego z ich rozszerzalnością cieplną. Brak takiej możliwości może doprowadzić do wygięcia się profili, co z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji.

Elementy mocujące elewację przechodzą przez warstwę izolacji cieplnej, z reguły wykonanej z wełny mineralnej, co tworzy w takim miejscu efekt punktowego mostka cieplnego.

Łączniki wykonane są często z aluminium, a więc materiału charakteryzującego się bardzo dobrą przewodnością cieplną, co intensyfikuje proces przewodzenia ciepła i wzmacnia efekt mostka cieplnego punktowego, przy czym mostki te nie są jedynymi, jakie występują w danej konstrukcji przegrody zewnętrznej.

Pojawiają się tam jeszcze dodatkowo mostki punktowe, które powstają w miejscu mocowania izolacji cieplnej do warstwy konstrukcyjnej przez zastosowanie stalowych kotew (łączników mechanicznych).

Wpływ punktowych mostków cieplnych należy bezwzględnie brać pod uwagę w obliczaniach współczynnika przenikania ciepła w celu sprawdzania podstawowych wymagań cieplnych stawianych przegrodom zewnętrznym budynków. Współczynnik ten jest wartością skorygowaną UC, uwzględniającą m.in. elementy mechaniczne mocujące, przechodzące przez warstwę izolacji cieplnej. Oczywiście musi on być również uwzględniany w obliczeniach wskaźników energetycznych budynku czy obliczaniu zapotrzebowania na moc grzewczą pomieszczeń.

W obliczu sukcesywnie zaostrzanych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych znajdowanie rozwiązań konstrukcyjnych elewacji wentylowanych, które spełniałyby nowe wymagania, stanowi duże wyzwanie dla projektantów i pole poszukiwań dla naukowców.

W artykule [1] podjęto próbę oceny wpływu punktowych mostków cieplnych powstających w efekcie przebicia stalowymi łącznikami izolacji termicznej w systemach ociepleniowych ETICS, na skorygowaną wartość współczynnika przenikania ciepła UC.

W zależności od przyjętej metodologii obliczeniowej, w wypadku zastosowania kilku stalowych łączników na 1 m2 ocieplenia, wartość współczynnika UC wzrasta od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do wartości współczynnika U.

Jeszcze bardziej niekorzystną sytuację można zaobserwować, kiedy warstwa izolacji cieplnej przebijana jest kotwami/konsolami, do których zamocowana jest konstrukcja osłonowa elewacji wentylowanej [2]. Efekt punktowego mostka cieplnego w tego rodzaju konstrukcjach omówiony został m.in. w opracowaniach [3-5].

W literaturze omawiającej systemy elewacyjne można znaleźć przede wszystkim warunki, jakie powinny spełniać poszczególne komponenty i cały system oraz warunki techniczne wykonania elewacji [6-7].

Konsole do mocowania rusztu mogą mieć obecnie długość 200-300 mm i więcej, co podyktowane jest rosnącymi wymaganiami w zakresie izolacyjności cieplnej [8].

Wyraźnie brakuje natomiast szczegółowych wytycznych projektowych elewacji wentylowanych, dotyczących parametrów niezbędnych do uwzględnienia w charakterystyce energetycznej budynku. Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie informacji technicznych w zakresie wartości punktowych mostków cieplnych od łączników i kotew przebijający warstwę izolacji cieplnej.

W wytycznych ETAG 0034 [6] zapisano, iż opór cieplny R układu z elewacją wentylowaną należy obliczać według metodologii zawartej w normach:

  • PN-EN ISO 6946: "Komponenty budowlane i elementy budynku - Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła - Metoda obliczania",
  • PN-EN ISO 10211: "Mostki cieplne w budynkach - Strumienie cieplne i powierzchniowe".

Z przeprowadzonej w opracowaniu [5] analizy wynika, iż wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ od konsoli aluminiowej uzależnione są przede wszystkim od wartości przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej. Z kolei przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946 wartość współczynnika χ zależy w istotnej mierze od izolacyjności cieplnej warstwy ociepleniowej.

W opracowaniu [2] porównano wyniki obliczeń współczynnika χ dzięki wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946 i zależności z pracy [5]. Wartości uzyskane dla identycznego układu konstrukcyjnego, wyznaczone według normy, okazały się znacznie większe niż wyznaczone w oparciu o zależność z opracowania [5]. Potwierdza to tym samym wnioski z innych opracowań dotyczących analizowanego zagadnienia na temat dużej niedokładności przy wyznaczaniu współczynnika χ dla łączników aluminiowych przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946.

Potrzebę dokładnego określania i uwzględniania w obliczeniach start ciepła mostków cieplnych punktowych w systemach elewacji wentylowanej akcentują m.in. autorzy pracy [8].

Jak znaczący może być wpływ punktowych mostków cieplnych w systemie elewacji wentylowanej, podają autorzy pracy [4]. Z ich badań wynika, iż mogą one powodować wzrost wartości współczynnika przenikania ciepła ściany U o ponad 30%.

W informacjach technicznych podawanych w aprobatach technicznych czy też materiałach informacyjnych różnych firm często zawarte są niezrozumiałe i bardzo nieścisłe dane związane z mostkami cieplnymi punktowymi. Przykładowo aprobata techniczna AT-15-9158:2013 [9] zawiera zestawienie wartości współczynnika przenikania ciepła U, czyli bez uwzględnienia punktowych mostków cieplnych, oraz z uwzględnieniem punktowych mostków cieplnych UC, różnych rozwiązań konstrukcyjnych ściany zewnętrznej z okładziną elewacyjną przy grubości warstwy izolacji cieplnej z wełny mineralnej od 10 do 20 cm. W tych zestawieniach wartość współczynnika UC w stosunku do wartości U wzrasta nawet o 90%.

W aprobacie podane zostały również wartość współczynnika U bez zastosowania i z zastosowaniem podkładki termoizolacyjnej pod łączniki mechaniczne.

Według aprobaty [9] podkładka termiczna o grubości 1 cm i przewodności λ = 0,07 W/(m∙K) we wszystkich przytoczonych przypadkach obniża wartość współczynnika UC średnio o 0,05 W/(m2∙K).

W wymienionej aprobacie brak jest informacji o przyjętej w obliczeniach liczbie konsoli systemu elewacyjnego, przebijających izolację cieplną, na 1 m2 przegrody. Nie wiadomo również, czy w obliczeniach poprawki na łączniki mechaniczne w wartości współczynnika UC uwzględniono także te do mocowania wełny mineralnej.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że na izolacyjność cieplną systemu elewacyjnego w zakresie punktowych mostków cieplnych mają wpływ:

  • konsole do mocowania elementów osłonowych elewacyjnych,
  • kotwy do mocowania konsoli,
  • kotwy do mocowania warstwy izolacji cieplnej.

Przy czym o parametrach izolacyjności cieplnej całego układu konstrukcyjnego decydują nie tylko parametry konstrukcyjno-materiałowe konsol czy kotew, ale również właściwości przewodnicze warstwy izolacji cieplnej oraz warstwy, w której kotwiony jest element.

Projektanci niejednokrotnie nie dysponują wiarygodnymi danymi na temat wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego. Brak również dostępności do takich narzędzi, jak katalogi lub inne wiarygodne wytyczne czy zestawienia wartości punktowego mostka cieplnego w najczęściej spotykanych rozwiązaniach konstrukcyjnych systemów elewacji wentylowanej. Wskazane byłoby stworzenie tego rodzaju narzędzi wspomagających proces projektowania, tak jak ma to miejsce w wypadku różnych opracowań, zestawień i oprogramowania komputerowego pozwalającego uwzględniać liniowe mostki cieplne w obliczeniach charakterystyki cieplnej budynku.

W opracowaniu [10] stwierdza się, iż pomijanie efektu punktowego mostka cieplnego w lekkich systemach elewacji wentylowanej prowadzi do znaczącego niedoszacowania rzeczywistych start ciepła z pomieszczeń ogrzewanych.

Mostki cieplne punktowe w systemach elewacyjnych tworzą niejednokrotnie bardzo złożone struktury i stwarzają problemy z poprawnym ich uwzględnieniem w obliczeniach przepływu ciepła. W analizowanych w pracy [11] przykładach stwierdzono, że wielkość niedoszacowania strat ciepła na przenikanie, w wypadku pominięcia wpływu punktowych mostków cieplnych, kształtuje się w przedziale 5-20%.

Dana sytuacja może mieć istotne znaczenie przy wyznaczaniu charakterystyki energetycznej budynku, która powinna być jak najlepszej jakości. Niestety, często zgłaszane są zastrzeżenia, co do dokładności opracowywania charakterystyki energetycznej w dokumentacji projektowej i poprawności świadectw charakterystyki energetycznej budynku.

Na jakość uzyskanych wyników dodatkowo wpływ mogą mieć m.in. problemy z poprawnym uwzględnianiem punktowych mostków cieplnych w obliczeniach strat ciepła. Należy mieć świadomość, że mostki cieplne w coraz większym stopniu wpływają na wartość zapotrzebowania na moc grzewczą czy wskaźniki zapotrzebowania na ciepło na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i budynków.

Zgodnie z zatwierdzonymi na rok 2021 wymaganiami technicznymi budowlanymi, a w wypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością już od 2019 roku, ściany zewnętrzne pomieszczeń z temperaturą ≥  16°C muszą charakteryzować się skorygowaną wartością współczynnika przenikania ciepła (uwzględniającą m.in. wpływ na straty ciepła łączników mechanicznych przebijających warstwę izolacji cieplnej) na poziomie UC ≤ 0,20 W/(m2∙K); w pomieszczeniach z temperaturą w przedziale 8°C ≤ ti < 16°C należy spełnić kryterium UC ≤ 0,45 W/(m2∙K), a w wypadku temperatury ≤  8°C współczynnik UC musi osiągnąć wartość ≤  0,90 W/(m2∙K) [12].

Parametry temperaturowe w miejscu konsoli mocującej

Do analizy warunków temperaturowych w obrębie konsoli i kotwy mocującej konsolę przyjęto fasadę wentylowaną (RYS. 1), przy założeniu danych technicznych zastosowanych materiałów przytoczonych w TAB. 1. Obliczenia wykonano dla przypadku zastosowania dwóch rodzajów kotwy mocującej, ze stali zwykłej i stali nierdzewnej, dwu możliwości odizolowania konsoli od podłoża, bez podkładki i z podkładką termiczną, oraz dwóch materiałów podłoża, do którego mocowana może być konsola - elementów wapienno-piaskowych i żelbetowych (RYS. 2).

RYS. 2. Przekrój poziomy przez ścianę zewnętrzną z elewacją wentylowaną, z podkładką pod konsolą mocującą i numerami przypisanymi zastosowanym materiałom wg TAB. 1; rys.: archiwa autorów

RYS. 2. Przekrój poziomy przez ścianę zewnętrzną z elewacją wentylowaną, z podkładką pod konsolą mocującą i numerami przypisanymi zastosowanym materiałom wg TAB. 1; rys.: archiwa autorów

W analizie szczególnie dokładnie starano się zbadać parametry temperaturowe w punktach znajdujących się na połączeniu izolacji cieplnej z podłożem oraz w miejscu mocowania konsoli mechanicznej (RYS. 3).

RYS. 3. Oznaczenie punktów, w których analizowano warunki temperaturowe; rys.: archiwa autorów

RYS. 3. Oznaczenie punktów, w których analizowano warunki temperaturowe; rys.: archiwa autorów

Analiza numeryczna została przeprowadzona w programie ­ADINA System moduł Thermal, bazującym na metodzie elementów skończonych (MES).

Model ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną został podzielony na części strukturalne, odpowiadające poszczególnym elementom w konstrukcji przegrody. Części strukturalne zostały zdefiniowane jako dwuwymiarowe płaskie elementy przewodzące ciepło, którym przypisano właściwości materiałowe zgodnie z TAB. 1.

TABELA 1. Dane materiałowe przyjęte do obliczeń warunków temperaturowych w obszarze konsoli mocującej systemu elewacyjnego

TABELA 1. Dane materiałowe przyjęte do obliczeń warunków temperaturowych w obszarze konsoli mocującej systemu elewacyjnego

Dla przyjętego modelu materiałowego przewodność cieplna i pojemność cieplna są niezależne od temperatury oraz czasu i nie wykazują żadnej zależności kierunkowej ze względu na stałe właściwości materiału.

Dla każdej grupy materiałów wygenerowano czterowęzłową siatkę elementów skończonych, co dało w sumie ponad 200 tysięcy węzłów.

W obliczeniach numerycznych przyjęto temperaturę początkową modelu równą 20°C, stałą wartość temperatury zewnętrznej θe = –5°C oraz stałą wartość temperatury wewnętrznej θi = 20°C.

Zgodnie z wytycznymi [13] przyjęto na krawędzi wewnętrznej opór przejmowania ciepła Rsi = 0,13 m2∙K/W oraz na krawędzi zewnętrznej opór przejmowania ciepła Rse = 0,04 m2∙K/W.

Z uwagi na rodzaj przegrody przyjęto po stronie zewnętrznej warstwy izolacji termicznej opór przejmowania ciepła Rsi = 0,13 m2∙K/W.

Symulację przepływu ciepła przeprowadzono dla 72-godzinnych kroków obliczeniowych. Obliczenia wykonano dla ośmiu modeli (TAB. 2).

TABELA 2. Oznaczenie i opis modeli obliczeniowych

TABELA 2. Oznaczenie i opis modeli obliczeniowych

Uzyskane dwuwymiarowe pola rozkładu temperatury wskazują na występujący efekt mostka cieplnego punktowego, przejawiający się wyraźnym obszarem obniżenia temperatury w miejscu mocowania kotwy w warstwie konstrukcyjnej i podwyższenia temperatury w obszarze konsoli przechodzącej przez warstwę wełny mineralnej i warstwę powietrzną (RYS. 4-5).

RYS. 4-5. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (4), kotwa mocująca ze stali zwykłej (5); rys.: archiwa autorów

RYS. 4-5. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (4), kotwa mocująca ze stali zwykłej (5); rys.: archiwa autorów

Porównanie rozkładu temperatury na RYS. 4-5 i RYS. 6-7 wskazuje na istotne różnice w uzyskanych rezultatach dla ściany z żelbetu i elementów wapienno-piaskowych.

RYS. 6-7. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (6), kotwa mocująca ze stali zwykłej (7); rys.: archiwa autorów

RYS. 6-7. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, bez podkładki izolującej, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (6), kotwa mocująca ze stali zwykłej (7); rys.: archiwa autorów

W wypadku ściany żelbetowej uzyskano wyższe o ok. 3°C temperatury na końcu konsoli aluminiowej, przechodzącej z warstwy wełny mineralnej do pustki powietrznej, co wskazuje na intensywniejszy przepływ ciepła i efekt mostka cieplnego punktowego niż w wypadku ściany z elementów wapienno-piaskowych.

Mniej korzystnie kształtuje się również rozkład temperatury w warstwie konstrukcyjnej przegrody dla kotwy ze stali zwykłej. W wypadku kotwy ze stali zwykłej strefa zaburzenia pola temperatury jest szersza niż przy kotwie ze stali nierdzewnej.

RYS. 8-9. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (8), kotwa mocująca ze stali zwykłej (9); rys.: archiwa autorów

RYS. 8-9. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z elementów wapienno-piaskowych; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (8), kotwa mocująca ze stali zwykłej (9); rys.: archiwa autorów

RYS. 10-11. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (10), kotwa mocująca ze stali zwykłej (11); rys.: archiwa autorów

RYS. 10-11. Dwuwymiarowe pole temperatury w obszarze konsoli i kotwy mocującej, z podkładką izolującą, dla ściany z żelbetu; kotwa mocująca ze stali nierdzewnej (10), kotwa mocująca ze stali zwykłej (11); rys.: archiwa autorów

Z kolei na RYS. 8-9 i RYS. 10-11 przedstawiono rozkład temperatury uzyskany dla podobnych jak wyżej układów konstrukcyjnych, z tą tylko różnicą, że zastosowana została tam podkładka termiczna pod konsolę. Podkłada ta zmienia rozkład temperatury, przede wszystkim w obrębie jej zamocowania. Zmniejsza obszar zaburzeń w przebiegu izoterm, szczególnie dobrze widoczny w wypadku ściany żelbetowej i mocowania konsoli kotwami ze stali nierdzewnej.

Przykładowe wyniki obliczeń ilustrujące zróżnicowanie wartości temperatury w punkcie P3 schematu obliczeniowego zostały zamieszczone na wykresie (RYS. 12). Wskazuje on na różnice w wartościach temperatury, związane z zastosowanym materiałem konstrukcyjnym ściany, rodzajem kotwy oraz brakiem lub występowaniem podkładki termicznej. Okazuje się przy tym, że podkładka termiczna daje największy efekt w postaci podwyższenia temperatury w analizowanym punkcie, o około 2°C, w wypadku kotew wykonanych ze stali nierdzewnej. Dla kotew ze stali zwykłej wzrost temperatury jest mniejszy, rzędu 1,2°C.

RYS. 12. Wartości temperatury uzyskane w punkcie P3 wg schematu (RYS. 3) dla analizowanych ośmiu modeli obliczeniowych; rys.: archiwa autorów

RYS. 12. Wartości temperatury uzyskane w punkcie P3 wg schematu (RYS. 3) dla analizowanych ośmiu modeli obliczeniowych; rys.: archiwa autorów

Podsumowanie

Coraz większą uwagę powinno się przykładać do zapewnienia jak najlepszej izolacyjności cieplnej przegród budowlanych, co w efekcie pozwala obniżyć zapotrzebowanie na moc grzewczą i ciepło całego budynku. Odnosi się to zarówno do budynków nowo powstających, jak i podlegających modernizacji.

Jednym z newralgicznych miejsc, niejednokrotnie nieprecyzyjnie uwzględnianych lub pomijanych w obliczeniach, są obszary tworzące mostki cieplne w przegrodzie zewnętrznej budynku. W szczególności odnosi się to do mostków cieplnych punktowych.

Według danych literaturowych wpływ mostków cieplnych punktowych na straty ciepła przenikającego przez przegrody może być znaczący, sięgający nawet kilkudziesięciu procent. Niejednokrotnie jest to związane z niedoskonałością rozwiązania konstrukcyjnego przegrody, w której występują mostki cieplne punktowe. Typem przegrody zewnętrznej, w której występują takie mostki, nie zawsze odpowiednio uwzględniane w obliczeniach, są ściany z elewacjami wentylowanymi.

Systemy przegród zewnętrznych z elewacjami wentylowanymi są coraz powszechniej stosowane. Mają one wiele zalet, jednak charakteryzują się również istotną wadą, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej konsolami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Dodatkowo powstają tam mostki od mocowania warstwy izolacji cieplnej do warstwy konstrukcyjnej.

Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynków, planowanych na lata 2019 i 2021.

Zaprezentowany w artykule wycinek badań wymiany ciepła w układach konstrukcyjnych stosowanych w systemach elewacji wentylowanej wskazuje na istotne różnice w wymianie ciepła i powstawaniu efektu mostka cieplnego punktowego, w zależności od zastosowanego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego mocowania konsoli układu elewacyjnego.

W obliczeniach strat ciepła przez przegrody zewnętrzne z elewacjami wentylowanymi koniecznie należy uwzględniać straty powstające w miejscu występowania punktowych mostków cieplnych.

Ponadto, należy kontynuować poszukiwania nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dla ścian z elewacjami wentylowanymi, które pozwoliłyby na zminimalizowanie efektu punktowego mostka cieplnego.

W miarę możliwości wskazane jest stosowanie do mocowania elementów elewacyjnych konsoli ze stali, w tym stali nierdzewnej, charakteryzującej się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium, powszechnie stosowanym w konsolach do lekkich systemów elewacyjnych.

Z kolei do montażu izolacji cieplnej zamiast łączników ze stali zwykłej należałoby wprowadzać na szerszą skalę łączniki ze stali nierdzewnej.

Literatura

  1. A. Ujma, "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych", "Izolacje" 5/2013, s. 14-19.
  2. A. Ujma, "Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną", "Izolacje" 11/12/2016, s. 86-100
  3. Katalog produktów 2016. AGS sp z o.o., s. 8, Warszawa 2016.
  4. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas, L. Šeduikytė, M. Daukys, A. Vasylius, "Simplified Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House", "Sustainability" 2015, 7, 16  687-16  702.
  5. T. Theodosioua, K. Tsikaloudakia, D. Bikas, "Analysis of the Thermal Bridging Effect on Ventilated Facades", "Procedia Environmental Sciences" 38 (2017), 397-404.
  6. ETAG 034, "Zestawy do wykonywania okładzin ścian zewnętrznych".
  7. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych w ujęciu prawnym", "Izolacje" 9/2015, s. 60-64.
  8. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych na podkonstrukcji aluminiowej", "Materiały Budowlane" 9/2016, s. 28–30.
  9. Aprobata techniczna AT-15-9158:2013 "Zestaw wyrobów do wykonywania wentylowanych okładzin elewacyjnych", ISOVER-EQUITONE, Instytut Techniki Budowalnej, Warszawa 2013.
  10. S. Kulczewska, W. Jezierski, "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych", "Budownictwo i Architektura" 15(3) (2016), s. 99-106.
  11. Theodoros G. Theodosiou, Aikaterini G. Tsikaloudaki, Karolos J. Kontoleon, Dimitrios K. Bikas, "Thermal bridging analysis on cladding systems for building façades", "Energy and Buildings" 109 (2015), s. 377-384.
  12. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422).
  13. PN-EN ISO 6946:2017-10, "Komponenty budowlane i elementy budynku - Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła - Metody obliczania".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.