Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

SWIN na Targach Materiałów Budowlanych i Wykończeniowych Warsaw Home Build, fot. SWIN
Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.
Zobacz także
Piotr Krzyżanowski, SWIN Środki ochrony indywidualnej do wykonywania izolacji natryskowej

Izolacje natryskowe to nie tylko natrysk piany poliuretanowej, a również płynnych powłok i mas hydroizolacyjnych. Podobnie jak podczas wykonywania innych prac budowlanych, tak i w przypadku natrysku bezpieczeństwo...
Izolacje natryskowe to nie tylko natrysk piany poliuretanowej, a również płynnych powłok i mas hydroizolacyjnych. Podobnie jak podczas wykonywania innych prac budowlanych, tak i w przypadku natrysku bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Do stosowania profesjonalnych materiałów natryskowych trzeba się więc profesjonalnie przygotować.
Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...
Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.
Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową a wilgotność krokwi

Przed ociepleniem poddasza pianką poliuretanową warto ustalić z wykonawcą szczegółowy zakres prac i sposób wykonania izolacji. Trzeba także sprawdzić wilgotność drewnianej konstrukcji dachu. Można to zrobić...
Przed ociepleniem poddasza pianką poliuretanową warto ustalić z wykonawcą szczegółowy zakres prac i sposób wykonania izolacji. Trzeba także sprawdzić wilgotność drewnianej konstrukcji dachu. Można to zrobić we własnym zakresie, ale praktyka pokazuje, że tanie wilgotnościomierze nie zawsze wskazują prawdziwą wilgotność. Jeżeli posiadamy urządzenie, które nie ma wykonanej kalibracji, może się okazać, że wskazania nie będą zgodne z prawdą.
Czy wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” nie odbiło się negatywnie na liczbie zleceń?
Zapewne firmy, które angażowały się w ten program, mogły w końcówce roku zaobserwować spadek zainteresowania, ale musimy mieć też świadomość, że efekt tego zatrzymania poczujemy dopiero za jakiś czas. W tej chwili obsługiwane są wnioski, które są już rozpatrzone, a jest jeszcze pokaźna pula wniosków złożonych, czekających na decyzję. Jestem w stanie wyobrazić sobie taki scenariusz, że firmy z naszej branży nie poczują tej przerwy ze względu na liczbę zleceń zaplanowanych do realizacji. Trzeba też powiedzieć, że w dużej części firmy wykonujące izolacje natryskowe były zapraszane do udziału jako podwykonawcy. Oczywiście liczymy na to, że program „Czyste Powietrze” zwiększy zainteresowanie inwestorów termomodernizacją, a piana poliuretanowa zostanie jeszcze bardziej doceniona.
Czytaj też: Piany poliuretanowe do ocieplania budynków
Czy piana poliuretanowa nie jest wystarczająco doceniana?
Uważam, że popularność izolacji pianą PUR powinna rosnąć. Można tu powiedzieć, że ogólnie świadomość wykorzystywanych technologii i materiałów będzie rosła, jeśli chcemy budować domy oszczędne i trwałe. Warto poznawać zalety izolacji poliuretanowych i doceniać je za bezspoinowość i niezmienność parametrów w czasie. Niestety w wielu przypadkach rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje na temat „nieoddychania”, a nawet „gnicia dachów”. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że są to informacje nieprawdziwe, których nikt nie jest w stanie potwierdzić.
W edukowaniu inwestorów widzimy duże pole do działania dla naszego stowarzyszenia. Pojawił się nawet pomysł zbudowania modelu, w którym będzie możliwe kontrolowanie na bieżąco wilgoci konstrukcji drewnianej dachu.
Z radością też przyjmujemy opinie dekarzy, którzy mieli okazję dokonywać przeróbek, np. montować okna dachowe w istniejących dachach z pianą, gdzie na własne oczy mogli się przekonać, że dach po 8 czy 10 latach jest jak najbardziej bezpieczny. Jeśli po takim czasie nic niepokojącego się nie wydarzyło, nie ma podstaw, aby myśleć, że kolejne lata przyniosą jakieś zmiany.
Czy to prawda, że coraz większa liczba deweloperów decyduje się na stosowanie piany PUR?
Rzeczywiście można zaobserwować taki trend. Nie można się temu dziwić. Jeśli uczciwie policzymy koszty, to zapewne już na etapie wykonania piana poliuretanowa może okazać się tańsza. Poza tym dochodzą konkretne wymagania kupujących. Trzeba jasno powiedzieć, że dostępność kamer termowizyjnych jest dziś inna niż 5 czy 10 lat temu. W tej kwestii zmieniło się bardzo dużo i oczekiwania kupujących nowe domy też są wysokie. Niektórzy decydują się nawet na robienie badań szczelności budynku, aby mieć gwarancję komfortu termicznego latem i kontrolę nad rachunkami w sezonie grzewczym.
Jeśli jakiś deweloper budował domy i spotykał się z reklamacjami dotyczącymi izolacji poddasza czy stropu lekkiego, z pewnością doceni izolację wykonaną metodą natrysku. Można powiedzieć, że ryzyko reklamacji jest tutaj minimalne. Dodatkowo sporo firm natryskowych bierze odpowiedzialność za swoje realizacje, udzielając pisemnej gwarancji.
Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Natryskowych stara się także promować technologię na branżowych spotkaniach. I tak w 2024 r. byliśmy obecni np. na Forum Dewelopera w Warszawie. Uważam, że takie spotkania są potrzebne, aby przekonywać zainteresowanych do konkretnych rozwiązań.
Nie bez znaczenia są tu ciągle rosnące koszty pracy, w tym roku będzie podobnie. Jeśli dodamy do tego wyższe koszty energii, inwestycja w szczelne izolacje, które dodatkowo wykonuje się bardzo szybko, jest dobrą odpowiedzią na istniejącą sytuację.
Czy tylko kwestia ceny jest decydująca przy wyborze izolacji?
Oczywiście, że nie. O sukcesie decyduje też ogólna opinia o izolacjach na rynku. Dla wielu piana poliuretanowa jako materiał do izolacji przestała być nowością, jest po prostu bardzo popularna, a ci, którzy mieli z nią realny kontakt, wypowiadają się bardzo pozytywnie. To było rzeczywiście dziwne, że przez lata akceptowaliśmy poliuretan w materacach, na których spaliśmy, w sprzętach AGD i odzieży, a trudno było się przestawić, aby w ten sposób myśleć o izolacji. Dziś poliuretan sprawdza się nawet przy produkcji uli dla pszczół – taki argument okazuje się być dość istotny dla tych, którzy wybierają izolacje pod kątem zdrowotnym. Jednak dla dewelopera liczą się przede wszystkim: cena, czas i brak kłopotów z reklamacjami.
Na co powinien zwrócić uwagę inwestor, zamawiając izolację z piany?
Firm wykonujących izolacje natryskowe jest coraz więcej i może pojawiać się dylemat, kogo wybrać. Warto doceniać doświadczenie. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że nowa firma zatrudnia ludzi z doświadczeniem albo ludzie z doświadczeniem tworzą nową firmę. To należy uznać za bardzo istotny element, chociaż znane są nam przypadki (SWIN brało udział w akcji wymiany izolacji), gdzie to firma z długoletnim doświadczeniem wykonała izolację w sposób nieprawidłowy.
Ja osobiście doceniam także estetykę. W opozycji do mojego poglądu stoją ci, którzy mówią, że „izolacja to nie dekoracja”, ale warto wiedzieć, że w miarę równa warstwa izolacji to stabilność osiąganego współczynnika U dla tej przegrody. Jeśli mamy taką możliwość, warto zapytać o realizację, być może nawet pojawić się na budowie u konkretnego wykonawcy, a jeśli nie, to bazować na solidnej dokumentacji zdjęciowej.
Trafiają do mnie również osoby, które czują się oszukane. Miałem niedawno sytuację, gdzie inwestor zachęcony konkretną marką piany zdecydował się na realizację, a po wszystkim okazało się, że otrzymał zupełnie inny produkt niż ten, o którym rozmawiał. Warto wymagać pisemnej oferty. Te wszystkie elementy, które chronią inwestorów, są badane przy przyznawaniu certyfikatów jakości SWIN. Na stronie www.swing.org.pl opisujemy, jak sprawdzić wykonawcę izolacji.
Jakie plany na 2025 r. ma Stowarzyszenie?
Mam nadzieję, że uda się cały czas organizować spotkania z młodzieżą w szkołach o profilu budowlanym. Widzimy zainteresowanie i jesteśmy chętnie przyjmowani. O ile czas pozwoli, będziemy chcieli odbyć przynajmniej 10 spotkań w szkołach.
Organizacja spotkań branżowych to również ważny element, o który chcemy się zatroszczyć. Takie spotkania działają motywująco, a uczestnicy widzą, że w naszej branży trzeba stawiać na jakość.
Być może uda się pozyskać partnera do zbudowania modelu – to zadanie wymagać będzie nie tylko środków finansowych, ale również zaangażowania rozłożonego w czasie.
Apetyty mamy duże, a mamy też świadomość, że cały czas jesteśmy na dorobku i nie mamy jeszcze żadnego pracownika etatowego, a wszystkie działania podejmowane są w czynie społecznym. Robimy to, bo autentycznie wierzymy w tę technologię i chcemy się jej poświęcić.
Przy okazji chcemy podziękować naszym sponsorom, a w 2024 r. wspierały nas firmy: Asteco, Ultrapur, PCC Prodex, Polychem System oraz Purinova. Wiemy, że do tego grona chcą dołączyć nowe firmy i mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się budować dobry klimat dla izolacji poliuretanowych.