Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Prognozowana wielkość rynku izolacyjno-konstrukcyjnych paneli metalowych do 2030 r.

Forecast insulating and structural metal panels market size by 2030

Poznaj prognozowaną wielkość rynku izolacyjno-konstrukcyjnych paneli metalowych do 2030 r., fot. Paneltech

Poznaj prognozowaną wielkość rynku izolacyjno-konstrukcyjnych paneli metalowych do 2030 r., fot. Paneltech

Według najnowszych danych wartość światowego rynku izolacyjno-konstrukcyjnych paneli metalowych wyceniono na ok. 8800 mln € w 2022 r. i oczekuje się, że w okresie prognozy będzie on rósł przy wielkości średniej rocznej stopie wzrostu CAGR (ang. Compound Annual Growth Rate) wynoszącej 3,81%, osiągając 11 400 mln € do 2028 r. W artykule posługujemy się pojęciem „izolacyjno-konstrukcyjne panele metalowe” IMP (ang. Insulated Metal Panels), co wg normy PN-EN 14509: 2013-12 „Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową – Wyroby fabryczne – Specyfikacje” („Self-supporting double skin metal faced insulating panels – Factory made products – Specifications”) oznacza płyty warstwowe w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym.

Zobacz także

Paweł Siemieniuk Właściwości izolacyjne i popularność płyt warstwowych

Właściwości izolacyjne i popularność płyt warstwowych Właściwości izolacyjne i popularność płyt warstwowych

Płyty warstwowe na dobre zagościły w budownictwie. Wręcz trudno wyobrazić sobie bez nich budowę hal, magazynów czy obiektów przemysłowych. Ich zalety doceniają również inwestorzy indywidualni, więc materiały...

Płyty warstwowe na dobre zagościły w budownictwie. Wręcz trudno wyobrazić sobie bez nich budowę hal, magazynów czy obiektów przemysłowych. Ich zalety doceniają również inwestorzy indywidualni, więc materiały te są coraz częściej wykorzystywane podczas budowy domów jednorodzinnych.

Paweł Siemieniuk Nowoczesne obiekty rolnicze z płyt warstwowych

Nowoczesne obiekty rolnicze z płyt warstwowych Nowoczesne obiekty rolnicze z płyt warstwowych

Krajobraz polskiej wsi zmienia się diametralnie i nie chodzi tu tylko o powstające czy modernizowane domy. Także budynki gospodarskie przechodzą pomyślne metamorfozy. Jest to możliwe między innymi dlatego,...

Krajobraz polskiej wsi zmienia się diametralnie i nie chodzi tu tylko o powstające czy modernizowane domy. Także budynki gospodarskie przechodzą pomyślne metamorfozy. Jest to możliwe między innymi dlatego, że w nowych obiektach magazynowych tradycyjna technologia wznoszenia ścian murowych czy żelbetowych została zastąpiona konstrukcją stalową ze ścianami wykonanymi z płyt warstwowych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

*****
Artykuł przedstawia szanse rozwoju do 2030 r. segmentu produkcji płyt IPM (ang. Insulated Metal Panels), płyt warstwowych w obustronnych okładzinach stalowych z rdzeniem izolacyjnym. Zawiera metodologię przeprowadzenia analizy rynku, omawia ich korelację z trendami zrównoważonego budownictwa oraz zestawia w formie wniosków działania, jakie muszą być wykonywane w celu uzyskania produktów optymalnych jakościowo.

Forecast insulating and structural metal panels market size by 2030

The article presents opportunities for the development of the production segment by 2030 IPM boards (Insulated Metal Panels), sandwich panels in double-sided steel cladding with an insulating core. It contains the methodology for conducting market analysis and discusses them correlation with sustainable construction trends and comparisons in the form of proposals for actions that must be carried out in order to obtain products of optimal quality.
*****

W celu opisania rynku IMP poddano analizie oceniającej kluczowe segmenty rynku w oparciu o rodzaj produktu (panel izolowany poliuretanem, styropianem, włóknem szklanym, wełną mineralną, inne), zastosowania (handlowe i przemysłowe, mieszkalne, chłodnie, inne) i geografię regionalną. Opis winien rzucać również światło na pojawiające się trendy rynkowe i postęp technologiczny, dostarczając fundamentalnych spostrzeżeń.

Czytaj też: Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekką obudową

Metodologia przeprowadzenia analizy rynku

Dogłębna analiza rynku winna być prowadzona na podstawie wyselekcjonowanych słów kluczowych i obejmować szeroki zakres aspektów ważnych dla rozwoju firmy. Materiał powinien więc oferować rekomendacje oparte na określonych danych, co umożliwia podejmowanie świadomych decyzji. Należy więc określić tzw. inteligencję konkurencyjną, aby być na czele konkurencji i rozumieć strategie stosowane przez kluczowych graczy, zrozumieć możliwości na rynku oraz identyfikować pojawiające się możliwości i potencjalne obszary ekspansji. Również ocena ryzyka rynkowego i opracowanie strategii łagodzenia skutków recesji są ważne, aby skutecznie poruszać się w obszarze niepewności.

Przewiduje się, że globalny rynek IMP wzrośnie w znacznym tempie w okresie prognozy, czyli w latach 2024–2031, co znaczy, że powinniśmy być gotowi do wyprzedzających działań. IMP mogą być stosowane do ścian zewnętrznych i przekryć dachowych, tak aby można było lepiej kontrolować przepływ ciepła do lub z budynku. Znane są ze swojej doskonałej izolacyjności, elastyczności w dopasowaniu do konkretnego projektu i szybkiego czasu instalacji. Wzrost popytu na IMP w budownictwie i w zastosowaniach w branżach, takich jak chłodnie dla przetworzonej żywności, napędza wzrost przychodów na globalnym rynku paneli izolacyjnych. Ze względu na różne korzyści zapewniane przez IMP są one wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, zwłaszcza dotyczy to tzw. strukturalnych IMP.

Przypomina się, że standardowe panele nie przenoszą obciążeń i są regulowane przez normę PN-EN 14509:2013-12, a panele przenoszące obciążenia posiadają projekt normy i powinny być oceniane na podstawie europejskiej oceny technicznej. Na przykład wyroby te eliminują kratownice dachowe i są lepsze od tradycyjnych ram, ponieważ są silniejsze i mogą obsługiwać statyczne ładunki przy obciążeniu powierzchni wynoszącym około 500 Pa. Ponadto dla budowniczych wykorzystanie IMP może skrócić czas budowy o dwa do trzech razy. Wszystkie te czynniki generują możliwości wzrostu i napędzają rozwój rynku IMP.

Najwięksi producenci z reguły produkują nie tylko IMP, ale również inne wyroby budowlane, jak materiały termoizolacyjne, panele renowacyjne, fasady budowlane itd. Oferują one dużą elastyczność estetyczną, szeroką gamę profili, okładzin, złączy i wspierają wykonawców najnowocześniejszymi specjalistycznymi technikami montażu.

Szanse rozwoju segmentu IPM

Wśród różnych rodzajów produktów oczekuje się, że segment IMP z rdzeniem poliuretanowym przyczyni się do największego udziału w rynku w 2027 r. Przewiduje się również, że dysponując kompleksową analizą, można głębiej zrozumieć globalny rynek IMP, ułatwiając podejmowanie dobrych decyzji inwestycyjnych opartych na wiarygodnych informacjach. Można też zapytać, jakie czynniki napędzają rozwój IMP?

Uważa się, że rosnący popyt na poniższe aplikacje na całym świecie będzie miał bezpośredni wpływ na rozwój IMP w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, mieszkaniowych oraz przechowalniczych przy w obniżonej temperaturze. Zatem pytanie, jakie rodzaje IMP powinny być dostępne na rynku?

W oparciu o rodzaje produktów rynek został podzielony na następujące typy, które posiadały największy udział w rynku w 2022 r., a są to:

  • poliuretanowy IMP,
  • polistyrenowy IMP,
  • wypełnione włóknem mineralnym IMP.

Zalety IMP mogą zostać określone poprzez: badania rynku uwzględniające uruchomienie analizy regionalnej i zdefiniowanie kształtu rynku. Takie działania pozwolą zapewnić silną podstawę do podejmowania decyzji biznesowych, adaptacji strategii i rozszerzyć się na nowe segmenty rynkowe.

Określenie optymalnej pozycji rynkowej pozwala również na poprawę obsługi klienta i na konkurencyjność. Natomiast ustanowienie i wzmocnienie mechanizmu do zbierania danych marketingowych przez wydzielone służby zapewnia poprawę ogólnej działalności biznesowej. Nadto aktywny producent IMP powinien starać się odpowiedzieć na kluczowe pytania:

  • Jakie są czynniki napędzające rozwój rynku?
  • Jakie są najpopularniejsze typy?
  • Które regiony doświadczą najwyższego wzrostu zapotrzebowania?
  • Jacy kluczowi gracze działają na rynku?
  • Jakie są wyzwania stojące przed firmami chcącymi utrzymać się na rynku?
  • Jaka jest szacunkowa wartość krajowego/globalnego rynku?
  • Jaki będzie przewidywany roczny wzrost (CAGR) w latach 2024–2031?
  • Która kategoria wyrobów posiada obecnie największy udział w rynku i jakie są główne czynniki napędzające wzrost rynku?
  • Jaka jest wielkość i dynamika w określonych regionach geograficznych i na rynku krajowym?
  • Jakie zagrożenia i szanse wiążą się z poszerzeniem zakresu rynku?
  • Jak trendy mogą wpływać na kierunek i zakres rynku?

Przypomina się również, że w czasie pandemii COVID-19 rynek doświadczył niższego niż przewidywany popytu we wszystkich regionach w porównaniu z poziomami sprzed pandemii. W związku z powyższym można postawić pytanie, czy obserwowany nagły wzrost zapotrzebowania rynku odzwierciedlony przez wzrost CAGR wynika ze wzrostu rynku i popyt powrócił do poziomu sprzed pandemii?

Rynek IMP, podobnie jak dla wielu innych wyrobów budowlanych, nie był odporny na wpływ globalnej pandemii COVID-19. Branża budowlana, główny konsument IMP, borykała się z zakłóceniami w postaci opóźnień w projektach, niedoborów w pracy i przerw w łańcuchu dostaw. Wyzwania te wpłynęły na produkcję i instalację IMP, co powodowało efekt falowania na całym rynku. Jednak w miarę jak świat dostosowuje się do nowych wymagań, przemysł budowlany stopniowo się odradza, a popyt na izolowane metalowe panele może się odbić.

Zwiększona świadomość znaczenia zrównoważonych i energooszczędnych praktyk budowlanych również może napędzać rynek w kierunku innowacji i wzrostu. Nie bez kozery można w tym miejscu zalecić, aby producenci teraz przestudiowali normę ISO/PAS 45005:2020 „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy w zakresie bezpieczeństwa pracy. Ogólne wytyczne dotyczące bezpiecznej pracy w czasie pandemii COVID-19” („Occupational health and safety management – General guidelines for safe working during the COVID-19 pandemic”).

Segment IPM w zrównoważonym budownictwie

Zrównoważony rozwój staje się jednym z kluczowych wyzwań dla rynku budowlanego, a producenci IMP winni zmierzyć się z tą tematyką, porządkując dostępne informacje, między innymi przeglądając doniesienia innych wiodących uczestników rynku.

Najnowszym trendem jest „Zrównoważone budownictwo na rzecz wzrostu rynku”. W tym miejscu należy wspomnieć o wynikach prac Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komitetu Technicznego nr 270 ds. Zarządzania Środowiskowego. Wdrożono normy dotyczące zagadnień zarządzania środowiskowego, systemów zarządzania środowiskowego, audytowania i związane badania środowiskowe, etykietowania środowiskowego, oceny wyników działalności środowiskowej, oceny cyklu życia, gazów cieplarnianych i zmian klimatu. Producenci wyrobów budowlanych ponadto zostali zobowiązani do kwantyfikacji i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych, kwantyfikacji i raportowania śladu węglowego produktów itd. Przykładem nowego spojrzenia jest norma ISO 14093 „Mechanizm finansowania lokalnej adaptacji do zmian klimatu – Dotacje na odporność na zmiany klimatu oparte na wynikach – Wymagania i wytyczne”.

Równie ważne dla producentów IMP, tak jak prace poprzedniego KT 270, są prace Komitetu PKN KT 307 ds. Zrównoważonego Budownictwa. Mamy do dyspozycji wiele norm, a w tym obejmujące metody oceny nowych i istniejących obiektów budowlanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym środowiskowe deklaracje wyrobów budowlanych. Znane i znormalizowane są więc opisy:

  • metodyki i oceny użytkowych właściwości obiektów budowlanych w pełnym cyklu życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju,
  • właściwości użytkowe wyrobów budowlanych dotyczące zdrowia i komfortu,
  • metody oceny nowych i istniejących obiektów budowlanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym środowiskowe deklaracje wyrobów budowlanych.

Interesującym jest przykładowy materiał normy ISO/WD TR 7016 „Związek pomiędzy wkładem CEW w zrównoważony rozwój a osiągnięciem celów zrównoważonego rozwoju” („Connection between the contribution of CEW to sustaninability and archievement of the SGDs”). Nowe badanie odpiera przekonanie, że niskoemisyjne wybory materiałowe kosztują więcej.

Wyniki badania pokazują, że wykorzystanie IMP zamiast betonowych zespołów ściennych pozwala zaoszczędzić zarówno na kosztach budowy, jak i na obniżeniu śladu węglowego. Norma 14067:2018-10 „Gazy cieplarniane – Ślad węglowy wyrobów – Wymagania i wytyczne dotyczące kwantyfikacji” określa zasady, wymagania i wytyczne dotyczące ilościowego określania i raportowania śladu węglowego produktu CFP i są zgodne z oceną cyklu życia LCA.

Wnioski

Problem odpowiedniej jakościowo wody zużywanej do produkcji. Jest prawdopodobne, że do każdego wyprodukowanego typu IMP wykorzystano wodę podczas jakiejś części procesu produkcyjnego, niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie produktu, przygotowania do produkcji, czy chłodzenie urządzeń użytych w produkcji. Aby produkować swoje wyroby, firmy muszą dysponować niezawodnymi środkami pozyskiwania czystej wody, monitorowania jakości wody, integrowania zdolności ponownego wykorzystania oraz odpowiedniego usuwania lub oczyszczania ścieków.

Rozwój odnawialnych źródeł energii w określonym miejscu. Te przedsięwzięcia mają zapewnić energię na żądanie lub za pośrednictwem magazynu energii na miejscu za pomocą baterii. Są to zazwyczaj działania finansowane i zarządzane przez samą firmę. Zarówno projekty na miejscu, jak i poza nim mogą obejmować, ale nie ograniczać się do farm słonecznych, ale również wytwarzanie i spalanie biomasy, wytwarzanie biogazu przy wysypisku, energii wodnej lub wiatrowej, w zależności od ich położenia geograficznego i dostępności zasobów.

Zagospodarowanie odpadów produkcyjnych. Zakłada się, że około 95% wartości materiałów budowlanych jest tracone, gdyż budynki degenerują się w procesie starzenia, a następnie poddawane są rozbiórce. W rezultacie przemysł związany z budownictwem generuje około jednej trzeciej odpadów na świecie. Jednym z obszarów zainteresowania producenta IMP jest to, co zostanie zrobione z odpadami produkcyjnymi, tak aby zapobiec ich bezpośredniemu składowaniu na wysypisku.

Aby odegrać właściwą rolę w rozwiązaniu tego problemu, można nawiązać współpracę z lokalnym producentem materiałów budowlanych w celu wykorzystania odzyskanych produktów odpadowych. Program winien obejmować taki cel, aby do 2030 r. spowodować zerowy odpad dla firmy zajmującej się składowaniem odpadów.

Ograniczenie odpadów kierowanych na składowiska i pomoc w rozwoju nowych produktów szczególnie wytwarzanych z odpadów z pianki PIR, jest ważnym zamierzeniem produkcyjnym, które zapewni wysoki poziom sprawności cieplnej w stosunku do innych powszechnie stosowanych wyrobów.

Proces utylizacji rozpoczyna się zwykle od granulacji lub brykietowania odpadów izolacyjnych, a następnie mieszanych z lepiszczem i prasowanych w celu stworzenia nowego produktu do izolacji, który może być stosowany jako wyrób przenoszący obciążenia do wypełnienia podłogowego i dachowego.

Dążenie do zrównoważonego rozwoju w produkcji zobowiązuje producenta IMP do zmniejszenia emisji CO2 i przejścia w kierunku bardziej zrównoważonych operacji technologicznych. Podejmowanie takiego zobowiązania nie będzie łatwe, bo taka produkcja wymaga znacznych ilości dodatkowej energii oraz selektywnego przerobu wybranych odpadów.

Wydaje się, że to nietypowe zadanie zmieniające sposób formowania wyrobów i sposobu ich wykorzystania, będzie możliwe dzięki starannemu planowaniu i kreatywnej strategii, a można to zrobić w krótkim czasie poprzez odpowiedzialność, redukcję odpadów, recykling i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Odpowiedzialność za plan zrównoważonego rozwoju wymaga regularnego raportowania wskaźników referencyjnych dla audytora, redukcji emisji dwutlenku węgla, oszczędzania wody i energii odnawialnej. Chociaż wyznaczenie celów jest konieczne, to śledzenie postępów w perspektywie krótkoterminowej jest jeszcze ważniejsze dla spełnienia długoterminowych zobowiązań.

Odpowiedzialność dla każdej firmy wygląda inaczej, a także sposób pomiaru każdego punktu odniesienia. Konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie systemu kontroli, a także określenie częstotliwości sprawozdawczości. Jawność działań pozwala różnym organizacjom zobaczyć, co robią inni, aby samemu poczynić postępy. Może również inspirować nowe pomysły i dialog w całej firmie, a przejrzystość pomaga również zidentyfikować słabości i uruchomić rozwiązania naprawcze.

Chociaż ograniczenie odpadów jest kluczowe, zawsze będą występować produkty uboczne z procesu produkcyjnego. Recykling jest jedną z opcji, ale znalezienie nowego życia dla odpadów może być jeszcze bardziej korzystne. Mamy przykłady, że producenci IMP prowadzą prace, aby we własnym zakresie wytwarzać poliole z odpadowego tworzywa PET.

Tworzenie partnerstwa między zakładami produkcyjnymi a lokalnymi przedsiębiorstwami. Odpady nie muszą „podróżować”, co zmniejsza emisję CO2. Może to być również korzystne ekonomicznie dla obu firm, w zależności od umowy. Chociaż nie jest to uniwersalne rozwiązanie we wszystkich zakładach produkcyjnych, lokalne partnerstwa zapewniają każdej społeczności wymierną korzyść.

Dobre praktyki. Taki tok działania powinien obejmować kilka kluczowych elementów, w których wszyscy współpracują ze sobą dla uzyskania najbardziej zrównoważonego produktu.

Projektowanie dla trwałości i łatwego demontażu. Nowoczesne produkty budowlane są zaprojektowane tak, aby miały długą żywotność i można je było łatwo zdemontować w celu ponownego użycia lub recyklingu pod koniec ich życia. Może to obejmować stosowanie technik budowy modułowych i standaryzowanych, np. złączy/zamków w celu ułatwienia demontażu.

Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu oraz materiałów ze źródeł odnawialnych. Produkty budowlane winny być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, gdy tylko jest to możliwe, zmniejszając potrzebę użycia zasobów pierwotnych. Ponadto szybko odnawialne materiały mogą być wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych materiałów, które wymagają więcej procesów pierwotnych lub gazów cieplarnianych.

Przedłużenie okresu eksploatacji. Nowe strategie są wdrażane w celu przedłużenia żywotności produktów budowlanych. Może to obejmować renowację, naprawę i konserwację, aby zapewnić, że produkty pozostaną funkcjonalne i atrakcyjne przez dłuższy czas.

Odzysk i recykling materiałów. Pod koniec cyklu życia produkty budowlane są odzyskiwane i poddawane recyklingowi w celu stworzenia nowych produktów lub materiałów. Obejmuje to oddzielanie i sortowanie materiałów, aby zmaksymalizować wskaźniki recyklingu i zminimalizować ilość odpadów wysyłanych na wysypiska.

Optymalizacja zasobów. Strategie są stosowane w celu zminimalizowania odpadów materiałowych podczas procesu budowy. Obejmuje to skuteczne projektowanie, dokładne oszacowanie materiałów i skuteczne praktyki gospodarowania odpadami.

Technologie cyfrowe i wymiana danych. Technologie, takie jak modelowanie informacji o budynku (BIM) lub koncepcje banków materialnych, mogą być wykorzystywane do śledzenia i optymalizacji wykorzystania materiałów, poprawy zarządzania zasobami oraz umożliwienia lepszej komunikacji i współpracy między interesariuszami.

Komentarze

Powiązane

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne...

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne mające na celu odpowiedzieć na to wyzwanie. Instrumenty stosowane przez poszczególne państwa różnią się pod wieloma względami, jednocześnie jednak można dostrzec pewne trendy, takie jak dążenie do integracji poszczególnych narzędzi, czy wzmocnienie zachęt dla kompleksowych inwestycji. W polskim systemie...

mgr inż. Henryk B. Łoziczonek, dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. pk Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo,...

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo, które należy do największych odbiorców wyprodukowanej energii, zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i późniejszej ich eksploatacji.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Krystyna Stankiewicz Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r. Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji...

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji ciepła i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez masowe wdrażanie technologii energii słonecznej w europejskich budynkach i przemyśle.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich Wsparcie modernizacji budynków – przegląd dobrych praktyk europejskich

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane...

W numerze 6/2022 miesięcznika IZOLACJE publikowaliśmy fragmenty Raportu Fali Renowacji przedstawiające luki we wsparciu modernizacji budynków w Polsce. W drugiej części przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach europejskich.

mgr inż. Karol Kramarz Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne...

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Jacek Sawicki news Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami Zmiany w przepisach prawnych ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z innymi ustawami

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557) ukazał się tekst ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy po zmianach prawnych Dziennik budowy po zmianach prawnych

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023...

Dziennik budowy w przepisach prawa budowlanego przywołany został w art. 45 rozdziału 5 „Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych” i dotychczas prowadzono go w formie papierowej. Od 27 stycznia 2023 r. będzie mógł być prowadzony także w formie elektronicznej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego po zmianach Książka obiektu budowlanego po zmianach

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią...

Książka obiektu budowlanego (KOB) w formie papierowej w przepisach prawa budowlanego dotąd przywoływana była w art. 64 pkt. 1–4. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy art. 64 pkt 1, 2 i 4 stracą ważność, a zastąpią je art. 60a–60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).

Jacek Sawicki news Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany Portal e-budownictwo – sprawniejszy proces budowlany

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w...

Portal e-budownictwo w przepisach prawa budowlanego pojawia się w ustawie z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, której tekst ukazał się 26 lipca 2022 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1557). Przywołuje go zapis art. 71 w ust. 2b pkt 2, który stanowi, że „Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonuje się (…) w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu e-budownictwo”. I dalej rozbudowują go przepisy art. 79a–79k...

Jacek Sawicki news Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami) Ustawa Prawo budowlane (tekst ujednolicony; stan prawny po nowelizacji wg DzU poz. 1557 z dnia 26.07.2022 r. z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego...

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – stan prawny po ujednoliceniu tekstu ustawy na podstawie Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU poz. 2351 z dnia 20.12.2021 r.) wraz ze zmianami: 1. Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (DzU poz. 88 z dnia 14.01.2022 r.); 2. Ustawa z dnia 7 lipca...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 2)

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny...

Realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej i dekarbonizacja gospodarki będzie prowadzić do głębokiej przebudowy polskiego sektora elektroenergetycznego, który wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, w tym transport, ciepłownictwo, a także zaopatrzenie w energię zakładów przemysłowych. Jak powinna przebiegać modernizacja sektora i jakie technologie powinny być dominujące w perspektywie 2050 r.?

Przemysław Gogojewicz Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia Przepisy przeciwpożarowe w ochronie osób i mienia

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub...

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć, mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

Materiały prasowe Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać? Ekrany akustyczne – kiedy i gdzie je stawiać?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

Na podstawie jakich przepisów i dokumentów lokalizowane i budowane są ekrany akustyczne? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mogły powstać, i kto wydaje stosowną decyzję?

news Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu? Jak segregować i przetwarzać odpady ze styropianu?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

Styropian to jeden z popularniejszych materiałów budowlanych i ociepleniowych, ale odpady ze styropianu to także cenny surowiec. Jak je segregować, by można było je przetworzyć i ponownie wykorzystać?

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.