Targi BAU 2023 za nami

Targi BAU 2023 za nami, fot. MK
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.
Zobacz także
Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...
W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.
Aneta Mościcka Jakie są wymogi wybudowania budynku gospodarczego?

Co do zasady wybudowanie budynku gospodarczego wymaga jedynie zgłoszenia. W niektórych wypadkach konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy również przestrzegać odległości od granicy...
Co do zasady wybudowanie budynku gospodarczego wymaga jedynie zgłoszenia. W niektórych wypadkach konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy również przestrzegać odległości od granicy sąsiedniej działki, w zależności od tego, czy budynek gospodarczy ma okna i drzwi.
mgr inż. Magdalena Kozak-Pokrywka Pasjonaci budownictwa – finał XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

OWiUB jest olimpiadą tematyczną związaną z dziedziną wiedzy budowlanej. Powołana w 1987 r., stanowi kontynuację organizowanego od 1982 r. w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności...
OWiUB jest olimpiadą tematyczną związaną z dziedziną wiedzy budowlanej. Powołana w 1987 r., stanowi kontynuację organizowanego od 1982 r. w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Głównym organizatorem Olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Współorganizatorami są także inne szkoły wyższe oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa.
Od 17 do 22 kwietnia na tegorocznych targach pojawiło się 190 tys. odwiedzających oraz 2260 wystawców z aż 49 krajów! Targi BAU po raz kolejny udowodniły, że były i są najważniejszym wydarzeniem w branży budowlanej i wiodącym miejscem do promocji kluczowych innowacji w zakresie budownictwa.
Przechadzając się po stoiskach wystawców, można było zaobserwować pozytywny trend dotyczący podkreślania znaczenia ekologii w budownictwie. Proponowane innowacje, bazujące na odnawialnych źródłach energii, recyclingu, budownictwie modułowym, dekarbonizacji oraz dążeniu do neutralności klimatycznej, to temat absorbujący nie tylko wystawców, ale także odwiedzających tegoroczne targi, które z całą pewnością wyznaczają kierunek przyszłości dla budownictwa.
Czytaj też: Targowa Wiosna Budowlana w Bielsku-Białej za nami
Targi BAU to nie tylko wydarzenie branżowe, ale też towarzyskie – wszystkie hale były zaopatrzone w strefy gastronomiczne i restauracje, w których odbywały się liczne spotkania. Odpocząć od pracy lub zwiedzania można było też na zewnątrz, w specjalnie wydzielonych sektorach z ławkami i leżakami.
Zadowolenie odwiedzających można było odczuć nie tylko w praktyce – ankieta przeprowadzona przez Instytut Badania Opinii Gelszus podaje, że aż 93% wystawców oceniło targi jako dobre i bardzo dobre w kwestii organizacji, 91% przyznało wysokie oceny za wydźwięk i charakter targów, a 89% za międzynarodowość gości. Zwiedzający po raz kolejny wystawili BAU wysokie noty, ponieważ aż 98% respondentów oceniło je jako dobre i bardzo dobre.
Na czele międzynarodowego rankingu odwiedzających BAU znajdują się:
- Austria
- Włochy
- Szwajcaria
- Polska
- Turcja,
przy czym międzynarodowi goście stanowili około 40% wszystkich zwiedzających, wyróżniając się liczbą ok. 80 tys. i przynosząc targom rekordowy wynik w porównaniu z ubiegłymi latami. Polska zajęła 4. miejsce nie tylko w rankingu odwiedzających, ale także wystawców, co świadczy o dynamicznie rozwijającym się rynku budowlanym w naszym kraju oraz coraz większej świadomości światowych trendów dotyczących działań na rzecz ochrony klimatu oraz ekonomicznego budownictwa.
Targi Monachijskie – Messe München GmbH (MM) należą do największych i najnowocześniejszych centrów targowych na świecie. Rocznie organizują w Monachium około 50 imprez targowych, wyspecjalizowanych w takich dziedzinach jak budownictwo inwestycyjne, nowoczesne technologie, wysokiej jakości dobra konsumpcyjne. Dzięki swoim zagranicznym spółkom i 70 przedstawicielstwom zagranicznym, obsługującym ponad 100 państw, MM dysponują rozbudowaną siecią przedstawicielstw o zasięgu globalnym.
Wraz z rozwojem światowych rynków Targi Monachijskie przenoszą swoje doświadczenie i pomysły, organizując imprezy targowe na terenie Azji (Chiny, Indie, Bliski Wschód), Afryki, Ameryki Południowej i Rosji. Imprezy takie jak BAU, IFAT, electronica/productronica odnoszą sukcesy także na rynkach regionalnych.
Targi Monachijskie, z uwagi na swoje położenie oraz wysoką jakość organizowanych imprez, co roku przyciągają coraz większą liczbę uczestników z Polski. W ostatnim roku to już niemal 10 tys. osób odwiedzających oraz ok. 200 wystawców. Udział w targach to wyjątkowa okazja nawiązania cennych kontaktów w branży zarówno na rynku niemieckim, jak i z firmami z całego świata.
Targi BAU były zorganizowane we wszystkich 18 halach, podzielonych na konkretne sektory budownictwa, takie jak: chemia budowlana, okna, podłogi, dachy, narzędzia i inne.
Hala A reprezentowała tradycyjne materiały budowlane takie jak dachówki, podłogi laminowane, beton, cegły wapienno-piaskowe. Nacisk kładziony na ten sektor to przede wszystkim efektywność kosztowa i neutralność klimatyczna.
W hali B można było poznać innowacyjne technologie budowlane, charakteryzujące się przede wszystkim zaawansowanymi systemami energetycznymi.
Hala C prezentowała nowoczesne technologie i rozwiązania dla budownictwa. Poza oświetleniem, inteligentnym budownictwem i automatyką budynków, zaprezentowana została także sekcja BAU-IT.
Wśród międzynarodowych stoisk można było znaleźć około 80 polskich wystawców, m.in. tych, z którymi redakcja naszego miesięcznika regularnie współpracuje. Atrakcyjnymi stoiskami i profesjonalną obsługą mogły pochwalić się takie firmy jak: Baumit, Paroc, Rockwool, Schöck, Austrotherm, Sika, Caparol, Karl Bachl, Steico, Klimas, H+H, Fischer, Milwaukee, King Klinker, Sopro, Triflex, Koester, Soudal, Mapei, Webac, Bornit, Wicona, Kingspan, Mercor, Eko-Okna, Festool, Remmers, Alchimica, Blachy Pruszyński i inne.
Za koordynację i pomoc w procesie przygotowań oraz udzielanie wszelkich informacji dotyczących uczestnictwa w targach odpowiada Biuro Targów Monachijskich w Polsce obsługiwane przez Grzegorza Grabarczyka – dyrektora Biura oraz Pawła Grabarczyka – koordynatora projektu. Biuro wspiera w przygotowaniu zgłoszeń, lokalizacji stoisk, zakupie biletów wstępu, nawiązaniu kontaktu z wykonawcami stoisk oraz dostawcami innych usług związanych z organizacją targów. Poprzez współpracujące z Biurem, agencje podróży, pomaga w organizacji podróży i pobytu w Monachium i w innych miastach. Co więcej, Biuro Targów Monachijskich prowadzi stały dialog z mediami i organizacjami branżowymi, promując poszczególne imprezy wystawiennicze. Organizuje także konferencje prasowe i spotkania informacyjne popularyzujące targi w Monachium, przygotowuje materiały prasowe i reklamy.
W imieniu redakcji serdecznie dziękujemy za nieocenioną pomoc, życzliwość i miłe towarzystwo podczas tegorocznych targów BAU. Szczególne wyróżnienie należy się także wszystkim przedstawicielom firm, z którymi miałyśmy okazję się spotkać – dziękujemy za miłe przyjęcie i owocne rozmowy.
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wracają za dwa lata, odbędą się w terminie 13–18 stycznia 2025 r. Miejmy nadzieję, że będą mogły pochwalić się jeszcze większym sukcesem niż tegoroczne.