Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Materiały wiążące w budownictwie – rys historyczny

Binding materials in construction – historical overview

W starożytnym Egipcie, aby uzyskać  równomierne przenoszenie obciążeń, wkładano pomiędzy kamienne bloki przekładki z ołowiu, które pod naciskiem górnych warstw bloków wypełniały wszystkie nierówności. W późniejszych czasach zamiast czasochłonnej obróbki elementów lub kosztownych przekładek metalowych, zaczęto stosować warstwy zaprawy, fot. www.pixabay.com

W starożytnym Egipcie, aby uzyskać  równomierne przenoszenie obciążeń, wkładano pomiędzy kamienne bloki przekładki z ołowiu, które pod naciskiem górnych warstw bloków wypełniały wszystkie nierówności. W późniejszych czasach zamiast czasochłonnej obróbki elementów lub kosztownych przekładek metalowych, zaczęto stosować warstwy zaprawy, fot. www.pixabay.com

Materiały wiążące służą do mechanicznego zespalania poszczególnych elementów budowlanych. Natomiast głównym ich zadaniem jest równomierne przenoszenie nacisku warstw górnych na dolne budowle, ma to istotne znaczenie, gdy następuje mała dokładność obróbki powierzchni elementów. Dokładność obróbki elementów w znacznym stopniu eliminuje powstawanie na powierzchni styku tych elementów obciążeń punktowych, następuje wtedy w sposób istotny zwiększenie wytrzymałości konstrukcji.

Zobacz także

Messe Monachium GmbH Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU zapraszają do Monachium

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia...

W styczniu 2025 r. czeka nas kolejna odsłona targów BAU, czyli Światowych Targów Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych. Największa światowa wystawa budownictwa odbędzie się w dniach 13–17 stycznia 2025 w Monachium. Ponad 2000 wystawców w 18 halach czeka na Państwa.

Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce

Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty w Polsce

Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one...

Budynki z wielkiej płyty to charakterystyczna część krajobrazu miejskiego w Polsce i wielu innych krajach postkomunistycznych, od Estonii po Bułgarię i od wschodniej części Niemiec po Rosję. Powstały one głównie w latach 70. i 80. XX w. jako część masowego programu budownictwa mieszkaniowego. Te wielopiętrowe bloki z prefabrykowanych płyt były wówczas odpowiedzią na rosnącą potrzebę mieszkań.

Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r. Rynek izolacji natryskowych – podsumowanie 2024 r. i perspektywy na 2025 r.

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych...

Osoby, które dłużej działają w branży izolacji poliuretanowych, z pewnością będą w stanie docenić stabilność cen materiałów, której doświadczyliśmy, a także brak problemów z dostępnością. W latach ubiegłych zdarzało się, że brakowało materiałów na światowych rynkach i ceny mocno szybowały w górę, ale miniony rok nie przyniósł takich niespodzianek. Jak widać, nasza branża lubi spokój.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Zapiski o stosowaniu cementów w budownictwie (puzzolanów) w Starożytnym Rzymie
  • Pionierskie dokonania w poszukiwaniu receptur cementów budowlanych w Europie Północnej
  • Pionierskie dokonania w stosowaniu cementów budowlanych na ziemiach polskich w XIX wieku

Autor w artykule przedstawia rys historyczny materiałów wiążących stosowanych w budownictwie od starożytności do czasów współczesnych. Podaje przykłady budowli i konstrukcji, w przypadku których zastosowano dany rodzaj materiału oraz przytacza okoliczności jego wytworzenia i skonstruowania.

Binding materials in construction – historical overview

The author of the article presents a historical overview of binding materials used in construction from antiquity to modern times. He gives examples of buildings and structures in which a given type of material was used and outlines the circumstances of its production and construction.

W starożytnym Egipcie, aby uzyskać to równomierne przenoszenie obciążeń, wkładano pomiędzy kamienne bloki przekładki z ołowiu, które pod naciskiem górnych warstw bloków wypełniały wszystkie nierówności. Uzyskiwano w ten sposób rozłożenie obciążeń. Powodowało to zwiększenie trwałości konstrukcji. W późniejszych czasach zmieniano ten sposób i zamiast czasochłonnej obróbki elementów lub kosztownych przekładek metalowych, zaczęto stosować warstwy zaprawy. Miało to dodatkową zaletę, że w pewnym niewielkim stopniu pracowała także na rozciąganie.

Pierwsze znane przekazy dotyczące zaprawy murarskiej pochodzą z ok. 200 r. p.n.e. Opisał je Marek Porcjusz Katon, który to podał przepis na dobrą zaprawę. Miała ona składać się z dwóch jednakowych porcji piasku i jednej, takiej samej, porcji wapna. Jednocześnie było podane, jakie są charakterystyczne cechy dobrego kamienia wapiennego.

Następny rzymski pisarz, Witruwiusz, żyjący na początku naszej ery, zajmował się bardzo dokładnie badaniem i opisywaniem właściwości różnych materiałów budowlanych. Napisał wiele tzw. ksiąg na temat budownictwa. Jednym z tytułów jest m.in. krótka rozprawa na temat większej przydatności piasku kopalnego od piasku pochodzącego z dna morza. W rozdziale traktującym o cechach dobrego piasku stwierdził, że piasek wysypany na białe płótno nie powinien pozostawiać osadu, powinien być szorstki w dotyku, a ściskany w ręku – głośno trzeszczeć. Natomiast do wyrobu zalecał „stosowanie piasku, wapna i mączki ceglanej w proporcji 6:3:1”.

Poznaj: Zaprawy naprawcze do betonu

Witruwiusz był pierwszym autorem, który opisał właściwości puzzolany – popiołu wulkanicznego występującego obficie w okolicach włoskiego miasta Pozzulo. Opisując charakterystykę materiału, stwierdził, że „zaprawa sporządzona w jednej części z wapna i w dwóch częściach z puzzolany ma właściwości wiązania pod wodą i dlatego znakomicie nadaje się do wznoszenia obiektów pogrążonych w wodzie”.

Rzymianie chętnie stosowali puzzolanę do wszelkiego rodzaju budowli inżynierskich oraz obiektów użyteczności publicznych. To rozwiązanie było przyczyną powstawania i stosowania w starożytnym Rzymie tzw. betonów lekkich. Powstawały one przez dodanie pumeksu do zaprawy (w skład której wchodziła puzzolana). Beton taki charakteryzował się dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz znacznie mniejszym ciężarem właściwym. Właściwości tego betonu są widoczne do dnia dzisiejszego, gdyż użyto go do zalania kopuły świątyni Panteon, a jest to największa kopuła zbudowana w starożytności, którą można oglądać do dziś.

Przepisy podane w starożytności były tak dobre, że stosowane były do XVI w., bez jakichkolwiek modyfikacji. Można to stwierdzić, porównując receptury zawarte w pracach Leona Babtisto, Paladiusza Scamoci i Filberta de Lorme. Receptury te były tak dobre, że stosowano je aż do końca XIX w., zwłaszcza we wschodniej części Morza Śródziemnego. Zostały one później udoskonalone przez Bizantyjczyków, które to od nich przejęli Turcy, gdzie były stosowane prawie do czasu upadku Imperium Osmańskiego.

Natomiast inaczej było w basenie Morza Północnego, ponieważ jego mieszkańcy nie mieli dostępu do puzzolany, surowca wykorzystywanego w Italii. Spowodowało to, że prowadzono doświadczenia i badania do wytworzenia cementu z miejscowych surowców w całej północy i zachodniej Europie metodą najtańszą i najlepszą. Największe sukcesy w wykorzystaniu miejscowych surowców do wyrobu cementu osiągnęli Holendrzy, ze względu na typ ich zabudowy, kanały oraz nabrzeża. Zastosowali oni tras – zwietrzałą lawę wulkaniczną, która występuje nad brzegami Renu.

Podobnie poszukiwali rozwiązania Szwedzi, którzy do tego celu wykorzystywali palony łupek ałunowy. Jednym z pionierów tych badań był profesor Fadd z Abo (obecnie Turku) w Finlandii. W wyniku swoich prac opisał on właściwości 82 próbek cementu.

Profesor przedstawił wnioski ze swoich badań, które opublikował, a są one następujące:

  • smoła i kwasy domieszane do cementu szkodzą jego jakości,
  • woda gorąca jest lepsza od zimnej przy wyrobie zaprawy,
  • zaprawa ma większą wytrzymałość, gdy wapno jest gaszone bezpośrednio, w trakcie jej przygotowywania mączka ceglana może zastąpić puzzolanę.

Równocześnie badania prowadził, w fabryce ałunu w ­Neryke – Szwecja, radca górniczy Rinmann, nad zastosowaniem łupku ałunowego do wyrobu cementu. Wynik doświadczenia potwierdził, że otrzymywany w ten sposób cement był odporny na działanie wody, ale dopiero po jego całkowitym wyschnięciu.

Poszukiwania lepszego wyrobu trwały dalej, aż w 1772 r. inż. Ulfstroem wpadł na pomysł rozrobienia wodą wapienną mieszaniny wapna i łupku ałunowego, w wyniku czego zaprawa wiązała nawet w środowisku o znacznej wilgotności. Nie były to jednak rozwiązania odpowiednie do stosowanych przez Rzymian.

W całym XVIII w. bardzo intensywnie poszukiwano sposobu uzyskania zaprawy produkowanej przez starożytnych Rzymian. Skupiono się nie na doborze i składzie materiałów, a na sposobie wytwarzania wapna. Powszechnie sądzono, że tajemnica wyrobu polega na sposobie gaszenia wapna, i temu tematowi dużo uwagi poświęciło sporo znanych uczonych w owym czasie, i tak Fayes zalecał, aby wapno umieszczać w wiklinowych koszach, które należy na krótko zanurzać w wodzie, następnie wapno po wyjęciu z wody należy składować w drewnianych beczkach, w których to następowałby ostateczny rozpad kamienia wapiennego.

We Francji badania takie prowadzone były przez Chaptala w Cette, który to wyprodukował cement równy wytrzymałością cementowi zawierającemu puzzolanę, jednak zastrzegł się on, że do wyrobu zaprawy według jego receptury musi być stosowane wapno gaszone sposobem Fayesa.

Natomiast istotnym wkładem w postęp prac nad cementem był dorobek Francuza I. Vicata. Podstawą jego pracy było sklasyfikowanie różnych gatunków wapna palonego. W tym opracowaniu przedstawił on zestawienie, w którym skrajnymi pozycjami były:

  • wapno tłuste (chaux grasse),
  • wapno chude (chaux maigre).

W związku z tym Vicat zalecał, zależnie od rodzaju wapna, ściśle określony sposób gaszenia. I tak po otrzymaniu, w sposób przewidziany dla danego gatunku wapna gaszonego, polecał dodanie od 6 do 40% gliny lub mączki ceglanej.

Z tak powstałego materiału wyrabiano metodą stycharską cegły, następnie wypalano je tradycyjnie w piecach wapiennych przez ok. 30 godz. Po wypaleniu należało je składować w suchym miejscu, następnie przed użyciem bezpośrednio zemleć na proszek i przesiać. Proszek ten następnie mieszano z piaskiem, w proporcji zależnej od gatunku używanego kamienia wapiennego, który po jego rozrobieniu z wodą nadawał się już do użytku.

Francuz I. Vicat swoją teorię opublikował w 1818 r. w Paryżu w pracy pt. „Recherches experimentales sur les chaux de construction les betons et les mortier ordinaires”. Praca ta wprowadziła po raz pierwszy w światowym słowniku pojęcie „beton”.

Natomiast w 1822 r. szczegółowy opis nowego materiału zamieścił Charleville w opublikowanej w Petersburgu pracy „Traite sur 1’art de faire de bons mortiers et notions partiąue pour en bien diriger lfemplio”. Ten opisany sposób sporządzania wapna hydraulicznego wykorzystywano do produkcji zaprawy dla filarów jednego z mostów na Newie w Petersburgu w latach 1822–1823.

Prawdopodobnie tę samą metodę wykorzystywano przy produkcji zaprawy wodoodpornej do budowy Kanału Augustowskiego. Jak czas pokazał, zastosowane spoiwo zachowało pełną wytrzymałość do tej pory.

W budownictwie w XIX w. powszechnie stosowany był sposób podany przez Vicata, jednocześnie przeprowadzano badania i eksperymenty w tej dziedzinie, dlatego też nie był to jedyny sposób otrzymywania materiału wiążącego pod wodą. W owym okresie, tj. XIX w. były znane i używane jeszcze trzy oryginalne receptury na tego rodzaju materiały.

Pewną rewolucją technologiczną staje się wynalazek cementu portlandzkiego w 1824 r. stworzonego przez Anglika, murarza z ­Leeds, J. Aspdina, który opracował recepturę spoiwa hydraulicznego do zapraw i betonów, znanego powszechnie pod nazwą cementu portlandzkiego. Pierwsza wytwórnia tego materiału ruszyła w Anglii już ok. 1840 r., ponieważ ogólny dostęp do niezbędnych surowców oraz stosunkowo nieskomplikowana technologia sprawiły, że począwszy od ostatniego dwudziestolecia XIX w. ten rodzaj cementu stał się podstawowym materiałem wiążącym w większości krajów Europy i w Ameryce.

W Polsce najstarszą cementownią była wytwórnia w Grodźcu pod Będzinem, wzniesiona w 1857 r.

Krakowskie Towarzystwo Techniczne w 1880 r. przeprowadziło wiele doświadczeń z cementem portlandzkim, który był dostarczony w celach reklamowych przez cementownie w Grodźcu, Opolu i Groszowicach. Doświadczenia te zostały opublikowane na łamach „Czasopisma Technicznego” (nr 8, s. 85, Kraków 1880), wyniki te miały na celu spopularyzowanie nowego materiału budowlanego. Dokładny opis, prawdopodobnie pierwszych w Polsce konstrukcji żelbetonowych, podał August Sołtyński na łamach „Czasopisma Technicznego” (Lwów 1890, s. 10–142). W doświadczeniu, które obserwowali najwybitniejsi galicyjscy naukowcy i praktycy, użyto cementu dostarczonego przez cementownię w Groszowicach.

Produkcja tego cementu na skalę przemysłową od ok. 1840 r. powoduje dość rozpowszechnione stosowanie tynków i zapraw cementowo-wapiennych i cementowych o większej przyczepności do lica muru i bardziej wytrzymałych na wpływy atmosferyczne, a przede wszystkim wilgoć. Jak każde struktury techniczne, także zaprawy, wyprawy i różnego rodzaju tynki, ulegają zużyciu, dekapitalizacji technicznej, korozji i destrukcji. Procesy te można hamować, zabezpieczając te struktury przed czynnikami destrukcyjnymi.

Historia ostatnich wieków wskazuje, że ogromny wpływ na ogólny postęp techniczny miało wojsko. Przyczyniło się to również do zapotrzebowania na cement i rozwój tej gałęzi przemysłu. Przykładem tego są zamówienia armii, które spowodowały powstanie i rozbudowę cementowni na terenie Królestwa Polskiego, gdyż np. w latach osiemdziesiątych XIX w. rosyjskie władze wojskowe przystąpiły do realizacji ogromnego programu ufortyfikowania linii Narwi i Wisły.

Pierwsze umocnienia wykonane były z cegły spajanej betonem (Łomża, Ostrołęka, Modlin, Pułtusk, Różan, Zegrze, Dęblin, Warszawa), następnie na początku XX w. zaczęto wznosić forty w konstrukcji całkowicie betonowej. Są to forty: Beniaminów, Borne i twierdza Osowiec, gdzie zastosowano jako materiał podstawowy i na wielką skalę cement portlandzki.

Należałoby wspomnieć, że w okresie przed I wojną światową bardzo dużo budowli wykonano w Warszawie, w których to stosowano konstrukcje betonowe i żelbetowe. Prekursorem budowli żelbetonowych był inżynier Marian Lutosławski, który jest także autorem ŻELBETU. Podane przykłady zastosowania cementu portlandzkiego, jego wytwarzania, dowodzą, że w dziedzinie materiałów wiążących mamy bogatą i chlubną tradycję.

W oparciu o dane wg Instytutu Nauki, Historii Oświaty i Techniki PAN

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Piotr Górak, dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Jarosław Gaudy Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie Cementy niskoemisyjne w chemii budowlanej – zaprawy murarskie i tynkarskie

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie...

Droga do neutralności klimatycznej całego sektora budowlanego opiera się na szeregu działań związanych z obniżeniem śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego. W całym procesie należy brać pod uwagę wszystkie potencjalne czynniki oraz źródła emisyjności, nawet te z pozoru niewielkie. Przemysł cementowy jest dostawcą cementu będącego jednym z surowców/półproduktów do wytwarzania suchych zapraw. W przypadku zapraw murarskich czy tynkarskich stosowanych na budowach ich zużycie w porównaniu np. do betonu...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 3)

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast...

Cele polityki klimatycznej przyjęte w prezentowanych scenariuszach wymuszą zmiany w polskim systemie energetycznym, polegające na wykorzystywaniu zeroemisyjnych lub niskoemisyjnych technologii zamiast tych opartych na paliwach węglowych.

Jacek Sawicki Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego Zmiany w przepisach ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 października 2022 r., poz. 2206 zamieszczono tekst ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4) Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. (cz. 4)

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii...

Postępująca dekarbonizacja polskiego sektora elektroenergetycznego, w perspektywie 2050 r., prowadzić będzie do jego kompletnego przemodelowania. Całkowitej zmianie ulegnie struktura mocy i produkcji energii elektrycznej. Co zakładają możliwe scenariusze realizacji wyzwań, jakie stoją przed Polską i krajami UE w kontekście wdrożenia pakietu „Fit for 55”?

Sebastian Malinowski Narzędzia dla projektantów

Narzędzia dla projektantów Narzędzia dla projektantów

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe....

Wszelkie prace budowlane wymagają zastosowania odpowiednio dobranych zamocowań. Architekci, inżynierowie, konstruktorzy i wykonawcy są podczas pracy wspomagani przez wyspecjalizowane aplikacje komputerowe. Narzędzia te pozwalają precyzyjnie obliczać i dobierać typy mocowań do różnych rodzajów podłoża.

Szacowanie śladu węglowego budynków

Szacowanie śladu węglowego budynków Szacowanie śladu węglowego budynków

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to...

Niniejszy raport powstał w ramach projektu #BuildingLife prowadzonego przez World Green Building Council (WorldGBC), sfinansowanego przez Laudes Foundation i IKEA Foundation. Jednocześnie opracowanie to jest kontynuacją publikacji „Zerowy ślad węglowy budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050”, która powstała dzięki wsparciu Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

inż. Joanna Nowaczyk Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM? Cyfryzacja budownictwa – czy producenci materiałów budowlanych mogą wspierać rozwój technologii BIM?

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie,...

W ostatnich latach zauważalny jest rozwój (a także wzrost znaczenia) technologii cyfrowych. Świat, przemysł, a także i biznes ewoluują, czerpiąc korzyści z nowych rozwiązań. Dodatkowo sytuacja na świecie, będąca wynikiem pandemii, spowodowała, że zachodzące zmiany uległy przyspieszeniu. Wzrosła liczba spotkań w świecie wirtualnym, a wiele zagadnień dostosowano w sposób umożliwiający ich realizację online. Pomimo tego, że obecnie obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 zostały znacząco złagodzone,...

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023 Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2023

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Jacek Sawicki news Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego po 1 stycznia 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa...

W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2022 roku, poz, 2778, zamieszczono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Tym samym zrealizowany został zapis art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r.).

Jacek Sawicki news Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r. Dziennik budowy i system Elektronicznego Dziennika Budowy w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik...

W Dzienniku Ustaw z dnia 9 stycznia 2023 roku, poz. 45, ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy, stanowiące ustawowe wypełnienie zapisu art. 47u ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.), który wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1557 z dnia 26 lipca 2022 r., art....

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia...

Na podstawie obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r. ukazał się w Dziennik Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (DzU z dnia 18.01.2023 r. poz. 140).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

Metodyka szacowania śladu węglowego budynków Metodyka szacowania śladu węglowego budynków

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego....

W tej części raportu przedstawiamy metodykę sporządzania wielopoziomowej analizy budynku w całym cyklu życia budynku, przedstawiającej jego oddziaływanie na środowisko w oparciu o wartość śladu węglowego. Przedstawiona metodyka dotyczy budynków nowoprojektowanych. Ślad węglowy budynku jest sumą wszystkich emisji gazów cieplarnianych towarzyszących procesom zachodzącym w cyklu życia budynku. Wartość śladu węglowego jest bezpośrednio powiązana ze wskaźnikiem GWP (ang. Global Warming Potential – potencjał...

mgr inż. Katarzyna Walusiak, mgr Krzysztof Mróz Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki przemysłowe – wymagania normowe Posadzki przemysłowe – wymagania normowe

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Posadzki są elementem finalnym w obiektach przemysłowych, magazynach, halach itp. Dobrze wykonane i właściwie użytkowane stają się wysublimowanym elementem wykończenia tych obiektów.

Przemysław Gogojewicz Zabudowa szachtów instalacyjnych

Zabudowa szachtów instalacyjnych Zabudowa szachtów instalacyjnych

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw...

Stosowanie zabudowy szachtów maskuje szachty instalacyjne i jednocześnie uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym. Osłona szachtu powinna dawać możliwość łatwego dostępu dla osób dokonujących napraw i serwisantom.

Jacek Sawicki Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań Nowe warunki techniczne dla budowli rolniczych i ich usytuowań

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle...

W Dzienniku Ustaw poz. 297 z dnia 15.02.2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, które obowiązuje od dnia 1.03.2023 r.

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi Jednolity tekst ustawy koncesyjnej na roboty budowlane lub usługi

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia...

Dziennik Ustaw z dnia 18.01.2023 r. poz. 140 opublikował jednolity tekst ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 16.11.2022 r.), zwanej w kręgach budowlanych „ustawą koncesyjną”.

Jacek Sawicki Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r. Odliczenia podatkowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych w 2023 r.

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju...

W Dzienniku Ustaw poz. 273 z dnia 9.02.2023 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju określającego wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

mgr inż. Beata Kluczberg, mgr inż. Krzysztof Szymański, mgr inż. Jerzy Żurawski Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny? Zarządzanie energią w budynkach – czy to tylko obowiązek prawny?

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł...

Cyfryzacja świata spowodowała nowe możliwości, a także nowe oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej. W konsekwencji prawie każde urządzenie jest wyposażone w bardziej lub mniej zaawansowany moduł sterowania. Symbolem nowoczesności stały się rozwiązania zawierające elementy „inteligentnego” funkcjonowania. Powszechnie dostępne są „inteligentne” odkurzacze, lodówki, aparaty fotograficzne, samochody, a nawet budynki. Budynek inteligentny [23–27] to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i...

Jacek Sawicki news Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane Przepis o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w ustawie Prawo budowlane

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw z dnia 23 marca 2023 roku, poz. 553, zamieścił ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Jacek Sawicki news Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa Ustawa o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa...

Na mocy obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 27 stycznia 2023 r. ukazał się w Dzienniku Ustaw jednolity tekst ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z dnia 23 marca 2023 r., poz. 551).

Małgorzata Kośla news Targi BAU 2023 za nami

Targi BAU 2023 za nami Targi BAU 2023 za nami

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.

mgr inż. Krzysztof Baranowski, dr inż. arch. Zuzanna Napieralska Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej Nadbudowy istniejących budynków mieszkalnych w zrównoważonej polityce mieszkaniowej

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich....

W ostatnich dziesięcioleciach szybki i rozległy rozwój miejskiej zabudowy mieszkaniowej doprowadził do gwałtownego wzrostu zużycia gruntów oraz zjawiska rozlewania się monofunkcyjnych obszarów miejskich. Współczesne trendy urbanistyczne przygotowują nas do przejścia od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jan Witajewski-Baltvilks, Maciej Cygler Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia

Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia Społeczne skutki przejścia UE do gospodarki neutralnej klimatycznie oraz wybrane instrumenty ich łagodzenia

W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia...

W artykule zestawiono wyniki analizy wpływu transformacji w kierunku neutralności klimatycznej na sektor zatrudnienia z wspólnotowymi instrumentami wsparcia w kontekście kosztów tych zmian. Opisano założenia i metodę analizy przeprowadzonej na modelach zbudowanych w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) oraz przedstawiono mechanizmy i skalę narzędzi wspomagających wysiłek transformacyjny, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, program InvestEU oraz instrument pożyczkowy.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

EKOdachy spadziste »

EKOdachy spadziste » EKOdachy spadziste »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.