Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów Program Czyste Powietrze – jak poprawić efektywność energetyczną domów

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu...

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program bezzwrotnych dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem, przez ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Audyt energetyczny budynku

Audyt energetyczny budynku Audyt energetyczny budynku

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii...

Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii oraz określenie miejsc, gdzie występują największe jej straty. W ten sposób można zoptymalizować termomodernizację, a jednocześnie dobrze dopasować nowe źródło ciepła do potrzeb energetycznych domu.

Materiały prasowe news Szósta edycja programu Mój Prąd

Szósta edycja programu Mój Prąd Szósta edycja programu Mój Prąd

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego...

Kolejny nabór wniosków w programie „Mój Prąd”, czyli bezzwrotnych dotacji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, ruszył 2 września br. NFOŚiGW przygotowuje zmianę programu w zakresie budżetu finansowanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko (FEnIKS) 2021–2027.

ETV, czyli nowoczesny system weryfikacji technologii środowiskowych

fot. Free-Images.com

fot. Free-Images.com

Europa i świat stoją przed ważnymi wyzwaniami środowiskowymi. Jak im sprostać? Z pomocą mogą przyjść innowacyjne technologie środowiskowe. Niestety stopień ich komercjalizacji i ich zastosowanie w gospodarce nadal są na niskim poziomie, pomimo potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczynami tego stanu mogą być ryzyka dotyczące wdrażania technologii środowiskowej oraz innowacyjności, a także to związane ze zwrotem z inwestycji. Ograniczenie tych zagrożeń przez twórców i dostawców technologii może wymagać dodatkowych narzędzi.

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska Polacy chcą budownictwa, które jest przyjazne dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji,...

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Innowacje budowlane 2024 – produkty i usługi

Innowacje budowlane 2024 – produkty i usługi Innowacje budowlane 2024 – produkty i usługi

Wyzwania i problemy w budownictwie są siłą napędową rozwoju branży, która musi szukać coraz to nowszych i doskonalszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.

Wyzwania i problemy w budownictwie są siłą napędową rozwoju branży, która musi szukać coraz to nowszych i doskonalszych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Partnerzy IZOLACJI – liderzy innowacyjnych rozwiązań

Partnerzy IZOLACJI – liderzy innowacyjnych rozwiązań Partnerzy IZOLACJI – liderzy innowacyjnych rozwiązań

Na portalu www.izolacje.com.pl ruszamy z nowym, prestiżowym projektem – Partnerzy. Uznani w branży producenci, dostarczający specjalistyczne technologie, w swojej działalności i rozwoju kierują się ideą...

Na portalu www.izolacje.com.pl ruszamy z nowym, prestiżowym projektem – Partnerzy. Uznani w branży producenci, dostarczający specjalistyczne technologie, w swojej działalności i rozwoju kierują się ideą zrównoważonego budownictwa, tworząc nowoczesne rozwiązania, spełniające wysokie wymagania dzisiejszego rynku. Do projektu należą firmy: Alchimica, Bauder, Canada Rubber, Sika oraz Soprema.

Zmiany klimatu, w połączeniu z ambitnymi celami, stawianymi przez Unię Europejską, wymagają zastosowania nowoczesnych technologii środowiskowych. Bez innowacji nie będzie możliwe osiągnięcie neutralności klimatycznej, ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych i przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Firmy stawiające na ekologię coraz częściej zyskują lepszą pozycję na rynku dzięki rosnącemu popytowi na zrównoważone produkty, efektywności operacyjnej, a przez to lepszej rentowności i opinii wśród klientów. Takie przedsiębiorstwa łatwiej opierają się zmianom klimatu oraz wahaniom cen surowców, co daje im nowe możliwości biznesowe.

Zielone innowacje o potwierdzonym działaniu

Konwencjonalne technologie o potwierdzonym efekcie działania nadal zdają się budzić więcej zaufania przedsiębiorców niż inwestycje w ekologię. Może to być kwestia niedostatecznej informacji, z którą dostawcy nowych technologii środowiskowych trafiają do nabywców, użytkowników, inwestorów, decydentów i organów regulacyjnych.

Dowiedz się więcej o: Zrównoważonym projektowaniu

Brak danych, dotyczących rzeczywistych osiągnięć technologii, jej skuteczności w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, zgodności z przepisami i perspektyw zwrotu z inwestycji sprawiają, że potencjalni nabywcy uznają ją za zbyt ryzykowną i ostatecznie wybierają inne rozwiązanie. Skuteczność działania potwierdzona nawet najlepszej innowacyjnej technologii musi być bowiem potwierdzona rzetelnymi, obiektywnymi dowodami. Dlatego też marketing zielonych innowacji musi obejmować nie tylko komunikację korzyści płynących z ich zastosowania, ale także wiarygodne uzasadnienie efektów ich działania oraz wynikających z tego oszczędności (również środowiskowych).

W tym miejscu kluczowa staje się weryfikacja technologii, którą może zapewnić system ETV oparty na normie ISO14034.

Korzyści z zastosowania systemu ETV

ETV, poprzez rygorystyczną kontrolę jakości i przy zaangażowaniu niezależnych, akredytowanych jednostek weryfikujących, potwierdza, że deklaracje efektu działania nowych technologii środowiskowych są zgodne z prawdą i poparte rzetelnymi wynikami badań. System dostarcza w ten sposób istotnych dla rynku dowodów, pomagając zmniejszyć ryzyko związane z komercjalizacją nowej technologii środowiskowej. ETV stanowi potwierdzenie, że innowacja działa w warunkach rzeczywistych, zapewnia korzyści środowiskowe,
a także przekazuje dane, które mogą okazać się kluczowe w podejmowaniu decyzji o zastosowaniu czy finansowaniu danego rozwiązania, np. poprzez możliwość porównania badanych wskaźników efektywności technologii.

ETV przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom:

  • klientom/użytkownikom, którzy otrzymują zweryfikowane informacje o działaniu technologii,
  • twórcom/dostawcom technologii, którzy zyskują wiarygodność, ograniczając ryzyko niepowodzeń rynkowych,
  • inwestorom/instytucjom finansowym, którzy uzyskują wiarygodne informacje w zakresie zielonego finansowania
    i rentowności inwestycji,
  • oraz decydentom, którzy wspierają wdrażanie nowych rozwiązań dla osiągnięcia celów środowiskowych.

Proces ETV obejmuje kompleksową weryfikację deklaracji efektu działania za pośrednictwem akredytowanych jednostek, zapewniając najwyższe standardy kontroli i jakości. Rezultatem weryfikacji jest publicznie dostępne świadectwo, które przedstawia zweryfikowane parametry efektu działania, niezbędne do akceptacji rynkowej innowacyjnej technologii.

Jak działa ETV?

Złożony i rygorystyczny proces weryfikacji takich technologii jest niezbędny do zapewnienia najwyższych standardów kontroli i odpowiedniej jakości. Procedury weryfikacji są zgodne z uznaną międzynarodową normą techniczną „ISO 14034: Zarządzanie środowiskowe: Weryfikacja Technologii Środowiskowych (ETV)” (ISO, 2016), przyjętej jako norma europejska w 2019 r. Norma stanowi globalny konsensus co do sposobu weryfikacji twierdzeń dotyczących wydajności nowych technologii środowiskowych, niezależnie od tego, czy są to procesy, produkty czy usługi do zastosowań przemysłowych.

Weryfikacji dokonują akredytowane jednostki (tzw. jednostki weryfikacyjne). Proces rozpoczyna się od złożenia do nich wniosku. Głównym elementem zgłoszenia jest deklaracja efektu działania technologii, obejmująca w szczególności te parametry techniczne rozwiązania, które odnoszą się do jego unikalnych cech, poparte danymi z badań, mającymi na celu potwierdzenie gotowości rynkowej rozwiązania.

Deklaracja musi być przedstawiona w sposób umożliwiający weryfikację w drodze pomiarów i badań. Ponadto wymagane są informacje o zmniejszonym wpływie technologii na środowisko w porównaniu z konwencjonalnymi, powszechnie stosowanymi rozwiązaniami, tak, aby wykazać środowiskową wartość dodaną innowacji.

Na podstawie tych informacji jednostka weryfikująca określa, czy technologia kwalifikuje się do ETV. Jeśli tak, jednostka współpracuje z wnioskodawcą w celu uzgodnienia parametrów, które należy zweryfikować dla potwierdzenia deklaracji. Następnie opracowywany jest plan weryfikacji, szczegółowo opisujący, w jaki sposób deklarowany efekt działania zostanie sprawdzony, w tym metody i warunki badania poszczególnych parametrów.

Po sfinalizowaniu i uzgodnieniu protokołu jednostka weryfikująca analizuje przedłożone dane z badań dotyczące efektu działania technologii, aby upewnić się, że działa ona zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli istniejące dane testowe spełniają wymagania określone w planie weryfikacji, można je wykorzystać. W przeciwnym razie wnioskodawca musi zlecić niezbędne badania niezależnej jednostce badawczej. Następnie jednostka sporządza raport z weryfikacji, podsumowujący proces i wydaje świadectwo. Proces ten kończy się publikacją świadectwa na dedykowanej stronie internetowej (np. stronie jednostki weryfikującej).

Projekt LIFEproETV

LIFEproETV ma na celu wzmocnienie akceptacji i rozpoznawalności ETV na rynku. Budując silną markę ETV, projekt wspiera wdrażanie innowacyjnych technologii środowiskowych, które stanowią klucz do zielonej transformacji Europy i budują jej konkurencyjną pozycję na rynku globalnym.

Projekt jest realizowany w ramach europejskiego programu LIFE przy współfinansowaniu ze środków NFOŚiGW oraz Ministerstwa Rolnictwa Węgier. Za realizację odpowiada międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (akredytowana jednostka weryfikująca ETV), Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Narodowa Agencja Badań i Rozwoju ENEA (Włochy), Slovenian National Building and Civil Engineering Institute (Słowenia), ETA-DANMARK (akredytowana jednostka weryfikująca ETV, Dania), KOVET (Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonych Przedsiębiorstw, Węgry), CETAQUA (Centrum Badań, Rozwoju i Testowania Technologii Wodno-ściekowych, Hiszpania).

Źródło: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Komentarze

Powiązane

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Grupa VELUX dąży do osiągnięcia dożywotniej neutralności węglowej we współpracy z WWF

Grupa VELUX dąży do osiągnięcia dożywotniej neutralności węglowej we współpracy z WWF Grupa VELUX dąży do osiągnięcia dożywotniej neutralności węglowej we współpracy z WWF

Grupa VELUX zobowiązuje się zneutralizować całą emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 roku, czyli łącznie 5,6 mln ton CO2. Aby osiągnąć ten cel, firma nawiązała współpracę z...

Grupa VELUX zobowiązuje się zneutralizować całą emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 roku, czyli łącznie 5,6 mln ton CO2. Aby osiągnąć ten cel, firma nawiązała współpracę z organizacją WWF i planuje realizację projektów ochrony oraz zasadzenia lasów, które pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, zachowaniu bioróżnorodności i poprawie jakości życia lokalnych społeczności.

Materiały prasowe news Nowi członkowie zarządu NFOŚiGW

Nowi członkowie zarządu NFOŚiGW Nowi członkowie zarządu NFOŚiGW

Minister klimatu Michał Kurtyka powołał 19 sierpnia nowych członków zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 20 sierpnia stanowisko prezesa zarządu NFOŚiGW objął prof. Maciej...

Minister klimatu Michał Kurtyka powołał 19 sierpnia nowych członków zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 20 sierpnia stanowisko prezesa zarządu NFOŚiGW objął prof. Maciej Chorowski, a 10 września do zarządu NFOŚiGW dołączy Paweł Mirowski.

Materiały prasowe news NFOŚiGW: Lepsze warunki finansowania innowacyjnych technologii środowiskowych

NFOŚiGW: Lepsze warunki finansowania innowacyjnych technologii środowiskowych NFOŚiGW: Lepsze warunki finansowania innowacyjnych technologii środowiskowych

Według Wiceprezesa Artura Michalskiego, nadzorującego w NFOŚiGW realizację programów innowacyjnych, VI nabór w programie „Sokół” jest wyjątkowy. – Po raz pierwszy ofertę kierujemy do samorządów, które...

Według Wiceprezesa Artura Michalskiego, nadzorującego w NFOŚiGW realizację programów innowacyjnych, VI nabór w programie „Sokół” jest wyjątkowy. – Po raz pierwszy ofertę kierujemy do samorządów, które będą miały okazję zaprezentować swoje pomysły na innowacje w ochronie środowiska. Z kolei dla przedsiębiorców przygotowaliśmy atrakcyjne warunki finansowe. Ponadto zwiększył się zakres tematyczny innowacyjnych obszarów objętych dofinansowaniem – powiedział. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 17 lutego...

Materiały prasowe news Recepta na czyste powietrze - program Polskiego Alarmu Smogowego

Recepta na czyste powietrze - program Polskiego Alarmu Smogowego Recepta na czyste powietrze - program Polskiego Alarmu Smogowego

Polska to nadal niechlubny lider europejskich rankingów zanieczyszczenia powietrza. Polski Alarm Smogowy przedstawił propozycje działań dla rządu i parlamentu, prowadzących do poprawy jakości powietrza....

Polska to nadal niechlubny lider europejskich rankingów zanieczyszczenia powietrza. Polski Alarm Smogowy przedstawił propozycje działań dla rządu i parlamentu, prowadzących do poprawy jakości powietrza. Zalecenia dotyczą trzech obszarów: ogrzewania mieszkań, transportu i przemysłu.

Materiały prasowe news 25 lat marki Rigips w Polsce

25 lat marki Rigips w Polsce 25 lat marki Rigips w Polsce

Już od ćwierć wieku Rigips dostarcza na polski rynek płyty gipsowo-kartonowe oraz systemy suchej zabudowy wnętrz. Jakość produkowanych z dbałością o środowisko wyrobów z naturalnego gipsu potwierdzają...

Już od ćwierć wieku Rigips dostarcza na polski rynek płyty gipsowo-kartonowe oraz systemy suchej zabudowy wnętrz. Jakość produkowanych z dbałością o środowisko wyrobów z naturalnego gipsu potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty.

Materiały prasowe news Zakład produkcyjny Schöck w Tychach z certyfikatami ISO

Zakład produkcyjny Schöck w Tychach z certyfikatami ISO Zakład produkcyjny Schöck w Tychach z certyfikatami ISO

W ostatnim czasie zlokalizowany w Tychach zakład produkcyjny firmy Schöck, producenta rozwiązań do izolacji termicznej i akustycznej, przeszedł audyt zewnętrzny w zakresie certyfikacji zarządzania środowiskowego...

W ostatnim czasie zlokalizowany w Tychach zakład produkcyjny firmy Schöck, producenta rozwiązań do izolacji termicznej i akustycznej, przeszedł audyt zewnętrzny w zakresie certyfikacji zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z normą ISO 45001. Tyska fabryka otrzymała certyfikaty jako pierwsza z zagranicznych zakładów firmy Schöck.

Materiały prasowe news BASF dla planety - technologie dla środowiska

BASF dla planety - technologie dla środowiska BASF dla planety - technologie dla środowiska

5 listopada 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja "BASF dla planety". Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Global Compact Network Poland i UNEP GRID Warszawa, wieloletnich partnerów...

5 listopada 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja "BASF dla planety". Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Global Compact Network Poland i UNEP GRID Warszawa, wieloletnich partnerów BASF Polska w działaniach na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Spotkanie zrealizowano w koncepcji obiegu zamkniętego.

Janusz Kozula news XXIV Konferencja Ekologia a Budownictwo

XXIV Konferencja Ekologia a Budownictwo XXIV Konferencja Ekologia a Budownictwo

W dniach 10-12 października br. w Bielsku-Białej odbyła się kolejna XXIV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja "Ekologia a Budownictwo". Konferencję zorganizował Oddział Polskiego Związku Inżynierów...

W dniach 10-12 października br. w Bielsku-Białej odbyła się kolejna XXIV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja "Ekologia a Budownictwo". Konferencję zorganizował Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa z Bielska-Białej przy współpracy Komitetu Ekologii przy ZG PZITB, Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej oraz po raz pierwszy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Materiały prasowe news Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

Od 1 września na terenie Krakowa obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co nowe przepisy oznaczają w praktyce?

Od 1 września na terenie Krakowa obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Co nowe przepisy oznaczają w praktyce?

Materiały prasowe news Nowy prezes zarządu NFOŚiGW

Nowy prezes zarządu NFOŚiGW Nowy prezes zarządu NFOŚiGW

Minister Henryk Kowalczyk wręczył Piotrowi Woźnemu nominację na prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister Henryk Kowalczyk wręczył Piotrowi Woźnemu nominację na prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Materiały prasowe news Prawo ochrony środowiska przyjęte przez rząd

Prawo ochrony środowiska przyjęte przez rząd Prawo ochrony środowiska przyjęte przez rząd

Za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary, a Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - zakłada projekt...

Za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary, a Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej. Zmiany przygotowane przez MPiTmają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Projekt to kolejny, po nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wymagań dla kotłów na paliwo stałe, krok w walce ze smogiem.

Materiały prasowe news XXXIII Wiosenna Szkoła Fizyki Budowli i Środowiska - Cottonina 2019

XXXIII Wiosenna Szkoła Fizyki Budowli i Środowiska - Cottonina 2019 XXXIII Wiosenna Szkoła Fizyki Budowli i Środowiska - Cottonina 2019

W dniach od 7 do 10 maja br. miała miejsce XXXIII Wiosenna Szkoła Naukowa zorganizowana przez Zakład Fizyki Budowli i Komputerowych Metod Projektowania Politechniki Wrocławskiej. Odbyła się ona w Świeradowie...

W dniach od 7 do 10 maja br. miała miejsce XXXIII Wiosenna Szkoła Naukowa zorganizowana przez Zakład Fizyki Budowli i Komputerowych Metod Projektowania Politechniki Wrocławskiej. Odbyła się ona w Świeradowie Zdroju, w ośrodku Cottonina, jednym z obiektów znajdujących się w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Materiały prasowe news Prognozowana jakość powietrza w Polsce

Prognozowana jakość powietrza w Polsce Prognozowana jakość powietrza w Polsce

Od 1 stycznia 2019 r. Państwowy Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Gwarantuje to spójność...

Od 1 stycznia 2019 r. Państwowy Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Gwarantuje to spójność opracowywanych danych emisyjnych oraz innych danych wejściowych stanowiących podstawę prowadzenia analiz modelowania w skali regionalnej i krajowej.

mgr inż. Izabela Szerszeniewska Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich?

Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich? Transport szynowy – niedogodność czy korzyść dla nieruchomości sąsiednich?

Pewnie dla większości z nas zadane w tytule pytanie będzie miało charakter stricte retoryczny. Wskazanie uciążliwości związanych z mieszkaniem w sąsiedztwie linii tramwajowej lub kolejowej nie nastręcza...

Pewnie dla większości z nas zadane w tytule pytanie będzie miało charakter stricte retoryczny. Wskazanie uciążliwości związanych z mieszkaniem w sąsiedztwie linii tramwajowej lub kolejowej nie nastręcza nam bowiem żadnych trudności. Ponadto trudno znaleźć osobę, która w XXI wieku nie słyszała o negatywnym wpływie hałasu oraz drgań (generowanych przez poruszające się pociągi) na ludzki organizm.

Piotr Wolański, Katarzyna Wolańska Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu...

Wprowadzenie na szerszą skalę dachów zielonych wpisuje się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców. Podstawowe funkcje dachów zielonych w odniesieniu do klimatu miasta to retencjonowanie wody opadowej, redukcja zanieczyszczeń powietrza, osłabianie negatywnych efektów zjawiska miejskiej wyspy ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.

mgr inż. Artur Żamojda, dr hab. Jolanta Piekut Narażenie środowiskowe na azbest w województwie podlaskim

Narażenie środowiskowe na azbest w województwie podlaskim Narażenie środowiskowe na azbest w województwie podlaskim

Azbest jest wykorzystywany od kilku tysięcy lat. Stosowanie go w gospodarce na masową skalę rozpoczęło się po 1945 roku. Polska, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, masowo sprowadzała ten minerał...

Azbest jest wykorzystywany od kilku tysięcy lat. Stosowanie go w gospodarce na masową skalę rozpoczęło się po 1945 roku. Polska, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, masowo sprowadzała ten minerał oraz gotowe wyroby azbestowe znajdujące zastosowanie w budownictwie i innych gałęziach gospodarki.

Polskie Towarzystwo Cynkownicze Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko

Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko Cynkownie ogniowe i ich wpływ na środowisko

Cynk jest naturalnym składnikiem świata fauny i flory. W różnych ilościach występuje w skałach, glebie, wodzie i powietrzu. Czy zatem technologia cynkowania ogniowego, która wykorzystywana jest do ochrony...

Cynk jest naturalnym składnikiem świata fauny i flory. W różnych ilościach występuje w skałach, glebie, wodzie i powietrzu. Czy zatem technologia cynkowania ogniowego, która wykorzystywana jest do ochrony stali przed korozją, może mieć negatywny wpływ na środowisko i jego ekologię?

inż. Aleksandra Badan, inż. Agnieszka Świętoń, inż. Piotr Stachak, dr inż. Tomasz M. Majka Polimerowe środki ochronne do izolacji zbiorników

Polimerowe środki ochronne do izolacji zbiorników Polimerowe środki ochronne do izolacji zbiorników

Przy rozważaniu zakupu zbiornika do przechowywania substancji żrącej najważniejszym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę, jest materiał pokrywający zbiornik od wewnątrz.

Przy rozważaniu zakupu zbiornika do przechowywania substancji żrącej najważniejszym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę, jest materiał pokrywający zbiornik od wewnątrz.

dr inż. Małgorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Jakość powietrza - zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne - klasyfikacja i wymagania

Jakość powietrza - zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne - klasyfikacja i wymagania Jakość powietrza - zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne - klasyfikacja i wymagania

Jak ocenić jakości powietrza wewnętrznego w budynkach? Jak klasyfikuje się zanieczyszczenia chemiczne?

Jak ocenić jakości powietrza wewnętrznego w budynkach? Jak klasyfikuje się zanieczyszczenia chemiczne?

dr hab. inż., prof. PK Krzysztof Stypuła Nowe inwestycje a ochrona środowiska przed drganiami

Nowe inwestycje a ochrona środowiska przed drganiami Nowe inwestycje a ochrona środowiska przed drganiami

W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań...

W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój budownictwa kubaturowego i komunikacyjnego. Nowym inwestycjom mogą towarzyszyć oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań jest wpływ wibracji, czyli drgań mechanicznych (zwanych dalej krótko drganiami), na budynki i ludzi w nich przebywających (tzw. wpływy dynamiczne).

Materiały prasowe news Dług ekologiczny, czyli jak nie szkodzić środowisku naturalnemu

Dług ekologiczny, czyli jak nie szkodzić środowisku naturalnemu Dług ekologiczny, czyli jak nie szkodzić środowisku naturalnemu

Jak wynika z szacunków Global Footprint Network, 8 miliardów ludzi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż może wchłonąć....

Jak wynika z szacunków Global Footprint Network, 8 miliardów ludzi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż może wchłonąć. W tym roku Dzień Przeciążenia Ziemi (zwany też Dniem Długu Ekologicznego) przypada na 2 sierpnia, podczas gdy przeszło 30 lat temu wypadał „dopiero” 19 grudnia.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Konferencja Ekologia a budownictwo

Konferencja Ekologia a budownictwo Konferencja Ekologia a budownictwo

W terminie 6–8 listopada 2023 r. w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej odbędzie się XXVI Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna poświęcona prof. Leonardowi Runkiewiczowi.

W terminie 6–8 listopada 2023 r. w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej odbędzie się XXVI Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna poświęcona prof. Leonardowi Runkiewiczowi.

Małgorzata Kośla news Targi BAU 2023 za nami

Targi BAU 2023 za nami Targi BAU 2023 za nami

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały...

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU wróciły po czteroletniej, wymuszonej covidem przerwie. Jakie są nasze refleksje? Z pewnością można stwierdzić, że targi BAU odnotowały w tym roku niemały sukces i mogły poszczycić się rekordową liczbą wystawców, odwiedzających z całego świata oraz bardzo dobrymi opiniami zarówno gości, jak i firm promujących najnowsze technologie, innowacyjne rozwiązania oraz produkty.

Krystyna Stankiewicz Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.