Targowa Wiosna Budowlana w Bielsku-Białej za nami
Targowa Wiosna Budowlana w Bielsku-Białej za nami, fot. Paweł Sowa, Urząd Miasta w Bielsku-Białej
Corocznie od 1992 r. na wiosnę i jesień Hala pod Dębowcem w Bielsku-Białej staje się miejscem targowych spotkań branży budowlanej. W dniach 10–12 marca 2023 r. odbyła się 61. edycja imprezy. „Międzynarodowe Targi Budownictwa TWÓJ DOM 2023” zawsze są znaczącym wydarzeniem gospodarczym dla branży budowlanej nie tylko dla regionu śląskiego, ale też dla rynków czeskich, słowackich i austriackich.
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Redakcja miesięcznika IZOLACJE Dach Forum – europejskie targi pokryć dachowych
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora...
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora w Polsce i Europie.
Materiały prasowe Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 r.
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych,...
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co prawda sektor boryka się z problemami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, to fundamenty rozwoju pozostają solidne. Prognozy na przyszłość są optymistyczne, a technologia...
Po raz kolejny bielskie targi stały się ważnym spotkaniem branży, atrakcyjnym zarówno dla profesjonalistów, jak i inwestorów, osób planujących budowę, remont bądź modernizację budynku. Rozmach stoisk i nowoczesny design przyciągały zainteresowanych. Wystawcy zaprezentowali wiele innowacyjnych technik i rozwiązań, pozwalających sprawniej realizować inwestycje, optymalizować koszty eksploatacji budynków, podnosić komfort zamieszkania i jakość wykonywanej w tych budynkach pracy – informowała Barbara Kropka, wiceprezes Biura Promocji i Wystaw Astra – organizatora targów.
W targach uczestniczyło ponad 220 wystawców. Warto zwrócić uwagę na obecność Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej (Slovenská Obchodná a Priemyselná Komora) i Słowacko-Polskiej Izby Handlowej (obie z Żyliny) oraz Czesko-Polskiej Izby Handlowej z Ostrawy. Obecni byli wystawcy z Austrii, Chorwacji, Finlandii i Republiki Czeskiej.
Główne tematy targowych prelekcji dotyczyły aspektów energooszczędności (minimalizacji kosztów energii) w projektowaniu, upowszechniania najnowszych, optymalnych rozwiązań technologicznych i budowlanych z użyciem nowoczesnych materiałów stosowanych na rynku, systemów fotowoltaicznych i grzewczych, nowoczesnych pomp ciepła, energii czerpanej z wiatru oraz elektromobilności w motoryzacji.
Ciekawym dodatkiem targowym dla zwiedzających stała się wystawa domów prefabrykowanych i gotowych, przeznaczona dla wszystkich planujących budowę domu lub budynku użytkowego w szybkich, energooszczędnych technologiach. Prezentowano modele konstrukcji ściennych, stropowych i dachowych, przybliżono zwiedzającym walory i korzyści wynikające z zastosowania takich sposobów budowania. W Strefie Dobrych Wnętrz pokazywano natomiast meble, artykuły dekoracyjne, płytki, balustrady, schody oraz nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz. W programie targów znalazły się też porady niezależnych specjalistów i ekspertów obecnych w Strefie Porad Technicznych i Dotacyjnych.
W programie edukacyjnym dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyło się seminarium dla budujących lub planujących budowę pt. „Dom ciepły i przyjazny”. Przygotowano też blok wykładów pt. „Akademia wiedzy”, gdzie Stowarzyszenie Energooszczędnych Domów Gotowych zorganizowało wykłady „Drewno – budowlany materiał przyszłości” oraz „Fakty i mity o budownictwie drewnianym. Co to są domy gotowe”.
Podczas targów tradycyjnie przyznano nagrody branżowe. W kategorii „Złote Filary Budownictwa” w branży izolacyjnej w kategorii „Technologie i materiały budowlane” nagrodę zdobyła firma Majsterek SC Janusz Boboń, Marcin Kanik z Żywca, która zaprezentowała „Profilpur”, będący termoizolacyjną podwaliną pod okna, progi drzwiowe i bramy garażowe. Rozwiązanie otrzymalo dodatkowo statuetkę od Śląskiej Izby Budownictwa oraz puchar od Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Druga nagrodzona firma to BTR Systems z Rabki Zdroju, będąca częścią Grupy Blachotrapez, która prezentowała blaszane pokrycia dachowe z kruszywem skalnym Thunder, Blizzard, Storm, Mistral i Bolt.
„Srebrny Filar Budownictwa” otrzymała firma FOSS DYSTRYBUCJA Sebastian Adamczyk z Moszczenicy za matę izolacyjną Termolock, którą nagrodziło też Stowarzyszenie Architektów Polskich/oddz. Bielsko-Biała.
Polski Instytut Budownictwa Pasywnego im. Gintera Szlagowskiego przyznał nagrodę w formie dyplomu firmie 4 ECO Kielce za zgłoszenie GoECO HOUSE – ekologiczne domy modułowe. Dodatkowo produkt ten otrzymał puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
W podsumowaniu 31. letniej historii bielskich Międzynarodowych Targów Budownictwa warto zacytować słowa Eugeniusza Kropki, prezesa Biura Promocji i Wystaw Astra – organizatora targów, który w rozmowie dla Dziennika Zachodniego stwierdził, że na przestrzeni minionych lat dokonał się ogromny postęp w rozwoju innowacyjnych technologii. Wciąż pojawiają się nowoczesne materiały i adekwatne technologie odpowiadające na potrzeby szybko zmieniających się wymogów współczesności, trzeba je tylko promować i upowszechniać. A to od lat jest misją Międzynarodowych Targów Budownictwa w Bielsku-Białej. Jego wypowiedzi potwierdzają wystawcy.
Marek Zieliński, przedstawiciel austriackiej firmy Stauss Perlite GmbH wyraził zadowolenie z dużego zainteresowania innowacyjnymi rozwiązaniami w jej ofercie, siatką ceglaną wykorzystywaną w robotach rewitalizacyjnych, renowacyjnych, ociepleniowych i innych, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla innych technik budowlanych.
Źródła: beskidzka24.pl, Magazyn samorządowy w Bielsku-Białej, Dziennik Zachodni