Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych

Technologie budowania z gliny w nowoczesnym budownictwie | Właściwości fizyczne gliny | Zastosowanie ścian glinianych w budownictwie energooszczędnym

Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych
The impact of the use of clay-based materials on the internal microclimate of modern energy saving buildings
Archiwum autora

Stosowanie materiałów z gliny a mikroklimat wewnętrzny nowoczesnych budynków energooszczędnych


The impact of the use of clay-based materials on the internal microclimate of modern energy saving buildings


Archiwum autora

Projektanci poszukują dzisiaj rozwiązań materiałowych zapewniających nie tylko niskie zapotrzebowanie na energię, lecz także zdrowy klimat wewnętrzny. Jednym z takich materiałów jest glina, dlatego w krajach wysokorozwiniętych budownictwo gliniane przeżywa swój renesans.

Zobacz także

mgr inż. Damian Czernik Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich Energooszczędne i ekologiczne rozwiązania instalacyjne do budynków hotelarskich

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania...

Na etapie projektowania budynku usług hotelarskich architekci oraz projektanci branżowi poruszają wiele kwestii związanych z racjonalnym zużyciem energii. Dlatego z jednej strony wykorzystują rozwiązania architektoniczno-budowlane, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Z drugiej, stosowane są systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu....

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

inż. Konrad Tatoń Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika...

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika przenikania ciepła U, mamy zawsze do czynienia z miejscami, w których przepływ ciepła jest dwu- lub nawet trójwymiarowy. Związane z tym dodatkowe straty ciepła muszą być starannie obliczone i uwzględnione w charakterystyce cieplnej budynku w formie liniowych i punktowych współczynników przenikania...

ABSTRAKT

W artykule opisano właściwości gliny jako materiału budowlanego oraz zalety budownictwa z gliny. Omówiono wyniki badań mikroklimatu wewnętrznego w niskoenergetycznych budynkach mieszkalnych, w których zastosowano ściany gliniane.

The article describes the characteristics of clay as a construction material and presents the advantages of clay-based construction. Test results concerning the internal microclimate of energy saving residential buildings with clay-based walls were presented.

Glina jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Obecnie szacuje się, że w budynkach z gliny zamieszkuje ponad 30% globalnej populacji. Techniki budownictwa z gliny są nieskomplikowane, energooszczędne i ekologiczne. 

W Polsce budownictwo z gliny ma bogatą tradycję. Od wieków stosowano glinę jako surowiec do budowy prostych budynków mieszkalnych, a także budynków sakralnych, pałacowych czy fortyfikacji.

Do lat 50. XX w. technologie budownictwa glinianego w Polsce intensywnie się rozwijały. Bloki mieszkalne ze ścianami z ziemi ubijanej, które wówczas powstawały, są eksploatowane do dzisiaj. W późniejszym okresie ograniczano rozwój ekologicznego budownictwa z gliny na rzecz budownictwa uprzemysłowionego.

Technologie budowania z gliny w nowoczesnym budownictwie

W nowoczesnym budownictwie ekologicznym glina ma zastosowanie zarówno jako element konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Jako materiał do budowania stosuje się masy ziemne najczęściej występujące na miejscu realizacji budynku.

Masy ziemne stosowane do wznoszenia ścian powinny zawierać do 30% gliny, a pozostałymi naturalnymi wypełniaczami są składniki mineralne i organiczne (np. słoma).

Podstawowym parametrem wytrzymałościowym gliny używanej do wznoszenia ścian budynków jest wytrzymałość na ściskanie. Parametr ten zależy przede wszystkim od zawartości wypełniaczy mineralnych, przy czym ważne tu są zarówno wielofrakcyjność, jak i kształt wypełniaczy.

Im większa wielofrakcyjność i większy udział kruszyw łamanych części mineralnych, tym wytrzymałość na ściskanie gliny jest większa. Wytrzymałość gliny na ściskanie, zależna od jej składu, wynosi 1,5–4,4 MPa [1].

Najczęściej stosowaną współcześnie technologią wznoszenia ścian z gliny jest technika budowania z ziemi ubijanej. Wymaga ona ziemi bardzo piaszczystej, bogatej w żwiry i otoczaki o niewielkiej zawartości gliny (10–20%).

Po wydobyciu ziemia powinna zostać przewietrzona, a następnie zagęszczona w szalunkach. Pierwszym etapem budowy jest wykonanie fundamentów takich jak w budynkach wznoszonych technologią tradycyjną.

Na warstwie hydroizolacji poziomej układa się glinę o konsystencji suchej, niekiedy z dodatkiem słomy lub innych włókien; jest ona układana w deskowaniach (analogicznych do deskowań stosowanych w konstrukcjach żelbetowych) i warstwa po warstwie ubijana (zagęszczana) [2].

Do zagęszczania mas glinianych stosuje się zagęszczarki i ubijaki mechaniczne. Przeciętna grubość ubijanej warstwy masy glinianej wynosi 40–80 cm. Mury wznoszone tą metodą są najczęściej dobrze ubite i nie wymagają tynkowania (fot. 1).

Innym materiałem na bazie gliny promowanym w nowoczesnym ekologicznym budownictwie są tynki gliniane. Obecnie produkowane są wysokiej jakości masy tynkarskie na bazie gliny jako mieszanki gotowe do stosowania. Tynki gliniane można stosować zarówno w budynkach z gliny, jak i wznoszonych z innych materiałów, w budynkach nowych i istniejących.

Asortyment (materiałowy i technologiczny) jest bogaty, dzięki czemu przy użyciu tynków glinianych można uzyskać dowolną fakturę powierzchni (od gładzi „stiuku weneckiego” przez efekty dekoracyjne po naturalną szorstkość) oraz dowolny kolor (zaleca się jednak stosowanie oferowanej przez producenta gamy kilkunastu kolorów podstawowych). Ciekawym przykładem tynku mineralnego zawierającego glinę może być tadelakt (fot. 2).

Tynki gliniane mogą znacząco poprawiać mikroklimat pomieszczeń, dlatego ze względów zdrowotnych są szczególnie zalecane do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.

Stosowanie tynków glinianych jest możliwe na większości podłoży powszechnie stosowanych w budownictwie. Można je zatem aplikować na cegłach i pustakach ceramicznych, silikatowych, betonie zwykłym i komórkowym oraz na powierzchniach z gliny.

W przypadku słabego podłoża tynki gliniane układane są na siatkach podtynkowych z juty lub trzciny, czyli na materiałach całkowicie naturalnych. Dzięki znacznemu ciężarowi (15–18 kg/m2 przy warstwie tynku gr. 1 cm) i dużej pojemności cieplnej tynki gliniane mogą poprawiać akumulacyjność cieplną ścian.

Właściwości fizyczne gliny

Glina, tak jak inne porowate materiały budowlane, ma właściwości sorpcji wilgoci z powietrza oraz jej oddawania, dzięki czemu może wpływać na regulowanie wilgotności względnej wewnątrz budynków. Możliwość regulacji wilgotności względnej powietrza wewnętrznego zależy nie tylko od parametrów sorpcyjnych materiałów budowlanych zastosowanych w pomieszczeniach, ale przede wszystkim od szybkości, z jaką dany materiał może pochłaniać czy oddać wilgoć z i do otoczenia.

Glina, w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, nie tylko ma bardzo dobre właściwości sorpcyjne, lecz także może bardzo szybko pochłaniać wilgoć z otoczenia (rys. 1).

W ciągu 48 godz. warstwa gliny ilastej gr. 15 mm przy zmianie wilgotności względnej z 50% do 80% i przy temp. 21°C może zaabsorbować 300 g wody na 1 m2 (rys. 2).

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w „Das neue Lehmbau-Handbuch. Baustoffkunde, Konstruktionen, Lehmarchitektur” [2] w przypadku masywnych przegród glinianych przez pierwsze 24 godz. przyrost wilgotności warstw obserwowany jest jedynie na wierzchnich warstwach przegród gr. 2 cm.

Wynika z tego, że tak grubość warstwy glinianej w postaci tynku może poprawiać stabilność wilgotności względnej w pomieszczeniach. Na podstawie badań [2] stwierdzono również, że malowanie powierzchni glinianych w przypadku odpowiedniego doboru farb praktycznie nie zmienia właściwości sorpcyjnych przegród.

Farby wapienne, farby klejowe oraz malowanie kazeinowe jedynie w nieznacznym stopniu opóźniają absorpcję wilgoci testowanego tynku glinianego. Farba dyspersyjna na bazie sztucznej żywicy zmniejszyła wchłanianie wilgoci po 2 dniach o ok. 13%, dwie warstwy farby lateksowej – o 38%, a pojedyncza warstwa farby z oleju lnianego – nawet o 50%.

Kolejną ważną cechą materiałów stosowanych do wznoszenia ścian jest ich pojemność cieplna. Pojemność cieplna przegrody budowlanej to zdolność akumulowania ciepła przez określony czas w celu wykorzystania go w okresie późniejszym. Zależy ona głównie od masy przegrody oraz od materiału, z jakiego jest wykonana. Właściwa pojemność cieplna jest iloczynem gęstości objętościowej i ciepła właściwego materiału.

Pojemność cieplną typowych materiałów budowlanych obliczoną na podstawie danych opublikowanych w pracy „Budownictwo ogólne” [3] przedstawiono na rys. 3.

Podstawowe właściwości fizyczne gliny i innych materiałów tradycyjnie stosowanych do budowy ścian zestawiono w tabeli.

Zastosowanie ścian glinianych w budownictwie energooszczędnym

W nowoczesnych budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię podstawowym problemem jest zapewnienie dobrego mikroklimatu wewnętrznego. W takich budynkach stosowana jest najczęściej mechaniczna wentylacja regulująca dopływ świeżego powietrza do wnętrza.

W okresie zimowym w pomieszczeniach mieszkalnych obserwuje się wilgotność względną powietrza nawet poniżej 30% przy temp. zbliżonej do 21°C. Tak niska wilgotność względna powietrza obniża komfort użytkowania pomieszczeń, a także może niekorzystnie oddziaływać na zdrowie.

Jednym ze sposobów zapewnienia komfortowej wilgotności względnej może być zastosowanie w niskoenergetycznych budynkach mieszkalnych ścian glinianych. Takie ściany ze względu na właściwości sorpcyjne mogą szybko akumulować wilgoć z otoczenia i w okresach suchych być naturalnym regulatorem jakości powietrza wewnętrznego.

Równocześnie masywne ściany w okresie letnim wolniej się nagrzewają i dlatego zapewniają korzystny klimat wewnętrzny w budynkach [5]. Przykładowe wyniki badań klimatu wewnętrznego w okresie letnim (od 8.09.2012 do 16.09.2012) w budynku z gliny pokazano na rys. 4, 5 i 6.

W budynkach energooszczędnych i pasywnych ściany zewnętrzne powinny zapewniać wysoką izolacyjność cieplną – wartość współczynnika przenikania ciepła U powinna wynosić od 0,20 do 0,10 W/(m2·K) [6].

Glina stanowiąca materiał warstwy konstrukcyjnej ścian ze względu na wysoką wartość współczynnika przewodzenia ciepła (tabela) wymaga zastosowania warstw izolacji termicznej w celu zapewnienia odpowiedniej ciepłochronności przegród. Dodatkowo ze względu na niski opór dyfuzyjny warstw gliny termoizolację stosowaną na ścianach zewnętrznych należy dobierać spośród materiałów o strukturze dyfuzyjnie otwartej.

Ze względu na dobre parametry wytrzymałościowe gliny do warstwy konstrukcyjnej można mocować warstwy termoizolacji w technologii zbliżonej do systemowych rozwiązań ETICS. Trwałość takiego rozwiązania została sprawdzona podczas realizacji budynku firmy Formes kilkanaście lat temu w Zielonkach k. Krakowa (fot. 3).

Przykładowe rozwiązania ścian zewnętrznych z gliny o wartości współczynnika przenikania ciepła niższej niż 0,15 W/(m2·K) pokazano na rys. 7–9.

Podsumowanie

Ściany z gliny stanowią ciekawe rozwiązanie materiałowe w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Mogą one poprawiać zarówno estetykę wnętrza, jak i klimat wewnętrzny budynków.

Glina jako materiał naturalny doskonale wpisuje się w nurt budownictwa ekologicznego i w powiązaniu z nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi może być z powodzeniem stosowana w budownictwie jako alternatywa dla przemysłowo produkowanych materiałów murowych.

* Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego według „Das neue Lehmbau-Handbuch. Baustoffkunde, Konstruktionen, Lehmarchitektur” [2]

Prezentowane badania zostały przeprowadzone w ramach tematu nr L-1/219/DS/2012 sfinansowanego z dotacji na naukę przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz tematów L-1/502/2012 i MARR/1671/2012/DZPP sfinansowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Literatura

  1. T. Kelm, D. Długosz-Nowicka, „Budownictwo z surowej ziemi. Idea i realizacja”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2011.
  2. G. Minke, „Das neue Lehmbau-Handbuch. Baustoffkunde, Konstruktionen, Lehmarchitektur”, Ökobuch Verlag, Staufen by Freiburg 2001.
  3. P. Klemm, „Budownictwo ogólne”, Tom II, „Fizyka budowli”, Arkady, Warszawa 2007.
  4. PN-EN 12524:2003, „Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe”.
  5. M. Kucypera, H. Nowak, „Modelowanie energetycznego bilansu domu jednorodzinnego z pasywnym systemem słonecznych zysków bezpośrednich”, „Energia i Budynek”, nr 7–8/2009, s. 28–34.
  6. M. Grudzińska, „Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię”, „IZOLACJE”, nr 3/2012, s. 18–23.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Michał Musiał Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

dr hab. inż. Andrzej Fojutowski, mgr inż. Anna Wiejak, mgr Aleksandra Kropacz Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie

Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie Odporność izolacji formowanej in situ z włókna celulozowego w postaci luźnej na grzyby powodujące pleśnienie

Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących...

Materiały izolacyjne z włókien celulozowych, jako pochodna w większości łatwo podatnych na atak pleśni materiałów lignocelulozowych, mogą być podłożem odpowiednim do wzrostu grzybów strzępkowych powodujących pleśnienie. Istotne jest więc rozpoznanie ich odporności w tym zakresie.

dr inż. Michał Babiak Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych

Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych Wapno hydratyzowane jako modyfikator asfaltów stosowanych do produkcji materiałów hydroizolacyjnych

W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.

W celu spowolnienia procesu starzenia asfaltów oraz poprawy ich parametrów termoplastycznych i właściwości reologicznych stosuje się różnego rodzaju modyfikatory. Jednym z nich może być wapno hydratyzowane.

dr inż. Marzena Najduchowska, mgr inż. Ewelina Pabiś Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu

Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu

Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano...

Jakie wyniki badań uzyskano podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz modyfikacji procedury w OSiMB? Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zrealizowano na próbkach stwardniałego betonu wykonanych zgodnie z recepturami o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

dr Barbara Lucyna Pietruszka, mgr inż. Aldona W. Wasilewska Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie

Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie Styropian grafitowy - właściwości i zastosowanie

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach...

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na wyroby do izolacji cieplnej. Podstawowym celem staje się wiec uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych, tj. jak najmniejszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ.

mgr inż. Michał Musiał Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie

Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie Zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w budownictwie

Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.

Materiały zmiennofazowe stosowane są w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Wciąż prowadzone są prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nad ich skutecznym i bezpiecznym wykorzystaniem.

mgr inż. Jerzy Żurawski Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych Wartości deklarowane i obliczeniowe parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych

O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami...

O izolacyjności termicznej materiałów termoizolacyjnych decyduje zazwyczaj wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Jak wygląda różnica między wartościami deklarowanymi przez producentów a wartościami obliczeniowymi tego parametru?

dr inż. Marek Kamieniarz Glina jako materiał budowlany

Glina jako materiał budowlany Glina jako materiał budowlany

Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów­‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych...

Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów­‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań.

dr Agnieszka Szczygielska, dr inż. Halina Prejzner, dr inż. Robert Geryło Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane

Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane Możliwości recyklingu odpadów styropianu oraz problemy z tym związane

Recykling wyrobów styropianowych jest obecnie jednym z głównych zadań w programach zagospodarowywania odpadów.

Recykling wyrobów styropianowych jest obecnie jednym z głównych zadań w programach zagospodarowywania odpadów.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Zbigniew Pozorski Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie

Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie Nowe rozwiązania techniczne i zastosowania płyt warstwowych w budownictwie

Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem...

Rozwój technologii produkcji oraz duża konkurencja na rynku sprawiły, że płyty warstwowe w ciągu ostatniej dekady zaczęły wypierać tradycyjne rozwiązania materiałowe. Co przyniosą prace nad dalszym udoskonalaniem tego produktu?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

dr inż. Wacław Brachaczek, mgr Wojciech Siemiński Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych?

Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych? Skąd się biorą rysy na powierzchni tynków renowacyjnych?

Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości,...

Często występującą wadą tynków renowacyjnych jest powstawanie zarysowań i spękań na ich powierzchni już w pierwszym okresie utwardzania. Jest to spowodowane układaniem warstw tynków o nierównomiernej grubości, niezachowaniem przerw technologicznych przy wykonywaniu poszczególnych warstw systemu, a także czynnikami technologiczno-materiałowymi.

dr inż. arch. Janusz Barnaś Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

mgr inż. Krzysztof Patoka Wiarygodność eksponatów handlowych

Wiarygodność eksponatów handlowych Wiarygodność eksponatów handlowych

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę....

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę. Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu łatwiej ustrzec się przed chwytami marketingowymi stosowanymi przez niektórych handlowców.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA

Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA Zagrożenia środowiskowe w budownictwie na przykładzie ściany dwuwarstwowej – metoda LCA

Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.

Jedną z technik, która pozwala określić i ocenić potencjalny wpływ wyrobów lub usług na środowisko, jest ocena środowiskowa wyrobu oparta na ocenie cyklu życia – LCA.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

mgr inż. Jadwiga Tworek Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych

Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych Zmiany we wprowadzaniu na rynek wyrobów budowlanych

1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.

1 lipca 2013 r. nastąpi zmiana zasad funkcjonowania rynku wyrobów budowlanych na mocy rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania tych produktów do obrotu.

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik, mgr inż. Piotr Kosiński Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej? Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej?

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy....

Pomimo licznych publikacji wyników badań i prowadzonej dyskusji stanowiska na temat zakresu optymalnego zagęszczenia nadal nie są jednoznaczne. Pokutują stare opinie: im materiał lżejszy, tym cieplejszy. Zapomina się przy tym o postępującej w czasie deformacji materiału.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk, prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek Odporność betonu komórkowego na zawilgocenia

Odporność betonu komórkowego na zawilgocenia Odporność betonu komórkowego na zawilgocenia

Anomalia pogodowe w postaci obfitych opadów deszczu i wywołanych przez nie powodzi spowodowały, że w ciągu ostatnich piętnastu lat aktualnym tematem stały się zagadnienia związane z zachowaniem się materiałów...

Anomalia pogodowe w postaci obfitych opadów deszczu i wywołanych przez nie powodzi spowodowały, że w ciągu ostatnich piętnastu lat aktualnym tematem stały się zagadnienia związane z zachowaniem się materiałów budowlanych w podtopionych lub zalanych budynkach. W artykule zostaną przedstawione badania wykonane po powodzi z 1997 r. pod kątem odporności betonu komórkowego na wilgoć.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.