Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odtworzenie zawartości cementu i kruszywa w mieszance betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu

Reconstruction of cement and aggregate contents in a concrete mix on the basis of cured concrete samples

Przygotowana analityczna próbka zhomogenizowanego betonu 1, fot. archiwa autorek

Przygotowana analityczna próbka zhomogenizowanego betonu 1, fot. archiwa autorek

Odpowiedni dobór ilościowy i jakościowy składników w recepturze betonowej jest kluczowy i bez wątpienia nadrzędny w kontekście oczekiwanych właściwości, zastosowania i późniejszej eksploatacji betonu w konstrukcji budowlanej.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono wyniki badań uzyskane podczas weryfikacji istniejących metod oraz opracowanej w OSiMB procedury określania pierwotnego składu mieszanki betonowej. Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zostało zrealizowane na próbkach stwardniałego betonu o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym. W artykule wykazano małą przydatność instrukcji ITB 277 do odtwarzania pierwotnego składu mieszanki betonowej z udziałem kruszywa wapiennego oraz popiołu lotnego. Przedstawiono uzyskane wstępne rezultaty badań odtworzenia pierwotnego składu mieszanki betonowej według zmodyfikowanej metody stanowiącej kombinację instrukcji ITB oraz normy brytyjskiej.

Reconstruction of cement and aggregate contents in a concrete mix on the basis of cured concrete samples

The article presents the results of studies obtained through verification of existing methods as well as a procedure  devised at the Glass and Building Materials Division in Cracow for determination of the original composition of concrete mix. The paper proves inadequate usefulness of ITB 227 instruction for reconstruction of original concrete mix composition with lime aggregate and fly ash. Furthermore, preliminary results of determination of the original concrete mix composition according to a modified method, a combination of the ITB instruction with the British Standard, were presented.

Przy rozważaniu jakości stwardniałego czy eksploatowanego betonu często stawiane jest pytanie, czy skład betonu jest zgodny z projektem lub też czy beton nie uległ procesom korozyjnym.

Może się zdarzyć, że właściwości fizyczne lub wytrzymałościowe rzeczywistej konstrukcji betonowej różnią się od tych, jakie założono w obliczeniach projektowych na skutek błędów popełnionych na placu budowy. Powodem może być między innymi zbyt mała ilość cementu lub za duża ilość wody zarobowej w mieszance betonowej, zła jakość cementu, nieodpowiednie uziarnienie kruszywa albo zła pielęgnacja betonu.

W celu wyjaśnienia tego zagadnienia podejmowane są fizyczne i chemiczne badania próbek stwardniałego betonu mające za zadanie odtworzyć jego skład.

Wydawać by się mogło, że obecnie, w czasach innowacyjnych rozwiązań w zakresie badań materiałów budowlanych, odtworzenie składu betonu na podstawie pobranych z konstrukcji próbek stwardniałego betonu może ograniczyć się do wykonania kilku odpowiednio dobranych analiz instrumentalnych. Jednakże problem ten jest bardzo złożony.

Beton jest materiałem niejednorodnym - to kompozyt o złożonej budowie, często dalece odchodzący od klasycznej trójskładnikowej mieszanki cementu, kruszywa i wody.

Beton stanowi wieloczłonową matrycę, w obrębie której zachodzi szereg procesów fizykochemicznych wynikających w pierwszym etapie ze złożonego procesu hydratacji spoiwa a w późniejszym - z ciągłej eksploatacji materiału oraz oddziaływania na niego środowiska. Stąd wynikają trudności w określaniu pierwotnego składu mieszanki betonowej i brak uniwersalnej metody służącej do tego celu.

W przypadku gdy wyjściowe składniki mieszanki betonowej są dostępne, cały proces jest mniej skomplikowany i odtworzenie składu betonu jest możliwe do przeprowadzenia z bardzo wysoką precyzją, jednakże rzadko kiedy dysponujemy wyjściowymi surowcami.

Jak podaje Lay [1], przy odtwarzaniu pierwotnego składu mieszanki betonowej podstawą jest oznaczenie zawartości cementu, nawet jeżeli cement nie był przyczyną złej jakości betonu. Niestety, nie ma bezpośredniej metody pozwalającej na odtworzenie zawartości cementu w recepturze na podstawie badań próbek stwardniałego betonu, nawet jeżeli jest to czysty cement portlandzki bez dodatków.

Zgodnie z tym, co pisze Kurdowski [2], do ilościowego oznaczenia zawartości żużla od dawna stosowana jest metoda mikroskopowa, której precyzję ocenia się na ±5%.

Obecnie coraz bardziej popularna staje się metoda rozdziału w cieczach ciężkich, która bazuje na różnicy w gęstości głównych składników cementu (klinkier ok. 3,1 g/cm3, żużel ok. 2,85 g/cm3, popiół z węgla kamiennego ok. 2,6 g/cm3). Jednak metoda ta z racji swojej trudności wymaga odpowiednio wykwalifikowanego personelu.

Istnieje również metoda oznaczenia zawartości żużla na podstawie oznaczenia zawartości siarczków w stwardniałym betonie [2]. Jednakże niezbędna jest wówczas dokładna znajomość składu chemicznego zastosowanego żużla, co w niektórych przypadkach jest kompletnie niemożliwe.

Z bardziej nowoczesnych metod Walraven i Takada [3] przedstawiają metodę opierającą się na różnicy w rozpuszczalności różnych składników cementu w pewnych rozpuszczalnikach.

Brak standardowej procedury do określania obecności i ilości domieszek wynika z szerokiej bazy dostępnych na rynku domieszek oraz ich niewielkiego zakresu dozowania [2].

Z przeglądu literaturowego [4, 5, 6, 7] wynika, że nie ma uniwersalnej metody odtwarzania składu substratowego mieszanki betonowej na podstawie badań próbek stwardniałego betonu.

Niemniej znane i stosowane metody w tym zakresie bazują na jednym lub kilku z niżej wymienionych oznaczeń:

  • składu chemicznego rozdrobnionej próbki betonu, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch składników: krzemionki rozpuszczalnej w HCl i/lub CaO,
  • składu granulometrycznego próbki betonu,
  • zawartości części nierozpuszczalnych w HCl w próbce betonu, ubytków masy rejestrowanych w czasie analizy termicznej próbki w określonym zakresie temperatur,
  • objętości spoiwa i kruszywa przy zastosowaniu analizy mikroskopowej,
  • ilości energii promieniowania izotopu 241Am pochłoniętej przy zetknięciu odpowiedniej sondy z betonem,
  • gęstości zaczynu cementowego.

W niektórych krajach określenie składu stwardniałego betonu jest ujęte w normach. Normy BS 1881-124:2015 i ASTM C 85-66 opisują metody określania zawartości cementu, oparte na spostrzeżeniu, że krzemiany w cemencie portlandzkim znacznie łatwiej rozkładają się i stają rozpuszczalne w rozcieńczonym kwasie solnym niż składniki krzemianowe zawarte w kruszywie [8, 9].

W Polsce do tej pory nie ma żadnego oficjalnego dokumentu normatywnego dotyczącego metod określania składu betonu oprócz instrukcji ITB:

  • nr 212 "Instrukcja określania składu stwardniałego betonu wykonanego z cementu portlandzkiego i żwiru lub wapienia oraz piasku" z roku 1978 [10],
  • nr 277 "Instrukcja określania składu stwardniałego betonu" z roku 1986 [11] oraz
  • nr 357/98 "Badania składu fazowego betonu" [12].

Należy podkreślić, że instrukcje te nie biorą pod uwagę nowych rodzajów cementów, dodatków oraz kruszyw, przez co stały się obecnie nieaktualne.

Ze względu na skomplikowany skład betonu metody odtwarzania składu betonu są ciągle ulepszane lub wprowadzane nowe.

W artykule przedstawiono wyniki badań uzyskane podczas weryfikacji istniejących metod określania składu stwardniałego betonu oraz rezultaty zmodyfikowanej w OSiMB procedury. Odtwarzanie pierwotnego składu mieszanki betonowej zostało zrealizowane na próbkach stwardniałego betonu wykonanych zgodnie z recepturami o znanym składzie, zarówno w zakresie ilościowym, jak i jakościowym.

Metodyka badań

W pracy wykorzystano zarówno klasyczne metody analizy chemicznej, tzw. metody mokre, jak i metody instrumentalne.

Skład tlenkowy materiałów wyjściowych oraz wyseparowanych z betonu został oznaczony przy wykorzystaniu fluorescencyjnej analizy rentgenowskiej (XRF), stosując metodę stapianej perły. Do oznaczenia składu fazowego wykorzystano metodę dyfraktrometrii rentgenowskiej (XRD) przy zastosowaniu aparatu marki X’Pert firmy PanAnalytical. Analizę przeprowadzono w zakresie kątów 2Θ = 6,992-60° przy kroku pomiarowym 0,0167°, stosując promieniowanie lampy o anodzie miedziowej i długości promieniowania λCuKα = 0,15418 nm. Parametry pomiaru: 45 kV, 35 mA.

Do pełnej analizy fazowej zastosowano analizę termiczną metodą DSC-TG, wykorzystując urządzenie marki NETZSCH model STA 449 F3 Jupiter. Pomiary prowadzono w zakresie temperatur od 30°C do 1100°C w tyglach Al2O3, w powietrzu jako gaz ochronny zastosowano azot.

W przypadku próbki betonu zawierającej żużel analizę termiczną przeprowadzono w atmosferze azotu w celu uniknięcia utlenienia siarczków. Szybkość przyrostu temperatury w piecu wynosiła 10°C/min, masa naważki około 35 mg.Do oznaczenia zawartość części nierozpuszczalnych (NR), tlenku wapnia i krzemionki zastosowano klasyczne metody chemiczne. Gęstość pozorną i nasiąkliwość oznaczono metodą bezpośrednią zgodnie z normą PN 66/B-004100.

Składniki mieszanki betonowej

Cement i popiół

Do sporządzenia betonu zastosowano cement portlandzki CEM I 42,5, cement hutniczy CEM III/A oraz popiół lotny.

W TAB. 1 przedstawiono skład tlenkowy, zawartość części nierozpuszczalnych oraz rozpuszczalnej krzemionki zastosowanych cementów i popiołu.

Kruszywo

W recepturach betonowych zastosowano: żwir kwarcowy frakcji 2/8 i 8/16, piasek kwarcowy frakcji 0/2 oraz kruszywo wapienne frakcji 2/8 i 8/16.

Skład chemiczny zastosowanych kruszyw oraz zawartość części nierozpuszczalnych zamieszczono w TAB. 2.

TABELA 1. Skład chemicznych zastosowanych spoiw w mieszance betonowej

TABELA 1. Skład chemicznych zastosowanych spoiw w mieszance betonowej

TABELA 2. Skład chemiczny zastosowanych kruszyw w mieszance betonowej

TABELA 2. Skład chemiczny zastosowanych kruszyw w mieszance betonowej

Na RYS. 1, RYS. 2 i RYS. 3 zamieszczono termogramy uzyskane dla poszczególnych kruszyw.

Rys. 1. Krzywa DSC-TG piasku kwarcowego 0/2; rys. archiwum autorów

Rys. 1. Krzywa DSC-TG piasku kwarcowego 0/2; rys. archiwum autorów

Rys. 2. Krzywa DSC-TG żwiru kwarcowego 2/16; rys. archiwum autorów

Rys. 2. Krzywa DSC-TG żwiru kwarcowego 2/16; rys. archiwum autorów

Rys. 3. Krzywa DSC-TG kruszywa wapiennego; rys. archiwum autorów

Rys. 3. Krzywa DSC-TG kruszywa wapiennego; rys. archiwum autorów

Próbki do badań

Do badań wykonano próbki betonowe o wymiarach 150×150×150 mm, według czterech różnych receptur. Skład mieszanek betonowych zamieszczono w TAB. 3.

Składy mieszanek betonowych różniły się zastosowanym cementem, rodzajem zastosowanego kruszywa grubego oraz obecnością lub brakiem dodatku popiołu lotnego oraz ilością wody zarobowej.

W celu przygotowania próbek badawczych wykonano około 40 kg zaroby świeżej mieszanki betonowej. Mieszankę zagęszczano na stole wibracyjnym. Próbki po rozformowaniu przechowywano w temperaturze 20 ± 2°C i wilgotności względnej powyżej 90%. Odtwarzaniu pierwotnego składu mieszanki betonowej poddano stwardniałe próbki betonu po około 5 miesiącach sezonowania.

Procedura odtwarzania pierwotnego składu mieszanki betonowej na podstawie badania próbek stwardniałego betonu

Separacja składników ze stwardniałego betonu

Zastosowana procedura stanowiła kombinację trzech funkcjonujących metodyk opisanych w instrukcjach ITB [10, 11] oraz normy brytyjskiej BS 1881-124:1988 [8] - do metod tych wprowadzono pewne modyfikacje. Modyfikacje te wynikają z niejednorodności materiału oraz konieczności usprawnienia i dopracowania procesu separacji składników ze stwardniałego betonu.

Opracowana procedura wydzielania poszczególnych substratów z betonu okazała się niezmiernie pracochłonna, a co za tym idzie - czasochłonna. Szczególną trudność napotkano na etapie separacji kruszywa węglanowego od zaczynu.

Etap przygotowania próbki (pobieranie próbki, homogenizacja, separacja) stanowi przyczynę największego błędu pomiarowego w procesie odtwarzania składu stwardniałego betonu.

TABELA 3. Skład mieszanek betonowych

TABELA 3. Skład mieszanek betonowych

Pomniejszenie próbki powinno być przeprowadzone z największą czujnością i precyzją, ponieważ próbka betonu o masie około 2–3 kg (w zależności od stosowanej metody), która sama w sobie reprezentuje kilka ton betonu, jest pomniejszana prawie 500 razy, aby uzyskać próbę analityczną, z której zostanie oznaczona wyjściowa zawartość cementu w mieszance betonowej, z której wykonano beton [1].

Na RYS. 4 przedstawiono próbkę betonu po etapie separacji poszczególnych substratów, natomiast RYS. 5 (patrz: zdjęcie główne) obrazuje przygotowaną analityczną próbkę zhomogenizowanego betonu, gotową do dalszych analiz chemicznych.

Kolejnym istotnym etapem w odtwarzaniu składu betonu jest ekstrakcja kwasowo-zasadowa, mająca na celu całkowite rozpuszczenie produktów hydratacji cementu oraz reliktów spoiwa wyjściowego przy minimalnym rozpuszczeniu kruszywa.

Podczas przeprowadzania tego etapu należy pamiętać, że nadmierne zmielenie próbki analitycznej może powodować wzrost czasu ekstrakcji zasadowej lub wzrost temperatury ekstrakcji. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do rozpuszczenia krzemionki zawartej w kruszywie, a co za tym idzie do wprowadzenia błędu w oznaczeniu wyjściowej zawartości cementu w mieszance betonowej.

W związku z tym procedura ta wymaga uwzględnienia odpowiednich poprawek w tym zakresie, od których uzależniona jest jej dokładność. W tym celu należy oznaczyć krzemionkę rozpuszczalną oraz tlenek wapnia pochodzące z kruszywa zawartego w betonie, za pomocą np. klasycznych analiz chemicznych oraz metody XRF.

Dodatkowo, błędy w dokładności oznaczenia zawartości cementu w mieszance betonowej mogą wyniknąć przy przeliczaniu wyników analizy produktów hydratacji cementu w powiązaniu z gęstością objętościową betonu.

Skuteczność metody separacji poszczególnych składników sprawdzono za pomocą fluorescencyjnej analizy rentgenowskiej (XRF), oznaczenia części nierozpuszczalnych oraz krzemionki rozpuszczalnej surowców wyjściowych i materiałów wyseparowanych z próbki betonu (TAB. 4).

TABELA 4. Skład chemiczny surowców wyjściowych i ich odpowiedników wyseparowanych z próbki betonu 1

TABELA 4. Skład chemiczny surowców wyjściowych i ich odpowiedników wyseparowanych z próbki betonu 1

Gęstość pozorna i nasiąkliwość stwardniałego betonu

W TAB. 5 zamieszczono wyniki oznaczenia gęstości pozornej i nasiąkliwości badanych betonów.

TABELA 5. Gęstość pozorna i nasiąkliwość betonu

TABELA 5. Gęstość pozorna i nasiąkliwość betonu

Skład chemiczny betonu

Zhomogeznizowane próbki stwardniałego betonu poddano analizie chemicznej, uzyskane wyniki zamieszczono w TAB. 6. Wyniki te posłużyły do określenia zawartości poszczególnych składników w próbkach betonu (TAB. 8).

TABELA 6. Skład chemiczny próbek zhomogenizowanego betonu

TABELA 6. Skład chemiczny próbek zhomogenizowanego betonu

TABELA 8. Odtworzony wyjściowy skład mieszanki betonowej

TABELA 8. Odtworzony wyjściowy skład mieszanki betonowej

Skład fazowy betonu

Próbki stwardniałego betonu poddano badaniom termograwimetrycznym oraz analizie rentgenowskiej. Uzyskane dyfraktogramy i termogramy przedstawiono na RYS. 6-7RYS. 8-9RYS. 10-11RYS 12-13, RYS. 14, RYS. 15, RYS. 16 i RYS. 17.

Z zamieszczonych dyfraktogramów (RYS. 6-7, RYS. 8-9, RYS. 10-11, RYS 12-13) wynika, że dominującymi fazami mineralnymi w badanych betonach są fazy pochodzące od kruszywa.

W próbkach betonu 1, 3, 4 są to typowe fazy kruszywa krzemionkowego (kwarc, skalenie: ortoklaz, albit), o czym świadczy m.in. intensywny pik charakterystyczny dla kwarcu odpowiadający 2Θ 26,65.

Próbka betonu 2 wyraźnie odbiega składem fazowym i dominującą fazą kruszywową jest kalcyt czego potwierdzeniem jest wysoka intensywność piku kalcytu dla wartości kąta 2Θ 29,40°.

W każdej z badanych próbek zidentyfikowano piki pochodzące od portlandytu Ca(OH)2 (widoczny charakterystyczny, ale nie o maksymalnej intensywności pik odpowiadający 2Θ 18,11°), fazy mającej związek z produktami hydratacji cementu.

Analiza termiczna jest jednym z głównych źródeł informacji wykorzystywanych do określenia wyjściowej zawartości cementu w mieszance betonowej. Z uzyskanych termogramów, z ubytków masy w odpowiednich zakresach temperaturowych obliczono zawartość portlandytu i kalcytu (TABELA 7).

Na zmieszczonych termogramach widać endotermiczny efekt w zakresie 380-460ºC pochodzący z rozkładu portlandytu Ca(OH)2, produktu hydratacji cementu oraz charakterystyczny, szczególnie silny w przypadku próbki betonu 2, efekt endotermiczny w zakresie temperatur 600-800ºC odpowiadający za rozkład CaCO3 pochodzącego w tym przypadku od zastosowanego kruszywa węglanowego.

Rys. 6-7. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 1; fot. archiwum autorek

Rys. 6-7. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 1; fot. archiwum autorek

Rys. 8-9. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 2; fot. archiwum autorek

Rys. 8-9. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 2; fot. archiwum autorek

Rys. 10-11. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 3; fot. archiwum autorek

Rys. 10-11. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 3; fot. archiwum autorek

Rys. 12-13. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 4; fot. archiwum autorek

Rys. 12-13. Dyfraktogramy próbek betonu: próbka betonu 4; fot. archiwum autorek

Uzyskane wyniki analizy fazowej wykazały, że w betonach 1, 3 i 4 występują pewne, niewielkie ilości ziaren węglanowych, co potwierdziła analiza termiczna piasku, w którym oznaczono 1,66% ziarn kalcytu (RYS. 1).

W przypadku betonu 2 udział kruszywa węglanowego jest dominujący. Dodatkowo zidentyfikowano charakterystyczną przemianę fazową dla kwarcu w temperaturze około 573ºC.

Rys. 14. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 1

Rys. 14. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 1

Rys. 15. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 1; fot. archiwum autorek

Rys. 15. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 1; fot. archiwum autorek

Rys. 16. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 3; fot. archiwum autorek

Rys. 16. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 3; fot. archiwum autorek

Rys. 17. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 4; fot. archiwum autorek

Rys. 17. Krzywa DSC-TG zhomogenizowanej próbki betonu 4; fot. archiwum autorek

Analiza wyników

W TAB. 8 przedstawiono wyniki uzyskane z przeprowadzonego procesu odtwarzania wyjściowego składu mieszanki betonowej z próbek pobranych ze stwardniałego betonu zgodnie z instrukcjami ITB 212 i ITB 277 oraz ze zmodyfikowaną procedurą.

Zastosowana metodyka badań zgodna z instrukcją ITB 212 i ITB 277 pozwoliła na odtworzenie wyjściowej zawartości cementu w mieszance betonowej oraz całkowitej zawartości kruszywa bez oznaczenia udziału frakcji piaskowej i żwirowej.

Podczas odtwarzania wyjściowego składu mieszanki betonowej, zgodnie z instrukcją ITB, w przypadku zastosowania w recepturze czystego cementu portlandzkiego uzyskany błąd oznaczenia zawartości cementu wyniósł około 8,8% masy (26 kg/m3), natomiast błąd oznaczenia ilości kruszywa był różny.

Metoda ta nie sprawdziła się w przypadku odtwarzania wyjściowego składu mieszanki betonowej z kruszywem wapiennym oraz cementu z dodatkiem popiołu.

Odtworzenie wyjściowego składu mieszanki betonowej 1 według zmodyfikowanej procedury okazało się dokładniejsze, na co wskazują zbliżone do rzeczywistego oznaczone zawartości cementu i kruszywa.

Błąd odtworzenia zawartości cementu wyniósł około 3,4%, zawartość kruszywa została oznaczona z błędem około 2,5%. Należy jednak podkreślić, że aby stwierdzić przydatność opracowanej metody do odtwarzania wyjściowego składu mieszanki betonowej, należy przeprowadzić badania na większej liczbie próbek, dla różnych zawartości poszczególnych składników oraz z zastosowaniem różnych rodzajów cementu i kruszywa, co będzie przedmiotem dalszych badań.

Artykuł opracowany w ramach pracy statutowej Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Odział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, Zakładu Betonów, Zapraw i Kruszyw nr 3NS16B15.

TABELA 8. Odtworzony wyjściowy skład mieszanki betonowej

TABELA 8. Odtworzony wyjściowy skład mieszanki betonowej

Literatura

  1. J. Lay, "Analysis of hardened concrete and mortal. Advanced concrete technology", "Analysis of hardened concrete and mortal", 2003.
  2. W. Kurdowski, "Chemia cementu i betonu", Wyd. Polski Cement, Wyd. PWN 2010.
  3. J.C. Walraven, K. Takada, "Cement + Beton", 76, 3/1999.
  4. A.M. Neville, "Właściwości betonu", wyd. V, Wyd. Stowarzyszenie Producentów Cementu, 2011.
  5. Concrete Society Report, "Analysis of hardened concrete", Technical Report 32, London 1989.
  6. T. Szymura, "Badania nad odtworzeniem składu betonów", Logistyka 6/2014.
  7. T. Szymura, "Research into the Reproduction of Raw-Material Composition of Concrete and Mortars Based on Portland and Expansive Cements", "Physicochemical Problems of Mineral Processing", 43, 1/2012.
  8. BS 1881-124:1988, "Testing Concrete. Methods for Analysis of Hardened Concrete".
  9. ASTM C 85-66, "Test Method for Cement Content of Hardened Portland Cement Concrete".
  10. ITB 212 "Instrukcja określania składu stwardniałego betonu wykonanego z cementu portlandzkiego i żwiru lub wapienia oraz piasku", 1978.
  11. ITB 277 "Instrukcja określania składu stwardniałego betonu", 1986.
  12. ITB 357/98 "Badania składu fazowego betonu".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej...

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej do elementu murowego.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują...

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują czas wiązania gotowej masy gipsowej. Przeznaczone są do prac wykończeniowych wewnątrz budynku, również w kuchniach i łazienkach, a ostatecznym efektem ich zastosowania jest bardzo gładka powierzchnia stanowiąca podłoże pod malowanie, rzadziej pod tapetowanie.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.