Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Glina jako materiał budowlany

Clay as a construction material


www.freeimages.com

www.freeimages.com

Budynki z gliny czy słomy są modelowym przykładem budownictwa ekologicznego. Jednak rozwiązania te wciąż stosowane są wyłącznie przez pasjonatów czy architektów­‑badaczy poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

ABSTRAKT

W artykule omówiono charakterystykę gliny jako materiału budowlanego z pokazaniem jej wad i zalet. Omówiono alternatywę dla gliny lekkiej ze słomą, jaką jest glina z dodatkiem porowatych środków mineralnych, takich jak keramzyt, szkło porowate itp. Opisano metody poprawy izolacji cieplnej z gliny, ze zwróceniem szczególnej uwagi na glinę lekką ze słomą w nowatorskiej metodzie budowania ściany z gliny lekkiej przy pomocy modułów drewniano-słomianych tynkowanych gliną.

The article discusses the characteristics of clay as a construction material, showing its advantages and disadvantages. It also discusses an alternative to light clay with straw, which is the clay with the addition of porous mineral components such as kermesite, porous glass, etc. In addition, the article describes methods of improving thermal insulation made of clay, paying special attention to light clay with straw utilised in the innovative method of constructing walls from light clay with wooden and straw modules plastered with clay.

Najwięcej domów z gliny lub gliny zmieszanej ze słomą powstało do tej pory w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, ­Australii, Szwecji oraz w Czechach.

Buduje się je także w Ameryce Środkowej i Ekwadorze. W Polsce temat budownictwa „z ziemi” dopiero raczkuje, ale także u nas powstało już kilkadziesiąt takich budynków.

Właściwości gliny

Glina jest jednym z najważniejszych naturalnych materiałów budowlanych. Znajduje się w większości miejsc na Ziemi. Jej zastosowanie do różnych technik budowania znane jest już od ponad 9000 lat. Często wydobywana jest bezpośrednio z dna wykopu pod fundamenty lub piwnice, a następnie buduje z niej ściany.

Wady materiału

Można wymienić kilka wad gliny:

  • nie jest wodoodporna;
  • kurczy się w trakcie schnięcia;
  • nie jest materiałem jednolitym.

Ze względu na brak wodoodporności wilgotną glinę należy chronić przed deszczem i mrozem (przez zaprojektowanie okapu, cokołu, izolacji poziomej). Należy również zabezpieczyć powierzchnię ścian, np. powłokami malarskimi i tynkami.

Glina w trakcie schnięcia się kurczy (maleje jej kubatura). Powstają wówczas pęknięcia na skutek wysychania oraz rysy skurczowe. Skurcz można znacznie zredukować przez zmniejszenie ilości dodawanej wody lub iłu albo przez udoskonalenie uziarnienia.

Okres schnięcia jest czasem niezbędnym do tego, aby mokry lub przesiąknięty wodą materiał budowlany osiągnął stan równowagi wilgotnościowej. Zawarta w glinie woda zarobowa jest zaś konieczna do wymieszania i otrzymania odpowiedniej lepkości.

Ze względu na to, że glina to mieszanina iłu, mułku (pyłu piaskowego) oraz piasku, który zawiera także pospółkę, żwir i kamienie, materiał ten nie jest jednolity – może mieć różne właściwości i proporcje składników w zależności od miejsca wydobycia. Właściwości gliny można poznać dopiero po określeniu komponentów.

Ta cecha powoduje, że można zmienić skład materiału, czyli polepszyć właściwości bez specjalnych dodatków, np. przez optymalizację składników albo dołowanie i dojrzewanie.

Zalety materiału

Jako zalety gliny można wymienić:

  • oszczędność energii i zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska,
  • możliwość ponownego użycia,
  • regulowanie wilgotności powietrza,
  • magazynowanie ciepła,
  • obniżenie kosztów transportu materiału,
  • możliwość budowania przez każdego,
  • właściwości konserwujące drewno,
  • zatrzymywanie promieniowania o wysokiej częstotliwości,
  • wiązanie substancji szkodliwych,
  • właściwości lecznicze, antyalergiczne i antybakteryjne,
  • możliwość wykorzystania jako materiału plastycznego i rzeźbiarskiego.

W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych glina potrzebuje podczas przygotowania i przerabiania bardzo mało energii, co powoduje znikome zanieczyszczenie środowiska (ok. 1% energii niezbędnej do produkcji tej samej ilości cegły wypalanej albo betonu). Przykładowo, całkowity nakład energii na zbudowanie 100 m² domu jednorodzinnego wynosi:

  • w technologii wielkopłytowej - 180 000 kWh,
  • w technologii tradycyjnej (cegła) - 80 000 kWh,
  • w technologii ekologicznej (glina + drewno) - 25 000 kWh [1].

Niewypaloną, surową glinę można także ponownie użyć. Po rozdrobnieniu i zmiękczeniu wodą znów uzyskuje się budulec. W odróżnieniu od innych materiałów budowlanych glina nigdy nie zaśmieca środowiska jako gruz.

Materiał ten potrafi dość szybko wchłaniać wilgoć, a w razie potrzeby ją oddawać. Ten sposób regulowania wilgotności powietrza w pomieszczeniu wpływa na zdrowy klimat wnętrza. Badania wykazują, że cegły suszone potrafią wchłonąć w ciągu dwóch dni ok. 30 razy więcej wody niż cegły wypalane.

Cegły gliniane osiągają wilgotność maksymalną od 5% do 7% przy 95% wilgotności powietrza w pomieszczeniu po 30 do 60 dniach (tzw. stopień równowagi). Taka stała wilgotność wytwarza szczególnie przyjemny, zdrowy klimat we wnętrzu. Nie pozwala np. na wysychanie błon śluzowych oraz redukuje powstawanie kurzu [2].

Glina - podobnie jak inne ciężkie materiały budowlane - magazynuje ciepło i w ten sposób przyczynia się do poprawy klimatu mieszkania oraz oszczędzania źródła energii. Obniża również koszty transportu, ponieważ zazwyczaj odpowiedni materiał można znaleźć w pobliżu placu budowy lub wręcz na nim (z wykorzystaniem materiału z wykopów).

Dzięki oszczędności na transporcie i braku konieczności przetwarzania w wysokich temperaturach glina potrzebuje niewiele energii w porównaniu z produkcją tej samej ilości cegły wypalanej czy betonu.

Materiał ten nadaje się do budowania przez każdego. Tradycyjne techniki z jednej strony wymagają minimalnej liczby narzędzi, a z drugiej są dość pracochłonne, nadają się więc idealnie do stosowania przez osoby, które same chcą zbudować dom.

Glina konserwuje drewno i inne materiały organiczne. Otoczone przez glinę, dzięki równowadze jej wilgotności, zostają osuszone albo pozostają suche, co uodparnia je na zagrzybienia i chroni przez insektami (owady potrzebują co najmniej 14%, a grzyby więcej niż 20% wilgotności).

Stanowi też o wiele lepsze zabezpieczenie przed promieniowaniem o wysokiej częstotliwości (występującym np. przy UMTS i GP) niż inne materiały budowlane. Przykładowo, dachówka ceramiczna lub cementowa minimalnie izoluje promieniowanie, a ściana z gliny gr. 24 cm zatrzymuje go ok. 99,9%.

Glina wiąże również substancje szkodliwe. Zjawisko to jest jednak słabo zbadane. Według Ziegerta, podczas analizy historycznego tynku z gliny w pomieszczeniu opalanym piecami w pewnym budynku z XVII w. odkryto o wiele większą zawartość siarki niż w pozostałych pomieszczeniach.

Zbadana jest natomiast zdolność absorpcji obcych substancji przez minerały iłu, wykorzystywane np. przez przemysł. Ponadto glina ma właściwości lecznicze, antyalergiczne i antybakteryjne. Jest także materiałem plastycznym i rzeźbiarskim.

Niechęć do gliny jako materiału budowlanego

Powszechnie znana jest opinia, że glina jest nieczystym materiałem budowlanym, ponieważ mogą w niej zagnieździć się owady i myszy. Jest to niesłuszne twierdzenie w odniesieniu do większości ścian wykonywanych z gliny. W ścianach litych z ubijanej gliny lub z cegieł zamkniętych spoinami insekty nie mają żadnej możliwości zagnieżdżenia.

Drugim zarzutem jest problem budowy lekkich ścian glinianych z dużą zawartością słomy, gdyż na ich powierzchni mogą tworzyć się grzyby pleśniowe. Znikają one dopiero wówczas, gdy materiał wyschnie i taki pozostanie.

Przy gęstości mniejszej niż 700 kg/m³ mogą w tych ścianach zagnieździć się insekty odżywiające się słomą. Nie pojawią się one natomiast w ścianach o konstrukcji z litej gliny (cegły surowej, gliny ubijanej) ani z gliny lekkiej z dodatkami mineralnymi.

Metody poprawy izolacyjności cieplnej gliny

Izolacyjność cieplną gliny można zwiększyć dzięki dodatkom porowatym, takim jak słoma, trzcina, trawa morska, kora korkowa i podobne lekkie części roślinne albo naturalne lub sztucznie spienione cząsteczki mineralne, np. pumeks, lawa, keramzyt, szkło porowate, łupek wypalony, perlit lub produkty roślinne, np. korek.

Z gliną można także mieszać odpady, jak trociny, wióry i plewy. Ze względu na dużą gęstość powodują one jednak niewielką poprawę izolacyjności cieplnej. Im więcej w materiale porów z powietrzem, tym jest on lżejszy i tym lepsze ma właściwości izolacyjne. Glina z dodatkami lekkimi nazywana jest według DIN 18951 [3] "gliną lekką", jeżeli w stanie suchym jej ciężar objętościowy nie przekracza 1200 kg/m³.

Podobnie jest w polskich normach, w których rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje gliny:

  • ciężką - o gęstości pozornej ponad 1700 kg/m³,
  • średnią - o gęstości pozornej od 1200 kg/m³ do 1700 kg/m³,
  • lekką - o gęstości pozornej do 1200 kg/m³.

Skład i proporcję mas glinianych określono w normie BN­‑62/6738­‑02 [4]. Dokument ten nakazuje każdorazowo ustalić potrzebną ilość wody na podstawie zarobu próbnego. Proporcje mieszania gliny ze słomą zależą od rodzaju gliny (TABELA 1).

Glina lekka ze słomą

To mieszanina gliny i słomy o gęstości mniejszej niż 1200 kg/m³ (jeśli gęstość jest większa, mówi się o glinie ze słomą). Jako składnik gliny lekkiej ze słomą stosuje się słomę żytnią, pszeniczną lub owsianą, do tynków natomiast najlepiej nadaje się słoma jęczmienna.

Ważniejsza od rodzaju słomy jest jednak struktura źdźbła. Do zwiększania izolacyjności cieplnej lepsze są słomy o cienkiej i stabilnej łodydze, która nie jest prosta i nie została sprasowana w bele. Słoma powinna być sucha i niespleśniała.

Wysoka ocena mieszanki gliny ze słomą jako dobrego materiału izolacyjnego w budownictwie jest nieco błędna [2]. Mieszanka z 10 części luźnej sieczki słomianej i gęstej masy (dwóch części gliny tłustej i jednej części wody) ma gęstość ok. 1300 kg/m³ i wartość współczynnika przewodzenia ciepła l ok. 0,53 W/(m·K).

Oznacza to, że typowa dla muru pruskiego ściana z takiego materiału gr. 14 cm z dwustronnym tynkiem gr. 2 cm osiąga wartość tylko U = 2,1 W/(m²·K). Aby przestrzeń między drewnianymi elementami konstrukcji szkieletowej uzyskała wartość U na poziomie 0,5 W/(m²·K), musiałaby mieć gr. ok. 95 cm. Przykład ten pokazuje, że przy użyciu takiego materiału mury pruskie o typowej grubości nie mogą stanowić wystarczającej izolacji.

W ostatnich latach zbudowano dużo budynków mieszkalnych z lekkiej gliny ze słomą gr. 30 cm. Kontrole wykazały, że oczekiwana niska gęstość ścian z gliny, wynosząca ok. 300-400 kg/m³, praktycznie nie została uzyskana. Powodem były trzy czynniki:

  • słoma w sprasowanych belach zawiera za mało pustych przestrzeni;
  • przez zatopienie w masie staje się miękka i zgnieciona, co powoduje, że cała masa już w fazie przygotowania i składowania zostaje stosunkowo mocno zagęszczona;
  • na skutek wkładania i wciskania mieszanki do deskowania następuje kolejne zagęszczanie.

Aby uzyskać wartość współczynnika U równą 0,25 W/(m²·K), należy gęstość gliny lekkiej ze słomą zmniejszyć do 300 kg/m³. Według badań FEB najlżejsza mieszanka wykonana z prasowanej sieczki o długości zalecanej 10–15 cm waży ok. 500 kg i zawiera 12% (wagowo) słomy.

Taka mieszanka sprężynuje już w czasie wkładania do formy, a po wyschnięciu nie wykazuje wystarczającej wytrzymałości, aby np. zamocować w ścianie kołek albo utrzymać warstwę tynku. Dopiero przy gęstości 700 kg/m³ ściana osiąga wytrzymałość możliwą do przyjęcia.

Grubość takiej ściany, aby zapewnić wymóg U = 0,25 W/(m²·K), wynosi ponad 70 cm i jest za duża z uwagi na okres schnięcia, a tym samym niebezpieczeństwo zbutwienia wilgotnej słomy w deskowaniu. Wymienione wady można wyeliminować, jeżeli zamiast słomy zastosuje się dodatki mineralne.

Glina lekka z dodatkami mineralnymi

Alternatywą dla gliny lekkiej ze słomą jest glina z dodatkiem porowatych środków mineralnych. Takie połączenie daje skurcz schnięcia 0% i tym samym jest jedynym materiałem z gliny, który się nie kurczy. Ponadto, w odróżnieniu od mieszanki ze słomą, zapewnia dużą wytrzymałość ściany oraz (co jest równie ważne) podczas wyrabiania masy nie ma ryzyka tworzenia się pleśni i butwienia.

Glina w takim połączeniu jest odporna dwu-, trzykrotnie na przenikanie pary wodnej i tym samym znacznie trudniejsze jest powstawanie wody kondensacyjnej. Ponadto mieszankę można wykonać tak, by dała się transportować pompą prosto w deskowanie (podobnie jak beton), co skraca znacznie czas pracy. Skład mieszaniny zależy od oczekiwanej wytrzymałości elementów oraz od wymaganej izolacyjności.

Dodatkami gliny lekkiej może być:

  • keramzyt,
  • szkło porowate,
  • lawa porowata,
  • perlit porowaty.

Keramzyt

Gęstość nasypowa keramzytu to ok. 300 kg/m³. Produkowany jest on w formie kulek lub kawałków o nieregularnym kształcie. Jest bezzapachowy, odporny na działanie kwasów organicznych i nieorganicznych.

Porowatość powstaje dzięki szybkiemu działaniu wysokiej temperatury, przy której wyparowuje woda krystalizacyjna. Powierzchnia lekko się stapia i tworzy spieczoną powłokę. Następnie powstają zamknięte pory i duża wytrzymałość na ściskanie. Keramzyt jest niepalny, ma strukturę niekapilarną, jest odporny na wilgoć i mróz. Wchłaniania wodę w 11–12%.

Szkło porowate

Charakteryzuje się gęstością nasypową ok. 19 kg/m³, dlatego też zapewnia lepsze działanie izolacyjne. Ścianie z gliny lekkiej z keramzytem o gęstości 800 kg/m³ odpowiada wytrzymałość powierzchni ściany z dodatkiem szkła porowatego o gęstości ok. 500 kg/m³. Ściana z gliny lekkiej z dodatkiem szkła porowatego jest więc cieńsza przy takiej samej izolacyjności.

Lawa porowata

Jest naturalnym, porowatym kamieniem i produktem wulkanicznym. Gęstość nasypowa wynosi 500-750 kg/m³, zależnie od występowania i wielkości ziarna.

Perlit porowat

Materiał ten powstaje ze skały wulkanicznej. Wydobywa się go przede wszystkim na greckiej wyspie Milos oraz na Węgrzech. Zawiera 3–6% wody związanej chemicznie. W urządzeniu do produkcji perlitu porowatego skała podgrzewana jest do 1000°C.

Zawarta w niej woda wyparowuje, a rozdrobniony, surowy perlit spienia się i zwiększa objętość 15- do 20-krotnie. Gęstość nasypowa najlżejszego perlitu porowatego wynosi ok. 60 kg/m³, a wartość współczynnika przewodzenia ciepła l równą 0,045 W/(m·K).

Unowocześniona metoda budowania ściany z gliny lekkiej

W ostatnich latach powstał nowatorski system budowy z gliny za pomocą modułów gliniano-słomianych (FOT. 1-4). Technika ta polega na skonstruowaniu gotowych modułów, które następnie można składać w dowolne kształty [5].

Każdy z elementów składa się z zewnętrznej drewnianej ramy podzielonej wewnątrz listwami drewnianym, tworzącymi drewniany szkielet. W każdą przestrzeń tak podzielonej konstrukcji wciska się kostkę słomy. Po wypełnieniu całego modułu słomą, powleka się go pierwszą warstwą gliny.

Moduły mają zwykle wymiary 2,5×2,5×0,28 m. Tak przygotowane elementy składa się na miejscu budowy w odpowiedni kształt budynku.W TABELACH 2-3 podano parametry techniczne modułu słomiano-drewnianego według DIN 4108-6/4701-10 [6] w odniesieniu do budynków mieszkalnych.

Zaletą tej konstrukcji jest możliwość przygotowania elementów z wyprzedzeniem. Gotowe komponenty można w ciągu jednego dnia złożyć i zabezpieczyć przed deszczem, co eliminuje ryzyko zawilgocenia słomy.

Moduły drewniano-słomiane można z powodzeniem stosować w budynkach mieszkalnych, pomieszczeniach gospodarczych, warsztatach, stodołach, salach czy świetlicach wiejskich. Można z nich tworzyć tradycyjne, parterowe lub piętrowe budynki w nowoczesnej formie.

System budowania z modułów drewniano-słomianych nie ogranicza możliwości architektonicznych, jakie daje budownictwo z kostki słomianej. Budowanie z kostek słomianych z gliną najczęściej kojarzymy ze ścianą, bez względu na to, w jakiej technologii została ona wykonana.

Opracowany system pozwala na wykorzystanie sprasowanej kostki słomianej również do konstrukcji dachów oraz podłóg. Moduły drewniano-słomiane położone płasko jeden obok drugiego utworzą podłogę, a odpowiednio przycięte mogą złożyć się w spadzisty dach.

Podsumowanie

W budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały naturalne. W grupach i ośrodkach zajmujących się budownictwem przyjaznym środowisku samodzielne budowanie z takich surowców odgrywa bardzo ważną rolę. Coraz częściej także inwestorzy przywiązują wagę do energooszczędnego i taniego budownictwa oraz zrównoważonego klimatu wnętrz.

Wyniki badań naukowych przeprowadzone m.in. w Laboratorium Budownictwa Eksperymentalnego Uniwersytetu w Kassel (FEB) czy we francuskim ośrodku Craterre potwierdziły wcześniejsze obserwacje: glina może w znacznie większej mierze poprawić klimat wnętrza mieszkania niż inne materiały tradycyjne.

Budynki zaprojektowane w technologii z gliny mogą konkurować z innymi technologiami, pozwalają bowiem wybudować budynek prosto, tanio, energooszczędnie i ekologicznie. Dodatkowo, glina ma walory zdrowotne i estetyczne, pozwala na autonomię w budowaniu, a także zmniejsza uzależnienie budownictwa od procesów energochłonnych i paliw nieodnawialnych.

Szybko znikające zasoby naturalne naszej planety, ich ciągle rosnące ceny oraz konieczność oszczędzania energii przy budowie i w trakcie eksploatacji domu zmuszają zaś powoli do zrewidowania konwencjonalnego podejścia do budownictwa i zmiany poglądów w tym zakresie.

Literatura

  1. D. Kupiec-Hyła, M. Hyła, "Domy z lekkiej gliny", Zarząd Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych w Krakowie, Kraków 1994.
  2. G. Minke, "Handbuch Lehmbau: Baustoffkunde, Techniken, Lehmarchitektur", Ökobuch Verlag 2009.
  3. DIN 18951, "Lehmbauten Vorschriften für die Ausführung eingeführt".
  4. BN-62/6738–02, "Budownictwo z gliny. Masy gliniane".
  5. Strona WWW: http://biobudownictwo.org/.
  6. DIN 4108-6, "Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Teil 6: Berechnung des Jahre sheizwärme- und des Jahresheizenergiebe darfs".
  7. DIN 12524:2000, "Baustoffe und-produkte. Wärme- und feuchteschutztechnische Eigenschaften. Tabellierte Bemessungswerte".
  8. BN-62/6738–01, "Masy cementowo-gliniane z wypełniaczami".
  9. BN-62/8841–04, "Budownictwo z gliny. Ściany z gliny ubijanej. Warunki techniczne wykonania i odbioru".
  10. DIN 4108-2:2013-02, "Wärmeschutz und Energie-Einsparung in Gebäuden. Teil 2: Mindestanforderungen an den Wärmeschutz".11. Strona WWW: http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/strawbale­‑czyli-domy-z-gliny-i-slomy/.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.