Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czego golenie mrówki może nas nauczyć o izolacji

What shaving an ant can teach us about insulation

Od lewej: srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot. Bjørn Christian Tørrissen; niedźwiedź polarny; fot. Dave Pape

Od lewej: srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot. Bjørn Christian Tørrissen; niedźwiedź polarny; fot. Dave Pape

W wielu miejscach na Ziemi warunki klimatyczne są tak ekstremalne, że ludzie nie są w stanie się tam osiedlić. Są one albo za gorące, albo za zimne, za wilgotne lub za suche. Ludzie nie są przystosowani do życia w tych warunkach i chociaż mogą w nich przebywać przez krótkie okresy, to tylko dzięki pomocy technologii. Jednak wbrew pozorom różne formy życia istnieją w tych miejscach i dla niektórych zwierząt jest to po prostu dom.

Dwa skrajne przykłady takich zwierząt to srebrna mrówka saharyjska i niedźwiedź polarny (FOT. 1–2). Oba gatunki wykazują niesamowite zdolności adaptacyjne, które pozwalają im przetrwać w bardzo skrajnych temperaturach.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Srebrna mrówka saharyjska (Cataglyphis Bombycina) i jej sposób adaptacji do życia w warunkach pustynnych

  • Niedźwiedź Polarny (Ursus Maritimus) przystosowany do egzystowania w warunkach arktycznych

  • Przykłady egzystencji ekstremalnej fauny inspiracją dla przemysłu izolacji

Począwszy od ekstremalnych pustynnych upałów po niewiarygodne temperatury poniżej zera na biegunach, zwierzęta znalazły pomysłowe sposoby na przetrwanie, a nawet na prosperowanie. Artykuł przygląda się adaptacjom dwóch takich stworzeń: srebrzystej mrówki saharyjskiej i niedźwiedzia polarnego oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie: Czego mogą nas one nauczyć o projektowaniu materiałów izolacyjnych?

What shaving an ant can teach us about insulation

From extreme desert heat to incredible sub-zero temperatures at the poles, animals have found ingenious ways to survive or even to thrive. An article looks at the adaptations of two such creatures, the Saharan Silver Ant and the Polar Bear, and tries to answer the question: What can they teach us about designing better and better insulation materials of the future?
fot1 czego golenie mrowki

FOT. 1. Srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot.: Bjørn Christian Tørrissen

Srebrna mrówka saharyjska (Cataglyphis Bombycina)

Srebrna mrówka saharyjska żyje, jak sama nazwa wskazuje, na Saharze. Przez większość czasu przebywa pod ziemią, gdzie jest chłodniej, i wychodzi na powierzchnię w poszukiwaniu pożywienia tylko w najgorętszej części dnia, kiedy drapieżniki, ze względu na temperatury nie do zniesienia, dochodzące do 50°C, kryją się przed słońcem. Dzięki kilku bardzo specyficznym zdolnościom adaptacyjnym mrówka może przetrwać takie temperatury, choć tylko przez około 10 min. Ma ona stosunkowo długie nogi, które utrzymują jej ciało jak najdalej od gorącego piasku, a także pozwalają jej poruszać się po ziemi z niezwykłą prędkością w porównaniu do swoich rozmiarów. Gdyby była wielkości człowieka, mogłaby biec z prędkością 700 km/godz.!

fot2 czego golenie mrowki

FOT. 2. Niedźwiedź polarny; fot.: Dave Pape

Podobnie jak inni mieszkańcy pustyni, mrówka produkuje również specjalny rodzaj białka, które chroni przed nagłym szokiem termicznym. Jednak w przeciwieństwie do innych zwierząt, srebrna mrówka produkuje to białko jeszcze przed opuszczeniem gniazda.

Jednak najciekawszym i najbardziej zastanawiającym elementem ciała mrówki saharyjskiej jest jej srebrzyste futerko – unikalna cecha w całym świecie mrówek. Dziwne włoski są na przednich częściach jej ciała i na grzbiecie, ale nie na spodzie odwłoka. To oczywiście budzi kilka gorących pytań, bo komu potrzebne jest futro na środku pustyni?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z Belgii [1] postanowili ogolić mrówkę i zobaczyć, co się stanie. Typowa srebrna mrówka saharyjska ma 8 mm długości i ze zrozumiałych względów nie bardzo lubi być golona, więc nie było to łatwe zadanie. Mrówki zostały na krótko znieczulone za pomocą dwutlenku węgla i delikatnie przypięte do stolika pod lupą. Potem była to kwestia godzinnego, bardzo delikatnego i precyzyjnego golenia przez badacza o pewnej ręce i z ogromną cierpliwością.

Mrówki w swoich futerkach oraz te ogolone były następnie wystawione na działanie promieniowania cieplnego i temperatury ich ciał były rejestrowane. Okazało się, że osobniki w futerkach nagrzewały się wolniej i pozostawały o 3–6°C chłodniejsze niż te, które były ogolone (RYS. 1).

rys czego golenie mrowki

RYS. Ogolone mrówki saharyjskie nagrzewają się szybciej i bardziej niż owłosione; rys.: [1]

Fascynujące! Jak to jest możliwe? Aby się o tym przekonać, naukowcy zmierzyli współczynnik odbicia ogolonych i nieogolonych mrówczych grzbietów w zakresie promieniowania UV, światła widzialnego i średniej podczerwieni. Badania wykazały, że włoski mrówki działały jak bardzo silne lustro odbijające promieniowanie słoneczne o krótkiej długości fali. Ale jednocześnie długofalowe promieniowanie cieplne emitowane przez własne ciało mrówki przechodziło przez futerko bez problemów. Futerko zatrzymywało energię słoneczną, która w przeciwnym razie bardzo szybko zabiłaby mrówkę, ale przepuszczało ciepło wydzielane przez ciało mrówki, co ułatwiało jej chłodzenie.

Okazało się, że tajemnica saharyjskiej mrówki leży w kształcie jej włosków. Włoski mają przekrój trójkątny (FOT. 3–4), w przeciwieństwie do większości włosów występujących w naturze, które zazwyczaj mają okrągły przekrój. Dodatkowo dwa górne boki są pofałdowane, natomiast spód jest płaski. Fałdki na włosach mają średnio 66 nm głębokości i są oddalone od siebie o ok. 204 nm.

fot3 4 czego golenie mrowki

FOT. 3–4. Unikalny kształt włosów grzbietowych srebrnej mrówki saharyjskiej; fot.: [1–2]

Gdy światło uderza w pofałdowany wierzch włosów, jest ono rozpraszane w procesie znanym jako rozpraszanie Mie, które zachodzi, gdy promieniowanie trafia na cząsteczki, puste przestrzenie lub grzbiety o rozmiarach zbliżonych do długości fali.

Futerko mrówki rozprasza promieniowanie słoneczne podobnie jak chmura. Ale nawet, jeśli jakiś zagubiony promyk dostanie się do wnętrza włosa, to i tak ulega on całkowitemu wewnętrznemu odbiciu, gdyż wtedy trafia na spodnią stronę włosa, która jest zupełnie płaska i odbija promieniowanie jak lustro. Dodatkowo włoski są lekko uniesione nad grzbietem mrówki. Ta szczelina powietrzna pomiędzy powłoką włosów a ciałem mrówki dodatkowo wzmacnia odbicie ciepła słonecznego o krótkiej długości fali.

Z drugiej strony długofalowe promieniowanie podczerwone gorącego piasku jest najlepiej odbijane przez nieowłosiony spód mrówki. To wyjaśnia dlaczego brzuch mrówki jest goły.

Futerko srebrnej mrówki saharyjskiej jest genialnym przykładem rozwiązania wynalezionego przez naturę w drodze ewolucji, naturalnej selekcji i adaptacji żyjących organizmów do zewnętrzych warunków. Rozwiązanie jest proste, ale bardzo skuteczne. Wykorzystuje tylko jeden materiał (chitynę), tylko jeden kształt i dwa fizyczne zjawiska: rozpraszanie Mie i całkowite wewnętrzne odbicie. Pozwala to jednak tej mrówce na prowadzenie genialnej gospodarki cieplnej i w efekcie na życie w ekstremalnie gorącym klimacie.

Niedźwiedź Polarny (Ursus Maritimus)

fot5 czego golenie mrowki

FOT. 5. Niedźwiedzie polarne prawie w ogóle nie tracą ciepła i dlatego są praktycznie niewidoczne w świetle podczerwonym; fot.: [3]

Drugim skrajnym przykładem przystosowania natury do zewnętrznych warunków jest niedźwiedź polarny. Żyje on w przeciwnych warunkach niż srebrna mrówka saharyjska, ponieważ musi znosić temperatury do –50°C. W takich temperaturach zarówno ludzie, jak i większość zwierząt bardzo szybko traci ciepło i umiera. Jeśli jednak chcielibyśmy zrobić niedźwiedziowi polarnemu zdjęcie za pomocą kamery termowizyjnej, to będzie nam trudno go dostrzec. (FOT. 5).

 

fot6 czego golenie mrowki

FOT. 6. W sierści niedźwiedzi polarnych występują dwa różne rodzaje włosów: długie włosy ochronne oraz krótsze i bardziej puszyste tworzące podszerstkę; fot.: [4]

Niedźwiedź polarny jest bowiem prawie niewidoczny w podczerwieni, co oznacza, że nie emituje, więc także nie traci ciepła. Oczywiste, jeśli ma się takie grube futro. Ale to tylko część odpowiedzi, ponieważ jeśli zagłębimy się w to futro, to odkryjemy, że sierść niedźwiedzia polarnego jest nawet bardziej pomysłowa niż włoski mrówki saharyjskiej. Składa się ona bowiem z dwóch rodzajów włosów (FOT. 6).

Tak zwane włosy okrywowe są szorstkie i mają długość około 5–15 cm [4]. Zbudowane są one z alfa-keratyny i mają grubość 80–250 μm, czyli około trzy razy większą niż przeciętny ludzki włos. Jednak pod silnym mikroskopem widać, że ich struktura jest znacznie bardziej skomplikowana (FOT. 7–8). Nie są one pełne, lecz rurkowate i mają hierarchiczną porowatość. Zewnętrzne, bardziej masywne rurki, zbudowane są z włókien keratynowych tworzących warstwy o grubości 80–250 nm. Pomiędzy włóknami znajdują się rurkowate pory również o szerokości ok. 200 nm. Kilka porów o średnicy 1–5 μm łączy powierzchnię włosa z jego niemal pustym rdzeniem. Rdzeń jest wypełniony kulistymi porami o stosunkowo większych średnicach, rzędu 3–30 μm.

Porowatość włosów mieści się w bardzo specyficznym zakresie od ok. 200 nm do ok. 30 μm. Zakres promieniowania słonecznego również zaczyna się od około 200 nm, a 30 μm to najdłuższa długość fali promieniowania emitowanego przez zwierzęta ciepłokrwiste. Zakresy są dokładnie takie same! Zbieg okoliczności? Na pewno nie – nie w naturze!

fot7 8 czego golenie mrowki

FOT. 7–8. Struktura włosów niedźwiedzia polarnego jest skomplikowana i zawiera różnego rodzaju i wielkości pory; fot.: [5]

fot9 czego golenie mrowki

FOT. 9. Włosy ochronne niedźwiedzia polarnego działają jak światłowody i kierują promieniowanie słoneczne w stronę czarnej skóry niedźwiedzia; fot.: [6]

Keratyna, z której zbudowane są włosy, jest całkowicie przezroczysta w promieniowaniu ultrafioletowym, widzialnym i bliskiej podczerwieni, czyli w całym zakresie promieniowania cieplnego przychodzącego od słońca. Włosy białego niedźwiedzia praktycznie działają jak światłowody, które wychwytują światło słoneczne i transportują je w kierunku skóry niedźwiedzia (FOT. 9).

W tym momencie jest następna niespodzianka. Biały niedźwiedź jest w rzeczywistości czarny. Jego czarna skóra bardzo skutecznie pochłania energię słoneczną przetransmitowaną z zewnątrz przez długie włosy okrywowe (FOT. 10).

Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, że transmisja światła przez włosy niedźwiedzia polarnego odbywa się dzięki rozpraszaniu Mie – temu samemu naturalnemu zjawisku, które jest wykorzystywane przez srebrną mrówkę saharyjską.

Ale to jeszcze nie wszystkie sztuczki, jakimi dysponuje niedźwiedź polarny. Jego włosy okrywowe absorbują także promieniowane ultrafioletowe i przekształcają je w niebieskie światło widzialne, które również jest odprowadzane do czarnej skóry i absorbowane jako ciepło.

fot10 czego golenie mrowki

FOT. 10. Skóra niedźwiedzia polarnego jest w rzeczywistości czarna.; fot.: WWF

Konstrukcja futra niedźwiedzia polarnego jest idealnie zaprogramowana, aby schwytać każdy, nawet najmniejszy skrawek promieniowania cieplnego z zewnątrz i wykorzystać go do nagrzania ciała zwierzęcia. Można śmiało powiedzieć, że niedźwiedź polarny może się opalać w swoim futrze nawet w środku zimy.

Arktyczna zima nie jest taka ciemna jak myślimy. Nawet w jej środku jest tam pełno rozproszonego światła. Poza tym futro niedźwiedzia ma w sobie wbudowany coś w rodzaju balsamu do opalania, przydatnego podczas polarnego lata.

Inną cechą jego futra jest to, że zatrzymuje ono także bardzo skutecznie ciepło promieniowane przez ciało zwierzęcia. Dzieje się tak dzięki gęstej warstwie (tzw. podszerstka) krótkich i gęstych włosów, które znajdują się pod włosami ochronnymi (FOT. 6). Chociaż krótsze i bardziej miękkie mają one tę samą rurkowatą strukturę jak włosy okrywowe. Nie tylko zatrzymują one powietrze ogrzane ciepłem ciała niedźwiedzia i chronią go tym samym przed utratą ciepła przez konwekcję, ale również mają strukturę, która odbija z powrotem do skóry specyficzne promieniowanie cieplne, ale tym razem o długości fali 3–30 μm, które jest emitowane przez ciało zwierzęcia. Redukują one również utratę ciepła przez kondukcję, dzięki piankowatej strukturze rdzenia tych włosów.

Efekt jest naprawdę niesamowity. Temperatura wewnątrz sierści niedźwiedzia polarnego utrzymuje się na stałym poziomie 37°C do około 6 cm od jego skóry. Po przekroczeniu tego punktu temperatura spada do poziomu temperatury otoczenia. Dlatego też niedźwiedź polarny nie jest widoczny w podczerwieni.

Kolejną zaletą tego doskonałego rozwiązania ocieplającego jest to, że pozwala ono niedźwiedziowi polarnemu nawigować. Nawet w bardzo pochmurny dzień niedźwiedź potrafi wyczuć, gdzie jest Słońce lub otwarta wodą (która jest znacznie cieplejsza niż lód i śnieg) lub ciepłokrwiste foki. Wyrafinowana konstrukcja futra niedźwiedzia polarnego nie tylko zapewnia zwierzęciu ciepło, ale także pomaga mu w orientowaniu się w terenie i znajdowaniu pożywienia.

Jak z tego widać, sierść niedźwiedzia polarnego jest kolejnym prostym, ale genialnym rozwiązaniem, udoskonalonym przez dobór naturalny w ciągu niezliczonych pokoleń, które pozwala temu stworzeniu żyć w bardzo ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Inspiracja dla przemysłu izolacji

Dwa omówione powyżej przykłady doskonale ilustrują niezwykle wyrafinowane systemy kontrolowania przepływu ciepła stworzone przez naturę. Niestety, nawet najlepsze rozwiązania termoizolacyjne zaprojektowane do tej pory przez człowieka wyglądają w porównaniu z nimi prymitywnie. W naszej obronie możemy jednak powiedzieć, że my nie mieliśmy milionów lat na badania rozwojowe, a poza tym szybko się uczymy. Srebrna mrówka i biały niedźwiedź pokazują nam kilka interesujących sposobów, jak zaprojektować nasze kolejne i lepsze systemy izolacyjne.

Te dwa naturalne rozwiązania dowodzą, że sam materiał nie jest tak ważny, jak jego fizyczna struktura. Oba wykorzystują bardzo specyficzne kształty, które są w stanie kierować ciepło tylko w jedną stronę: w kierunku do lub od ciała zwierzęcia. Oba wykorzystują dobrze znane zjawiska fizyczne, które nie są obecnie brane pod uwagę przy projektowaniu przemysłowych systemów izolacyjnych. Pokazują także, że powinniśmy brać pod uwagę długość fali promieniowania, z którym mamy do czynienia.

Czy chcemy chronić nasze budynki przed zbyt dużym napływem ciepła słonecznego, czy przed utratą ciepła ze środka budynku? A może oba, ale w różnym czasie?

Być może chcemy również produkować produkty termoizolacyjne, które będą zbierać energię słoneczną i kierować ją tam, gdzie będzie ona pożyteczna. Takie podejścia inspirowane naturą mają dużą szansę doprowadzić do znacznego podniesienia efektywności izolacji termicznych, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści płynących z zastosowania prostych i tanich materiałów.

Mała srebrna mrówka i potężny niedźwiedź dostarczają zarówno inspiracji, jak i materiału do przemyśleń dla globalnego sektora izolacji. Oba zwierzęta pokazują, że jest jeszcze wiele sposobów, aby ulepszyć nasze izolacje i że mamy jeszcze wiele możliwości, a także pracy do zrobienia.

Literatura

1. Q. Willot, P. Simonis, J.-P. Vigneron, S. Aron, PLoS ONE 11 (4), 2016, doi:10.1371/journal.pone.0152325.
2. Science 349 (6245), s. 298–301.
3. J.A. Preciado, B. Rubinsky, D. Otten, B. Nelson, M.C. Martin, R. Greif, „Advances in Bioengineering, ASME 2002 International Mechanical Engineering Congress & Exposition”, 1 January 2002.
4. S. Metwally et al., Acta Biomaterialia 91 (2019), s. 270–283.
5. Thermal Science, 2016, Vol. 20, No. 3, s. 785–788.
6. „Journal of Advanced Biotechnology & Bioengineering”, 2015, Vol. 3, No. 2.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Farby KABE Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji

Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji Systemy ociepleń KABE THERM – najlepsza ochrona elewacji

Elewacja stanowi największą zewnętrzną część budynku narażoną na bezpośrednie i długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mechanicznych i środowiskowych.

Elewacja stanowi największą zewnętrzną część budynku narażoną na bezpośrednie i długotrwałe oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, mechanicznych i środowiskowych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układów materiałowych przegród zewnętrznych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym – studium przypadku

Kształtowanie układów materiałowych przegród zewnętrznych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym – studium przypadku Kształtowanie układów materiałowych przegród zewnętrznych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym – studium przypadku

Prezentowany artykuł jest fragmentem najnowszej książki dr. inż. Krzysztofa Pawłowskiego pt. „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii”, wydanej pod patronatem miesięcznika...

Prezentowany artykuł jest fragmentem najnowszej książki dr. inż. Krzysztofa Pawłowskiego pt. „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii”, wydanej pod patronatem miesięcznika „IZOLACJE”.

Waldemar Joniec Ciepłownictwo i węzły cieplne dla budynków, domów jednorodzinnych i poszczególnych mieszkań

Ciepłownictwo i węzły cieplne dla budynków, domów jednorodzinnych i poszczególnych mieszkań Ciepłownictwo i węzły cieplne dla budynków, domów jednorodzinnych i poszczególnych mieszkań

Węzły cieplne mają i będą miały duże znaczenie w zwiększaniu efektywności energetycznej systemów ogrzewania w budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej, które czeka gruntowna przemiana, tak jak ciepłownie....

Węzły cieplne mają i będą miały duże znaczenie w zwiększaniu efektywności energetycznej systemów ogrzewania w budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej, które czeka gruntowna przemiana, tak jak ciepłownie. Indywidualne stacje mieszkaniowe wpływają nie tylko na komfort w mieszkaniach, ale i na efekty energetyczne całych budynków. Możliwości wyposażania węzłów w układy automatyki, sterowania i monitorowania pozwalają z kolei sprostać wymaganiom w zakresie przepisów wprowadzających standardy dla obiektów...

inż. Konrad Tatoń Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne Zastosowanie styropianu o obniżonej przewodności cieplnej w budownictwie i jego wpływ na detale konstrukcyjne

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika...

W każdej przegrodzie budowlanej można obserwować złożone formy transportu ciepła. Oprócz regularnych obszarów, w których przepływ ciepła jest jednowymiarowy i dobrze charakteryzowany przez wartość współczynnika przenikania ciepła U, mamy zawsze do czynienia z miejscami, w których przepływ ciepła jest dwu- lub nawet trójwymiarowy. Związane z tym dodatkowe straty ciepła muszą być starannie obliczone i uwzględnione w charakterystyce cieplnej budynku w formie liniowych i punktowych współczynników przenikania...

Rockwool Polska Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii – podsumowanie debaty w ramach kampanii Szóste paliwo

Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii – podsumowanie debaty w ramach kampanii Szóste paliwo Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii – podsumowanie debaty w ramach kampanii Szóste paliwo

Aż 70 proc. spośród 5 mln domów jednorodzinnych w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Powszechna fala renowacji i możliwości wynikające ze strategii unijnej Green Deal to olbrzymia...

Aż 70 proc. spośród 5 mln domów jednorodzinnych w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Powszechna fala renowacji i możliwości wynikające ze strategii unijnej Green Deal to olbrzymia szansa dla polskiej gospodarki, nie tylko w kontekście lepszej jakości powietrza, ale również podniesienia innowacyjności, szerokiego zastosowania lokalnych rozwiązań oraz stworzenia kilkuset tysięcy miejsc pracy. W długiej perspektywie czasu to również poprawa komfortu życia, eliminacja ubóstwa energetycznego...

dr inż. Maciej Robakiewicz Nowe cele i zasady modernizacji budynków

Nowe cele i zasady modernizacji budynków Nowe cele i zasady modernizacji budynków

Ambitny cel Unii Europejskiej osiągnięcia neutralności klimatycznej nie może być zrealizowany bez głębokich zmian w budynkach, zmian drastycznie zmniejszających ich zapotrzebowanie na energię i emisję...

Ambitny cel Unii Europejskiej osiągnięcia neutralności klimatycznej nie może być zrealizowany bez głębokich zmian w budynkach, zmian drastycznie zmniejszających ich zapotrzebowanie na energię i emisję gazów cieplarnianych. Dla osiągnięcia przyjętego celu konieczne jest zrealizowanie modernizacji niemal wszystkich budynków w całej UE. Jest to gigantyczne i bardzo trudne zadanie, którego realizacja wymaga rozszerzenia zakresu modernizacji dokonywanych w budynkach i zwiększenia tempa ich realizacji.

dr inż. Jacek Michalak Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość

Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość Rynek ETICS w Polsce – teraźniejszość i przyszłość

Powszechnie wiadomo, że bez ograniczenia zużycia paliw kopalnych i wzrostu efektywności energetycznej nie mamy szans na skuteczną transformację w kierunku bezemisyjnej globalnej gospodarki, która pozwoli...

Powszechnie wiadomo, że bez ograniczenia zużycia paliw kopalnych i wzrostu efektywności energetycznej nie mamy szans na skuteczną transformację w kierunku bezemisyjnej globalnej gospodarki, która pozwoli zatrzymać, a docelowo złagodzić zagrażające naszej cywilizacji zmiany klimatyczne.

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz, mgr inż. Henryk Kwapisz Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach

Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach

W unijnym „Zielonym Ładzie” bardzo wiele miejsca poświęca się konieczności termomodernizacji kilkudziesięciu milionów budynków w Europie, w tym kilku milionów w Polsce. Jest temu poświęcony specjalny program...

W unijnym „Zielonym Ładzie” bardzo wiele miejsca poświęca się konieczności termomodernizacji kilkudziesięciu milionów budynków w Europie, w tym kilku milionów w Polsce. Jest temu poświęcony specjalny program – „Fala Renowacji”. Cel jest oczywisty – osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r., a co za tym idzie poprawa jakości środowiska, ale też naszego komfortu życia. Zasadność tych działań jest oczywista, ale szkoda, że przy okazji tak szerokich programów zapomina się o tym, że jest jeszcze...

dr Jarosław Gil Adaptacje akustyczne sal widowiskowych w ośrodkach kultury

Adaptacje akustyczne sal widowiskowych w ośrodkach kultury Adaptacje akustyczne sal widowiskowych w ośrodkach kultury

W Polsce do dziś istnieje wiele sal widowiskowych placówek kultury z niezadowalającą akustyką. Niestety przez wiele lat, aż do pierwszej dekady XXI w. budowano takie sale z całkowitym pominięciem wymagań...

W Polsce do dziś istnieje wiele sal widowiskowych placówek kultury z niezadowalającą akustyką. Niestety przez wiele lat, aż do pierwszej dekady XXI w. budowano takie sale z całkowitym pominięciem wymagań akustyki wnętrz. Przez twarde podłogi, ściany z tynkowanej cegły lub płyty gipsowo­‑kartonowe i żelbetowe stropy we wszystkich tych salach występuje problem zbyt dużego pogłosu i zbyt małej zrozumiałości mowy. W wielu przypadkach szukano rozwiązania problemu w nagłośnieniu elektroakustycznym, lecz...

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Modernizacja fasad wentylowanych w świetle nowych wymagań cieplnych – wybrane aspekty

Modernizacja fasad wentylowanych w świetle nowych wymagań cieplnych – wybrane aspekty Modernizacja fasad wentylowanych w świetle nowych wymagań cieplnych – wybrane aspekty

Od 1 stycznia 2021 r., wg rozporządzenia [1], obowiązują nowe zaostrzone wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła Uc(max)/U(max) dla poszczególnych przegród oraz graniczne wartości wskaźnika...

Od 1 stycznia 2021 r., wg rozporządzenia [1], obowiązują nowe zaostrzone wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła Uc(max)/U(max) dla poszczególnych przegród oraz graniczne wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. W związku z powyższym istnieje potrzeba modernizacji przegród zewnętrznych istniejących budynków, w tym także fasad wentylowanych.

Bricomarché Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku

Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku

Odpowiednia termoizolacja to niezwykle istotny aspekt związany z ogrzewaniem budynku. Przede wszystkim pozwala znacznie zredukować koszty związane z paliwem potrzebnym do uzyskania i podtrzymywania pożądanej...

Odpowiednia termoizolacja to niezwykle istotny aspekt związany z ogrzewaniem budynku. Przede wszystkim pozwala znacznie zredukować koszty związane z paliwem potrzebnym do uzyskania i podtrzymywania pożądanej temperatury, ale przy okazji także zabezpiecza bryłę budynku przed zniszczeniami. Poznaj najlepsze metody ocieplenia budynku i zobacz, które z nich to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Termoizolacyjność nowych budynków i termomodernizacja istniejących – czy warto?

Termoizolacyjność nowych budynków i termomodernizacja istniejących – czy warto? Termoizolacyjność nowych budynków i termomodernizacja istniejących – czy warto?

W miejsce wcześniejszego „Europejskiego Zielonego Ładu” (The European Green Deal) Parlament Europejski uchwalił dokument „Fit for 55”. W myśl tego programu Unia Europejska już do 2030 r. ma osiągnąć redukcję...

W miejsce wcześniejszego „Europejskiego Zielonego Ładu” (The European Green Deal) Parlament Europejski uchwalił dokument „Fit for 55”. W myśl tego programu Unia Europejska już do 2030 r. ma osiągnąć redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 55% względem 1990 r., co stanowi podwyżkę aż o 15 punktów procentowych względem wcześniejszych założeń.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Długoterminowa Strategia Renowacji

Długoterminowa Strategia Renowacji Długoterminowa Strategia Renowacji

Długoterminowa Strategia Renowacji, którą strona polska powinna przedłożyć Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r., jest jednym z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej...

Długoterminowa Strategia Renowacji, którą strona polska powinna przedłożyć Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r., jest jednym z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy na lata 2021–2027. Strategia przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje na potrzebę promocji głębokiej termomodernizacji i zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3 proc. rocznie. Od marca 2021 roku dokument oczekuje na podpisanie przez premiera...

dr inż. Andrzej Konarzewski Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40%...

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40% energii, 50% wszystkich naturalnych zasobów i 60% powstających odpadów. Zrównoważony sektor budowlany jest kluczem będącym w stanie doprowadzić do redukcji globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG), a także jest odpowiedzialny za bardziej zrównoważony świat.

Janusz Banera Zarządzanie ryzykiem w budownictwie

Zarządzanie ryzykiem w budownictwie Zarządzanie ryzykiem w budownictwie

Ustalanie oceny i charakteru ryzyka dla zidentyfikowanych czynników jest kluczowym działaniem w celu trafności decyzji w późniejszych krokach związanych z wdrażaniem adekwatnych działań zaradczych.

Ustalanie oceny i charakteru ryzyka dla zidentyfikowanych czynników jest kluczowym działaniem w celu trafności decyzji w późniejszych krokach związanych z wdrażaniem adekwatnych działań zaradczych.

mgr inż. Wojciech Witkowski Zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi

Zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi Zalecenia przy projektowaniu i wykonywaniu systemów ETICS z ceramicznymi i kamiennymi okładzinami elewacyjnymi

Branża ociepleń budynków rozwija się dynamicznie od ponad 60 lat, a dzisiejsze rozwiązania w tej dziedzinie to przykład świadomego podejścia do wyzwań związanych z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem.

Branża ociepleń budynków rozwija się dynamicznie od ponad 60 lat, a dzisiejsze rozwiązania w tej dziedzinie to przykład świadomego podejścia do wyzwań związanych z nowoczesnym, energooszczędnym budownictwem.

Małgorzata Kośla Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo

Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo ma na celu zmniejszenie wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko i już dawno przestało być jedynie chwilowym trendem, a stało się koniecznością. Ekologiczne budownictwo stale...

Zrównoważone budownictwo ma na celu zmniejszenie wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko i już dawno przestało być jedynie chwilowym trendem, a stało się koniecznością. Ekologiczne budownictwo stale się rozwija i znacząco poprawia jakość życia mieszkańców i stan planety. Ekonomiczne wykonawstwo, oszczędna eksploatacja obiektu, ekologiczne technologie i materiały to tylko kilka warunków zrównoważonego budownictwa. Rola ekologii w budownictwie jest ogromna i pełni kluczową funkcję w zachowaniu zrównoważonego...

Małgorzata Kośla Głęboka termomodernizacja. Co to jest?

Głęboka termomodernizacja. Co to jest? Głęboka termomodernizacja. Co to jest?

Głęboka termomodernizacja określana jest jako zestaw działań remontowych i modernizacyjnych, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach, aby zrealizować wymagania prawne obowiązujące od...

Głęboka termomodernizacja określana jest jako zestaw działań remontowych i modernizacyjnych, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach, aby zrealizować wymagania prawne obowiązujące od 2021 r. Jednak nie można termomodernizacji określać jako remontu lub przebudowy. Definicja głębokiej termomodernizacji nie została jeszcze sprecyzowana, ale Komisja Europejska podjęła próby jej określenia pod względem technicznym. Działania termomodernizacyjne niosą za sobą szereg korzyści. Warto...

BLOKTHERM Sp. z o.o. Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM®

Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM® Rewolucja w termoizolacji budynków z produktami firmy BLOKTHERM®

Rosnące koszty energii i pracy oraz coraz większy nacisk na ekologię powodują, że w branży budowlanej należy wciąż szukać nowych, a czasem wręcz rewolucyjnych rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom zarówno...

Rosnące koszty energii i pracy oraz coraz większy nacisk na ekologię powodują, że w branży budowlanej należy wciąż szukać nowych, a czasem wręcz rewolucyjnych rozwiązań, które sprostają oczekiwaniom zarówno inwestorów, jak i wykonawców, a także pozwolą zapewnić maksymalną dbałość o środowisko. Takim rozwiązaniem w kwestii termoizolacji budynków dysponuje firma BLOKTHERM® – właściciel patentu na masę termoizolacyjną, której 1 mm może zastąpić 10 cm tradycyjnego styropianu.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.