Izolacje.com.pl

Czego golenie mrówki może nas nauczyć o izolacji

What shaving an ant can teach us about insulation

Od lewej: srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot. Bjørn Christian Tørrissen; niedźwiedź polarny; fot. Dave Pape

Od lewej: srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot. Bjørn Christian Tørrissen; niedźwiedź polarny; fot. Dave Pape

W wielu miejscach na Ziemi warunki klimatyczne są tak ekstremalne, że ludzie nie są w stanie się tam osiedlić. Są one albo za gorące, albo za zimne, za wilgotne lub za suche. Ludzie nie są przystosowani do życia w tych warunkach i chociaż mogą w nich przebywać przez krótkie okresy, to tylko dzięki pomocy technologii. Jednak wbrew pozorom różne formy życia istnieją w tych miejscach i dla niektórych zwierząt jest to po prostu dom.

Dwa skrajne przykłady takich zwierząt to srebrna mrówka saharyjska i niedźwiedź polarny (FOT. 1–2). Oba gatunki wykazują niesamowite zdolności adaptacyjne, które pozwalają im przetrwać w bardzo skrajnych temperaturach.

O czym przeczytasz w artykule:
  • Srebrna mrówka saharyjska (Cataglyphis Bombycina) i jej sposób adaptacji do życia w warunkach pustynnych

  • Niedźwiedź Polarny (Ursus Maritimus) przystosowany do egzystowania w warunkach arktycznych

  • Przykłady egzystencji ekstremalnej fauny inspiracją dla przemysłu izolacji

Począwszy od ekstremalnych pustynnych upałów po niewiarygodne temperatury poniżej zera na biegunach, zwierzęta znalazły pomysłowe sposoby na przetrwanie, a nawet na prosperowanie. Artykuł przygląda się adaptacjom dwóch takich stworzeń: srebrzystej mrówki saharyjskiej i niedźwiedzia polarnego oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie: Czego mogą nas one nauczyć o projektowaniu materiałów izolacyjnych?

What shaving an ant can teach us about insulation
From extreme desert heat to incredible sub-zero temperatures at the poles, animals have found ingenious ways to survive or even to thrive. An article looks at the adaptations of two such creatures, the Saharan Silver Ant and the Polar Bear, and tries to answer the question: What can they teach us about designing better and better insulation materials of the future?
fot1 czego golenie mrowki
FOT. 1. Srebrna mrówka saharyjska w poszukiwaniu pożywienia w środku saharyjskiego dnia; fot.: Bjørn Christian Tørrissen

Srebrna mrówka saharyjska (Cataglyphis Bombycina)

Srebrna mrówka saharyjska żyje, jak sama nazwa wskazuje, na Saharze. Przez większość czasu przebywa pod ziemią, gdzie jest chłodniej, i wychodzi na powierzchnię w poszukiwaniu pożywienia tylko w najgorętszej części dnia, kiedy drapieżniki, ze względu na temperatury nie do zniesienia, dochodzące do 50°C, kryją się przed słońcem. Dzięki kilku bardzo specyficznym zdolnościom adaptacyjnym mrówka może przetrwać takie temperatury, choć tylko przez około 10 min. Ma ona stosunkowo długie nogi, które utrzymują jej ciało jak najdalej od gorącego piasku, a także pozwalają jej poruszać się po ziemi z niezwykłą prędkością w porównaniu do swoich rozmiarów. Gdyby była wielkości człowieka, mogłaby biec z prędkością 700 km/godz.!

fot2 czego golenie mrowki
FOT. 2. Niedźwiedź polarny; fot.: Dave Pape

Podobnie jak inni mieszkańcy pustyni, mrówka produkuje również specjalny rodzaj białka, które chroni przed nagłym szokiem termicznym. Jednak w przeciwieństwie do innych zwierząt, srebrna mrówka produkuje to białko jeszcze przed opuszczeniem gniazda.

Jednak najciekawszym i najbardziej zastanawiającym elementem ciała mrówki saharyjskiej jest jej srebrzyste futerko – unikalna cecha w całym świecie mrówek. Dziwne włoski są na przednich częściach jej ciała i na grzbiecie, ale nie na spodzie odwłoka. To oczywiście budzi kilka gorących pytań, bo komu potrzebne jest futro na środku pustyni?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z Belgii [1] postanowili ogolić mrówkę i zobaczyć, co się stanie. Typowa srebrna mrówka saharyjska ma 8 mm długości i ze zrozumiałych względów nie bardzo lubi być golona, więc nie było to łatwe zadanie. Mrówki zostały na krótko znieczulone za pomocą dwutlenku węgla i delikatnie przypięte do stolika pod lupą. Potem była to kwestia godzinnego, bardzo delikatnego i precyzyjnego golenia przez badacza o pewnej ręce i z ogromną cierpliwością.

Mrówki w swoich futerkach oraz te ogolone były następnie wystawione na działanie promieniowania cieplnego i temperatury ich ciał były rejestrowane. Okazało się, że osobniki w futerkach nagrzewały się wolniej i pozostawały o 3–6°C chłodniejsze niż te, które były ogolone (RYS. 1).

rys czego golenie mrowki
RYS. Ogolone mrówki saharyjskie nagrzewają się szybciej i bardziej niż owłosione; rys.: [1]

Fascynujące! Jak to jest możliwe? Aby się o tym przekonać, naukowcy zmierzyli współczynnik odbicia ogolonych i nieogolonych mrówczych grzbietów w zakresie promieniowania UV, światła widzialnego i średniej podczerwieni. Badania wykazały, że włoski mrówki działały jak bardzo silne lustro odbijające promieniowanie słoneczne o krótkiej długości fali. Ale jednocześnie długofalowe promieniowanie cieplne emitowane przez własne ciało mrówki przechodziło przez futerko bez problemów. Futerko zatrzymywało energię słoneczną, która w przeciwnym razie bardzo szybko zabiłaby mrówkę, ale przepuszczało ciepło wydzielane przez ciało mrówki, co ułatwiało jej chłodzenie.

Okazało się, że tajemnica saharyjskiej mrówki leży w kształcie jej włosków. Włoski mają przekrój trójkątny (FOT. 3–4), w przeciwieństwie do większości włosów występujących w naturze, które zazwyczaj mają okrągły przekrój. Dodatkowo dwa górne boki są pofałdowane, natomiast spód jest płaski. Fałdki na włosach mają średnio 66 nm głębokości i są oddalone od siebie o ok. 204 nm.

fot3 4 czego golenie mrowki
FOT. 3–4. Unikalny kształt włosów grzbietowych srebrnej mrówki saharyjskiej; fot.: [1–2]

Gdy światło uderza w pofałdowany wierzch włosów, jest ono rozpraszane w procesie znanym jako rozpraszanie Mie, które zachodzi, gdy promieniowanie trafia na cząsteczki, puste przestrzenie lub grzbiety o rozmiarach zbliżonych do długości fali.

Futerko mrówki rozprasza promieniowanie słoneczne podobnie jak chmura. Ale nawet, jeśli jakiś zagubiony promyk dostanie się do wnętrza włosa, to i tak ulega on całkowitemu wewnętrznemu odbiciu, gdyż wtedy trafia na spodnią stronę włosa, która jest zupełnie płaska i odbija promieniowanie jak lustro. Dodatkowo włoski są lekko uniesione nad grzbietem mrówki. Ta szczelina powietrzna pomiędzy powłoką włosów a ciałem mrówki dodatkowo wzmacnia odbicie ciepła słonecznego o krótkiej długości fali.

Z drugiej strony długofalowe promieniowanie podczerwone gorącego piasku jest najlepiej odbijane przez nieowłosiony spód mrówki. To wyjaśnia dlaczego brzuch mrówki jest goły.

Futerko srebrnej mrówki saharyjskiej jest genialnym przykładem rozwiązania wynalezionego przez naturę w drodze ewolucji, naturalnej selekcji i adaptacji żyjących organizmów do zewnętrzych warunków. Rozwiązanie jest proste, ale bardzo skuteczne. Wykorzystuje tylko jeden materiał (chitynę), tylko jeden kształt i dwa fizyczne zjawiska: rozpraszanie Mie i całkowite wewnętrzne odbicie. Pozwala to jednak tej mrówce na prowadzenie genialnej gospodarki cieplnej i w efekcie na życie w ekstremalnie gorącym klimacie.

Niedźwiedź Polarny (Ursus Maritimus)

fot5 czego golenie mrowki
FOT. 5. Niedźwiedzie polarne prawie w ogóle nie tracą ciepła i dlatego są praktycznie niewidoczne w świetle podczerwonym; fot.: [3]

Drugim skrajnym przykładem przystosowania natury do zewnętrznych warunków jest niedźwiedź polarny. Żyje on w przeciwnych warunkach niż srebrna mrówka saharyjska, ponieważ musi znosić temperatury do –50°C. W takich temperaturach zarówno ludzie, jak i większość zwierząt bardzo szybko traci ciepło i umiera. Jeśli jednak chcielibyśmy zrobić niedźwiedziowi polarnemu zdjęcie za pomocą kamery termowizyjnej, to będzie nam trudno go dostrzec. (FOT. 5).

 

fot6 czego golenie mrowki
FOT. 6. W sierści niedźwiedzi polarnych występują dwa różne rodzaje włosów: długie włosy ochronne oraz krótsze i bardziej puszyste tworzące podszerstkę; fot.: [4]

Niedźwiedź polarny jest bowiem prawie niewidoczny w podczerwieni, co oznacza, że nie emituje, więc także nie traci ciepła. Oczywiste, jeśli ma się takie grube futro. Ale to tylko część odpowiedzi, ponieważ jeśli zagłębimy się w to futro, to odkryjemy, że sierść niedźwiedzia polarnego jest nawet bardziej pomysłowa niż włoski mrówki saharyjskiej. Składa się ona bowiem z dwóch rodzajów włosów (FOT. 6).

Tak zwane włosy okrywowe są szorstkie i mają długość około 5–15 cm [4]. Zbudowane są one z alfa-keratyny i mają grubość 80–250 μm, czyli około trzy razy większą niż przeciętny ludzki włos. Jednak pod silnym mikroskopem widać, że ich struktura jest znacznie bardziej skomplikowana (FOT. 7–8). Nie są one pełne, lecz rurkowate i mają hierarchiczną porowatość. Zewnętrzne, bardziej masywne rurki, zbudowane są z włókien keratynowych tworzących warstwy o grubości 80–250 nm. Pomiędzy włóknami znajdują się rurkowate pory również o szerokości ok. 200 nm. Kilka porów o średnicy 1–5 μm łączy powierzchnię włosa z jego niemal pustym rdzeniem. Rdzeń jest wypełniony kulistymi porami o stosunkowo większych średnicach, rzędu 3–30 μm.

Porowatość włosów mieści się w bardzo specyficznym zakresie od ok. 200 nm do ok. 30 μm. Zakres promieniowania słonecznego również zaczyna się od około 200 nm, a 30 μm to najdłuższa długość fali promieniowania emitowanego przez zwierzęta ciepłokrwiste. Zakresy są dokładnie takie same! Zbieg okoliczności? Na pewno nie – nie w naturze!

fot7 8 czego golenie mrowki
FOT. 7–8. Struktura włosów niedźwiedzia polarnego jest skomplikowana i zawiera różnego rodzaju i wielkości pory; fot.: [5]
fot9 czego golenie mrowki
FOT. 9. Włosy ochronne niedźwiedzia polarnego działają jak światłowody i kierują promieniowanie słoneczne w stronę czarnej skóry niedźwiedzia; fot.: [6]

Keratyna, z której zbudowane są włosy, jest całkowicie przezroczysta w promieniowaniu ultrafioletowym, widzialnym i bliskiej podczerwieni, czyli w całym zakresie promieniowania cieplnego przychodzącego od słońca. Włosy białego niedźwiedzia praktycznie działają jak światłowody, które wychwytują światło słoneczne i transportują je w kierunku skóry niedźwiedzia (FOT. 9).

W tym momencie jest następna niespodzianka. Biały niedźwiedź jest w rzeczywistości czarny. Jego czarna skóra bardzo skutecznie pochłania energię słoneczną przetransmitowaną z zewnątrz przez długie włosy okrywowe (FOT. 10).

Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, że transmisja światła przez włosy niedźwiedzia polarnego odbywa się dzięki rozpraszaniu Mie – temu samemu naturalnemu zjawisku, które jest wykorzystywane przez srebrną mrówkę saharyjską.

Ale to jeszcze nie wszystkie sztuczki, jakimi dysponuje niedźwiedź polarny. Jego włosy okrywowe absorbują także promieniowane ultrafioletowe i przekształcają je w niebieskie światło widzialne, które również jest odprowadzane do czarnej skóry i absorbowane jako ciepło.

fot10 czego golenie mrowki
FOT. 10. Skóra niedźwiedzia polarnego jest w rzeczywistości czarna.; fot.: WWF

Konstrukcja futra niedźwiedzia polarnego jest idealnie zaprogramowana, aby schwytać każdy, nawet najmniejszy skrawek promieniowania cieplnego z zewnątrz i wykorzystać go do nagrzania ciała zwierzęcia. Można śmiało powiedzieć, że niedźwiedź polarny może się opalać w swoim futrze nawet w środku zimy.

Arktyczna zima nie jest taka ciemna jak myślimy. Nawet w jej środku jest tam pełno rozproszonego światła. Poza tym futro niedźwiedzia ma w sobie wbudowany coś w rodzaju balsamu do opalania, przydatnego podczas polarnego lata.

Inną cechą jego futra jest to, że zatrzymuje ono także bardzo skutecznie ciepło promieniowane przez ciało zwierzęcia. Dzieje się tak dzięki gęstej warstwie (tzw. podszerstka) krótkich i gęstych włosów, które znajdują się pod włosami ochronnymi (FOT. 6). Chociaż krótsze i bardziej miękkie mają one tę samą rurkowatą strukturę jak włosy okrywowe. Nie tylko zatrzymują one powietrze ogrzane ciepłem ciała niedźwiedzia i chronią go tym samym przed utratą ciepła przez konwekcję, ale również mają strukturę, która odbija z powrotem do skóry specyficzne promieniowanie cieplne, ale tym razem o długości fali 3–30 μm, które jest emitowane przez ciało zwierzęcia. Redukują one również utratę ciepła przez kondukcję, dzięki piankowatej strukturze rdzenia tych włosów.

Efekt jest naprawdę niesamowity. Temperatura wewnątrz sierści niedźwiedzia polarnego utrzymuje się na stałym poziomie 37°C do około 6 cm od jego skóry. Po przekroczeniu tego punktu temperatura spada do poziomu temperatury otoczenia. Dlatego też niedźwiedź polarny nie jest widoczny w podczerwieni.

Kolejną zaletą tego doskonałego rozwiązania ocieplającego jest to, że pozwala ono niedźwiedziowi polarnemu nawigować. Nawet w bardzo pochmurny dzień niedźwiedź potrafi wyczuć, gdzie jest Słońce lub otwarta wodą (która jest znacznie cieplejsza niż lód i śnieg) lub ciepłokrwiste foki. Wyrafinowana konstrukcja futra niedźwiedzia polarnego nie tylko zapewnia zwierzęciu ciepło, ale także pomaga mu w orientowaniu się w terenie i znajdowaniu pożywienia.

Jak z tego widać, sierść niedźwiedzia polarnego jest kolejnym prostym, ale genialnym rozwiązaniem, udoskonalonym przez dobór naturalny w ciągu niezliczonych pokoleń, które pozwala temu stworzeniu żyć w bardzo ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Inspiracja dla przemysłu izolacji

Dwa omówione powyżej przykłady doskonale ilustrują niezwykle wyrafinowane systemy kontrolowania przepływu ciepła stworzone przez naturę. Niestety, nawet najlepsze rozwiązania termoizolacyjne zaprojektowane do tej pory przez człowieka wyglądają w porównaniu z nimi prymitywnie. W naszej obronie możemy jednak powiedzieć, że my nie mieliśmy milionów lat na badania rozwojowe, a poza tym szybko się uczymy. Srebrna mrówka i biały niedźwiedź pokazują nam kilka interesujących sposobów, jak zaprojektować nasze kolejne i lepsze systemy izolacyjne.

Te dwa naturalne rozwiązania dowodzą, że sam materiał nie jest tak ważny, jak jego fizyczna struktura. Oba wykorzystują bardzo specyficzne kształty, które są w stanie kierować ciepło tylko w jedną stronę: w kierunku do lub od ciała zwierzęcia. Oba wykorzystują dobrze znane zjawiska fizyczne, które nie są obecnie brane pod uwagę przy projektowaniu przemysłowych systemów izolacyjnych. Pokazują także, że powinniśmy brać pod uwagę długość fali promieniowania, z którym mamy do czynienia.

Czy chcemy chronić nasze budynki przed zbyt dużym napływem ciepła słonecznego, czy przed utratą ciepła ze środka budynku? A może oba, ale w różnym czasie?

Być może chcemy również produkować produkty termoizolacyjne, które będą zbierać energię słoneczną i kierować ją tam, gdzie będzie ona pożyteczna. Takie podejścia inspirowane naturą mają dużą szansę doprowadzić do znacznego podniesienia efektywności izolacji termicznych, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści płynących z zastosowania prostych i tanich materiałów.

Mała srebrna mrówka i potężny niedźwiedź dostarczają zarówno inspiracji, jak i materiału do przemyśleń dla globalnego sektora izolacji. Oba zwierzęta pokazują, że jest jeszcze wiele sposobów, aby ulepszyć nasze izolacje i że mamy jeszcze wiele możliwości, a także pracy do zrobienia.

Literatura

1. Q. Willot, P. Simonis, J.-P. Vigneron, S. Aron, PLoS ONE 11 (4), 2016, doi:10.1371/journal.pone.0152325.
2. Science 349 (6245), s. 298–301.
3. J.A. Preciado, B. Rubinsky, D. Otten, B. Nelson, M.C. Martin, R. Greif, „Advances in Bioengineering, ASME 2002 International Mechanical Engineering Congress & Exposition”, 1 January 2002.
4. S. Metwally et al., Acta Biomaterialia 91 (2019), s. 270–283.
5. Thermal Science, 2016, Vol. 20, No. 3, s. 785–788.
6. „Journal of Advanced Biotechnology & Bioengineering”, 2015, Vol. 3, No. 2.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bożena Serwatka-Berbeć Techniczne aspekty stosowania ciemnych kolorów w systemach ETICS

Techniczne aspekty stosowania ciemnych kolorów w systemach ETICS Techniczne aspekty stosowania ciemnych kolorów w systemach ETICS

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień...

Kolor elewacji to wizytówka domu - podkreśla kształt i indywidualny charakter obiektu. Kolor całkowicie zmienia wygląd budynku - może upiększyć elewację, ale może również obnażyć jej niedoskonałości. Odcień elewacji dobiera się zazwyczaj z uwzględnieniem aktualnych trendów i własnych upodobań.

dr inż. Bożena Orlik-Kożdoń Warunki brzegowe w modelowaniu procesów cieplno-wilgotnościowych w ścianach ocieplanych od wewnątrz

Warunki brzegowe w modelowaniu procesów cieplno-wilgotnościowych w ścianach ocieplanych od wewnątrz Warunki brzegowe w modelowaniu procesów cieplno-wilgotnościowych w ścianach ocieplanych od wewnątrz

Obowiązujące w Polsce wymagania prawne w zakresie ochrony cieplnej wpływają na kształtowanie działań związanych z projektowaniem budynków nowych, a także z utrzymaniem i eksploatacją budynków istniejących...

Obowiązujące w Polsce wymagania prawne w zakresie ochrony cieplnej wpływają na kształtowanie działań związanych z projektowaniem budynków nowych, a także z utrzymaniem i eksploatacją budynków istniejących [1].

dr inż. Paweł Krause Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego Wpływ natężenia promieniowania słonecznego na rozkład temperatury powierzchni polistyrenu grafitowego

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym...

Uszkodzenia izolacji termicznych powstające w trakcie realizacji robót ociepleniowych mogą powstawać w okresach intensywnego oddziaływania promieniowania słonecznego. Materiałem termoizolacyjnym zyskującym coraz większy udział w rynku budowlanym jest polistyren spieniony z dodatkami atermicznymi, powodującymi redukcję wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Tego typu rodzaj polistyrenu nazywany jest zwyczajowo styropianem grafitowym, styropianem czarnym lub też styropianem szarym.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Projektowanie, wykonywanie oraz utrzymywanie dachów i stropodachów - przepisy i normy

Projektowanie, wykonywanie oraz utrzymywanie dachów i stropodachów - przepisy i normy Projektowanie, wykonywanie oraz utrzymywanie dachów i stropodachów - przepisy i normy

Jak projektować, wykonywać oraz utrzymywać dachy i stropodachy? Poznaj przepisy ustawy Prawo Budowlane, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz dyrektywę Rady dotyczące tego zagadnienia.

Jak projektować, wykonywać oraz utrzymywać dachy i stropodachy? Poznaj przepisy ustawy Prawo Budowlane, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz dyrektywę Rady dotyczące tego zagadnienia.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż Mocowanie elewacji wentylowanych

Mocowanie elewacji wentylowanych Mocowanie elewacji wentylowanych

Wśród rozwiązań ścian zewnętrznych znane są od dawna rozwiązania murowe, warstwowe, posiadające w swej strukturze wentylowaną pustkę powietrzną. Obecnie rozpowszechniły się tzw. elewacje wentylowane, które...

Wśród rozwiązań ścian zewnętrznych znane są od dawna rozwiązania murowe, warstwowe, posiadające w swej strukturze wentylowaną pustkę powietrzną. Obecnie rozpowszechniły się tzw. elewacje wentylowane, które oprócz stworzenia warunków do cyrkulacji powietrza pomiędzy warstwami, z możliwością odprowadzenia kondensatu do środowiska zewnętrznego, charakteryzują się występowaniem dodatkowej izolacji termicznej oraz okładziny zewnętrznej.

mgr inż. Daniel Tokarski, dr inż. Robert Tomaszewski, dr inż. Tomasz Grudniewski, prof. nzw. dr hab. inż. Irena Ickiewicz, prof. nzw. dr hab. Wioletta Żukiewicz-Sobczak Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne Analiza termiczna przegrody ściennej z wbudowanymi elementami imitującymi mostki cieplne

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego...

W Polsce 34% zużywanej energii jest pochłaniane przez budynki mieszkalne, z czego aż 71% wykorzystywane jest do realizacji podstawowych założeń, jakie ma pełnić budynek (ogrzewanie), a następnie do jego eksploatacji. Szacuje się, że jedynie około 7% energii zużywanej podczas całego cyklu życia typowego budynku mieszkalnego wykorzystywane jest do jego wybudowania, natomiast pozostałe 93% pochłania eksploatacja.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Analiza parametrów fizykalnych ścian zewnętrznych po termomodernizacji w świetle wymagań cieplno‑wilgotnościowych

Analiza parametrów fizykalnych ścian zewnętrznych po termomodernizacji w świetle wymagań cieplno‑wilgotnościowych Analiza parametrów fizykalnych ścian zewnętrznych po termomodernizacji w świetle wymagań cieplno‑wilgotnościowych

Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła...

Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła w istniejącym budynku. Jest jednym z elementów modernizacji budynku, który przynosi korzyści finansowe i pokrycie kosztów innych działań.

Waldemar Joniec Nowe regulacje w zakresie energoefektywności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Nowe regulacje w zakresie energoefektywności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Nowe regulacje w zakresie energoefektywności systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

dr inż. Mariusz Gaczek, mgr inż. Paweł Gaciek, dr inż. Mariusz Garecki Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS - oddziaływanie wiatru

Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS - oddziaływanie wiatru Mechaniczne mocowanie systemów ocieplania ścian ETICS - oddziaływanie wiatru

Prawidłowe mocowanie systemów ETICS do podłoży nośnych jest jednym z podstawowych warunków krótko- i długotrwałej stabilności tych ociepleń na zewnętrznych ścianach budynków. Na mocowanie wpływ ma kilka...

Prawidłowe mocowanie systemów ETICS do podłoży nośnych jest jednym z podstawowych warunków krótko- i długotrwałej stabilności tych ociepleń na zewnętrznych ścianach budynków. Na mocowanie wpływ ma kilka czynników, a jednym z najważniejszych jest określenie (w procesie projektowania ocieplenia) niezbędnej liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m2 powierzchni termoizolacji, przyjmując mechaniczny sposób mocowania ocieplenia.

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik Klasyfikacja metod docieplania od wewnątrz

Klasyfikacja metod docieplania od wewnątrz Klasyfikacja metod docieplania od wewnątrz

W podstawowym nurcie zainteresowań dociepleniami od wewnątrz pozostają głównie budynki zabytkowe, pełniące pierwotnie różne funkcje, w tym niemieszkalne, które nie mogą być docieplane od zewnątrz. Gruntownej...

W podstawowym nurcie zainteresowań dociepleniami od wewnątrz pozostają głównie budynki zabytkowe, pełniące pierwotnie różne funkcje, w tym niemieszkalne, które nie mogą być docieplane od zewnątrz. Gruntownej poprawy termoizolacyjności przegród zewnętrznych wymagają budynki przemysłowe, rolnicze, wojskowe, magazynowe, które obecnie przystosowuje się do funkcji mieszkalnych, biurowych, handlowych, o wysokich wymaganiach w zakresie komfortu cieplnego.

dr hab. inż. Maria Wesołowska, dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ, mgr inż. Paulina Rożek Modernizacja poddaszy użytkowych

Modernizacja poddaszy użytkowych Modernizacja poddaszy użytkowych

Poddasze jest szczególną częścią budynku, w której kumulują się wszystkie wymagania dotyczące obiektów budowlanych.

Poddasze jest szczególną częścią budynku, w której kumulują się wszystkie wymagania dotyczące obiektów budowlanych.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego Analiza techniczno-ekonomiczna źródeł zasilania budynku energooszczędnego

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, iż przeważająca...

Na świecie obserwujemy coraz większe zużycie energii, mimo usilnego wprowadzania coraz to bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań mających je ograniczać. Należy przy tym zauważyć, iż przeważająca część konsumowanej energii pochodzi nadal ze źródeł pierwotnych kopalnych, konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa (RYS. 1 i RYS. 2). Poszukuje się zatem coraz intensywniej różnego rodzaju alternatywnych rozwiązań, których zadaniem jest zmniejszenie zużycia tejże energii.

dr inż. Maciej Robakiewicz Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących...

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących o efektach i kosztach termomodernizacji. Niedoceniane są problemy eksploatacji wykonanych ulepszeń budynku, czyli zapewnienie niezbędnej trwałości i niezawodności elementów termomodernizacji, a to może powodować, że w czasie eksploatacji będą powstawać trudne do usunięcia wady i uszkodzenia.

dr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Barbara Chruściel, mgr inż. Michał Wieczorek Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW

Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW Badania systemów ociepleń na bazie EPS w dużej skali z uwzględnieniem pasów MW

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z siedmiu podstawowych wymagań stawianych budynkom [1]. Stało się ono również bardzo ważnym tematem, szczególnie w odniesieniu do materiałów stosowanych na...

Bezpieczeństwo pożarowe budynków jest jednym z siedmiu podstawowych wymagań stawianych budynkom [1]. Stało się ono również bardzo ważnym tematem, szczególnie w odniesieniu do materiałów stosowanych na elewacjach, które po pożarach we Frankfurcie (2012) i Grenfell Tower w Londynie (2017) zostały objęte unijnymi programami badawczymi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Termomodernizacja budynków z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Termomodernizacja budynków z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku Termomodernizacja budynków z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła...

Termomodernizacja dotyczy dostosowania budynku do nowych wymagań ochrony cieplnej i oszczędności energii. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła w istniejącym budynku. Jest jednym z elementów modernizacji budynku, który przynosi korzyści finansowe i pokrycie kosztów innych działań.

mgr inż. Maciej Rokiel Ocena techniczna systemów ETICS i przyczyny uszkodzeń

Ocena techniczna systemów ETICS i przyczyny uszkodzeń Ocena techniczna systemów ETICS i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku Projektowanie przegród poziomych z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa...

Projektowanie poziomych przegród zewnętrznych budynku o niskim zużyciu energii (NZEB) jest kompleksowym działaniem projektanta i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień z zakresu fizyki budowli, budownictwa ogólnego, materiałów budowlanych oraz przepisów prawnych w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

dr inż. Paweł Krause Badania porównawcze odkształceń styropianu grafitowego i białego

Badania porównawcze odkształceń styropianu grafitowego i białego Badania porównawcze odkształceń styropianu grafitowego i białego

Znajomość parametrów technicznych i właściwości stosowanych materiałów budowlanych jest niezbędna dla wszystkich uczestników procesu budowlanego. Zagadnienie to dotyczy zarówno inwestora, ze względu na...

Znajomość parametrów technicznych i właściwości stosowanych materiałów budowlanych jest niezbędna dla wszystkich uczestników procesu budowlanego. Zagadnienie to dotyczy zarówno inwestora, ze względu na stawiane wymagania w zakresie funkcjonalno­‑użytkowym i ekonomicznym, ale także projektanta, aby mógł w sposób świadomy kształtować m.in. rozwiązania przegród budowlanych zgodnie z ich przeznaczeniem i usytuowaniem w budynku.

mgr inż. Maciej Rokiel Ocena techniczna systemów ociepleń ETICS – likwidacja uszkodzeń elewacji

Ocena techniczna systemów ociepleń ETICS – likwidacja uszkodzeń elewacji Ocena techniczna systemów ociepleń ETICS – likwidacja uszkodzeń elewacji

Bardzo typowym uszkodzeniem elewacji jest spękanie tynku strukturalnego zaczynające się w narożniku otworu okiennego. Otwory okienne lub drzwiowe są zawsze krytycznymi miejscami. Stanowią one element powodujący...

Bardzo typowym uszkodzeniem elewacji jest spękanie tynku strukturalnego zaczynające się w narożniku otworu okiennego. Otwory okienne lub drzwiowe są zawsze krytycznymi miejscami. Stanowią one element powodujący w narożnikach koncentrację naprężeń.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cielnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

mgr inż. Michał Kowalski Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?

Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS? Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie,...

Zgodnie z definicją pojęcie „trwałość” oznacza czas, w którym system zachowa swoje właściwości użytkowe, natomiast „niezawodność” jest to własność systemu dająca informację o tym, czy pracuje on poprawnie, zgodnie z założeniami. Zatem trwałość i niezawodność ETICS można opisać jako okres, w którym system spełnia wszystkie stawiane mu wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz właściwości izolacyjności termicznej, odporności na oddziaływanie czynników atmosferycznych, korozyjnych i wymagań...

Nicola Hariasz Izolacja wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza

Izolacja wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza Izolacja wdmuchiwana – sposób na termomodernizację poddasza

Izolacja wdmuchiwana jest stosunkowo mało znaną technologią, często stosowaną przy termomodernizacji istniejących budynków. Idealnie sprawdza się w przypadku, gdy montaż płyt lub mat izolacyjnych jest...

Izolacja wdmuchiwana jest stosunkowo mało znaną technologią, często stosowaną przy termomodernizacji istniejących budynków. Idealnie sprawdza się w przypadku, gdy montaż płyt lub mat izolacyjnych jest utrudniony lub niemożliwy.

dr inż. Małgorzata Niziurska, dr inż. Karolina Łączka Wymagania oceny technicznej dla zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitów z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW)

Wymagania oceny technicznej dla zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitów z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW) Wymagania oceny technicznej dla zestawów wyrobów do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitów z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW)

Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitów z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW), potocznie nazywane jako systemy garażowe, nie są objęte zakresem europejskiej niepolskiej...

Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń stropów od strony sufitów z zastosowaniem wyrobów z wełny mineralnej (MW), potocznie nazywane jako systemy garażowe, nie są objęte zakresem europejskiej niepolskiej normy wyrobu, jednak są ujęte w wykazie wyrobów objętych obowiązkiem sporządzenia krajowej deklaracji właściwości użytkowych, zamieszczonym w Załączniku 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. [1]. Oznacza to, że w świetle krajowych przepisów są one...

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Ocieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi – wybrane aspekty projektowe

Ocieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi – wybrane aspekty projektowe Ocieplenie ścian zewnętrznych płytami styropianowymi – wybrane aspekty projektowe

Zmieniające się wymagania powodują, że na etapie projektowania i wykonywania pojawiają się nowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe ścian zewnętrznych. Najczęściej stosowanymi technologiami wznoszenia...

Zmieniające się wymagania powodują, że na etapie projektowania i wykonywania pojawiają się nowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe ścian zewnętrznych. Najczęściej stosowanymi technologiami wznoszenia ścian zewnętrznych budynków w Polsce są technologia murowana, drewniana lub prefabrykowana.

Najnowsze produkty i technologie

AlchiPolska Sp. z o.o. Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych

Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych

Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych...

Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo firmy Alchimica, zabezpieczą powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody, tworząc szczelną, a jednocześnie oddychającą powłokę ochronną nawet w trudno dostępnych miejscach.

Sika Poland Jak zabezpieczyć balkon na lata?

Jak zabezpieczyć balkon na lata? Jak zabezpieczyć balkon na lata?

Efekt prac związanych z remontem lub nowym balkonem to nie tylko umiejętności fachowców, którym powierzamy to zadanie. Bardzo duże znaczenie mają zastosowane przez nich materiały, takie jak zaprawa hydroizolacyjna,...

Efekt prac związanych z remontem lub nowym balkonem to nie tylko umiejętności fachowców, którym powierzamy to zadanie. Bardzo duże znaczenie mają zastosowane przez nich materiały, takie jak zaprawa hydroizolacyjna, klej do płytek itp. Jakie produkty na zewnątrz wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?

merXu Handel z zagranicznymi kontrahentami bez znajomości języka obcego? Na merXu to możliwe!

Handel z zagranicznymi kontrahentami bez znajomości języka obcego? Na merXu to możliwe! Handel z zagranicznymi kontrahentami bez znajomości języka obcego? Na merXu to możliwe!

Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami...

Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami i całkowicie eliminuje problem bariery językowej. Przedsiębiorcy znajdą je na merXu – europejskiej platformie B2B.

Ecolak Membrana PWP 100 – szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu, tarasu, balkonu

Membrana PWP 100 – szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu, tarasu, balkonu Membrana PWP 100 – szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu, tarasu, balkonu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100.

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100.

Tremco CPG Poland Sp. z o.o. Niskoemisyjne posadzki żywiczne Flowcrete – skuteczna ochrona betonowego podłoża w zielonych budynkach

Niskoemisyjne posadzki żywiczne Flowcrete – skuteczna ochrona betonowego podłoża w zielonych budynkach Niskoemisyjne posadzki żywiczne Flowcrete – skuteczna ochrona betonowego podłoża w zielonych budynkach

Bezspoinowe posadzki żywiczne mają za zadanie chronić betonowe podłoże i elementy konstrukcyjne budynku przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od panujących w pomieszczeniu warunków...

Bezspoinowe posadzki żywiczne mają za zadanie chronić betonowe podłoże i elementy konstrukcyjne budynku przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od panujących w pomieszczeniu warunków i obciążeń użytkowych systemy posadzkowe powinny spełniać określone wymagania. Dotyczą one m.in. wytrzymałości mechanicznej, w tym odporności na ścieranie i związanej z nią odporności na intensywny ruch pieszy lub ruch pojazdów, wytrzymałości chemicznej i termicznej, stopnia antypoślizgu, łatwego...

merXu Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.

Sika Poland Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym

Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym

Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie...

Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Warto podkreślić, że zrównoważony rozwój ma nie tylko wymiar ekonomiczny i środowiskowy, ale także społeczny, który powinien obejmować działania na rzecz społeczności lokalnych.

EUROFIRANY B.B. Choczyńscy Sp.J. 3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu 3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna?...

Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna? Przy rosnących cenach paliw i energii elektrycznej oraz rosnących kosztach, jakie musimy przeznaczyć na ogrzewanie budynków, izolacja jest nieunikniona. Warto więc zainwestować w izolację budynku dobrej jakości, by przynajmniej w jakiejś części uchronić swój budżet. Oto trzy sposoby, jak to...

4 ECO Sp. z o.o. Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO

Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO

Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.

Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.