Sprawdzone sposoby na ocieplenie budynku
Odpowiednia termoizolacja to niezwykle istotny aspekt związany z ogrzewaniem budynku. Przede wszystkim pozwala znacznie zredukować koszty związane z paliwem potrzebnym do uzyskania i podtrzymywania pożądanej temperatury, ale przy okazji także zabezpiecza bryłę budynku przed zniszczeniami. Poznaj najlepsze metody ocieplenia budynku i zobacz, które z nich to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
Izolacja termiczna budynku - co trzeba o niej wiedzieć?
Do ocieplenia budynku można podejść z dwóch stron - można wykonać ją od zewnątrz lub od środka. W pierwszym przypadku wykorzystuje się styropian, który jest dostępny w sprzedaży w różnych grubościach. Do wyboru jest klasyczny styropian biały, ale również grafitowy, który charakteryzuje się nieco lepszymi parametrami. Zaletą styropianu jest niewielka przenikalność cieplna, co umożliwia utrzymanie ciepła budynku. Dodatkowo jest prosty w montażu, redukuje hałasy i umożliwia ładne wykończenie bryły, dlatego jest chętnie wykorzystywany zarówno w nowych budynkach, jak i również podczas restrukturyzacji nieco starszych.
Kolejną propozycją na poprawę parametrów domu są wełny skalne. Chociaż w przeciwieństwie do styropianów wykorzystuje się je wewnątrz, charakteryzują się równie doskonałymi osiągami. Są one dostępne w formie rolek lub gotowych płyt, które doskonale nadają się nie tylko do montażu w ścianach, ale również w trudno dostępnych miejscach - np. na sufitach, pod posadzkami, a nawet pod stropami poddaszy. Dzięki temu, że są elastyczne można z łatwością stosować je tam, gdzie ucieka najwięcej ciepła, czyli w okolicy okien oraz dachów. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na parametry takie jak grubość wełny, która nie tylko poprawia izolację cieplną, ale także akustykę w pomieszczeniach.
Zalety ocieplania domu wełną
Wełny skalne zwane też kamiennymi oraz szklane poza tym, że zabezpieczają przed wychładzaniem, mają także wiele innych, nie mniej istotnych zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że są niepalne, czyli w przypadku pożaru blokują możliwość szybkiego rozprzestrzenia się ognia. Co je różni? Wełny skalne są nieco bardziej elastyczne, dzięki czemu odporniejsze na nacisk, z kolei szklane bazujące na piasku kwarcowym i szklanej stłuczce, bywają problematyczne w montażu, ale mogą pochwalić się wyjątkowo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Ze względu na doskonałe parametry wełny znajdują zastosowanie we wszystkich typach budynków - zarówno tych stawianych tradycyjnymi metodami, jak i nowoczesnych konstrukcji szkieletowych. Wybór wełny to także plus w postaci zabezpieczenia przed gryzoniami, dlatego jest inwestycją na lata.