Przy wyborze stropu trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie budynku, rodzaj i wartość obciążenia użytkowego, wymaganą klasę odporności na ogień, a w przypadku domów jednorodzinnych łatwość wykonania, dostępność materiałów i – oczywiście – koszt, fot. Rector
Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Stropy w domach jednorodzinnych mogą mieć różne konstrukcje. O tym, jaki strop będzie najlepszy w danym przypadku, decyduje projektant, a wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od kształtu budynku, rozpiętości w świetle podpór oraz przewidywanego obciążenia. Pod uwagę brane są także możliwości montażowe i transportowe, dostępność materiałów oraz kwestie finansowe. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych wykonywane są stropy gęstożebrowe, żelbetowe wylewane na budowie, prefabrykowane, półprefabrykowane i drewniane.
Strop Kleina; fot.: LECA
Parametry stropu
Strop musi przenosić znaczne obciążenia, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów jest wytrzymałość. Podczas projektowania zakłada się, że obciążenie użytkowe – ludzie oraz sprzęty – wynosi 1,5 kN/m2, czyli około 150 kg/m2. Warto wiedzieć, że im mocniejszy strop, tym jego rozpiętość może być większa. Ponadto strop musi być sztywny, aby nie uginał się i nie pękał. Musi także dobrze tłumić hałas – zarówno dźwięki uderzeniowe (np. odgłosy kroków czy stawianego krzesła), jak i powietrzne (np. rozmowy czy muzykę).
Oczywiście przegroda ta musi dobrze izolować termicznie. Jeśli więc oddziela pomieszczenia nieużytkowe od mieszkalnych, powinna być dobrze ocieplona. Na wybór rodzaju stropu duży wpływ ma również łatwość montażu. Do układania niektórych stropów niezbędne jest użycie ciężkiego sprzętu, co nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich posesji.
Stropy gęstożebrowe
Stropy gęstożebrowe cieszą się największą popularnością w naszym kraju, ponieważ na rynku istnieje wielu ich producentów (nie będziemy mieć więc problemów z ich dostępnością), nie stwarzają też problemów projektowych ani wykonawczych – można je układać ręcznie.
Rodzajów stropów gęstożebowych jest kilka, np. Teriva, Fert, Ackerman, Cerit, DZ-3 czy Ceram. Ich budowa jest do siebie zbliżona. Głównym elementem stropów gęstożebrowych są gęsto ułożone żebra, które pełnią funkcję nośną. Żebra mogą być prefabrykowane, półprefabrykowane lub wykonane na placu budowy, jak w przypadku stropu Ackermana.
Zaawansowane stropy gęstożebrowe
Stropy gęstożeborowe możemy wykonać również z wykorzystaniem strunobetonowych belek oraz wypełnień w postaci żwirobetonowych, wibroprasowanych pustaków stropowych lub z drewna prasowanego. Belki stropowe mogą mieć różną długość – od 1 do 10 m – oraz wysokość – od 16 do 34 cm, co pozwala idealnie dopasować je do każdej budowy. Technologia sprężonego betonu sprawdza się, gdy zależy nam na dużej rozpiętości, doskonałych parametrach akustycznych oraz gdy chcemy uniknąć podparcia montażowego.
Zazwyczaj podczas montażu stropu gęstożebrowego stosuje się podpory montażowe, ale nie ma konieczności wykonania pełnego deskowania – wyjątkiem jest strop Ackermana wymagający pełnego szalunku. Między żebrami układane są pustaki, np. z betonu, betonu komórkowego, ceramiki, keramzytobetonu, płyt drewnopochodnych czy tworzywa sztucznego. Elementy te powinny być lekkie, łatwe do ułożenia i niedrogie, ponieważ ich zadaniem jest wyłącznie wypełnienie pustych przestrzeni. Oczywiście powinny zapewnić odpowiednią nośność, ale ich wytrzymałość jest już mniej ważna.
Pamiętajmy jednak, że o ile nie wybraliśmy belek sprężonych (nie wymagają podpór montażowych), to w przypadku pozostałych stropów gęstożebrowych w miejscach ścian działowych oraz innych elementów dociążających przegrodę należy uwzględnić wzmacniające żebra rozdzielcze. Należy je także zastosować w przypadku dużych rozpiętości – strop będzie odpowiednio sztywny, nie będzie się uginał.
Gdy ułożone są belki, pustaki stropowe, zazbrojone zostały strefy przypodporowe oraz wieńce, całość zalewana jest warstwą nadbetonu. Beton najczęściej dostarczany jest z pobliskiej betoniarni. Po kilku dniach można obciążać strop, jednak podpory montażowe usuwamy dopiero po 28 dniach – po tym czasie beton osiąga pełną wytrzymałość.
Stropy monolityczne
Także ten rodzaj stropów jest często wybierany w przypadku domów jednorodzinnych. Zazwyczaj projektowany jest w budynkach o skomplikowanych kształtach i przy większych obciążeniach. Sprawdzi się też, gdy zależy nam na ograniczeniu powierzchni tej przegrody – może mieć zaledwie 15 cm grubości.
Strop monolityczny wykonuje się bezpośrednio na budowie. Jego dużą zaletą jest to, że może przybrać dowolny kształt, ponadto można go dowolnie wzmacniać w zależności od potrzeb. Strop monolityczny to konstrukcja stosunkowo ciężka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała, która doskonale przenosi wszystkie obciążenia i usztywnia budynek.
Przebieg prac jest następujący: należy zamontować podpory montażowe, wykonać szalunek na całej powierzchni stropu, zazbroić płytę stropową prętami lub siatkami zbrojeniowymi według wytycznych projektanta i zalać konstrukcję mieszanką betonową (z wytwórni betonu). Dla przypomnienia – podpory montażowe można zdejmować dopiero po 28 dniach od wylania betonu.
Stropy prefabrykowane
Ich największą zaletą jest to, że nie ma potrzeby ustawiania podpór montażowych, chyba że projekt zakłada inaczej.
Strop systemowy RECTOLIGHT jest alternatywą dla standardowego stropu z wykorzystaniem pustaka betonowego. W jego skład wchodzą sprężone belki stropowe RS oraz ultralekkie wypełnienie międzybelkowe wykonane z wytrzymałego naturalnego drewna prasowanego; fot.: Rector
Najczęściej stropy prefabrykowane wykorzystywane są w domach o prostych rzutach i prostym układzie konstrukcji podpór. Powstają m.in. z płyt kanałowych, żelbetowych i betonu komórkowego. Elementy te układa się na ścianach (potrzebny jest dźwig), następnie zbroi wieńce i wypełnia przestrzenie między płytami prętami. Na koniec konstrukcję zalewa się betonem, chociaż niektóre rodzaje płyt prefabrykowanych pozwalają na rezygnację z warstwy nadbetonu.
Co ważne, płyt – poza tymi z betonu komórkowego – nie można montować wspornikowo, nie mogą być więc wysunięte poza obrys domu. Ponadto, jeżeli w stropie mają być wykonane otwory o wymiarach przekraczających 25×25 cm, to niezbędne jest zastosowanie tzw. wymianów stalowych (wieszaków) lub ram H. Elementy te muszą być zabezpieczone antykorozyjnie.
Stropy półprefabrykowane
Do najpopularniejszych stropów półprefabrykowanych należy filigran (inaczej 2K). Przegrody tego typu powstają z zazbrojonych płyt przygotowanych na konkretny wymiar w fabryce. Do ich montażu niezbędny jest dźwig. Należy również ustawić podpory montażowe – słupy i ciągłe podpory belkowe.
Płyty tworzą jednocześnie konstrukcję stropu oraz tracony szalunek. Na nich układa się dodatkowe zbrojenie i jak w przypadku pozostałych stopów konstrukcję zalewa się betonem. Stropy półprefabrykowane to dobry wybór w przypadku domów o skomplikowanych kształtach.
Stropy drewniane
Strop drewniany; fot.: LECA
Stropy drewniane najczęściej wykorzystywane są w domach drewnianych lub domkach letniskowych o lekkiej konstrukcji, chociaż z powodzeniem można je stosować w budynkach murowanych. Przegrody te wykonuje się na belkach drewnianych o przekroju prostokątnym lub dwuteowym.
Stropy drewniane nie są zbyt kłopotliwe w realizacji i montuje się je szybko, nawet możemy się pokusić o samodzielne ich wykonanie, oczywiście musimy stosować się do założeń projektowych. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że unikamy prac mokrych – jedynymi wylewanymi elementami są wieńce opuszczone, ale niezbędne są wyłącznie w przypadku ścian murowanych. Dzięki temu stropy drewniane można użytkować od razu po zakończeniu prac.
Niestety, te poziome przegrody – z powodu swojego niewielkiego ciężaru – są podatne na ugięcia, przenoszą drgania i dźwięki uderzeniowe. Ważne! Do budowy stropów drewnianych należy stosować wyłącznie certyfikowane, dobre jakościowo drewno o odpowiednio niskiej wilgotności.
W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...
W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.
Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...
Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.