Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

System ETICS – techniczne aspekty stosowania ciemnych kolorów na elewacjach

ETICS system – how to read and analyze design documentation. Part 2: Technical aspects of using dark colours on façades

FOT. 4. Ciemne kolory na dużej powierzchni elewacji wymagają przemyślanych rozwiązań technologiczno-materiałowych, fot. M. Rokiel

FOT. 4. Ciemne kolory na dużej powierzchni elewacji wymagają przemyślanych rozwiązań technologiczno-materiałowych, fot. M. Rokiel

Stosowanie ciemnych kolorów na dużych powierzchniach elewacji budynków wymagają odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych, Tekst jest kontynuacją artykułu z numeru 3/2022 miesięcznika IZOLACJE.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Fizyka cieplna wybranych wariantów ociepleń
  • Fizyka cieplna obecnych kolorów na elewacjach
  • Problem obecności wykwitów

W kolejnej części artykułu o systemach ociepleń ETICS autor przedstawia, w jaki sposób należy czytać i analizować dokumentację projektową, na przykładzie wykorzystanych w artykule fragmentów dokumentacji technicznej, elewacji z kolorami o niskim i wysokim HBW. Prezentuje również możliwe błędy w omawianym aspekcie oraz przyczyny ich powstawania.

ETICS system – how to read and analyze design documentation. Part 2: Technical aspects of using dark colours on façades

In the next part of the article on ETICS thermal insulation systems, the author presents how to read and analyse the design documentation of the façades with low and high HBW colours, based on the examples of the fragments of technical documentation used in the article. He also presents possible errors in the discussed aspect and the possibility of their occurrence.

rys1 3 etics 1

RYS. 1. Fragment dokumentacji technicznej analizowanej w tym i kolejnych częściach tekstu.


Opis warstw S4: 1 – okładzina kamienna gr. 3 cm, 2 – wełna mineralna gr. 12 cm, 3 – pustak ceramiczny gr. 25 cm, 4 – tynk gipsowy


Opis warstw S5: 1 – tynk silikatowy, 2 – wełna mineralna gr. 15 cm, 3 – pustak ceramiczny gr. 30 cm, 4 – tynk gipsowy


Rys.: M. Rokiel

Pozostańmy przy analizie RYS. 1, który był publikowany również w poprzedniej części. Mamy tu zaprojektowany „system” ETICS, który składa się z dwóch zupełnie różnych materiałów termoizolacyjnych ułożonych na sobie. Słabszy, EPS, „trzyma” mocniejszy, czyli XPS.

Czy taki wariant jest dopuszczalny? Od strony formalnej tak, o ile projektant wystawi jednostkowe dopuszczenie do stosowania, czyli potwierdzi spełnienie podstawowych wymagań art. 5.1 ustawy Prawo budowlane [1], w tym także wymogów bezpieczeństwa pożarowego, ponieważ stosownej oceny technicznej na taki „system” trudno się doszukiwać. Byłoby to zresztą nieracjonalne, gdyż jakie jest techniczne uzasadnienie takiego układu materiałów?

Można ten układ potraktować jako „wtórne ocieplenie”, jest to jednak związane z zastosowaniem odpowiedniego systemu. Problemem będzie jednak materiał termoizolacyjny, o ile wariantów EPS na EPS jest relatywnie dużo, to w wariancie XPS na EPS już nie, żeby nie powiedzieć nie ma wcale. Co więc zrobić, aby być w zgodzie z przepisami, sztuką budowlaną i zdrowym rozsądkiem? Jednoczesne spełnienie tych trzech wymagań może być mało realne.

Chcąc być w zgodzie z wymaganiami formalnymi [1, 2], można by zróżnicować grubość termoizolacji, w miejscu plastra zastosować grubszą termoizolację. Pozostaną jednak dwa wąskie i cieńsze pasy styropianu z pionową krawędzią w miejscu zmiany grubości materiału termoizolacyjnego. Z jakiegoś powodu płyty układa się z przesunięciem krawędzi pionowych. Poza tym dla takiej kombinacji jak wykonać zbrojenie diagonalne?

Inny wariant to zastosowanie klasycznego systemu ETICS na ETICS z wykonaniem filarka nie z XPS-a, ale z twardego EPS-u, np. klasy EPS 200. To wymaga jednak zachowania kompletnej technologii, w tym być może podwójnego kołkowania strefy filarka.

fot1 etics

FOT. 1. Remontowany budynek (pierwotne ocieplenie zdjęto), którego lico ściany cechuje się pionowymi, nieco cofniętymi strefami. Poprawne ocieplenie wymaga chwili zastanowienia; fot.: M. Rokiel

Wariant kolejny to przyklejenie całopowierzchniowe pierwszej (cieńszej) warstwy termoizolacji i do niej całopowierzchniowe klejenie pilastra i dodatkowe kołkowanie tego układu. Teoretycznie najbardziej stabilne, ale znowu dyskusyjne pod względem formalnym.

Ten prosty, żeby nie powiedzieć banalny, element pokazuje skalę problemów, które trzeba rozwiązać, jednocześnie udowadnia, jak istotne jest wcześniejsze przemyślenie przez architekta nie tylko koncepcji, ale i szczegółów projektu. Wygląd to jedno, ale możliwość poprawnego wykonania to drugie.

Oczywiście dla każdego z opisanych powyżej wariantów trzeba także obliczeniowo potwierdzić brak kondensacji, zgodnie z wymaganiami Warunków Technicznych [3]. Ten problem wbrew pozorom może pojawić się także w innych przypadkach.

rys2 3 etics

RYS. 2–3. Fragmenty dokumentacji technicznej analizowane w tym i kolejnych częściach tekstu.


Opis warstw S4: 1 – okładzina kamienna gr. 3 cm, 2 – wełna mineralna gr. 12 cm, 3 – pustak ceramiczny gr. 25 cm, 4 – tynk gipsowy


Opis warstw S5: 1 – tynk silikatowy, 2 – wełna mineralna gr. 15 cm, 3 – pustak ceramiczny gr. 30 cm, 4 – tynk gipsowy


Rys.: M. Rokiel

Proszę popatrzeć na FOT. 1. Zdjęcie pokazuje remontowany budynek (pierwotne ocieplenie zdjęto), którego lico ściany cechuje się pionowymi, nieco cofniętymi strefami.

Z analizy RYS. 2 i RYS. 3 wynika konieczność przeanalizowania układu ocieplenie ścian–ocieplenie połaci.

fot2 3 etics

FOT. 2–3. Wygląd spodu połaci pokazanej na RYS. 2–3. Opis w tekście; fot.: M. Rokiel

Wygląd spodu połaci pokazano na FOT. 2–3. Widoczne wysolenia to skutek przemarzania samej płyty i kondensacji wilgoci. Przyczyną jest „zmodyfikowanie” układu ocieplenia od spodu.

Układ pokazany na RYS. 2–3 jest dość skomplikowany, konieczność ocieplenia belki i płyty połaci od spodu, płyty od góry oraz boków generuje dużo problemów technicznych. Sytuacji nie ułatwia słup (niebezpieczeństwo mostka termicznego).

Analizy wymagają także ciemne kolory na elewacji. Od kilku lat trwa moda na takie kolorystyczne eksperymenty. Trudno polemizować z gustami i estetyką, należy jednak bezwzględnie rozwiązać problemy techniczne.

Elewacja może być częściowo wręcz czarna, lecz coraz częściej spotyka się wręcz całe elewacje w tego typu kolorach (FOT. 4 na górze).

Niestety problemy związane z taką kolorystyką rozwiązuje się „na etapie prac naprawczych” (należy podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe). Wynikają one, jak cała gama poprzednio sygnalizowanych, nie tylko z braku wiedzy o elementarnych zasadach wykonywania ociepleń czy braku znajomości fizyki budowli w podstawowym zakresie, ale z lekceważenia wymagań Warunków Technicznych [3], ustawy Prawo budowlane [1], ustawy o wyrobach budowlanych [2] oraz nieprzeczytania tekstu oceny technicznej i karty technicznej wbudowywanych materiałów ociepleniowych. Na to zwykle nakłada się ignorowanie zasad sztuki budowlanej oraz lekceważenie procedur odbiorowych. Ciemne kolory (miarodajny jest tzw. współczynnik HBW) wymagają zawsze niestandardowego podejścia.

fot5 6 etics

FOT. 5–6. Temperatura powierzchni ciemnego (niemal czarnego) tynku strukturalnego na ociepleniu, gdy temperatura w cieniu wynosi +25°C; fot.: M. Rokiel

Wyprawa elewacyjna poddana jest działaniu czynników atmosferycznych, w tym temperatury i wody. Teoretycznie sytuacja wydaje się prosta: minimalna temperatura powietrza w zimie to rząd wielkości -20°C, w lecie maksymalna to ok. + 35°C. Jednak temperatura podłoża będzie zupełnie inna.

Proszę popatrzeć na FOT. 5. Pokazuje on temperaturę ciemnego (niemal czarnego) tynku strukturalnego na ociepleniu) wynoszącą w słońcu ponad 52°C, gdy temperatura w cieniu wynosiła tylko 25°C (FOT. 6). Mamy tu więc do czynienia z ponad dwukrotną różnicą temperatur.

Inna sytuacja. Temperatura w słońcu wynosi prawie +43°C. Natomiast FOT. 7–8 pokazują temperaturę tej samej ściany, przy czym jej jedna część znajduje się w cieniu, a druga, odległa o kilkanaście centymetrów, w pełnym słońcu. Różnica temperatur na odcinku kilkunastu centymetrów wynosi ponad 15°C.

fot7 8 etics

FOT. 7–8. Temperatura w słońcu +43°C, temperatura ciemnego (niemal czarnego) tynku strukturalnego na ociepleniu w słońcu i w cieniu znacznie różni się od siebie; fot.: M. Rokiel

Doświadczenie pokazuje, że elewacja w ciemnym kolorze potrafi nagrzać się do temperatury przewyższającej 70°C. Z kolei gwałtowna burza potrafi schłodzić powierzchnię tynku o 40–50°C w ciągu kilku minut.

Mamy więc do czynienia z szokową zmianą temperatury. I to różną w różnych strefach tej samej ściany. To w lecie.

rys4 etics

RYS. 4. Zmiany temperatury w czasie na powierzchni ocieplonej elewacji wykonanej w ciemnym kolorze; rys.: [4]

W zimie sytuacja wygląda dużo gorzej. Ujemna temperatura zewnętrzna w nocy skutkuje ujemną temperaturą wyprawy tynkarskiej. Jednak w przypadku ciemnego koloru promienie słońca, w zależności od intensywności oraz samego koloru, potrafią podnieść temperaturę powierzchni tynku o kilkanaście do nawet kilkudziesięciu stopni w ciągu kilkunastu minut (RYS. 4), nawet w zimie. Mamy więc do czynienia z kolejną szokową zmianą temperatury, tym razem o tyle groźniejszą, że dochodzi przejście przez zero. (RYS. 67)

rys6 7 etics

RYS. 6–7. Elewacja z kolorami o niskim i wysokim HBW wymaga odpowiedniego zaprojektowania ze względu na naprężenia termiczne; rys.: [7]

Za opisane powyżej zjawisko odpowiedzialny jest tzw. współczynnik odbicia światła rozproszonego (HBW).

Upraszczając sytuację, jest to informacja, jaka część (w %) światła padającego na powierzchnię jest odbijana. Dla koloru idealnie czarnego wartość HBW wynosi 0% (pełne pochłanianie), natomiast dla idealnej bieli 100% (całkowite odbicie światła). Pochłonięta energia zamienia się w energię cieplną. I tu dochodzimy do sedna pierwszego problemu.

Proszę popatrzeć na rozkład temperatury w typowej przegrodzie ocieplonej styropianem. Układ warstw ściany podano w TABELI, a na RYS. 5 rozkład temperatur wykonany dla tzw. stanu stacjonarnego, przy założeniu, że temperatura na zewnątrz wynosi +25°C. W rzeczywistości temperatura tynku będzie inna (co pokazują FOT. 5–8, RYS. 4).

tab1 etics

TABELA. Układ warstw przykładowej ocieplonej ściany

rys5 etics

RYS. 5. Obliczeniowy rozkład temperatury dla stanu stacjonarnego w przegrodzie podanej w TABELI dla zewnętrznej temperatury +25°C. Temperaturę powierzchni tynku w słońcu pokazano na FOT. 5.; rys.: M. Rokiel

Ale tynk ten jest położony na cienkiej (rzędu kilku milimetrów) warstwie zbrojącej. Poniżej jest termoizolacja. Zatem silnemu rozgrzaniu ulegają warstwy tynku i zbrojąca, bez możliwości przekazywania ciepła w głębiej położone warstwy przegrody. Rezultatem są nie tylko cykliczne, ale znacznie bardziej niebezpieczne szokowe naprężenia i odkształcenia, prowadzące najpierw do powstania mikropęknięć, a w dalszej konsekwencji rys i uszkodzeń warstw systemu ETICS (FOT. 9).

Składnikiem wspomnianego systemu jest przecież warstwa zbrojąca na bazie zaprawy cementowej, czyli element sztywny. Problem ten dotyczy szczególnie elewacji narażonych na intensywne nasłonecznienie (w żaden sposób nieosłoniętych, południowych itp.).

Z powyżej opisanym problemem związany jest drugi. Już same naprężenia termiczne mogą doprowadzić do odspojeń wyprawy tynkarskiej. Jeżeli pojawią się mikrospękania i rysy, to dodatkowo otwierają one wilgoci (wodzie) drogę w głąb warstw systemu.

fot9 etics

FOT. 9. Uszkodzenia (spękania) systemu ETICS z czarnym tynkiem elewacyjnym. Opis w tekście; fot.: M. Rokiel

fot10 etics

FOT. 10. Uszkodzenia (spękania i odspojenia) czarnego tynku systemu ETICS. Opis w tekście; fot.: M. Rokiel

Zawilgacanie warstwy zbrojącej (początkowo w bezpośrednim sąsiedztwie spękania/rysy, a w miarę upływu czasu w szerszym obszarze) ma dwojakie konsekwencje. W zimie zawilgocona warstwa zbrojąca ulega korozji mrozowej, a w lecie prężność pary wodnej (temperatura warstwy zbrojącej jest porównywalna z temperaturą tynku) jest bezpośrednim przyczynkiem do odspajania się tynku (FOT. 10). Z tego powodu przy ciemnych kolorach zawsze należy zwracać uwagę na wartość współczynnika HBW – jego ograniczenie pozwala na taki dobór kolorów, aby w zależności od zastosowanego systemu ETICS, zwłaszcza rodzaju tynku i materiału na warstwę zbrojącą, uniknąć nadmiernych naprężeń termicznych i związanego z tym niebezpieczeństwa uszkodzenia elewacji.

Mówiąc o ciemnych kolorach, nie należy się sugerować intensywnością barwy. Kolory żółte czy pomarańczowe, nawet bardzo intensywne, nie muszą mieć niskiego HBW.

O ograniczeniu wspomnianego współczynnika decyduje albo dokument odniesienia, albo zalecenia producenta systemu. Tu przechodzimy do uwarunkowań prawnych. W instrukcji ITB [5] podany jest wymóg ograniczenia zastosowania odcieni barw o współczynniku HBW wyższym od 20:

„W celu zmniejszenia skutków nagrzewania słonecznego należy ograniczyć zastosowanie odcieni barw do współczynnika odbicia rozproszonego > 0,20.”

oraz

„Istotne jest również, aby w przypadku elewacji południowych i zachodnich unikać stosowania powierzchni wypraw w ciemnych kolorach; udział takich powierzchni na odpowiednich elewacjach nie powinien przekraczać 10%.”

Jeżeli wspomniana instrukcja jest przywołana w tekście oceny technicznej/aprobaty, oznacza to, że jej treść i wymagania są treścią aprobaty.

Proszę zwrócić uwagę, że wspomniany warunek jest „miękki” – jest to zalecenie, a nie nakaz. W wielu przypadkach sami producenci systemów ETICS zwykle informują o dopuszczalnym dla danego systemu współczynniku odbicia światła rozproszonego (HBW), podając nawet wartość graniczną na poziomie wyższym niż zalecenia ITB. Ale dostępne są systemy o dopuszczalnym HBW, znacznie niższym niż wspomniane 20.

Należy mieć na uwadze, że konsekwencje zastosowania tynku o HBW poza zakresem i obszarem definiowanym przez producenta kompletacji i dokumenty odniesienia to nie tylko opisane wcześniej przykłady uszkodzeń. Taki układ może być potraktowany jako rozwiązanie niesystemowe, nieobjęte konkretnym dokumentem odniesienia i może wymagać tzw. jednostkowego dopuszczenia do stosowania.

Za spełnienie wymagań podstawowych wymienionych w § 5.1 ustawy Prawo budowlane [1] nie odpowiada wówczas producent (deklaracja właściwości użytkowych wystawiona przez producenta systemu nie ma tu zastosowania).

Zalecenia w tej kwestii można znaleźć także w „Wytycznych wykonawstwa systemów ociepleń” opracowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń [6]:

„Współczynnik odbicia światła rozproszonego powinien być wyższy od 20, o ile systemodawca nie określił innych wymagań.”

Nie oznacza to, że nie stosuje się systemów z ciemnymi tynkami. Na rynku dostępne są systemy dedykowane ciemnym kolorom. Zwykle jednak warstwa zbrojąca wykonana jest nie z zaprawy cementowej, ale dyspersyjnej zaprawy polimerowej oraz tynków na bazie żywic akrylowych i silikonowych, co skutkuje zwiększoną elastycznością.

Jednak taka warstwa zbrojąca cechuje się dużo mniejszą dyfuzyjnością od zaprawy cementowej. Oznacza to, że jest ona znacznie bardziej wrażliwa na ewentualne przecieki, np. przez przyległe balkony/tarasy oraz kondensację (wymagane wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych dla rzeczywistych, a nie średniomiesięcznych warunków użytkowania ocieplanego obiektu oraz z użyciem rzeczywistych, a nie normowych wartości m/Sd, przynajmniej dla tynku i warstwy zbrojącej oraz farby).

Czy systemy z ciemnymi kolorami wymagają analizy innych, oprócz opisanych powyżej zjawisk? Niestety tak.

Można tu wyróżnić jeszcze dwa problemy, choć słowo to nie odzwierciedla do końca istoty sprawy. Co należy zrobić, gdy na elewacji łączą się kolory o skrajnym HBW?Niekoniecznie chodzić tu musi o biały i czarny, choć to skrajny przykład. Z jednej strony mamy polimerową masę do wykonania warstwy zbrojącej, z drugiej cementową.

Czy wykonać jednolitą kolorystycznie wyprawę tynkarską w jasnym kolorze i malować ciemne fragmenty (nie do zastosowania, gdy cały budynek lub jego zdecydowana część jest w ciemnych kolorach) czy może stosować tynki w różnych kolorach?

Wszystko zależy od kształtu i kolorystycznej aranżacji elewacji. Pomalowanie jest metodą zdecydowanie zalecaną, gdy zaprojektowano kolory o różnych HBW.

Jednorodna warstwa tynku w głównym (wiodącym) kolorze pozwala uniknąć łączenia tynków, unikamy w ten sposób potencjalnych miejsc nieciągłości, czyli wnikania wody. Oczywiście materiał na warstwę zbrojącą (zaprawa/masa) musi odpowiadać docelowemu HBW, analogicznie rodzaj tynku. W takich sytuacjach zalecane jest stosowanie tynków dyspersyjnych: silikonowych lub akrylowych.

FOT. 7–8 obrazują kolejny problem, a w zasadzie jego część. Skoro na tym samym kolorze mamy do czynienia z tak dużą różnicą temperatur, to co w sytuacji, gdy będzie to linia podziału kolorów o znacznie różniących się współczynnikach?

Różnice w temperaturze będą jeszcze większe, z czym wiąże się różnica naprężeń i odkształceń termicznych. Dlatego miejsce łączenia powinno zostać wzmocnione przez zastosowanie w tym obszarze podwójnej siatki. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest technicznie wykonalne. Nieregularne rozmieszczenie ciemnych kolorów praktycznie wyklucza taki wariant, chyba że zastosuje się całopowierzchniowo podwójne siatkowanie. Problemem może być także regularny układ wzorów (RYS. 6).

Okazuje się, że elewacja z ciemnymi kolorami powinna być zaprojektowana pod kolor. Odpowiedni podział (RYS. 7) umożliwia wykonanie dylatacji rozdzielających obszary o różnej charakterystyce kolorystycznej, co wpływa nie tylko na redukcję kosztów (wariant z dyspersyjną warstwą zbrojącą jest dużo droższy), ale także minimalizuje ryzyko późniejszych uszkodzeń i ułatwia wykonawstwo (w skrajnym przypadku może się okazać, że w miejscu krzyżowania się siatek konieczne będzie połączenie jej czterech warstw).

Skoro ciemne kolory są także dużo bardziej wrażliwe na czynniki atmosferyczne, to wykonanie przyległych elementów musi być wyjątkowo staranne. Wnikanie wody to nie tylko niebezpieczeństwo odspojenia się tynku (FOT. 10).

Niekiedy dochodzi do kombinacji negatywnych wpływów czynników destrukcyjnych, czego efektem są efektowne, widoczne z daleka wykwity (FOT. 11–13). Stanowią one tym większy problem, że zwykle wskazują na istnienie kilku przyczyn, których usunięcie niekiedy wymaga wykonania innych prac, niekoniecznie związanych z samym ociepleniem. Proszę popatrzeć na FOT. 13.

fot11 13 etics

FOT. 11–13. Wykwity na powierzchni tynków w czarnym kolorze. Tego typu wyprawy elewacyjne są bardzo wrażliwe na najmniejsze nawet błędy wykonawcze. Opis w tekście; fot.: M. Rokiel

Przyczyną wykwitów są błędy w wykonaniu balkonu – nieszczelności oraz złe wykonanie czoła – daje się zauważyć, że wykwity w prawej części zaczynają się na poziomie ok. 5 cm poniżej krawędzi okapu.

W omawianym przypadku błędy w wykonaniu izolacji podpłytkowej oraz okapu, co tworzyło bezpośrednią drogę do wnikania wody w podłoże (klej, jastrych dociskowy, termoizolacja). Rezultatem są właśnie widoczne wykwity – woda wypłukuje zarówno znajdujące się w kleju polimery, jak i rozpuszczalne związki matrycy cementowej, głównie węglan wapnia. Problem ujawniłby się także przy jasnych kolorach, jednak znacznie później.

FOT. 11 pokazuje sytuację znacznie bardziej skomplikowaną. Tu przyczyn wykwitów może być kilka. Woda podczas opadów atmosferycznych spływa po elewacji.

Pokazany na zdjęciu uskok w elewacji może i wygląda efektownie, jednak wymaga przerwania strumienia wody tak, aby nie następowało zaciekanie wody na sufitową część ocieplenia. To z kolei wymaga zastosowania systemowej listwy z kapinosem (okapnika).

Widoczne na zdjęciu wykwity mogą mieć zatem przyczynę bardzo prozaiczną – zaciekanie wody. Jednak może to też być objaw pojawienia się wilgoci kondensacyjnej, narożnik (obojętnie czy pionowy, czy poziomy) jest zawsze mostkiem termicznym, a zdiagnozowanie tego problemu wymaga wykonania numerycznej analizy cieplno-wilgotnościowej.

Bez szczegółowej diagnostyki trudno przesądzać o przyczynie. Zdarzają się sytuacje, że występuje kilka czynników łącznie (FOT. 12).

Wysokiej kultury technicznej wymaga także wykonanie samego ocieplenia. Wytyczne [5, 6, 8] podają szczegółowe zalecenia dotyczące dokładności mocowania płyt, dopuszczalnych szczelin pomiędzy płytami i sposobu ich wypełnienia.

Obciążenia termiczne powodują znaczne odkształcenia warstw zewnętrznych (warstwa zbrojąca i wyprawa elewacyjna), co może skutkować nierównością powierzchni uwydatniającą się w niesprzyjających warunkach cieplnych (w wysokich temperaturach) i/lub przy najmniejszych nawet błędach w wykonaniu robót (FOT. 14–16).

fot14 16 etics

FOT. 14–16. Nierówności na nagrzanej powierzchni czarnego tynku strukturalnego wynikające z rozszerzalności termicznej warstw zewnętrznych ocieplenia. Niekiedy nierówności pojawiają się tylko przy intensywnym oddziaływaniu słońca; fot.: M. Rokiel

Skutek pozostawienia szczeliny wypełnionej pianką pokazują natomiast FOT. 17–19.

fot17 19 etics

FOT. 17–19. Nierówność na powierzchni tynku na skutek wypełnienia dwucentymetrowej szczeliny pianką; fot.: M. Rokiel

Opisane powyżej analizy powinien przeprowadzić zarówno architekt projektujący ocieplenie elewacji (to jego obowiązek, także prawny), jak i kierownik budowy z inspektorem nadzoru. Doświadczenie jednak pokazuje, że w zasadzie jedyną drogą pozwalającą na zapewnienie wymaganej trwałości eksploatacyjnej jest szczegółowe przeanalizowanie dokumentacji projektowej przez nadzór budowy.

Rezultatem powinno być zdefiniowanie kluczowych problemów niezbędnych do rozwiązania przed rozpoczęciem robót oraz wyodrębnienie i omówienie trudnych i krytycznych miejsc ocieplanego budynku. Powinien brać w tym także udział projektant oraz niezależny specjalista/rzeczoznawca, który w razie potrzeby wykona niezbędne analizy oraz zidentyfikuje ewentualne błędy i braki w dokumentacji projektowej. Niedopuszczalne jest rozwiązywanie problemów post factum, czyli podczas wykonywania prac lub próba przerzucenia problemu na barki dostawcy systemu ociepleń, często z zastrzeżeniem, że „koszt materiałów ma się zmieścić w założonej kwocie”.

Literatura

 1. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo budowlane (DzU z 2021 r., poz. 2351).
 2. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wyrobach budowlanych (DzU z 2020 r., poz. 215).
 3. Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2019 r., poz. 1065).
 4. B. Serwatka-Berbeć, „Techniczne aspekty stosowania ciemnych kolorów w systemach ETICS”, „IZOLACJE” 5/2019, s. 19–22.
 5. Instrukcja nr 447/2009, „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków Zasady projektowania i wykonywania”, ITB, 2009.
 6. „Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS”, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, 2019.
 7. Ł. Kulczycki, „Ciemne kolory a prawidłowe wykonanie elewacji”, „Atlas Fachowca” 2/2021.
 8. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Zabezpieczenia i izolacje. Zeszyt 8: Złożone systemy ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich”, ITB, 2020.
 9. PN-EN 13788, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku – Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej – Metody obliczania”.
10. PN-EN ISO 6946, „Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metody obliczania”.
11. PN-EN ISO 10456, „Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe i procedury określania deklarowanych i obliczeniowych wartości cieplnych”.
12. A. Dylla, „Fizyka cieplna budowli w praktyce. Obliczenia cieplno­‑wilgotnościowe”, PWN, 2015.
13. P. Klemm (red.), „Budownictwo ogólne, t. 2, Fizyka budowli”, Arkady, 2005.
14. PN-EN 12524, „Materiały i wyroby budowlane – Właściwości cieplno-wilgotnościowe – Tabelaryczne wartości obliczeniowe”.
15. PN-EN 14411, „Płytki ceramiczne – Definicja, klasyfikacja, właściwości, ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych i znakowanie”.
16. PN-91/B-02020, „Ochrona cieplna budynków – Wymagania i obliczenia”.
17. K. Pawłowski, „Projektowanie przegród zewnętrznych budynków o niskim zużyciu energii”, Grupa MEDIUM, Warszawa 2021.
18. M. Wesołowska, P. Szczepaniak, K. Pawłowski, A. Kaczmarek, „Zagadnienia fizykalne w termomodernizacji i remontach obiektów budowlanych”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, 2019.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.