Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Ability to insulate fire temperatures depending on the density and thickness of mineral wool

Widok próbki nr 3 po badaniu, fot. P. Sulik, N. Śmigielski

Widok próbki nr 3 po badaniu, fot. P. Sulik, N. Śmigielski

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

Przykładem takich rozwiązań są bierne [1] i czynne (aktywne) systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych [2]. Wśród tych pierwszych możemy wyróżnić tzw. ogniochronne izolacje techniczne [38], uszczelnienia przejść instalacyjnych [912] czy uszczelnienia złączy liniowych [1314], do których wykonania wykorzystuje się szereg specjalistycznych materiałów, przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Dotyczy to zarówno sprofilowanych farb czy natrysków, jak i płyt, w tym gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, silikatowo-cementowych lub silikatowo-wapniowych, oraz okładzin z wełny mineralnej.

Większość osób dostrzega różnicę między płytą gipsowo-kartonową typ A a typ DF i poprawnie, jednoznacznie identyfikuje płytę DF jako przeznaczoną do zastosowań ogniowych, pomimo że płyta typu A, również charakteryzuje się określonymi właściwościami w zakresie izolowania temperatur pożarowych. Podobne założenia można przypisać również wełnie mineralnej.

Powszechnie wysokie gęstości wełny mineralnej kojarzymy z biernymi zabezpieczeniami ogniochronnymi, ale warto sobie zadać pytanie, jak zachowa się wełna mineralna o niższej gęstości? Odpowiedź m.in. na to pytanie sformułowano w artykule.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Materiały i metoda badania
  • Wyniki i dyskusja
  • Podsumowanie

W artykule przedstawiona została ocena skuteczności izolowania temperatur pożarowych przez wełnę mineralną na podstawie jej gęstości oraz grubości izolacji. Na potrzeby badań w warunkach pożarowych przeprowadzono eksperyment, w którym badaniu poddano dziewięć rodzajów skalnej wełny mineralnej o różnej deklarowanej gęstości.

Ability to insulate fire temperatures depending on the density and thickness of mineral wool

The article presents the assessment of the effectiveness of fire temperatures isolation by mineral wool on the basis of its density and thickness of the insulation. For the purpose of testing in fire conditions, an experiment was carried out in which nine types of rock mineral wool with different declared density were tested.

Materiały i metoda badania

W celu weryfikacji zachowania wełny mineralnej w warunkach pożarowych przeprowadzono eksperyment, w którym badaniu poddano dziewięć rodzajów skalnej wełny mineralnej o różnej deklarowanej gęstości, poczynając od 28 kg/m3, a kończąc na 170 kg/m3.

Płyty z wełny mineralnej zostały ułożone warstwowo, w czterech warstwach gr. 50 mm lub dwóch warstwach gr. 100 mm w przypadku, gdy dany rodzaj wełny mineralnej nie występował w mniejszych grubościach niż 100 mm (np. próbka S7).

Poszczególne warstwy miały wymiary nieco powyżej 50x50 cm i były szczelnie wciśnięte w otwory o wymiarach 50x50 cm, wykonane w ścianie z betonu komórkowego odmiany 600 kg/m3, gr. 240 mm.

Od strony ognia otwór był osłonięty przez blachę stalową, ocynkowaną gr. 0,5 mm i wymiarach 70x70 cm, mocowaną łącznikami mechanicznymi do muru, natomiast od strony nienagrzewanej otwór osłonięto płytą gipsowo-kartonową, gr. 12,5 mm, o wymiarach 70x70 cm, również mocowaną do muru łącznikami mechanicznymi.

Pomiędzy poszczególnymi warstwami wełny mineralnej oraz na blasze stalowej od strony wełny mineralnej i płycie gipsowo-kartonowej zamocowano po dwie termopary typ K, zgodne z normą PN-EN 1363-1, umożliwiające w sposób ciągły pomiar temperatury w czasie. Szczegóły przedstawiono na FOT. 16.

fot1 6 temperatury pozarowe

FOT. 1–6. Fazy montażu elementu nr 1; fot.: P. Sulik, N. Śmigielski

Płyty z wełny mineralnej przed badaniem były klimatyzowane w warunkach laboratoryjnych przez ponad 30 dni. Przed samym badaniem wszystkie wycięte na wymiar płyty zostały zważone i na podstawie tych pomiarów wyliczono rzeczywistą gęstość zastosowanej w badaniach wełny mineralnej.

Nagrzewanie przeprowadzono zgodnie z krzywą standardową, a więc krzywą, do której odwołują się Warunki Techniczne [15] w zakresie odporności ogniowej. Wszystkie otwory, w których znajdowały się próbki do badań, położone były w zakresie działania ciśnienia dodatniego (nadciśnienie). Widok elementów próbnych w trakcie badania przedstawiono na FOT. 710.

fot7 10 temperatury pozarowe

FOT. 7–10. Widok elementów próbnych zabezpieczonych płytą gipsowo-kartonową od strony nienagrzewanej przed badaniem, w 61., 103. oraz 151. minucie badania; fot.: P. Sulik, N. Śmigielski

Podobne badania, oceniające zachowanie wełny mineralnej w pożarze, jednak w mniejszej skali i przy zmiennym strumieniu ciepła promieniowania, od 7 kW/m2, przez 60 kW/m2 do krzywej standardowej ISO 834 przedstawiono w pracy [16].

Wyniki i dyskusja

Wyniki badań, zrealizowanych w ramach pracy NZP-136, dla dwóch grubości wełny mineralnej przedstawiono na RYS. 1–2, a widok przykładowej próbki po badaniu zobrazowano na FOT. 11–16.

rys1 temperatury pozarowe

RYS. 1. Zależność przyrostu temperatury w czasie dla poszczególnych elementów badawczych o grubości 100 mm; rys.: P. Sulik, N. Śmigielski

rys2 temperatury pozarowe

RYS. 2. Zależność przyrostu temperatury w czasie dla poszczególnych elementów badawczych o grubości 200 mm; rys.: P. Sulik, N. Śmigielski

Analiza wyników przedstawionych na RYS. 1 w większości przypadków potwierdza lepszą izolacyjność ogniową wełny o wyższej gęstości.

fot11 16 temperatury pozarowe

FOT. 11–16. Widok próbki nr 3 po badaniu – wybrane elementy; fot.: P. Sulik, N. Śmigielski

W przypadku wełen o gęstości do 100 kg/m3 wyraźnie widać, że po przekroczeniu pewnej półki, gdy przyrost temperatury oscyluje wokół +50K, co odpowiada rzeczywistej temperaturze rzędu 70°C, po kilku–kilkunastu minutach następuje szybki przyrost temperatury w czasie do wartości około 500–600°C. Im niższa gęstość wełny mineralnej, tym długość płaskiej półki jest krótsza i bardziej ostry wzrost temperatury.

W przypadku wełen mineralnych o gęstości powyżej 100 kg/m3 zasięg płaskiej półki jest już znacznie większy, od 25 do 35 min, a potem wzrost temperatury ma łagodniejszy charakter.

Zakładając jako bezpieczny przyrost temperatury nieprzekraczający 200K w stosunku do temperatury początkowej, a więc o 20K wyższy od maksymalnej temperatury w kryterium izolacyjności ogniowej, wyraźnie widać, że wełny stosowane np. do izolowania ścian w fasadach wentylowanych, a więc o gęstości od 45 do 80 kg/m3, przy grubości 100 mm, zapewniają spełnienie warunków w przedziale od 12 do 21 min, podczas gdy wełny o gęstości z przedziału 150–160 kg/m3 gwarantują nieprzekroczenie tej temperatury przez 45–50 min.

Odmienny charakter mają wykresy w przypadku wełny mineralnej gr. 200 mm. W tym przypadku wykres przyrostów temperatury jest bardziej wypłaszczony, nawet w przypadku wełny o gęstości około 30 kg/m3, przy czym dla tej próbki, po przekroczeniu 75. min, przyrosty temperatur są szybsze.

W przypadku pozostałych wełen, z pojedynczymi wyjątkami, poczynając od gęstości około 50 kg/m3, przebieg wykresów wskazuje, że ich zachowanie gwarantuje izolacyjność ogniową po 150 min na poziomie nieprzekraczającym przyrostów temperatury 200K. Oczywiście również w tym przypadku wełny mineralne o wyższych gęstościach zachowują się nieco lepiej, niemniej nie istnieje już taka ich duża przewaga jak dla mniejszych grubości.

Podsumowanie

Przedstawiona ocena skuteczności izolowania temperatur pożarowych przez wełnę mineralną na podstawie jej gęstości oraz grubości izolacji ma charakter inżynierski. Nie uwzględnia on wielu aspektów, np. budowy wełny, zawartości poszczególnych składników, w tym materii organicznej, która w trakcie nagrzewania przechodzi egzotermiczne reakcje oksydacyjne wywołujące transport masy w strukturze wełny mineralnej [17], układu włókien itp. Nie oznacza to jednak, że ocena „dzielności” wełny w izolowaniu temperatur pożarowych na podstawie dostępnych na budowie parametrów, łatwych do zweryfikowania, a więc grubości i gęstości, prowadzi do błędnych wniosków.

W artykule przedstawiono wyniki dla wybranych gęstości skalnych wełen mineralnych, podczas gdy w pracy NZP-136 przebadano prawie 30 rodzajów wełny mineralnej dostępnej na rynku, uwzględniając różnorakie jej zastosowanie, w tym oprócz typowych jak ściana, dach, zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych, również te bardziej egzotyczne, jak np. wełna kominkowa czy wełna szklana.

Badania na szerszej grupie wyrobów potwierdziły podane w artykule spostrzeżenia, które pozwalają na pewien wniosek generalny. W przypadku, kiedy z przyczyn technologicznych grubość izolacji termicznej musi być ograniczona, najlepszym rozwiązaniem w przypadku wełny mineralnej jest stosowanie wełen o wysokiej gęstości, do zastosowań technicznych, które gwarantują wyższy poziom izolacyjności ogniowej.

W przypadku, kiedy grubość izolacji nie jest ograniczona i można zastosować izolacje gr. np. 20 cm, warto rozważyć zastosowanie typowych, mineralnych wełen budowlanych, o niższej gęstości, które jak wykazały badania, również są w stanie zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa.

Literatura

 1. P. Sulik, P. Turkowski, W. Węgrzyński, B. Sędłak, P. Roszkowski, G. Krajewski, „Bezpieczeństwo pożarowe podziemnej infrastruktury transportowej cz. 1. Pasywne systemy zabezpieczeń”, „Inżynieria kolejowa – szanse i wyzwania”, 64. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, 2018, s. 291–316.
 2. W. Węgrzyński, P. Sulik, G. Krajewski, P. Antosiewicz, „Bezpieczeństwo pożarowe podziemnej infrastruktury transportowej cz. 2. Aktywne systemy zabezpieczeń”, „Inżynieria kolejowa – szanse i wyzwania”, 64. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, 2018, s. 317–330.
 3. H.L. Vandersall, „Intumescent coating systems, their development and chemistry”, „J. Fire Flammability” 2/1971, p. 97–140.
 4. P. Mather, „Saving lives with coatings”, „Eur Coating J” 48/2006, p. 50–52.
 5. M. Jimenez, S. Duquense, S. Bourbigot, „Multiscale experimental approach for developing high-performance intumescent coatings”, „Ind Eng Chem Res” 45/2006, p. 4500–4508.
 6. T. Mariappan, „Recent developments of intumescent fire protection coating for structural steel: A review”, „Journal of Fire Sciences” vol. 34(2)/2016, p. 120–163.
 7. P. Sulik, „Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji”, „IZOLACJE” 3/2018, s. 118–124.
 8. I. Gajecka-Graniczna, P. Sulik, „Weryfikacja ogniochronnych powłok malarskich”, „IZOLACJE” 5/2018, s. 74–80.
 9. B. Sędłak, „Porównanie skuteczności działania opasek i kołnierzy ogniochronnych z materiałami pęczniejącymi”, „IZOLACJE” 11–12/2013, s. 63–68.
10. P. Sulik, B. Sędłak, „Badanie odporności ogniowej dużych mieszanych uszczelnień przejść instalacyjnych”, „Materiały Budowlane” 7/2014, s. 20–22.
11. Ł. Fejfer, P. Sulik, „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego przejść instalacyjnych”, „Materiały Budowlane” 6/2018, s. 53–55.
12. W. Joniec, „Przepusty i piony instalacyjne”, „IZOLACJE” 3/2020, s. 78–81.
13. B. Sędłak, P. Roszkowski, „Izolacyjność ogniowa uszczelnień złączy liniowych w zależności od głębokości i szerokości złącza”, „IZOLACJE” 10/2015, s. 58–63.
14. B. Sędłak, J. Kinowski, P. Roszkowski, P. Sulik, „Uszczelnienia złączy liniowych z mechanicznie wywołanym przemieszczeniem powierzchni czołowych złącza”, „Materiały Budowlane” 7/2017, s. 20–23.
15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2015 r., poz. 1422 i z 2017 r., poz. 2285).
16. B. Andres, K. Livkiss, J.P. Hidalgo, P. Van Hees, L. Bisby, N. Johansson, A. Bhargava, „Response of stone wool–insulated building barriers under severe heating exposures”, „J Fire Sci” 36(4)/2018, p. 315–341.
17. D. Paudel, A. Rinta-Paavola, H.P. Mattila, S. Hostikka, „Multiphysics Modelling of Stone Wool Fire Resistance”, „Fire Technology” 2020, https://doi.org/10.1007/s10694-020-01050-5.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.