Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przygotowanie podłoży pod prace glazurnicze

Substrate preparation for laying tiles

Płyta fundamentowa grzewcza niestety zawsze wymaga wyrównania wylewką samopoziomującą, fot.: T. Rybarczyk

Płyta fundamentowa grzewcza niestety zawsze wymaga wyrównania wylewką samopoziomującą, fot.: T. Rybarczyk

O jakości wykonanych robót często decyduje jakość przeprowadzonych czynności przygotowawczych. Dotyczy to w szczególności prac glazurniczych.

Podłoża pod płytki mogą być różne. Zazwyczaj są to mury i podkłady betonowe oraz posadzki cementowe lub anhydrytowe. Warunkiem dobrego przyklejenia płytek jest właściwe przygotowanie powierzchni, do której będą one przyklejane

Po pierwsze: równe podłoże

O czym przeczytasz w artykule?

  • W pracach glazurniczych o potrzebie zachowania równego podłoża na gołych murach, tynkac i podłogach;
  • O konieczności zachowania wymogów zabezpieczenia podłoży przed wilgocią (gruntowania i hydrofobizacji).
Przedmiotem artykułu są podłoża pod prace glazurnicze. Autor porusza trzy kluczowe zagadnienia: znaczenie równego podłoża, wyrównanie chłonności podłoża oraz zabezpieczenie przed wilgocią. Omawia także tematy układania płytek na gołe mury, tynki i podłogi.

Substrate preparation for laying tiles


The subject of the article are substrates for laying tiles. The author discusses three key issues: the importance of even surface, levelling the absorbency of the substrate and protection against moisture. He also discusses the topics of laying tiles on bare walls, plaster and floors.
fot1 prace glazurnicze

Jastrych zazwyczaj da się zrobić na tyle równy, że nie trzeba go wyrównywać; fot.: T. Rybarczyk

Równość powierzchni po ułożeniu płytek oraz precyzja wykonania samych płytek jest zupełnie inna niż powierzchnia podłoży, na które przyklejane są te płytki. Precyzja wykonania murów, jastrychów lub płyt żelbetowych (np. fundamentowych z zatopioną już instalacją ogrzewania) wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża pod względem wyrównania powierzchni, na którą będą przyklejane płytki.

Oto powody, dla których nie powinno się wyrównywać podłoża klejami:

  • Wymaga to od wykonawcy sporych umiejętności, bo przyklejana płytka na większej grubości kleju „pływa”, wobec czego trudno ją wyrównać.
  • Zgodnie z powiedzeniem „klej trzyma, jak go ni ma”, im mniejsza grubość kleju (oczywiście musi być ona zgodna z instrukcjami producentów klejów), tym lepiej. Wiązanie kleju jest mocniejsze i szybciej uzyskuje wytrzymałość, jeśli warstwa kleju jest dosyć cienka.
  • Ponieważ kleje do płytek są produktami droższymi niż zaprawy tynkarskie, ich wykorzystanie do wyrównywania podłoża nie jest efektywne ekonomicznie.

W zależności od rodzaju podłoża i sposobu jego wykonania oraz zastosowanych materiałów można przyjąć różne możliwości wykończenia powierzchni płytkami.

Płytki na gołe mury

Jeśli mury są wykonane precyzyjnie i powierzchnia, na którą mają być przyklejane płytki, jest równa, to płytki można przyklejać bezpośrednio do muru. W tym wypadku ważne jest, by dokładność wymiarowa wykonanego muru była dosyć dobra. Dokładność ta wynika z odchyłek wymiarowych elementów murowych oraz precyzji murowania.

Jeśli powierzchnie wewnętrzne elementów murowych były licowane od strony powierzchni wewnętrznych murów, to powinny być one wykonane z wystarczającą precyzją, by móc przyklejać płytki bezpośrednio na nich.

Jeśli mury były wykonane np. z bloczków z betonu komórkowego, to bardzo dobrym sposobem jest wyrównanie powierzchni pod płytki przez ich przetarcie pacą z gruboziarnistym papierem ściernym lub tarką do styropianu. W ten sposób można łatwo wyrównać podłoże, by móc przyklejać płytki bezpośrednio do podłoża – do muru. Przy tego typu metodzie ważne jest również to, by ukryć w murze wszystkie instalacje, które zazwyczaj są ulokowane w tynku lub zakryte tynkiem. Wówczas trzeba w murach prowadzić je w bruzdach, które wymagają zamknięcia, a jeśli to konieczne wzmocnienia, np. siatką zbrojoną.

Przyklejanie płytek bezpośrednio na podłoże jest najkorzystniejsze ze względu na koszty i efektywność robót, ponieważ nie trzeba wówczas wykonywać zabiegów wyrównywania podłoża. Nie zawsze jednak jest to możliwe do zrobienia, dokładność wykonania stanu surowego zależy bowiem od technologii budowania oraz od jakości robót zrealizowanych przez wykonawców stanu surowego.

Płytki na tynki

fot5 prace glazurnicze

Tynk gipsowy wykonany na szorstko; fot.: T. Rybarczyk

Nie zawsze jednak mury są wykonane na tyle precyzyjnie, by można było przykleić płytki bezpośrednio na nie bez wyrównywania powierzchni. Wówczas podłoże pod płytki należy wyrównać – w tym celu stosuje się tynki, najczęściej cementowo-wapienne lub gipsowe, które wykonuje się z zatarciem na ostro.

W przypadku tynku cementowo-wapiennego na ostro przygotowuje się narzut, a zatem powstają dwie warstwy: obrzutka i narzut.

W przypadku tynku gipsowego mamy do czynienia z warstwą tynku, która jest wyrównana, ale nie jest wygładzona. Powierzchnia pod płytki w obu przypadkach jest równa, lecz chropowata, by klej lepiej wiązał się z podłożem.

Przygotowanie pod płytki powierzchni gładkiej nie ma sensu, jest to bowiem zbyt kosztowne i nie spowoduje lepszej przyczepności kleju.

Jeśli podłoże jest bardzo nierówne i wyrównanie go nawet tynkiem nie jest racjonalne, ściany wyrównuje się płytami gipsowo-kartonowymi. Wymaga to wykonania stelażu pod płyty lub przyklejenia płyt za pomocą kleju gipsowego. Wybór metody mocowania płyt gipsowo-kartonowych zależy od stanu podłoża i jego równości, natomiast zastosowanie odpowiedniego rodzaju płyty uzależnione jest od tego, na jakie warunki będzie ona narażona. Należy wówczas zastosować płyty wodoodporne (czyli zielone) lub zwykłe.

Płytki na podłogi

fot4 prace glazurnicze

Równa powierzchnia pod płytki to również równo nakładana i cienka warstwa kleju; fot.: T. Rybarczyk

Powierzchnia podłóg może być takiej jakości, że wykonany jastrych lub płyta żelbetowa będzie na tyle równa, by możliwe okazało się przyklejenie płytek bez wyrównywania podłoża. I najczęściej tak właśnie jest, bo jastrychy wykonane są zazwyczaj dosyć dokładnie. Na taką powierzchnię można już przyklejać płytki.

Niestety inaczej jest w przypadku płyt żelbetowych fundamentowych z instalacją grzewczą. W praktyce takiej płyty nie da się wykonać z precyzją wykonania jastrychu, wobec czego jej powierzchnię należy wyrównać. Najczęściej wykonuje się to za pomocą wylewki samopoziomującej.

Wylewkę samopoziomującą najlepiej jest zastosować również wtedy, gdy zachodzi konieczność zwiększenia grubości warstw podłogowych, np. w celu wyrównania różnie wykończonych powierzchni. Przy obecnym trendzie wykonywania ogrzewania podłogowego im cieńsza dodatkowa warstwa na jastrychu lub na płycie grzewczej, tym lepiej.

Po drugie: wyrównanie chłonności podłoża

Gdy powierzchnia pod płytki zostanie już wyrównana, kolejnym krokiem będzie przygotowanie jej do tego, by klej się jej trzymał odpowiednio mocno. Przede wszystkim powierzchnia taka powinna zostać oczyszczona z zabrudzeń, nawarstwień zaprawy, pyłu, kurzu oraz tłustych miejsc.

Jeśli wymaga tego producent kleju, powierzchnię należy odpowiednio zagruntować przeznaczonym do tego preparatem gruntującym. Dzięki tej ważnej czynności chłonność podłoża się wyrówna, a ponadto wykonawca zawczasu oczyści podłoże przed gruntowaniem.

Zapewnienie odpowiedniej chłonności podłoża spowoduje, że nie wyciągnie ono zbyt szybko z kleju do płytek wody, która jest potrzebna do właściwego wiązania kleju. Gdyby nastąpił za szybki transport wilgoci z kleju do podłoża, mogłoby się okazać, że klej po prostu nie zwiąże albo zwiąże za słabo.

Po trzecie: zabezpieczenie przed wilgocią

fot2 prace glazurnicze

Podłoże niewymagające wyrównania, ale wymagające wykonania hydroizolacji; fot.: T. Rybarczyk

fot3 prace glazurnicze

Oprócz tynku wykonano hydroizolację w strefie mokrej; fot.: T. Rybarczyk

Są miejsca, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia powierzchni pod płytkami. Należą do nich strefy mokre, które występują w obszarze kabin prysznicowych, wanien itp. Te miejsca zabezpiecza się specjalnymi systemami hydroizolacyjnymi. To istotne, by wykorzystywać system, a nie przypadkowo dobrane preparaty.

Niektórzy producenci chemii budowlanej, mający w swoim portfolio różnego rodzaju kleje do płytek, mają też takie podpłytkowe systemy hydroizolacyjne. Składają się one z kilku wyrobów, takich jak środki gruntujące, taśmy hydroizolacyjne, folie w płynie, hydroizolacyjne zaprawy (które mogą być dwuskładnikowe) itp. wyroby. Tego typu systemy powinno się stosować zgodnie z instrukcją krok po kroku, od skuteczności ich wykonania będzie bowiem zależeć zabezpieczenie wnętrza budynku przed wilgocią występującą w miejscach mokrych.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy powierzchnie mają być wykończone płytkami, czy nie, zawsze dobrze jest wykonać roboty stanu surowego możliwie precyzyjnie. Pozwala to zaoszczędzić na robotach wykończeniowych, ponieważ przy niewielkiej grubości tynku nie będzie konieczności wyrównywania ścian lub posadzek, a płytki będzie można przyklejać bezpośrednio na nie. Jeśli się tego nie zrobi od razu, to odpowiednie kroki mające na celu wykończenie budynku należy poczynić na późniejszych etapach.

Należy również zadbać o miejsca, o których wiadomo, że zostaną wykończone płytkami, i odpowiednio je przygotować, by podłoże było równe, nośne, a także zabezpieczone przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami.

W trakcie robót konieczne jest przestrzeganie reżimu wykonawczego, w tym zapewnienie odpowiednich przerw roboczych. Niewłaściwie wykonane roboty przygotowawcze mogą spowodować, że wszystkie wysiłki pójdą na marne. A przecież roboty wykończeniowe, zarówno z powodu cen robocizny, jak i materiałów wykończeniowych, nie należą do najtańszych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Tomasz Tomasz, 22.10.2021r., 21:25:28 Nawiązując do artykułu. Płyty gips-karton klejone do podłoża mogą być stosowane wyłączne na ściany które nie będą obciążone inną okładziną ani elementami wyposażenia. Klatki schodowe, korytarze .... Każdy producent systemu suchej zabudowy to potwierdza. Pod okładzinę ceramiczną wyłączne montaż mechaniczny ( stelaż ) i podwójne płytowanie. Przy takiej metodzie możliwe jest obciążenie takiej zabudowy maksymalnym ciężarem okładziny ceramicznej, wliczając w to klej, maksymalnie 20kg/m2.

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.