Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Transport wilgoci w ścianach z ociepleniem ETICS na styku zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych

Moisture transport in walls with etics insulation at the point contact of adjacent various thermal insulation materials

Jak przebiega transport wilgoci w sąsiadujacych materiałach termoizolacyjnych? fot. archiwum redakcji

Jak przebiega transport wilgoci w sąsiadujacych materiałach termoizolacyjnych? fot. archiwum redakcji

W większości przypadków ociepleń ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu systemu ETICS stosuje się wyłącznie jeden rodzaj izolacji termicznej. Używanie zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych w obrębie jednej ściany zewnętrznej może spowodować lokalne zaburzenie stanu ochrony cieplno­‑wilgotnościowej. Jest to związane z odmiennymi właściwościami fizycznymi poszczególnych materiałów.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

O czym przeczytasz w artykule:
  • Stan wilgotnościowy ściany w obrębie połączenia różnych materiałów termoizolacyjnych
  • Analiza przypadku na podstawie obliczeń symulacyjnych dokonanych za pomocą programu WUFI 2-D
  • Wyniki obliczeń i wnioski

Przedmiotem artykułu jest transport wilgoci w ścianach z ociepleniem ETICS na styku zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych. Autor analizuje przyczyny stosowania różnorodnych materiałów izolacyjnych, a następnie wyjaśnia, jak przebiega transport wilgoci w sąsiadujących materiałach termoizolacyjnych w obrębie ich połączenia i jaki wywiera wpływ na lokalne zmiany zawilgocenia materiału konstrukcyjnego oraz warstwy zbrojącej. Obliczenia symulacyjne wykonuje za pomocą programu WUFI 2-D.

Moisture transport in walls with etics insulation at the point contact of adjacent various thermal insulation materials

The subject of the article is the transport of moisture in walls with ETICS insulation between various thermal insulation materials. The author analyzes the reasons for the use of various insulation materials, and then explains the mechanism of moisture transport in adjacent thermal insulation materials within their connection and its impact on the local changes in the moisture content of the construction material and the reinforcing layer. Simulation calculations are performed using the WUFI 2-D program.

 

Jedną z przyczyn występowania różnych izolacji cieplnych mogą być zalecenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków [1]. W konsekwencji stosowania przywołanych wytycznych dochodzi do sytuacji wzajemnego połączenia i styku poszczególnych materiałów termoizolacyjnych.

Z punktu widzenia fizyki budowli jednym z istotnych zagadnień związanych z taką sytuacją jest stan wilgotnościowy ściany w obrębie połączenia różnych materiałów termoizolacyjnych.

Wymiana masy (wilgoci) w ścianach ścian zewnętrznych jest uzależniona od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in. wilgotność zastosowanych materiałów oraz ich rodzaj. Na dynamikę zmian wilgotnościowych wewnątrz ściany niewątpliwy wpływ ma także lokalizacja budynku i usytuowanie przegród względem stron świata. Innym parametrem determinującym zmiany są warunki cieplno-wilgotnościowe po obu stronach przegrody.

Proces wymiany masy wewnątrz ściany zależny jest od oporu dyfuzyjnego tynków zewnętrznych. Od wielu lat na rynku budowlanym mamy do dyspozycji wielorakie rozwiązania w tym zakresie. Poszczególne tynki, do których zaliczamy m.in. akrylowe, mineralne, silikonowe lub silikatowe, charakteryzują się zróżnicowanymi oporami dyfuzyjnymi.

Nieprawidłowo zrealizowany proces projektowania może się przyczynić do zwiększonego zawilgocenia występujących materiałów termoizolacyjnych, co z kolei prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków [2–3] oraz do możliwego obniżenia trwałości systemów ociepleń [4–5].

Wykonanie obliczeń i modelowania wielowymiarowego transportu wilgoci w przegrodach budowlanych pozwala na przeprowadzenie dokładniejszych analiz związanych z zastosowaniem poszczególnych rozwiązań projektowych.

Analiza powyższego zagadnienia każe postawić pytanie, jak przebiega transport wilgoci w sąsiadujących materiałach termoizolacyjnych w obrębie ich połączenia i jaki wywiera wpływ na lokalne zmiany zawilgocenia materiału konstrukcyjnego oraz warstwy zbrojącej. Istotnym zagadnieniem jest także spełnienie wymagań prawnych w zakresie niemożności występowania narastającego w kolejnych latach zawilgocenia wewnątrz ściany, spowodowanego kondensacją pary wodnej [6].

Analiza przypadku

Aby uzyskać odpowiedzi na postawione pytania, wykonano obliczenia symulacyjne za pomocą programu WUFI 2-D, stanowiącego uznane narzędzie obliczeniowe do oceny stanu wilgotnościowego przegród.

Model obliczeniowy oparty jest na układzie nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych, opisujących niestacjonarny sprzężony transport ciepła i wilgoci w materiałach budowlanych.

Zawilgocenie poszczególnych warstw przegród określa się z uwzględnieniem dyfuzyjnego przepływu pary wodnej, akumulacji sorpcyjnej wilgoci oraz ruchu kapilarnego. Dyfuzja strumienia pary wodnej opisana jest zwykłym równaniem transportu w układzie współrzędnych kartezjańskich X;Y w postaci [7]:

gdzie:

Dw – współczynnik transportu cieczy zależny od rodzaju materiału oraz warunków cieplno-wilgotnościowych.

rys1 transport wilgoci
RYS. 1. Model geometryczny i materiałowy ściany przyjęty do analizy. Objaśnienia: 1 – tynk cienkowarstwowy, 2 – styropian EPS 031 gr. 18,0 cm, 3 – ściana żelbetowa gr. 10,0 cm, 4 – tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm, 5 – wełna mineralna gr. 18,0 cm, 6 – strop żelbetowy gr. 20,0 cm, 7 – rama okienna gr. 8,0 cm; rys.: P. Krause

Do analizy obliczeniowej przyjęto monolityczną betonową ścianę zewnętrzną grubości 10 cm, ocieploną systemem ETICS na bazie styropianu grubości 18 cm wraz z występującym w poziomie wieńca pasem z wełny mineralnej tej samej grubości i szerokości wynoszącej 20 cm. Od strony wewnętrznej ścianę pokryto warstwą tynku cementowo-wapiennego grubości 1,5 cm. Model geometryczny i materiałowy ściany pokazano na RYS. 1.

Ocieplenie ścian wykonano polistyrenem ekspandowanym EPS 031 grubości 18 cm, o obliczeniowym współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031 i współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 30, a także wełną mineralną grubości 18 cm, o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,036 i współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 1. System ociepleń ETICS wykończono pocienioną wyprawą tynkarską o współczynnikach oporu dyfuzyjnego wynoszących:

  • tynk mineralny – μ = 28,
  • tynk silikatowy – μ = 50,
  • tynk silikonowy – μ = 74,
  • tynk akrylowy – μ = 216.

Łączna grubość wyprawy tynkarskiej (o założonym współczynniku odbicia promieniowania równym 0,4) i warstwy zbrojonej wynosiła 0,5 cm. Pozostałe dane materiałów budowlanych w stanie powietrzno-suchym przyjęto na podstawie informacji zawartych w bazie programu WUFI 2-D.

Klimat zewnętrzny symulowano na podstawie danych klimatycznych dla miasta Warszawy. Ze względu na dużą niekorzystną ilość opadów atmosferycznych obliczenie wykonano dla lokalizacji przegrody od strony zachodniej budynku. Przyjęto założenie występowania pomieszczeń suchych o normalnym sposobie eksploatacji i warunkach zbliżonych do typowych warunków obliczeniowych, tj. założono dla warunków normalnych temperaturę zmieniającą się w sposób sinusoidalny od –20°C w zimie do 22°C w lecie oraz wilgotność względną powietrza zmieniającą się od 55% w okresie zimowym do 65% w okresie letnim.

Wyniki obliczeń

Program WUFI 2D daje szeroką możliwość analizy uzyskanych wyników. W artykule ograniczono prezentację wyników obliczeń dla trzyletniego czasu eksploatacji przegrody (26 280 h), do przedstawienia zmiany:

rys2 transport wilgoci
RYS. 2. Obszar analizowany pod kątem przyrostu zawartości wody w styropianie EPS (kolor czarny) i wełnie mineralnej MW (kolor żółty), przedstawiony na siatce MES; rys.: P. Krause
  • całkowitej zawartości wody w czasie w wełnie mineralnej, na styku z warstwą konstrukcyjną ściany dla wszystkich tynków systemu ETICS (RYS. 2 – MW wewn.),
  • całkowitej zawartości wody w czasie w styropianie, w bezpośrednim sąsiedztwie wełny mineralnej na styku z warstwą konstrukcyjną ściany dla wszystkich tynków systemu ETICS (RYS. 2 – EPS wewn.),
  • całkowitej zawartości wody w czasie w wełnie mineralnej, na styku z warstwą zbrojoną dla wszystkich tynków systemu ETICS (RYS. 2 – MW zewn.),
  • całkowitej zawartości wody w czasie w styropianie, w bezpośrednim sąsiedztwie wełny mineralnej na styku z warstwą zbrojoną dla wszystkich tynków systemu ETICS (RYS. 2 – EPS zewn.).

Wyniki zostały przedstawione dla czterech wariantów, zróżnicowanych pod względem przyjętego rodzaju tynku cienkowarstwowego:

  • wariant W1 – tynk akrylowy (μ = 216),
  • wariant W2 – tynk mineralny (μ = 28),
  • wariant W3 – tynk silikatowy (μ = 50),
  • wariant W4 – tynk silikonowy (μ = 74).

Dodatkowo, obok powyższych zmian całkowitej zawartości wody w czasie dla materiałów termoizolacyjnych, przedstawionych na RYS. 3–18, pokazano ich chwilowe wartości w modelu „pseudo 3D”, w czasie wystąpienia ich maksymalnej i minimalnej wartości (RYS. 19–20).

rys3 4 transport wilgoci
RYS. 3–4. Zmiana całkowitej zawartości wody w styropianie EPS od strony warstwy nośnej (3) i warstwy zbrojonej (4) dla wariantu W1; rys.: P. Krause

rys5 6 transport wilgoci
RYS. 5–6. Zmiana całkowitej zawartości wody w styropianie EPS od strony warstwy nośnej (5) i warstwy zbrojonej (6) dla wariantu W2; rys.: P. Krause


rys7 8 transport wilgoci
RYS. 7–8. Zmiana całkowitej zawartości wody w styropianie EPS od strony warstwy nośnej (7) i warstwy zbrojonej (8) dla wariantu W3; rys.: P. Krause
rys9 10 transport wilgoci
RYS. 9–10. Zmiana całkowitej zawartości wody w styropianie EPS od strony warstwy nośnej (9) i warstwy zbrojonej (10) dla wariantu W4; rys.: P. Krause
rys11 12 transport wilgoci
RYS. 11–12. Zmiana całkowitej zawartości wody w wełnie mineralnej od strony warstwy nośnej (11) i warstwy zbrojonej (12) dla wariantu W1; rys.: P. Krause
rys13 14 transport wilgoci
RYS. 13–14. Zmiana całkowitej zawartości wody w wełnie mineralnej od strony warstwy nośnej (13) i warstwy zbrojonej (14) dla wariantu W2; rys.: P. Krause
rys15 16 transport wilgoci
RYS. 15–16. Zmiana całkowitej zawartości wody w wełnie mineralnej od strony warstwy nośnej (15) i warstwy zbrojonej (16) dla wariantu W3; rys.: P. Krause
rys17 18 transport wilgoci
RYS. 17–18. Zmiana całkowitej zawartości wody w wełnie mineralnej od strony warstwy nośnej (17) i warstwy zbrojonej (18) dla wariantu W4; rys.: P. Krause
rys19 transport wilgoci
RYS. 19. Zawartość wody w ścianie (widok 3D) dla wariantu W1 po czasie τ = 3780 h; rys.: P. Krause

Przykładowe wyniki obliczeń z programu WUFI 2-D dla wariantu 1 przedstawiono dodatkowo w formie graficznej w trójwymiarowym układzie współrzędnych (pseudo 3D).

Na RYS. 19 zobrazowano całkowitą zawartość wody w okresie zimowym w dniu 07.03.2021 r. dla przypadku zastosowania tynku akrylowego o dużym oporze dyfuzyjnym i czasu wynoszącego τ = 3780 h. RYS. 20 przedstawia rozkład zawartości wody w okresie letnim w dniu 14.08.2021 r. (τ = 7624 h).

rys20 transport wilgoci
RYS. 20. Zawartość wody w ścianie (widok 3D) dla wariantu W1 po czasie τ = 7624 h; rys.: P. Krause

Wnioski

Przeprowadzone symulacje numeryczne pozwalają na przedstawienie następujących wniosków:

  • Zawartość wody w wewnętrznym fragmencie styropianu, przy połączeniu ze ścianą zewnętrzną, dla wszystkich rodzajów tynków, nie przekracza wartości wm = 2,0 kg/m3 i maleje w kolejnych latach dla założonego trzyletniego cyklu obliczeniowego (RYS. 3, 5, 7, 9).
  • Zawartość wody w wewnętrznym fragmencie wełny mineralnej, przy połączeniu ze ścianą zewnętrzną, dla wszystkich rodzajów tynków, jest nieznacznie mniejsza niż w przypadku styropianu i nie przekracza wartości wm = 1,2 kg/m3. Obliczenia wykazały w kolejnych latach spadek zawartości wody w wewnętrznym fragmencie wełny mineralnej. Po okresie trzech lat najniższą zawartość wody odnotowano dla tynku mineralnego (RYS. 11, 13, 15, 17).
  • Zawartość wody w zewnętrznym fragmencie styropianu, przy połączeniu z warstwą zbrojoną i tynkiem, wzrasta w okresach od jesieni do wiosny i maleje w kolejnych miesiącach, nie przekraczając wartości wm = 9,0 kg/m3. Dla wszystkich rodzajów tynków widoczny jest nieznaczny spadek zawartości wody w kolejnych trzech latach obliczeniowych. Otrzymane wyniki obliczeń są zbliżone dla wszystkich rodzajów analizowanych tynków systemu ETICS.
  • Zawartość wody w zewnętrznym fragmencie wełny mineralnej jest bardzo mocno uzależniona od rodzaju przyjętego tynku cienkowarstwowego. Dla pierwszego analizowanego okresu jesienno-wiosennego największą zawartość wody otrzymano dla systemu ETICS z tynkiem akrylowym (wm,max = 492 kg/m3), najmniejszą zaś dla tynku silikonowego (wm,max = 158 kg/m3). W trzecim okresie obniżonych temperatur zewnętrznych największą zawartość wody odnotowano ponownie dla systemu ETICS z tynkiem akrylowym (wm,max = 170 kg/m3), a najmniejszą dla tynku silikonowego (wm,max = 6 kg/m3). Uzyskanie takich wyników jest związane nie tylko z wartością współczynnika oporu dyfuzyjnego wypraw tynkarskich (dla tynku mineralnego jest on niższy niż dla silikonowego), lecz także z pozostałymi parametrami fizycznymi tynków, wpływającymi na absorpcję wody opadowej w strukturę systemu ociepleń.
  • Wysoka zawartość wody w zewnętrznej warstwie wełny mineralnej w wybranych okresach czasu powoduje wzrost zawartości wody w przylegającym fragmencie styropianu (RYS. 19). Tego typu zjawisko nie powoduje jednak negatywnych skutków w zakresie narastającej w czasie kondensacji międzywarstwowej.
  • Analizowane fragmenty ocieplenia, dla wszystkich tynków systemu ETICS zarówno w obrębie styropianu, jak i wełny mineralnej, zapewniają wymaganą przepisami izolacyjność cieplną i nie powodują występowania narastającego w kolejnych latach zawilgocenia wewnątrz ściany, związanego z kondensacją pary wodnej.

Literatura

1. Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe SITP WP-03:2018.
2. R. Stachniewicz, „Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku a zawilgocenie ścian zewnętrznych”, Civil and Enviromental Engineering 3 (2012). Budownictwo Inżynieria Środowiska. Politechnika Białostocka, Białystok 2012.
3. M. Wesołowska, A. Kaczmarek, „Zapotrzebowanie na ciepło w pierwszych latach eksploatacji budynku”, „Inżynier Budownictwa” 5/2015.
4. B. Daniotti, R. Paolini, F. Re Cecconi, „Effects of ageing and moisture on thermal performance of ETICS cladding. Durability of Building Materials and Components, Building Pathology and Rehabilitation”, Springer-Verlag, Berlin – Heidelberg 2013, s. 127–171.
5. A. Holm, H.M. Künzel, „Combined effect of temperature and humidity on the deterioration process of insulation materials in ETICS”. Proc. 5th Symposium Building Physics in the Nordic Countries, Göteborg 1999, s. 677–684.
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690, z późniejszymi zmianami).
7. E. Barreira, J. Delgado, N. Ramos, „Freitas Hygrothermal Numerical Simulation: Application in Moisture Damage Prevention”, V. Computer and Information Science. Numerical Analysis and Scientific Computing. Numerical Simulations – Examples and Applications in Computational Fluid Dynamics 2010.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.