Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych
Comprehensive determination of the service life of sandwich boards
fot. Kingspan
Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test DUR 2 oraz test autoklawu.
Zobacz także
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
O czym przeczytasz w artykule:
|
Ze względu na szeroko stosowany proces wzmacniania za pomocą klejów/podkładów, spajania okładziny stalowej lakierowanej z rdzeniem wykonanym ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej, proponuje się wykorzystanie doświadczenia producentów płyt zrzeszonych w AIA, tak aby trwałość łączenia warstw panelu można było łatwo i prosto sprawdzić; dodatkowo deklarujemy, że w produkcie zastosowano specjalne łączenie między warstwami, które jest odporne na wilgoć. Comprehensive determination of the service life of sandwich boardsDue to the widely used process of strengthening through adhesives/primers, bonding the varnished steel cladding with the core made of rigid polyisocyanurate foam, it is proposed to use the experience of panel producers associated in AIA, so that the durability of joining the layers in the panel is easily and easily checked additionally declare that the product uses a special bond between the layers, which is resistant to moisture. |
Test ten został opracowany wg normy EN 14509 „Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe” [1] i służy do pogłębionej oceny wytrzymałości mechanicznej tych wyrobów mającej na celu ustalenie, czy zachowają one trwałość w trakcie eksploatacji w trudnych warunkach środowiskowych.
Test starzeniowy DUR 2 w świetle normy EN 14509
Test DUR 2 został przeznaczony dla paneli wypełnionych wełną mineralną, a więc takich, które zawierają rdzeń izolacyjny o wysokim współczynniku przepuszczalności pary wodnej.
Trwałość wyrobu to zdolność paneli do przenoszenia obciążeń wywołanych działaniem środowiska i związany z tym spadek wytrzymałości mechanicznej spowodowanej takimi czynnikami, jak temperatura, wilgotność, cykle zamrażania i rozmrażania oraz ich kombinacji.
W prawidłowym użytkowaniu wyrobu podstawową rolę odgrywa przyczepność pomiędzy rdzeniem a okładzinami płyty warstwowej. Niezwykle ważną rzeczą jest prawidłowość procesu przygotowania powierzchni taśmy stalowej lakierowanej przed sklejeniem z pianką PUR/PIR oraz właściwy dobór procesu do zastosowanej pianki i metody wiązania.
Płyty warstwowe po testach DUR 2, podobnie zresztą jak i po DUR 1, powinny spełniać wymagania w zakresie dopuszczalnego obniżenia wytrzymałości na rozciąganie, co zostało opisane w Załączniku B normy EN 14509 [1].
Badania trwałości powinny być wykonywane na płytach warstwowych projektowanych wyłącznie do zastosowań zewnętrznych i poddanych przyspieszonemu starzeniu w wyniku działania temperatury i wilgoci, które to czynniki na podstawie licznych doświadczeń można przyjąć za krytyczne dla każdego materiału rdzenia.
Po badaniach starzeniowych ocenia się obniżenie wytrzymałości na rozciąganie w wyniku działania temperatury i wilgoci metodą spełnia/nie spełnia. Nadto spoina klejowa powinna być zgodna z wymaganiami dla wytrzymałości na rozciąganie prostopadle do płyty warstwowej oraz w zakresie dopuszczalnego obniżenia wytrzymałości na rozciąganie określone po przyspieszonym starzeniu w wyniku działania temperatury i wilgoci.
Badanie trwałości paneli metodą DUR 1 a norma EN 13165
Można również założyć, że skoro inna norma, EN 13165 [2], przewiduje dla pianek PUR/PIR wyznaczenie stabilności wymiarowej w określonych warunkach temperatury i wilgotności oraz dopuszcza zmiany wymiarów: na grubości do 10% oraz na szerokości i długości do 5%, to pianka PUR/PIR nie jest stabilną barierą dla pary wodnej, która może dyfundować przez i do spoiny klejowej oraz do lakieru spodniego na taśmie stalowej, wywołując w nich niekorzystne zmiany.
Norma EN 14509 przewiduje wprawdzie określone badanie trwałości paneli z rdzeniem PUR/PIR metodą DUR 1 w podwyższonej temperaturze nawet do 90°C, ale dotyczy to przypadku panela cechującego się samoistną adhezją pianki. Z reguły jest to pianka PUR, połączona z okładziną stalową, a nie panel z pianką PIR posiadający dodatkową spoinę klejową pod ww. pianką. Z tego też powodu nie powinno się pozbawiać badacza możliwości przeprowadzenia dodatkowego i trudniejszego badania starzeniowego.
Uwarunkowania produkcji paneli z rdzeniem PIR
Przypomina się w tym miejscu, że od czasu powstania normy EN 14509 w 2008 r. nie wprowadzono żadnych zasadniczych zmian dopuszczających taki przypadek, że prowadzi się produkcję paneli z rdzeniem PIR, który jest trudniejszy do uformowania panela, a więc jego produkcja wymaga przeprowadzenia specjalnych przygotowań.
Rutynowo stosuje się proces koronowania powierzchni lakieru spodniego oraz nanosi tzw. primery/kleje, czyli wspomagacze wiązania pianki PIR w ilościach ok. 100 g/m2. Nadto tamże zapisano, że panele z pianką PUR/PIR, produkowane z wykorzystaniem węglowodorowych środków spieniających objętych normą EN 13165, lecz z wyłączeniem CO2, można uznać za spełniające wymagania trwałości bez badania.
Uważa się, że jest to duże uproszczenie, bo nawet pianki jakoby spieniane węglowodorami, np. pentanem/izopentanem/cyklopentanem, mają tak ustawione proporcje tzw. wodnych dodatków katalizujących, że mimo wprowadzenia pentanu w komórkach znajduje się nawet równoważna ilość innego gazu spieniającego – CO2, który powstaje w reakcji wody z izocyjanianem. Uznano więc, że wszystkie te spostrzeżenia składają się na to, aby panele z rdzeniem piankowym PUR/PIR poddawać również testowi DUR 2 oraz testowi autoklawu.
Test wytrzymałości na rozciąganie wg normy ASTM D1623
Do takiego stanowiska skłania lektura deklaracji środowiskowej wyrobu amerykańskiego producenta paneli PUR/PIR [3], w której deklaruje się eksploatacyjną trwałość wyrobu, wtedy gdy przechodzi on pozytywnie test autoklawu, a następnie test wytrzymałości na rozciąganie wg normy ASTM D1623 [4].
Można uznać w pewnym przybliżeniu, że wymagane dla testu DUR 2 warunki obejmujące temperaturę 65°C i 100% wilgotności względnej wymagają bardzo długiego czasu badania i dlatego mogą być równoważne krótkim badaniom w warunkach autoklawu, gdzie występuje temperatura 100°C, wilgotność na poziomie 100% oraz ciśnienie do 15 kPa [3]. Wg badań amerykańskich czas badań w autoklawie to 2,5 godz., a czas badań europejskich to aż 28 dni.
Warunki starzenia wg normy PN-EN ISO 9142 w porównaniu z normą EN 14509
Uznano również, że pewną podpowiedź co do wyboru warunków starzenia paneli daje norma PN-EN ISO 9142 [5] dotycząca klejów, a podająca wytyczne wyboru znormalizowanych warunków laboratoryjnego starzenia dla potrzeb badania połączeń klejowych. Pozwala ona wybrać warunki starzenia laboratoryjnego dla połączeń klejowych w celu oceny wpływu różnych oddziaływań środowiskowych, klimatycznych lub chemicznych na określone właściwości.
Zostały tam podane warunki starzenia uwzględniające poziom wilgoci w środowisku, zalecany do testowania klejów przeznaczonych do określonych zastosowań. Uznano, że kleje i podłoża nie powinny wykazywać znaczącej degradacji po okresie starzenia, a więc korozja może stanowić problem w przypadku stosowania metalowych okładzin z naniesionymi klejami, które winny dobrze chronić metal przed wnikaniem wilgoci. W tym miejscu można z pełną odpowiedzialnością zalecać primery/kleje zapewniające wodoszczelność bardziej od klejów, które łączą tylko jedno podłoże/okładzinę z rdzeniem piankowym bez uszczelniania.
Nadto raz jeszcze zwraca się uwagę na wątpliwy zapis w normie EN 14509, obecnie przy wytwarzaniu paneli z rdzeniem z pianki PIR nie następuje bowiem samoistne sklejenie rdzenia z okładziną, wiązanie nie powstaje automatycznie jako część procesu spieniania, bo na okładzinę każdorazowo nanoszony jest specjalny klej/primer.
W normie tej zapisano również, że test DUR 2 dopuszcza się zarówno do badania materiału rdzenia jako takiego, warstwy adhezyjnej, jak i powłoki spodniej lakieru. Dlatego też dla sprawdzenia ryzyka wystąpienia korozji powłoki spodniej lakieru, czy też zmian w warstwie klejowej szeroko stosowany winien być właśnie test DUR 2.
Odporność korozyjna lakieru wg normy PN-EN ISO 6270
Przypomina się, że minimalna odporność korozyjna lakieru spodniego badana w teście odporności na wilgoć wg normy PN-EN ISO 6270 [6] winna uzyskać kategorię ochrony antykorozyjnej CPI2.
Próbki paneli przed testem wytrzymałości na rozciąganie można łatwo kondycjonować w komorze badawczej w obecności wilgoci, a nawet w prostym autoklawie pozwalającym wytworzyć niewielkie nadciśnienie pary ok. 20 kPa. Na próbkach, które przeszły godzinny test kondycjonowania w autoklawie, daje się zauważyć początkujące odwarstwienie okładziny od rdzenia w miejscu występowania dodatkowego kleju/primera.
Podsumowanie
Proces wzmacniania wiązania okładziny stalowej lakierowanej z rdzeniem wykonanym ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej przez kleje/primery znajduje szerokie zastosowanie. Warto korzystać z metod producentów paneli zrzeszonych w AIA, które pozwalają bez trudu sprawdzać trwałość łączenia warstw w panelu. Pozwoliłoby to dodatkowo deklarować, że w wyrobie zastosowano specjalne wiązanie pomiędzy warstwami, które jest odporne na wilgoć.
Literatura
- PN-EN 14509:2013-12, „Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową. Wyroby fabryczne. Specyfikacje”.
- PN-EN 13165+A2:2016-08, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze sztywnej pianki poliuretanowej (PU) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”.
- Environmental Product Declaration Kingspan Group – Polyisocyanurate Insulated Metal Panel-SCS-EPD-05683.
- ASTM D1623-17, „Standard Test Method for Tensile and Tensile Adhesion Properties of Rigid Cellular Plastics”.
- PN-EN ISO 9142:2005, „Kleje. Wytyczne wyboru znormalizowanych warunków laboratoryjnego starzenia do badania połączeń klejowych”.
- PN-EN ISO 6270-1:2018-02, „Farby i lakiery. Oznaczanie odporności na wilgoć”.