Początek roku 2021 w branży budowlanej przyniósł kolejne zaostrzenie przepisów techniczno-budowlanych, ostatnie z planowanych, które wynikało z implementacji zapisów dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1, 2], potocznie zwanej dyrektywą EPBD.
O czym przeczytasz w artykule:
korekta wymagań oszczędności energii określonych graniczną wartością wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP;
zaostrzenie wymagań jakości termicznej w przypadku ścian zewnętrznych zamykających pomieszczenia o temperaturze wewnętrznej wynoszącej co najmniej 16°C;
wyszczególnienie wymagań pozostających bez zmian stawianym ścianom wewnętrznym oraz przylegającym do szczelin dylatacyjnych.
Zakres zmian objął korektę wymagań oszczędności energii określonych graniczną wartością wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP (1), w tym jej wartości cząstkowymi (EPH+W, ΔEPC, ΔEPL), jak również wymagań izolacyjności termicznej (2), tj. współczynnika przenikania ciepła przegród stanowiących granicę termiczną pomiędzy środowiskiem wewnętrznym ogrzewanym i/lub chłodzonym a środowiskiem zewnętrznym, lub w którym warunki termiczne nie podlegają technicznej regulacji, a także przegród rozgraniczających przestrzenie o znaczącej różnicy temperatury (Δti > 8 K) [3]:
gdzie:
EP – wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, [kWh/(m2·rok)], EPH+W – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, EPC – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia, EPL – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia wbudowanego.
gdzie:
UC – skorygowana wartość współczynnika przenikania ciepła przegrody, zawierająca korekty uwzględniające jakość wyrobu termoizolacyjnego oraz jakość jego ułożenia, obecność łączników mechanicznych oraz wpływ opadów na dach o odwróconym układzie warstw, [W/(m2·K)], UC,max – wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła, [W/(m2·K)].
Sprawdź jak zmienią się ceny styropianu
W przypadku nowoprojektowanych ścian zewnętrznych, jak również innych rodzajów ścian wyszczególnionych w TABELI 1, zaostrzenie wymagań jakości termicznej wprowadzone zostanie jedynie w przypadku ścian zewnętrznych zamykających pomieszczenia o temperaturze wewnętrznej wynoszącej co najmniej 16°C (w głównej mierze zamykających pomieszczenia przeznaczone na pobyt stały ludzi).
TABELA 1. Zestawienie dotychczasowych i obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. granicznych wartości współczynnika przenikania ciepła ścian różnego typu według [3]
W odniesieniu do obecnie obowiązujących wymagań (TABELI 1) zakres tych zmian wyniesie 13%.
Bez zmian w odniesieniu do aktualnych wymagań pozostają zdefiniowane dla mniej wymagających warunków wewnętrznych oraz stawiane ścianom wewnętrznym oraz przylegającym do szczelin dylatacyjnych.
Bazując na wyrobach budowlanych powszechnie stosowanych do wznoszenia ścian, nieprzekroczenie obowiązującej od 1 stycznia 2021 r. wartości granicznej współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej zamykającej pomieszczenia o temperaturze wewnętrznej, wynoszącej co najmniej 16°C, możliwe jest w głównej mierze przez zwiększenie grubości materiału termoizolacyjnego i/lub zastosowanie materiału o lepszych parametrach izolacyjnych, tj. o mniejszej wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)].
W TABELI 2 zestawiono minimalną grubość materiału termoizolacyjnego wymaganą do spełnienia wymagań w przypadku ścian wznoszonych z bloczków silikatowych grubości 24 cm oraz w przypadku szczególnym – spotykanym w indywidualnych obiektach mieszkalnych, grubości 18 cm.
TABELA 2. Wymagana minimalna grubość izolacji termicznej ściany zewnętrznej wykonanej z bloczków silikatowych grubości 24 cm i 18 cm
W TABELI 3 oraz TABELI 4 zestawiono wymagane grubości termoizolacji w odniesieniu do ścian z bloczków gazobetonowych grubości 24 cm oraz pustaków z ceramiki poryzowanej grubości 25 cm.
TABELA 3. Wymagana minimalna grubość izolacji termicznej ściany zewnętrznej wykonanej z bloczków gazobetonowych grubości 24 cm
TABELA 4. Wymagana minimalna grubość izolacji termicznej ściany zewnętrznej wykonanej z pustaków z ceramiki poryzowanej grubości 25 cm
Zestawiona minimalna wymagana grubość termoizolacji określona została dla dwóch wariantów jej wykonania, tj.
pierwszego zapewniającego tzw. zerowy poziom poprawki z uwagi na nieszczelności pojawiające się w warstwie, wynikające m.in. z cech wyrobu termoizolacyjnego (w tym geometrii, sposobu łączenia poszczególnych płyt), przyjętego sposobu wykonania izolacji (jedna/wiele warstw), jak również zastosowanych łączników i sposobu kotwienia warstwy do konstrukcji, oraz
w drugim przypadku – z uwzględnieniem korekty uwzględniającej wpływ nieszczelności w warstwie na poziomie pierwszym [4] i kotwienie łącznikami mechanicznymi. Ostatni z wymienionych poziomów korekty dotyczy głównie warstwy termoizolacji ułożonej w jednej warstwie z możliwością pojawienia się nieszczelności przechodzących przez całą warstwę izolacji, głównie na styku poszczególnych elementów, jednak z brakiem możliwości cyrkulacji powietrza po jej cieplejszej stronie, tj. w wąskiej przestrzeni pomiędzy murem a warstwą izolacji tworzonej przez grubość spoiny.
Z analizy TABELI 2, TABELI 3 i TABELI 4 wynika, że w zbliżającej się perspektywie zaostrzenia warunków izolacyjności termicznej stawianych ścianom zewnętrznym, wymagana do spełnienia warunku (2) grubość izolacji cieplnej waha się w zakresie 12–19 cm w zależności od przewodności cieplnej zastosowanej termoizolacji oraz materiału, z którego wykonana będzie konstrukcja ściany, w przypadku wykonania izolacji spełniającego kryterium braku nieszczelności warstwy oraz pomijalnego wpływu kotwienia na parametry izolacyjne ściany.
Przy uwzględnieniu korekty współczynnika przenikania ciepła poprawkami z uwagi na występujące nieszczelności oraz przebicie materiału izolacyjnego łącznikami mechanicznymi, zakres tych grubości wynosi już od 19 do 25 cm.
W przypadku budynków poddawanych procesowi termomodernizacji, o ile nie są określone dodatkowe wymagania wynikające z przyjętego źródła finansowania inwestycji, wskazane grubości izolacji cieplnej są wystarczające do spełnienia warunku izolacyjności cieplnej oraz oszczędności energii określone przepisami techniczno-budowlanymi [3]. Należy jednak wskazać, że w przypadku budynków nowo projektowanych oraz budynków istniejących podlegających rozbudowie bądź zmianie sposobu użytkowania spełnienie kryterium izolacyjności cieplnej przegrody (2) obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. może nie stanowić i w większości przypadków nie stanowi gwarancji uzyskania wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, z uwagi na wzajemną interakcję bryły budynku, jego wyposażenia technicznego, udziału w ocenie systemów technicznych niepowiązanych bezpośrednio z obudową budynku (jak system przygotowania ciepłej wody czy, w przypadku budynków niemieszkalnych, oświetlenie wbudowane) oraz otoczenia budynku.
Proces projektowania tych obiektów, z punktu widzenia spełnienia wymagań oszczędności energii, jest procesem wymagającym rozwiązania zadania odwrotnego [5], w którym wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w analizowanym budynku, EP, zdefiniowany jest jako funkcja parametrów projektowych (PP) oraz parametrów operacyjnych (PO) budynku, zgodnie z zależnością (3) [5].
Literatura
1. Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 1/65). 2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 153/13). 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002 nr 75 poz. 690, z późniejszymi zmianami). 4. PN-EN ISO 6946, „Komponenty budowlane i elementy budynku – Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła – Metoda obliczania”. 5. E. Szczechowiak, „Budynki niemal zero-energetyczne – Rozwój projektowania i symulacji”, Szkoła Wiosenna Fizyki Budowli i Środowiska, Świeradów Zdrój, 2019.
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.