Ściany podwyższające komfort akustyczny w pomieszczeniu
fot. Rockfon
Hałas jest powszechnym problemem obniżającym komfort życia nie tylko w domu, ale także w pracy. O tym, czy może być niebezpieczny, decyduje nie tylko jego natężenie, ale również czas jego trwania. Szkodliwe dla zdrowia mogą być nawet gwar i szum towarzyszące nam na co dzień w biurze czy w centrum handlowym.
Zobacz także
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków już o natężeniu 60 dB (a taki poziom może osiągnąć nawet rozmowa) powoduje szereg negatywnych konsekwencji, takich jak spowolnienie reakcji, pogorszenie koncentracji, rozdrażnienie czy zmęczenie fizyczne.
W skrajnych przypadkach hałas może prowadzić do utraty słuchu, a także chorób serca powiązanych ze stresem. Ma również bardzo zły wpływ na komunikację osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz utrudnia proces uczenia się.
O zapewnieniu odpowiedniego komfortu akustycznego we wnętrzach należy pomyśleć jeszcze na etapie projektowania. Dobre warunki akustyczne to takie, które zapewniają użytkownikom spokój, intymność oraz bezpieczeństwo. Warto o nie zadbać w miejscach szczególnie narażonych na hałas, takich jak powierzchnie biurowe, hotele, sale konferencyjne, obiekty komercyjne czy edukacyjne. Specjalne rozwiązania akustyczne sprawdzą się również w budynkach mieszkalnych w takich pomieszczeniach jak sypialnia, gabinet czy salka kina domowego.
Bardzo ważnym elementem budynku, chroniącym przed przenoszeniem się hałasu, są ściany. Przy wyborze optymalnego rozwiązania akustycznego warto zwrócić uwagę na dwa parametry:
- dźwiękochłonność
- oraz izolacyjność akustyczną.
Pierwszy z nich dotyczy pochłaniania dźwięku przez elementy budowlane w pomieszczeniu. Określa on, w jakim stopniu dźwięk odbija się od ścian, a w jakim jest przez nie pochłaniany.
Drugim ważnym parametrem sufitów jest dźwiękoizolacyjność, czyli izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych. Określa on, w jakim stopniu materiał bądź przegroda budowlana chroni pomieszczenie od hałasu dochodzącego z otoczenia, np. z sąsiednich pomieszczeń lub z pomieszczeń instalacyjnych. Przykładem takiego hałasu może być muzyka lub głośna rozmowa dochodząca zza ściany. Dobra izolacyjność akustyczna jest również bardzo ważna w przypadku konieczności zapewnienia poufności rozmów.
Akustyczne płyty gipsowo-kartonowe
Bardzo dobrym i często stosowanym sposobem na zwiększenie izolacji akustycznej jest zastosowanie specjalnych płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki obecności specjalnych włókien mineralnych i innych dodatków, takie płyty mają o wiele lepsze parametry akustyczne niż zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Można je poznać po niebieskim kolorze kartonu.
Typowa ściana działowa na konstrukcji z profili CW 50 i UW 50 z podwójnym poszyciem płytą o grubości 12,5 mm charakteryzuje się parametrem izolacyjności RA1 na poziomie ok. 50 dB. Zastosowanie specjalnych płyt akustycznych może zwiększyć izolacyjność takiej ściany nawet o 5–7 dB. Należy pamiętać, że przy skali decybelowej odpowiada to izolacji na dźwięki o 5-krotnie większym natężeniu. Natomiast niektóre akustyczne ściany gipsowe mogą charakteryzować się izolacyjnością nawet na poziomie 75 dB.
Warto zaznaczyć, że do uzyskania oczekiwanego efektu akustycznego nie wystarczą same parametry płyty. Wartość izolacyjności przegrody zależy przede wszystkim od rodzaju konstrukcji ściany, użytego materiału izolacyjnego oraz od grubości, rodzaju i ilości warstw płyt gipsowo-kartonowych.
Niezależnie od wybranego systemu należy zadbać o prawidłową technologię montażu, czyli zastosowanie taśmy izolacyjnej, dokładne zaizolowanie puszek elektrycznych oraz odpowiednie zaszpachlowanie łączeń płyt oraz wkrętów. Bardzo ważną rolę pełni również staranne wypełnienie wełną mineralną przestrzeni pomiędzy płytami, które wpływa nie tylko na izolacyjność akustyczną ściany, ale przede wszystkim na dobrą izolacyjność cieplną.
Akustyczne płyty gipsowo-kartonowe można również zastosować jako okładziny ścienne, co pozwala jednocześnie ukryć wszystkie niedoskonałości znajdujące się na ścianach.
- Pierwszym sposobem jest przymocowanie płyty bezpośrednio do istniejącej ściany za pomocą kleju gipsowego. Jest to tzw. suchy tynk.
- Drugim sposobem montażu jest okładzina ścienna z płyt mocowanych do ścian za pomocą konstrukcji nośnej w postaci profili metalowych. Wymaga ona jednak więcej miejsca i ogranicza powierzchnię pomieszczenia.
Panele dźwiękochłonne
Jeśli oprócz poprawy warunków akustycznych chcemy uzyskać ciekawy efekt architektoniczny, warto zdecydować się na system akustyczny w postaci paneli dźwiękochłonnych. Może on stanowić bardzo ciekawy i nowoczesny element aranżacji wnętrz. Stosuje się go w wielu współczesnych projektach powierzchni biurowych, komercyjnych czy domów. Doskonale podkreśla styl każdej przestrzeni, pełniąc przy tym funkcję trójwymiarowej dekoracji.
Na taki system akustyczny składa się konstrukcja nośna oraz panele, które w zależności od rodzaju można montować w układzie pionowym, poziomym, ukośnym lub jako pojedyncze elementy w różnych kształtach.
Panele dźwiękochłonne nadają się do stosowania zarówno na ścianach, jak i sufitach. Bardzo popularne są panele drewniane lub z listwy MDF z lamelowaną powierzchnią, lakierowane lub fornirowane. Ich główną cechą jest pochłanianie lub rozpraszanie dźwięku. Dzięki temu znacząco poprawiają komfort akustyczny w pomieszczeniu, redukując szum i pogłos.
Panele MDF można wykonywać na indywidualne zamówienia lub zamontować je w standardowych wymiarach oferowanych przez producenta. Bez obawy można je pokryć farbą: akrylową, lateksową czy winylową, w sposób natryskowy lub przy użyciu pędzla.
Materiały akustyczne
Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy zastosowanie innego rodzaju wygłuszenia jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Najczęściej stosowanymi materiałami dźwiękochłonnymi są materiały porowate, takie jak tekstylia, pianki czy maty z wełny mineralnej. Rozmieszczenie i ilość materiałów dźwiękochłonnych zależą od kształtu i kubatury pomieszczenia. W celu uzyskania widocznych efektów obniżenia poziomu hałasu należy nimi pokryć 50% powierzchni ścian i sufitu pomieszczeń.
Jeśli materiałami akustycznymi pokrywa się tylko dwie ściany, powinny to być ściany wzajemnie do siebie prostopadłe. Warto w tym zakresie zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ nieumiejętne zastosowanie niektórych materiałów dźwiękochłonnych może nie dać oczekiwanego efektu. Może to być spowodowane dysproporcją w odpowiedzi częstotliwościowej.
Warto również pamiętać, że niektóre materiały wpłyną jedynie na zmniejszenie czasu pogłosu i nie będą miały wpływu np. na izolację od dźwięków zza ściany. Ich dużą zaletą jest możliwość dopasowania i wkomponowania ich w istniejący kształt pomieszczenia. Materiały akustyczne występują niemal we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach.
Tynki akustyczne
W przypadku, gdy nie chcemy montować okładzin ściennych ani żadnych materiałów dźwiękochłonnych, warto pomyśleć o zastosowaniu tynku akustycznego. Można go stosować na każdym nośnym podłożu takim jak: beton, płyty gipsowo-kartonowe, tynki wapienno-cementowe oraz gipsowe. Pozwala on na uzyskanie naturalnie białej powierzchni o równomiernej strukturze. Świetnie nadaje się jako uzupełnienie systemów akustycznych z płyt gipsowo-kartonowych.
Tynki akustyczne można nanosić bezpośrednio na powierzchnię ścian, dlatego znajdują zastosowanie również podczas renowacji zabytków. Nakłada się je wielowarstwowo – im grubszy tynk, tym większa skuteczność akustyczna.
Płyty korkowe
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt z korka ekspandowanego. Jest to materiał wytwarzany z kory dębu korkowego, poddawany obróbce termicznej pod wysokim ciśnieniem.
Płyty z korka montuje się bezpośrednio do ściany jako warstwę dźwiękochłonną. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych elementów poza klejem do korka. Na takich płytach można położyć tradycyjną tapetę lub fototapetę.
W przypadku gdy ściana jest wyjątkowo cienka lub hałas jest bardzo dokuczliwy, można zastosować lekką konstrukcję składającą się z 30–40 mm płyty korkowej ekspandowanej, następnie przerwy powietrznej lub wełny mineralnej oraz zamykającej płyty gipsowo-kartonowej lub OSB.
W zależności od częstotliwości, korek jest w stanie pochłonąć nawet do 70% dźwięków. Stanowi również doskonałą wibroizolację i izolację cieplną – charakteryzuje się przewodnością cieplną porównywalną z właściwościami styropianu i wełny mineralnej. Jest to materiał całkowicie ekologiczny, odporny na działanie owadów, gryzoni i grzybów.