System mocujący w postaci kotew chemicznych, fot. Torggler
Kotwy to specjalne łączniki, pozwalające na uzyskanie trwałego połączenia różnego rodzaju elementów budowlanych. Służą do mocowania elementów stalowych, aluminiowych czy drewnianych do podłoży betonowych i murowych. Wyróżnia się kotwy mechaniczne (wykorzystujące siłę rozporu kotwy) oraz kotwy chemiczne (zwane również wklejanymi).
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Kotwy chemiczne stosuje się najczęściej podczas modernizacji obiektów w celu połączenia nowej konstrukcji z już istniejącą. Jeszcze w latach 60. XX wieku, aby połączyć stare i nowe zbrojenie betonu należało odkuć beton w miejscu łączenia i je zespawać.
Metoda kotwienia chemicznego została po raz pierwszy zastosowana w 1972 r. podczas przebudowy Stadionu Olimpijskiego w Monachium. Jest to bardzo popularna, a czasem wręcz niezastąpiona metoda, przeznaczona do szczególnie obciążonych zamocowań. Systemy kotwień chemicznych są stosowane w wielu obszarach budownictwa – od konstrukcji budynków i lądowych obiektów inżynieryjnych, przez drogownictwo i mostownictwo, aż po budownictwo podziemne, np. przy budowie tuneli.
Kotwy chemiczne znajdują zastosowanie przy przedłużaniu płyt i belek stropowych, wykonywaniu balkonów, łączeniu ścian wielowarstwowych oraz przy mocowaniu filarów, słupów czy wsporników. Ten rodzaj mocowania jest również coraz częściej stosowany przy montażu cięższych elementów wyposażenia, takich jak ościeżnice, bramy czy ceramika sanitarna. Kotwy wklejane idealnie sprawdzą się do mocowania elementów narażonych na obciążenia dynamiczne (silny wiatr lub drgania) oraz wilgoć i wodę np. markiz czy barierek. To rozwiązanie można stosować zarówno podczas budowy nowych obiektów, jak i remontów oraz renowacji starych budynków, w których często podłoże jest już bardzo zniszczone.
System mocujący kotwy chemicznej składa się z elementu profilowanego z metalu lub tworzywa. Do kotew stosuje się pręty gwintowane lub zbrojone ze stali i stali nierdzewnej, a elementy z tworzywa lub metalu czyli tuleje są elementem uzupełniającym. Elementem kotwy jest chemicznie wiążąca masa na bazie żywicy i utwardzacza. Wklejanie kotwy rozpoczyna się od wykonania i oczyszczenia otworu montażowego, który następnie wypełnia się masą żywiczną. Potem umieszcza w nim pręt kotwy.
Głównymi zaletami kotew chemicznych są nieskomplikowany montaż, niewysoki koszt w porównaniu z innymi metodami oraz możliwość zastosowania w przypadku podłoży o niskiej nośności. Podstawą tej metody kotwienia jest proces wiązania masy żywicznej, podczas którego dochodzi do jej trwałego połączenia się z wewnętrzną powierzchnią otworu oraz z elementami kotwiącymi. Pomiędzy zżelowaną żywicą a mikrocząsteczkami na ściankach mikroszczelin pobocznic otworów (ich wewnętrzną powierzchnią) dochodzi do wiązań kształtowych (są to tzw. miejsca zazębień kształtowych). Pojawiają się one także na tzw. zamocowaniach klinowych, czyli na styku utwardzonej żywicy i elementu kotwionego, które zapobiegają jego wysunięciu z otworu.
W celu zwiększenia trwałości takiego połączenia ściankom elementów kotwionych nadaje się odpowiednie ukształtowanie. Takim przykładem są gwintowane pręty stalowe, żebrowane pręty zbrojeniowe, elementy z nacięciami, elementy karbowane czy elementy specjalnie profilowane. Jednak w wypadku elementów kotwionych z podcięciem, obciążenie przenoszone przez spoinę chemiczną wspomagane jest blokadą mechaniczną elementu w podciętym otworze.
W przypadku elementów kotwionych z kontrolowanym momentem dokręcania, obciążenia przenoszone przez siły kotwienia chemicznego w otworze cylindrycznym wspomagane są dodatkowymi obciążeniami wynikającymi ze specjalnej konstrukcji elementu kotwionego (np. siłami rozprężania trzpienia).
Zalety kotew chemicznych (wklejanych):
nieskomplikowany montaż,
niewysoki koszt w porównaniu z innymi metodami,
możliwość zastosowania w przypadku wielu rodzajów podłoży (o niskiej nośności, podłoża pełne i z pustkami, beton spękany i niespękany),
możliwość zmniejszenia odległości osiowej pomiędzy kotwami,
bezpieczne kotwienie blisko naroży i krawędzi,
brak wstępnych naprężeń w podłożu,
wytrzymałość połączenia – zalecane do bardzo wysokich obciążeń,
szczelne i trwałe mocowanie,
nieograniczona długość użytkowa kotwy.
Zalety kotwień chemicznych
Zaletą tego systemu kotwienia jest szerokość zastosowania – kotwy chemiczne można wykorzystywać w wielu podłożach, takich jak beton, kamień, cegła pełna, cegła dziurawka, kratówka czy pustak ceramiczny. W cegłach i pustakach ceramicznych możliwości kotwy chemicznej znacznie przekraczają możliwości tradycyjnych zamocowań. Spoiny po okresie utwardzania są w stanie przenosić duże siły obciążające, często większe niż podłoże, do którego zostały zastosowane. Wytrzymałość takiego mocowania jest wtedy zdeterminowana przez jakość podłoża, a nie możliwości samej kotwy.
Kotwy chemiczne mają również zdolność do przenoszenia dużych obciążeń w betonie (porównywalną do kotew stalowych). Dodatkowo powłoka z żywicy zapewnia dużą szczelność połączenia, co chroni spoinę przed wnikaniem w nią powietrza atmosferycznego, wody i wilgoci (także pod wpływem ciśnienia). Dzięki temu na stykach połączenia spoiny z elementem kotwionym i pobocznicą maleje ryzyko kondensacji wilgoci, a powierzchnia mocowania jest chroniona przed pojawianiem się pęknięć i szczelin. Ta właściwość zapewnia trwałość połączenia i jest istotna np. przy kotwieniach w betonie, gdzie w strefach stycznych z metalowymi elementami kotwionymi zmniejsza się ryzyko pojawienia się lokalnych wysadzin betonu i niebezpiecznych procesów odspajania się kotwionego elementu od podłoża.
Porównanie systemu kotwienia chemicznego i mechanicznego
Kotwy mechaniczne wykorzystują najczęściej klinowy (tarciowy) schemat pracy w podłożu. Kotwy chemiczne pracują natomiast w podłożu w oparciu o dwa schematy: kształtowy (klinowy) i zamocowania adhezyjnego (tzw. wiązaniowego).
Poprawnie wykonane systemy kotwienia chemicznego eliminują lub znacznie redukują negatywny wpływ niektórych obciążeń charakterystycznych dla kotwień mechanicznych. Przykładem może być występowanie naprężeń montażowych przenoszonych na pobocznice otworów. W przypadku kotew chemicznych naprężenia osadzania w podłożu są znacznie niższe, co ogranicza występowanie szkodliwych zjawisk, takich jak rozszczepienia podłoży czy oberwania ich krawędzi. Właściwość ta jest szczególnie istotna na etapie projektowania, ponieważ pozwala zmniejszyć odległość osiową pomiędzy kotwami oraz umożliwia bezpieczne kotwienie blisko naroży i krawędzi, czego nie można tak łatwo wykonać przy użyciu konwencjonalnych kotew. W przeciwieństwie do kotew mechanicznych pozwalają również na osiągnięcie nieograniczonej długości użytkowej kotwy.
Do wad kotwień chemicznych należy jednak brak możliwości obciążania bezpośrednio po zamocowaniu (w przypadku kotew mechanicznych jest to możliwe) oraz wymagana precyzja przy wykonywaniu otworów montażowych (w szczególności przy oczyszczeniu otworu, by zapewnić pełen kontakt między żywicą a materiałem podłoża). W przypadku pozostawienia pyłu lub brudu w otworze nośność łączenia może ulec obniżeniu.
Jak dobrać żywicę do kotwy?
Kotwa chemiczna zastosowana w praktyce; fot.: Torggler
Żywica do montażu kotew występuje w formie gotowych fabrycznych opakowań (tub z wyciskaczami, kartuszy z mieszaczami), kapsułek (ampułek) szklanych oraz opakowań z aluminium lub PE. Masę można również sporządzić ze składników dostarczanych luzem i mieszanych przed użyciem w określonych proporcjach.
Wybór formy aplikacji żywicy powinien zależeć od dostępności akcesoriów oraz ilości planowanych zamocowań. Kartridże i ładunki foliowe dają możliwość wykonania wielu zamocowań z jednego opakowania oraz pracy z przerwami. Nie wymagają też określenia rozmiaru kotwy przed montażem. Otwory nie muszą być ściśle dopasowane do łącznika, ponieważ poprawnie wprowadzona żywica całkowicie je wypełni. Jednak w przypadku ładunków foliowych niezbędna będzie specjalna pompka z zabudowaną komorą. Żywica w tubie o objętości 165 i 300 ml może być zaaplikowana za pomocą zwykłego pistoletu do silikonu, a przy niestandardowych wielkościach należy wyposażyć się w odpowiedni dozownik.
Najmniej akcesoriów wymaga zastosowanie żywicy w szklanych ampułkach. Do jej aplikacji potrzebna jest jedynie wiertarka. Po wykonaniu otworu należy umieścić w nim ampułkę z żywicą o odpowiedniej wielkości. Dołem pręta kotwy rozbijamy bańkę z powietrzem ampułki i umieszczamy kotwę w otworze.
Podczas zakupu kotwy chemicznej należy upewnić się, że w jej składzie nie znajduje się styren. Jest to związek chemiczny w postaci bezbarwnej lub żółtawej cieczy, mający negatywny wpływ na ludzki organizm. Najczęściej przedostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy lub rzadziej – przez skórę. Opary styrenu w małych stężeniach mogą wywołać łzawienie oczu i metaliczny smak w ustach, w stężeniach ok. 800 mg/m3 – ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych – kaszel, zawroty głowy, zmęczenie czy nerwowość.
Podział kotew chemicznych
Kotwy chemiczne ze względu na rodzaj żywicy dzielimy na:
Kotwy epoksydowe: ich bazę stanowi wolnowiążąca żywica epoksydowa. Ten rodzaj kotwy jest przeznaczony do bardzo wysokich obciążeń. Niestety nie nadaje się do stosowania w przy ujemnej temperaturze.
Kotwy hybrydowe/winyloestrowe: zastosowana żywica jest związkiem chemicznym o średniej gęstości, zapewniającym relatywnie krótki czas wiązania. Kotwy winyloestrowe przenoszą wysokie obciążenia. Są często stosowane przy podłożach betonowych. Do ich dużych zalet należy możliwość stosowania w temperaturze poniżej –10°C.
Kotwy poliestrowe: w przeciwieństwie do kotew epoksydowych i hybrydowych/winyloestrowych charakteryzują się mniejszą wytrzymałością, dlatego stosuje się je przy niskich i średnich obciążeniach. Żywica poliestrowa charakteryzują się sporą gęstością, jest również szybkoschnąca. Ten rodzaj kotew jest często stosowany do mocowania w pustakach.
Niezależnie od wybranej żywicy należy zapoznać się z oznaczeniem jej czasu żelowania, umieszczonym na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Jest to czas pomiędzy aplikacją masy żelowej a zamocowaniem pręta, który wynosi zwykle od 2 do 3 minut. Mocowanie nie powinno być wykonane po upływie tego czasu.
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...
Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...
W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...
Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...
Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...
Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...
Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...
Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...
Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...
W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...
Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...
Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...
Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...
Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...
Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...
Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...
Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...
W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....
Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.