Jaką izolacyjność akustyczną mają ściany z cegieł o różnej grubości?
Fot. Siniat
Po nowelizacji szeregu norm dotyczących izolacyjności akustycznej w ostatnich latach (PN-B-02151 cz. 2–5) [1–4], projektanci w Polsce stają się coraz bardziej świadomi akustyki.
W polskim budownictwie wymagania akustyczne bywają często marginalizowane zarówno przez architektów, jak i inspektorów budowlanych. Wynika to w dużej mierze z tego, że w Polsce przepisy i normy dotyczące...
W polskim budownictwie wymagania akustyczne bywają często marginalizowane zarówno przez architektów, jak i inspektorów budowlanych. Wynika to w dużej mierze z tego, że w Polsce przepisy i normy dotyczące izolacyjności akustycznej nigdy nie były rygorystycznie egzekwowane. Nie było i nie ma również obowiązku wykonywania pomiarów weryfikacyjnych.
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka...
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka lat. I tak pierwsze docieplenia były na styropianie o grubości 4 cm, obecnie to 20 cm styropianu grafitowego.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Abstrakt
Autor analizuje materiałową izolacyjność akustyczną ścian z cegieł o różnej grubości w skali częstotliwości z wykorzystaniem modelu obliczeniowego w programie Insul, a następnie prezentuje wyniki uzyskane w sytuacji rzeczywistej in situ. Rozważania dotyczą sytuacji przewidzianych w przepisach określonych polskimi i międzynarodowymi normami.
Sound insulation forecast
The Author analyses the material acoustic insulation of brick walls of different thicknesses in the frequency range using a calculation model including the Insul program, and then presents the results obtained in situ. The discussion concerns the situations provided for in the regulations defined by Polish and international standards.
Poprawa błędów w gotowym budynku jest bardzo kosztowna, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej oszacować izolacyjność akustyczną przegród na etapie projektowym. Szablonowe podejście i stosowanie tych samych rozwiązań w każdym budynku nie wystarcza.
Istnieją metody obliczeniowe oraz programy pomagające w oszacowaniu parametrów akustycznych, tylko czy takie symulacje są dokładne?
W niniejszym artykule rozpatrywana jest głównie izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych.
Materiałowa izolacyjność akustyczna
Przy założeniu, że przegroda jest szczelna, podstawowym czynnikiem wpływającym na jej izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych jest masa powierzchniowa. W przypadku przegrody jednorodnej (np. ściany betonowej) można ją obliczyć z grubości przegrody oraz gęstości materiału:
gdzie:
M – masa powierzchniowa [kg/m2],
ρ – gęstość materiału [kg/m3],
G – grubość przegrody [m].
Według prawa masy, izolacyjność akustyczna wzrasta o 6 dB z każdym podwojeniem masy. TABELApokazuje przykładowe wartości wskaźnika RA,1 ścian zbudowanych z cegieł o różnej masie. Widać na przykład, że aby osiągnąć wartość izolacyjności akustycznej przewyższającej wymaganie normowe [5] dla ścian między mieszkaniami (R’A,1 ≥ 50 dB) o kilka decybeli, a przy tym wziąć pod uwagę chociażby straty związane z przenoszeniem bocznym, masa powierzchniowa ściany powinna wynosić powyżej 350–400 kg/m2. Normy podają jednocyfrowe wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej. Jednak izolacyjność bardzo zależy od częstotliwości i w niskim zakresie jest zawsze najsłabsza.
TABELA. Przykładowe wartości wskaźnika RA,1 ścian zbudowanych z cegieł o różnej masie
Zgodnie z prawem masy izolacyjność akustyczna rośnie nie tylko o 6 dB z podwojeniem masy, lecz także o 6 dB z każdym podwojeniem częstotliwości (czyli z każdą oktawą). Dotyczy to jednak tylko pewnego zakresu częstotliwości.
Oprócz masy wpływ na izolacyjność akustyczną przegrody jednorodnej mają też sztywność i tłumienie wewnętrzne, koincydencje fazowe. Każdy z tych czynników odgrywa rolę w izolacyjności akustycznej w pewnym zakresie częstotliwości, co widać na RYS. 1.
RYS. 1. Izolacyjność akustyczna w skali częstotliwości: w różnych pasmach dominują różne czynniki; rys.: J. Gil
Sprawa się komplikuje, gdy mamy do czynienia ze ścianą podwójną i mamy układ masa/powietrze/masa. Na całkowitą izolacyjność akustyczną wpływa izolacyjność wynikająca z prawa masy poszczególnych przegród, grubość i jakość separacji, rezonans pustki powietrznej, rezonanse każdej przegrody oraz całego układu.
Na szczęście istnieją programy wykorzystujące modele obliczeniowe dla izolacyjności materiałowej, na przykład Insul. W tym programie można zamodelować nawet potrójną przegrodę, a każda spośród części może się składać aż z sześciu warstw. Mamy do wyboru wiele różnych sposobów łączeń, od łączenia na szkielecie stalowym lub drewnianym, poprzez łączenia elastyczne, do pełnej separacji na podwójnym szkielecie. (RYS. 2 i RYS. 3.)
RYS. 2. Przykłady symulacji ściany w programie Insul; rys.: J. Gil
RYS. 3. Przykłady symulacji stropu w programie Insul; rys.: J. Gil
Program stosowany jest do modelowania zarówno ścian, stropów, dachów, jak i okien. Jak dokładne są takie symulacje?
Program podaje szacunkowy błąd w zakresie ± 3 dB dla przegród pojedynczych i podwójnych oraz ± 5 dB dla przegród potrójnych. Jednak dokładność bardzo zależy od precyzji określenia danych wejściowych, czyli grubości i gęstości poszczególnych warstw (masy powierzchniowej) czy rodzaju separacji. Dla takich elementów jak na przykład płyta kanałowa trudno jest ustalić dokładnie masę powierzchniową, gdyż nie jest to przegroda jednorodna. Trzeba zatem przyjmować pewne założenia i uproszczenia.
Dla ścian podwójnie szkieletowych można łatwo przeszacować wartość izolacyjności, gdyż program zakłada idealną separację. Mimo to programy takie jak Insul przydatne są jako narzędzie do szacowania izolacyjności akustycznej, pod warunkiem podparcia symulacji doświadczeniem i okresowymi pomiarami weryfikacyjnymi. Do kompletnej symulacji konieczne jest także uwzględnienie rzeczywistego umiejscowienia przegród budynku oraz wpływu przenoszenia bocznego.
Izolacyjność akustyczna in situ
W rzeczywistych warunkach w układzie dwóch pomieszczeń oddzielonych przegrodą dźwięk przenika nie tylko przez tę przegrodę, lecz także drogami bocznymi (przenoszenie boczne).
Całkowitą izolacyjność akustyczną między pomieszczeniami można określić z izolacyjności akustycznej poszczególnych elementów oraz sposobu łączenia między nimi za pomocą metod obliczeniowych zawartych w normach PN-EN 12354, cz. 1–4 [6–9].
Na RYS. 4, RYS. 5 i RYS. 6 widzimy zrzuty ekranu z programu Bastian, w którym pokazany jest wpływ przenoszenia bocznego na całkowitą izolacyjność akustyczną.
Na RYS. 4 mamy zdefiniowaną tylko przegrodę bezpośrednio dzielącą pomieszczenia (d) z bloczków silikatowych o grubości 18 cm. Przegrody boczne (ƒ1–ƒ4) nie są zdefiniowane. Izolacyjność akustyczna tej przegrody w tym układzie (Rsitu + C) wynosi 52,2 dB. Jako że przez tę przegrodę przenika 100% energii akustycznej, całkowita wartość izolacyjności akustycznej (R’w + C lub inaczej R’A,1) także wynosi 52,2 dB. Jest zatem o ponad 2 dB wyższa od wymaganego minimum między mieszkaniami.
RYS. 4. Symulacja całkowitej izolacyjności akustycznej bez przenoszenia bocznego; rys.: J. Gil
RYS. 5. Symulacja całkowitej izolacyjności akustycznej z przenoszeniem bocznym; rys.: J. Gil
Na RYS. 5 widać, że gdy dodamy boczne ściany o tej samej konstrukcji i betonowe stropy, a wszystkie przegrody będą ze sobą sztywno połączone, okaże się, że tylko 69% energii akustycznej przenika drogą bezpośrednią (d), a reszta drogami ƒ1–ƒ4. Powoduje to obniżenie całkowitej izolacyjności akustycznej do 49,4 dB, zatem już poniżej normy dla mieszkań!
Na RYS. 6 jedną ze ścian bocznych zastąpiono szklaną fasadą o niskiej izolacyjności akustycznej. W tym wypadku większość energii akustycznej (94%) przenika tą boczną drogą, przez co całkowita izolacyjność akustyczna wynosi zaledwie 37,5 dB.
RYS. 6. Symulacja całkowitej izolacyjności akustycznej z zastąpieniem jednej ze ścian bocznych szklaną fasadą o niskiej izolacyjności akustycznej; rys.: J. Gil
Obliczenia według normy PN-EN 12354-1 [6] powinny być wykonane dla każdego pasma tercjowego osobno dla większej dokładności, choć podana jest też uproszczona metoda z wykorzystaniem wskaźników jednocyfrowych. Obliczenia są najdokładniejsze dla przegród jednorodnych oraz dla sztywnych połączeń.
Dla bardziej skomplikowanych układów łatwo jest znowu przeszacować wynik. Dla przykładu, gdy przegroda główna połączona jest z boczną przegrodą podwójną, to dźwięk boczny przenika tylko przez wewnętrzną część tej przegrody. Zewnętrzna warstwa nie ma znaczenia. Pokazuje to, jak ostrożnym trzeba być z łączeniem między przegrodami.
Polska norma PN-B-02151-3 [5] wymaga stosowania w obliczeniach tzw. projektowych wskaźników oceny poszczególnych parametrów (np. RA,1,R lub Ln,w,R), czyli wskaźników wyznaczonych laboratoryjnie, pomniejszonych (dla izolacyjności powietrznej) lub powiększonych (dla izolacyjności uderzeniowej) o 2 dB. Doświadczenie autora [10] pokazuje, że w symulacjach warto zastosować jeszcze dodatkowy margines błędu rzędu 2–3 dB, aby wziąć pod uwagę drobne błędy budowlane mogące nieznacznie pogorszyć końcową izolacyjność.
Programy oparte na obliczeniach PN-EN 12354 [6–9] nie biorą pod uwagę przenikania bocznego drogami niemateriałowymi, czyli przez okna, kanały wentylacyjne itp. Wiadomo jednak, że takie drogi przenoszenia mogą mieć bardzo znaczący wpływ na wynik. Należy więc albo zastosować osobne obliczenia dla propagacji dźwięku kanałami wentylacyjnymi, albo dołożyć wszelkich starań, aby te drogi przenoszenia były zminimalizowane, poprzez na przykład użycie tłumików czy osobnych kanałów.
Ograniczona jest też dokładność symulacji dla skomplikowanych geometrii, np. otwartych przestrzeni w bliźniakach (salon połączony z przedpokojem oraz z antresolą). W takich budynkach częstym problemem są schody na sztywno połączone ze ścianą dzielącą lokale. Podobnie trudna jest symulacja izolacyjności akustycznej pomiędzy klatką schodową a mieszkaniami zarówno pod względem dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych. W modelowaniu takich układów trzeba przyjmować pewne uproszczenia.
Wnioski
Istnieją przydatne modele obliczeniowe dla szacowania izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami. Dokładność takich symulacji zależy w dużym stopniu od precyzji definiowania poszczególnych elementów oraz łączeń między nimi. Dobra analiza akustyczna projektu budowlanego powinna zawierać obliczenia dla przegród biorące pod uwagę nie tylko wszystkie drogi przenoszenia, lecz także wnioski i rekomendacje podparte doświadczeniem eksperta.
Literatura
PN-B-02151-02:1987, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Część 2: Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”.
PN-B-02151-3:1999, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania”.
PN-B-02151-4:2015-06, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań”.
PN-B-02151-5:2017-10, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 5: Wymagania dotyczące budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie akustycznym oraz zasady ich klasyfikacji”.
PN-B-02151-3:2015-10, „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania”.
PN-EN ISO 12354-1:2017-10, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami”.
PN-EN ISO 12354-2:2017-10, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 2: Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami”.
PN-EN ISO 12354-3:2017-10, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 3: Izolacyjność od dźwięków powietrznych przenikających z zewnątrz”.
PN-EN ISO 12354-4:2017-10, „Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 4: Przenikanie hałasu z budynku do środowiska”.
J. Gil, „Izolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnik”, wyd. 2, Grupa MEDIUM, Warszawa 2018.
Obowiązujące w Polsce wymagania prawne związane z docieplaniem budynków od wewnątrz obejmują zarówno przepisy podstawowe zdefiniowane w dokumentach unijnych, jak i wymagania szczegółowe, zawarte w dokumentach...
Obowiązujące w Polsce wymagania prawne związane z docieplaniem budynków od wewnątrz obejmują zarówno przepisy podstawowe zdefiniowane w dokumentach unijnych, jak i wymagania szczegółowe, zawarte w dokumentach krajowych. A ich realizację umożliwiają dostępne na rynku rozwiązania technologiczno-materiałowe.
W nowoczesnym budownictwie stalowym poszukuje się rozwiązań pozwalających na projektowanie konstrukcji lekkich, łatwych w wytwarzaniu, transporcie i montażu. Kryteria te mogą spełniać lekkie konstrukcje...
W nowoczesnym budownictwie stalowym poszukuje się rozwiązań pozwalających na projektowanie konstrukcji lekkich, łatwych w wytwarzaniu, transporcie i montażu. Kryteria te mogą spełniać lekkie konstrukcje stalowe z kształtowników giętych. Ich korzystne parametry geometryczne sprawiają, że mogą być interesującą alternatywą dla znacznie cięższych kształtowników walcowanych na gorąco [1].
Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test...
Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test DUR 2 oraz test autoklawu.
Termomodernizacja istniejących budynków dotyczy ich dostosowania do nowych wymagań (obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.) w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplno-wilgotnościowej. Ponadto stanowi...
Termomodernizacja istniejących budynków dotyczy ich dostosowania do nowych wymagań (obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.) w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplno-wilgotnościowej. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła w istniejącym budynku. Jest jednym z elementów modernizacji budynku, który przynosi korzyści finansowe na pokrycie kosztów innych działań.
Zgodnie z prawem budowlanym [1] docieplenie bloku z płyt prefabrykowanych wysokości do 25 m można zrealizować bez projektu budowlanego, stosując uproszczoną procedurę zgłoszenia bez uzyskiwania pozwolenia...
Zgodnie z prawem budowlanym [1] docieplenie bloku z płyt prefabrykowanych wysokości do 25 m można zrealizować bez projektu budowlanego, stosując uproszczoną procedurę zgłoszenia bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Takich robót dla budynków wysokości do 12 m nawet nie potrzeba zgłaszać.
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Przed rozpoczęciem robót murarskich nie tylko należy skompletować materiały murowe, ale również dobrać do nich odpowiednią zaprawę murarską i inne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie murowania ścian.
Przed rozpoczęciem robót murarskich nie tylko należy skompletować materiały murowe, ale również dobrać do nich odpowiednią zaprawę murarską i inne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie murowania ścian.
Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.
Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.
Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia...
Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia oraz wilgotnością gruntu [1].
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym...
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym udziałem klejenia płyt izolacji termicznej do ocieplanej powierzchni. Ten sposób mocowania systemów wymaga wykonania obliczeń uzasadniających przyjętą liczbę i rodzaj łączników.
W większości przypadków ociepleń ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu systemu ETICS stosuje się wyłącznie jeden rodzaj izolacji termicznej. Używanie zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych w obrębie...
W większości przypadków ociepleń ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu systemu ETICS stosuje się wyłącznie jeden rodzaj izolacji termicznej. Używanie zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych w obrębie jednej ściany zewnętrznej może spowodować lokalne zaburzenie stanu ochrony cieplno‑wilgotnościowej. Jest to związane z odmiennymi właściwościami fizycznymi poszczególnych materiałów.
Od wielu lat elewacje wentylowane stosowane są w krajowym budownictwie. W przypadku wbudowania poprawnie zaprojektowanego systemu elewacyjnego (na podstawie określonych w Krajowych lub Europejskich Ocenach...
Od wielu lat elewacje wentylowane stosowane są w krajowym budownictwie. W przypadku wbudowania poprawnie zaprojektowanego systemu elewacyjnego (na podstawie określonych w Krajowych lub Europejskich Ocenach Technicznych właściwości techniczno-użytkowych) oraz właściwego wykonania (zasady wykonania i odbioru elewacji wentylowanych zostały określone w [1]) elewacje wentylowane charakteryzują się trwałością, bezpieczeństwem użytkowania oraz dużą skutecznością termoenergetyczną.
Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton....
Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton. Kolejnym krokiem w historii nawiązującym do prefabrykacji było wynalezienie współczesnego betonu z cementu portlandzkiego w 1824 r. i początki stosowania żelbetu do produkcji siatkobetonowych donic [1].
Beton, oprócz funkcji konstrukcyjnej, ma coraz częściej istotny wpływ na kreowanie wartości architektonicznych obiektów budowlanych. Prefabrykowane elewacje betonowe stają się w Polsce zjawiskiem coraz...
Beton, oprócz funkcji konstrukcyjnej, ma coraz częściej istotny wpływ na kreowanie wartości architektonicznych obiektów budowlanych. Prefabrykowane elewacje betonowe stają się w Polsce zjawiskiem coraz bardziej popularnym. W związku z ciągłym rozwojem budownictwa betonowego, w tym także betonu architektonicznego, pojawia się konieczność używania nowych, coraz lepszych preparatów antyadhezyjnych.
Polimocznik jest nowoczesnym materiałem o ponadprzeciętnych właściwościach, dla którego w zasadzie nie określono jeszcze granic stosowalności. Może on być zdefiniowany jako materiał powstały w wyniku reakcji...
Polimocznik jest nowoczesnym materiałem o ponadprzeciętnych właściwościach, dla którego w zasadzie nie określono jeszcze granic stosowalności. Może on być zdefiniowany jako materiał powstały w wyniku reakcji poliaminy oraz poliizocyjanianu, w wyniku której powstaje produkt o budowie łańcuchowej, składającej się z n liczby cząsteczek silnie połączonych z sobą. Silnie usieciowana budowa łańcuchowa materiału powoduje, iż jest to produkt bardzo wytrzymały i elastyczny, dzięki czemu znajduje stosunkowo...
Wady w konstrukcjach betonowych mogą mieć bardzo różne przyczyny. Mogą to być zniszczenia spowodowane oddziaływaniem naturalnych czynników środowiska zewnętrznego, wadami materiałowymi, błędami projektowymi...
Wady w konstrukcjach betonowych mogą mieć bardzo różne przyczyny. Mogą to być zniszczenia spowodowane oddziaływaniem naturalnych czynników środowiska zewnętrznego, wadami materiałowymi, błędami projektowymi lub wykonawczymi czy eksploatacją konstrukcji.
Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.
Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.
W myśl podstawowych kanonów fizyki budowli, przy zachowaniu swobody kształtowania oraz umiejscowienia warstw termoizolacyjnych, poprawnie zaprojektowana przegroda powinna charakteryzować się oporem cieplnym...
W myśl podstawowych kanonów fizyki budowli, przy zachowaniu swobody kształtowania oraz umiejscowienia warstw termoizolacyjnych, poprawnie zaprojektowana przegroda powinna charakteryzować się oporem cieplnym wzrastającym w kierunku zewnętrznym, a jednocześnie malejącym w tym samym kierunku oporze dyfuzyjnym pary wodnej [1].
Budynek składa się z wielu przegród budowlanych oraz ich złączy o indywidualnym charakterze fizykalnym i poddany jest oddziaływaniu zmiennego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. W wielu przypadkach...
Budynek składa się z wielu przegród budowlanych oraz ich złączy o indywidualnym charakterze fizykalnym i poddany jest oddziaływaniu zmiennego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. W wielu przypadkach analiza przegród i złączy budowlanych w aspekcie konstrukcyjno-materiałowym i technologii wykonania nie budzi zastrzeżeń na etapie projektowania.
Dziś w naszym kraju podstawowym sposobem ochrony ścian przed wpływem warunków zewnętrznych jest instalacja na ich powierzchni tzw. złożonych systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków zwanych w skrócie...
Dziś w naszym kraju podstawowym sposobem ochrony ścian przed wpływem warunków zewnętrznych jest instalacja na ich powierzchni tzw. złożonych systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków zwanych w skrócie ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System). O popularności tego rozwiązania świadczy fakt, że w ostatnich latach w Polsce rokrocznie instalowało się ich znacznie ponad 40 mln m kw.
Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega...
Budynek ekologiczny to taki budynek, który jest projektowany i wykonany z materiałów ekologicznych, uzyskanych oraz utylizowanych w sposób naturalny, a jego proces powstawania oraz eksploatacji przebiega zgodnie z zasadami ekologii i budownictwa zrównoważonego. Podstawowym celem jest obecnie projektowanie wyłącznie budynków o niskim zużyciu energii, czyli spełniających wymagania w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.
Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych...
Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo firmy Alchimica, zabezpieczą powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody, tworząc szczelną, a jednocześnie oddychającą powłokę ochronną nawet w trudno dostępnych miejscach.
Efekt prac związanych z remontem lub nowym balkonem to nie tylko umiejętności fachowców, którym powierzamy to zadanie. Bardzo duże znaczenie mają zastosowane przez nich materiały, takie jak zaprawa hydroizolacyjna,...
Efekt prac związanych z remontem lub nowym balkonem to nie tylko umiejętności fachowców, którym powierzamy to zadanie. Bardzo duże znaczenie mają zastosowane przez nich materiały, takie jak zaprawa hydroizolacyjna, klej do płytek itp. Jakie produkty na zewnątrz wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?
Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami...
Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami i całkowicie eliminuje problem bariery językowej. Przedsiębiorcy znajdą je na merXu – europejskiej platformie B2B.
Bezspoinowe posadzki żywiczne mają za zadanie chronić betonowe podłoże i elementy konstrukcyjne budynku przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od panujących w pomieszczeniu warunków...
Bezspoinowe posadzki żywiczne mają za zadanie chronić betonowe podłoże i elementy konstrukcyjne budynku przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od panujących w pomieszczeniu warunków i obciążeń użytkowych systemy posadzkowe powinny spełniać określone wymagania. Dotyczą one m.in. wytrzymałości mechanicznej, w tym odporności na ścieranie i związanej z nią odporności na intensywny ruch pieszy lub ruch pojazdów, wytrzymałości chemicznej i termicznej, stopnia antypoślizgu, łatwego...
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.
Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie...
Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Warto podkreślić, że zrównoważony rozwój ma nie tylko wymiar ekonomiczny i środowiskowy, ale także społeczny, który powinien obejmować działania na rzecz społeczności lokalnych.
Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna?...
Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna? Przy rosnących cenach paliw i energii elektrycznej oraz rosnących kosztach, jakie musimy przeznaczyć na ogrzewanie budynków, izolacja jest nieunikniona. Warto więc zainwestować w izolację budynku dobrej jakości, by przynajmniej w jakiejś części uchronić swój budżet. Oto trzy sposoby, jak to...
Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.
Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.