Jak starzeją się okładziny elewacji wentylowanych?
Fot. T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, Z. Jurasz, P. Michałek, A. Piczak, J. Juraszek, "Wpływ badań starzeniowych na płyty włóknisto-cementowe oceniany metodami nieniszczącymi", "Badania Nieniszczące i Diagnostyka" 3/2019
Elewacja wentylowana jest to zespół odpowiednio dobranych elementów tworzący kompletny system elewacyjny. Na system ten składają się: podkonstrukcja zwana inaczej rusztem, izolacja termiczna, szczelina wentylacyjna i okładzina elewacyjna, wykonywana obecnie najczęściej z płyt włóknisto-cementowych.
Abstrakt
W artykule przedstawiono zagadnienia związane ze starzeniem się okładzin elewacji wentylowanych z płyt włóknisto-cementowych. Opisano także przykłady elewacji wentylowanych wykonanych z okładziny z płyt włóknisto-cementowych, które uległy degradacji na skutek insolacji słonecznej i działania promieniowania UV. W zaprezentowanych badaniach do oceny zmiany barwy użyto spektrofotometru. Rezultaty, które uzyskano, pozwoliły zaobserwować widoczne zmiany w procesie niszczenia płyt poddanych badaniom starzeniowym. Ponadto wykazano, że promieniowanie UV ma wpływ na zmianę zabarwienia takich płyt oraz ich strukturę.
Aging of ventilated façade made with fibre-cement boards
The paper presents the results of research on the influence of UV radiation on fibre-cement boards tested in the aging chamber. It also describes the damage to ventilated façades made of fibre-cement cladding due exposure to sunlight and UV radiation. The obtained results revealed visible damage on boards subject to aging tests. Additionally, conducted analyses have proven that UV radiation may cause discolouration of façade boards and damage to their structure.
Istotnym elementem systemu jest szczelina wentylacyjna pomiędzy izolacją termiczną a okładziną elewacyjną, w której przepływa powietrze. Przepływające powietrze odprowadza poza przegrodę nagromadzony w ścianie kondensat oraz wilgoć [1]. Schemat ideowy elewacji wentylowanej wraz z układem warstw i przykładową realizacją elewacji z wykorzystaniem płyt włóknisto-cementowych pokazano na RYS. 1 i RYS. 2. Przykład elewacji z wykorzystaniem płyt włóknisto-cementowych widoczny jest na FOT. 1.
RYS. 1. Schemat ideowy systemu elewacji wentylowanej; rys.: [3]
RYS. 2. Układ warstw w systemie elewacji wentylowanej. Objaśnienia: 1 - okładzina elewacyjna z płyty włóknisto-cementowej, 2 - taśma EPDM, 3 - izolacja termiczna z wełny mineralnej z welonem szklanym, 4 - łącznik płyty, 5 - szczelina wentylacyjna, 6 - podkonstrukcja aluminiowa - element nośny pionowy, 7 - konsola mocująca profile pionowe, 8 - łącznik elementów aluminiowych, 9 - ściana konstrukcyjna, 10 - kotwa mocująca konsolę, 11 - przekładka termoizolacyjna; rys.: [2]
Płyty włóknisto-cementowe podczas eksploatacji narażone są na zmienne czynniki środowiskowe. Są to przede wszystkim czynniki temperaturowe i wilgotnościowe, takie jak duże wahania temperatury i przejście przez temperaturę 0°C w ciągu doby, tworzące cykl zamrażanie-rozmrażanie. Ponadto okładziny elewacyjne zagrożone są agresją chemiczną, przede wszystkim w postaci kwaśnych deszczy. Dla tych okładzin istotna jest także tzw. agresywność fizyczna w postaci promieniowania ultrafioletowego.
Norma [4] zakłada badanie płyt włóknisto-cementowych w tzw. procesie grzania i deszczowania, ale ma ono na celu odwzorowanie zachowania płyt płaskich w zmiennych warunkach wilgotnościowych. Natrysk wody zwilżający całą powierzchnię płyt wynosi wówczas około 1 l/m2/min.
Urządzenie do grzania–deszczowania przedstawione na RYS. 3 powinno utrzymywać na całej powierzchni badanej płyty stałą temperaturę wynoszącą 60°C ± 5°C, a osiągać ją po 15 minutach grzania.
Cykl grzania–deszczowania (przedstawiony w TAB. 1) powinien wyglądać następująco:
FOT. 1. Przykład elewacji z wykorzystaniem płyt włóknisto-cementowych; fot.: [2]
TABELA 1. Cykl grzanie-deszczowanie [4]
Po 50 cyklach grzania–deszczowania dla płyt kategorii A niedopuszczalne jest powstawanie widocznych (ocenianych wizualnie) pęknięć, rozwarstwień, wypaczeń i wygięć płyt lub innych uszkodzeń mogących obniżyć ich przydatność do stosowania.
Badań wpływu działania promieniowania ultrafioletowego na płyty włóknisto-cementowe jest niestety niewiele. W pracy [2] przedstawiono badania, w których płyty poddane były procesowi starzenia, a następnie oceniano je metodami nieniszczącymi, w tym za pomocą spektrofotometru i metody optycznej SEM. Prowadzone były także badania wpływu na płyty włóknisto-cementowe wysokiej temperatury (230°C) oraz działania ognia, między innymi w pracach [5-7]. Z punktu widzenia praktyki budowlanej przeprowadzenie takich badań jest istotne, ponieważ elewacje z płyt włóknisto-cementowych mogą ulegać przyspieszonemu starzeniu. Powoduje to utratę ich wysokich walorów estetycznych, a także trwałości. Przykłady takich elewacji pokazano na FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5 i FOT. 6.
FOT. 3-4. Przykłady fragmentów elewacji wentylowanego budynku, w którym płyty włóknisto‑cementowe uległy przyspieszonemu starzeniu; fot.: K. Schabowicz
FOT. 5-6. Przykłady fragmentów elewacji wentylowanego budynku, w którym płyty włóknisto‑cementowe uległy przyspieszonemu starzeniu; fot.: K. Schabowicz
Opis badań
Do badań starzeniowych wykorzystano komorę WEATHER - OMETER Ci 3000+ firmy Atlas, której przykład pokazano na FOT. 7. Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania przyspieszonych starzeń materiałów i wyrobów pod wpływem światła i warunków klimatycznych, takich jak temperatura, wilgotność względna oraz deszcz.
Źródłem promieniowania jest chłodzona wodą lampa ksenonowa o mocy elektrycznej regulowanej w zakresie od 2500 do 7500 W, z szerokim zestawem filtrów światła do doboru widmowego rozkładu promieniowania oraz z zestawem filtrów umożliwiających stymulację "naturalnego światła słonecznego" [8]. Naświetlanie próbek trwało 1010 godzin przy natężeniu napromieniowania 0,35 W/m2, temperaturze 65°C ± 3°C, wilgotności 60% ± 5 RH.
Przyjęto następujące cykle: 102 min światło, 18 min światło i deszczowanie próbek. Zastosowano system filtrów: zewnętrzny i wewnętrzny BS. Zgodnie z informacjami zawartymi w [9] 1000 godz. naświetlania odpowiada około 1 rokowi ekspozycji na promieniowanie słoneczne w naszych warunkach klimatycznych.
Następnie przeprowadzono badania z wykorzystaniem spektrofotometru Color i5 firmy X-Rite, którego przykład pokazano na FOT. 8.
Celem badań było określenie różnicy barwy powierzchni pomiędzy płytą referencyjną a płytą poddaną naświetlaniu promieniami UV w komorze starzeniowej.
FOT. 7. Widok komory do badań starzeniowych; fot.: K. Schabowicz
FOT. 8. Spektrofotometr Color i5 firmy X-Rite; fot.: K. Schabowicz
Wyniki badań i ich analiza
Poniżej przedstawiono przykładowe wyniki badań, jakim poddano płyty włóknisto-cementowe o różnym składzie i zastosowaniu. Podczas badania oceniano zarówno wygląd przekroju płyty po procesie produkcyjnym, jak i wpływ symulowanych warunków eksploatacyjnych.
Na RYS. 4 pokazano przykładowe zestawienie widm dyfuzyjnych (odbicie wiązki pomiarowej od powierzchni próbek) dla powierzchni oznaczonej X oraz O, a na RYS. 5 zestawienie uśrednionych widm ramanowskich dla strony opisanej jako O oraz X.
RYS. 4. Zestawienie widm dyfuzyjnych dla powierzchni oznaczonej X oraz O; rys.: [10]
RYS. 5. Zestawienie uśrednionych widm ramanowskich dla strony opisanej jako O oraz X; rys.: [10]
W badaniach spektrofotometrycznych obie płaszczyzny płytek różnią się pod względem budowy chemicznej. Optycznie nie stwierdzono istotnych różnic. Lepiej widać to na badaniach dyfuzyjnych przy odbiciu wiązki pomiarowej od powierzchni płytek.
W widmach można zaobserwować charakterystyczne obszary drgań grup –OH dla liczb falowych około 3400 cm–1.
Na stronie X widoczne jest obniżenie tego pasma. Ubytek grup –OH w przypadku żywic stosowanych do wytwarzania materiałów hybrydowych może świadczyć o postępującym procesie sieciowania (utwardzania żywic). Potwierdzeniem tego procesu może być pojawienie się bardzo intensywnego pasma ugrupowań zawierających oscylatory C–O w widmie X. Może to być również efektem procesów utleniania żywicy. Zmiana struktury chemicznej i nadcząsteczkowej ujawnia się również poprzez rozmycie pasm.
Na widmach ramanowskich ujawniają się w szczególności pasma oscylatorów symetrycznych. Intensywne pasma pochodzą od obszarów krystalicznych o jednakowej sekwencji ugrupowań bez silnych naprężeń wewnętrznych. Strona X charakteryzuje się większą anizotropią struktury nadcząsteczkowej, co ujawnia się w postaci zaniku i rozmywania pasm. Może to być efektem sieciowania się polimeru bazowego i tym samym powstawania większych naprężeń międzycząsteczkowych. Jest to w pewnym stopniu potwierdzenie wcześniejszych obserwacji.
W wyniku oddziaływań zewnętrznych obie strony (powierzchnie zewnętrzne do głębokości kilkunastu mikrometrów - penetracja wiązki pomiarowej) badanego materiału kompozytowego mają odmienne właściwości fizykochemiczne [11].
Wyniki zmiany barwy przedstawiono za pomącą różnicy współrzędnych w przestrzeni barw CIELAB, wg CIE 15.3:2004. Wyniki tych badań przedstawiono w TAB. 2.
TABELA 2. Zestawienie wyników badań zmiany barwy [10]
Warunki pomiaru były następujące:
geometria d/8 SPIN (ze składową połysku),
iluminant D65,
obserwator 10°.
Badana próbka zmieniała się w kierunku barwy żółtej (parametr Δb*). Wystąpiła również niewielka, ale dostrzegalna zmiana jasności (parametr ΔL*) oraz przesunięcie w kierunku barwy czerwonej (parametr Δa*). Ogólna zmiana barwy ΔE*ab wynosi 2,16; oznacza to, że próbki będą wyglądały tak samo, jeśli nie sąsiadują ze sobą.
Przedstawione rezultaty badań pozwoliły zaobserwować zmiany zachodzące w mikrostrukturze badanych materiałów pod wpływem przyspieszonego starzenia. Analiza obrazów przekrojów płyt uzyskanych zarówno bezpośrednio po produkcji, jak i eksploatacji pozwala na określenie stanu płyt nowych i eksploatowanych, ich składu oraz degradacji.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu naświetlania promieniowaniem UV płyt włóknisto-cementowych przebywających w komorze starzeniowej. Badania spektrofotometrem wykazały wpływ naświetlania promieniowaniem UV na zmianę zabarwienia przedmiotowych płyt.
Uzyskane rezultaty pozwalają na sformułowanie wniosku, że ekspozycja płyt włóknisto-cementowych ma istotny wpływ nie tylko na ich zabarwienie, ale przede wszystkim na strukturę. Objawia się to innym procesem niszczenia takich płyt.
Literatura
Wytyczne EOTA ETAG 034, "Zestawy do wykonywania okładzin ścian zewnętrznych".
T. Gorzelańczyk, K. Schabowicz, Z. Jurasz, P. Michałek, A. Piczak, J. Juraszek, "Wpływ badań starzeniowych na płyty włóknisto-cementowe oceniany metodami nieniszczącymi", "Badania Nieniszczące i Diagnostyka" 3/2019, s. 10-13.
PN-EN 12467+A1:2016-08, "Płyty płaskie włóknisto‑cementowe. Charakterystyka wyrobu i metody badań".
A. Adamczak-Bugno, T. Gorzelańczyk, A. Krampikowska, M. Szymków, "Nieniszczące badania struktury materiałów włóknisto-cementowych z użyciem elektronowego mikroskopu skaningowego”, "Badania Nieniszczące i Diagnostyka" 3/2017, s. 20-23.
K. Schabowicz, T. Gorzelańczyk, M. Szymków, "Identification of the degree of degradation of fibre-cement boards exposed to fire by means of the acoustic emission method and artificial neural networks", "Materials" 12/2019, s. 1-17.
K. Schabowicz, T. Gorzelańczyk, M. Szymków, "Identification of the degree of fibre-cement boards degradation under the influence of high temperature", "Automation in Construction" 101/2019, s. 190-198.
Wytyczne EOTA TR010, "Exposure procedure for artificial weathering", 2004.
K. Schabowicz, J. Juraszek, M. Roskosz, A. Piczak, Z. Jurasz, A. Sterniuk, "Badania starzeniowe płyt włóknisto‑cementowych z użyciem komory starzeniowej”, „Przegląd Spawalnictwa" 11/2017, vol. 89, s. 34-36.
K. Schabowicz, "Elewacje wentylowane: technologia produkcji i metody badania płyt włóknisto-cementowych", Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2018, s. 213.
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.