Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Konserwacje i renowacje systemów ociepleń

Maintenance and refurbishment of thermal insulation systems

Jak przeprowadzić konserwację lub naprawę ocieplenia budynku?
Fot. P. Idzikowski

Jak przeprowadzić konserwację lub naprawę ocieplenia budynku?


Fot. P. Idzikowski

Trwałość ocieplonej elewacji związana jest przede wszystkim z przestrzeganiem technologii wykonania robót. Jeśli prace przebiegały zgodnie z wytycznymi producenta, czyli stosowano systemowe produkty zgodnie z zapisami w ich kartach technicznych i właściwie je dobrano do warunków użytkowania, to ocieploną elewacją można będzie cieszyć się przez kilkadziesiąt lat. Warunkami niezbędnym takiego stanu rzeczy są jednak okresowe kontrole i naprawy.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

 

Abstrakt

Artykuł omawia sytuacje, w których konieczna jest konserwacja lub naprawa istniejącego ocieplenia budynku. Autor wymienia elementy wchodzące w zakres prawidłowo wykonanej kontroli wyprawy tynkarskiej, a także sugeruje, w których sytuacjach należy wykonać ocieplenie na już ocieplonej elewacji.

Maintenance and refurbishment of thermal insulation systems

 The article discusses situations, in which it is necessary to maintain or repair an existing thermal insulation system in a building. The author lists components making up a correctly executed inspection of plastering, and suggests the situations, in which additional thermal insulation should be constructed on a façade that is already insulated thermally.

"Życie" systemu ociepleń ścian zewnętrznych budynków systemem ETICS może trwać tyle, ile czasu funkcjonuje najstarsze istniejące na świecie ocieplenie, a więc ponad 50 lat. Formalnie trwałość tego typu systemów oceniana jest na 30 lat (według wymagań krajowych). W tym okresie ocieplone elewacje są narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz naturalne procesy starzenia i degradacji. Aby czynniki te nie doprowadziły do nieodwracalnych zmian, niezbędne jest wykonywanie okresowych przeglądów i bieżących prac konserwacyjnych lub naprawczych. Szczegółowe, krajowe wymagania dotyczące trwałości systemów ociepleń opisane są w Instrukcji ITB nr 447/2009 "Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS: Zasady projektowania i wykonywania" [1].

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemów ETICS mogą pojawić się na każdym etapie życia ocieplenia: podczas wykonywania prac, tuż po ich zakończeniu, a czasami dopiero po kilku latach. I choć najczęstsze z nich wynikają z prowadzenia robót w niestabilnych warunkach atmosferycznych, to praktycznie na każdym etapie mogą wystąpić sytuacje mające negatywny wpływ na trwałość systemu. Winnymi usterek mogą być projektant ocieplenia, wykonawca, ale również czynniki zewnętrzne, np. trudne warunki eksploatacji lub uszkodzenia mechaniczne.

Najsłabsze ogniwo

Najsłabszym elementem systemu ETICS jest wyprawa tynkarska. Jej minimalną trwałość wspomniana wyżej instrukcja określa na 5 lat. Wymóg trwałości dotyczy braku rys, spękań i odprysków tynku. W tym okresie dopuszczalne są natomiast niewielkie zmiany odcienia barwy wypraw tynkarskich. Zgodnie z zasadą "kropla drąży skałę", spękania i odpryski tynku pozostawione bez naprawy najprawdopodobniej pociągną za sobą uszkodzenia całej warstwy wykończeniowej oraz spodnich warstw systemu ociepleń, zwłaszcza warstwy zbrojonej.

TABELA. Zakres kontroli ocieplonej elewacji

TABELA. Zakres kontroli ocieplonej elewacji

Kontrola stanu technicznego ocieplenia

Ocena konieczności przeprowadzenia robót naprawczych lub konserwacyjnych powinna być podjęta na podstawie corocznych kontroli elewacji, przeprowadzanych wiosną, bezpośrednio po okresie zimowym, np. w maju. Podczas oględzin warto sporządzić dokumentację fotograficzną wyglądu elewacji. Na podstawie oceny stanu technicznego, stwierdzonych uszkodzeń lub zużycia poszczególnych warstw systemu ociepleń, można podjąć właściwe decyzje dotyczące dalszego postępowania, zakresu prac oraz kolejności ich wykonania. Uwaga! Podczas diagnostyki szczególnej uwagi wymagają budynki wielkopłytowe, wykonane z prefabrykowanych elementów montowanych na budowie. W takich przypadkach należy zapoznać się również z odpowiednimi instrukcjami, dotyczącymi problematyki eksploatacji budynków tego typu.

Konserwacja systemów ociepleń

Konserwacja systemów ociepleń obejmuje działania, pozwalające wydłużyć okres eksploatacji ocieplenia. Do konserwacji należy przystąpić, gdy elewacja traci swój pierwotny wygląd, ale nie traci parametrów użytkowych.

Powody, dla których elewacja wymaga konserwacji:

1. Wystąpienie zabrudzeń w wyniku naturalnego osiadania kurzu, brudu, spalin lub innych zanieczyszczeń  - w tym przypadku prace konserwacyjne będą polegały na umyciu elewacji za pomocą myjek ciśnieniowych, zapewniających możliwość regulacji ciśnienia roboczego oraz zastosowania dysz ze spłaszczoną końcówką. Dodatkowo można użyć specjalistycznych detergentów lub środków czyszczących. Zagrożeniem w tej technologii jest wielkość ciśnienia - należy je dobrać tak, aby nie uszkodzić tynku, najlepiej na podstawie próby przeprowadzonej indywidualnie dla danego podłoża.

FOT. 1. Wystąpienie skażenia biologicznego w postaci rozwoju grzybów, porostów, glonów lub mchów; fot.: P. Idzikowski

FOT. 1. Wystąpienie skażenia biologicznego w postaci rozwoju grzybów, porostów, glonów lub mchów; fot.: P. Idzikowski

FOT. 2. Naturalne procesy związane ze starzeniem tynków i powłok malarskich, działanie promieniowania UV oraz czynników związanych z zanieczyszczeniem powietrza; fot.: P. Idzikowski

FOT. 2. Naturalne procesy związane ze starzeniem tynków i powłok malarskich, działanie promieniowania UV oraz czynników związanych z zanieczyszczeniem powietrza; fot.: P. Idzikowski

2. Wystąpienie skażenia biologicznego w postaci rozwoju grzybów, porostów, glonów lub mchów - likwiduje się je w trzech krokach: diagnostyka, usunięcie skażenia i zabezpieczenie powierzchni.

  • W ramach diagnostyki w miejscu występowania skażeń biologicznych należy ustalić przyczyny zawilgocenia i usunąć je. W razie konieczności trzeba wymienić obróbki blacharskie, uszczelnić lub wymienić rynny i rury spustowe, a także wykonać dodatkowe prace zabezpieczające.
  • Następnie, na ile jest to możliwe, zainfekowaną powierzchnię należy oczyścić z nalotów (ręcznie lub mechanicznie - za pomocą myjki ciśnieniowej). W przypadku bardzo silnych nalotów konieczne jest ich mechanicznie usunięcie. Jeśli zagrzybienie powierzchni jest lekkie, naloty można zdrapać szczotką na mokro i odkurzyć podłoże z pyłu. Po tych czynnościach należy nanieść preparat grzybobójczy (zgodnie z instrukcją jego producenta).
  • Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie powierzchni poprzez malowanie lub impregnację. W tym celu zaleca się stosowanie farb silikonowych. Powierzchnia pomalowana tego typu farbą nie posiada właściwości elektrostatycznych, a tym samym utrudnia przyleganie cząstek kurzu, pyłu, popiołów, pyłków roślin i zarodników grzybów oraz oczyszcza się wraz ze spływającymi po fasadzie opadami atmosferycznymi.

3. Naturalne procesy związane ze starzeniem tynków i powłok malarskich, działanie promieniowania UV oraz czynników związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Przez lata użytkowania tynk może się odbarwić, zwłaszcza na elewacjach wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych. W tym przypadku konserwacja polegać będzie na malowaniu powierzchni. Przede wszystkim należy ustalić rodzaj tynku, który pokrywa ścianę, a do malowania wybrać farbę, która jest mu najbliższa, np. tynk akrylowy malować farbą akrylową. Należy też ustalić, czy powierzchnia tynku była już wcześniej malowana, a jeśli tak, to należy ocenić stan zachowania powłoki.

Trzeba też mieć na uwadze, że zabrudzenia na powierzchni tynku wpływają na obniżenie przyczepności powłoki malarskiej, utrudniają malowanie i zwiększają zużycie farby. Dlatego w tym przypadku również zaleca się czyszczenie opisane w punkcie 1.

Naprawy systemów ociepleń

Naprawy bieżące systemów ociepleń obejmują prace zapobiegające skutkom naturalnego zużycia elementów elewacji lub naprawę uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych czynnikami eksploatacyjnymi.

Powody, dla których elewacja wymaga renowacji:

  • wystąpienie spękań warstwy wykończeniowej (mikrospękania lub większe rysy),
  • wystąpienie spękań tynku i warstwy zbrojonej,
  • odspojenia tynku,
  • uszkodzenie tynku warstwy zbrojonej i materiału termoizolacyjnego.
FOT. 3. Wystąpienie spękań warstwy wykończeniowej (mikrospękania lub większe rysy); fot.: P. Idzikowski

FOT. 3. Wystąpienie spękań warstwy wykończeniowej (mikrospękania lub większe rysy); fot.: P. Idzikowski

FOT. 4. Wystąpienie spękań tynku i warstwy zbrojonej; fot.: P. Idzikowski

FOT. 4. Wystąpienie spękań tynku i warstwy zbrojonej; fot.: P. Idzikowski

FOT. 5. Odspojenie tynku; fot.: P. Idzikowski

FOT. 5. Odspojenie tynku; fot.: P. Idzikowski

FOT. 6. Uszkodzenie tynku warstwy zbrojonej i materiału termoizolacyjnego; fot.: P. Idzikowski

FOT. 6. Uszkodzenie tynku warstwy zbrojonej i materiału termoizolacyjnego; fot.: P. Idzikowski

Mikrospękania

Uszkodzenia w postaci mikrospękań spowodowane mogą być działaniem czynników atmosferycznych, zastosowaniem tynku o zbyt ciemnym kolorze, prowadzeniem prac tynkarskich w niewłaściwych warunkach zewnętrznych itp. Charakterystyczne dla tego typu spękań jest ich nieregularne rozmieszczenie. W takim przypadku do renowacji wystarczy zastosować farby elewacyjne zdolne mostkować rysy podłoża. Diagnostyka nieprawidłowości sprowadza się do oględzin powierzchni elewacji, celem potwierdzenia rozwartości rys oraz sprawdzenia, czy tynk w obrębie spękań nie jest odspojony od podłoża. Prace malarskie należy prowadzić zgodnie z zalecaniami producenta wybranej farby mostkującej rysy.

Miejscowe spękania wyprawy elewacyjnej

Uszkodzenie polega na pojawieniu się miejscowych, pojedynczych spękań tynku o rozwartości powyżej 0,2 mm. Może być ono wynikiem zarówno warunków eksploatacji budynku i ocieplenia, jak i błędów wykonawczych. Przed przystąpieniem do napraw należy określić przyczynę powstania nieprawidłowości, wyeliminować możliwość jej ponownego wystąpienia. Uwaga! Napraw spękań można dokonywać tylko wówczas, gdy mają one ustabilizowany charakter.

Naprawę należy rozpocząć od pogłębienia i poszerzenia spękań, uważając by nie uszkodzić warstwy zbrojonej. Do ich wypełniania zalecane jest użycie specjalistycznych uszczelniaczy, w postaci materiałów trwale elastycznych. Po ich wyschnięciu całość pomalować farbami o wysokiej sile krycia.

Odspojenie tynku cienkowarstwowego

Najczęstszą przyczyną odspojenia tynku cienkowarstwowego jest brak właściwego gruntowania warstwy zbrojącej. Tynki cienkowarstwowe z reguły wymagają zastosowania systemowego gruntu (chyba że producent systemu dysponuje technologią w postaci klejów niewymagających gruntowania). Bez gruntu mają one zbyt małą przyczepność do warstwy zbrojonej.

Prace naprawcze należy rozpocząć od zlokalizowania wszystkich miejsc, w których tynk odspaja się od podłoża. W miarę możliwości należy ustalić, jaki rodzaj tynku był pierwotnie zastosowany na elewacji oraz jakiej jest gramatury. Następnie należy usunąć odspojone fragmenty tynku, zeszlifować tynk o wątpliwej przyczepności do podłoża, uważając by nie uszkodzić warstwy zbrojonej.

W przypadku napraw miejscowych w strefie ubytku tynku nanieść podkładową masę tynkarską i pozostawić do wyschnięcia. Nałożyć tynk cienkowarstwowy tego samego rodzaju i tej samej gramatury, co zastosowany pierwotnie na elewacji. Powierzchnię tynku zatrzeć, starając się zminimalizować różnice w fakturze tynku w miejscu połączenia nowej i starej warstwy tynku. Całą powierzchnię elewacji pomalować w celu scalenia kolorystycznego. W przypadku licznych odspojeń tynku zlokalizowanych w różnych partiach elewacji zasadne jest wykonanie na uszkodzonej powierzchni warstwy zbrojonej oraz ponowne nałożenie nowego tynku.

Spękania tynku i warstwy zbrojonej

Tego typu uszkodzenia mogą mieć regularny lub nieregularny przebieg. Mogą występować pojedynczo lub na całej powierzchni elewacji. Z reguły ich źródłem są błędy wykonawcze, np. zbyt cienka warstwa zbrojona, brak zakładów siatki zbrojącej. Przyczyny tego typu spękań mogą też pochodzić od materiałów użytych przez wykonawców, np. złej jakości siatki zbrojącej.

Inną przyczyną, wymagającą nieco szerszego omówienia jest nieumiejętne zastosowanie styropianu grafitowego. Podkreślam: nieumiejętne, gdyż prawidłowo użyty styropian grafitowy nie powoduje problemów.

W odróżnieniu od styropianu białego charakterystyczną cechą jego grafitowego odpowiednika są powstające w nim odkształcenia, wywoływane zmianami temperatur. To sprawia, że wykonawcy, traktujący na budowie styropian grafitowy tak samo jak biały, popełniają (bardzo często nieświadomie) spory błąd. Okazuje się bowiem, że zewnętrzna powierzchnia tego rodzaju termoizolacji jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne.

Silne nasłonecznienie, bezwietrzna pogoda oraz wysoka temperatura mogą doprowadzić do deformacji styropianu grafitowego składowanego na budowie lub zamocowanego do ściany, a nie pokrytego jeszcze warstwami wykończeniowymi.

Niestety dodatki atermiczne, dzięki którym istnieje niepodważalna zaleta styropianu grafitowego, czyli lepsza izolacyjność cieplna przegrody, zmniejszają temperaturę mięknienia polistyrenu o kilka stopni Celsjusza. Oznacza to, że tego rodzaju materiał może się uplastyczniać już w temperaturze ok. 85-90°C. A jak się okazuje w praktyce, takie temperatury mogą wystąpić w wyniku niekorzystnego oddziaływania kilku wspomnianych wyżej czynników jednocześnie, co miało miejsce np. w czasie tegorocznych czerwcowych bardzo wysokich upałów.

Diagnostyka spękań tynku i warstwy zbrojącej polega na określeniu przyczyn ich pojawienia i określeniu zakresu uszkodzeń lub odspojeń tynku od podłoża w ich obrębie. Spękania regularne, pokrywające się z układem płyt izolacji cieplnej czy miejscami łączenia pasów siatki zbrojącej mogą świadczyć o błędach wykonawczych. Spękania o nieregularnym przebiegu, zlokalizowane w różnych miejscach elewacji wymagają indywidualnego rozpoznania.

Szczególnej uwagi podczas diagnostyki wymagają budynki wielkopłytowe, wykonane z prefabrykowanych elementów montowanych na budowie.

Jeżeli warstwa zbrojona jest uszkodzona, jednak zachowana jest ciągłość siatki, przygotowanie do naprawy sprowadza się do umycia i odłuszczenia powierzchni oraz usunięcia osypliwych lub odspojonych fragmentów tynku. Jeżeli siatka jest przerwana, konieczne jest usunięcie tynku w obrębie spękania (zeszlifowanie), odsłonięcie siatki i umieszczenie wzdłuż uszkodzenia dodatkowego paska siatki zbrojącej o szerokości ok. 30 cm, zatopionej w zaprawie klejącej.

Jeżeli uszkodzenia występują na całej powierzchni ściany, wówczas zasadne jest wykonanie nowej warstwy zbrojącej jak przy wykonywaniu ocieplenia budynku. Również kolejne warstwy ocieplenia (tynk i ewentualnie farba) należy wykonać zgonie z systemowym rozwiązaniem ETICS.

Uszkodzenie tynku, warstwy zbrojonej i materiału do izolacji cieplnej

Jest to najczęściej uszkodzenie mechaniczne, spowodowane czynnikiem zewnętrznym, np. uderzeniem. Najczęściej w grę wchodzi jedynie wymiana uszkodzonego fragmentu układu ociepleniowego, łącznie z materiałem do izolacji cieplnej.

  • Fragment uszkodzonego ocieplenia należy wyciąć np. szlifierką kątową z odpowiednią tarczą, łącznie z warstwą izolacji cieplnej, odsłaniając podłoże.
  • W obrębie ok. 10-15 cm od krawędzi usuniętego fragmentu należy również usunąć (zeszlifować) tynk oraz klej stanowiący otulenie siatki. Samą siatkę należy pozostawić i oczyścić z resztek kleju.
  • Pozostały na elewacji tynk należy zabezpieczyć przed zabrudzeniami, przyklejając wzdłuż krawędzi wycięcia szeroką taśmę malarską. Następnie należy uzupełnić warstwę termoizolacji, wklejając docięty na wymiar element z materiału do izolacji cieplnej (tego samego, którego użyto pierwotnie do ocieplenia ścian).
  • Klej powinien w 100% pokrywać spód wklejanego elementu. Po związaniu kleju, tj. po ok. 24 godzinach, na wklejony element nanosi się zaprawę klejącą, a następnie zatapia w niej docięty pasek siatki zbrojącej, zachowując jej zakład ze starą siatką pozostawioną w miejscu wycięcia.
  • Całość wygładza się, dążąc do zlicowania świeżej powierzchni z naprawianą warstwą zbrojącą.
  • Po ok. 3 dniach można przystąpić do nałożenia podkładowej masy tynkarskiej (właściwej dla przewidzianego tynku) oraz tynku cienkowarstwowego o takim samym kolorze i uziarnieniu, jak zastosowany pierwotnie.
  • Po ułożeniu i zatarciu tynku, na świeżo, usuwa się taśmę malarską, starając się np. gąbką zatuszować krawędzie połączenia starego i nowego tynku. Po okresie sezonowania, zalecane jest pomalowanie całej powierzchni elewacji w celu scalenia kolorystyki.

Dodatkowe ocieplenie

Bywają sytuacje, kiedy ani konserwacja, ani renowacja nie przyniesie żadnej poprawy. Wówczas należy podjąć decyzję o usunięciu ocieplenia z elewacji i wykonaniu go od początku lub wykonaniu dodatkowego ocieplenia na już istniejącym. W tym drugim przypadku należy stosować systemy ociepleń posiadające stosowane Aprobaty Techniczne lub Krajowe Oceny Techniczne, uwzgledniające takie działanie. Takie dodatkowe ocieplenie warto jest zastosować również wtedy, gdy istniejące nie spełnia aktualnie obowiązujących wymagań izolacyjności cieplnej.

Literatura

  1. Instrukcja ITB nr 447/2009 "Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS: Zasady projektowania i wykonywania".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • AdamA AdamA, 18.11.2019r., 09:34:01 Łatwo powiedzieć w firmach liczy się zysk i czas a ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta jest czasami po prostu nie opłacalne.

Powiązane

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.