Poznaj podstawowe wymagania wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.
SSO
Od kilku dobrych lat mówi się na temat oszczędzania energii, ochrony środowiska i wpływu tych czynników na domowe budżety. Debatuje się o możliwościach poprawy w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych w tych obszarach celów. Wprowadzone zostały różnego rodzaju mechanizmy prawne i finansowe, podejmowane były różnego rodzaju działania uświadamiające, których zadaniem było osiągnięcie tych celów w ciągu kilku lat. Obserwując rynek budowlany od dobrych kilkudziesięciu lat, można jednak odnieść wrażenie, że cele te nie zawsze były traktowane z należytą powagą albo podejście do nich było na miarę tzw. możliwości w danym miejscu i czasie.
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
Dziś świadomość potrzeby wznoszenia budynków o wyższym standardzie energooszczędności jest o wiele lepsza. Już nie tylko coraz wyższe wymagania prawne, ale również realny problem z jakością powietrza w naszym bezpośrednim otoczeniu oraz uciążliwości z tego wynikające każą zdecydowanie poważniej podchodzić do zagadnień racjonalnego wykorzystania energii do ogrzewania budynków nowych (RYS. 1). Co jednak z budynkami starymi, funkcjonującymi od lat, w których zagadnienia dotyczące energooszczędności są na miarę wcześniej obowiązujących uregulowań, a w których jest potencjał, by zapotrzebowanie na energię było zdecydowanie mniejsze?
RYS. 1. Udział procentowy strat ciepła przez przegrody pełne; rys.: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Kompleksowa termomodernizacja tego typu obiektów jest właściwym rozwiązaniem do osiągnięcia celu, jakim jest wykorzystanie energii do ogrzewania i chłodzenia budynków na racjonalnie niskim poziomie. "Kompleksowa" jest tu jednak słowem kluczowym, ponieważ nierzadko można się spotkać wśród inwestorów z takim przekonaniem, że wymiana stolarki okiennej lub kotła i instalacji grzewczej jest wystarczającym działaniem (FOT. 1).
FOT. 1. Kompleksowa termomodernizacja budynków ma kluczowe znaczenie dla walki ze smogiem; fot.: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Kompleksowa termomodernizacja związana jest z optymalnym sposobem dostarczenia energii do pomieszczeń budynku, ale również z najlepszym jej wykorzystaniem na potrzeby zapewnienia tzw. komfortu użytkowania tych pomieszczeń. Szybka utrata energii z budynku wiąże się z potrzebą ciągłego jej dostarczania na nieuzasadnionym wysokim poziomie, dlatego tak ważne w działaniach termomodernizacyjnych jest stworzenie właściwej bariery ograniczającej przepływ strumienia cieplnego poprzez optymalne ocieplenie przegród zewnętrznych budynku.
Nie bez znaczenia jest też kolejność podejmowanych działań termomodernizacyjnych, ponieważ rozpoczęcie termomodernizacji od wymiany źródła energii i instalacji grzewczej, wiąże się z ryzykiem przewymiarowania wybranych rozwiązań, w stosunku do potrzeb, jakie miałby ten budynek, gdyby najpierw został ocieplony.
Zapotrzebowanie na większą moc grzewczą urządzeń oznacza wybór droższych rozwiązań już na samym początku, które w późniejszym czasie, po prawidłowym ociepleniu budynku, nie będą wykorzystane.
Jednym z mechanizmów prawnych pozwalającym myśleć o racjonalnym wykorzystaniu energii do ogrzewania i chłodzenia budynków, jest rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, a konkretnie załącznik nr 2 tego rozporządzenia, w którym określono wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budynku. Wymagania tego załącznika w punkcie 1.1 dotyczą współczynnika przenikania ciepła UC. Jego wartość dla danej przegrody wszystkich rodzajów budynku, nie może być większa niż wartość UCmax wskazana w TABELI.
TABELA. Wartości maksymalne współczynnika przenikania ciepła UCmax w odniesieniu do ścian
Od daty wprowadzenia nowych wymagań, dziś jesteśmy już coraz bliżej wartości współczynników przenikania ciepła, jakie uznano jako optymalne. W ostatni etap związany z realizacją planu podnoszenia izolacyjności termicznej i oszczędnością energii, czyli wznoszenia budynków o niskim zużyciu energii, wejdziemy od 1 stycznia 2021 r.
Z początkiem stycznia 2019 roku, wymagania te stały się jednak już obowiązujące dla budynków zajmowanych przez organy administracji publicznej i będące jego własnością, dlatego można powiedzieć, że jesteśmy już na ostatniej prostej wdrażania postanowień dotyczących oszczędzania energii dostarczonej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń budynków.
Uważa się, że ściany zewnętrzne to ten element budynku, przez który dochodzi do największych strat ciepła. Najbardziej popularnym sposobem właściwego zaizolowania tego typu przegrody jest metoda nazywana dziś ETICS (zewnętrzny zespolony system ocieplenia ścian zewnętrznych), wcześniej określana też jako Bezspoinowy System Ocieplenia lub metoda lekka mokra. Metoda ta polega na zamocowaniu do ścian (od strony zewnętrznej) warstwowego układu ociepleniowego składającego się z materiału do izolacji cieplnej, warstwy zbrojonej siatką oraz tynku cienkowarstwowego. Rodzaj materiałów stosowanych do wykonania poszczególnych warstwy musi być zgodny z dokumentem odniesienia dla danego systemu ociepleń, tj. Krajową lub Europejską Oceną Techniczną lub (wcześniej) Aprobatą Techniczną (RYS. 2).
Rdzeniem i najważniejszym elementem każdego systemu ETICS, mając na uwadze jego izolacyjność termiczną, jest właściwie dobrana, dedykowana do tego zastosowania termoizolacja. Najbardziej popularnymi materiałami termoizolacyjnymi wykorzystywanymi w ETICS są styropian (np. styropian XPS) i wełna mineralna, jednak spotkać można również systemy ETICS na przeznaczonym do tego typu zastosowań polistyrenie ekstrudowanym, piance rezolowej, poliuretanowej i innych materiałach termoizolacyjnych. To właśnie termoizolacja jest tą barierą, której zadaniem jest ograniczyć straty ciepła przez ścianę (FOT. 2).
Każda z wymienionych wcześniej termoizolacji ma różne właściwości, które mniej lub bardziej predysponują ją do zastosowania przy konkretnej inwestycji, na konkretnej budowie, niemniej jednak wszystkie charakteryzują się bardzo dobrą wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)]. To właśnie ten parametr w połączeniu z grubością warstwy termoizolacji, zapewnia oczekiwany opór cieplny R [m2·K/W] systemu ETICS.
RYS. 2. Schemat systemów ociepleń ETICS z wełną mineralną i styropianem EPS.
FOT. 2. Prace ociepleniowe ścian zewnętrznych budynku; fot.: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Dobrze zaprojektowana i wykonana bariera w postaci systemu ETICS przekłada się z kolei na izolacyjność termiczną ściany wyrażoną poprzez wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)], którego zalecane wartości zostały przedstawione w TABELI. Obowiązująca aktualnie wartość UCmax dla ścian zewnętrznych budynku na poziomie 0,23 W/(m2·K) to etap przejściowy, ponieważ ocieplenia nie projektuje się na kilka lat. To jest inwestycja na dekady, dlatego już dziś projektuje się w taki sposób, że przyjmuje się rozwiązania pozwalające osiągnąć wartość UCmax na poziomie nie większym niż 0,2 W/(m2·K).
W przypadku termomodernizacji zazwyczaj dzieje się tak, że działania te są prowadzone w warunkach, gdzie napotykamy wiele różnych ograniczeń. Wynikają one z konstrukcji budynku, zabudowy lub też z wcześniej wykonanych prac, których modyfikacja jest ekonomicznie nieuzasadniona. Takim przykładem jest sytuacja, gdy w budynku kilka lat temu wymieniono stolarkę okienną i została ona osadzona w miejscu tej starej, tj. nie zlicowano jej z krawędzią ściany. Chcąc teraz ocieplić ścianę, w której okna są już cofnięte o kilkanaście centymetrów, liczyć się trzeba z tym, że ościeża po ociepleniu mogą mieć prawie 40 cm. Taka sytuacja wiąże się z tym, że ilość wpadającego do mieszkania światła, a tym samym i ilość zysków ciepła, będzie mocno ograniczona. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zastosowanie termoizolacji o jak najlepszej wartości λ [W/(m·K)] tak, by pocienić jej grubość, nie tracąc przy tym na oporze cieplnym R [m2·K/W].
RYS. 3. Rysunek poglądowy różnic w grubości termoizolacji zależnie od wartości lambdy; rys.: M. Feliks
Przykład
Przy założeniu, że przy konkretnej ścianie budynku podlegającemu termomodernizacji, opór cieplny systemu ETICS powinien być na poziomie R = 4,50 m2·K/W, to grubość termoizolacji o wartości λ = 0,045 W/(m·K), jaka powinna być zastosowana, to około 20 cm. W przypadku zastosowania termoizolacji o λ = 0,031 W/(m·K) ten sam opór, tj. R = 4,50 m2·K/W, uzyskuje się już przy grubości 14 cm (RYS. 3). Tym samym, przy zachowaniu dobrej izolacyjności termicznej ETICS możliwe jest zredukowanie jego grubości o 30%. Jeszcze lepiej wygląda to w sytuacji, gdy zastosowana zostanie termoizolacja o λ = 0,022 W/(m·K), ponieważ wystarczająca wtedy grubość to 10 cm, czyli redukcja o 50%.
Termomodernizacja to również wszystkie te przypadki, w których należy podjąć decyzję, czy działania powinny pójść w kierunku zerwania funkcjonującego do tej pory, ale już niewystarczającego systemu ocieplenia ścian danego budynku, czy może poprzez zastosowanie rozwiązania "ocieplenia na ocieplenie" odświeżyć i poprawić termicznie funkcjonujący tam system ETICS. Zagadnienia te zostały szeroko omówione w specjalistycznej publikacji wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń pt. "Ocieplenia na ocieplenia".
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...
Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.