Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak poprawić izolacyjność akustyczną w budownictwie mieszkaniowym

Modes of improvement of acoustic insulation performance in residential construction

Jakie błędy projektowo-wykonawcze powodują obniżenie komfortu akustycznego w pomieszczeniach mieszkalnych i jak je naprawić?
Archiwum autora

Jakie błędy projektowo-wykonawcze powodują obniżenie komfortu akustycznego w pomieszczeniach mieszkalnych i jak je naprawić?


Archiwum autora

Gdy problem z izolacyjnością akustyczną pojawia się po wybudowaniu budynku, jest już za późno na proste i tanie rozwiązania. Nie wystarczy bowiem obłożyć przegrody materiałem dźwiękochłonnym albo warstwą dodatkowego tynku.

Zobacz także

M.B. Market Ltd. Sp. z o.o. Czy piana poliuretanowa jest palna?

Czy piana poliuretanowa jest palna? Czy piana poliuretanowa jest palna?

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

W artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat palności pian poliuretanowych.

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Rozwiązanie problemu słabej izolacyjności w mieszkaniu wiąże się z koniecznością wykonania pomiarów i obliczeń, a co za tym idzie - z zatrudnieniem akustyka. Rzadko sprawa jest na tyle oczywista, by można było stwierdzić bez wykonania pomiarów, że wystarczy w taki czy inny sposób poprawić daną ścianę lub strop. Zdarza się, że choć dobrze słyszymy sąsiadów za daną ścianą, sama ściana jest wykonana poprawnie, wina leży natomiast po stronie ścian bocznych, podłogi lub łączeń między nimi.

Często słaba izolacyjność jest spowodowana umiejscowieniem szybów wentylacyjnych, co od razu słychać. Nie ma jednak pewności, że po zmodernizowaniu wentylacji problem zniknie. W każdym wypadku zalecane jest, aby wykonać pomiar we wstępnym etapie realizacji budowy.

Zwykły pomiar izolacyjności akustycznej, zgodny z polskimi normami, nie pozwala niestety na ustalenie, skąd dochodzi dźwięk, tzn. która przegroda jest najsłabsza i odpowiada za słaby wynik pomiarów. Analiza wyników pomiarów w połączeniu z wykonaniem obliczeń zgodnie z metodą opisaną m.in. w normach PN-EN 12354-1:2002 [1] oraz PN-EN 12354‑2: 2002 [2] pozwala na w miarę szczegółowe ustalenie, która przegroda lub które łączenie jest winowajcą. Na RYS. 1 pokazano etapy ekspertyzy poprawy izolacyjności akustycznej.

RYS. 1. Etapy ekspertyzy służącej poprawie izolacyjności akustycznej; rys.: archiwum autora

RYS. 1. Etapy ekspertyzy służącej poprawie izolacyjności akustycznej; rys.: archiwum autora

Gdy pomiary i analiza zostały już wykonane, akustyk powinien przedstawić zalecane prace naprawcze. Są one zazwyczaj kombinacją kilku rozwiązań. Przykładowo, gdy trzeba wykonać okładzinę akustyczną na ścianie działowej, często trzeba ją założyć również na ścianie bocznej lub suficie, aby uniknąć przenoszenia bocznego. W każdym wypadku poprawa izolacyjności akustycznej wiąże się z postawieniem pewnego rodzaju okładziny akustycznej, a co za tym idzie ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej mieszkania i zazwyczaj - obniżeniem jego wartości rynkowej.

Okładzina akustyczna na ścianie

Jeżeli ściana (główna lub boczna) nie uzyskuje minimum izolacyjności akustycznej, należy ją poprawić przez wybudowanie okładziny akustycznej (RYS. 2-3).

RYS. 2-3. Przykład konstrukcji okładziny akustycznej na ścianę. Oznaczenia: 1 - ściana wymagająca poprawy izolacyjności akustycznej, 2 - słupki drewniane lub profile stalowe o grubości 50 mm w rozstawie min. 600 mm, 3 -odstęp między ścianą a słupkami min. 25 mm, 4 - wypełnienie z wełny mineralnej o grubości 50 mm, 5 - dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej o masie powierzchniowej min. 9 kg/m2, 6 - odstęp między ścianą i wewnętrzną powierzchnią okładziny z płyt min. 75 mm; rys.: archiwum autora

RYS. 2-3. Przykład konstrukcji okładziny akustycznej na ścianę. Oznaczenia: 1 - ściana wymagająca poprawy izolacyjności akustycznej, 2 - słupki drewniane lub profile stalowe o grubości 50 mm w rozstawie min. 600 mm, 3 -odstęp między ścianą a słupkami min. 25 mm, 4 - wypełnienie z wełny mineralnej o grubości 50 mm, 5 - dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej o masie powierzchniowej min. 9 kg/m2, 6 - odstęp między ścianą i wewnętrzną powierzchnią okładziny z płyt min. 75 mm; rys.: archiwum autora

Rozwiązania mogą być różne, jednak ważne jest zachowanie czterech czynników odpowiedzialnych za poprawę izolacyjności:

  • zachowanie odpowiedniej masy powierzchniowej: najczęściej jako okładziny stosuje się dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowych 2×12,5 mm; można też zastosować specjalne płyty akustyczne o dużej masie powierzchniowej,
  • zapewnienie dobrej szczelności okładziny: wszystkie łączenia należy uszczelnić akrylem; nie powinno się montować kontaktów w tej ścianie,
  • separacja między okładziną a starą ścianą: najlepiej przymocować szkielet do podłogi i sufitu z zachowaniem odstępu od ściany; jeśli nie jest wymagana duża poprawa izolacyjności akustycznej, słupki można przytwierdzić bezpośrednio do ściany,
  • wypełnienie przestrzeni między okładziną a ścianą materiałem włóknistym, np. wełną mineralną.

Dzięki dobrze wykonanej okładzinie akustycznej, z dobrą separacją szkieletu od ściany, można uzyskać poprawę nawet kilkunastu decybeli, w zależności od izolacyjności ściany przed poprawą. Jeśli szkielet jest przytwierdzony bezpośrednio do ściany, poprawa izolacyjności akustycznej wynosi kilka decybeli.

Rozwiązanie to zalecane jest do poprawy izolacyjności akustycznej ścian działowych. Jeżeli sama ściana jest dobra, a problemem jest przenoszenie boczne po ścianach przylegających, należy zająć się właśnie nimi.

Dodatkowy sufit

Jeśli chcemy poprawić izolacyjność akustyczną podłogi bez jej demontowania, należy wybudować nowy sufit pod istniejącym stropem. Podobnie jak w przypadku okładziny ściennej, nowy sufit powinien mieć odpowiednią masę powierzchniową i separację. Najlepsza separacja jest wówczas, gdy sufit przytwierdzi się do nowych belek, odseparowanych od istniejącej podłogi (RYS. 4-5). Taki dodatkowy sufit na niezależnych belkach może poprawić izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych nawet o kilkanaście decybeli.

RYS. 4-5. Przykład konstrukcji dodatkowego sufitu pod istniejącym stropem.

RYS. 4-5. Przykład konstrukcji dodatkowego sufitu pod istniejącym stropem. Oznaczenia: 1 - podłoga pływająca, 2 - materiał izolacyjny: styropian elastyczny lub sprasowana wełna mineralna, 3 - podłoga wymagająca poprawy izolacyjności akustycznej, 4 - belki do mocowania nowego sufitu, zawieszone na przylegających ścianach (brak kontaktu ze starym sufitem), 5 - wypełnienie z wełny mineralnej o grubości min. 100 mm, 6 - dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej, każda o masie powierzchniowej min. 9 kg/m2, 7 - odległość między starym a nowym sufitem min. 150 mm; rys.: archiwum autora

Montowanie nowych belek do ścian może być jednak niepraktyczne. Jeżeli nie jest wymagana aż tak duża poprawa izolacyjności, zamiast niezależnych belek można zastosować system sufitu podwieszanego na kratownicy z elastycznymi wieszakami. Należy jednak zachować odległość nowego sufitu od starego min. 150 mm, a pustkę powietrzną wypełnić wełną mineralną. Takie rozwiązanie też może dać dużą poprawę, nawet do 10 dB, zależnie od jakości istniejącego stropu.

Te rozwiązania poprawiają izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych, lecz mogą być niewystarczające do poprawy izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. W każdym wypadku, gdy konieczne jest uzyskanie wartości izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych zgodnych z normą PN­‑B-02151-2:2015-10 [3], zalecane jest zastosowanie podłogi pływającej lub innego systemu podłogi na podłożu elastycznym. Takie rozwiązanie nie jest konieczne jedynie w przypadku, gdy dobra izolacyjność uderzeniowa nie jest potrzebna, np. gdy strop dzieli mieszkanie od sklepu piętro niżej.

Podwyższona podłoga

Jeżeli nie ma dostępu do pomieszczeń pod stropem wymagającym poprawy lub dodatkowy sufit nie może być zamontowany z powodu ograniczeń wysokości, należy poprawić izolacyjność akustyczną przez podniesienie podłogi. Zamontowanie zwykłej podłogi pływającej poprawi izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych, lecz nie od powietrznych.

Odpowiednim rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność powietrzną i uderzeniową jest zamontowanie nowej podłogi na legarach z elastycznymi podkładkami (np. z gumy lub filcu) i wypełnienie nowej pustki wełną mineralną. Przykład takiej konstrukcji pokazano na RYS. 6-7. Należy pamiętać, by oddylatować nową podłogę taśmą izolacyjną od wszystkich ścian przylegających.

RYS. 6-7. Przykład konstrukcji podniesionej podłogi. Oznaczenia: 1 - dowolny rodzaj podłogi, 2 - podwójna płyta OSB lub płyta gipsowo-kartonowa, 3 - legary z podkładem elastycznym, np. gumą lub filcem, 4 - wypełnienie z wełny mineralnej o grubości min. 100 mm, 5 - podłoga wymagająca poprawy izolacyjności akustycznej; rys.: archiwum autora

RYS. 6-7. Przykład konstrukcji podniesionej podłogi. Oznaczenia: 1 - dowolny rodzaj podłogi, 2 - podwójna płyta OSB lub płyta gipsowo-kartonowa, 3 - legary z podkładem elastycznym, np. gumą lub filcem, 4 - wypełnienie z wełny mineralnej o grubości min. 100 mm, 5 - podłoga wymagająca poprawy izolacyjności akustycznej; rys.: archiwum autora

Najczęstsze błędy

Błędy mogą pojawić się na każdym etapie, od koncepcji budynku przez wykonywanie projektu, aż do procesu stawiania budynku. Jeśli dojdzie do ich nagromadzenia, końcowa izolacyjność akustyczna może drastycznie odbiegać od wymogów, co wiąże się z ogromnymi kosztami napraw. Należy pamiętać, że wykonanie dobrego projektu, nawet kosztem zapłacenia za konsultacje akustyczne, jest tańsze niż poprawianie złej akustyki w gotowym budynku.

Bagatelizowanie wymogów akustycznych

Wśród wielu wymogów, jakie powinien spełniać budynek, warunki akustyczne są często traktowane jako mało istotne, ponieważ nie wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, jak konstrukcja czy wentylacja. Nie ma też obowiązku pomiaru warunków akustycznych gotowych budynków, mimo że parametry akustyczne muszą być określone w projekcie budowlanym. W związku z tym wymogi izolacyjności akustycznej często spychane są na dalszy plan i traktowane po macoszemu.

Z drugiej strony widać wzrost świadomości mieszkańców odnoście do wymogów, co skutkuje domaganiem się odpowiednich warunków akustycznych. W efekcie akustyka wpływa w coraz większym stopniu na wartość mieszkania lub domu.

Błędny układ mieszkania

Pokoje mieszkalne należy (o ile to możliwe) projektować przy bardziej cichej fasadzie, podczas gdy kuchnia, korytarz czy pomieszczenie sanitarne mogą być umiejscowione z głośniejszej strony. Niestety, architekci rzadko stosują tę zasadę.

Często zdarza się również, że w bloku mieszkalnym układy mieszkań zaprojektowane są tak, że łazienka lub toaleta jednego mieszkania przylega do pokoju dziennego lub sypialni innego mieszkania. Takiego układu należy unikać, ponieważ przez sztywne połączenie rur i wyposażenia sanitarnego dźwięk łatwo przenosi się przez ścianę na drugą stronę. Układ mieszkania powinien być więc taki, by łazienka i WC jednego mieszkania przylegały tylko do łazienki lub WC innego mieszkania.

Ten wymóg wymieniono w dziale IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4].

Jeżeli w projekcie nie można uniknąć sąsiedztwa łazienki jednego mieszkania z pokojem innego mieszkania, należy dołożyć starań, aby nie było żadnych sztywnych połączeń między elementami wyposażenia sanitarnego a ścianą.

Nierozróżnianie parametrów akustycznych

Istnieje wiele parametrów określających izolacyjność akustyczną. Producenci elementów budowlanych podają parametry laboratoryjne: Rw oraz Ln,w, podczas gdy wymagania dotyczą parametrów terenowych: R’A,1, R’A,2, L’n,w itd. Parametry te często bywają mylone i w projekcie budowlanym podawane są wartości laboratoryjne, odczytane z instrukcji lub strony internetowej producenta.

Zdarza się także, że w projekcie w ogóle nie podaje się parametru, a jedynie określa izolacyjność akustyczną w dB. Jeśli wyniki opierają się na wartościach laboratoryjnych, to nie uwzględnia się przenoszenia bocznego, wymiarów pomieszczeń i przegród, co może powodować zawyżenie wartości izolacyjności akustycznej o kilka lub nawet kilkanaście dB.

Do obliczeń należy stosować tzw. wskaźniki projektowe, czyli wartości laboratoryjne pomniejszone (dla dźwięków powietrznych) lub powiększone (dla dźwięków uderzeniowych) o 2 dB: RA,1, R, Ln,w,R itd.

Niewłaściwe materiały

Chyba najczęstszym błędem architektów jest nieadekwatna ocena ostatecznej izolacyjności akustycznej przegrody, co zwykle wynika z braku wiedzy na temat parametrów akustycznych. Materiały do budowy przegród dobierane są przede wszystkim pod względem nośności i izolacji cieplnej. Dobra izolacja cieplna nie oznacza jednak dobrej izolacyjności akustycznej. Często jest wręcz odwrotnie.

Jak wskazano w rozdziale 4, ściana jednowarstwowa musi mieć dużą masę powierzchniową (najlepiej min. 400 kg/m2), aby uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną, co odpowiada 25 cm grubości cegły pełnej o gęstości 1600 kg/m3. Pustaki o tej samej grubości uzyskują ok. 200-300 kg/m2, zaś bloki z betonu komórkowego mniej niż 200 kg/m2. Popularne bloki silikatowe zazwyczaj osiągają odpowiednią gęstość i masę powierzchniową.

Stropy w blokach wielomieszkaniowych są zazwyczaj betonowe i mają grubość min. 20 cm. Są zatem masywne, a więc zazwyczaj mają dobrą izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych. Jeżeli jednak nie zawierają warstwy izolacyjnej, ich izolacyjność od dźwięków uderzeniowych jest słaba. Wylewka i parkiet nie poprawiają sytuacji. Dywan lub wykładzina rozwiązują sprawę, lecz nie jest to rozwiązanie trwałe. Wykładzin nie montuje się we wszystkich pokojach, a poza tym właściciel mieszkania może w każdej chwili zrobić remont i zamontować podłogę drewnianą. Musi być więc zastosowana podłoga pływająca składająca się z warstwy izolacyjnej (np. skompresowanej wełny mineralnej) i warstwy pływającej. Podłoga pływająca nie jest wykonywana we wszystkich budynkach, a powinna być stosowana zawsze na każdym stropie, w każdym pokoju budynku mieszkalnego.

Kolejnym błędem jest też stosowanie styropianu sztywnego EPS jako warstwy izolującej podłogi pływającej. Materiał ten jest zdecydowanie za mało elastyczny i nie tłumi kroków, a w niektórych częstotliwościach wręcz wzmacnia dźwięk uderzeniowy. Można natomiast stosować styropian elastyczny EPS-T, produkowany specjalnie do podłóg pływających i badany pod względem sztywności i izolacyjności akustycznej.

Elementy obniżające szczelność

Drobne elementy montowane w przegrodzie z płyt gipsowo-kartonowych (np. kontakty w ścianie, oświetlenie w stropie) mogą powodować utratę szczelności i znacznie obniżać izolacyjność w zakresie wysokich częstotliwości. Dodatkowym błędem jest montowanie kontaktów naprzeciwko siebie po obydwu stronach ściany. Takie problemy zdarzają się zwłaszcza w hotelach. By tego uniknąć, należy pozostawić ścianę działową bez kontaktów lub ewentualnie zamocować szczelną obudowę z fragmentów płyt gipsowo-kartonowych za kontaktem. Taką samą obudowę należy montować za oświetleniem sufitowym.

Szablonowe podejście do izolacyjności akustycznej przegród

W Polsce rzadkością jest wykonywanie obliczeń izolacyjności akustycznej w planowanych budynkach wielomieszkaniowych. Żeby takie obliczenia zrobić, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu akustyki, co w praktyce wiąże się często z koniecznością zatrudnienia specjalisty.

Architekci często projektują w sposób szablonowy, tzn. we wszystkich budynkach stosują te same sprawdzone (lub nie) rozwiązania. Tymczasem izolacyjność akustyczna zależy nie tylko od rodzaju przegrody, lecz także od jej wymiarów i wymiarów pomieszczenia.

Popularny rodzaj ściany z bloczków komórkowych zda test akustyczny w przypadku, gdy pomieszczenie odbiorcze jest duże (np. salon), a powierzchnia ściany jest mała. W mniejszych pokojach (takich jak sypialnie) izolacyjność będzie za mała i wynik testu akustycznego będzie negatywny. Ponadto obliczenia należy wykonywać z uwzględnieniem przenoszenia bocznego, czyli przylegających ścian i stropów.

Wpływ przenoszenia bocznego również zależy nie tylko od rodzaju przegrody, lecz także od wymiarów i - co najważniejsze - od rodzaju łączenia. Obliczenia powinny być więc wykonywane w odniesieniu do konkretnego budynku (z pominięciem sytuacji, gdy deweloper stawia wiele identycznych obiektów).

Stosownie materiałów dźwiękochłonnych do poprawy izolacyjności

Materiał dźwiękochłonny, taki jak wełna mineralna, wykładzina czy kotara, nie jest sam w sobie barierą akustyczną. Pojęcia chłonności akustycznej i izolacyjności akustycznej są bardzo często mylone i w rezultacie zdarza się, że do powierzchni przegrody przymocowuje się materiał dźwiękochłonny w celu poprawy izolacyjności akustycznej. Przykładem są popularne niegdyś drzwi frontowe ze skórzanym obiciem wypełnionym gąbką. Mówiono wówczas, że takie drzwi lepiej tłumią dźwięk. Obicie to nie dawało jednak żadnej poprawy izolacyjności akustycznej, spełniało jedynie walory estetyczne (a i to wątpliwe).

Materiał dźwiękochłonny ma zastosowanie w przegrodzie jedynie wówczas, gdy wypełnia przestrzeń między warstwami, np. między panelami podwójnej ściany. Wtedy zmniejsza efekt rezonansów powstających w pustce. Zastosowanie wełny mineralnej może poprawić izolacyjność akustyczną nawet o 10 dB. Taka warstwa przytwierdzonej do powierzchni ściany wełny mineralnej lub waty szklanej nie da żadnego rezultatu, poza zmniejszeniem czasu pogłosu w pokoju.

Błędna jest też opinia, że dodanie grubszej warstwy materiału dźwiękochłonnego wewnątrz ściany poprawi jej izolacyjność akustyczną. Duża poprawa następuje wtedy, gdy do pustej przestrzeni montujemy nawet cienką warstwę wełny mineralnej (np. 5 cm).

Dalsze zwiększanie grubości materiału dźwiękochłonnego w pustce między panelami już niewiele zmienia. W przypadku ściany podwójnej z panelami z płyt gipsowo-kartonowych z pustką o grubości 20 cm wypełnienie z wełny mineralnej o grubości 5 cm może podnieść izolacyjność o 5-6 dB. Dodatkowe 5 cm, 10 cm czy 15 cm wełny mineralnej w najlepszym wypadku polepszy wynik o 1 dB. Nie ma więc potrzeby szczelnie wypełniać pustki powietrznej wełną mineralną. Może to nawet pogorszyć sytuację, ponieważ warstwa dźwiękochłonna musi wisieć luźno w pustce. Inaczej wełna mineralne może się za bardzo skompresować i stworzyć mostek akustyczny.

Stosowanie styropianu i innych materiałów o niskiej chłonności akustycznej

Materiał stosowany w pustce wewnątrz ścian lub wewnątrz stropów musi posiadać wysoką chłonność akustyczną w dużym zakresie częstotliwości. Odpowiednim materiałem są wszelkie wyroby włókniste, takie jak wełna mineralna czy wata szklana. Dobrze sprawdzają się też materiałowe wyroby z recyklingu.

Styropian jest bardzo popularny w budownictwie, ale mimo wysokich właściwości termoizolacyjnych jego właściwości dźwiękochłonne są słabe. Dobrze pochłania dźwięk w zawężonym zakresie częstotliwości, dopiero powyżej 2000 Hz. Nie nadaje się więc ani jako materiał dźwiękochłonny wewnątrz przegrody, ani w pomieszczeniu do poprawy warunków pogłosowych. Podobnie jest z korkiem oraz piankami i gąbkami. Te materiały też pochłaniają tylko dźwięki o wysokich częstotliwościach i nie nadają się do montowania w przegrodach.

Styropian EPS jest też zbyt sztywny do montowania pod podłogę pływającą. Do tego celu należy stosować twardą wełnę mineralną lub styropian akustyczny EPS-T. Przy użyciu zwykłego styropianu izolacyjność akustyczna uderzeniowa jest taka, jakby w ogóle nie było podłogi pływającej.

Otwory wentylacyjne

Najczęstsze skargi w blokach wielomieszkaniowych związane są ze słyszeniem konwersacji w łazienkach i toaletach przez otwory wentylacyjne. Dzieje się tak wtedy, gdy mieszkania mają kanały wentylacyjne łączące się ze sobą.

Dźwięk wędrujący przez kanał wentylacyjny ulega bardzo małemu tłumieniu, kanał działa więc jak transmiter akustyczny. Z tego powodu tak dobrze słychać rozmowy w pobliżu otworów wentylacyjnych. Aby nie mieć tego problemu, należy albo używać osobnych kanałów wentylacyjnych do każdego z mieszkań, albo stosować wysokiej jakości tłumiki akustyczne w kanałach.

Artykuł pochodzi z książki "Izolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym"

Literatura

  1. PN-EN 12354-1:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami".
  2. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 2: Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
  3. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.