Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sposoby mocowania ociepleń do powierzchni ścian według technologii ETICS

Modes of fixing of thermal insulation materials to wall surfaces using ETICS

Poznaj najpopularniejsze metody mocowań systemów ociepleń
Paweł Gaciek

Poznaj najpopularniejsze metody mocowań systemów ociepleń


Paweł Gaciek

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezspoinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 25 lat w naszym kraju są podstawową formą zwiększania izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wszelkich budynków: niskich i wysokich, mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zarówno nowych, jak i już istniejących.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

Termin termomodernizacja kojarzy się głównie z ocieplaniem obiektów, choć to nie jedyny aspekt tego procesu, ale oczywiście wiodący. Skojarzenia wiążą także niemal automatycznie z tą technologią styropian (EPS) oraz wełnę mineralną (MW). Dziś stosuje się wiele odmian tych materiałów, a także kilka innych, choć styropian i wełna mineralna są najlepiej znane, bo najbardziej powszechne.

W ostatnich latach w Polsce i w Europie wykonano wiele milionów metrów kwadratowych ociepleń, powstało również mnóstwo zaleceń, instrukcji, poradników i artykułów na temat tego, jak prawidłowo je wykonywać. Organizacją, która w naszym kraju tworzy i wspiera tego typu publikacje, jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W niniejszym artykule, stanowiącym początek szerszych rozważań, SSO podnosi ważki temat, jakim są sposoby mocowania ociepleń ETICS do powierzchni ścian.

Na przestrzeni lat wykształtowano i opisano kilka sposobów mocowania ociepleń ETICS do ścian - w propozycji nowej normy Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego prEN 17237 [1] mamy ich aż sześć (pięć zasadniczych, ale jedna z dwiema odmianami). Na potrzeby określenia najbardziej interesujących nas warunków realizacji ociepleń, skupimy się na sposobach, jakie z praktycznych i użytkowych względów rozpowszechniły się w Polsce w okresie ostatnich kilkunastu albo kilkudziesięciu lat i stosowane są do dziś:

1. Mocowanie wyłącznie klejowe, czyli tzw. systemy klejone. Ta metoda opiera się na założeniu, że wszelkie oddziaływania środowiskowe na system ociepleń, w tym podciśnienie (ssanie) wiatru i ciężar własny systemu przenosi wyłącznie połączenie klejowe termoizolacji z powierzchnią ściany.

Ten sposób mocowania ETICS, z uwagi na pewne ograniczenia, nie jest stosowany na bardzo szeroką skalę. Najczęściej jest wykorzystywany przy ociepleniu budynków niewysokich i dotyczy płyt ze styropianu oraz z wełny mineralnej typu lamelowa, co bardzo istotne, bowiem inne rodzaje wełny nie są rekomendowane do mocowania wyłącznie za pomocą mocowania klejowego w zewnętrznych systemach ociepleń.

W tym miejscu należy wyjaśnić, jakie wyroby są określane mianem klejów do ociepleń, aby w dalszej części artykułu podane definicje zastępować słowem uniwersalnym - klej. Najczęściej stosowane kleje to formalnie zaprawy klejące na bazie cementów, odpowiednio modyfikowane polimerami (redyspergowalnymi proszkami dyspersyjnymi) i innymi domieszkami poprawiającymi właściwości robocze, użytkowe oraz cechy fizyczne.

Suche mieszanki zarabia się wodą przed zastosowaniem, oczywiście zgodnie z zaleceniami podawanymi przez producentów.

Masami albo pastami klejącymi określa się najczęściej produkty gotowe, niewymagające zarabiania wodą na budowie, produkowane na spoiwach dyspersyjnych. Ich wiązanie i uzyskiwanie wytrzymałości odbywa się na zasadzie fizycznego wysychania w kontakcie z powietrzem.

Są również kleje, do przygotowania których na budowie łączy się  podstawowy składnik suchy (w przewadze ilościowej - składnik A) z żywicami (składnik B) albo bazową masę dyspersyjną (w przewadze ilościowej - składnik A) z cementem (składnik B).

Ostatnia istotna grupa klejów do ociepleń to kleje poliuretanowe w formie niskoprężnej pianki, stosowane do mocowania wybranych materiałów termoizolacyjnych.

Niezależnie od rodzaju stosowanego kleju, należy podkreślić, że przy wyłącznie klejowym sposobie łączenia ocieplenia z podłożem, bardzo duże znaczenie ma stan techniczny tego podłoża (powierzchnia ściany).

Wymagana minimalna przyczepność klejów zarówno do podłoża, jak i do termoizolacji staje się kluczowa, bo to jedyny sposób zamocowania, jakim dysponujemy - błąd w ocenie podłoża może być krytyczny dla trwałości i bezpieczeństwa użytkowania ocieplenia. Dlatego ta metoda mocowania ocieplenia jest najbardziej bezpieczna, kiedy mamy do czynienia z podłożem relatywnie nowym i czystym, o dobrej, znanej i jednolitej nośności, którą określa najczęściej odporność na rozrywanie podłoża siłą prostopadłą do jego powierzchni.

Powyższe warunki spełniają zasadniczo ściany budynku nowo wzniesionego - wiemy bowiem, że do typowych materiałów budowlanych uzyskuje się bardzo dobrą przyczepność klejów stosowanych do mocowania ociepleń. Zawsze jednak, w przypadku kiedy planujemy mocowanie ocieplenia ETICS jako wyłącznie klejowe, podłoże musi byś sprawdzone, co oznacza wykonanie badania nośności urządzeniem typu pull-off (badanie dokładne), ewentualnie testu odrywania przyklejonych do podłoża (ściany) kostek odpowiedniego styropianu (badanie szacujące) zgodnie z procedurą określoną np. w instrukcji ITB 447/2009 [2]. Nawet gdy podłoże jest nowe, należy sprawdzić, czy klej przewidziany do zastosowania uzyska do niego wymaganą przyczepność. Skutki braku oceny nowego podłoża żelbetowego pokazano na FOT. 1-2.

FOT. 1-2. Ściana  żelbetowa, powierzchnia bardzo gładka od deskowania, brak powierzchniowego oczyszczenia z pyłów oraz mleczka cementowego i ewentualnego zagruntowania np. preparatem poprawiającym przyczepność klejów; fot.: Paweł Gaciek

FOT. 1-2. Ściana  żelbetowa, powierzchnia bardzo gładka od deskowania, brak powierzchniowego oczyszczenia z pyłów oraz mleczka cementowego i ewentualnego zagruntowania np. preparatem poprawiającym przyczepność klejów; fot.: Paweł Gaciek

W celu doraźnego zabezpieczenia termoizolacji w trakcie przyklejenia (brak albo wczesna faza wiązania kleju) przed skutkami np. silnego oddziaływania porywistego wiatru lub w celu stabilizacji termoizolacji stosuje się czasami tzw. mocowanie mechaniczne montażowe, które ma charakter wyłącznie tymczasowy i nie jest traktowane jak mocowanie mechaniczne zasadnicze ani dodatkowe. Takie mocowanie nie może w żadnym przypadku uszkadzać połączenia klejowego, co jest prawdopodobne, jeśli zostanie przeprowadzone w fazie po rozpoczęciu wiązania kleju.

Podłoża, jakie stanowią ściany istniejących budynków, bywają różne w momencie oceny i nawet gdy spełniają wymagania w chwili badania w określonych miejscach, wcale nie jest pewne, że te parametry dotyczą całej ściany i będą zachowane w czasie dalszej eksploatacji jeszcze przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Takim ryzykiem obarczone są na przykład elewacje tynkowane i/albo elewacje tynkowane i elewacje malowane albo elewacje nakrapiane, na których są mocowane systemy ociepleń.

Ograniczeniem w stosowaniu mocowania wyłącznie klejowego może być także lokalizacja budynku, wpływ drgań, np. komunikacyjnych, może bowiem z czasem wpływać na istotne zmniejszenie przyczepności ocieplenia (nośności podłoża).

2. Mocowanie klejowe z dodatkowym użyciem łączników mechanicznych, przy czym w opisach, zamiennie ze słowem "dodatkowym" używa się słowa "ewentualnym", względnie razem obu tych słów.

Ta metoda mocowania ocieplenia odpowiada sytuacji najczęściej występującej w naszym kraju. Jej założenia odnośnie funkcji mocowania klejowego są takie same, jak opisano w punkcie 1 (tj. całkowite przeniesienie sił przez klej), przy czym pojawia się opcja dodatkowego zabezpieczania/zamocowania ocieplenia w rezultacie użycia łączników mechanicznych.

Intuicyjnie wyczuwamy, ale i widzimy w praktyce, że ilość i rodzaj łączników (także ich jakość) staje się regulatorem kilku obszarów "bezpieczeństwa" zamocowania ocieplenia, a mianowicie:

  • wysokości na jakiej instalowana jest termoizolacja,
  • grubości i rodzaju płyt termoizolacji,
  • stref ścian narażonych na silniejsze oddziaływania wiatru (strefy narożne),
  • ciężaru okładzin ocieplenia itp.

Niestety również "dodatkowym" lub "ewentualnym" mocowaniem łącznikami często pokrywa się brak oceny i przygotowania podłoża, maskuje się nawet jego niejednorodności lub ewidentną słabość, a nawet brak znajomości stanu technicznego podłoża.

Bywa że podobnie traktuje się przy tej metodzie mocowania ociepleń łączniki mechaniczne - bez właściwej uwagi, skoro niejako asystują tylko przy mocowaniu klejowym.

Dlaczego z taką stanowczością autorzy niniejszego artykułu odnoszą się do powyższych aspektów opisywanej metody mocowania? Żeby jednoznacznie zasygnalizować i przestrzec czytelników o niebezpieczeństwie, jakie wynika z nieznajomości wagi i funkcji mocowania klejowego i mechanicznego w poszczególnych metodach mocowania ociepleń ETICS.

Jeśli nadaje się łącznikom mechanicznym konkretne funkcje i zadania w ociepleniu, np. przenoszenie oddziaływań wiatru, bo nie ma pewności co do nośności podłoża, to nie można przyjmować ich ilość i rodzaju intuicyjnie bez określenia wartości oddziaływań i skuteczności zamocowania. Skutki braku właściwej oceny nośności podłoża i skuteczności zamocowania łączników mechanicznych pokazano na FOT. 3-4.

FOT. 3-4. Ściany budynków istniejących, przykłady braku właściwej oceny podłoża oraz braku skuteczności zamocowania łączników mechanicznych; fot.: Paweł Gaciek

FOT. 3-4. Ściany budynków istniejących, przykłady braku właściwej oceny podłoża oraz braku skuteczności zamocowania łączników mechanicznych; fot.: Paweł Gaciek

3. Mocowanie mechaniczne z dodatkowym klejeniem.

Temu rozwiązaniu odpowiada model zamocowania ETICS, w którym niemal wszystkie zasadnicze obciążenia działające na ocieplenie przenoszą łączniki mechaniczne. Funkcję zamocowania dodatkowego (nie ewentualnego) pełni mocowanie klejowe, które zawsze występuje i według oceny autorów jest nieodzowne w tej technologii. Spoina klejowa łącząca termoizolację z podłożem powinna przenosić minimum ciężar własny ocieplenia. Z definicji pracy łączników mechanicznych podawanych w ETA (European Technical Assessment - Europejska Ocena Techniczna) ewidentnie wynika brak takiej funkcji, co uzasadnia sens poprzedniego zdania.

Analiza schematu pracy łącznika pokazuje, że istnieje jego udział w przenoszeniu również ciężaru ocieplenia, bo generuje docisk do ściany warstw ETICS. Jednak za przeniesienie ciężaru własnego przez przekazywanie na podłoże sił stycznych odpowiada faktycznie spoina klejowa. Spoina ta pełni także funkcję montażową, zapewnia również możliwość uzyskania równego lica termoizolacji (korekta ustawienie płyt pomiędzy sobą), a więc niweluje drobne dopuszczalne nierówności podłoża. Ponadto stanowi istotne wsparcie zamocowania mechanicznego w sytuacji np. oddziaływania ognia na powierzchni ocieplenia.

Nawet przy relatywnie niskiej nośności podłoża spoina klejowa z racji swojej powierzchni sklejenia jest w stanie przenosić siły o istotnych wartościach, dlatego zawsze warto zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. W tym sposobie zamocowania ETICS mocowanie mechaniczne pełni funkcję mocowania podstawowego i z punktu widzenia analiz obliczeniowych mocowania wyłącznego, co oznacza, że przy prowadzeniu obliczeń związanych z określeniem liczby łączników mechanicznych przypadających na płytę lub 1 m2 termoizolacji pomijana jest całkowicie funkcja klejenia.

Dodatkowo przyjmuje się również tzw. minimalną liczbę łączników, jaką rekomenduje się do zastosowania w celu spełnienia warunków dotyczących mocowania wielopunktowego (wielokrotnego) oraz równomiernego rozmieszczenia punktów zamocowania. Minimalną ustaloną liczbę łączników przyjmuje się zawsze w sytuacji, kiedy z obliczeń wynika liczba mniejsza.

W przypadku metody mocowania mechanicznego należy dołożyć wszelkich starań, aby nośność łączników na wyrywanie z podłoża w przypadkach wątpliwych była sprawdzona metodą pull-out. Natomiast w sytuacjach standardowych (podłoża typowe, określone przez producenta łączników) przyjmuje się wartości zbadane, podane w dokumentach odniesienie dla określonego typu łączników, np. ETA.

Należy używać łączników wyszczególnionych w dokumentach odniesienia systemu ociepleń, również np. ETA czy innych aktualnych o podobnym znaczeniu.

Określenia i definicje, w tym dotyczące rodzajów klejów do ociepleń oraz sposobów mocowania, opisuje między innymi znana na rynku instrukcja ITB 447/2009 [2] - ostatnia z wydanej przez ITB serii dotyczącej ETICS.

Mając na uwadze trwałość i bezpieczeństwo użytkowania ETICS, odwołując się również do założeń określonych w punkcie 3, gdzie mowa o metodzie mocowania mechanicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń udostępnia na swej stronie internetowej Kalkulator Łączników SSO. Narzędzie jest przeznaczone dla projektantów systemów ociepleń. Umożliwia określenie oddziaływania wiatru na ściany budynków położonych na terenie Polski oraz wyliczenia liczby łączników mechanicznych przypadających na płytę termoizolacji albo na 1 m2 ocieplenia, zgodnie z aktualnymi standardami i stanem wiedzy technicznej w tym zakresie.

Literatura

  1. prEN 17237:2018, "Thermal insulation products for buildings. External thermal insulation composite systems with renders (ETICS) - Specification"
  2. "Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania", Instrukcja nr 447/2009, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • light light, 10.01.2019r., 12:15:47 Świetne rozwiązania, przydadzą się te informacje.

Powiązane

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.