Fasada wentylowana jako nowoczesna elewacja budynków niskoenergetycznych
Przykład szkieletu ściany wentylowanej. Do konstrukcji nośnej ściany (bloczki, cegły, beton itd.) zamocowano szkielet metalowy, 2-warstwowe ocieplenie, zachowano szczelinę wentylacyjną; wykończenie zewnętrzne (kasety stalowe, płyty włókno-cementowe, itp.)
Paroc/archiwum redakcji
Fasady wentylowane mogą spełniać kryterium rozwiązania energooszczędnego, zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i przy termorenowacji budynków już istniejących. Stosowanie tych technologii nie ma też praktycznie ograniczeń temperaturowych dotyczących procesu technologicznego, ponieważ nie wykonuje się prac mokrych na budowie.
Zobacz także
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Krajowy plan wsparcia [1] zawiera rekomendowaną do stosowania w praktyce krajową definicję, zgodnie z którą "budynek o niskim zużyciu energii" to taki budynek, który spełnia wymogi związane z oszczędnością energii i izolacyjnością, zawarte w przepisach techniczno-użytkowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane [2], tj. w szczególności dział X oraz załącznik 2 do rozporządzenia [3], obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. (w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością - od 1 stycznia 2019 r.).
13 sierpnia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3].
W tym akcie prawnym określono m.in. niższe wartości maksymalne współczynnika przenikania ciepła UC(max) [W/(m2·K)] dotyczące przegród zewnętrznych budynków oraz niższe wartości graniczne wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP(max) [kWh/(m2·rok)], zmieniające się w okresie 2014-2016, 2017-2020 i po 2021 r.
Według przepisów prawnych od 1 stycznia 2017 r. obowiązują m.in. nowe (niższe) wartości graniczne UC(max) [W/(m2·K)] dla pojedynczych przegród. Zasadniczą zmianą rozporządzenia w zakresie ochrony cieplnej budynków [3] jest obniżenie wartości maksymalnych współczynnika przenikania ciepła UC(max). Zaostrzeniu uległy wymagania cząstkowe w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, dachów, podłóg oraz okien i drzwi. Ponadto nie ma już znaczenia typ przegrody (wielo- czy jednowarstwowa) oraz przeznaczenie obiektu (mieszkalny, użyteczności publicznej, magazynowy, gospodarczy itp.).
Abstrakt |
W artykule przedstawiono charakterystykę materiałową przykładowych fasad wentylowanych w aspekcie spełnienia wymagań standardu niskoenergetycznego budynków. Podano obowiązujące wymagania w zakresie izolacyjności. Przytoczono metody obliczania strat ciepła przez przegrody wentylowane. Ventilated façade as an advanced façade solutions for low-energy housesThe article presents the characteristics of materials in sample ventilated facades in the aspect of compliance with low-energy standard for buildings. The applicable insulation performance requirements are quoted. There is a discussion of methods of calculating heat losses through ventilated building envelope. |
Wartości maksymalne współczynnika przenikania ciepła ścian zestawiono w TAB. 1. W związku z tym istnieje potrzeba przeprowadzenia analiz i ocen proponowanych rozwiązań materiałowych przegród zewnętrznych z uwzględnieniem fasad wentylowanych.
Analiza rozwiązań materiałowych fasad wentylowanych
Współczesne konstrukcje ścian zewnętrznych, w tym fasady wentylowane, mają wewnątrz szczeliny powietrzne, które odprowadzają nadmierną wilgoć poza przegrodę.
Fasady wentylowane mogą być wykonane w dwóch technologiach:
- technologia lekka-sucha (montaż elewacji z sidingu, płyt włókno-cementowych, płyt cementowych, laminatów, elementów drewnianych, blachy aluminiowej itp.) - RYS. 1-3,
- technologia ciężka-sucha (ciężkie płyty kamienne lub płyty z kruszywa kamiennego spojonego żywicą) - RYS. 4-6.
Obie technologie mogą spełniać kryterium rozwiązania energooszczędnego, zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i przy termorenowacji budynków już istniejących. Stosowanie tych technologii nie ma praktycznie ograniczeń temperaturowych dotyczących procesu technologicznego, ponieważ na budowie nie wykonuje się prac mokrych.
Do podłoży pełnych typu A, B (cegła, beton itp.) zaleca się stosowanie łączników z trzpieniem wbijanym lub wkręcanym.
Do podłoży otworowych/poryzowanych typu C, D, E (np. cegła dziurawka, gazobeton itp.) zaleca się stosowanie łączników z trzpieniem wkręcanym.
Jako łączników używa się tworzywowych kołków mechanicznych z trzpieniem stalowym z obtryskiem poliamidem z włóknem szklanym i kołnierzem z tworzywa sztucznego o średnicy min. Ø6 cm. Długość łącznika powinna być sumą grubości płyty izolacyjnej, głębokości zakotwienia i uwzględniać ewentualne nierówności powierzchni podłoża.
Welon szklany, pełniący rolę wiatroizolacji, układa się od strony zewnętrznej, w celu eliminowania penetracji izolacji przez wiatr oraz minimalizacji ewentualnego przenikania wilgoci atmosferycznej do termoizolacji. Płyty można układać w 1 lub 2 warstwach.
Ułożenie płyt w 2 warstwach minimalizuje wpływ mostków termicznych, jednak w obydwu przypadkach należy:
- układać płyty ściśle przy sobie tak, aby na styku płyt nie powstały liniowe mostki termiczne;
- druga warstwa płyt powinna być przesunięta o połowę długości i ewentualnie obrócona o 90° tak, aby na łączeniach płyt warstwy pierwszej znajdowały się pełne płyty warstwy drugiej.
Należy unikać zbyt mocnego dociskania wełny kołkami, w efekcie którego może nastąpić tzw. efekt poduszkowania - odginania rogów płyty i tworzenia się mostków termicznych. Na narożach budynku płyty z wełny ułożone z przesunięciem powinny zachodzić na siebie [4].
W procesie projektowania cieplnego fasad wentylowanych istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego o określonej grubości i spełnienie podstawowego kryterium: UC ≤ UC(max).
Materiały do warstwy izolacji cieplnej, zalecane do tego typu przegród, powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] i dużą porowatością. Inne parametry techniczne są zależne od ich pochodzenia.
Do grupy materiałów warstwy izolacji cieplnej można zaliczyć takie materiały, jak:
- wełna mineralna - materiał nieorganiczny, włóknisty, produkowany z mieszaniny surowców naturalnych (bazalty, margle) i odpadowych (żużel wielkopiecowy);
- płyty z poliuretanu (PUR) i płyty z poliizocyjanuratu (PIR) - twarde płyty piankowe, które są odporne termicznie i niepalne, o niższych wartościach współczynnika przewodzenia ciepła niż np. wełna mineralna i styropian;
- płyty celulozowe - włókna celulozowe są produktem przyjaznym naturze, ponieważ powstają z surowców wtórnych, a konkretnie z makulatury; powstające w efekcie mielenia papierowych resztek, impregnowane są preparatami solnymi (dzięki temu zyskują wysoką odporność na mikroorganizmy, owady, a także na ogień, włóknoceluloza to materiał trudnozapalny); włóknoceluloza potrafi również pochłaniać dźwięki i zwiększa komfort akustyczny w izolowanych nią budynkach;
- płyty fenolowe i płyty rezolowe - płyty izolacyjne o zamkniętej strukturze komórkowej z rdzeniem uzyskiwanym z żywicy fenolowo-formaldehydowej; płyty pokryte są po obu stronach welonem szklanym spojonym z rdzeniem w procesie produkcji; charakteryzują się m.in. niską absorpcją wilgoci, dużą wytrzymałością mechaniczną.
Przed wyborem odpowiedniego materiału do izolacji cieplnej należy zwrócić uwagę na następujące właściwości:
- współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)],
- gęstość objętościowa,
- izolacyjność akustyczna,
- przepuszczalność pary wodnej,
- współczynnik oporu dyfuzyjnego μ [-],
- wrażliwość na czynniki biologiczne i chemiczne.
Metody obliczeniowe strat ciepła przez fasady wentylowane
Straty ciepła przez pojedyncze elementy budynku, przy przyjęciu pewnych uproszczeń, można określić za pomocą współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] (RYS. 7).
Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2·K)] określa stratę ciepła odniesioną do jednostkowej różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz jednostkowej powierzchni elementu budowlanego:
gdzie:
RT - całkowity opór cieplny przegrody złożonej z płaskich warstw jednorodnych [(m2·K)/W], obliczony ze wzoru:
gdzie:
Rsi - opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej [(m2·K)/W],
Rn - obliczeniowe opory cieplne każdej warstwy [(m2·K)/W],
d - grubość warstwy [m],
λ - obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła materiału [W/(m·K)] przyjmuje się na podstawie PN-EN 12524:2003 [5], tablice z literatury, dane producenta,
Rse - opór przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej [(m2·K)/W].
Zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [6] ze względów obliczeniowych szczeliny dzieli się na trzy grupy:
- szczeliny z niewentylowaną warstwą powietrza, niepołączone lub połączone z powietrzem atmosferycznym otworami o polu powierzchni nieprzekraczającym 500 mm2 na 1 m szczeliny pionowej i na 1 m2 powierzchni szczeliny poziomej,
- szczeliny ze słabo wentylowaną warstwą powietrza, połączone z powietrzem atmosferycznym otworami o polu powierzchni > 500 mm2 i nieprzekraczającym 1500 mm2 na 1 m szczeliny pionowej i na 1 m2 powierzchni szczeliny poziomej,
- szczeliny z dobrze wentylowaną warstwą powietrza, połączone z powietrzem atmosferycznym otworami o polu powierzchni > 1500 mm2 na 1 m szczeliny pionowej i na 1 m2 powierzchni szczeliny poziomej.
Pole powierzchni otworów dotyczy zarówno otworów wlotowych, jak i wylotowych.
Do obliczonej wartości współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2·K)] w przypadku fasad wentylowanych należy dodać wartości poprawek korygujących wpływ:
- nieszczelności w warstwie izolacji,
- łączników mechanicznych przechodzących przez warstwę izolacyjną,
- opadów na dach o odwróconym układzie warstw.
Skorygowany współczynnik przenikania ciepła UC [W/(m2·K)] uzyskuje się, wprowadzając trzon korekcyjny ΔU:
Człon korekcyjny ΔU [W/(m2·K)] wyraża następującym wzorem:
gdzie:
ΔUg - poprawka na nieszczelności,
ΔUf - poprawka na łączniki mechaniczne.
Istotne znaczenie przy określaniu strat ciepła przez płaską ścianę zewnętrzną z fasadą wentylowaną ma uwzględnienie wpływu łączników mechanicznych.
Poprawka na łączniki mechaniczne ΔUf [W/(m2·K)] ma zastosowanie, gdy warstwę termoizolacji przebijają metalowe łączniki mechanicznej. Wyznacza się ją w sposób uproszczony na podstawie zależności:
[W/(m2·K)]
gdzie:
α = 0,8·d1/d0
λf - współczynnik przewodności cieplnej łącznika mechanicznego; np. dla stali λf = 50 W/(m×K), dla stali nierdzewnej λf = 17 W/(m×K),
nf - liczba łączników na 1 m2,
Af - pole przekroju poprzecznego jednego łącznika [m2],
d0, d1 - grubość odpowiednio: termoizolacji oraz części metalowej łącznika zanurzonej w warstwie termoizolacyjnej [m],
R1, RT,h - opór cieplny odpowiedni: termoizolacji oraz całej przegrody (z pominięciem mostków cieplnych) [(m2·K)/W].
Poprawki ΔUf nie uwzględnia się (nie stosuje się) w następujących sytuacjach:
- łącznik przechodzi przez pustą szczelinę,
- końce łącznika stykają się obustronnie z metalem,
- współczynnik przewodności cieplnej łącznika jest mniejszy od 1 W/(m·K).
Istnieje także możliwość uwzględnienia łączników mechanicznych, określając wartość punktowego współczynnika przenikania ciepła χ [W/K] przy zastosowaniu programu komputerowego.
Podsumowanie
Istotny wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej U [W/(m2·K)] ma wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/(m·K)] materiału izolacyjnego. W odniesieniu do jednego rodzaju izolacji może się ona wahać w znacznym przedziale w zależności od produktu, co wynika z szybkiego rozwoju rynku materiałów termoizolacyjnych oraz coraz bardziej zaawansowanych technologii produkcyjnych.
Obliczenia i analizy w tym zakresie przedstawiono w pracach:
- "Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle aktualnych warunków technicznych dotyczących budynków. Obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród zewnętrznych i ich złączy" [7]
- "Zasady projektowania budynków energooszczędnych" [8].
Istnieje potrzeba opracowania kart katalogowych dotyczących łączników mechanicznych z określeniem dodatkowych straty ciepła w postaci punktowego współczynnika przenikania ciepła χ [W/K] oraz rozkładu temperatur z określeniem temperatur minimalnych oraz czynnika temperaturowego fRsi [-].
Należy także podkreślić, że przy kształtowaniu układu warstw materiałowych przegród zewnętrznych i ich złączy trzeba uwzględniać kryteria w zakresie:
- izolacyjności cieplnej,
- kondensacji powierzchniowej i międzywarstwowej,
- izolacyjności akustycznej,
- ochrony przeciwpożarowej
- oraz nośności i trwałości konstrukcji.
Niektóre układy warstw materiałowych spełniają wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej (UC ≤ UC(max)), należy jednak przeprowadzić jeszcze analizy w zakresie wymagań wilgotnościowych, akustycznych lub przeciwpożarowych.
W procesie projektowym i wykonawczym istotne jest także opracowanie kart katalogowych złączy budowlanych z poprawnymi rozwiązaniami konstrukcyjno-materiałowymi fasad wentylowanych.
Literatura
1. Uchwała Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie przyjęcia "Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii".
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU z 2013 r. poz. 1409, z późn.zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (DzU z 2013 r., poz. 926). (Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. DzU z 2015 r., poz. 1422).
4. http://www.knaufinsulation.pl/doradztwo/izolacja-scian‑zewnetrznych/fasady-wnetylowane).
5. PN-EN 12524:2003, "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe".
6. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
7. K. Pawłowski, "Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle aktualnych warunków technicznych dotyczących budynków. Obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród zewnętrznych i ich złączy", GW Medium, Warszawa 2016.
8. K. Pawłowski, "Zasady projektowania budynków energooszczędnych", GW Medium, Warszawa 2017.