Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną

Thermal insulation of external walls of ventilated façades

Przekrój przez konstrukcję ściany trójwarstwowej wentylowanej
arch. redakcji

Przekrój przez konstrukcję ściany trójwarstwowej wentylowanej


arch. redakcji

Systemy elewacji wentylowanych są coraz powszechniejsze. Mają wiele zalet, ale także istotną wadę, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej kotwami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, planowanych na 2017, 2019 i 2021 r.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

ABSTRAKT

W artykule dokonano analizy wpływu łączników mechanicznych w systemach elewacji wentylowanych na izolacyjność przegrody zewnętrznej. Zwrócono uwagę na kierunki poszukiwań nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych tego rodzaju przegród zewnętrznych.

Thermal insulation of external walls of ventilated façades

The article reviews the impact of mechanical fastener systems in ventilated facades on building enveloped insulation performance. Attention was drawn to the directions of the search for new material and design solutions for this type of envelope.

W projektach budynków coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się systemy ścienne z elewacją wentylowaną. Posiadają one wiele zalet, m.in. chronią przed kondensacją pary wodnej. Umożliwiają także stosowanie różnorodnych rozwiązań materiałowych na warstwę osłonową (np. paneli fotowoltaicznych) czy warstwę izolacji cieplnej (np. o zmiennych właściwościach fazowych).

System zapewnia warunki do nieprzegrzewania się konstrukcji w okresie intensywnego nasłonecznienia elewacji. Stwarzane są warunki pozwalające na stosowanie zmiennej intensywności przepływu powietrza w zależności od potrzeb.

W konstrukcjach tych stosowane muszą być elementy osłaniające warstwę izolacji cieplnej i pustki wentylowanej od bezpośredniego oddziaływania środowiska zewnętrznego, wykonane ze stali, kamienia naturalnego, kruszywa kamiennego spojonego żywicą, szkła i innych materiałów. W zależności od zastosowanego rozwiązania materiałowego rozróżnia się system fasady wentylowanej, osłanianej metodą lekką-suchą lub ciężką-suchą.

Elementy osłaniające mocowane są na konstrukcji szkieletowej, która utrzymywana jest za pomocą kotew, konsol i itp. komponentów, mocowanych w warstwie konstrukcyjnej. Elementy kotwiące przebijają warstwę izolacji cieplnej, z reguły wykonaną z wełny mineralnej, co wywołuje w takim miejscu efekt punktowego mostka cieplnego. Konsole w systemach lekkich-suchych wykonane są z reguły z aluminium, materiału charakteryzujące się bardzo dobrą przewodnością cieplną, co intensyfikuje przewodzenie ciepła i wzmacnia efekt mostka punktowego.

Wpływ mostków cieplnych punktowych należy uwzględniać przy obliczaniu wartości współczynnika przenikania ciepła i sprawdzaniu spełniania podstawowych wymagań cieplnych stawianych przegrodom zewnętrznym budynków. W obliczu zaostrzanych sukcesywnie wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej znaczącym problemem staje się znajdowanie rozwiązań konstrukcyjnych elewacji wentylowanych, które spełniłyby te wymagania.

W opracowaniu "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych" [1] zwrócono uwagę na znaczący wpływ punktowych mostków cieplnych, tworzących się na skutek przebicia stalowymi łącznikami izolacji termicznej systemów ociepleniowych ETICS na skorygowaną wartość współczynnika przenikania ciepła UC.

W zależności od metodologii obliczeniowej, przy założeniu zastosowania kilku stalowych łączników na 1 m2 ocieplenia, wartość współczynnika UC wzrasta od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do wartości współczynnika U. Jeszcze bardziej niekorzystnej sytuacji można się spodziewać, kiedy warstwa izolacji cieplnej przebijana jest kotwami, do których zamocowana będzie konstrukcja osłonowa elewacji wentylowanej.

W literaturze technicznej można znaleźć opracowania opisujące przede wszystkim warunki, jakie powinny spełniać poszczególne komponenty i cały system oraz warunki techniczne wykonania elewacji [2, 3]. Brak jest natomiast szczegółowych wytycznych projektowych elewacji wentylowanych, w tym m.in. w zakresie spełniania wymagań w obszarze właściwości cieplno-wilgotnościowych.

Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie informacji technicznych w zakresie wartości punktowych mostków cieplnych od łączników i kotew przebijających warstwę izolacji cieplnej. Wytyczne ETAG 0034 [2] podają jedynie, iż pod względem cieplnym opór cieplny (R) układu konstrukcyjnego oblicza się przy wykorzystaniu norm:

  • PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania" [4];
  • PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie cieplne i powierzchniowe" [5].

Na potrzebę precyzyjnego uwzględniania wpływu mostków cieplnych na przepływ ciepła w systemach elewacji wentylowanej zwracają uwagę m.in. autorzy pracy "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych" [6].

Z kolei w innych badaniach wpływu różnych parametrów cieplnych i konstrukcyjnych poszczególnych komponentów systemu elewacji wentylowanej na wymianę ciepła stwierdzono (w analizowanych wariantach), iż mostki cieplne punktowe powodują wzrost wartości współczynnika przenikania ciepła ściany U nawet o ponad 30% [7].

Okazuje się, że współcześni projektanci niejednokrotnie nie dysponują wiarygodnymi danymi odnośnie do wartości współczynnika przenikania ciepła punktowych mostków cieplnych. Wyraźnie brakuje im narzędzia w postaci katalogu lub innych wytycznych czy zestawień wartości punktowego mostka cieplnego najczęściej spotykanych rozwiązań konstrukcyjnych systemów elewacji wentylowanej.

Wskazane byłoby stworzenie tego rodzaju narzędzi wspomagających proces projektowania, tak jak ma to miejsce w przypadku różnych opracowań pozwalających uwzględniać w obliczeniach liniowe mostki cieplne.

We wnioskach opracowania "Thermal bridging analysis on cladding systems for building facades" [8] stwierdza się, iż pomijanie efektu punktowego mostka cieplnego w lekkich systemach elewacji wentylowanej prowadzi do znaczącego niedoszacowania rzeczywistego przepływu i start ciepła z pomieszczeń ogrzewanych.

Mostki cieplne punktowe w systemach elewacyjnych tworzą niejednokrotnie bardzo złożone układy, skąd biorą się problemy z poprawnym ich uwzględnieniem w obliczeniach przepływu ciepła.

W analizowanych przykładach stwierdzono wielkość niedoszacowania przepływu ciepła przy nieuwzględnieniu efektu punktowych mostków cieplnych na poziomie 5–20%. Może to mieć bardzo duże znaczenie w sytuacji wdrażania w polskiej praktyce projektowej zasad wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku. Należy być świadomym tego, iż mostki cieplne mają coraz większy wpływ na wyznaczane wartości zapotrzebowania na moc grzewczą pomieszczeń i budynków oraz wskaźników zapotrzebowania na ciepło na potrzeby ogrzewania pomieszczeń budynków.

Zgodnie z aktualnymi wymaganiami technicznymi, ściany zewnętrzne pomieszczeń z temp. ≥  16°C muszą charakteryzować się skorygowaną wartością współczynnika przenikania ciepła (uwzględniającą m.in. wpływ łączników mechanicznych przebijających warstwę izolacji cieplnej na straty ciepła) UC  ≤  0,23 W/(m2·K), natomiast w pomieszczeniach z temperaturą w przedziale 8°C  ≤  ti  <  16°C należy spełnić kryterium UC  ≤  0,45 W/(m2·K). Gdyby w pomieszczeniach założyć temp. ≤  8°C, współczynnik UC musi osiągnąć wartość ≤  0,90 W/(m2·K) [9].

Przyjęta do analizy konstrukcja ściany zewnętrznej

W systemach elewacji wentylowanej szkielet nośny, nazywany również rusztem, mocowany jest do warstwy konstrukcyjnej ściany zewnętrznej. Zadaniem rusztu jest przenoszenie obciążeń elementów fasadowych na konstrukcję nośną. Ruszty wykonywane mogą być ze stali, aluminium lub połączeń stal–drewno, aluminium–drewno.

Ruszt mocowany jest z reguły do warstwy konstrukcyjnej za pomocą metalowych wsporników, aluminiowych w przypadku lżejszej elewacji i stalowych w przypadku ciężkiej elewacji. W celu ograniczenia efektu mostka cieplnego punktowego w miejscu mocowania wspornika, konsoli rusztu do konstrukcji nośnej ściany, zaleca się stosowanie w tym połączeniu podkładek termicznych, nazywanych również termostopami. Wykonane one mogą być z PVC, HPL lub innego tworzywa, z reguły o gr. 2-10 mm.

Metalowy szkielet nośny zastosowany na dużych powierzchniach ścian zewnętrznych powinien zapewniać możliwość regulacji w trzech osiach. Jest to szczególnie ważne w przypadku montażu na niezbyt równych powierzchniach.

System powinien również zapewniać możliwość przesuwu elementów, związaną z ich rozszerzalnością cieplną. Brak takiej możliwości może doprowadzić do wygięcia się profili, co z kolei może powodować uszkodzenia elewacji.

Do obliczeń przyjęto fasadę wentylowaną (RYS. 1-2) przy założeniu zmiennej grubości warstwy izolacji cieplnej od 10 cm do 25 cm wełny mineralnej, o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ= 0,034 W/(m·K). Przyjęto stałą grubość warstwy konstrukcyjnej 20 cm, ale przy kilku wariantach wartości współczynnika przewodzenia ciepła materiału tej warstwy - od λ = 0,5 W/(m·K) do λ = 2,0 W/(m·K).

Do obliczeń wykorzystano metodologię z normy PN EN ISO 6946:2008 [4] do wyznaczenia skorygowanej wartości współczynnika przenikania ciepła oraz zależność do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego z opracowania "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House" [7].

Założono dokonanie sprawdzenia, jakie są możliwości spełnienia wymagań warunków technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, które będą obowiązywały od dnia 01.01.2017 r. i 01.01.2021 r. (w przypadku niektórych budynków użyteczności publicznej już od 01.01.2019 r.). Dla porównania wykorzystano zależność na określenie wartości punktowego mostka cieplnego od konsoli systemów elewacyjnych.

RYS. 1-2. Schemat fasady wentylowanej: przekrój poziomy (1), przekrój pionowy (2); 1 - warstwa konstrukcyjna, 2 - podkładka pod konsolę, 3 - konsola, 4 - warstwa izolacji cieplnej, 5 - warstwa izolacyjna wiatrochronna, 6 - pustka wentylowana, 7 - płyta elewacyjna; rys. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in.

RYS. 1-2. Schemat fasady wentylowanej: przekrój poziomy (1), przekrój pionowy (2); 1 - warstwa konstrukcyjna, 2 - podkładka pod konsolę, 3 - konsola, 4 - warstwa izolacji cieplnej, 5 - warstwa izolacyjna wiatrochronna, 6 - pustka wentylowana, 7 - płyta elewacyjna; rys. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in.

Wełna mineralna montowana jest tradycyjnie do warstwy konstrukcyjnej za pomocą łączników mechanicznych o średnicy 5 mm, wykonanych ze stali węglowej z trzpieniem rozporowym z tworzywa sztucznego.

Płyty elewacyjne montowane są do warstwy konstrukcyjnej za pomocą konsoli aluminiowej gr. 3 mm, o zmiennej długości dostosowanej do grubości warstwy izolacji cieplnej i wysokości 40 mm. Konsole z kolei montowane są do warstwy konstrukcyjnej za pomocą odpowiednich kotew dostosowanych  do danego rodzaju materiału podłoża. W miejscu mocowania konsoli aluminiowej do podłoża przewidziano podkładkę izolacyjną o gr. 5 mm.

Zasady obliczeń izolacyjności cieplnej przegrody budowlanej

Izolacyjność cieplną ściany zewnętrznej, wyrażoną wartością skorygowaną współczynnika przenikania ciepła UC, co wynika z warunków technicznych [9], określono według metodologię normy PN-EN ISO 6946:2008 [4].

W przypadku ścian zewnętrznych należy uwzględniać wpływ nieszczelności i wpływ łączników mechanicznych z trzpieniami metalowymi tworzącymi punktowe mostki cieplne oraz kotew, profili, czy innych elementów metalowych przebijających warstwę izolacji cieplnej, na wartość współczynnika przenikania ciepła ocieplanej przegrody budowlanej U.

UC = U+ ∆U

gdzie:

UC - skorygowana wartość współczynnika przenikania ciepła [W/(m2·K)],

U - współczynnik przenikania ciepła uwzględniający opory cieplne warstw przegrody, [W/(m2·K)].

∆U= ∆Ug + ∆Uf

gdzie:

∆Ug - poprawka z uwagi na pustki powietrzne w warstwie izolacji cieplnej [W/(m2·K)],

∆Uf - poprawka z uwagi na łączniki mechaniczne w warstwie izolacji cieplnej [W/(m2·K)].

W przypadku analizowanej przegrody budowlanej założono brak nieszczelności w warstwie izolacji cieplnej, w związku z czym nie uwzględniono poprawki ∆Ug, natomiast uwzględniono wpływ łączników mechanicznych w skorygowanej wartości współczynnika przenikania ciepła UC.

Według normy PN-EN ISO 6946:2008 [4] nie należy stosować poprawki ∆Uf w przypadku łączników wykonanych z materiału o przewodności cieplnej mniejszej od 1 W/(m·K). Z czego wynika, iż nie trzeba jej wyznaczać w przypadku łączników z tworzywa sztucznego, ale bezwzględnie należy w przypadku łączników metalowych, dla których λ> 1 W/(m·K). Łączniki tego rodzaju stosowane muszą być w przypadku ocieplenia przegrody m.in. wełną mineralną.

Wartość poprawki ∆Uf określana jest według wzoru:

gdzie:

α = 0,8 jeżeli łącznik całkowicie przebija warstwę izolacji,

α = 0,8 d1/d0 w przypadku łącznika wpuszczonego w izolację, czyli przebijającego izolację na części grubości tej warstwy [-],

λf - przewodność cieplna materiału łącznika [W/(m·K)],

nf - liczba łączników na 1 m2,

Af - pole przekroju poprzecznego jednego łącznika [m2],

d0 - grubość warstwy izolacji cieplnej z łącznikiem [m],

d1 - długość łącznika przechodzącego przez izolację cieplną [m],

R1 - opór cieplny warstwy izolacji cieplnej przebitej przez łącznik [(m2·K)/W],

RT,h - całkowity opór cieplny komponentu z pominięciem mostków cieplnych [W/(m2·K)].

W obliczeniach przyjęto występowanie łączników mechanicznych o średnicy Φ 5 mm do mocowania płyt wełny mineralnej w ilości 4 szt. na 1 m2 przegrody i konsole aluminiowe o przekroju poprzecznym (3×40 mm) w ilości 2 szt. na 1 m2 przegrody i 3 szt. na 1 m2 przegrody.

Założono, że dla łączników mechanicznych ze stali, przebijających warstwę wełny mineralnej, wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ = 50 W/(m·K), a w przypadku konsoli aluminiowych dla aluminium λ = 160 W/(m·K). W obliczeniach założono warstwę tynku cementowo-wapiennego o gr. 1,5 cm na wykończenie ściany zewnętrznej od strony pomieszczenia.

Z opracowania "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House" [7] zaczerpnięto do analizy zależność na wyznaczanie wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ [W/K]:

χ = 0,041 + 0,014 ln(λkon) – 0,025 dkon – 0,016 λizo + 0,022 dizo

gdzie:

λkon - współczynnik przewodzenia ciepła materiału warstwy konstrukcyjnej [W/(m·K)],

dkon - grubość warstwy konstrukcyjnej [m],

λizo - współczynnik przewodzenia ciepła materiału warstwy izolacji cieplnej [W/(m·K)],

dizo - grubość warstwy izolacji cieplnej [m].

Ze względu na to, że tę zależność wyprowadzono z badań dla konsoli/łączników aluminiowych o przekroju 3×40 mm z podkładką termiczną, zastosowanie jej jest ograniczone. Na pewno innymi parametrami będą charakteryzowały się łączniki o większym przekroju czy wykonane przykładowo ze stali.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż wartości współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego χ od konsoli aluminiowej zależą m.in. od wartości przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej. Przy wykorzystaniu zależności z normy PN-EN ISO 6946:2008 [4] wartość współczynnika χ zależy w istotnej mierze od grubości czyli równocześnie izolacyjności cieplnej warstwy ociepleniowej, a uzyskane wartości są znacznie większe niż w oparciu o zależność z opracowania [7] (RYS. 3).

Potwierdzają się tym sposobem wnioski z innych opracowań dotyczących analizowanego zagadnienia o dużej niedokładności przy wyznaczaniu współczynnika χ łączników aluminiowych według metodologii normy PN-EN ISO 6946:2008 [4].

Potwierdzona została tym samym potrzeba wyznaczania parametrów punktowych mostków ciepła metodą dokładną, czyli przy wykorzystaniu np. metodologii normy PN-EN ISO 10211:2008 [5] oraz opracowania na tej podstawie praktycznych wytycznych, które można by wykorzystywać w działalności projektowej.

Obliczono również wartości skorygowane współczynnika przenikania ciepła UC dla analizowanej konstrukcji ściany z elewacją wentylowaną, przy uwzględnieniu mostków cieplnych punktowych od dwóch lub trzech konsoli aluminiowych i czterech łączników stalowych na 1m2 powierzchni przegrody (RYS. 4).

RYS. 3. Zależność współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego c od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, wyznaczona dwiema metodami: według normy PN 6946:2008 [4] i według opracowania „Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House” [7]; rys. archiwum autora

RYS. 3. Zależność współczynnika przenikania ciepła punktowego mostka cieplnego c od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, wyznaczona dwiema metodami: według normy PN 6946:2008 [4] i według opracowania „Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House” [7]; rys. archiwum autora

RYS. 4. Zależność współczynnika przenikania ciepła UC od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, przy założeniu 2 i 3 konsoli aluminiowych i łączników stalowych; rys. archiwum autora

RYS. 4. Zależność współczynnika przenikania ciepła UC od przewodności cieplnej materiału warstwy konstrukcyjnej przy różnej grubości warstwy izolacji cieplnej, przy założeniu 2 i 3 konsoli aluminiowych i łączników stalowych; rys. archiwum autora

Z przedstawionych obliczeń (RYS. 4) wynika, iż bardzo trudno jest spełnić aktualne i planowane do uzyskania w najbliższych latach zaostrzone wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych dla pomieszczeń z temperaturą obliczeniową ≥  16°C. Jedynie warstwy izolacji cieplnej o gr. 20-25 cm, i to przy minimalnej liczbie konsoli, są w stanie zapewnić izolacyjność na wymaganym poziomie.

Z zaprezentowanego materiału wynika, że należy intensywnie kontynuować poszukiwania w zakresie nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dla ścian z elewacjami wentylowanymi, aby zapewnić spełnienie wymagań technicznych.

Na pewno należałoby rozpatrzyć możliwość zastosowania materiałów na warstwę izolacji cieplnej o przewodności cieplnej ok. 0,030 W/(m·K) i mniejszej.

Oprócz konsoli aluminiowych do mocowania elewacji należy zalecać zastosowanie, jeżeli jest taka potrzeba, konsoli ze stali, w tym nierdzewnej, charakteryzującej się znacznie niższą przewodnością cieplną niż aluminium.

Również do montażu izolacji cieplnej zamiast łączników ze stali zwykłej należałoby wprowadzać na szerszą skalę łączniki ze stali nierdzewnej.

Należy też poszukiwać nowych rozwiązań podkładek i osłon w miejscu montażu konsoli do warstwy konstrukcyjnej.

Literatura

  1. A. Ujma, "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwzględniane w projektowaniu przegród budowlanych", "IZOLACJE", nr 5/2013, s. 14-19.
  2. ETAG 034, "Zestawy do wykonywania okładzin ścian zewnętrznych".
  3. K. Schabowicz, M. Szymków, "Elewacje wentylowane z płyt włókno-cementowych w ujęciu prawnym", "IZOLACJE", nr 9/2015, s. 60-64.
  4. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania".
  5. PN-EN ISO 10211:2008, "Mostki cieplne w budynkach. Strumienie cieplne i powierzchniowe".
  6. S. Kulczewska, W. Jezierski, "Analiza rozwiązań złożonych mostków termicznych pod względem udoskonalania ich parametrów cieplnych", "Budownictwo i Architektura", nr 15(3)/2016, s. 99-106.
  7. J. Šadauskienė, J. Ramanauskas i in., "Methodology for Evaluating the Impact of Point Thermal Bridges on the High-Energy Performance of a Passive House", "Sustainability", nr 7/2015, s. 16687-16702.
  8. G. Theodoros, G. Aikaterini i in., "Thermal bridging analysis on cladding systems for building facades", "Energy and Buildings", nr 109/2015, s. 377-384.
  9. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

Wybrane dla Ciebie

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny » Wełna skalna jako materiał termoizolacyjny »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka » Systemowa termomodernizacja to ciepło i estetyka »

Płyty XPS – następca styropianu »

Płyty XPS – następca styropianu » Płyty XPS – następca styropianu »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Budowanie szkieletowe czy modułowe? » Budowanie szkieletowe czy modułowe? »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.