FOT. 3. Widok wykończenia podestu klatki schodowej z widoczną fugą silikonową pomiędzy płytkami podłogowymi a cokołem
Archiwum autora
W przypadku podestów i biegów schodowych brak obecnie metodyki obliczeniowej pozwalającej określić prognozowaną wartość wskaźnika L’n,w. Nie zwalnia to jednak projektanta od stosowania rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się dźwięków uderzeniowych.
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...
Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...
Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...
Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.
ABSTRAKT
W artykule przypomniano podstawowe wymagania ustawowe dotyczące izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych). Przedstawiono również wyniki przykładowych badań terenowych przeprowadzonych w nowym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wyniki badań mogą stanowić dobry materiał szkoleniowy, ponieważ dotyczą realizacji, w której zastosowano bardzo popularny sposób redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na podeście klatki schodowej w postaci podłogi pływającej.
Impact sounds transferred to residential areas from general circulation areas, based on example site measurements
The article restates the key statutory requirements for sound reduction index for proofing against impact sounds penetrating to residential spaces from general circulation areas (landings and flights of stairs). There is also a presentation of results of sample field studies conducted at a new multi-family residential building. These findings can be used as effective training resources, as they apply to projects employing a very popular method of suppressing impact sounds generated at a staircase landing, i.e. floating raised floor. The article answers the question of efficiency of this method in accomplishing the statutory criteria.
Zgodnie z normą PN-B-02151-03:1999 [1] przegrodom i elementom w budynku stawiane są wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej. Wymagania te wynikają z zapisu w prawie budowlanym [2].
Rodzaj przegród i elementów podlegających weryfikacji akustycznej określony został w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]:
"W budynkach, o których mowa w ust. 1, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne oraz ich elementy powinny mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą od podanej w polskiej normie dotyczącej wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjności akustycznej elementów budowlanych, wyznaczonej zgodnie z polskimi normami określającymi metody pomiaru izolacyjności akustycznej elementów budowlanych i izolacyjności akustycznej w budynkach. Wymagania odnoszą się do izolacyjności:
ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych,
stropów i połóg - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych,
podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych".
W rozporządzeniu przywołane zostały również normy zawierające wymagania w postaci wartości odpowiednich wskaźników akustycznych. Zagadnienia te poruszane były w artykule "Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki" [4], niemniej w celu przypomnienia przedstawiono najważniejsze kwestie związane z zagadnieniami poruszanymi w artykule.
Izolacyjność akustyczną ze względu na sposób powstawania dźwięku można podzielić na izolacyjność od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych:
dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu;
dźwięki uderzeniowe są rodzajem dźwięków materiałowych powstających w wyniku pobudzania do drgań stropu (podestu, biegu schodowego) podczas jego użytkowania.
Należy wyjaśnić, że dźwięki materiałowe rozprzestrzeniają się w ośrodku stałym (w przeciwieństwie do dźwięków powietrznych) w wyniku oddziaływania na ten ośrodek dźwięków powietrznych lub drgań mechanicznych.
Zgodnie z normą PN-B-02151‑03:1999 [1] izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych wyraża się za pomocą wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w.
Strop, podest lub bieg schodowy przeznaczony do wykonania w budynku musi charakteryzować się na tyle dobrą izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych, wyrażoną za pomocą wskaźnika poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w, aby po uwzględnieniu wpływu bocznego przenoszenia dźwięku w danym budynku strop osiągnął wymaganą izolacyjność akustyczną wyrażoną w postaci wskaźnika L’n,w.
W przypadku stropów określenie wpływu bocznego przenoszenia dźwięku jest stosunkowo proste [5]. Brakuje natomiast metodyki obliczeniowej pozwalającej określić prognozowaną wartość wskaźnika L’n,w w odniesieniu do podestów i biegów schodowych.
Na podstawie wytycznych zawartych w normie PN-B-02151‑03:1999 [1] wyznaczone wartości wskaźników izolacyjności akustycznej przegród i elementów wewnętrznych należy odnieść do wymagań przedstawionych w formie tabelarycznej.
W TABELI 1 przedstawiono wymagania dotyczące przegród wewnętrznych między wybranymi pomieszczeniami w budynku mieszkalnym. Wymagania te zawarte są w normie PN-B-02151-03:1999 [1]. Norma na ten moment nadal przywołana jest w Warunkach Technicznych, mimo że od października 2015 r. aktualna jest nowa norma PN-B‑02151-3:2015-10 [6].
W TABELI 2 przedstawiono z kolei wymagania według aktualnej normy PN-B-02151-3:2015-10 [6].
TABELA 1. Wymagana izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych według normy PN-B-02151-03:1999 [1]
TABELA 2. Dopuszczalny poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych według normy PN-B-02151-3:2015-10 [6]
Jak można zauważyć, wymagania w zakresie izolacyjności od dźwięków uderzeniowych przenikające do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji w stosunku do normy z 1999 r. uległy liberalizacji. Wartość liczbowa wymagania wzrosła o 2 dB (co oznacza wymaganie łagodniejsze o 2 dB) jednocześnie rodzaj przegrody ograniczono do podestów (z zapisu usunięto biegi schodowe).
Należy zauważyć, że jest to niekonsekwencja w stosunku do cytowanego wcześniej zapisu z Warunków Technicznych [3].
Pomiary terenowe
Badania terenowe wykonane zostały w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w celu określenia poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych).
Aby wyznaczyć izolacyjność od dźwięków uderzeniowych generowanych na podestach oraz biegach schodów, pomieszczenie odbiorcze zlokalizowano w pokoju mieszkalnym na kondygnacji pierwszego pietra (poziom +2,95).
RYS. 1. Fragment rzutu budynku dotyczący przykładowej sytuacji pomiarowej związanej z wyznaczeniem poziomu uderzeniowego przenikającego do pokoju mieszkalnego (poziom +2,95) z podestu klatki schodowej 1. piętra (poziom +2,95); rys.: archiwum autora
Na RYS. 1 pokazano fragment rzutu pierwszego piętra budynku zawierający pomieszczenie odbiorcze oraz widok klatki schodowej, na której generowane były dźwięki uderzeniowe za pomocą znormalizowanego źródła dźwięków uderzeniowych w postaci stukacza młotkowego.
Na RYS. 2, RYS. 3 i RYS. 4 zestawiono elementy klatki schodowej, na których ustawiany był stukacz młotkowy w celu wygenerowania dźwięków uderzeniowych.
Celem wyznaczenia parametrów charakteryzujących izolacyjność od dźwięków uderzeniowych kolejnych układów (pomieszczenie nadawcze ® pomieszczenie odbiorcze) zastosowano obowiązujące procedury pomiarowe według normy PN-EN ISO 140-7:2000 [7].
Pomiary rozkładu poziomu uderzeniowego w funkcji częstotliwości były mierzone każdorazowo w pomieszczeniu odbiorczym dla wymaganej liczby punktów usytuowania mikrofonu oraz ustawień stukacza młotkowego. Ustawienia stukacza i mikrofonu odpowiadały wytycznym podanym w normie PN-EN ISO 140-7:2000 [7]. Końcowy wynik stanowił wartość uśrednioną w sposób "energetyczny" dla wszystkich pomiarów.
Na FOT. 1 pokazano pomieszczenie odbiorcze w trakcie wykonywania pomiarów terenowych z usytuowanymi mikrofonami pomiarowymi.
RYS. 2. Podest piętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - wylewka cementowa zbrojona gr. 4 cm, 3 - folia PE, 4 - styropian EPS 100 038 gr. 2 cm, 5 - styropian akustyczny 20/22 gr. 2 cm, 6 -folia klejona lub membrana, 7 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 8 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora
RYS. 3. Bieg schodowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - bieg schodowy monolityczny żelbetowy o gr. płyty 16 cm, 3 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora
RYS. 4. Podest międzypiętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - folia PE, 3 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 4 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora;
FOT. 1. Widok pokoju mieszkalnego z usytuowanymi mikrofonami pomiarowymi w trakcie wykonywania pomiarów terenowych poziomu uderzeniowego; fot. archiwum autora
Na FOT. 2 pokazano przykładową sytuację pomiarową dotyczącą usytuowania stukacza młotkowego na podeście schodowym.
W wyniku realizacji procedury pomiarowej uzyskano wyniki w postaci przybliżonego poziomu uderzeniowego L’n w funkcji częstotliwości w zakresie 50–5000 Hz, a następnie wartości jednoliczbowe w postaci wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego L’n,w.
Na RYS. 5 przedstawiono w sposób schematyczny fragment przekroju budynku przez klatkę schodową, na którym zaznaczono symbolicznie miejsca usytuowania stukacza (każdemu ustawieniu z rysunku odpowiadały w rzeczywistości dwie pozycje stukacza młotkowego) oraz wartość wskaźnika L’n,w (C1) dla każdej z sytuacji pomiarowych.
Na podstawie wyników pomiarów przeprowadzonych w budynku wielorodzinnym, przedstawionych w artykule, należy stwierdzić, że określone podczas pomiarów wartości wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego w wytypowanym pokoju mieszkalnym wyniosły L’n,w = 51-74 dB.
Wymaganie zawarte w normie PN-B-02151‑03:1999 [1] L’n,wmax = 53 dB spełnione zostało w przypadku lokalizacji stukacza poniżej poziomu +1,48 m oraz na biegu schodowym bezpośrednio poniżej poziomu +7,38 m.
W przypadku oceny poziomu uderzeniowego według wymagań normy PN-B-02151‑3:2015-10 [6] ograniczany jest jedynie poziom uderzeniowy z podestów schodowych, a wymaganie wynoszące L’n,wmax = 55 dB jest łagodniejsze o 2 dB od wartości z normy PN-B‑02151-03:1999 [1].
W związku z tym wymagania spełnione zostały w przypadku lokalizacji stukacza również na poziomie +1,48 m oraz +8,85 m.
FOT. 2. Widok klatki schodowej ze stukaczem młotkowym usytuowanym na podeście międzypiętrowym w celu pobudzenia do drgań konstrukcji schodów; fot. archiwum autora
RYS. 5. Schematyczne przedstawienie przekroju budynku przez klatkę schodową z zaznaczonymi symbolicznie ustawieniami stukacza oraz wartościami wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w (CI) w pokoju mieszkalnym (każdemu ustawieniu z rysunku odpowiadały w rzeczywistości dwie pozycje stukacza młotkowego); rys. archiwum autora
Największą wartość L’n,w zarejestrowano dla ustawienia stukacza na podeście pierwszego piętra (poziom +2,95), zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju odbiorczego, najmniejszą natomiast dla ustawienia stukacza na podeście parteru (poziom ± 0,00).
Dodatkowo można zaobserwować (czego zresztą należało się spodziewać), że poziom uderzeniowy zmniejsza się wraz z odległością między stukaczem a pokojem odbiorczym.
Słabe parametry izolacyjności od dźwięków uderzeniowych uzyskane podczas pomiarów terenowych mogą częściowo zaskakiwać. Na podeście piętrowym zrealizowano bowiem podłogę pływającą oddylatowaną po obwodzie, co jest rozwiązaniem prawidłowym.
Niestety warstwa wierzchnia w postaci płytek gresowych ułożona została bez zachowania dylatacji w warstwie kleju.
Wprawdzie ułożono fugę silikonową, stanowi ona jednak wyłącznie element dekoracyjny (FOT. 3).
Prawidłowe rozwiązanie powinno polegać na wykonaniu obwodowej fugi z silikonu nie tylko na grubości płytek, lecz także na grubości warstwy kleju. Wykonana powinna zostać ze szczególną uwagą, tak aby nie zabrudzić dylatacji i nie utworzyć łącznika mechanicznego przenoszącego drgania.
W projekcie zabrakło rozwiązań wibroizolacyjnych dotyczących biegów schodowych oraz podestów międzypiętrowych.
Chociaż żelbetowe płyty biegowe zostały oddylatowane od ścian klatki schodowej, to drgania mechaniczne poprzez konstrukcję schodów bez problemu przenoszą się w takim przypadku na podesty, a następnie poprzez konstrukcję budynku do pomieszczeń mieszkalnych.
Ta sama uwaga dotyczy podestów międzypiętrowych, z których drgania mogą przenosić się bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych.
Podsumowanie
Przyczyną niskich parametrów dźwiękoizolacyjnych w budynku mieszkalnym poddanym badaniom była intensywna transmisja energii akustycznej drogami materiałowymi.
Wnioski płynące z analizy rozpatrywanego przypadku można uogólnić na większość spotykanych rozwiązań projektowych.
Pomimo zaprojektowania podłóg pływających na podestach piętrowych błędna realizacja warstwy wierzchniej może powodować znaczące przekroczenie poziomów dźwięków uderzeniowych w pomieszczeniach mieszkalnych.
Pomijanie rozwiązań wibroizolacyjnych dotyczących podestów międzypiętrowych oraz biegów schodowych prowadzi do braku możliwości realizacji ochrony akustycznej w budynku.
Jedynym skutecznym sposobem na ochronę od dźwięków uderzeniowych generowanych na biegach schodowych jest ich oddylatowane od ścian klatki schodowej oraz zastosowanie systemowych rozwiązań wibroizolacyjnych umożliwiających oparcie biegów na podestach z zachowaniem redukcji drgań.
Alternatywnym w stosunku do podłóg pływających układanych na podestach, kompleksowym sposobem ochrony akustycznej w zakresie redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na klatach schodowych, są systemowe rozwiązania wibroakustyczne.
Literatura
PN-B-02151-03:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania".
Ustawa z 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2013 nr 0 poz. 1409).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).
L. Dulak, A. Nowoświat, "Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki", "IZOLACJE", nr 2/2016, s. 56-63.
PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka Budowlana. określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
PN-EN ISO 140-7:2000, "Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary terenowe izolacyjności od dźwięków uderzeniowych stropów".
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...
Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...
Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...
W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...
Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...
Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...
Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...
Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...
Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...
Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...
Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...
Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...
Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...
Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...
W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...
Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...
Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...
Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...
Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.
Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...
Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.