Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dźwięki uderzeniowe przenikające do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej na przykładzie pomiarów terenowych

Impact sounds transferred to residential areas from general circulation areas, based on example site measurements

FOT. 3. Widok wykończenia podestu klatki schodowej z widoczną fugą silikonową pomiędzy płytkami podłogowymi a cokołem
Archiwum autora

FOT. 3. Widok wykończenia podestu klatki schodowej z widoczną fugą silikonową pomiędzy płytkami podłogowymi a cokołem


Archiwum autora

W przypadku podestów i biegów schodowych brak obecnie metodyki obliczeniowej pozwalającej określić prognozowaną wartość wskaźnika L’n,w. Nie zwalnia to jednak projektanta od stosowania rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się dźwięków uderzeniowych.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

ABSTRAKT

W artykule przypomniano podstawowe wymagania ustawowe dotyczące izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych). Przedstawiono również wyniki przykładowych badań terenowych przeprowadzonych w nowym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Wyniki badań mogą stanowić dobry materiał szkoleniowy, ponieważ dotyczą realizacji, w której zastosowano bardzo popularny sposób redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na podeście klatki schodowej w postaci podłogi pływającej. 

Impact sounds transferred to residential areas from general circulation areas, based on example site measurements

The article restates the key statutory requirements for sound reduction index for proofing against impact sounds penetrating to residential spaces from general circulation areas (landings and flights of stairs). There is also a presentation of results of sample field studies conducted at a new multi-family residential building. These findings can be used as effective training resources, as they apply to projects employing a very popular method of suppressing impact sounds generated at a staircase landing, i.e. floating raised floor. The article answers the question of efficiency of this method in accomplishing the statutory criteria.

Zgodnie z normą PN-B-02151-03:1999 [1] przegrodom i elementom w budynku stawiane są wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej. Wymagania te wynikają z zapisu w prawie budowlanym [2].

Rodzaj przegród i elementów podlegających weryfikacji akustycznej określony został w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuo­wanie [3]:

"W budynkach, o których mowa w ust. 1, przegrody zewnętrzne i wewnętrzne oraz ich elementy powinny mieć izolacyjność ­akustyczną nie mniejszą od podanej w polskiej normie dotyczącej wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynkach oraz izolacyjności akustycznej elementów budowlanych, wyznaczonej zgodnie z polskimi normami określającymi metody pomiaru izolacyjności akustycznej elementów budowlanych i izolacyjności akustycznej w budynkach. Wymagania odnoszą się do izolacyjności:

  • ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych,
  • stropów i połóg - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych,
  • podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych".

W rozporządzeniu przywołane zostały również normy zawierające wymagania w postaci wartości odpowiednich wskaźników akustycznych. Zagadnienia te poruszane były w artykule "Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki" [4], niemniej w celu przypomnienia przedstawiono najważniejsze kwestie związane z zagadnieniami poruszanymi w artykule.

Izolacyjność akustyczną ze względu na sposób powstawania dźwięku można podzielić na izolacyjność od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych:

  • dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu;
  • dźwięki uderzeniowe są rodzajem dźwięków materiałowych powstających w wyniku pobudzania do drgań stropu (podestu, biegu schodowego) podczas jego użytkowania.

Należy wyjaśnić, że dźwięki materiałowe rozprzestrzeniają się w ośrodku stałym (w przeciwieństwie do dźwięków powietrznych) w wyniku oddziaływania na ten ośrodek dźwięków powietrznych lub drgań mechanicznych.

Zgodnie z normą ­PN-B-02151­‑03:1999 [1] izolacyjność akustyczną od dźwięków uderzeniowych wyraża się za pomocą wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w.

Strop, podest lub bieg schodowy przeznaczony do wykonania w budynku musi charakteryzować się na tyle dobrą izolacyjnością od dźwięków uderzeniowych, wyrażoną za pomocą wskaźnika poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,w, aby po uwzględnieniu wpływu bocznego przenoszenia dźwięku w danym budynku strop osiągnął wymaganą izolacyjność akustyczną wyrażoną w postaci wskaźnika L’n,w.

W przypadku stropów określenie wpływu bocznego przenoszenia dźwięku jest stosunkowo proste [5]. Brakuje natomiast metodyki obliczeniowej pozwalającej określić prognozowaną wartość wskaźnika L’n,w w odniesieniu do podestów i biegów schodowych.

Na podstawie wytycznych zawartych w normie PN-B-02151­‑03:1999 [1] wyznaczone wartości wskaźników izolacyjności akustycznej przegród i elementów wewnętrznych należy odnieść do wymagań przedstawionych w formie tabelarycznej.

W TABELI 1 przedstawiono wymagania dotyczące przegród wewnętrznych między wybranymi pomieszczeniami w budynku mieszkalnym. Wymagania te zawarte są w normie PN-B-02151-03:1999 [1]. Norma na ten moment nadal przywołana jest w Warunkach Technicznych, mimo że od października 2015 r. aktualna jest nowa norma PN-B­‑02151-3:2015-10 [6].

TABELI 2 przedstawiono z kolei wymagania według aktualnej normy PN-B-02151-3:2015-10 [6].

TABELA 1. Wymagana izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych według normy PN-B-02151-03:1999 [1]

TABELA 1. Wymagana izolacyjność akustyczna przegród wewnętrznych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych według normy PN-B-02151-03:1999 [1]

TABELA 2. Dopuszczalny poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych według normy PN-B-02151-3:2015-10 [6]

TABELA 2. Dopuszczalny poziom dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń chronionych w budynkach mieszkalnych według normy PN-B-02151-3:2015-10 [6]

Jak można zauważyć, wymagania w zakresie izolacyjności od dźwięków uderzeniowych przenikające do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji w stosunku do normy z 1999 r. uległy liberalizacji. Wartość liczbowa wymagania wzrosła o 2 dB (co oznacza wymaganie łagodniejsze o 2 dB) jednocześnie rodzaj przegrody ograniczono do podestów (z zapisu usunięto biegi schodowe).

Należy zauważyć, że jest to niekonsekwencja w stosunku do cytowanego wcześniej zapisu z Warunków Technicznych [3].

Pomiary terenowe

Badania terenowe wykonane zostały w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w celu określenia poziomu dźwięków uderzeniowych przenikających do pomieszczeń mieszkalnych z pomieszczeń komunikacji ogólnej (podestów i biegów schodowych).

Aby wyznaczyć izolacyjność od dźwięków uderzeniowych generowanych na podestach oraz biegach schodów, pomieszczenie odbiorcze zlokalizowano w pokoju mieszkalnym na kondygnacji pierwszego pietra (poziom +2,95).

RYS. 1. Fragment rzutu budynku dotyczący przykładowej sytuacji pomiarowej związanej z wyznaczeniem poziomu uderzeniowego przenikającego do pokoju mieszkalnego (poziom +2,95) z podestu klatki schodowej 1. piętra (poziom +2,95); rys.: archiwum autora

RYS. 1. Fragment rzutu budynku dotyczący przykładowej sytuacji pomiarowej związanej z wyznaczeniem poziomu uderzeniowego przenikającego do pokoju mieszkalnego (poziom +2,95) z podestu klatki schodowej 1. piętra (poziom +2,95); rys.: archiwum autora

Na RYS. 1 pokazano fragment rzutu pierwszego piętra budynku zawierający pomieszczenie odbiorcze oraz widok klatki schodowej, na której generowane były dźwięki uderzeniowe za pomocą znormalizowanego źródła dźwięków uderzeniowych w postaci stukacza młotkowego.

Na RYS. 2, RYS. 3 i RYS. 4 zestawiono elementy klatki schodowej, na których ustawiany był stukacz młotkowy w celu wygenerowania dźwięków uderzeniowych.

Celem wyznaczenia parametrów charakteryzujących izolacyjność od dźwięków uderzeniowych kolejnych układów (pomieszczenie nadawcze ® pomieszczenie odbiorcze) zastosowano obowiązujące procedury pomiarowe według normy PN-EN ISO 140-7:2000 [7].

Pomiary rozkładu poziomu uderzeniowego w funkcji częstotliwości były mierzone każdorazowo w pomieszczeniu odbiorczym dla wymaganej liczby punktów usytuowania mikrofonu oraz ustawień stukacza młotkowego. Ustawienia stukacza i mikrofonu odpowiadały wytycznym podanym w normie PN-EN ISO 140-7:2000 [7]. Końcowy wynik stanowił wartość uśrednioną w sposób "energetyczny" dla wszystkich pomiarów.

Na FOT. 1 pokazano pomieszczenie odbiorcze w trakcie wykonywania pomiarów terenowych z usytuowanymi mikrofonami pomiarowymi.

RYS. 2. Podest piętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - wylewka cementowa zbrojona gr. 4 cm, 3 - folia PE, 4 - styropian EPS 100 038 gr. 2 cm, 5 - styropian akustyczny 20/22 gr. 2 cm, 6 -folia klejona lub membrana, 7 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 8 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora

RYS. 2. Podest piętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - wylewka cementowa zbrojona gr. 4 cm, 3 - folia PE, 4 - styropian EPS 100 038 gr. 2 cm, 5 - styropian akustyczny 20/22 gr. 2 cm, 6 -folia klejona lub membrana, 7 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 8 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora

RYS. 3. Bieg schodowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - bieg schodowy monolityczny żelbetowy o gr. płyty 16 cm, 3 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora

RYS. 3. Bieg schodowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - bieg schodowy monolityczny żelbetowy o gr. płyty 16 cm, 3 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora

RYS. 4. Podest międzypiętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - folia PE, 3 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 4 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora;

RYS. 4. Podest międzypiętrowy; 1 - płytki gresowe gr. 2 cm, 2 - folia PE, 3 - strop żelbetowy gr. 16 cm, 4 - tynk cementowo-wapienny gr. 1,5 cm; rys. archiwum autora;

FOT. 1. Widok pokoju mieszkalnego z usytuowanymi mikrofonami pomiarowymi w trakcie wykonywania pomiarów terenowych poziomu uderzeniowego; fot. archiwum autora

FOT. 1. Widok pokoju mieszkalnego z usytuowanymi mikrofonami pomiarowymi w trakcie wykonywania pomiarów terenowych poziomu uderzeniowego; fot. archiwum autora

Na FOT. 2 pokazano przykładową sytuację pomiarową dotyczącą usytuowania stukacza młotkowego na podeście schodowym.

W wyniku realizacji procedury pomiarowej uzyskano wyniki w postaci przybliżonego poziomu uderzeniowego L’n w funkcji częstotliwości w zakresie 50–5000 Hz, a następnie wartości jednoliczbowe w postaci wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego L’n,w.

Na RYS. 5 przedstawiono w sposób schematyczny fragment przekroju budynku przez klatkę schodową, na którym zaznaczono symbolicznie miejsca usytuowania stukacza (każdemu ustawieniu z rysunku odpowiadały w rzeczywistości dwie pozycje stukacza młotkowego) oraz wartość wskaźnika L’n,w (C1) dla każdej z sytuacji pomiarowych.

Na podstawie wyników pomiarów przeprowadzonych w budynku wielorodzinnym, przedstawionych w artykule, należy stwierdzić, że określone podczas pomiarów wartości wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego w wytypowanym pokoju mieszkalnym wyniosły L’n,w = 51-74 dB.

Wymaganie zawarte w normie PN-B-02151­‑03:1999 [1] L’n,wmax = 53 dB spełnione zostało w przypadku lokalizacji stukacza poniżej poziomu +1,48 m oraz na biegu schodowym bezpośrednio poniżej poziomu +7,38 m.

W przypadku oceny poziomu uderzeniowego według wymagań normy PN-B-02151­‑3:2015-10 [6] ograniczany jest jedynie poziom uderzeniowy z podestów schodowych, a wymaganie wynoszące L’n,wmax = 55 dB jest łagodniejsze o 2 dB od wartości z normy PN-B­‑02151-03:1999 [1].

W związku z tym wymagania spełnione zostały w przypadku lokalizacji stukacza również na poziomie +1,48 m oraz +8,85 m.

FOT. 2. Widok klatki schodowej ze stukaczem młotkowym usytuowanym na podeście międzypiętrowym w celu pobudzenia do drgań konstrukcji schodów; fot. archiwum autora

FOT. 2. Widok klatki schodowej ze stukaczem młotkowym usytuowanym na podeście międzypiętrowym w celu pobudzenia do drgań konstrukcji schodów; fot. archiwum autora

RYS. 5. Schematyczne przedstawienie przekroju budynku przez klatkę schodową z zaznaczonymi symbolicznie ustawieniami stukacza oraz wartościami wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w (CI) w pokoju mieszkalnym (każdemu ustawieniu z rysunku odpowiadały w rzeczywistości dwie pozycje stukacza młotkowego); rys. archiwum autora

RYS. 5. Schematyczne przedstawienie przekroju budynku przez klatkę schodową z zaznaczonymi symbolicznie ustawieniami stukacza oraz wartościami wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,w (CI) w pokoju mieszkalnym (każdemu ustawieniu z rysunku odpowiadały w rzeczywistości dwie pozycje stukacza młotkowego); rys. archiwum autora

Największą wartość L’n,w zarejestrowano dla ustawienia stukacza na podeście pierwszego piętra (poziom +2,95), zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju odbiorczego, najmniejszą natomiast dla ustawienia stukacza na podeście parteru (poziom ± 0,00).

Dodatkowo można zaobserwować (czego zresztą należało się spodziewać), że poziom uderzeniowy zmniejsza się wraz z odległością między stukaczem a pokojem odbiorczym.

Słabe parametry izolacyjności od dźwięków uderzeniowych uzyskane podczas pomiarów terenowych mogą częściowo zaskakiwać. Na podeście piętrowym zrealizowano bowiem podłogę pływającą oddylatowaną po obwodzie, co jest rozwiązaniem prawidłowym.

Niestety warstwa wierzchnia w postaci płytek gresowych ułożona została bez zachowania dylatacji w warstwie kleju.

Wprawdzie ułożono fugę silikonową, stanowi ona jednak wyłącznie element dekoracyjny (FOT. 3).

Prawidłowe rozwiązanie powinno polegać na wykonaniu obwodowej fugi z silikonu nie tylko na grubości płytek, lecz także na grubości warstwy kleju. Wykonana powinna zostać ze szczególną uwagą, tak aby nie zabrudzić dylatacji i nie utworzyć łącznika mechanicznego przenoszącego drgania.

W projekcie zabrakło rozwiązań wibroizolacyjnych dotyczących biegów schodowych oraz podestów międzypiętrowych.

Chociaż żelbetowe płyty biegowe zostały oddylatowane od ścian klatki schodowej, to drgania mechaniczne poprzez konstrukcję schodów bez problemu przenoszą się w takim przypadku na podesty, a następnie poprzez konstrukcję budynku do pomieszczeń mieszkalnych.

Ta sama uwaga dotyczy podestów międzypiętrowych, z których drgania mogą przenosić się bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych.

Podsumowanie

Przyczyną niskich parametrów dźwiękoizolacyjnych w budynku mieszkalnym poddanym badaniom była intensywna transmisja energii akustycznej drogami materiałowymi.

Wnioski płynące z analizy rozpatrywanego przypadku można uogólnić na większość spotykanych rozwiązań projektowych.

Pomimo zaprojektowania podłóg pływających na podestach piętrowych błędna realizacja warstwy wierzchniej może powodować znaczące przekroczenie poziomów dźwięków uderzeniowych w pomieszczeniach mieszkalnych.

Pomijanie rozwiązań wibroizolacyjnych dotyczących podestów międzypiętrowych oraz biegów schodowych prowadzi do braku możliwości realizacji ochrony akustycznej w budynku.

Jedynym skutecznym sposobem na ochronę od dźwięków uderzeniowych generowanych na biegach schodowych jest ich oddylatowane od ścian klatki schodowej oraz zastosowanie systemowych rozwiązań wibroizolacyjnych umożliwiających oparcie biegów na podestach z zachowaniem redukcji drgań.

Alternatywnym w stosunku do podłóg pływających układanych na podestach, kompleksowym sposobem ochrony akustycznej w zakresie redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na klatach schodowych, są systemowe rozwiązania wibroakustyczne.

Literatura

  1. PN-B-02151-03:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania".
  2. Ustawa z 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2013 nr 0 poz. 1409).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).
  4. L. Dulak, A. Nowoświat, "Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki", "IZOLACJE", nr 2/2016, s. 56-63.
  5. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka Budowlana. określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
  6. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
  7. PN-EN ISO 140-7:2000, "Akustyka. Pomiar izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary terenowe izolacyjności od dźwięków uderzeniowych stropów".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.