Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Problemy projektowe i wykonawcze związane z obudową z płyt warstwowych

Cz. 2. Badania nośności połączeń paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą

W artykule przedstawiono badania nośności pośrednich połączeń paneli warstwowych z ryglami ściennymi, w których zastosowano łączniki śrubowe, oraz połączeń paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą, zrealizowanych za pomocą śrub zamkowych lub wkrętów.
Paneltech

W artykule przedstawiono badania nośności pośrednich połączeń paneli warstwowych z ryglami ściennymi, w których zastosowano łączniki śrubowe, oraz połączeń paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą, zrealizowanych za pomocą śrub zamkowych lub wkrętów.


Paneltech

Panele warstwowe stosowane jako lekka obudowa obiektów budowlanych mogą być łączone z konstrukcją wsporczą na połączenia zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

 

Abstrakt

W artykule przedstawiono badania nośności pośrednich połączeń paneli warstwowych z ryglami ściennymi, w których zastosowano łączniki śrubowe, oraz połączeń paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą, zrealizowanych za pomocą śrub zamkowych lub wkrętów. Określono obciążenia graniczne, przy którym następuje zniszczenie połączenia, oraz ustalono nośności z warunku użytkowalności.

Design engineering and working issues related to sandwich panel cladding. Part 2: Testing load-bearing capacity of sandwich panel to supporting structure joints

The article presents load-bearing capacity tests of interim sandwich panel/wall beam joints with bolted fixtures, as well as sandwich panel/support structure joints with lock screws or regular screws. Limit loads are determined for joint damage and load-bearing capacity values were determined for the usability requirement.

Producenci paneli warstwowych mają z reguły odpowiednie aprobaty, które pozwalają na stosowanie ich wyrobów w budownictwie.

Aprobaty te nie obejmują niestety systemów mocowania paneli do konstrukcji wsporczych lekkiej obudowy, mimo że odbiegają one od po­łączeń standardowych stosowanych w konstrukcjach metalowych.

Na dodatek połączenia te ze względu na swoją specyfikę, nie mogą być trak­towane jak te, które stosowane są w lekkiej obudowie z blach trapezowych. Decyduje o tym rdzeń paneli warstwowych, który charakteryzuje się dużo mniejszą od okładzin sztywnością i wytrzymałością.

Konsekwencją tego jest m.in. mniejsza nośność połączeń z wa­runku na przerwanie okładziny przez łeb łącznika, a co najważniejsze - konieczność określa­nia nośności obliczeniowej na podstawie stanu granicznego użytkowalności, co możliwe jest w zasadzie tylko przez badania doświadczalne.

Połączenia pośrednie na zaczepy z blach

Badania pośrednich połączeń paneli warstwowych z ryglami ściennymi, w których zastosowano łączniki śrubowe, prowadzono na połączeniach wzorowanych na obiekcie rzeczywistym. W połączeniach tych zastosowano zaczepy z blach w sposób niezalecany. W przypadku takiego wykonania decydują one o nośności połączenia [1], [2].

Na RYS. 1 i RYS. 2 pokazano rozważane połączenia, w których zaczepy z blach zastosowano w sposób niezalecany i zalecany.

RYS. 1. Połączenie płyt warstwowych z ryglami, w których zastosowano zaczepy z blach w sposób niezalecany: 1 – zaczep z blachy, 2 – śruba M8 (zamkowa); rys. arch. autora

RYS. 1. Połączenie płyt warstwowych z ryglami, w których zastosowano zaczepy z blach w sposób niezalecany: 1 – zaczep z blachy, 2 – śruba M8 (zamkowa); rys. arch. autora

RYS. 2. Połączenie płyt warstwowych z ryglami, w których zastosowano zaczepy z blach w sposób zalecany: 1 – zaczep z blachy, 2 – śruba M8 (zamkowa); rys. arch. autora

RYS. 2. Połączenie płyt warstwowych z ryglami, w których zastosowano zaczepy z blach w sposób zalecany: 1 – zaczep z blachy, 2 – śruba M8 (zamkowa); rys. arch. autora

Stanowisko badawcze zaprojektowano tak, by mogło służyć do przeprowadzania badań na modelach stanowiących odwzorowanie rzeczywistych rozwiązań konstrukcyjnych.

W przypadku badania połączeń na zaczepy z blach jako konstrukcję wsporczą, do której mocowano panele warstwowe, zastosowano belkę złożoną z dwóch ceowników zwykłych 140, połączonych w płaszczyźnie półek przewiązkami (RYS. 3). Łączniki pośrednie w badanych połączeniach zaczepiano o dolne półki ceowników w połowie ich rozpiętości.

RYS. 3. Stanowisko do badania połączeń paneli warstwowych na zaczepy z blach: 1 – płyta warstwowa, 2 – szalka, 3 – zaczepy z blachy, 4 – pręt ∅10, 5 – ogniwo ∅10; rys. autora.

RYS. 3. Stanowisko do badania połączeń paneli warstwowych na zaczepy z blach: 1 – płyta warstwowa, 2 – szalka, 3 – zaczepy z blachy, 4 – pręt ∅10, 5 – ogniwo ∅10; rys. autora.

Modele połączeń na zaczepy z blach wykonano z odcinków różnych paneli warstwowych o rdzeniu z poliuretanu i styropianu. Mocowano je do stalowej belki dwoma połączeniami, rozmieszczonymi symetrycznie względem osi poprzecznej paneli.

Przemieszczenia modeli rejestrowano za pomocą dwóch czujników zegarowych o dokładności 0,01 mm i zakresie 50 mm, rozmieszczonych symetrycznie w osi zaczepów z blach (RYS. 3).

We wszystkich próbach obciążenie realizowano w kilku etapach, ze stopniowym jego wzrostem do coraz to większych wartości, stosując po każdym etapie odciążenie w zasadzie do zera. Tak prowadzone badania pozwoliły na określenie obciążenia granicznego, przy którym następuje zniszczenie połączenia, oraz ustalenie nośności z warunku użytkowalności.

Pierwszy model to połączenie wykonane w sposób zalecany (RYS. 2), z zastosowaniem panelu warstwowego 60. W połączeniu tym śruby umieszczono względem siebie w odległości ok. 330 mm. Model drugi wykonano podobnie jak pierwszy, lecz zastosowano panel 75.

W modelu trzecim natomiast przyjęto panel jak w modelu drugim, lecz połączenie zostało zrealizowane w sposób niezalecany (RYS. 1), w celu porównania wyników z pracą "Badania śrubowych połączeń z konstrukcją lekkiej obudowy z płyt warstwowych" [3]. Śruby w tym modelu są oddalone od siebie o ok. 380 mm. W rozwiązaniu tym powstają większe momenty zginające w zaczepach z blach.

W pierwszym i drugim modelu zniszczenie połączeń następowało najczęściej przez przerwanie okładziny zewnętrznej paneli warstwowych przez łby śrub zamkowych, po czym zaczepy z blach zsuwały się z półek belki stanowiącej konstrukcję wsporczą. Zarówno zaczepy, jak i śruby zamkowe w większości prób po zniszczeniu połączenia pozostawały proste (FOT. 1).

W modelu trzecim natomiast, z połączeniami wykonanymi w sposób niezalecany, w żadnej próbie nie zanotowano przerwania okładziny zewnętrznej panelu przez łeb śruby.

Wszystkie elementy złączne, to znaczy śruby i zaczepy, ulegały trwałemu odkształceniu.

Podczas obciążania modelu stosunkowo szybko następował przyrost przemieszczeń bez zwiększania obciążenia, a także wyginanie się zaczepów z blach, co w efekcie doprowadzało do ich zsunięcia się z półek ceownika (FOT. 2).

TAB. 1. Wyniki badań dwóch połączeń na zaczepy z blach i śruby zamkowe

TAB. 1. Wyniki badań dwóch połączeń na zaczepy z blach i śruby zamkowe

Należy podkreślić, iż dla połączeń wykonanych w sposób zarówno zalecany, jak i niezalecany nie stwierdzono, by zniszczenie następowało równocześnie na obu połączeniach.

Jednoczesność zniszczenia była tylko pozorna, gdyż mniej wytężone połączenie szybko przejmowało obciążenie przypadające wcześniej na cały model. Wyniki badań zestawiono w TABELI 1.

Podane tam nośności i maksymalne przemieszczenia zostały wyznaczone jako średnie z trzech prób przeprowadzonych w każdej serii. Wartości te dotyczą całego modelu, złożonego z dwóch połączeń.

Wartości obliczeniowe ustalono z warunku użytkowalności. Założono jako dopuszczalne przemieszczenie sprężyste panelu w okolicy punktu mocowania z konstrukcją równe 2 mm, a trwałe 0,5 mm.

Zależność przemieszczenia od obciążenia, na przykładzie jednej serii badań kompletnego połączenia, przedstawiono na RYS. 4., RYS. 5. i RYS. 6.

FOT. 1. Widok zaczepu z blachy w trakcie badań, połączonego śrubą zamkową w sposób zalecany; fot. arch. autora.

FOT. 1. Widok zaczepu z blachy w trakcie badań, połączonego śrubą zamkową w sposób zalecany; fot. arch. autora.

FOT. 2. Widok zaczepu z blachy w trakcie badań, połączonego śrubą zamkową w sposób niezalecany; fot. arch. autora.

FOT. 2. Widok zaczepu z blachy w trakcie badań, połączonego śrubą zamkową w sposób niezalecany; fot. arch. autora.

RYS. 4. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P1 = 5,81 kN; rys. arch. autora.

RYS. 4. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P1 = 5,81 kN; rys. arch. autora.

RYS. 5. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P2 = 5,81 kN; rys. arch. autora.

RYS. 5. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P2 = 5,81 kN; rys. arch. autora.

RYS. 6. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P3 = 6,64 kN; rys. arch. autora.

RYS. 6. Zależność przemieszczenia od obciążenia połączeń na zaczepy i śruby zamkowe. Osiągnięta nośność w próbie P3 = 6,64 kN; rys. arch. autora.

Jeśli porównać przedstawione wyniki badań z otrzymanymi w pracy "Badania śrubowych połączeń z konstrukcją lekkiej obudowy z płyt warstwowych" [3], widać, że zniszczenie modeli połączeń na zaczepy z blach wykonanych w sposób niezalecany było podobne.

Polegało ono na wyczerpaniu nośności blach łączących, które po przekroczeniu zakresu pracy sprężystej odkształcały się plastycznie i zsuwały z półek ceowników. Niezalecany sposób montażu zaczepów z blachy obniża kilkakrotnie nośność połączenia w porównaniu z wykonanym w sposób zalecany.

Mechanizm zniszczenia w przypadku prawidłowo wykonanych podwójnych połączeń pośrednich na zaczepy z blach był podobny jak w przypadku połączeń bezpośrednich i polegał na przerwaniu okładziny paneli warstwowych przez łby pojedynczych łączników. Miało to jednak miejsce przy obciążeniach mniejszych od podwójnej nośności połączeń na pojedyncze łączniki [3].

Świadczy to m.in. o występowaniu nierównomiernego rozdziału obciążenia na połączenia w przypadku ich większej liczby. Uzasadnia to konieczność stosowania w takim przypadku współczynników niejednoczesności pracy połączeń proponowanych w normie PN-B­‑03230:1984 [4].

Połączenia bezpośrednie na śruby zamkowe i wkręty

W połączeniach bezpośrednich jako łączniki stosowane są śruby zamkowe, wkręty lub łączniki specjalne.

Po­łączenia te pokazano schematycznie na RYS. 7., RYS. 8. i RYS. 9.

W dalszej części artykułu przedstawiono wyniki badań doświadczalnych bezpośrednich połączeń z konstrukcją wsporczą lekkiej obudowy obiektów budowlanych z paneli warstwowych.

Badania obejmowały połączenia wykonane za pomocą śrub zamkowych i wkrętów, w zastosowaniu do paneli warstwowych o okładzinach z blach stalowych i rdzeniu ze styropianu lub spienionego poliuretanu (RYS. 10., RYS. 11., RYS. 12. i RYS. 13.).

Ograniczono się przy tym do obciążeń działających wzdłuż łączników, będących efektem odrywania elementów obudowy wskutek ssania wiatru. Program badań dostosowano do celu, jakim było określenie nośności granicznej rozważanych połączeń i warunku na przerwanie okładziny przez łeb łącznika, a także ich nośności obliczeniowej niezbędnej do projektowania.

Badania nośności połączeń paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą, zrealizowanych za pomocą śrub zamkowych lub wkrętów, prowadzono z wykorzystaniem przyrządu pokazanego na RYS. 14. Umożliwia on osiowe przekazywanie na połączenie kontrolowanego obciążenia za pośred­nictwem łącznika. Równoczesny pomiar od dołu, czujnikiem zegarowym o dokładności 0,01 mm i zakresie 50 mm, przemieszczenia łba łącznika, pozwalał na wyznaczenie obok siły nisz­czącej ścieżki równowagi statycznej połączenia.

RYS. 7. Bezpośrednie połączenia paneli warstwowych lekkiej obudowy z konstrukcją wsporczą na śruby zamkowe: 1 – płyta warstwowa, 2 – śruba zamkowa, 3 – dwuteownik; rys. arch. autora. RYS. 8. Bezpośrednie połączenia paneli warstwowych lekkiej obudowy z konstrukcją wsporczą na wkręty: 1 – płyta warstwowa, 4 – wkręt, 5 – ceownik; rys. arch. autora. RYS. 9. Bezpośrednie połączenia paneli warstwowych lekkiej obudowy z konstrukcją wsporczą na łączniki specjalne: 1 – płyta warstwowa, 6 – zetownik, 7 – łącznik Fab-Lok (FL); rys. arch. autora.
RYS. 10. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 60; rys. arch. autora.

RYS. 10. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 60; rys. arch. autora.

RYS. 11. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 170; rys. arch. autora.

RYS. 11. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 170; rys. arch. autora.

RYS 12. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 75; rys. arch. autora.

RYS 12. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 75; rys. arch. autora.

RYS. 13. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 150; rys. arch. autora.

RYS. 13. Panele warstwowe zastosowane w badaniach połączeń z płytą 150; rys. arch. autora.

RYS. 14. Przyrząd stosowany podczas badań nośności śrub zamkowych i wkrętów z warunku przerwania okładziny zewnętrznej paneli warstwowych: 1 – płyta warstwowa, 2 – śruba M8, 3 – dynamometr sprężynowy, 4 – siłownik śrubowy; rys. arch. autora.

RYS. 14. Przyrząd stosowany podczas badań nośności śrub zamkowych i wkrętów z warunku przerwania okładziny zewnętrznej paneli warstwowych: 1 – płyta warstwowa, 2 – śruba M8, 3 – dynamometr sprężynowy, 4 – siłownik śrubowy; rys. arch. autora.

W połączeniach na śruby zastosowano panele warstwowe pokazane na RYS. 10. i RYS. 12. oraz śruby zam­kowe M8×100 mm, których łby (w kształcie grzybka) miały średnicę 17 mm lub 19 mm. Trzpień śrub zamkowych w bezpośrednim sąsiedztwie łba ma przekrój kwadratowy o boku 8 mm, co wy­maga dostosowania doń otworów w okładzinie zewnętrznej paneli warstwowych. Sposób wy­konania tych otworów ma istotny wpływ na wartość siły niszczącej połączenie, przy której następuje przerwanie okładziny przez łeb śruby.

Obciążenie badanych połączeń realizowano w kilku etapach, ze stopniowym jego wzrostem do coraz to większych wartości, stosując po każdym etapie odciążenie do zera.

Tak prowadzone badania pozwalają na wyznaczenie obciążenia granicznego, przy którym następuje zniszczenie połączenia, oraz ustalenie nośności obliczeniowej z warunku zarówno znisz­czenia, jak i użytkowania.

Na RYS. 15. pokazano ścieżkę równowagi statycznej jednego z badanych połą­czeń, a w TAB. 2. i TAB. 3. zestawiono całość wyników opracowanych statystycznie przy założe­niu rozkładu normalnego, poziomu istotności a oraz wadliwości w. Odpowiednie nośności obliczeniowe wyznaczono przy tym w zależności od a, w oraz liczby próbek n, następująco [5]:

Fi min =   – t·sFi

przy i = n, u,

gdzie:

 – wartość średnia,

sFi – odchylenie standardowe,

t – wskaźnik tolerancji.

W przypadku nośności obliczeniowych z warunku zniszczenia przyjęto a = 0,05 oraz w = 0,135%. W przypadku natomiast odpowiednich nośności z warunku użytkowalności założono a = 0,10 oraz różne wadliwości w, uzależnione od przyjętych ograniczeń na przemiesz­czenia. Rozpatrzono przy tym trzy podane niżej kryteria dotyczące maksymalnych przemieszczeń sprężystych i trwałych oraz odpowiednie wadliwości:

  • A – sprężyste 2,0 mm, trwałe 0,5 mm – wadliwość w = 10,0%,
  • B – sprężyste 3,0 mm, trwałe 0,75 mm – wadliwość w = 5,0%,
  • C – sprężyste 4,0 mm, trwałe 1,0 mm – wadliwość w = 2,275%.
RYS. 15. (powyżej) Zależności przemieszczenia od obciążenia połączeń na śruby zamkowe (Fn = 4,2 kN); rys. arch. autora.

RYS. 15. (powyżej) Zależności przemieszczenia od obciążenia połączeń na śruby zamkowe (Fn = 4,2 kN); rys. arch. autora.

Należy zaznaczyć, że nośności z warunku zniszczenia połączeń Fn zależą od grubości i wytrzymałości okładziny zewnętrznej paneli warstwowych (0,55 mm, St2 lub St0), średnicy łbów śrub (17–19 mm), a także dość wyraźnie od sposobu wykonania kwadratowych otworów w okładzinach zewnętrznych.

Siłom niszczącym towarzyszą przy tym znaczne odkształ­cenia okładziny wokół łbów śrub. Wyznaczone na tej podstawie nośności obliczeniowe Fn min wywołują zbyt duże odkształcenia, których nie można dopuścić ze względów użytkowalności. Zachodzi więc konieczność ustalenia nośności obliczeniowej badanych połą­czeń na podstawie kryterium użytkowalności. Wyniki odpowiednich obliczeń zestawiono w TAB. 3.

Z poszczególnych kryteriów otrzymano różne wartości nośności obliczeniowych. Dla celów praktycznych najlepsze wydaje się kryterium B, z którego otrzymuje się Fu min = 1,3 kN.

Połączenia paneli warstwowych z konstrukcją wsporczą lekkiej obudowy wykonane z zastosowaniem wkrętów badano podobnie jak omówione wcześniej połączenia na śruby zamkowe z zastosowaniem m.in. przyrządu pokazanego na RYS. 14. Badania obejmowały jednak większą liczbę połączeń, co pozwoliło dokonać oceny wpływu na nośność zarówno średnicy i mate­riału podkładek, jak i usytuowania wkrętów w stosunku do wyprofilowania okładziny (środek fałdy lub bruzdy, skraj panelu).

W połączeniach zastosowano wszystkie panele warstwowe pokazane na RYS. 10.RYS. 11.RYS. 12. i RYS. 13. oraz wkręty samogwintujące i samowiercące różnych firm [6].

TABELA 3. Nośności obliczeniowe z warunku użytkowalności wyznaczone statystycznie dla śrub zamkowych M8

TABELA 3. Nośności obliczeniowe z warunku użytkowalności wyznaczone statystycznie dla śrub zamkowych M8

TABELA 4. Nośności obliczeniowe z warunku przerwania okładziny wyznaczone statystycznie dla wkrętów

TABELA 4. Nośności obliczeniowe z warunku przerwania okładziny wyznaczone statystycznie dla wkrętów

RYS. 16. Zależności przemieszczenia od obciążenia połączeń na wkręty (Fn = 4,0 kN); rys. arch. autora.

RYS. 16. Zależności przemieszczenia od obciążenia połączeń na wkręty (Fn = 4,0 kN); rys. arch. autora.

Podstawowa różnica między wkrętami, oprócz długości, które muszą być dobrane stosownie do grubości paneli warstwowych, tkwiła w materiale i średnicy podkładek stykających się z okładziną zewnętrzną. Te niepozorne elementy mają istotny wpływ na nośność połączeń. Inaczej było z usytuowaniem wkrętów względem wyprofilowania okładziny ze­wnętrznej.

Przeprowadzone badania wykazały, że nie ma to większego wpływu na nośność połączeń. Biorąc pod uwagę skuteczność uszczelnienia połączenia, najkorzystniejsze wydaje się więc umieszczanie wkrętów w środku fałdy okładziny.

Zachowanie się połączeń na wkręty podczas badań było w zasadzie takie samo jak w przypadku śrub zamkowych. Dotyczy to zarówno mechanizmu zniszczenia, jak i zależności między obciążeniem a przemieszczeniem łbów. W związku z tym analizy wyników badań przeprowadzono analogicznie jak poprzednio.

Na RYS. 16. pokazano ścieżkę równowagi statycznej jednego z badanych połą­czeń, a w TAB. 4. i TAB. 5. zestawiono całość wyników opracowanych statystycznie.

Analizując wyniki zestawione w TAB. 4., widzimy wpływ materiału i średnicy podkładki wkrętów na nośności obliczeniowe z warunku zniszczenia. Podobnie jednak jak w przypadku śrub zamkowych, wyznaczone tu nośności obliczeniowe nie mogą być przyjęte do projekto­wania ze względu na zbyt duże przemieszczenia.

Nośności obliczeniowe wkrętów z warunku użytkowania zestawiono w TAB. 5. Nośno­ści te są zdecydowanie mniejsze od obliczonych w TAB. 4. Warto ponadto zwrócić uwagę, że nośności wkrętów ze stalowymi podkładkami o średnicy 22 mm są w zasadzie takie same, jak wkrętów z podkładkami o średnicy 19 mm. Wskazuje to na brak celowości stoso­wania w przypadku wkrętów podkładek stalowych o średnicy większej niż 19 mm. Dla celów praktycznych najlepsze wydaje się kryterium B, w oparciu o które otrzymuje się dla wkrętów z podkładkami:

  • aluminiowymi o średnicy 19 mm – Fu min = 0,6 kN,
  • stalowymi o średnicy 16 mm – Fu min = 0,7 kN,
  • stalowymi o średnicach 19 mm i 22 mm – Fu min = 0,9 kN.
TABELA 5. Nośności z warunku użytkowania wyznaczone statystycznie dla wkrętów

TABELA 5. Nośności z warunku użytkowania wyznaczone statystycznie dla wkrętów

TABELA 6. Zestawienie wyznaczonych statystycznie nośności obliczeniowych z warunku użytkowalności dla badanych łączników

TABELA 6. Zestawienie wyznaczonych statystycznie nośności obliczeniowych z warunku użytkowalności dla badanych łączników

Wnioski szczegółowe z badań połączeń

Zniszczenie modeli połączeń pośrednich na zaczepy z blach wykonanych w sposób niezalecany polegało na wyczerpaniu nośności blach łączących. Niezalecany sposób montażu zaczepów z blachy zdecydowanie obniża nośność połączenia w porównaniu z wykonanym w sposób zalecany.

Osiągnięcie nośności granicznej analizowanych połączeń pośrednich jest poprzedzone dużymi deformacjami trwałymi w ich obrębie, co nie jest dopuszczalne ze względów użytkowych. W związku z tym proponowane nośności obliczeniowe badanych połączeń są zdecydowanie mniejsze od granicznych.

Ścieżki równowagi statycznej bezpośrednich połączeń na śruby zamkowe i wkręty w sytuacji odrywania paneli warstwowych lekkiej obudowy od konstrukcji wspor­czych są wyraźnie nieli­niowe i wykazują duży udział odkształceń trwałych. W efekcie nośności oblicze­niowe wyznaczone z warunku zniszczenia tracą znaczenie praktyczne na rzecz odpowiednich nośności z warunku użytkowalności (granicznych przemieszczeń trwałych i sprężystych).

Badania połączeń bezpośrednich, w odróżnieniu od badań połączeń pośrednich, były na tyle liczne, że dały możliwość wyznaczenia dla połączeń nośności obliczeniowych z warunku użytkowalności w oparciu o obliczenia statystyczne (TAB. 6).

Połączenia na łącz­niki specjalne FL, które są bardzo atrakcyjne ze względu na brak punktowych mostków termicznych, można stosować jedynie do paneli warstwowych z rdzeniem poliuretanowym, których wykonanie daje gwarancję uzyskania odpowiedniej przyczep­ności okładziny do rdzenia, co eliminuje mechanizm zniszcze­nia przez oderwanie okładziny od rdzenia. Powstawaniu takiego mechanizmu zniszczenia sprzyjać będzie zwiększająca się liczba łączników na szerokości paneli warstwowych.

Wyniki badań połączeń zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich z dwoma połączeniami, w porównaniu z odpowied­nimi wynikami dla pojedynczych połączeń, wskazują na występowanie nierów­nomiernego rozkładu obciążenia na połączenia. Uzasadnia to celowość stosowania w takim przypadku współczynników niejednoczesności pracy połączeń propono­wanych w normie PN­‑B­‑03230:1984 [4].

Literatura

  1. B. Gosowski, P. Mazurowski, M. Kubów, "Nośność pośrednich połączeń płyt warstwowych z konstrukcją wsporczą", II Konferencja Naukowa "Badania nośności granicznej konstrukcji metalowych", Wrocław – Karpacz 2001, s. 93-100.
  2. B. Gosowski, P. Mazurowski, P. Wilczewski, "Badania pośrednich połączeń płyt warstwowych lekkiej obudowy z konstrukcją wsporczą", "Inżynieria i Budownictwo", 3/2003, s. 155-158.
  3. B. Gosowski, E. Kubica, "Badania śrubowych połączeń z konstrukcją lekkiej obudowy z płyt warstwowych", "Inżynieria i Budownictwo", 11/1999, s. 635–638.
  4. PN-B-03230:1984, "Lekkie ściany osłonowe i przekrycia dachowe z płyt warstwowych i żebrowych. Obliczenia statyczne i projektowanie".
  5. B. Gosowski, P. Wilczewski, "Badania bezpośrednich połączeń płyt warstwowych lekkiej obudowy z konstrukcją wsporczą", VIII Konferencja Naukowa "Połączenia i węzły w konstrukcjach metalowych", Olsztyn - Łańsk 2003, "Konstrukcje Stalowe", 5/2003, s. 43.
  6. B. Gosowski, E. Kubica, "Badania laboratoryjne konstrukcji metalowych", Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2012, s. 294.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.