Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki

Sound reduction index - measures and indicators

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych
www.freeimages.com

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych


www.freeimages.com

Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania komfortu podczas użytkowania pomieszczeń jest ograniczenie hałasu. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i przeznaczonych do pracy.

Zobacz także

poznajstyropian.pl Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko? Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu,...

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu, pozostając jednocześnie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym na rynku. Nowoczesne technologie i praktyki ułatwiają efektywne zarządzanie odpadami styropianowymi.

fischer Polska sp. z o.o. Wbijane łączniki dociepleniowe fischer

Wbijane łączniki dociepleniowe fischer Wbijane łączniki dociepleniowe fischer

Już w przyszłym sezonie dociepleniowym firma fischer będzie mogła dostarczać najpopularniejsze wbijane łączniki dociepleniowe TermoFix CN oraz TermoFix PN.

Już w przyszłym sezonie dociepleniowym firma fischer będzie mogła dostarczać najpopularniejsze wbijane łączniki dociepleniowe TermoFix CN oraz TermoFix PN.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zagadnienia związane z izolacyjnością akustyczną między pomieszczeniami w budynku. Przedstawiono parametry opisujące izolacyjność akustyczną przegród budowlanych. Podano podstawowe definicje, pojęcia i wzory. Pokazano, jak oblicza się wypadkową izolacyjność akustyczną przegrody składającej się z elementów składowych o różnych parametrach akustycznych. Na tej podstawie wprowadzono odpowiednie wskaźniki izolacyjności akustycznej niezbędne do poprawnego projektowania przegród budowlanych z punktu widzenia ochrony akustycznej.

Sound reduction index - measures and indicators

The article discusses the aspects related to sound reduction performance between rooms in a building. The relevant measures defining the sound reduction performance of space dividing elements of buildings are presented. Key definitions, concepts and formulas are presented as well. There is a discussion of the concept of proper sound insulation and impact level. There is also a demonstration of computing the resultant sound reduction performance of a space dividing element consisting of component parts with varying acoustic performance values. It was used as a basis for introducing relevant sound insulation indicators necessary for properly designing the space dividing elements in terms of soundproofing.

Hałas niekorzystnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Może powodować rozproszenie uwagi, utrudniać pracę i zmniejszać jej wydajność. Długotrwałe oddziaływanie hałasu na człowieka skutkuje rozwojem różnego typu chorób, które są odpowiedzią organizmu na stres wywołany hałasem (np. choroba ciśnieniowa, choroba wrzodowa, nerwice i inne).

Zagrożenie hałasem w pomieszczeniach bywa spowodowane dźwiękami pochodzącymi od źródeł zewnętrznych i wewnętrznych. Jednym z warunków ochrony użytkowników budynków przed hałasem są odpowiednio zaprojektowane i wykonane przegrody budowlane.

Dźwięk przenosi się przez przegrodę w wyniku jej pobudzenia do drgań. Pobudzenie takie może odbywać się zarówno na skutek oddziaływania dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych.

Mechanizm przenoszenia się dźwięków między pomieszczeniami opisano w normach PN-EN 12354-1:2002 [1] oraz w PN-EN 12354-2:2002 [2]. Informacje dotyczące tej tematyki znajdują się również w literaturze polskiej [3-5] oraz zagranicznej [6-8].

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych. Wiele informacji na temat przebadanych rozwiązań opublikował Zakład Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie [9-10].

Ze względu na sposób powstawania dźwięku rozróżnia się izolacyjność od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych.

  • Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu.
  • Dźwięki uderzeniowe są natomiast rodzajem dźwięków materiałowych powstających w wyniku pobudzania do drgań stropu podczas jego użytkowania. Dźwięki materiałowe rozprzestrzeniają się w ośrodku stałym (w przeciwieństwie do dźwięków powietrznych) w wyniku oddziaływania na ten ośrodek dźwięków powietrznych lub drgań mechanicznych.

Izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych

Zdolność przegrody budowlanej do ograniczenia przenikania przez nią dźwięków powietrznych określa się jako izolacyjność akustyczną przegrody. Miarą izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych jest izolacyjność akustyczna właściwa R, którą definiuje się jako dziesięć logarytmów ze stosunku mocy akustycznej padającej na daną przegrodę i mocy akustycznej przeniesionej przez tę przegrodę:

(1)

gdzie:

W1 - moc akustyczna padająca na przegrodę [W],

W2 - moc akustyczna przeniesiona przez przegrodę [W].

Można zauważyć, że tak zdefiniowana izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych jest niezależna od powierzchni przegrody.

Jeżeli przegroda budowlana rozdziela dwa pomieszczenia (RYS. 1), w których pola akustyczne można uznać za rozproszone, i jeżeli przenikanie dźwięku między pomieszczeniami odbywa się tylko przez tę przegrodę, to izolacyjność akustyczną właściwą przegrody można wyrazić za pomocą różnicy poziomów ciśnień akustycznych występujących po obu stronach przegrody, zgodnie ze wzorem:

(2)

gdzie:

L1 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie nadawczej [dB],

L2 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie odbiorczej [dB],

S - powierzchnia przegrody [m2],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia odbiorczego [m2].

RYS. 1 Przegroda budowlana rozdzielająca dwa pomieszczenia: nadawcze i odbiorcze; rys. archiwa autorów

RYS. 1 Przegroda budowlana rozdzielająca dwa pomieszczenia: nadawcze i odbiorcze; rys. archiwa autorów

Obliczona za pomocą wzoru (2) wartość izolacyjności akustycznej właściwej przegrody może mieć różne wartości dla różnych częstotliwości. Tworzy w ten sposób zbiór wartości izolacyjności akustycznej w pasmach tercjowych bądź oktawowych. Wartości izolacyjności akustycznej w pasmach oktawowych można obliczyć, znając wartości tej izolacyjności w pasmach tercjowych. W tym celu można wykorzystać wzór:

(3)

gdzie:

Rokt - izolacyjność akustyczna właściwa w paśmie oktawowym [dB],

Ri - izolacyjność akustyczna właściwa w pasmach tercjowych wchodzących w skład rozpatrywanego pasma oktawowego [18],

i - kolejne trzy pasma tercjowe [18] wchodzące w skład rozpatrywanego pasma oktawowego.

Często w praktyce spotyka się przegrody budowlane składające się różnych elementów. Przykładem takiego rozwiązania może być ściana zewnętrzna, która oprócz części "pełnej" może zwierać okno, drzwi balkonowe, nawiewnik lub część przegrody pełnej może być wykonana z materiału o innych parametrach dźwiękoizolacyjnych. W takim przypadku należy określić izolacyjność akustyczną właściwą przegrody. W tym celu można posłużyć się wzorem z normy PN-B­‑02151-3:2015-10 [11]:

(4)

gdzie:

Rp - izolacyjność akustyczna właściwa części pełnej przegrody zewnętrznej [dB],

Rp,i - izolacyjność akustyczna właściwa i-tego okna/drzwi balkonowych [dB],

Dn,e,j - elementarna znormalizowana różnica poziomów, która określa właściwości izolacyjne j-tego nawiewnika powietrza [dB],

Sp - pole powierzchni rzutu pełnej części przegrody zewnętrznej pomieszczenia na powierzchnię fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia [m2],

So,i - pole powierzchni i-tego otworu okiennego/drzwi balkonowych widzianych od strony pomieszczenia [m2],

S - pole powierzchni rzutu przegrody zewnętrznej pomieszczenia na powierzchnię fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia S = Sp+So [m2],

m - liczba okien/drzwi balkonowych w danym fragmencie przegrody zewnętrznej pomieszczenia,

k - liczba nawiewników powietrza w przegrodzie zewnętrznej, niezależnie od miejsca usytuowania.

Obliczenia według wzoru (4) wykonuje się w poszczególnych pasmach częstotliwości f. Istnieje możliwość użycia wzoru (4) przy wykorzystaniu odpowiednich wartości jednoliczbowych wskaźników oceny izolacyjności akustycznej.

Izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych

Własności akustyczne stropów, w przypadku mechanicznego pobudzenia stropu do drgań, np. przez chodzenie, toczenie czy przesuwanie, określa się za pomocą izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Izolacyjność tę opisuje się za pomocą poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln.

Poziom uderzeniowy znormalizowany określa się w warunkach laboratoryjnych i jest on równy poziomowi przeciętnego ciśnienia akustycznego wytworzonego pod stropem przez znormalizowane źródło dźwięku, powiększonemu o człon korekcyjny związany z pochłanianiem dźwięku:

(5)

gdzie:

Li - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym (najczęściej pod stropem) [dB],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia odbiorczego [m2],

A0 - chłonność akustyczna odniesienia, w przypadku mieszkań przyjmuje się A0 = 10 [m2].

Wzór (5) może być stosowany tylko wtedy, gdy nie ma innych dróg przenoszenia dźwięku niż tylko droga bezpośrednia przez strop rozdzielający pomieszczenia. W zasadzie przypadek taki dotyczy wyłącznie pomiarów w warunkach laboratoryjnych.

Izolacyjność akustyczna przybliżona

Wzory (1-3) mogą być stosowane tylko wtedy, gdy nie ma innych dróg przenoszenia dźwięku oprócz drogi bezpośredniej (przez przegrodę rozdzielającą oba pomieszczenia). W zasadzie z sytuacją taką mamy do czynienia wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. W praktyce w budynkach oprócz drogi bezpośredniej występują drogi pośrednie przenoszenia dźwięku. W takim przypadku mówi się o izolacyjności akustycznej przybliżonej.

Aby zrozumieć wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przybliżonej należy zdefiniować możliwe drogi przenoszenia dźwięku między pomieszczeniami:

  • przenoszenie bezpośrednie - spowodowane wyłącznie dźwiękiem padającym na element rozdzielający i bezpośrednio z niego wypromieniowanym (przenoszenie drogą materiałową) lub przenoszonym przez niektóre części przegrody (drogą powietrzną), np. przez szczeliny, przewody wentylacyjne itp.,
  • przenoszenie pośrednie - przenoszenie dźwięku z pomieszczenia nadawczego do odbiorczego drogami innymi niż bezpośrednie bez względu na sposób pobudzania.

Przenoszenie pośrednie dźwięków można podzielić na:

  • przenoszenie boczne - odbywa się wyłącznie drogą materiałową za pośrednictwem przegród bocznych,
  • przenoszenie wzdłużne - odbywa się przez sufity podwieszone oraz podłogi podniesione,
  • przenoszenie przez system - np. systemami wentylacyjnymi, przez korytarz itp.

Izolacyjność akustyczna przybliżona od dźwięków powietrznych

W przypadku rozpatrywania przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej (dot. izolacyjności między pomieszczeniami w budynku) (RYS. 2) należy uwzględniać wszystkie drogi przenoszenia dźwięku, a nie tylko drogę bezpośrednią.

W takim przypadku w definicji (1) należy uwzględnić przenoszenie dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi:

(1a)

gdzie:

W1 - moc akustyczna padająca na przegrodę [W],

W2 - moc akustyczna przeniesiona przez przegrodę [W],

Wx - moc akustyczna przenikająca między pomieszczeniami wszystkimi drogami pośrednimi [W].

We wzorze (1a) izolacyjność akustyczną właściwą oznaczono (primem) R’. Od tego momentu R oznacza izolacyjność akustyczną właściwą przegrody bez uwzględnienia innych dróg przenoszenia dźwięku niż sama przegroda (warunki laboratoryjne), natomiast R’ oznacza przybliżoną izolacyjność akustyczną właściwą przegrody z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi.

RYS. 2. Schemat przenoszenia energii akustycznej całkowitej w pomieszczeniu; d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1 i f2 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi, e - przenoszenie bezpośrednie drogą powietrzną, s - przenoszenie pośrednie drogą przez system; rys.: PN-EN 12354-1:2002 [1]

RYS. 2. Schemat przenoszenia energii akustycznej całkowitej w pomieszczeniu; d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1 i f2 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi, e - przenoszenie bezpośrednie drogą powietrzną, s - przenoszenie pośrednie drogą przez system; rys.: PN-EN 12354-1:2002 [1]

RYS. 3. Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego między pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą oraz obok siebie: d -przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1–f4 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi; rys.: PN-EN 12354-2:2002 [2]

RYS. 3. Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego między pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą oraz obok siebie: d -przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1–f4 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi; rys.: PN-EN 12354-2:2002 [2]

Analogicznie, gdy pole akustyczne po obu stronach przegrody można uznać za rozproszone, to wzór (2) można zapisać w postaci:

(2a)

gdzie:

L1 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie nadawczej, [dB],

L’2 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie odbiorczej z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi [dB],

S - powierzchnia przegrody [m2].

Jeśli konieczna jest ocena dźwiękoizolacyjności przegrody w oderwaniu od jej powierzchni, stosowany jest parametr wzorcowej różnicy poziomów, określony za pomocą następującego wzoru:

(2b)

gdzie:

T - czas pogłosu w pomieszczeniu odbiorczym [s],

T0 - czas pogłosu odniesienia; w mieszkaniach T0 = 0,5 s.

Izolacyjność akustyczna przybliżona od dźwięków uderzeniowych

W przypadku rozpatrywania przybliżonej izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych (dot. przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego określonego w warunkach terenowych) (RYS. 3) należy uwzględniać wszystkie drogi przenoszenia dźwięku, a nie tylko drogę bezpośrednią.

W takim przypadku wzór (5) przyjmuje postać jak niżej.

(5a)

gdzie:

L’i - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym z uwzględnieniem wszystkich dróg bocznych, przez które przenika dźwięk [dB].

We wzorze (5a) poziom uderzeniowy znormalizowany oznaczono (primem) L’n. Od tego momentu Ln oznacza poziom uderzeniowy znormalizowany bez uwzględnienia innych dróg przenoszenia dźwięku jak tylko droga bezpośrednia (warunki laboratoryjne), natomiast L’n oznacza przybliżony poziom uderzeniowy znormalizowany z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi.

Jednoliczbowe wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej

Ze względów praktycznych, w celu uproszczenia oceny dźwiękoizolacyjności przegród, wprowadzono jednoliczbowe wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej.

Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych

Izolacyjność akustyczna przegrody może być opisana za pomocą jednoliczbowego ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw oraz widmowych wskaźników adaptacyjnych C i Ctr.

Widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1:2013 [12] stosuje się w celu oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych z uwzględnieniem różnych widm hałasu. Przykładowe źródła hałasu i przyporządkowane im wskaźniki widmowe przedstawiono w TABELI 1.

TABELA 1. Widmowy wskaźnik adaptacyjny dla różnych rodzajów źródeł hałasu

TABELA 1. Widmowy wskaźnik adaptacyjny dla różnych rodzajów źródeł hałasu

TABELA 2. Wartości normowe odniesienia dla izolacyjności od dźwięków powietrznych w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych w przedziale częstotliwości 100–3150 Hz

TABELA 2. Wartości normowe odniesienia dla izolacyjności od dźwięków powietrznych w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych w przedziale częstotliwości 100–3150 Hz

Wartości liczbowe wskaźnika ważonego izolacyjności akustycznej konkretnej przegrody określa się na podstawie izolacyjności R w funkcji częstotliwości. Uzyskane wartości izolacyjności akustycznej w poszczególnych pasmach tercjowych lub oktawowych porównuje się w tych samych pasmach pomiarowych z odpowiednimi normowymi wartościami odniesienia. Normowe wartości odniesienia od dźwięków powietrznych w pasmach tercjowych i oktawowych zestawiono w TABELI 2.

Na podstawie wyników zawartych w TABELI 2 wykreśla się charakterystykę normową odniesienia dla pasm tercjowych, której przebieg pokazano na RYS. 4.

Aby wyznaczyć ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej, na wykres normowej charakterystyki odniesienia należy nanieść charakterystykę izolacyjności akustycznej właściwej badanej przegrody wyznaczoną doświadczalnie, zgodnie z zasadą pokazaną na RYS. 5.

RYS. 4. Charakterystyka normowa odniesienia dla dźwięków powietrznych; rys.: archiwa autorów

RYS. 4. Charakterystyka normowa odniesienia dla dźwięków powietrznych; rys.: archiwa autorów

RYS. 5. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej przegród budowlanych; rys.: PN-EN ISO 717-1:2013 [12]

RYS. 5. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej przegród budowlanych; rys.: PN-EN ISO 717-1:2013 [12]

Krzywą normową odniesienia należy przesuwać skokowo co 1 dB w kierunku krzywej doświadczalnej aż do momentu, w którym suma niekorzystnych odchyleń dodatnich δRi = Rip - Ri będzie możliwie jak największa, lecz nie przekroczy przy pomiarach w pasmach 1/3‑oktawowych (dla 16 pasm) wartości 32,0 dB, natomiast przy pomiarach w pasmach oktawowych (dla 5 pasm) nie przekroczy wartości 10 dB.

Za niekorzystne odchylenie dla danej częstotliwości uważa się takie, gdy wynik pomiaru Rjp jest mniejszy od wartości normowej odniesienia Ri. Po spełnieniu tego warunku wartość ważonego jednoliczbowego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw lub R’w odczytuje się z wykresu jako wartość rzędnej przesuniętej krzywej normowej dla częstotliwości 500 Hz.

Na podstawie Rw, C, Ctr wyznacza się wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA1 i RA2, które można zapisać jako:

(6)

Wskaźnik RA1, związany z widmem C, stosuje się do oceny przypadków oddziaływania na przegrodę hałasów średnio- i wysokoczęstotliwościowych. W praktyce dotyczy to większości przypadków przegród wewnętrznych w budynku.

Wskaźnik RA2 związany z widmem Ctr, z przewagą niskich częstotliwości, stosuje się w praktyce do oceny przegród zewnętrznych (TABELA 1).

Wskaźniki poziomu uderzeniowego znormalizowanego

Z tych samych przyczyn co w przypadku izolacyjności od dźwięków powietrznych, również izolacyjność od dźwięków uderzeniowych w praktyce oceniana jest za pomocą jednoliczbowego wskaźnika. Definiowany jest on jako ważony wskaźnik poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,W [dB] i określany na podstawie charakterystyki poziomu uderzeniowego w funkcji częstotliwości, przez porównanie jej z krzywą wzorcową.

Zbiór normowych wartości odniesienia poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz oktawowych zestawiono w TABELI 3, natomiast odpowiadające tym zbiorom normowe charakterystyki odniesienia przedstawiono na RYS. 6.

Aby wyznaczyć ważony jednoliczbowy wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych, na wykres normowej charakterystyki odniesienia należy nanieść charakterystykę doświadczalną poziomu uderzeniowego znormalizowanego, wyznaczoną w pasmach 1/3 oktawowych lub oktawowych według zasady pokazanej na RYS. 7.

TABELA 3. Wartości odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych

TABELA 3. Wartości odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych

Krzywą normową odniesienia należy przesuwać skokowo co 1 dB w kierunku krzywej pomiarowej aż do momentu, w którym suma niekorzystnych odchyleń dodatnich δLn = Lni – Ldi będzie możliwie jak największa, lecz nie przekroczy wartości 32,0 dB, przy pomiarach w pasmach 1/3‑oktawowych (w 16 pasmach) lub wartości 10,0 dB przy pomiarach w 5 pasmach oktawowych.

RYS. 6. Krzywe normowe odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz w pasmach oktawowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 6. Krzywe normowe odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz w pasmach oktawowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 7. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności od dźwięków uderzeniowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 7. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności od dźwięków uderzeniowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

Niekorzystne odchylenie dla danej częstotliwości występuje wówczas, gdy wynik pomiaru jest większy od wartości odniesienia. Po spełnieniu tego warunku wartość wskaźnika Ln,w lub L'n,w odczytuje się jako wartość rzędnej przesuniętej krzywej odniesienia dla częstotliwości 500 Hz.

Ocena izolacyjności akustycznej

Wymagania w powyższym zakresie wynikają bezpośrednio z zapisów w prawie budowlanym [14], które jako jedno z siedmiu wymagań podstawowych podaje konieczność zapewnienia ochrony przed hałasem. Dalsze wymagania zapisano w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [15].

Zagadnieniu ochrony akustycznej poświęcony jest dział IX rozporządzenia. Zgodnie z §323 rozporządzenia pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem:

  • zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,
  • pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,
  • powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań, lokali użytkowych lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych,
  • pogłosowym, powstającym w wyniku odbić fal dźwiękowych od przegród ograniczających dane pomieszczenie.

W dalszej części działu IX rozporządzenia ustawodawca precyzuje, jakie przegrody i elementy budynku podlegają weryfikacji z punktu widzenia izolacyjności akustycznej:

  • ściany zewnętrzne, stropodachy, ściany wewnętrzne, okna w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych,
  • stropy i połogi - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych,
  • podesty i biegi klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych.

Rozporządzenie przywołuje także normy zawierające wymagania w zakresie ochrony akustycznej.

Należy zaznaczyć, że w 2015 r. pojawiła się aktualizacja części 3 normy PN-B­‑02151-3:2015-10 [11] oraz zupełnie nowy arkusz 4 tejże normy zawierający wymagania w zakresie warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach [16].

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [15] na dzień dzisiejszy nie przywołuje aktualizacji i nowego arkusza normy, natomiast należy spodziewać się, że w najbliższej nowelizacji rozporządzenia wykaz norm zostanie zaktualizowany.

Rozważania przedstawione w poprzednich rozdziałach pozwalają podać algorytm dotyczący oceny izolacyjności akustycznej. W artykule pokazano wyłącznie założenia metody uproszczonej, która opiera się na obliczeniach prowadzonych na wskaźnikach jednoliczbowych (w odróżnieniu od metody dokładnej, która dotyczy poszczególnych pasm tercjowych lub oktawowych).

W celu określenia izolacyjności akustycznej na etapie projektu przyjmuje się wartości wskaźników charakteryzujących parametry dźwiękoizolacyjne przegród i elementów budowlanych przez redukcję ich wartości o 2 dB. Wskaźniki po korekcie oznacza się przez dodanie litery R w indeksie dolnym. Skorygowane wskaźniki zapisuje się w następujący sposób:

(7)

Kolejnym etapem jest określenie udziału bocznego przenoszenia dźwięku i wyznaczenie wskaźników oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’A,1 lub R’A,2 (alternatywnie wskaźników oceny wzorcowej różnicy poziomów dla Dn,T,A,1 lub Dn,T,A,2) oraz wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,W. Ten krok nie dotyczy postępowania w stosunku do wszystkich przegród i elementów w budynku. Udział przenoszenia bocznego należy uwzględnić lub nie, w zależności od wymagania.

W przypadkach, w których określenie udziału bocznego przenoszenia dźwięku jest konieczne, należy stosować metodykę przedstawioną w normach PN-EN 12354-1:2002 [1], PN-EN 12354­‑2:2002 [2]. Dla osób niezajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z pomiarami akustycznymi posługiwanie się metodyką normową może stanowić pewien problem.

Pomocna w tym zakresie może okazać się instrukcja wydana przez Zakład Akustyki ITB [17]. Instrukcja zawiera metodę szacunkową, której stosowanie pozwala w łatwy sposób określić wpływ bocznego przenoszenia dźwięku jako jednoliczbową poprawkę.

Obliczamy wskaźniki przybliżonej oceny izolacyjności akustycznej oraz przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego:

(8)

gdzie:

Ka - poprawka określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku na wartość wskaźnika oceny R’A,1 [dB] (Ka  ≥  0 dB) zależna od rodzaju przegrody rozdzielającej i przegród bocznych oraz od parametrów geometrycznych [17],

Ki - poprawka określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku na wartość wskaźnika L'n,W [dB] (Ki przyjmuje wartości 0–6 dB), zależna od masy powierzchniowej stropu oraz od średniej masy powierzchniowej ścian bocznych.

Poprawka Ka określana jest na podstawie tablic umieszczonych w instrukcji [17]. W związku z tym, że instrukcja zawiera wyniki obliczeń poprawki dla najbardziej popularnych rodzajów stropów i ścian, pewną trudność może stanowić czasami znalezienie w tablicach identycznych rozwiązań materiałowych z rozwiązaniami zastosowanymi w analizowanym projekcie.

W szczególności dotyczy to sytuacji nowych rozwiązań materiałowych. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest znalezienie wyników obliczeń dla ścian i stropów o zbliżonych parametrach pod względem izolacyjności akustycznej, masy powierzchniowej, jak i sposobu wbudowania przegród.

W przypadku poprawki Ki określenie jej wartości jest zdecydowanie prostsze i polega na wyborze odpowiedniego wariantu z tablicy, zależnego od masy powierzchniowej stropu oraz od średniej masy powierzchniowej ścian bocznych.

W praktyce bardzo rzadko występują przypadki, w których w badaniach laboratoryjnych wyznaczona została wartość poziomu uderzeniowego dla stropu z podłogą. Najczęściej na podstawie badań laboratoryjnych określany jest równoważny wskaźnik ważony znormalizowanego poziomu uderzeniowego L’n,W,eq który dotyczy stropu bez dodatkowych warstw. Wskaźnik dotyczący stropu z układem podłogowym można określić za pomocą wzoru, który osobno uwzględnia parametry akustyczne układu podłogowego:

(9)

gdzie:

DLw - ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego [dB].

Porównanie wartości wskaźników obliczonych na potrzeby projektu z wymaganiami normy PN-B-02151-3:2015-10 [11].

W TABELI 4 przedstawiono wybrane wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną, przyporządkowane przegrodzie lub elementowi budowlanemu.

Bardzo istotne jest rozróżnienie przypadków, dla których konieczne jest uwzględnienie wpływu przenoszenia bocznego na wartość wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej oraz tych przypadków, dla których wystarczy porównać z wymaganiami wartości projektowe wskaźnika (jest to nowe podejście do wymagań w tym zakresie, wprowadzone przez normę PN-B-02151-3:2015-10 [11]).

TABELA 4. Wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną przegrody w budynku i elementów budowlanych [dB]

TABELA 4. Wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną przegrody w budynku i elementów budowlanych [dB]

Wymagania dotyczące parametrów dźwiękoizolacyjnych zawarte zostały w normie PN-B-02151-3:2015-10 [11] w formie tabelarycznej. Podzielono je na dwie grupy:

  • wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków powietrznych i uderzeniowych w budynkach,
  • wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych przegród zewnętrznych.

Wymagania dotyczą budynków mieszkalnych oraz budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Nowelizacja normy z października 2015 r. wprowadza zmianę w podejściu do wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych przegród zewnętrznych.

Obowiązkiem projektanta jest obecnie takie dobranie minimalnej izolacyjności akustycznej przegrody wewnętrznej, aby w pomieszczeniu nie został przekroczony dopuszczalny poziom hałasu. Minimalną wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej należy określić według wzoru:

(10)

gdzie:

LA,zew - miarodajny poziom hałasu na zewnątrz danej przegrody zewnętrznej (według 7.3 normy PN-B-02151-3:2015-10 [11]), wartość zaokrąglona do pełnej liczby decybeli,

LA,wew - poziom odniesienia do obliczania izolacyjności akustycznej przegrody zewnętrznej (według 7.4 normy PN-B-02151-3:2015-10 [11]) [dB],

S - pole rzutu powierzchni przegrody zewnętrznej na płaszczyznę fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia [m2],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia w oktawowym paśmie o częstotliwości f = 500 Hz bez wyposażenia pomieszczenia i obecności użytkowników [m2],

3 - poprawka uwzględniająca dokładność danych wyjściowych będących podstawą do określenia miarodajnego poziomu hałasu zewnętrznego oraz brak możliwości ścisłego określenia miarodajnego poziomu charakteryzującego hałas zewnętrzny, na który narażony będzie budynek w dłuższej perspektywie czasu.

Przy czym:

 (11)

gdzie:

V - objętość pomieszczenia [m3]

T - przewidywany czas pogłosu w pomieszczeniu w oktawowym paśmie o częstotliwości f = 500 Hz [s].

Literatura

  1. PN-EN 12354-1:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków powietrznych pomiędzy pomieszczeniami".
  2. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka Budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
  3. J. Sadowski, "Podstawy izolacyjności akustycznej ustrojów", PWN, Warszawa, 1973.
  4. J. Sadowski, "Akustyka architektoniczna", PWN, Warszawa - Poznań, 1976.
  5. B. Szudrowicz, "Akustyka budowlana”, "Budownictwo ogólne", tom 2 "Fizyka budowli", praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. P. Klemma, Arkady, Warszawa 2005.
  6. M. Long, "Sound Transmission through Partitions", New York, NY: AES Journal, 1987.
  7. I. Cremer, M. Heckl, "Structure - Borne Sound", Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, New York, London, Paris, Tokyo, 1988.
  8. W. Fasold, E. Veres, "Schallschutz+Raumakustik in der Praxis", Verlag für Bauvesen, Berlin, 1998.
  9. I. Żuchowicz-Wodnikowska, "Zasady doboru podłóg z uwagi na izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropów masywnych”, „Instrukcje, wytyczne, poradniki" nr 394. Warszawa 2004.
  10. B. Szudrowicz, P. Tomczyk, "Właściwości dźwiękoizolacyjne ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego”, „Instrukcje, wytyczne, poradniki", nr 448. Warszawa 2009.
  11. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
  12. PN-EN ISO 717-1:2013, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych".
  13. PN-EN ISO 717-2:2013, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Część 2: Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych".
  14. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU nr 49, poz. 414).
  15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  16. PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań".
  17. B. Szudrowicz, "Metody obliczania izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w budynku według PN-EN 12354-1:2002 i PN-EN 12354-2:2002". "Instrukcje, wytyczne, poradniki", nr 406, Warszawa 2005.
  18. A. Nowoświat, L. Dulak, "Podstawowe pojęcia akustyczne", "IZOLACJE", nr 1/2016, s. 28-32.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr Jarosław Gil Sposoby poprawy izolacyjności akustycznej

Sposoby poprawy izolacyjności akustycznej Sposoby poprawy izolacyjności akustycznej

Bagatelizowanie izolacyjności akustycznej, niedostateczne zrozumienie przepisów dotyczących akustyki oraz zasad projektowania budynków często prowadzi do skarg właścicieli mieszkań, a następnie do bardzo...

Bagatelizowanie izolacyjności akustycznej, niedostateczne zrozumienie przepisów dotyczących akustyki oraz zasad projektowania budynków często prowadzi do skarg właścicieli mieszkań, a następnie do bardzo kosztownych prób naprawienia problemów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest świadome projektowanie z uwzględnieniem wymogów izolacyjności akustycznej i wykonywanie pomiarów weryfikacyjnych po wybudowaniu budynków.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Jakość cieplna ścian zewnętrznych z pustaków niejednorodnych cieplnie

Jakość cieplna ścian zewnętrznych z pustaków niejednorodnych cieplnie Jakość cieplna ścian zewnętrznych z pustaków niejednorodnych cieplnie

Osiągnięcie standardu „budynku o niskim zużyciu energii” jest możliwe przez spełnienie wymagań wg rozporządzenia [1] w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej budynków (minimalizacja wskaźnika...

Osiągnięcie standardu „budynku o niskim zużyciu energii” jest możliwe przez spełnienie wymagań wg rozporządzenia [1] w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplnej budynków (minimalizacja wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku oraz współczynników przenikania ciepła U [W//(m2·K)] dla pojedynczych przegród budynku). Powyższe wymusza wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych elementów obudowy budynku, wysokosprawnych systemów...

Józef Macech Zastosowanie wyrobów silikatowych do budowy przegród przeciwpożarowych

Zastosowanie wyrobów silikatowych do budowy przegród przeciwpożarowych Zastosowanie wyrobów silikatowych do budowy przegród przeciwpożarowych

We współczesnym budownictwie bardzo dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa pożarowego, które jest bardzo precyzyjnie uregulowane przepisami prawa i normami.

We współczesnym budownictwie bardzo dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa pożarowego, które jest bardzo precyzyjnie uregulowane przepisami prawa i normami.

mgr Rafał Zaremba Wpływ lekkiego ocieplenia ETICS na izolacyjność akustyczną stropów żelbetowych

Wpływ lekkiego ocieplenia ETICS na izolacyjność akustyczną stropów żelbetowych Wpływ lekkiego ocieplenia ETICS na izolacyjność akustyczną stropów żelbetowych

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], lokale mieszkalne w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym...

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], lokale mieszkalne w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym należy chronić m.in. przed hałasem powietrznym oraz uderzeniowym pochodzącym od lokali usługowych oraz instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne

Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne Działania osłonowe w renowacji zawilgoconych budynków – tynki renowacyjne

Jakiekolwiek prace renowacyjne w zawilgoconych budynkach muszą być poprzedzone zabiegami prowadzącymi do zredukowania zawartości wilgoci w przegrodach budowlanych, tj. doprowadzeniem substancji budowlanej...

Jakiekolwiek prace renowacyjne w zawilgoconych budynkach muszą być poprzedzone zabiegami prowadzącymi do zredukowania zawartości wilgoci w przegrodach budowlanych, tj. doprowadzeniem substancji budowlanej do tzw. wilgotności wagowej (wysuszeniem) [1].

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, dr hab. inż. prof. PŚ Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski, prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Wybrane dla Ciebie

Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz »

Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz » Znajdź mieszkanie, o jakim marzysz »

Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego »

Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego » Elementy budowlane dla budownictwa jednorodzinnego »

Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz »

Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz » Zdobądź nowe obiekty do Autodesk BIM 360 – wypełnij formularz »

Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia »

Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia » Polimerobitumiczna zgrzewalna papa wierzchniego krycia »

Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia!

Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia! Sprawdź najlepsze certyfikowane ekologiczne narzędzia!

Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych »

Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych » Indywidualne projekty w zakresie przegród budowlanych »

Jakie narzędzia warto mieć ? »

Jakie narzędzia warto mieć ? » Jakie narzędzia warto mieć ? »

Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście »

Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście » Usługi dla budownictwa – profesjonalne podejście »

Sensacja na rynku pilarek

Sensacja na rynku pilarek Sensacja na rynku pilarek

Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek

Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek Moc, wydajność, wszechstronność - perła wśród wiertarek

Te elektronarzędzia Cię zaskoczą!

Te elektronarzędzia Cię zaskoczą! Te elektronarzędzia Cię zaskoczą!

Najnowsze produkty i technologie

Celuterm Sp. z o.o. Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje? Naprawa dachu po kunie – ile to kosztuje?

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania,...

Kiedy Twoje poddasze staje się domem dla kuny, konsekwencje mogą być znaczące, a jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia jest naprawa dachu. Kuny, ze swoją skłonnością do gryzienia i drapania, mogą powodować poważne uszkodzenia, które nie tylko wpływają na komfort mieszkania, ale także na bezpieczeństwo i strukturę Twojego domu. W tym kontekście kluczowym pytaniem jest koszt naprawy dachu po wizycie kuny.

MAXFLOOR Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek Kamienny dywan – naturalne i trwałe wykończenie posadzek

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce...

Kamienny dywan to wytrzymała alternatywa dla konwencjonalnych pokryć posadzek w obrębie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane od wielu lat. W Polsce ilość wykonywanych posadzek w tym systemie systematycznie i dynamicznie rośnie rok do roku.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie Pianobeton INSULARIS PIANO – nowoczesny materiał izolujący na dachy płaskie

INSULARIS PIANO jest materiałem izolująco-wypełniającym produkowanym na wytwórniach betonu Cemex oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego...

INSULARIS PIANO jest materiałem izolująco-wypełniającym produkowanym na wytwórniach betonu Cemex oraz dostarczanym na budowę za pomocą betonowozów w postaci gotowej do użycia. Nie wymaga więc uciążliwego przechowywania na placu budowy, co generuje koszty i w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia narażać może materiały izolacyjne na pogorszenie ich właściwości.

Grupa Warta Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą

Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą Jak przygotować balkon i taras do zimy? Najlepsze sposoby na zabezpieczenie otwartych części przed zimą

Części otwarte, przynależne do domów i mieszkań, podlegają bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych, dlatego należy je zabezpieczać przed działaniem temperatur, wilgoci i promieni słonecznych....

Części otwarte, przynależne do domów i mieszkań, podlegają bezpośredniemu działaniu czynników atmosferycznych, dlatego należy je zabezpieczać przed działaniem temperatur, wilgoci i promieni słonecznych. Balkony i tarasy oraz znajdujące się na nich elementy aranżacji wymagają dbałości o każdy szczegół. Wtedy zyskasz pewność, że przy niekorzystnych czynnikach zewnętrznych są skutecznie chronione przed zniszczeniem.

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki Jak ocieplić dom? Przydatne wskazówki

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą...

Prawidłowa wykonana termomodernizacja domu skutecznie ogranicza zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej. Rozwój branży budowlanej sprawia, że osoby, które chcą efektywnie zmniejszyć straty ciepła, mogą stosować różnorodne materiały izolacyjne. Przy ocieplaniu domu należy zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca, których zlokalizowanie i odpowiednie zaizolowanie pozwoli na utrzymanie wytworzonego przez instalację grzewczą ciepła. Dlaczego ocieplenie domu jest tak ważne? Od czego zależy...

Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź!

Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź! Ile kosztuje projekt domu – najważniejsze informacje i wskazówki. Sprawdź!

Decyzja o budowie domu to moment, w którym pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest pytanie „ile kosztuje projekt domu?”. Wybór odpowiedniego projektu domu,...

Decyzja o budowie domu to moment, w którym pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest pytanie „ile kosztuje projekt domu?”. Wybór odpowiedniego projektu domu, czy to gotowego z oferty projektów tzw. katalogowych, czy to indywidualnego, zleconego na zamówienie, to kluczowy element procesu budowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy indywidualny, musimy uwzględnić różne aspekty, takie jak dostosowanie projektu do miejscowego...

Paroc Polska Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki

Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki Ocieplenie dachu płaskiego pod system fotowoltaiki

Dach z paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które zyskuje na popularności zwłaszcza w obiektach o dużej kubaturze, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy budynki wielorodzinne. Fotowoltaika na dachu...

Dach z paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które zyskuje na popularności zwłaszcza w obiektach o dużej kubaturze, takich jak magazyny, hale produkcyjne czy budynki wielorodzinne. Fotowoltaika na dachu wymaga jednak dużej ostrożności i dokładności w kwestii izolacji dachu płaskiego – wynika to ze specyfiki instalacji, która przede wszystkim oznacza dodatkowe obciążenia oraz ryzyko mostków termicznych. Z myślą o odpowiedniej wytrzymałości i nośności konstrukcji, tradycyjnie wybiera się materiały...

poznajstyropian.pl Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko? Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu,...

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu, pozostając jednocześnie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym na rynku. Nowoczesne technologie i praktyki ułatwiają efektywne zarządzanie odpadami styropianowymi.

DAKO Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu? Jak wybrać drzwi do nowoczesnego domu?

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie...

Wybór drzwi wejściowych nie jest łatwym zadaniem. Muszą one wpasowywać się w stylistykę budynku, a przy tym spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Zobacz, na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.