Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacyjność akustyczna - parametry i wskaźniki

Sound reduction index - measures and indicators

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych
www.freeimages.com

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych


www.freeimages.com

Jednym z warunków niezbędnych do uzyskania komfortu podczas użytkowania pomieszczeń jest ograniczenie hałasu. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i przeznaczonych do pracy.

Zobacz także

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

JURGA spółka komandytowa Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym Papa w płynie – hydroizolacja i dekoracja w jednym

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia,...

Uniwersalny produkt, który łączy w sobie właściwości hydroizolacyjne i dekoracyjne, jest przeznaczony do renowacji powierzchni, takich jak mury, przyziemia ścian zewnętrznych budynku, dachy, opierzenia, a także elementów architektury ogrodowej: altan, domków i skrzyń na narzędzia, wiat itp.

Fiberglass Fabrics sp. z o.o. Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych Tynki i farby w dużych inwestycjach budowlanych

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie...

Przy projektowaniu i realizacji dużych inwestycji, takich jak osiedla mieszkaniowe, biurowce czy obiekty użyteczności publicznej, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nie do przecenienia jest rola tynków i farb, które wpływają na wygląd budynków, a także na ich trwałość i komfort użytkowania.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zagadnienia związane z izolacyjnością akustyczną między pomieszczeniami w budynku. Przedstawiono parametry opisujące izolacyjność akustyczną przegród budowlanych. Podano podstawowe definicje, pojęcia i wzory. Pokazano, jak oblicza się wypadkową izolacyjność akustyczną przegrody składającej się z elementów składowych o różnych parametrach akustycznych. Na tej podstawie wprowadzono odpowiednie wskaźniki izolacyjności akustycznej niezbędne do poprawnego projektowania przegród budowlanych z punktu widzenia ochrony akustycznej.

Sound reduction index - measures and indicators

The article discusses the aspects related to sound reduction performance between rooms in a building. The relevant measures defining the sound reduction performance of space dividing elements of buildings are presented. Key definitions, concepts and formulas are presented as well. There is a discussion of the concept of proper sound insulation and impact level. There is also a demonstration of computing the resultant sound reduction performance of a space dividing element consisting of component parts with varying acoustic performance values. It was used as a basis for introducing relevant sound insulation indicators necessary for properly designing the space dividing elements in terms of soundproofing.

Hałas niekorzystnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Może powodować rozproszenie uwagi, utrudniać pracę i zmniejszać jej wydajność. Długotrwałe oddziaływanie hałasu na człowieka skutkuje rozwojem różnego typu chorób, które są odpowiedzią organizmu na stres wywołany hałasem (np. choroba ciśnieniowa, choroba wrzodowa, nerwice i inne).

Zagrożenie hałasem w pomieszczeniach bywa spowodowane dźwiękami pochodzącymi od źródeł zewnętrznych i wewnętrznych. Jednym z warunków ochrony użytkowników budynków przed hałasem są odpowiednio zaprojektowane i wykonane przegrody budowlane.

Dźwięk przenosi się przez przegrodę w wyniku jej pobudzenia do drgań. Pobudzenie takie może odbywać się zarówno na skutek oddziaływania dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych.

Mechanizm przenoszenia się dźwięków między pomieszczeniami opisano w normach PN-EN 12354-1:2002 [1] oraz w PN-EN 12354-2:2002 [2]. Informacje dotyczące tej tematyki znajdują się również w literaturze polskiej [3-5] oraz zagranicznej [6-8].

Izolacyjność akustyczna jako cecha materiałów lub elementów powinna być wyznaczana na drodze badań laboratoryjnych. Wiele informacji na temat przebadanych rozwiązań opublikował Zakład Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie [9-10].

Ze względu na sposób powstawania dźwięku rozróżnia się izolacyjność od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych.

  • Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się w powietrzu.
  • Dźwięki uderzeniowe są natomiast rodzajem dźwięków materiałowych powstających w wyniku pobudzania do drgań stropu podczas jego użytkowania. Dźwięki materiałowe rozprzestrzeniają się w ośrodku stałym (w przeciwieństwie do dźwięków powietrznych) w wyniku oddziaływania na ten ośrodek dźwięków powietrznych lub drgań mechanicznych.

Izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych

Zdolność przegrody budowlanej do ograniczenia przenikania przez nią dźwięków powietrznych określa się jako izolacyjność akustyczną przegrody. Miarą izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych jest izolacyjność akustyczna właściwa R, którą definiuje się jako dziesięć logarytmów ze stosunku mocy akustycznej padającej na daną przegrodę i mocy akustycznej przeniesionej przez tę przegrodę:

(1)

gdzie:

W1 - moc akustyczna padająca na przegrodę [W],

W2 - moc akustyczna przeniesiona przez przegrodę [W].

Można zauważyć, że tak zdefiniowana izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych jest niezależna od powierzchni przegrody.

Jeżeli przegroda budowlana rozdziela dwa pomieszczenia (RYS. 1), w których pola akustyczne można uznać za rozproszone, i jeżeli przenikanie dźwięku między pomieszczeniami odbywa się tylko przez tę przegrodę, to izolacyjność akustyczną właściwą przegrody można wyrazić za pomocą różnicy poziomów ciśnień akustycznych występujących po obu stronach przegrody, zgodnie ze wzorem:

(2)

gdzie:

L1 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie nadawczej [dB],

L2 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie odbiorczej [dB],

S - powierzchnia przegrody [m2],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia odbiorczego [m2].

RYS. 1 Przegroda budowlana rozdzielająca dwa pomieszczenia: nadawcze i odbiorcze; rys. archiwa autorów

RYS. 1 Przegroda budowlana rozdzielająca dwa pomieszczenia: nadawcze i odbiorcze; rys. archiwa autorów

Obliczona za pomocą wzoru (2) wartość izolacyjności akustycznej właściwej przegrody może mieć różne wartości dla różnych częstotliwości. Tworzy w ten sposób zbiór wartości izolacyjności akustycznej w pasmach tercjowych bądź oktawowych. Wartości izolacyjności akustycznej w pasmach oktawowych można obliczyć, znając wartości tej izolacyjności w pasmach tercjowych. W tym celu można wykorzystać wzór:

(3)

gdzie:

Rokt - izolacyjność akustyczna właściwa w paśmie oktawowym [dB],

Ri - izolacyjność akustyczna właściwa w pasmach tercjowych wchodzących w skład rozpatrywanego pasma oktawowego [18],

i - kolejne trzy pasma tercjowe [18] wchodzące w skład rozpatrywanego pasma oktawowego.

Często w praktyce spotyka się przegrody budowlane składające się różnych elementów. Przykładem takiego rozwiązania może być ściana zewnętrzna, która oprócz części "pełnej" może zwierać okno, drzwi balkonowe, nawiewnik lub część przegrody pełnej może być wykonana z materiału o innych parametrach dźwiękoizolacyjnych. W takim przypadku należy określić izolacyjność akustyczną właściwą przegrody. W tym celu można posłużyć się wzorem z normy PN-B­‑02151-3:2015-10 [11]:

(4)

gdzie:

Rp - izolacyjność akustyczna właściwa części pełnej przegrody zewnętrznej [dB],

Rp,i - izolacyjność akustyczna właściwa i-tego okna/drzwi balkonowych [dB],

Dn,e,j - elementarna znormalizowana różnica poziomów, która określa właściwości izolacyjne j-tego nawiewnika powietrza [dB],

Sp - pole powierzchni rzutu pełnej części przegrody zewnętrznej pomieszczenia na powierzchnię fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia [m2],

So,i - pole powierzchni i-tego otworu okiennego/drzwi balkonowych widzianych od strony pomieszczenia [m2],

S - pole powierzchni rzutu przegrody zewnętrznej pomieszczenia na powierzchnię fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia S = Sp+So [m2],

m - liczba okien/drzwi balkonowych w danym fragmencie przegrody zewnętrznej pomieszczenia,

k - liczba nawiewników powietrza w przegrodzie zewnętrznej, niezależnie od miejsca usytuowania.

Obliczenia według wzoru (4) wykonuje się w poszczególnych pasmach częstotliwości f. Istnieje możliwość użycia wzoru (4) przy wykorzystaniu odpowiednich wartości jednoliczbowych wskaźników oceny izolacyjności akustycznej.

Izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych

Własności akustyczne stropów, w przypadku mechanicznego pobudzenia stropu do drgań, np. przez chodzenie, toczenie czy przesuwanie, określa się za pomocą izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Izolacyjność tę opisuje się za pomocą poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln.

Poziom uderzeniowy znormalizowany określa się w warunkach laboratoryjnych i jest on równy poziomowi przeciętnego ciśnienia akustycznego wytworzonego pod stropem przez znormalizowane źródło dźwięku, powiększonemu o człon korekcyjny związany z pochłanianiem dźwięku:

(5)

gdzie:

Li - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym (najczęściej pod stropem) [dB],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia odbiorczego [m2],

A0 - chłonność akustyczna odniesienia, w przypadku mieszkań przyjmuje się A0 = 10 [m2].

Wzór (5) może być stosowany tylko wtedy, gdy nie ma innych dróg przenoszenia dźwięku niż tylko droga bezpośrednia przez strop rozdzielający pomieszczenia. W zasadzie przypadek taki dotyczy wyłącznie pomiarów w warunkach laboratoryjnych.

Izolacyjność akustyczna przybliżona

Wzory (1-3) mogą być stosowane tylko wtedy, gdy nie ma innych dróg przenoszenia dźwięku oprócz drogi bezpośredniej (przez przegrodę rozdzielającą oba pomieszczenia). W zasadzie z sytuacją taką mamy do czynienia wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. W praktyce w budynkach oprócz drogi bezpośredniej występują drogi pośrednie przenoszenia dźwięku. W takim przypadku mówi się o izolacyjności akustycznej przybliżonej.

Aby zrozumieć wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przybliżonej należy zdefiniować możliwe drogi przenoszenia dźwięku między pomieszczeniami:

  • przenoszenie bezpośrednie - spowodowane wyłącznie dźwiękiem padającym na element rozdzielający i bezpośrednio z niego wypromieniowanym (przenoszenie drogą materiałową) lub przenoszonym przez niektóre części przegrody (drogą powietrzną), np. przez szczeliny, przewody wentylacyjne itp.,
  • przenoszenie pośrednie - przenoszenie dźwięku z pomieszczenia nadawczego do odbiorczego drogami innymi niż bezpośrednie bez względu na sposób pobudzania.

Przenoszenie pośrednie dźwięków można podzielić na:

  • przenoszenie boczne - odbywa się wyłącznie drogą materiałową za pośrednictwem przegród bocznych,
  • przenoszenie wzdłużne - odbywa się przez sufity podwieszone oraz podłogi podniesione,
  • przenoszenie przez system - np. systemami wentylacyjnymi, przez korytarz itp.

Izolacyjność akustyczna przybliżona od dźwięków powietrznych

W przypadku rozpatrywania przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej (dot. izolacyjności między pomieszczeniami w budynku) (RYS. 2) należy uwzględniać wszystkie drogi przenoszenia dźwięku, a nie tylko drogę bezpośrednią.

W takim przypadku w definicji (1) należy uwzględnić przenoszenie dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi:

(1a)

gdzie:

W1 - moc akustyczna padająca na przegrodę [W],

W2 - moc akustyczna przeniesiona przez przegrodę [W],

Wx - moc akustyczna przenikająca między pomieszczeniami wszystkimi drogami pośrednimi [W].

We wzorze (1a) izolacyjność akustyczną właściwą oznaczono (primem) R’. Od tego momentu R oznacza izolacyjność akustyczną właściwą przegrody bez uwzględnienia innych dróg przenoszenia dźwięku niż sama przegroda (warunki laboratoryjne), natomiast R’ oznacza przybliżoną izolacyjność akustyczną właściwą przegrody z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi.

RYS. 2. Schemat przenoszenia energii akustycznej całkowitej w pomieszczeniu; d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1 i f2 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi, e - przenoszenie bezpośrednie drogą powietrzną, s - przenoszenie pośrednie drogą przez system; rys.: PN-EN 12354-1:2002 [1]

RYS. 2. Schemat przenoszenia energii akustycznej całkowitej w pomieszczeniu; d – przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1 i f2 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi, e - przenoszenie bezpośrednie drogą powietrzną, s - przenoszenie pośrednie drogą przez system; rys.: PN-EN 12354-1:2002 [1]

RYS. 3. Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego między pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą oraz obok siebie: d -przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1–f4 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi; rys.: PN-EN 12354-2:2002 [2]

RYS. 3. Schemat przenoszenia dźwięku uderzeniowego między pomieszczeniami znajdującymi się nad sobą oraz obok siebie: d -przenoszenie bezpośrednie drogami materiałowymi, f1–f4 - przenoszenie pośrednie przykładowymi drogami materiałowymi; rys.: PN-EN 12354-2:2002 [2]

Analogicznie, gdy pole akustyczne po obu stronach przegrody można uznać za rozproszone, to wzór (2) można zapisać w postaci:

(2a)

gdzie:

L1 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie nadawczej, [dB],

L’2 - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu po stronie odbiorczej z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi [dB],

S - powierzchnia przegrody [m2].

Jeśli konieczna jest ocena dźwiękoizolacyjności przegrody w oderwaniu od jej powierzchni, stosowany jest parametr wzorcowej różnicy poziomów, określony za pomocą następującego wzoru:

(2b)

gdzie:

T - czas pogłosu w pomieszczeniu odbiorczym [s],

T0 - czas pogłosu odniesienia; w mieszkaniach T0 = 0,5 s.

Izolacyjność akustyczna przybliżona od dźwięków uderzeniowych

W przypadku rozpatrywania przybliżonej izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych (dot. przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego określonego w warunkach terenowych) (RYS. 3) należy uwzględniać wszystkie drogi przenoszenia dźwięku, a nie tylko drogę bezpośrednią.

W takim przypadku wzór (5) przyjmuje postać jak niżej.

(5a)

gdzie:

L’i - poziom średniego ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu odbiorczym z uwzględnieniem wszystkich dróg bocznych, przez które przenika dźwięk [dB].

We wzorze (5a) poziom uderzeniowy znormalizowany oznaczono (primem) L’n. Od tego momentu Ln oznacza poziom uderzeniowy znormalizowany bez uwzględnienia innych dróg przenoszenia dźwięku jak tylko droga bezpośrednia (warunki laboratoryjne), natomiast L’n oznacza przybliżony poziom uderzeniowy znormalizowany z uwzględnieniem przenikania dźwięku wszystkimi drogami pośrednimi.

Jednoliczbowe wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej

Ze względów praktycznych, w celu uproszczenia oceny dźwiękoizolacyjności przegród, wprowadzono jednoliczbowe wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej.

Wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych

Izolacyjność akustyczna przegrody może być opisana za pomocą jednoliczbowego ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw oraz widmowych wskaźników adaptacyjnych C i Ctr.

Widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1:2013 [12] stosuje się w celu oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych z uwzględnieniem różnych widm hałasu. Przykładowe źródła hałasu i przyporządkowane im wskaźniki widmowe przedstawiono w TABELI 1.

TABELA 1. Widmowy wskaźnik adaptacyjny dla różnych rodzajów źródeł hałasu

TABELA 1. Widmowy wskaźnik adaptacyjny dla różnych rodzajów źródeł hałasu

TABELA 2. Wartości normowe odniesienia dla izolacyjności od dźwięków powietrznych w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych w przedziale częstotliwości 100–3150 Hz

TABELA 2. Wartości normowe odniesienia dla izolacyjności od dźwięków powietrznych w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych w przedziale częstotliwości 100–3150 Hz

Wartości liczbowe wskaźnika ważonego izolacyjności akustycznej konkretnej przegrody określa się na podstawie izolacyjności R w funkcji częstotliwości. Uzyskane wartości izolacyjności akustycznej w poszczególnych pasmach tercjowych lub oktawowych porównuje się w tych samych pasmach pomiarowych z odpowiednimi normowymi wartościami odniesienia. Normowe wartości odniesienia od dźwięków powietrznych w pasmach tercjowych i oktawowych zestawiono w TABELI 2.

Na podstawie wyników zawartych w TABELI 2 wykreśla się charakterystykę normową odniesienia dla pasm tercjowych, której przebieg pokazano na RYS. 4.

Aby wyznaczyć ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej, na wykres normowej charakterystyki odniesienia należy nanieść charakterystykę izolacyjności akustycznej właściwej badanej przegrody wyznaczoną doświadczalnie, zgodnie z zasadą pokazaną na RYS. 5.

RYS. 4. Charakterystyka normowa odniesienia dla dźwięków powietrznych; rys.: archiwa autorów

RYS. 4. Charakterystyka normowa odniesienia dla dźwięków powietrznych; rys.: archiwa autorów

RYS. 5. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej przegród budowlanych; rys.: PN-EN ISO 717-1:2013 [12]

RYS. 5. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej przegród budowlanych; rys.: PN-EN ISO 717-1:2013 [12]

Krzywą normową odniesienia należy przesuwać skokowo co 1 dB w kierunku krzywej doświadczalnej aż do momentu, w którym suma niekorzystnych odchyleń dodatnich δRi = Rip - Ri będzie możliwie jak największa, lecz nie przekroczy przy pomiarach w pasmach 1/3‑oktawowych (dla 16 pasm) wartości 32,0 dB, natomiast przy pomiarach w pasmach oktawowych (dla 5 pasm) nie przekroczy wartości 10 dB.

Za niekorzystne odchylenie dla danej częstotliwości uważa się takie, gdy wynik pomiaru Rjp jest mniejszy od wartości normowej odniesienia Ri. Po spełnieniu tego warunku wartość ważonego jednoliczbowego wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw lub R’w odczytuje się z wykresu jako wartość rzędnej przesuniętej krzywej normowej dla częstotliwości 500 Hz.

Na podstawie Rw, C, Ctr wyznacza się wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej właściwej RA1 i RA2, które można zapisać jako:

(6)

Wskaźnik RA1, związany z widmem C, stosuje się do oceny przypadków oddziaływania na przegrodę hałasów średnio- i wysokoczęstotliwościowych. W praktyce dotyczy to większości przypadków przegród wewnętrznych w budynku.

Wskaźnik RA2 związany z widmem Ctr, z przewagą niskich częstotliwości, stosuje się w praktyce do oceny przegród zewnętrznych (TABELA 1).

Wskaźniki poziomu uderzeniowego znormalizowanego

Z tych samych przyczyn co w przypadku izolacyjności od dźwięków powietrznych, również izolacyjność od dźwięków uderzeniowych w praktyce oceniana jest za pomocą jednoliczbowego wskaźnika. Definiowany jest on jako ważony wskaźnik poziomu uderzeniowego znormalizowanego Ln,W [dB] i określany na podstawie charakterystyki poziomu uderzeniowego w funkcji częstotliwości, przez porównanie jej z krzywą wzorcową.

Zbiór normowych wartości odniesienia poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz oktawowych zestawiono w TABELI 3, natomiast odpowiadające tym zbiorom normowe charakterystyki odniesienia przedstawiono na RYS. 6.

Aby wyznaczyć ważony jednoliczbowy wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych, na wykres normowej charakterystyki odniesienia należy nanieść charakterystykę doświadczalną poziomu uderzeniowego znormalizowanego, wyznaczoną w pasmach 1/3 oktawowych lub oktawowych według zasady pokazanej na RYS. 7.

TABELA 3. Wartości odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych

TABELA 3. Wartości odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych i oktawowych

Krzywą normową odniesienia należy przesuwać skokowo co 1 dB w kierunku krzywej pomiarowej aż do momentu, w którym suma niekorzystnych odchyleń dodatnich δLn = Lni – Ldi będzie możliwie jak największa, lecz nie przekroczy wartości 32,0 dB, przy pomiarach w pasmach 1/3‑oktawowych (w 16 pasmach) lub wartości 10,0 dB przy pomiarach w 5 pasmach oktawowych.

RYS. 6. Krzywe normowe odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz w pasmach oktawowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 6. Krzywe normowe odniesienia dla poziomu uderzeniowego znormalizowanego w pasmach 1/3‑oktawowych oraz w pasmach oktawowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 7. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności od dźwięków uderzeniowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

RYS. 7. Procedura wyznaczania ważonego wskaźnika izolacyjności od dźwięków uderzeniowych; rys.: PN-EN ISO 717-2:2013 [13]

Niekorzystne odchylenie dla danej częstotliwości występuje wówczas, gdy wynik pomiaru jest większy od wartości odniesienia. Po spełnieniu tego warunku wartość wskaźnika Ln,w lub L'n,w odczytuje się jako wartość rzędnej przesuniętej krzywej odniesienia dla częstotliwości 500 Hz.

Ocena izolacyjności akustycznej

Wymagania w powyższym zakresie wynikają bezpośrednio z zapisów w prawie budowlanym [14], które jako jedno z siedmiu wymagań podstawowych podaje konieczność zapewnienia ochrony przed hałasem. Dalsze wymagania zapisano w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [15].

Zagadnieniu ochrony akustycznej poświęcony jest dział IX rozporządzenia. Zgodnie z §323 rozporządzenia pomieszczenia w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy chronić przed hałasem:

  • zewnętrznym przenikającym do pomieszczenia spoza budynku,
  • pochodzącym od instalacji i urządzeń stanowiących techniczne wyposażenie budynku,
  • powietrznym i uderzeniowym, wytwarzanym przez użytkowników innych mieszkań, lokali użytkowych lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych,
  • pogłosowym, powstającym w wyniku odbić fal dźwiękowych od przegród ograniczających dane pomieszczenie.

W dalszej części działu IX rozporządzenia ustawodawca precyzuje, jakie przegrody i elementy budynku podlegają weryfikacji z punktu widzenia izolacyjności akustycznej:

  • ściany zewnętrzne, stropodachy, ściany wewnętrzne, okna w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych - od dźwięków powietrznych,
  • stropy i połogi - od dźwięków powietrznych i uderzeniowych,
  • podesty i biegi klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych - od dźwięków uderzeniowych.

Rozporządzenie przywołuje także normy zawierające wymagania w zakresie ochrony akustycznej.

Należy zaznaczyć, że w 2015 r. pojawiła się aktualizacja części 3 normy PN-B­‑02151-3:2015-10 [11] oraz zupełnie nowy arkusz 4 tejże normy zawierający wymagania w zakresie warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach [16].

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [15] na dzień dzisiejszy nie przywołuje aktualizacji i nowego arkusza normy, natomiast należy spodziewać się, że w najbliższej nowelizacji rozporządzenia wykaz norm zostanie zaktualizowany.

Rozważania przedstawione w poprzednich rozdziałach pozwalają podać algorytm dotyczący oceny izolacyjności akustycznej. W artykule pokazano wyłącznie założenia metody uproszczonej, która opiera się na obliczeniach prowadzonych na wskaźnikach jednoliczbowych (w odróżnieniu od metody dokładnej, która dotyczy poszczególnych pasm tercjowych lub oktawowych).

W celu określenia izolacyjności akustycznej na etapie projektu przyjmuje się wartości wskaźników charakteryzujących parametry dźwiękoizolacyjne przegród i elementów budowlanych przez redukcję ich wartości o 2 dB. Wskaźniki po korekcie oznacza się przez dodanie litery R w indeksie dolnym. Skorygowane wskaźniki zapisuje się w następujący sposób:

(7)

Kolejnym etapem jest określenie udziału bocznego przenoszenia dźwięku i wyznaczenie wskaźników oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’A,1 lub R’A,2 (alternatywnie wskaźników oceny wzorcowej różnicy poziomów dla Dn,T,A,1 lub Dn,T,A,2) oraz wskaźnika przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego L’n,W. Ten krok nie dotyczy postępowania w stosunku do wszystkich przegród i elementów w budynku. Udział przenoszenia bocznego należy uwzględnić lub nie, w zależności od wymagania.

W przypadkach, w których określenie udziału bocznego przenoszenia dźwięku jest konieczne, należy stosować metodykę przedstawioną w normach PN-EN 12354-1:2002 [1], PN-EN 12354­‑2:2002 [2]. Dla osób niezajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z pomiarami akustycznymi posługiwanie się metodyką normową może stanowić pewien problem.

Pomocna w tym zakresie może okazać się instrukcja wydana przez Zakład Akustyki ITB [17]. Instrukcja zawiera metodę szacunkową, której stosowanie pozwala w łatwy sposób określić wpływ bocznego przenoszenia dźwięku jako jednoliczbową poprawkę.

Obliczamy wskaźniki przybliżonej oceny izolacyjności akustycznej oraz przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego:

(8)

gdzie:

Ka - poprawka określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku na wartość wskaźnika oceny R’A,1 [dB] (Ka  ≥  0 dB) zależna od rodzaju przegrody rozdzielającej i przegród bocznych oraz od parametrów geometrycznych [17],

Ki - poprawka określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku na wartość wskaźnika L'n,W [dB] (Ki przyjmuje wartości 0–6 dB), zależna od masy powierzchniowej stropu oraz od średniej masy powierzchniowej ścian bocznych.

Poprawka Ka określana jest na podstawie tablic umieszczonych w instrukcji [17]. W związku z tym, że instrukcja zawiera wyniki obliczeń poprawki dla najbardziej popularnych rodzajów stropów i ścian, pewną trudność może stanowić czasami znalezienie w tablicach identycznych rozwiązań materiałowych z rozwiązaniami zastosowanymi w analizowanym projekcie.

W szczególności dotyczy to sytuacji nowych rozwiązań materiałowych. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest znalezienie wyników obliczeń dla ścian i stropów o zbliżonych parametrach pod względem izolacyjności akustycznej, masy powierzchniowej, jak i sposobu wbudowania przegród.

W przypadku poprawki Ki określenie jej wartości jest zdecydowanie prostsze i polega na wyborze odpowiedniego wariantu z tablicy, zależnego od masy powierzchniowej stropu oraz od średniej masy powierzchniowej ścian bocznych.

W praktyce bardzo rzadko występują przypadki, w których w badaniach laboratoryjnych wyznaczona została wartość poziomu uderzeniowego dla stropu z podłogą. Najczęściej na podstawie badań laboratoryjnych określany jest równoważny wskaźnik ważony znormalizowanego poziomu uderzeniowego L’n,W,eq który dotyczy stropu bez dodatkowych warstw. Wskaźnik dotyczący stropu z układem podłogowym można określić za pomocą wzoru, który osobno uwzględnia parametry akustyczne układu podłogowego:

(9)

gdzie:

DLw - ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego [dB].

Porównanie wartości wskaźników obliczonych na potrzeby projektu z wymaganiami normy PN-B-02151-3:2015-10 [11].

W TABELI 4 przedstawiono wybrane wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną, przyporządkowane przegrodzie lub elementowi budowlanemu.

Bardzo istotne jest rozróżnienie przypadków, dla których konieczne jest uwzględnienie wpływu przenoszenia bocznego na wartość wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej oraz tych przypadków, dla których wystarczy porównać z wymaganiami wartości projektowe wskaźnika (jest to nowe podejście do wymagań w tym zakresie, wprowadzone przez normę PN-B-02151-3:2015-10 [11]).

TABELA 4. Wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną przegrody w budynku i elementów budowlanych [dB]

TABELA 4. Wskaźniki charakteryzujące izolacyjność akustyczną przegrody w budynku i elementów budowlanych [dB]

Wymagania dotyczące parametrów dźwiękoizolacyjnych zawarte zostały w normie PN-B-02151-3:2015-10 [11] w formie tabelarycznej. Podzielono je na dwie grupy:

  • wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków powietrznych i uderzeniowych w budynkach,
  • wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych przegród zewnętrznych.

Wymagania dotyczą budynków mieszkalnych oraz budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Nowelizacja normy z października 2015 r. wprowadza zmianę w podejściu do wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych przegród zewnętrznych.

Obowiązkiem projektanta jest obecnie takie dobranie minimalnej izolacyjności akustycznej przegrody wewnętrznej, aby w pomieszczeniu nie został przekroczony dopuszczalny poziom hałasu. Minimalną wartość wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej należy określić według wzoru:

(10)

gdzie:

LA,zew - miarodajny poziom hałasu na zewnątrz danej przegrody zewnętrznej (według 7.3 normy PN-B-02151-3:2015-10 [11]), wartość zaokrąglona do pełnej liczby decybeli,

LA,wew - poziom odniesienia do obliczania izolacyjności akustycznej przegrody zewnętrznej (według 7.4 normy PN-B-02151-3:2015-10 [11]) [dB],

S - pole rzutu powierzchni przegrody zewnętrznej na płaszczyznę fasady lub dachu widzianej od strony pomieszczenia [m2],

A - chłonność akustyczna pomieszczenia w oktawowym paśmie o częstotliwości f = 500 Hz bez wyposażenia pomieszczenia i obecności użytkowników [m2],

3 - poprawka uwzględniająca dokładność danych wyjściowych będących podstawą do określenia miarodajnego poziomu hałasu zewnętrznego oraz brak możliwości ścisłego określenia miarodajnego poziomu charakteryzującego hałas zewnętrzny, na który narażony będzie budynek w dłuższej perspektywie czasu.

Przy czym:

 (11)

gdzie:

V - objętość pomieszczenia [m3]

T - przewidywany czas pogłosu w pomieszczeniu w oktawowym paśmie o częstotliwości f = 500 Hz [s].

Literatura

  1. PN-EN 12354-1:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków powietrznych pomiędzy pomieszczeniami".
  2. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka Budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych między pomieszczeniami".
  3. J. Sadowski, "Podstawy izolacyjności akustycznej ustrojów", PWN, Warszawa, 1973.
  4. J. Sadowski, "Akustyka architektoniczna", PWN, Warszawa - Poznań, 1976.
  5. B. Szudrowicz, "Akustyka budowlana”, "Budownictwo ogólne", tom 2 "Fizyka budowli", praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. P. Klemma, Arkady, Warszawa 2005.
  6. M. Long, "Sound Transmission through Partitions", New York, NY: AES Journal, 1987.
  7. I. Cremer, M. Heckl, "Structure - Borne Sound", Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, New York, London, Paris, Tokyo, 1988.
  8. W. Fasold, E. Veres, "Schallschutz+Raumakustik in der Praxis", Verlag für Bauvesen, Berlin, 1998.
  9. I. Żuchowicz-Wodnikowska, "Zasady doboru podłóg z uwagi na izolacyjność od dźwięków uderzeniowych stropów masywnych”, „Instrukcje, wytyczne, poradniki" nr 394. Warszawa 2004.
  10. B. Szudrowicz, P. Tomczyk, "Właściwości dźwiękoizolacyjne ścian, dachów, okien i drzwi oraz nawiewników powietrza zewnętrznego”, „Instrukcje, wytyczne, poradniki", nr 448. Warszawa 2009.
  11. PN-B-02151-3:2015-10, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych".
  12. PN-EN ISO 717-1:2013, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych".
  13. PN-EN ISO 717-2:2013, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Część 2: Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych".
  14. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (DzU nr 49, poz. 414).
  15. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  16. PN-B-02151-4:2015-06, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań".
  17. B. Szudrowicz, "Metody obliczania izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami w budynku według PN-EN 12354-1:2002 i PN-EN 12354-2:2002". "Instrukcje, wytyczne, poradniki", nr 406, Warszawa 2005.
  18. A. Nowoświat, L. Dulak, "Podstawowe pojęcia akustyczne", "IZOLACJE", nr 1/2016, s. 28-32.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Marian Bober, Michał Kowalski, mgr inż. Mariusz Pawlak, Tomasz Petras, Jacek Stankiewicz Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Dobór łączników do montażu płyt warstwowych Dobór łączników do montażu płyt warstwowych

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach...

Podstawę artykułu stanowi opracowanie „DAFA M 3.01 Wytyczne doboru łączników do montażu płyt warstwowych”. Ma ono stanowić daleko idącą pomoc i punkt odniesienia dla wszystkich osób uczestniczących w procesach projektowania, realizacji i odbiorów inwestycji budowlanych wykonanych z płyt warstwowych.

dr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu Newralgiczne miejsca w murach z betonu komórkowego podlegające ociepleniu

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy...

Mury w bilansie energetycznym budynków stanowią ważną rolę, ponieważ mają znaczący wpływ na zużycie energii przez te budynki i tym samym wpływ na ich energooszczędność. Jednak ze względu na nowe formy architektoniczne (np. budynki z dużymi przeszkleniami) udział murów w bilansie energetycznym spada. Niemniej jednak są w murach miejsca, które mogą stanowić mostki cieplne, jeśli się ich prawidłowo nie zaizoluje.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.