Izolacje próżniowe (VIP) – właściwości i przykłady zastosowań w budownictwie
Budowa panelu próżniowego (VIP) | Wady i zalety VIP | Wytyczne montażowe | Zastosowanie w budownictwie | Przykłady budynków z zastosowaniem VIP – Niemcy
Izolacje próżniowe (VIP) – właściwości i przykłady zastosowań w budownictwie | Vacuum Insulation Panels (VIP) – properties and construction industry applications
Próżniowe panele izolacyjne (VIP) to nowoczesne materiały izolacyjne, które wykorzystują dobre właściwości termoizolacyjne próżni i cechują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Są więc coraz częściej stosowane w budownictwie.
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka...
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka lat. I tak pierwsze docieplenia były na styropianie o grubości 4 cm, obecnie to 20 cm styropianu grafitowego.
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby...
TRUTEK FASTENERS POLSKA jest firmą specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań przeznaczonych do budownictwa lądowego, drogowego i przemysłu. W ofercie firmy znajdują się wyroby tradycyjne – od wielu lat stosowane w budownictwie, a także nowatorskie, zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Łączniki do mocowania izolacji termicznej obiektu to bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo i stabilność warstwy docieplenia.
Łączniki do mocowania izolacji termicznej obiektu to bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo i stabilność warstwy docieplenia.
ABSTRAKT
W artykule omówiono budowę paneli, ich wady i zalety oraz wytyczne dotyczące zastosowania w budownictwie. Właściwości VIP porównano z właściwościami tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Przytoczono także przykłady zastosowań w budownictwie niemieckim.
The article presents the construction of panels, their advantages and disadvantages, and recommendations for VIP application on site. VIP properties have been compared with conventional heat-insulating materials. Applications within the German construction industry have also been exemplified.
Uchwalona w 2002 r. Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] nałożyła obowiązek poprawy efektywności energetycznej w budynkach oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W związku z tymi wymaganiami poszukiwane są innowacyjne materiały do izolacji cieplnej, pozwalające ograniczać straty ciepła oraz zmniejszać kondensację pary wodnej, a dzięki temu zapewniać odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach oraz ograniczać koszty ogrzewania.
Przykładem takiego materiału jest próżniowy panel izolacyjny (VIP, ang. Vacuum Insulation Panel).
Historia izolacji próżniowej sięga końca XIX w., kiedy James Dewar wynalazł naczynie Dewara (później nazwane termosem) – szklany cylinder o podwójnych ściankach wykonany w taki sposób, by między jego ściankami powstała przestrzeń, z której wypompowuje się powietrze [2].
W budownictwie pomysł ten – w postaci próżniowego panelu izolacyjnego – jest wykorzystywany dopiero od kilku lat. W Europie największe zainteresowanie tymi produktami można zaobserwować w Niemczech i Szwajcarii.
W krajach tych jako jednych z pierwszych w Europie zaczęto stosować izolacje próżniowe w budownictwie – zarówno przy renowacjach, jak i w nowo powstających budynkach.
Budowa panelu próżniowego (VIP)
Próżniowe panele izolacyjne zasadniczo składają się z dwóch elementów – z materiału mikro-, nanoporowatego, zwanego „rdzeniem”, zapakowanego próżniowo w szczelną membranę, zwaną „folią” (RYS. 1).
Materiał wykorzystywany jako rdzeń odgrywa ważną rolę w izolacji termicznej – decyduje o właściwościach mechanicznych, a dzięki temu o trwałości systemu izolacji.
Powinien być otwartokomórkowy, a zatem zdolny do wytworzenia próżni, chronić przed zewnętrznymi obciążeniami spowodowanymi ciśnieniem atmosferycznym, utrzymywać wymaganą jakość próżni, a jednocześnie zapobiegać zwijaniu się membrany na ścianach panelu (FOT. 1).
Najczęściej stosowanymi materiałami jako rdzeń panelu są: włókna szklane, otwartokomórkowa pianka poliuretanowa, otwartokomórkowa pianka polistyrenowa, krzemionka pirogeniczna i nanożel [3].
Rdzeń próżniowych paneli izolacyjnych stosowanych obecnie w budownictwie to głównie krzemionka pirogeniczna w postaci proszku [4] (FOT. 2). Cechuje się ona m.in. niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła l, bardzo dużą powierzchnią właściwą i nanoporowatością (>90%).
Prowadzone są badania nad zastosowaniem kompozytów włóknisto-proszkowych wykonanych z tradycyjnych izolacji z włókien i proszków wulkanicznych [5]. Użycie tego typu rdzeni pozwoliłoby na obniżenie kosztów wytworzenia paneli.
Wielowarstwowa folia pokrywająca rdzeń składa się zazwyczaj z trzech warstw: zewnętrznej warstwy ochronnej (np. politereftalanu etylenowego), środkowej warstwy zaporowej (np. folii aluminiowej) oraz wewnętrznej warstwy uszczelniającej (np. polietylenu) [6].
Ponadto wewnątrz rdzenia umieszcza się osuszacze/pochłaniacze, żeby wydłużyć okres użytkowania próżniowych paneli izolacyjnych przez ciągłą absorpcję pary wodnej (osuszacz) i gazów (pochłaniacz), które pozostały w rdzeniu bądź przedostały się do niego ze środowiska zewnętrznego.
W wypadku rdzenia krzemionkowego on sam działa jako osuszacz, a w wypadku innego materiału wymagany jest dodatek osuszacza w postaci małej ilości żelu krzemionkowego [7].
Wady i zalety VIP
W TABELI 1 zestawiono właściwości próżniowych paneli izolacyjnych oraz tradycyjnych izolacji cieplnych z wełny mineralnej szklanej i styropianu.
Próżniowe panele izolacyjne, tak jak wszystkie materiały budowlane, mają zarówno zalety, jak i wady, które należałoby rozważyć przed wyborem danego produktu.
Zalety próżniowych paneli izolacyjnych to:
możliwość znacznej redukcji grubości warstwy izolacji,
wysokie wartości oporu cieplnego,
mały ciężar właściwy,
bardzo niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ, a tym samym bardzo dobre właściwości termoizolacyjne,
możliwość osiągnięcia wartości współczynnika przenikania ciepła U < 0,10 [W/(m2·K)].
Wady próżniowych paneli izolacyjnych to:
wysoka cena w porównaniu z tradycyjnymi izolacjami,
krótsza żywotność w stosunku do tradycyjnych izolacji,
brak możliwości jakiejkolwiek obróbki mechanicznej paneli na budowie – wymagane bardzo dokładne wykonanie planu montażu przed zamówieniem materiału,
łatwość uszkodzenia w trakcie montażu.
Wytyczne montażowe
Przy transporcie, składowaniu i montażu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
panele muszą być chronione przed uszkodzeniami, wilgocią i nasłonecznieniem;
montaż paneli może się odbywać tylko w suchych warunkach;
przed ułożeniem zawsze trzeba sprawdzić, czy panel nie jest uszkodzony;
należy uważać, by folia ochronna nie została uszkodzona ani usunięta;
niedopuszczalne jest piłowanie paneli, ich wiercenie, cięcie itp.;
do montażu można stosować kleje i taśmy, które nie zawierają rozpuszczalników (np. kleje poliuretanowe, taśmy aluminiowe);
wskazane jest układanie paneli zawsze w jednym kierunku;
powierzchnie, na których mają być zamontowane panele, muszą być równe i nie mieć ostrych elementów;
po obu stronach paneli powinny być ułożone maty ochronne w taki sposób, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia izolacji (np. wskutek chodzenia po niej);
płyty nie mogą być docinane na budowie; przed rozpoczęciem montażu należy sporządzić jego plan, tj. zmierzyć dokładnie powierzchnie i odesłać szkic do producenta, który dostarczy płyty zrobione na wymiar;
montażyści powinni być przeszkoleni i wyposażeni w specjalne obuwie.
Zastosowanie w budownictwie
Próżniowe panele izolacyjne są najczęściej stosowane jako izolacja tarasów, ponieważ pozwalają na uniknięcie utworzenia wysokiego stopnia między pomieszczeniem wewnętrznym a tarasem. Przykładowe warstwy tarasu dachowego to: płyta brukowa, żwir/piasek, membrana wodoszczelna, VIP okryty obustronnie, warstwa folii, beton [10].
Innym interesującym zastosowaniem są krokwie na dachach pochyłych. Wykonanie cienkiej warstwy izolacji na poziomie krokwi – między i pod krokwiami – pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni (zwiększa się wysokość pomieszczenia). W wypadku poddaszy użytkowych nie zawsze możliwe jest wpasowanie grubej warstwy izolacji pomiędzy krokwie lub pod nie.
Próżniowe panele izolacyjne są również stosowane jako izolacja od wewnątrz ścian zewnętrznych. Jednak w takim wypadku należy pamiętać o ich zabezpieczeniu przed uszkodzeniami wskutek ingerencji przyszłych użytkowników (np. przed uszkodzeniem śrubami, gwoździami czy instalacjami elektrycznymi).
Trzeba również rozważyć możliwość wystąpienia kondensacji pary wodnej. Zaletą jest zapewnienie większej powierzchni użytkowej pomieszczenia. Przykładowo w renowacji istniejącego budynku, którego ściany zewnętrzne składają się z warstwy tynku zewnętrznego, cegły i tynku wewnętrznego, można zastosować następujące warstwy (od wewnątrz): VIP, szczelina powietrzna, płyta gipsowa, tynk wewnętrzny.
Pozostałe zastosowania VIP to:
izolacja ścian zewnętrznych budynków nowo budowanych (VIP umożliwia osiągnięcie przez przegrodę wartości współczynnika przenikania ciepła U < 0,1 [W/(m2·K)]),
elewacje, nadproża i ościeża okienne, rolety okienne, wnęki grzejnikowe, attyki, balkony, ogrody zimowe, stropy, posadzki itp.
FOT. 3–6 pokazują różne rodzaje pokrycia panelu VIP w zależności od jego przeznaczenia.
Przykłady budynków z zastosowaniem VIP – Niemcy
W TABELI 2 opisano kilka budynków z wykorzystaniem próżniowych paneli izolacyjnych. Wybrano obiekty zlokalizowane w Niemczech, ponieważ właśnie ten kraj wraz ze Szwajcarią należy do pionierów w Europie w zastosowaniu izolacji VIP w budownictwie.
Podsumowanie
Próżniowe panele izolacyjne zdobywają coraz większe uznanie w budownictwie. Rośnie liczba obiektów, w których zastosowano tę nowoczesną technologię, zwłaszcza tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na wykonanie standardowego ocieplenia odpowiedniej grubości lub gdy ze względów estetycznych pożądana jest jak najcieńsza przegroda.
Materiał ten pomaga osiągnąć wyższy stopień efektywności energetycznej przy jednoczesnym zredukowaniu grubości przegrody. Oznacza to zarówno mniejsze zużycie energii, jak i mniejsze zużycie materiału, a tym samym zmniejszenie emisji CO2.
Wzrost wymagań związanych z energooszczędnością powoduje, że dotychczasowe materiały są stopniowo wypierane przez innowacyjne technologie. Również próżniowe panele izolacyjne mają szansę na większą popularność w przemyśle budowlanym.
Istotną wadą i przeszkodą w ich powszechnym stosowaniu jako materiału izolacji cieplnej w budownictwie jest niewątpliwie jego bardzo wysoki koszt. Prowadzone są jednak badania nad używaniem alternatywnych materiałów do ich budowy, co powinno w przyszłości obniżyć koszty produkcji i cenę gotowego wyrobu.
Literatura
Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzUrz L 1 z 4.1.2003 r., s. 65–71).
J. Fricke, „From Dewars to VIPs – One Century of Progress in Vacuum Insulation Technology”, 7th International Vacuum Insulation Symposium, Zurich-Duebendorf, September 28–29, 2005.
P. Mukhopadhyaya, M.K. Kumuran, N. Normandin et al., „High performance vacuum insulation panel development of alternative core material”, „Journal of Cold Regions Engineering”, vol. 22/2008, p. 103–123.
H. Simmler, S. Brunner, „Vacuum insulation panels for building application. Basic properties, aging mechanisms and service life”, „Energy and Building”, vol. 37/2005, p. 1122–1131.
P. Mukhopadhyaya, M.K. Kumuran, N. Normandin et al., „Fibre-powder composite as core material for vacuum insulation panel”, 9th International Vacuum Insulation Symposium, London, September 17–18, 2009.
E. Wegger, B.P. Jelle, E. Sveipe et al., „Accelerated Laboratory Ageing of Vacuum Insulation Panels”, XII DBMC International Conference on Durability of Building Materials and Components, Porto, April 12–15, 2011.
M. Alam, H. Singh, M.C. Limbachiya, „Vacuum Insolation Panels (VIPs) for building construction industry – A review of the contemporary developments and future directions”, „Applied Energy”, vol. 88/2011, p. 3592–3602.
DIN 4102-1:1998, „Fire behaviour of building materials and elements. Part 1: Classification of building materials. Requirements and testing”.
EN 13501-1, „Fire classification of construction products and building elements. Part 1: Classification using data from reaction to fire tests”.
R. Materna, „VIP’s for advanced retrofit solution for buildings”, International Conference and Workshop EMPA, Duebendorf, January 22–24, 2001.
Ściany zewnętrzne z elewacjami wykonanymi w formie konstrukcji z warstwami wentylowanymi coraz częściej znajdują zastosowanie w nowych budynków, ale również z powodzeniem mogą być wykorzystane przy modernizacji...
Ściany zewnętrzne z elewacjami wykonanymi w formie konstrukcji z warstwami wentylowanymi coraz częściej znajdują zastosowanie w nowych budynków, ale również z powodzeniem mogą być wykorzystane przy modernizacji istniejących obiektów. Dają one szerokie możliwości dowolnego kształtowania materiałowego elewacji, z wykorzystaniem elementów metalowych, z tworzywa sztucznego, szkła, kamienia naturalnego, drewna i innych. Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność uwzględnienia w obliczeniach...
Elementom zewnętrznym budynków, a więc również ścianom, stawiane są coraz wyższe wymagania, m.in. pod względem izolacyjności cieplnej. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku dotyczą wymagań w zakresie...
Elementom zewnętrznym budynków, a więc również ścianom, stawiane są coraz wyższe wymagania, m.in. pod względem izolacyjności cieplnej. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku dotyczą wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie powodują, że odtąd trzeba budować budynki ze ścianami o wyższej termoizolacyjności niż budowano dotychczas.
Obowiązujące w Polsce wymagania prawne związane z docieplaniem budynków od wewnątrz obejmują zarówno przepisy podstawowe zdefiniowane w dokumentach unijnych, jak i wymagania szczegółowe, zawarte w dokumentach...
Obowiązujące w Polsce wymagania prawne związane z docieplaniem budynków od wewnątrz obejmują zarówno przepisy podstawowe zdefiniowane w dokumentach unijnych, jak i wymagania szczegółowe, zawarte w dokumentach krajowych. A ich realizację umożliwiają dostępne na rynku rozwiązania technologiczno-materiałowe.
W nowoczesnym budownictwie stalowym poszukuje się rozwiązań pozwalających na projektowanie konstrukcji lekkich, łatwych w wytwarzaniu, transporcie i montażu. Kryteria te mogą spełniać lekkie konstrukcje...
W nowoczesnym budownictwie stalowym poszukuje się rozwiązań pozwalających na projektowanie konstrukcji lekkich, łatwych w wytwarzaniu, transporcie i montażu. Kryteria te mogą spełniać lekkie konstrukcje stalowe z kształtowników giętych. Ich korzystne parametry geometryczne sprawiają, że mogą być interesującą alternatywą dla znacznie cięższych kształtowników walcowanych na gorąco [1].
Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test...
Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test DUR 2 oraz test autoklawu.
Termomodernizacja istniejących budynków dotyczy ich dostosowania do nowych wymagań (obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.) w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplno-wilgotnościowej. Ponadto stanowi...
Termomodernizacja istniejących budynków dotyczy ich dostosowania do nowych wymagań (obowiązujących od 1 stycznia 2021 r.) w zakresie oszczędności energii i ochrony cieplno-wilgotnościowej. Ponadto stanowi zbiór zabiegów mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie strat ciepła w istniejącym budynku. Jest jednym z elementów modernizacji budynku, który przynosi korzyści finansowe na pokrycie kosztów innych działań.
Zgodnie z prawem budowlanym [1] docieplenie bloku z płyt prefabrykowanych wysokości do 25 m można zrealizować bez projektu budowlanego, stosując uproszczoną procedurę zgłoszenia bez uzyskiwania pozwolenia...
Zgodnie z prawem budowlanym [1] docieplenie bloku z płyt prefabrykowanych wysokości do 25 m można zrealizować bez projektu budowlanego, stosując uproszczoną procedurę zgłoszenia bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Takich robót dla budynków wysokości do 12 m nawet nie potrzeba zgłaszać.
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....
Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.
Przed rozpoczęciem robót murarskich nie tylko należy skompletować materiały murowe, ale również dobrać do nich odpowiednią zaprawę murarską i inne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie murowania ścian.
Przed rozpoczęciem robót murarskich nie tylko należy skompletować materiały murowe, ale również dobrać do nich odpowiednią zaprawę murarską i inne akcesoria, które będą potrzebne w trakcie murowania ścian.
Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.
Beton zbrojony włóknami tzw. fibrobeton, otrzymywany jest przez dodanie do mieszanki betonowej włókien stalowych lub niemetalicznych np. syntetycznych.
Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia...
Iniekcje uszczelniające wykonywane są w przegrodach budowlanych wykonanych z betonu i żelbetu, jak również w konstrukcjach murowych, jako zabezpieczenie przed wodą pod ciśnieniem, niewywierającą ciśnienia oraz wilgotnością gruntu [1].
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym...
Jednym z podstawowych sposobów mocowania ociepleń ETICS do podłoży nośnych jest mocowanie mechaniczne, w którym do przytwierdzania termoizolacji stosuje się łączniki mechaniczne, zawsze jednak z dodatkowym udziałem klejenia płyt izolacji termicznej do ocieplanej powierzchni. Ten sposób mocowania systemów wymaga wykonania obliczeń uzasadniających przyjętą liczbę i rodzaj łączników.
W większości przypadków ociepleń ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu systemu ETICS stosuje się wyłącznie jeden rodzaj izolacji termicznej. Używanie zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych w obrębie...
W większości przypadków ociepleń ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu systemu ETICS stosuje się wyłącznie jeden rodzaj izolacji termicznej. Używanie zróżnicowanych materiałów termoizolacyjnych w obrębie jednej ściany zewnętrznej może spowodować lokalne zaburzenie stanu ochrony cieplno‑wilgotnościowej. Jest to związane z odmiennymi właściwościami fizycznymi poszczególnych materiałów.
Od wielu lat elewacje wentylowane stosowane są w krajowym budownictwie. W przypadku wbudowania poprawnie zaprojektowanego systemu elewacyjnego (na podstawie określonych w Krajowych lub Europejskich Ocenach...
Od wielu lat elewacje wentylowane stosowane są w krajowym budownictwie. W przypadku wbudowania poprawnie zaprojektowanego systemu elewacyjnego (na podstawie określonych w Krajowych lub Europejskich Ocenach Technicznych właściwości techniczno-użytkowych) oraz właściwego wykonania (zasady wykonania i odbioru elewacji wentylowanych zostały określone w [1]) elewacje wentylowane charakteryzują się trwałością, bezpieczeństwem użytkowania oraz dużą skutecznością termoenergetyczną.
Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton....
Idea prefabrykacji w budownictwie sięga czasów rzymskich, kiedy to przy wykorzystaniu wapna, gipsu, wody, kamiennego kruszywa oraz popiołu wulkanicznego produkowano kompozyt przypominający dzisiejszy beton. Kolejnym krokiem w historii nawiązującym do prefabrykacji było wynalezienie współczesnego betonu z cementu portlandzkiego w 1824 r. i początki stosowania żelbetu do produkcji siatkobetonowych donic [1].
Beton, oprócz funkcji konstrukcyjnej, ma coraz częściej istotny wpływ na kreowanie wartości architektonicznych obiektów budowlanych. Prefabrykowane elewacje betonowe stają się w Polsce zjawiskiem coraz...
Beton, oprócz funkcji konstrukcyjnej, ma coraz częściej istotny wpływ na kreowanie wartości architektonicznych obiektów budowlanych. Prefabrykowane elewacje betonowe stają się w Polsce zjawiskiem coraz bardziej popularnym. W związku z ciągłym rozwojem budownictwa betonowego, w tym także betonu architektonicznego, pojawia się konieczność używania nowych, coraz lepszych preparatów antyadhezyjnych.
Polimocznik jest nowoczesnym materiałem o ponadprzeciętnych właściwościach, dla którego w zasadzie nie określono jeszcze granic stosowalności. Może on być zdefiniowany jako materiał powstały w wyniku reakcji...
Polimocznik jest nowoczesnym materiałem o ponadprzeciętnych właściwościach, dla którego w zasadzie nie określono jeszcze granic stosowalności. Może on być zdefiniowany jako materiał powstały w wyniku reakcji poliaminy oraz poliizocyjanianu, w wyniku której powstaje produkt o budowie łańcuchowej, składającej się z n liczby cząsteczek silnie połączonych z sobą. Silnie usieciowana budowa łańcuchowa materiału powoduje, iż jest to produkt bardzo wytrzymały i elastyczny, dzięki czemu znajduje stosunkowo...
Wady w konstrukcjach betonowych mogą mieć bardzo różne przyczyny. Mogą to być zniszczenia spowodowane oddziaływaniem naturalnych czynników środowiska zewnętrznego, wadami materiałowymi, błędami projektowymi...
Wady w konstrukcjach betonowych mogą mieć bardzo różne przyczyny. Mogą to być zniszczenia spowodowane oddziaływaniem naturalnych czynników środowiska zewnętrznego, wadami materiałowymi, błędami projektowymi lub wykonawczymi czy eksploatacją konstrukcji.
Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.
Styropian grafitowy jako materiał do ociepleń jest w ostatnich latach coraz bardziej popularny na polskim rynku – zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców – jego zastosowanie niesie bowiem wiele korzyści.
W myśl podstawowych kanonów fizyki budowli, przy zachowaniu swobody kształtowania oraz umiejscowienia warstw termoizolacyjnych, poprawnie zaprojektowana przegroda powinna charakteryzować się oporem cieplnym...
W myśl podstawowych kanonów fizyki budowli, przy zachowaniu swobody kształtowania oraz umiejscowienia warstw termoizolacyjnych, poprawnie zaprojektowana przegroda powinna charakteryzować się oporem cieplnym wzrastającym w kierunku zewnętrznym, a jednocześnie malejącym w tym samym kierunku oporze dyfuzyjnym pary wodnej [1].
Budynek składa się z wielu przegród budowlanych oraz ich złączy o indywidualnym charakterze fizykalnym i poddany jest oddziaływaniu zmiennego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. W wielu przypadkach...
Budynek składa się z wielu przegród budowlanych oraz ich złączy o indywidualnym charakterze fizykalnym i poddany jest oddziaływaniu zmiennego środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. W wielu przypadkach analiza przegród i złączy budowlanych w aspekcie konstrukcyjno-materiałowym i technologii wykonania nie budzi zastrzeżeń na etapie projektowania.
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.
Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie...
Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Warto podkreślić, że zrównoważony rozwój ma nie tylko wymiar ekonomiczny i środowiskowy, ale także społeczny, który powinien obejmować działania na rzecz społeczności lokalnych.
Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna?...
Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna? Przy rosnących cenach paliw i energii elektrycznej oraz rosnących kosztach, jakie musimy przeznaczyć na ogrzewanie budynków, izolacja jest nieunikniona. Warto więc zainwestować w izolację budynku dobrej jakości, by przynajmniej w jakiejś części uchronić swój budżet. Oto trzy sposoby, jak to...
Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.
Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka...
Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka lat. I tak pierwsze docieplenia były na styropianie o grubości 4 cm, obecnie to 20 cm styropianu grafitowego.
Czas wysychania budynku po zakończeniu budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna...
Czas wysychania budynku po zakończeniu budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek. Wśród zabezpieczeń dachowych ogromną popularnością cieszy się membrana wstępnego krycia (MWK), która umożliwia właściwą dyfuzję pary wodnej z termoizolacji, a także dodatkowo uszczelnia pokrycie...
Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace...
Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Często jednak ich zaplanowanie, zrealizowanie, a zwłaszcza znalezienie odpowiedniego źródła finansowania bywa problematyczne, dlatego warto dowiedzieć się, jak osiągnąć cel. Proces planowania termomodernizacji wcale nie musi być skomplikowany!
CFI World SA to firma z całkowicie polskim kapitałem, działająca na rynku surowców chemicznych od 2009 r. Jako dystrybutor oferuje produkty przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu, w tym między innymi...
CFI World SA to firma z całkowicie polskim kapitałem, działająca na rynku surowców chemicznych od 2009 r. Jako dystrybutor oferuje produkty przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu, w tym między innymi branży budowlanej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej. Współpracuje z wiodącymi producentami, w tym Lotte Fine Chemical czy LG Chem.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.