Konstrukcja fasady szklanej a komfort cieplny w pomieszczeniach
The influence of the structure of a glass facade on the thermal comfort of rooms
Wpływ konstrukcji fasady szklanej na komfort cieplny w pomieszczeniach
Archiwa autorów
W budynkach użytkowanych w ciągu dnia szczególne znaczenie ma odpowiednie rozwiązanie ścian zewnętrznych pod kątem dostępu promieniowania słonecznego do wnętrza obiektu.
Zależy to od geometrii, rozwiązań konstrukcyjnych oraz parametrów fizycznych materiałów, z których zbudowana jest przegroda.
Ważna jest również możliwość sterowania strumieniem energii przepływającym między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym.
Zobacz także
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
ABSTRAKT |
---|
W artykule omówiono podstawowe wskaźniki komfortu termicznego człowieka. Przedstawiono analizę numeryczną budynku biurowego wyposażonego w całkowicie przeszklone fasady o budowie pojedynczej i podwójnej. Na podstawie otrzymanych wyników określono różnice i sformułowano wnioski końcowe w formie zaleceń przydatnych w procesie projektowania pomieszczeń biurowych pod kątem parametrów termicznych środowiska wewnętrznego. |
The article discusses the basic indicators of human’s thermal comfort. A numerical analysis of an office building with single and double structure glass facades is presented. Based on the obtained results differences were defined and final conclusions were formulated in the form of guidelines useful in the process of designing office rooms in terms of thermal parameters of the internal environment. |
Dobór odpowiednich parametrów wynika głównie z kryterium energooszczędności [1] i sprowadza się do zapewnienia zerowego bilansu energetycznego przegrody w zakładanym czasie, najczęściej podczas jednej doby.
Innym aspektem istotnym z punktu widzenia użytkownika jest zapewnienie optymalnych parametrów środowiska wewnętrznego [2] przez naturalne lub sztuczne systemy energetyczne. Połączenie zagadnienia komfortu i energooszczędności pozwala na przeprowadzenie pełnej, dwukryterialnej analizy optymalizacyjnej [3].
W artykule przedstawiono sposób oceny wybranych parametrów środowiska wewnętrznego w bardzo przeszklonych budynkach wyposażonych w różne typy fasad, w tym fasad podwójnych1.
Przewidywana średnia ocena komfortu - PMV
Podstawowym i najczęściej stosowanym wskaźnikiem komfortu jest zaproponowany przez P.O. Fangera [5] wskaźnik PMV (z ang. Predicted Mean Vote), który opisuje przewidywaną średnią ocenę komfortu. PMV jest wiarygodny w przypadku określonych warunków środowiska wewnętrznego, a mianowicie wówczas, gdy:
- temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 10-30°C;
- średnia temperatura promieniowania przegród (np. ścian zewnętrznych, stropów, okien) wynosi 10–40°C;
- prędkość ruchu powietrza nie przekracza 1 m/s;
- ciśnienie cząstkowe pary wodnej nie jest wyższe niż 2700 Pa;
- poziom aktywności utrzymuje się w granicach 0,8-4,0 met;
- izolacyjność termiczna odzieży jest na poziomie 0-2 clo.
Wskaźnik PMV jest zatem funkcją zmiennych środowiskowych: temperatury powietrza, średniej temperatury promieniowania, prędkości ruchu powietrza oraz ciśnienia cząstkowego pary wodnej, a także zmiennych fizjologicznych: poziomu aktywności i izolacyjności termicznej odzieży. Wskaźnik ten jest opisany wzorem:
gdzie:
M - gęstość strumienia ciepła wynikającego z metabolizmu [W/m²],
η - współczynnik wydajności pracy fizycznej [-],
pa - ciśnienie pary wodnej w powietrzu [Pa],
Ta - temperatura powietrza [°C],
Tcl - temperatura odzieży [°C],
Tmrt - średnia temperatura promieniowania [°C],
fcl - stosunek odkrytej powierzchni ciała do zakrytej [-],
αcl - współczynnik wnikania ciepła na drodze konwekcji [W/(m²·K)].
Podstawowymi czynnikami środowiska wewnętrznego w budynkach z bardzo przeszkloną fasadą są temperatura powietrza (Ta) i średnia temperatura promieniowania (Tmrt). Zmieniające się warunki zewnętrzne mają znaczący wpływ na oba parametry.
Ponadto ich wartości są zależne od położenia w danym pomieszczeniu, a w szczególności od odległości od źródła promieniowania, jakim mogą być bardzo przeszklone przegrody zewnętrzne. W przedstawionej analizie przyjęto, że użytkownik znajduje się w geometrycznym środku badanego pomieszczenia biurowego.
Obliczona wartość PMV może zostać określona zgodnie z siedmiostopniową skalą odczuć cieplnych opracowaną przez P.O. Fangera [5] (tabela 1).
Środowisko wewnętrzne danego pomieszczenia może zostać uznane za komfortowe, jeśli wskaźnik PMV określony dla tej przestrzeni wynosi –0,5 < PMV < +0,5.
Przewidywany procent osób niezadowolonych - PPD
Drugim sposobem oceny komfortu człowieka opracowanym przez P.O. Fangera jest wskaźnik PPD (z ang. Predicted Percentage of Dissatisfied). Określa on procentowy udział osób niezadowolonych z warunków panujących w pomieszczeniu i jest wyrażany w procentach.
Minimalna wartość PPD to 5%, przyjmowana ze względu na indywidualne różnice w odczuwaniu mikroklimatu przez osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Wskaźnik PPD jest bezpośrednio związany ze wskaźnikiem PMV następującą zależnością [3]:
Na RYS. 1 przedstawiono zależność między wskaźnikami PMV i PPD. Na podstawie poniższego wykresu można stwierdzić, że jeśli wskaźnik PMV spełnia zależność 0,5 < PMV < +0,5, to 10% osób jest niezadowolonych z warunków panujących w danym pomieszczeniu, ponieważ jest im za zimno (5%) lub za gorąco (5%).
Temperatura wynikowa - Tres
Jednym z pierwszych zaproponowanych wskaźników komfortu jest temperatura wynikowa (z ang. Resultant Temperature). Parametr ten wprowadzono w latach 30. XX w. To temperatura termometru kulistego o wymiarach czaszy, właściwych do odwzorowania wymiany ciepła przez promieniowanie i konwekcję między ciałem człowieka a otaczającym środowiskiem.
W obliczeniach tego wskaźnika uwzględnia się: temperaturę powietrza, średnią temperaturę promieniowania oraz prędkość ruchu powietrza. Poprawna ocena komfortu termicznego za pomocą temperatury wynikowej jest możliwa tylko przy małych prędkościach ruchu powietrza [6].
W modelu obliczeniowym zaproponowanym przez J.A. Clarke’a [7] temperaturę wynikową termometru suchego określono jako temperaturę rejestrowaną przez termometr położony w centrum zaciemnionej kuli o średnicy 100 mm, z uwzględnieniem temperatury powietrza, średniej temperatury promieniowania oraz prędkości ruchu powietrza:
gdzie:
Tmrt - średnia temperatura promieniowania [°C],
Ta - temperatura powietrza [°C],
ν - prędkość ruchu powietrza [m/s].
W odniesieniu do prędkości ruchu powietrza wynoszącej ν = 0,1 m/s równanie to przyjmuje postać:
Analizowane przypadki
Analizę komfortu termicznego przeprowadzono w odniesieniu do ośmiokondygnacyjnego budynku. Przyjęto dane typowego roku meteorologicznego wyznaczonego dla Łodzi. Założono, że analizowany obiekt jest budynkiem biurowym, a badane pomieszczenie to biuro z przestrzenią otwartą. Zgodnie z normą PN-EN ISO 15251:2007 [8] zaklasyfikowano je jako pomieszczenie kategorii II.
Ocenę mikroklimatu wnętrza sformułowano na podstawie wskaźnika PPD oraz wartości temperatury wynikowej Tres. Przeanalizowano 4 orientacje fasady względem stron świata.
Rozpatrzono 5 wartości izolacyjności termicznej przegrody zewnętrznej z uwzględnieniem dwóch podstawowych rodzajów konstrukcji fasady przeszklonej: podwójnej (RYS. 2) i pojedynczej (RYS. 3). W odniesieniu do fasady podwójnej przyjęto trzy różne przypadki (U1, U2, U3), natomiast dla fasady pojedynczej - dwa (UX, UY).
W TABELI 2 przedstawiono dokładne wartości izolacyjności termicznej poszczególnych płaszczyzn przeszklenia, a w TABELI 3 - oznaczenia przyjęte dla poszczególnych przypadków.
Geometria
Według założeń przeszklona część elewacji zaczynała się na drugiej kondygnacji. W przypadku fasady podwójnej jej konstrukcja została dodatkowo wyprowadzona na wysokość 1 m ponad poziom dachu budynku. Kondygnacja pierwsza była natomiast całkowicie zabudowana i nie miała elementów szklanych (RYS. 2-3).
Model obliczeniowy analizowanego przypadku stanowił tylko wycięty fragment całego budynku - pionowy segment z elewacją na jednej płaszczyźnie i ścianami wewnętrznymi na pozostałych trzech płaszczyznach.
Pojedyncza kondygnacja była zbudowana z pomieszczenia biurowego o wymiarach 8,0 m (szerokość) × 6,0 m (głębokość) × 2,7 m (wysokość). Podwójna fasada szklana przylegająca do analizowanej przestrzeni miała szerokość 1,0 m.
Wentylacja
Przyjęto dwa schematy przepływu powietrza wentylacyjnego ze względu na obecność osób w analizowanym pomieszczeniu. Pierwszy, związany z obecnością pracowników w czasie dni roboczych, trwał od godz. 8.00 do godz. 16:00. Drugi schemat obowiązywał natomiast w pozostałe godziny w ciągu tygodnia oraz w sobotę i niedzielę.
Obliczenia strumienia powietrza wentylacyjnego wykonano według zaleceń podanych w normie PN-EN ISO 15251:2007 [8]. Przyjęto, że analizowane pomieszczenie było biurem otwartym o niskiej emisji zanieczyszczenia.
Całkowity strumień powietrza w odniesieniu do schematu pierwszego przyjęto zgodnie z tabelą B.2 normy PN-EN ISO 15251:2007 [8] na poziomie:
jako strumień powietrza przypadający na 1 m2 badanego pomieszczenia. Po uwzględnieniu całkowitej powierzchni
analizowanego biura (A = 8,0·6,0 = 48 m2) otrzymano ostateczną ilość wymaganego strumienia powietrza
Założono, że dla schematu drugiego występowała infiltracja powietrza wynikająca z nieszczelności konstrukcji budynku. Całkowity strumień powietrza przyjęto na poziomie .
Po uwzględnieniu powierzchni pomieszczenia otrzymano:
Opisane wartości wykorzystano do opracowania harmonogramu wymiany powietrza w pomieszczeniu według schematu przedstawionego na RYS. 4.
Zyski ciepła
W analizie przyjęto zyski ciepła tylko w okresie przebywania pracowników, czyli od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00, natomiast w trakcie nieobecności osób założono brak wewnętrznych zysków ciepła.
Zyski ciepła od jednej osoby przyjęto w wysokości 100 W wraz z dodatkową wartością 120 W przypadającą na jedno stanowisko komputerowe. Przy założeniu, że na jedną osobę przypada jeden komputer, a w pomieszczeniu pracują trzy osoby, całkowite zyski ciepła wynoszą: 3·100 W + 3·120 W = 660 W.
Na RYS. 5 przedstawiono tygodniowy schemat rozkładu zysków ciepła.
Wyniki analiz
Badania przeprowadzono w odniesieniu do sezonu ogrzewczego. Do analizy wybrano pomieszczenie ze środkowej kondygnacji wraz z przylegającą fasadą.
Wskaźnik PPD
Parametry wymagane do wyznaczenia wskaźnika PPD przyjęto zgodnie z normą PN-EN ISO 7730:2006 [9] i kryteriami budynku kategorii II:
- izolacyjność termiczna odzieży: Icl = 1,0 clo (odpowiada ubraniu w postaci spodni, koszuli i marynarki);
- poziom aktywności: 70 W/m² = 1,2 met, charakterystyczny dla pracy w pozycji siedzącej w biurze;
- prędkość ruchu powietrza: 0,16 m/s;
- okres przebywania pracowników w biurze: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00.
Wyniki wskaźnika PPD przedstawiono w postaci histogramów. Zakresy przyjęto zgodnie z klasami budynków opisanymi w normie PN-EN ISO 7730:2006 [9] (TABELA 4).
Klasy A, B i C oznaczają zakres komfortu dla budynków o standardzie wysokim, średnim i dopuszczalnym, w klasie D natomiast zawarto takie budynki, w których warunki środowiska wewnętrznego nie spełniają wymagań komfortu cieplnego.
Na RYS. 6-9 przedstawiono wykresy przedstawiające rozkład statystyczny wskaźnika PPD dla poszczególnych klas budynków i różnych orientacji fasady.
Niezależnie od orientacji fasady najwięcej wyników przypada na klasę C, dla której PPD < 15%. Ponadto duże podobieństwa rozkładu statystycznego występują w budynkach z fasadą skierowaną na wschód i zachód.
Wynika to z podobnych warunków nasłonecznienia fasad. W obu przypadkach gorsze warunki komfortu cieplnego występują w przypadkach z fasadą podwójną U1 (ok. 30% wyników przypada na klasę D) oraz fasadami pojedynczymi UX i UY (ponad 20% wyników przypada na klasę D). Bardziej komfortowe środowisko wewnętrzne można przypisać budynkom z fasadą podwójną U2 i U3.
W budynkach z fasadą północną najlepsze warunki komfortu możemy zaobserwować w przypadkach z fasadą pojedynczą UX. Najgorsze warunki środowiska wewnętrznego występują w budynku z fasadą podwójną U1, prawie 40% wyników przypada na klasę D. Wynika to z niewielkich zysków od promieniowania słonecznego oraz wartości izolacyjności termicznej przypadków U1 i UY.
W pomieszczeniu z fasadą południową najbardziej komfortowe warunki występują w przypadku U2. W pozostałych przypadkach fasady podwójnej warunki środowiska wewnętrznego kształtują się podobnie, przy czym najgorzej wypadają fasady pojedyncze UX i UY.
Temperatura wynikowa
Zgodnie z zaleceniami CISBE (z ang. The Chartered Institution of Building Services Engineers) z 1986 r. [10] warunek komfortu cieplnego w pomieszczeniach biurowych jest zapewniony wówczas, gdy temperatura wynikowa zawiera się w przedziale: 19°C < Tres < 23°C.
W analizie przyjęto trzy klasy: A – gdy temperatura jest niższa niż zalecana, B – gdy temperatura zawiera się w przedziale (19–23°C) i C – gdy temperatura jest wyższa niż 23°C. Zakresy przyjęte w odniesieniu do poszczególnych klas przedstawiono w TABELI 5.
Na podstawie analizy rozkładów statystycznych temperatury wynikowej (RYS. 10–13) można stwierdzić, że większość wyników przypada na klasę B, czyli spełnia warunki komfortu termicznego. Część rezultatów, zwłaszcza w wypadku fasady południowej, zawiera się w klasie C, w tych przypadkach występuje czasowe przegrzanie pomieszczeń biurowych.
Większość rezultatów fasady podwójnej jest bardzo dobra, wyjątkiem jest przypadek U3 budynku skierowanego fasadą na południe (ponad 40% dla klasy C). Fasada pojedyncza wypada jeszcze gorzej - ponad 50% wyników w klasie C fasady południowej.
Wnioski
Na podstawie wyników analiz numerycznych zamieszczonych w pracy sformułowano następujące wnioski:
- analiza parametrów komfortu cieplnego w pomieszczeniach o regulowanych parametrach środowiska wewnętrznego w niewielkim stopniu zależy od zmiennych parametrów środowiska zewnętrznego;
- bez względu na orientację fasady i rozwiązania materiałowo‑konstrukcyjne najwięcej otrzymanych wyników występuje w klasie C, czyli PPD < 15%;
- największy wpływ na wartość wskaźnika PPD ma występujące okresowo promieniowanie słoneczne; w analizowanym przypadku jest to widoczne w statystycznym porównaniu wyników otrzymanych dla południowej oraz pozostałych trzech orientacji;
- analiza wskaźnika PPD wykazała, że otrzymane rezultaty były w wysokim stopniu uzależnione od orientacji fasady, tym samym w odniesieniu do wszystkich 4 przypadków otrzymano różne wyniki; najbardziej zbliżone pod kątem komfortu cieplnego były fasady skierowane na wschód i zachód;
- na podstawie wartości temperatury wynikowej bardzo dobrze wypadły wszystkie fasady podwójne; fasady pojedyncze skierowane na południe ulegały okresowemu przegrzewaniu, o czym świadczy duża ilość wyników otrzymanych w klasie C, czyli powyżej temperatury 23ºC.
Opisywane badania zostały wykonane w ramach pracy naukowej finansowanej ze środków budżetowych na naukę w latach 2011–2013 jako projekt badawczy nr N N506 205940 „Optymalizacja fasad podwójnych pod kątem oszczędności energii i jakości środowiska wewnętrznego”
Literatura
- D. Heim, M. Janicki, "Izolacyjność fasad podwójnych - symulacje energetyczne wybranych przypadków", "IZOLACJE", nr 7/8/2010, s. 86-90.
- D. Heim, M. Janicki, "Obliczeniowa ocena parametrów komfortu cieplnego w pomieszczeniach obudowanych fasadą podwójną", "Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej - Budownictwo i Inżynieria Środowiska", z. 59/2012 (3/2012/III), s. 9-16.
- M. Janicki, D. Heim, "Double criterion optimisation of transparent facades based on solar thermal processes", "Frontiers of Architectural Research", nr 2/2013, s. 23–29.
- P. Narowski, M. Janicki, D. Heim, "Meteorologiczny rok odniesienia do obliczeń energetycznych (WYEC2) dla potrzeb optymalizacji fasad budynków", Materiały XIII Konferencji Naukowo-Technicznej "Fizyka Budowli w Teorii i Praktyce", Łódź, 2011, s. 261–270.
- P.O. Fanger, "Komfort cieplny", Arkady 1974.
- L. Śliwowski, "Mikroklimat wnętrz i komfort cieplny ludzi w pomieszczeniach", Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1999.
- J.A. Clarke, "Energy simulation in building design", 2nd edition, Butterworth-Heinemann, Oxford 2001.
- PN-EN ISO 15251:2007, "Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas".
- PN-EN ISO 7730:2006, "Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczania wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego".
- CIBSE1986 CISBE Guide (London: Chartered Institute of Building Services Engineers).
1 Omawiane zagadnienie jest fragmentem analizy optymalizacyjnej przeprowadzonej w odniesieniu do budynków biurowych użytkowanych w warunkach klimatu Polski [4]